Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γιατι νομιζεις δεν τα διαβαζουν απο εδω;

 

Όπως λέει και ο greatst άλλο να μπει τυχαία και μεμονομένα κάποιος απλός υπάλληλος από το αρμόδιο τμήμα της εταιρείας και να διαβάσει κάποια άνώνυμα σχόλια και άλλο να υπάρχει επίσημα καταχωρημένο feedback από τους πελάτες το οποίο είναι υποχρεωμένο το αρμόδιο τμήμα να το επεξεργαστεί και σε κάποιες περιπτώσεις να απαντήσει.

 

Η Cosmote ξέρει πολύ καλά το οποιοδήποτε πρόβλημα έχει το δίκτυο της χωρίς να χρειάζεται να πει κανείς κάτι. Καλό όμως είναι για να είσαι καλυμένος το παράπονο σου να το έχεις εκφράσει και επίσημα. Ένα e-mail ή μια κλήση στο cc δεν είναι ιδιαίτερος κόπος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

εγω δεν χρειαζεται να κανω τα παραπονα μου γραπτος αφου καθε 5 μηνες με καλουν απο το 697131 για να δουν αν εχω κανενα παραπονο αφου τους τα λεω χυμα συνεχεια.. το κανουν σε κανεναν αλλο αυτο;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν χρειαζεται να κανω τα παραπονα μου γραπτος αφου καθε 5 μηνες με καλουν απο το 697131 για να δουν αν εχω κανενα παραπονο αφου τους τα λεω χυμα συνεχεια.. το κανουν σε κανεναν αλλο αυτο;

 

Δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο από κανέναν. Όταν λες ότι "τους τα λες χύμα" τι εννοείς? Με ποιό τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πιστεύω ότι στην Κέρκυρα η COSMOTE έχει μείνει πίσω σε σχέση σήματος με την WIND!!!:(.Γιατί τις προάλλες που καλούσα την αδερφή μου (Q) με 3 σκάλες σήμα χτύπαγε κανονικότατα ενώ στις μάνας μου το κινητό (COSMOTE) με 3 σκάλες σήμα πάνε οι σκάλες κατευθείαν στην 1 σκάλα και με αποτέλεσμα να μου βγάζει τηλεφωνητή!!!!:mad:.

*Έχω βάλει και τα 2 κινητά σε σημείο που να πιάνουν και τα δύο 3 σκάλες και για αυτό σας τα γράφω!!!:D:D

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν χρειαζεται να κανω τα παραπονα μου γραπτος αφου καθε 5 μηνες με καλουν απο το 697131 για να δουν αν εχω κανενα παραπονο αφου τους τα λεω χυμα συνεχεια.. το κανουν σε κανεναν αλλο αυτο;

 

:dizzy: Σοβαρα μιλας?Μηπως εχεις καμια δεκαρια συμβολαια και φοβουνται μη σε χασουν απο πελατη?:p

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote τα "έχει παίξει" στο Βόλο...Χθες προσπαθούσα να πάρω συνδρομητή της Cosmote(που μπορεί να ήταν και σε 3η γενιά) Έκανε 10 δευτερόλεπτα να συνδεθεί:blink: ενώ η συνομιλία έγινε με "τρελές" διακοπές ήχου και πολύ χαμηλή ποιότητα,όμως ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ σε βαθμό να μη καταλαβαίνω τι λέει...

Ο ίδιος ο συνδρομητής COSMOTE μου είπε ότι προηγουμένως έκανε 7 προσπάθειες περίπου για να πάρει τηλέφωνο:(

Που να έρθει και το φθινόπωρο που οι φοιτητές έχουν what's up...

 

τσκ τσκ τσκ!!!!

Πάλι για μενα μιλάς και μάλιστα πίσω από την πλάτη μου;:worry:

 

Αλήθεια είναι ότι μου έσπασε τα νεύρα , αλλά σιγά να μη πάρω τηλέφωνο να χρεωθώ ανά λεπτό για να τους πω το πρόβλημα και να μαλώσω και από πάνω.

Πάρτε εσείς αν θέλετε...

Link to comment
Share on other sites

τσκ τσκ τσκ!!!!

Πάλι για μ΄πενα μιλάς και μάλιστα πίσω από την πλάτη μου;:worry:

 

Αλήθεια είναι ότι μου έσπασε τα νεύρα , αλλά σιγά να μη πάρω τηλέφωνο να χρεωθώ ανά λεπτό για να τους πω το πρόβλημα και να μαλώσω και από πάνω.

Πάρτε εσείς αν θέλετε...

 

E-mail. Aλήθεια δεν έχει flat-rate χρέωση το cc όπως στις άλλες? Ανα λεπτό???:confused::blink:

Link to comment
Share on other sites

τσκ τσκ τσκ!!!!

Πάλι για μενα μιλάς και μάλιστα πίσω από την πλάτη μου;:worry:

 

Αλήθεια είναι ότι μου έσπασε τα νεύρα , αλλά σιγά να μη πάρω τηλέφωνο να χρεωθώ ανά λεπτό για να τους πω το πρόβλημα και να μαλώσω και από πάνω.

Πάρτε εσείς αν θέλετε...

 

E-mail. Aλήθεια δεν έχει flat-rate χρέωση το cc όπως στις άλλες? Ανα λεπτό???:confused::blink:

 

Η κλήση στο 1313 ΔΕΝ έχει χρέωση ανά λεπτό ή δεπτερόλεπτο: ΕΧΕΙ στάνταρ χρέωση ανά τηλεφώνημα, ανεξαρτήτως διάρκειας κλήσης. Νομίζω μάλιστα ότι ένα πρόβλημα που υπήρχε όταν έπαιρνες και σου έλεγε "όλες μας οι γραμμές είναι κατελειμένες. Για την καλύτερη εξυπηρέτηση σας καλέστε ξανά αργότερα" και σου έκλεινε τη γραμμή (όταν δεν είχε γραμμές) αλλά ... σε χρέωνε διορθώθηκε πλέον: πριν λίγες μέρες που πήρα αντί για αυτό το μήνυμα έβγαινε το (κλασικό) ο αριθμός που καλέσατε είναι κατελειμένος και ΔΕΝ χρέωνε.

 

Σε κάθε περίπτωση όμως, προσωπική μου γνώμη είναι ότι το email είναι 100% προτιμώτερη λύση: εγώ προσωπικά -τα στέλνω επώνυμα που νομίζω ότι έχει τη σημασία του- όσες φορές έστειλα email πάντα έχω απάντηση, κάποιες φορές με email (ειδικά όταν είναι απλές ερωτήσεις μου για προϊόντα τους) και τις περισσότερες φορές με κλήση από το 697131. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Η κλήση στο 1313 ΔΕΝ έχει χρέωση ανά λεπτό ή δεπτερόλεπτο: ΕΧΕΙ στάνταρ χρέωση ανά τηλεφώνημα, ανεξαρτήτως διάρκειας κλήσης. Νομίζω μάλιστα ότι ένα πρόβλημα που υπήρχε όταν έπαιρνες και σου έλεγε "όλες μας οι γραμμές είναι κατελειμένες. Για την καλύτερη εξυπηρέτηση σας καλέστε ξανά αργότερα" και σου έκλεινε τη γραμμή (όταν δεν είχε γραμμές) αλλά ... σε χρέωνε διορθώθηκε πλέον: πριν λίγες μέρες που πήρα αντί για αυτό το μήνυμα έβγαινε το (κλασικό) ο αριθμός που καλέσατε είναι κατελειμένος και ΔΕΝ χρέωνε.

 

Σε κάθε περίπτωση όμως, προσωπική μου γνώμη είναι ότι το email είναι 100% προτιμώτερη λύση: εγώ προσωπικά -τα στέλνω επώνυμα που νομίζω ότι έχει τη σημασία του- όσες φορές έστειλα email πάντα έχω απάντηση, κάποιες φορές με email (ειδικά όταν είναι απλές ερωτήσεις μου για προϊόντα τους) και τις περισσότερες φορές με κλήση από το 697131. :cool:

 

To 1212?:O

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες (κυρίως τα απογεύματα και βράδια) η Cosmote έχει τρελά, μα τρελά προβλήματα χωρητικότητας στο νησί της Σκιάθου. Μπορεί και να προσπαθείς κανένα μισάωρο για κλήση και όλο να σου λέει δίκτυο απασχολημένο.

Αίσχος, κάτι πρέπει να κάνουν!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον φίλο ηλία!

Έχει πάει μια γνωστή μου σκιάθο, και δεν μπορώ να βγάλω γραμμή να της μιλήσω με τίποτα! Εχθές έκανα πάνω από 30 απανωτές κλήσεις για να πιάσω μια η οποία έπεσε στα 3 λεπτά...

 

Τι συμβαίνει τώρα τελευταία με την cosmote?? Πραγματικά νομίζω πως τώρα τελευταία δείχνει την χειρότερή της εικόνα...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

To 1212?:O

 

χρεωνεται κανονικα ανα δευτερολεπτο... 0,003€/δευτ.)

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

E-mail. Aλήθεια δεν έχει flat-rate χρέωση το cc όπως στις άλλες? Ανα λεπτό???:confused::blink:

 

Όχι δεν έχει και το πέρασαν στα ψιλά γράμματα και με συνοπτικές διαδικασίες.

Ανά δευτερόλεπτο είναι τελικά, αλλά δε στέκομαι τόσο στο λεπτό ή στο δευτερόλεπτο όσο στο γεγονός ότι εδώ και καιρό κοιτάνε να μας τα πάρουν και από το cs!!!

 

Για να μη μιλήσω για το τζάμπα τηλέφωνο που έλεγε πατήστε το 8 για να συνδεθείτε και σε έβγαζε μήνυμα άκυρης πληκτρολόγησης και στο έκλεινε στη μάπα!!!

Φυσικά μετά από απειλές μου είπαν ότι θα το διόρθωναν...

(για να μη με κ*λοπιάσουν πήρα στο 1313 από σύνδεση και δήλωσα ένα καρτοκινητό που είχα)

Link to comment
Share on other sites

Στους πελάτες ατομικών συμβολαίων το 1212 έχει χρέωση 0,003 ευρώ το δευτερόλεπτο,αλλά μόνο όταν απαντηθεί η κλήση!Το καλό είναι ότι συνήθως περιμένεις στην αναμονή χωρίς να χρεώνεσαι και μέχρι να σου απαντήσουν!Για τους πελάτες εταιρικών συμβολαίων και τους κατόχους καρτοκινητής δε γνωρίζω πώς είναι η χρέωση!Όσον αφορά την κάλυψη και τη χωρητικότητα του δικτύου,να προσθέσω ότι προχτές έκανα το γύρο της ορεινής Αρκαδίας!Με εξαίρεση μια πολύ μικρή περιοχή όπου είχε έναν μικρό ιστό η Κόσμο και την κάλυπτε άψογα,όλη η υπόλοιπη διαδρομή καλυπτόταν εξίσου καλά από τις άλλες 2,φυσικά με collocation,πότε στη μια και πότε στην άλλη!Αλλά και στα ορεινά της Αχαϊας που επίσης τα επισκέφτηκα δε διαπίστωσα να πάσχουν κάπου οι άλλες 2 έναντι της Κόσμο!Βέβαια,κατά τόπους,παρατηρούσα ελαφρώς ισχυρότερο σήμα από την Κόσμο,ενώ είχε στο ίδιο σημείο ιστό με τις άλλες!Και βασικα εχω την απορία,γιατί η Κόσμο να βάζει τόσο ψηλούς ιστούς σε σχέση με τις άλλες!Μήπως παίζει ρόλο και το πολύ ύψος του ιστού σε ορεινές περιοχές;Αλλά,αν υποτίθεται πως θέλουν να καλύψουν και οι 3 τις ίδιες περιοχές,γιατί να βάζουν κοντύτερο ιστό από την Κόσμο;Εννοείται ότι το κέρδος των στοιχείων,οι συχνότητες κλπ.,είναι τα ίδια!Οπότε,μήπως η ελαφρώς καλύτερη κάλυψη κατά τόπους οφείλεται στο μεγαλύτερο ύψος;Σαν παρατήρηση όμως,στις περιοχές αυτές,η Κόσμο δεν έχει και την τρελή υπεροχή...
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική η κάλυψη 3ης γενιάς της Κοσμοτέ στην Λευκάδα!Προς απλή ενημέρωση,Καλύπτονται:Λευκάδα,Νυδρί,Βλυχό,Κάθισμα,Άγιος Νικήτας,Πόρτο Κατσίκι!Μέρη άκρως τουριστικα,που βουλιάζουν στην κυριολεξία και συγκεντρώνουν πλήθος κόσμου!Αν διαβάζει κάποιος απ'το τεχνικό τμήμα:χρειάζεται αναβάθμιση σε 3η γενιά στους ιστούς που καλύπτουν την Βασιλική ο ένας και την Λυγιά και τους Καρυώτες ο άλλος!Είναι επίσης άκρως τουριστικα μέρη και "χαλάει" την εικόνα του δικτύου να μην έχει 3η γενιά εκεί!Άλλωστε,εάν μπει 3g θα γίνεται και θεότρελη χρήση ασυρμάτου Ίντερνετ,οπότε ας τα προσέξετε δεόντως αυτά τα μέρη!Επίσης,στην Βόνιτσα είναι ανύπαρκτο το 3g και μού'κανε τρομερή εντύπωση,καθώς είναι μια περιοχή με κτίριο ΟTE και λόγω της μορφολογίας μπορεί να καλυφθεί άριστα και σε εσωτερικούς χώρους με μόλις έναν ιστό στα γύρω βουνά!Επίσης,ενίσχυση 3ης γενιάς χρειάζεται στην περιοχή του Γλαύκου στην Πάτρα,ιδίως σε εσωτερικούς χώρους!Εκεί η Wind σκίζει λόγω του ιστού σε ένα λόφο πάνω απ'το νοσοκομείο!
Link to comment
Share on other sites

Ας μην ειχαν και τους τοπικου ΟΤΕ να ενισχύσουν το σήμα και τότε θα τα λέγαμε...
Link to comment
Share on other sites

Ας μην ειχαν και τους τοπικου ΟΤΕ να ενισχύσουν το σήμα και τότε θα τα λέγαμε...

 

To θέμα είναι πως δεν πρέπει να βλέπουμε μια εταιρία με το στύλ "Ας μην είχε αυτόν που βοηθάει και βλέπουμε", αλλά σύμφωνα με το τι προσφέρει την παρούσα περίοδο αξιοποιώντας ό,τι μπορεί! Στο κάτω κάτω, εμένα που θα πάω πχ στην Λευκάδα, λίγο με νοιάζει αν το 3G που έχω στο κινητό μου το ενισχύει ο τοπικός OTE, ή αν η vodafone ή η wind δεν μπορούν να βάλουν κεραίες...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Μα σαφώς χρησιμοποιεί το δίκτυο του ΟΤΕ όπου μπορεί,αλλά αυτό δεν έχει σημασία!Τον πελάτη σε τελική ανάλυση δεν τον αφορά με ποιον τρόπο του παρέχεται η υπηρεσία,αλλά το ότι του παρέχεται!Και κακα τα ψέματα,σε πολλές περιοχές είναι μονόδρομος η Κοσμοτέ σε 3η γενιά!Οι άλλες 2 έχουν μια χαρά τοποθετημένους τους ιστούς,αλλά δεν κάνουν καμία κίνηση σε πολλά τουριστικα μέρη..Οπότε,γιατί να κατηγορήσουμε την Κοσμοτέ;Καλά κάνει και χρησιμοποιεί το δίκτυο κορμού του ΟΤΕ!Τέλος,και οι άλλες 2 έχουν τις κατάλληλες υποδομές στην πλειονότητα των περιοχών,το θέμα όμως είναι ότι δεν κάνουν κάτι..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είναι απολύτως σωστό βέβαια το οτι τον πελάτη τον νοιάζει να έχει σωστό σήμα και όχι ο τρόπος που αυτό επιτυγχάνεται αλλά είναι γεγονός οτι η Cosmote έχει βοηθηθεί πολύ από τη μαμά εταιρία. Μαγκιά της θα πει κάποιος και εν μέρει θα έχει δίκιο αλλά υπο μία έννοια είναι αθέμιτο και άδικο έναντι των άλλων δυο εταιριών που προσπαθούν να τα βγάλουν πέρα μόνες τους με χίλιες δυο δυσκολίες που προκύπτουν εξαιτίας της παράνοιας της Ελληνικής πραγματικότητας.
Link to comment
Share on other sites

Ε καλά,σε ορισμένες περιπτώσεις δε φταίει ο κάθε παρανοϊκός που ξηλώνει τις κεραίες..Δεν έχουν όντως άδεια και γι'αυτό απενεργοποιούνται απ'τις εταιρίες..Δεν είναι λοιπόν και τόσο αθώες..Ας μην τα παραλέμε..Άλλωστε,αν είχαν το δίκιο με το μέρος τους-κοινώς,όλες τις απαιτούμενες άδειες-δε θα έκλειναν καμία κεραία...Οπότε ας μην κλαίγονται και οι εταιρίες..Εγώ ποτέ μου δεν άκουσα από εταιρία να λέει πως ο λόγος απενεργοποίησης ενός σταθμού είναι το ότι δεν είχε τις απαραίτητες άδειες..Πάντοτε τα ρίχνουν σε διαμαρτυρίες κατοίκων..Που μπορεί να είναι σωστό εν μέρει να είναι σωστό,αλλά αν οι κεραίες είχαν τις απαιτούμενες άδειες δε θα έμπαιναν οι εταιρίες στον κόπο να τις κλείσουν...
Link to comment
Share on other sites

Ε καλά,σε ορισμένες περιπτώσεις δε φταίει ο κάθε παρανοϊκός που ξηλώνει τις κεραίες..Δεν έχουν όντως άδεια και γι'αυτό απενεργοποιούνται απ'τις εταιρίες..Δεν είναι λοιπόν και τόσο αθώες..Ας μην τα παραλέμε..Άλλωστε,αν είχαν το δίκιο με το μέρος τους-κοινώς,όλες τις απαιτούμενες άδειες-δε θα έκλειναν καμία κεραία...Οπότε ας μην κλαίγονται και οι εταιρίες..Εγώ ποτέ μου δεν άκουσα από εταιρία να λέει πως ο λόγος απενεργοποίησης ενός σταθμού είναι το ότι δεν είχε τις απαραίτητες άδειες..Πάντοτε τα ρίχνουν σε διαμαρτυρίες κατοίκων..Που μπορεί να είναι σωστό εν μέρει να είναι σωστό,αλλά αν οι κεραίες είχαν τις απαιτούμενες άδειες δε θα έμπαιναν οι εταιρίες στον κόπο να τις κλείσουν...

 

Αναρωτήθηκες όμως ποτέ από που δίνονται οι άδειες, με ποιά κριτήρια και για ποιό λόγο, εφόσον τα κριτήρια αυτά πληρούνται, τελικά δεν δίνονται οι άδειες και οι εταιρείες αναγκάζονται να βάζουν παράνομες καμουφλαρισμένες κεραίες?

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται να τηρουνται ΟΛΑ τα κριτηρια και να μην δινονται οι αδειες; Και γιατι δε παει καμια εταιρεια στα δικαστηρια εαν ειναι καλυμμενη για αυτο το λογο; Τι φοβαται;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται να τηρουνται ΟΛΑ τα κριτηρια και να μην δινονται οι αδειες; Και γιατι δε παει καμια εταιρεια στα δικαστηρια εαν ειναι καλυμμενη για αυτο το λογο; Τι φοβαται;

 

Συνήθως δεν παίρνουν αρνητική απάντηση/απόρριψη της αίτησης για άδεια αλλά αναβάλουν συνεχώς την αδειοδότηση. Επίσης υπάρχουν άπειρα παραθυράκια που επιτρέπουν στις εκάστοτε τοπικές αρχές να προφασίζονται λόγους για να μη δίνουν άδειες. Ούτε η ΔΕΗ δεν τους δίνει ρεύμα και πολλές φορές παίρνουν στο όνομα του ιδιοκτήτη του κτηρίου.

 

Και όλα αυτά διότι στην Ελλάδα ΔΕΝ υπάρχει σαφές νομοθετικό πλαίσιο για την εγκατάσταση κεραιών. Άλλες φορές κερδίζουν τα δικαστήρια, άλλες όχι. Και βέβαια μέχρι να εκδικαστεί μια υπόθεση τα παράπονα των πελατών και η απώλεια συνδρομητών και εσόδων αυξάνονται συνεχώς.

 

Το μόνο σίγουρο είναι πως αν πας να κάνεις αυτοψία σε μια κεραία και καλά "παράνομη" (με την έννοια ότι δεν έχει άδεια) δεν πρόκειται να βρεις κάτι μεμπτό (π.χ εκπομπή σε ανώτερα/παράνομα επίπεδα ακτινοβολίας κ.τ.λ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...