Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Άνω Πόλη,Θεσ/νίκη!Σέρνεται η 3η γενιά εδώ και 2 μέρες,ακόμη και το βράδυ...Δε μιλάω για wap,αλλά για internet...Τι γίνεται;Η προσφορά ευθύνεται ή το δίκτυο θέλει αναβαθμισούλα στο backbone?

 

Πάντως κ στο WAP σέρνετε εδώ και 40 μέρες σχεδόν. Τις πρώτες πρωινές ώρες είναι καλές οι ταχύτητες .

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος προβλέπω η COSMOTE να βάλει όριο στα λεπτά ομιλίας της προσφοράς του What's up ανά ημέρα, για να μην ξεφεύγει η κατάσταση όπως τώρα...
Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος προβλέπω η COSMOTE να βάλει όριο στα λεπτά ομιλίας της προσφοράς του What's up ανά ημέρα, για να μην ξεφεύγει η κατάσταση όπως τώρα...

 

θα στελνει τους υπαλληλους στους συνδρομητες κ θα τους βαζει το περιστροφο στον κροταφο.

τωρα σου αρεσει περισσοτερο το σεναριο;;

Link to comment
Share on other sites

θα στελνει τους υπαλληλους στους συνδρομητες κ θα τους βαζει το περιστροφο στον κροταφο.

τωρα σου αρεσει περισσοτερο το σεναριο;;

 

Θες να μου πεις ότι οι χρήστες What's up θα είναι τα εξιλαστήρια θύματα?

Γιατί αν η Cosmote δώσει ελευθερία στα συμβόλαια και ζορίσει τους χρήστες What's up, μην αφήνοντας να κάνουν κλήσεις, τότε ούτε μετά από 50 προσπάθειες δε θα βγάζει γραμμή ο χρήστης What's up...

Link to comment
Share on other sites

Μη μαλώνετε ρε παιδιά! :) Το θέμα είναι ότι μέχρι και τον Δεκέμβριο το δίκτυο της Κοσμοτέ στην Θεσ/νίκη τουλάχιστον λειτουγούσε πάρα πολύ καλά και φυσιολογικά,τόσο σε φωνή όσο και σε δεδομένα.

 

Οι κλήσεις φωνής διεκπεραιωνόταν με την πρώτη,χωρίς προβλήματα στην επικοινωνία όπως χαμηλή ποιότητα φωνής ή αλλοιωμένη φωνή,προβλήματα με χαμενες κλήσεις δεν υπήρχαν,ουτε με ενεργές κλήσεις που έπεφταν και η ταχύτητα κατεβάσματος ήταν πάρα πολύ καλή ακόμη και σε ώρες αιχμής για τα δεδομένα δικτυου κινητής τηλεφωνίας.

 

Απ'τα μέσα Γενάρη και μετά,οι ταχύτητες είναι άθλιες στο κατέβασμα(βλέπε παραπάνω απαντήσεις),η φωνή των συνομιλητών πολλές φορές κάνει νερά(βλέπε πάλι πιο πάνω,σα να μιλάν μεσα από ενυδρείο)και πολλές φορές σε ώρες αιχμής οι ενεργές κλήσεις πέφτουν απότομα.Αυτά συμβαίνουν και στα 2 είδη δικτύων(hspa και gsm).

 

Γενικά,πολύ χαμηλή ποιότητα δικτύου εδώ και 2-3 εβδομάδες,ασχέτως της χρήσης που κανει κάποιος!

 

Σίγουρα ευθυνεται η προσφορά ή απλά υπάρχουν προβλήματα τα οποία συνέπεσαν με την προσφορά και αναμένεται να λυθούν;; :confused:

 

Πάντως η Vodafone που έχει κι αυτήν την ίδια προσφορά ΣΥΝ χρήση Ίντερνετ λειτουργεί απρόσκοπτα!Ούτε χαμηλή ποιότητα ήχου,ούτε προβλήματα με τις κλήσεις,το Ίντερνετ(με apn web.vodafone.gr)σφαιράτο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το θέμα είναι όμως στο ότι η vodafone έχει μεγαλύτερη χωρητικότητα δικτύου από την cosmote και ταυτόχρονα έχει και λιγότερους πελάτες.... Οπότε είναι σε πολύ καλύτερη θέση! Πάντως, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω την cosmote... Μια ζωή της υποστήριζα, αλλά τώρα ήρθε η ώρα να της τα χώσω κι εγώ! Δηλαδή τόσο καιρό άφηναν το δίκτυό τους να δουλεύει στην τσίτα, και ενώ το ήξεραν έβγαλαν και την προσφορά? Γιατί δεν μπορώ να δικαιολογήσω το γεγονός ότι μέσα σε μια μέρα έπεσε το σύμπαν στην cosmote... Τέσπα, πράγματι είναι η καλύτερη εταιρία από θέμα κάλυψης, και πράγματι η προσφορά του what's up αν και δεν προσφέρει τα περισσότερα είναι η καλύτερη γιατί το έχουν πιο πολλοί, αλλά ρε παιδιά, τι να τα κάνω όλα τα παραπάνω αν δεν μπορώ να βγάλω κλήση??
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο. απλως να θυμησω πως το δικτυο της cosmote ειχε δειξει προβληματα απο το καλοκαιρι με την προσφορα των 1200 λεπτων και sms με 5 ευρω. Ετσι οι τεχνικοι ειχαν 5 μηνες να το διορθωσουν και δεν το εκαναν! γι'αυτο και εγω εκανα 2 φορητοτητες ενα συμβολαιο στην vodafone και ενα καρτοκινητο στην wind. επεισα τους φιλους μου να βαλουν f2g και τωρα εχω το κεφαλι μου ησυχο!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο. απλως να θυμησω πως το δικτυο της cosmote ειχε δειξει προβληματα απο το καλοκαιρι με την προσφορα των 1200 λεπτων και sms με 5 ευρω. Ετσι οι τεχνικοι ειχαν 5 μηνες να το διορθωσουν και δεν το εκαναν! γι'αυτο και εγω εκανα 2 φορητοτητες ενα συμβολαιο στην vodafone και ενα καρτοκινητο στην wind. επεισα τους φιλους μου να βαλουν f2g και τωρα εχω το κεφαλι μου ησυχο!

 

στην ουσία αυτό είναι ο πιο δύσκολο πράγμα στην φορητότητα... Το να πείσεις την παρέα σου να κάνει κι αυτή! Γιατί εμένα πχ που όλοι οι φίλοι μου (20-30 ατομα που έχω την πιο συχνή επικοινωνία μαζί τους) έχουν όλοι what's up, πως να τους πείσω να κάνουν όλοι φορητότητα???

 

Κάτι άσχετο πάντως που έχω παρατηρήσει, είναι ότι ενώ το δίκτυο μπορεί να είναι μπουκωμένο και να μην βγάζεις κλήση, δεν υπάρχουν (τουλάχιστον σε εμενα) χαμένες κλήσεις... Μπορεί κανείς να εξηγήσει πως γίνεται αυτό??:blink:

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Κώστα,συγνώμη,αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ως δικαιολογία ότι η Κοσμοτέ έχει και καλά περισσότερους πελάτες!Καταρχήν,κανείς δεν είναι σε θέση να γνωρίζει την κατανομή των συνδρομητών ανά περιοχή!Ποιος μου λέει ότι η Vodafone έχει λιγότερους συνδρομητές να εξυπηρετήσει στο κέντρο της Θεσσαλονίκης;Σε κάποιες επαρχιακές περιοχές,σαφώς και υπερτερεί η Κοσμοτέ σε αριθμό πελατών,αλλά δε νομίζω ότι ισχύει η ίδια εικόνα και στα μεγάλα αστικά κέντρα!Δεύτερον,εφόσον η Κοσμοτέ γνωρίζει πως έχει κατά τόπους την πλειονότητα των συνδρομητών,τότε να βελτιώσει το δίκτυό της ώστε να τους εξυπηρετήσει!Η καραμέλα των πολλών συνδρομητών δεν ισχύει για μένα,πλην κάποιων-κυρίως επαρχιακών-περιοχών,όπως ίσως αρέσκεται στο να δικαιολογείται η Κοσμοτέ!Να κάνουν ανακατανομή συχνοτήτων αν δεν τους αποδίδει έτσι το δίκτυο!Μηχανικούς έχουν,ας κάνουν ό,τι μπορούν!
Link to comment
Share on other sites

Νέο Φάληρο τα ίδια, και για 3G μόνο στο μπαλκόνι και μετά βίας μία γραμμή (ένδειξη σήματος).

 

Τα ίδια ακιβώς και σε Καλλιθέα, κλήσεις μόνο από το μπαλκόνι, ούτε λόγος για κλήσεις μέσα στο σπίτι

Link to comment
Share on other sites

Μην πανικοβάλεστε ...στην Καλλιθέα ο δήμος ξήλωσε όλες τις...κεραίες:X

Λογικό είναι να μην έχει καμία εταιρεία σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Μην πανικοβάλεστε ...στην Καλλιθέα ο δήμος ξήλωσε όλες τις...κεραίες:X

Λογικό είναι να μην έχει καμία εταιρεία σήμα.

 

Χαχαχα... Εντάξει, αφού το έμαθαν, τώρα δε θα πανικοβληθούν! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Και στο Πειραιά άθλια η κατάσταση με το Whats Up χρειάζονται 4-5 προσπάθειες για να κάνω κλήση, σε αντίθεση με το συμβόλαιο C-Ote του πατέρα μου που πραγματοποιεί κλήσεις άψογα
Link to comment
Share on other sites

12.30 η ώρα το βράδυ,πριν λίγο δηλαδή!

 

Κλήση από Κοσμοτέ προς Κοσμοτέ!

 

Η κάλυψη άψογη και στις 2 περιοχές!

 

Η μία περιοχή Άνω Πόλη Θεσ/νίκης,η άλλη Αλμυρός Μαγνησίας!

 

Αποτέλεσμα:μπουρμπουλήθρες στη φωνή,σα να μιλούσα με τον Νέμο και βρισκόταν 20.000 λεύγες κάτω από τη θάλασσα..Επίσης,αραιά και που έκανε κάτι διακοπές η φωνή!

 

Πάνε καλά εκεί στην Κοσμοτέ;Τέτοια ώρα υπερφορτωμένο δικτυο;Τέτοια άθλια ποιότητα συνομιλίας αυτην την ώρα; :blink: Τι άλλο θα δούμε επιτέλους!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βρει πώς μπαίνει στα νέα SE και το Κ750 τό'χω δανείσει σ'έναν γνωστό μου!Γκαντεμιά!Πάντως δε μας τα λέει καθόλου καλά η Κοσμοτέ..Να τις βράσω τις προσφορές προγραμμάτων ομιλίας,αν αυτα ευθύνονται για την κατάσταση αυτή..
Link to comment
Share on other sites

12.30 η ώρα το βράδυ,πριν λίγο δηλαδή!

 

Κλήση από Κοσμοτέ προς Κοσμοτέ!

 

Η κάλυψη άψογη και στις 2 περιοχές!

 

Η μία περιοχή Άνω Πόλη Θεσ/νίκης,η άλλη Αλμυρός Μαγνησίας!

 

Αποτέλεσμα:μπουρμπουλήθρες στη φωνή,σα να μιλούσα με τον Νέμο και βρισκόταν 20.000 λεύγες κάτω από τη θάλασσα..Επίσης,αραιά και που έκανε κάτι διακοπές η φωνή!

 

Πάνε καλά εκεί στην Κοσμοτέ;Τέτοια ώρα υπερφορτωμένο δικτυο;Τέτοια άθλια ποιότητα συνομιλίας αυτην την ώρα; :blink: Τι άλλο θα δούμε επιτέλους!!!

 

 

Oταν στο εκανε αυτο ειχες 3g σημα?Και μενα μου εχει τυχει και γυρνωντας το σε gsm ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Ειτε 3G ειτε 2G η κοσμοτε εχει την πιο α8λια ποιοτητα συνομιλιας.χαλια μαυρα.κ πολλες φορες δεν μπορεις να καλεσεις με την πρωτη φορα.:mad:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα εχει EFR οπως κ η Voda πχ (στην περιοχη μου)... αλλα πως γινεται στο αυτι να εχεις διαφορα προς το καλυτερο με voda (που δοκιμασα) δεν ξερω.. :P
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μπα.. δε νομίζω να παίζει σε EFR η cosmote. Όπου έχω κοιτάξει, η cosmote πάιζει σε AFS ή σε HR...
Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Oταν στο εκανε αυτο ειχες 3g σημα?Και μενα μου εχει τυχει και γυρνωντας το σε gsm ολα οκ.

 

Όχι,gsm και οι 2 συσκευές! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπα.. δε νομίζω να παίζει σε EFR η cosmote. Όπου έχω κοιτάξει, η cosmote πάιζει σε AFS ή σε HR...

 

 

EFR παιζει εδω περα......

 

AFS τί ειναι;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...