Jump to content

Ενημέρωση για κάλυψη και βελτιώσεις / προβλήματα δικτύου


kinitoneidimonas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απόψεις για το συγκεκριμένο θέμα υπάρχουν πολλές και καμία 100% τεκμηριωμένη ενώ ο αντίλογος υπάρχει πάντα. Προς το παρόν ο Διεθνής Οργανισμός Υγείας, η Ε.Ε και όλοι οι υπόλοιποι επίσημοι αρμόδιοι φορείς έχουν διαφορετική άποψη από αυτή που εκφράζεις εσύ και επίτρεψε μου να έχω μια μεγαλύτερη εμπιστοσύνη σε αυτούς παρά στα δικά σου λεγόμενα (χωρίς παρεξήγηση). Ακόμα βέβαια και αν ίσχυε αυτό που λες, με το να ξηλώσουν την κεραία που βρίσκεται απέναντι από το σπίτι μου δεν θα καταφέρουν τίποτα αφού η Cosmote/Vodafone/WIND/whatever θα ενισχύσει την εμβέλεια γειτονικών κεραιών για να "μισοκαλύψει" το κενό συνεπώς δεν νομίζω πως θα υπάρξει σημαντική διαφορά. Ακόμα δεν μπορείς ούτε να καθορίσεις εσύ τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να χρησιμοποιεί ο καθένας το κινητό του από τη στιγμή που δεν γνωρίζεις τις δικές μου τηλεπικοινωνιακές ανάγκες που καθορίζονται από τη δουλειά μου. Μπορεί εγώ να είμαι όλη μέρα στο δρόμο και να χρειάζομαι το κινητό μου συνεχώς. Τέλος επειδή είναι δικαίωμα μου η επικοινωνία μέσω κινητού σε όλη την Ελλάδα και δικαίωμα του provider μου να καλύπτει όλη την Ελλάδα όπως απορρέει από την άδεια λειτουργίας του (την οποία χρυσοπλήρωσε και η οποία τον υποχρεώνει μάλιστα να καλύπτει συγκεκριμένο ποσοστό του πληθυσμού τηα χώρας θέτοντας παράλληλα και άλλα ποιοτικά standards που έχουν να κάνουν άμεσα με κάλυψη και χωρητικότητα), το νόμο και τις αποφάσεις όλων των αρμόδιων φορέων δεν μπορεί να τα ακυρώσει κανείς φέρνοντας ως επιχειρήματα εικασίες...

 

Φιλικά πάντα.

 

Συμφωνώ 100% μαζί σου αλλά να συμπληρώσω κάτι...Εδώ στην Ελλάδα φωνάζουμε ότι τα όρια εκπομπής κεραιών είναι υψηλά σε σχέση με άλλες χώρες(π.χ. Βέλγιο,Ελβετία...) και σαν αίτημα συνεχώς είναι να μειωθεί η ένταση εκπομπής...Η ένταση των κεραιών ΓΙΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ λόγους μειώνεται όχι βάσει κάποιου ορίου αγαπητοί αγωνιστές αλλά βάσει πυκνότητας δικτύου...Για παράδειγμα στη Ζυρίχη έχουν κάθε 500m micro cell και κεραίες,όπως και στη Μόσχα...γιατί να έχουν μεγαλύτερα όρια αφού δεν εφαρμόζονται;

Επιπλέον ένας λόγος που υπάρχουν αυτά τα "σχετικά" υψηλά όρια στην Ελλάδα(που είναι πολύ μικρότερα από αυτά που ορίζει ο WHO και η Ε.Ε.) είναι η μορφολογία της χώρας μας δηλαδή πρέπει να καλυφθούν μεγάλες αποστάσεις(extended cells) καθώς και έντονα βραχώδεις και ανώμαλα μορφολογικά περιοχές... Εγώ τουλάχιστον που χρησιμοποιώ netmonitor βλέπω ότι οι κεραίες,αν εξαιρέσουμε κάποιες κάποιες που βρίσκονται στις κορυφές βουνών μακρυά από κατοικημένες περιοχές,είναι ρυθμισμένες ώστα να τηρούν τα όρια με το παραπάνω...Πριν ξηλωθεί μια κεραίας ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ μετρήσεις.Αν τηρεί τα όρια τότε πρέπει να μείνει ως έχει.Αν όχι να ΜΕΙΩΘΕΙ η έντασή της και να επιβληθεί πρόστιμο.Αυτό ορίζει η νομοθεσία πολιτισμένων χωρών και όχι κάποιας μπανανίας...Σε λίγο εδώ στην Ελλάδα θα ρίχνουμε το σπίτι του γείτονα γιατί μας ενοχλεί.

Και κανένας δεν ενημερώνει βέβαια ότι η ακτινοβολία των κεραιών είναι μηδαμινή ενώ των κινητών σχετικά μεγάλη όταν δεν έχουν καλή λήψη.Κανένας δεν ενημερώνει ότι ένα ορθά κατανεμμημένο και ΠΥΚΝΟ δίκτυο κινητής τηλεφωνίας εξασφαλίζει ΛΙΓΟΤΕΡΗ ακτινοβολία και για τα κινητά και για τις κεραίες.

Φανταστείτε το και κάπως αλλιώς...Έστω ότι κάνετε ένα πάρτυ στην αυλή του σπιτιού σας και χρειάζεται να την φωτίσετε. Θα βάλετε μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΛΑΜΠΑ να φωτίζετε όλη την αυλή ή πολλές μικρότερες οι οποίες είναι και ενεργειακά και αποδοτικά καλύτερες(λιγότερες σκιές,μικρότερη διοχέτευση ενέργειας) Η Τεράστια λάμπα και ζημιά θα κάνει(ενεργειακά και ζωτικά-φανταστείτε κάποιος...να είναι συνέχεια δίπλα της,θα καεί :D- ) και λιγότερο αποδοτική θα είναι(αν καεί ο λαμπτήρας...δε βλέπει κανένας και ακόμα και αν δε καεί οι σκιές είναι περισσότερες...)

Η κινητή τηλεφωνία δεν απέχει και πολύ από το παραπάνω!:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τι έμπνευση ήταν πάλι αυτή;Επίκαιρο σε βρίσκω.

Τα λαμπάκια στο δέντρο σου έβλεπες και το σκέφτηκες;:lol:

Άντε και μετά θα μας γράψεις για ένα ή πολλά ηχεία εμπνευσμένος από τα μπουζούκια!:p

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ ανυπομονώ να έρθει η ώρα που θα πέσει το δίκτυο της Κοσμοτέ.:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ ανυπομονώ να έρθει η ώρα που θα πέσει το δίκτυο της Κοσμοτέ.:shifty:

 

Τι κακός...:shifty::D

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην πέσει το αξιόλογο και φοβερό δίκτυο της KOTE!!Δεν υπάρχει περίπτωση!!Αν όντως πέσει για σκεφτείτε τι θ'απογίνουμε όλοι μας;Πού θα βρούμε δίκτυο μπουκωμένο στις ώρες αιχμής που σχεδιάστηκε αποκλειστικά γι'αυτόν τον σκοπό;(όχι για να μπουκώνει,αλλά για νά'χει χωρητικότητα εννοώ! lol!!)!Πού θα βρούμε δίκτυο το οποίο κλείνει το gprs για εξοικονόμηση πόρων πάλι σε ώρες αιχμής;Πού θα βρούμε τις φοβερές και τρομερές ταχύτητες της τεχνολογίας HSDPA?Πού αλλού θα βιώσουμε την τρομερή εμπειρία της MH-εξυπηρέτησης πελατών;Μην ακούω επομένως κακίες!!!

Για να μη χαρακτηριστώ το λιγότερο ως κακός,να πω ότι όντως άν η 'κρατική' μας εταιρία δεν κάνει καμιά ουσιαστική κίνηση στο 2008 ότι θ'αρχίσει να χάνει (συνειδητοποιημένους)πελάτες..Φτάνει η καραμέλα της καλύτερης κάλυψης κατά 1%!!Αυτή είναι μόνο για τις περιοχές που κατά βάση πιάνει μόνο η ΚΟΤΕ!!Απλός πελάτης είμαι(εδώ και 2,5 χρόνια της Wind) και επειδή μπορεί ανά πάσα στιγμή να γίνω πελάτης και στις άλλες 2 είναι λογικό να τις κράζω όλες,ανάλογα με τα αδύνατα σημεία της καθεμιάς..Σόρρυ για τον χαρακτήρα της απάντησης αν θίχτηκαν κάποιοι,,κυρίως χιουμοριστικός ήταν,αλλά πρέπει επιτέλους να καταλάβουν στην εταιρία ότι ο κόσμος πλέον αναζητάει ποιότητα και όχι εντυπωσιασμό...Καλή Πρωτοχρονιά σε όλους!Τα ξαναλέμε με το νέο έτος!Ό,τι καλύτερο να σας έρθει φέτος!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάντως δε λειτουργεί καμία ως αυτή τη στιγμή (από τις 12 τα έφτυσαν).

Δέχτηκα όμως μια κλήση στην κόσμο!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Τετελεστετ η wind έφυγε και το λογότυπο.Η βόντα και με 3g δεν μπορούσες να κάνεις κλήση,μόνο η cosmote των δημοσιων υπαλλήλων δούλευε καλύτερα (τουλάχιστον μιλούσες)

Περιοχή Π.Φάληρο

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Τετελεστετ η wind έφυγε και το λογότυπο.Η βόντα και με 3g δεν μπορούσες να κάνεις κλήση,μόνο η cosmote των δημοσιων υπαλλήλων δούλευε καλύτερα (τουλάχιστον μιλούσες)

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

 

Απο Vodafone αμεσως εβγαιναν οι κλησεις. Προς Cosmote με την 2-3 φορα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά,γράψτε όμως πού βρίσκεστε ο καθένας να ξέρουμε τι γίνεται ανά περιοχή...Καταρχήν,Χρόνια Πολλά και καλή χρονιά με υγεία να έχουμε!Κατά 2ο λόγο,βρίσκομαι Αλμυρό Μαγνησίας.Η KOTE ήταν χειρότερη όλων αφού ο πατέρας μου-KOTE-κατέληξε να πάρει ό,τι τηλέφωνα ήθελε από μένα-ΓΟΥΙΝΤ.Η μητέρα μου-ΒΟΝTA-για ελάχιστα δευτερόλεπτα αντιμετώπισε απασχολημένο δίκτυο,όπως & γω!Να πω την αλήθεια όμως,κατά τις 12.20 κατάφερα με KOTE του πατέρα μου να βγάλω βιντεο-κλήση πολύ καλής ποιότητας με Οιχαλία Νομού Τρικάλων στους υπόλοιπους συγγενείς-επίσης με KOTE!Κατά τα άλλα όμως,KOTE χάλια μαύρα.Οι άλλες 2 απτόητες!!Αυτά βέβαια για την περιοχή μου!
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να μιλήσω για 4 περιοχές.Π.Φάληρο από τις 12 και μετά που ήμουν έστελνα μηνύματα χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!Ολα πήγαν κανονικότατα.Επίσης άψογες οι κλήσεις.Στην Ν.Σμύρνη κατά τις 1 που πήγα επίσης άψογα τα μηνύματα μόνο μπορεί κάποια κλήση να έπιανε με την δεύτερη.Στην πειραιώς που ήμουν κοντά στο Θησείο ΟΛΑ επίσης δούλεψαν άψογα!Επίσης Κερατσίνι επίσης όλα δούλεψαν ρολόι.

 

Όλα αυτά με Cosmote.

 

Η ξαδέρφη μου στο Π.Φάληρο με Vodafone τις έβγαζε συνεχώς σφάλμα.Μην μιλήσω για κλήσεις!!!!Η Wind έτσι κι έτσι!

 

Απλώς να ξέρετε ότι ανά περιοχές υπάρχουν διαφορές!Σε κάποιες περιοχές υπερτερούν άλλες εταιρείες καλώς ή κακώς!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Στο Βόλο η Cosmote έμαθα δε λειτουργούσε καθόλου για 3 ώρες...το μεγαλύτερο downtime που είχε στην ιστορία της! Ούτε καν το 3g δε λειτουργούσε...!!!

Στους Σοφάδες όπου άλλαξα το χρόνο επίσης η Cosmote δε λειτουργούσε.Επίσης η κλήση που έλαβε ο getolika ήταν από εμένα(wind) :p Και προσπάθησα τουλάχιστον 15 φορές να τον πάρω τηλέφωνο.Επομένως και στα Πορόϊα υπήρχε δυσλειτουργία :p Στην Αθήνα στο Π.Φάληρο ο kostas_pav μου είπε ότι επίσης η Cosmote δε λειτουργούσε:p που λειτουργούσε δηλαδή; :blink:

η Vodafone δε ξέρω πως τα πήγε φέτος(μου αργούσαν οι αναφορές παράδοσης προς την κατεύθυνση αυτή) αλλά η WIND ζήτημα να είχα 2 σφάλματα σύνδεσης! 2 θυμάμαι τουλάχιστον...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο Βόλο η Cosmote έμαθα δε λειτουργούσε καθόλου για 3 ώρες...το μεγαλύτερο downtime που είχε στην ιστορία της! Ούτε καν το 3g δε λειτουργούσε...!!!

Στους Σοφάδες όπου άλλαξα το χρόνο επίσης η Cosmote δε λειτουργούσε.Επίσης η κλήση που έλαβε ο getolika ήταν από εμένα(wind) :p Και προσπάθησα τουλάχιστον 15 φορές να τον πάρω τηλέφωνο.Επομένως και στα Πορόϊα υπήρχε δυσλειτουργία :p Στην Αθήνα στο Π.Φάληρο ο kostas_pav μου είπε ότι επίσης η Cosmote δε λειτουργούσε:p που λειτουργούσε δηλαδή; :blink:

η Vodafone δε ξέρω πως τα πήγε φέτος(μου αργούσαν οι αναφορές παράδοσης προς την κατεύθυνση αυτή) αλλά η WIND ζήτημα να είχα 2 σφάλματα σύνδεσης! 2 θυμάμαι τουλάχιστον...

 

Στο κέντρο της Aθήνας (συγκεκριμένα Κολωνάκι προς Λυκαβηττό) χάλια η Cosmote. Προβλήματα με κλήσεις το πρώτο μισάωρο (αν επεμενες πολύ κάτι έκανες...). Τα sms φεύγανε κανονικά αλλά το SMSc της Cosmote πρέπει να τα είχε παίξει κανονικά αφούπαραδίνονταν δύο, τρεις, τέσσερεις ή και παραπάνω φορές στο παραλήπτη!:wacko: Εγώ από Cosmote έλαβα 4 φορές το ίδιο μήνυμα όταν είχε σταλεί κανονικά 1. Επίσης κάποιοι από Πειραιά μου είπαν ότι το 3G είχε σβήσει για 20' τελείως...

 

Με Vodafone 2G όλα κανονικά, κανένα απολύτως πρόβλημα (και με μεγάλη χρήση του κινητού). Σε 3G μικροπροβληματάκια τα πρώτα μόνο 10' αλλά με τη 2η ή 3η φορά και κλήση έκανες και sms. Μετά όλα o.k (τι διάολο, όλοι 3G έχουν???:blink:).Γενικά πολύ καλά.

 

WIND δεν ξέρω αλλά από ότι άκουσα ήταν πολύ συγκεκριμένες οι περιοχές που είχε σοβαρό πρόβλημα, γενικά ήταν καλά και πολύ καλύτερα από πέρισυ. Εγώ όποιο WIND κάλεσα από τις 12.10 εκτός από μια φορά μίλησα κανονικά.

 

Καλή χρονιά!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Εκνευριστική έως εντελώς απαράδεκτη χτες η κατάσταση με την αποστολή sms χρησιμοποιώντας αριθμό what's up από Θρακομακεδόνες! Είχε νεκρώσει το νούμερο μέχρι τις 02.30! Προσπαθήσαν να με πάρουν τηλέφωνο από το εξωτερικό και δεν έβγαζε γραμμή. Ντροπή!!! :mad:
Link to comment
Share on other sites

Στο Π.Φάληρο ρε παιδιά μια χαρά δούλευε η Cosmote μέχρι τις 00:40 που έφυγα για Ν.Σμύρνη!Τώρα γιατί σε κάποιους δεν δούλευε τι να πω!Πάντως στις περιοχές που ήμουν και αυτά που έγραψα όντως ίσχυαν.Πώς γίνεται σε κάποιον να δουλεύει και σε κάποιον όχι όταν είναι στην ίδια περιοχή δεν μπορώ να καταλάβω!!!!

 

Όμως γενικά δεν άκουσα/παρατήρησα τρελά προβλήματα με τις 3 εταιρείες σε σχέση με τις άλλες χρονιές!Για 3G δεν έχω ιδέα αλλά δεν με ένοιαζε και ιδιαίτερα!

 

Πάντως για τον Βόλο ήταν αναμενόμενα με αύτά που είχαν γίνει τον τελευταίο καιρό!!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Στο Π.Φάληρο ρε παιδιά μια χαρά δούλευε η Cosmote μέχρι τις 00:40 που έφυγα για Ν.Σμύρνη!Τώρα γιατί σε κάποιους δεν δούλευε τι να πω!Πάντως στις περιοχές που ήμουν και αυτά που έγραψα όντως ίσχυαν.Πώς γίνεται σε κάποιον να δουλεύει και σε κάποιον όχι όταν είναι στην ίδια περιοχή δεν μπορώ να καταλάβω!!!!

 

Kατ'αρχάς ως προς τις περιοχές που ανέφερες, ουσιαστικά για το Π.Φάληρο μιλάς, αυτό έλειπε μέσα στην Αθήνα μετά τις 00.40 και να μην λειτουργεί.:O Από εκεί και πέρα δεν ανέφερε κανένας κάποιο πρόβλημα στο Φάληρο, άλλες περιοχές αναφέρθηκαν. Γιατι λοιπόν απορείς? Μάλλον βρισκόσουν σε καλή περιοχή για τη Cosmote.:)

 

(btw μπορεί μερικές φορές και στην ίδια περιοχή κάποιος να έχει πρόβλημα και κάποιος άλλος όχι όταν δεν μιλάμε για τοπική σε επίπεδο radio network υπερφόρτωση αλλά στα κέντρα. Πολλές φορές μπορείς να πιάνεις από άλλο κέντρο από τον άλλο και ας είστε στην ίδια περιοχή)

Link to comment
Share on other sites

Στο κορωπί πάντως που ήμουν εγώ με cosmote, το 3G νέκρωσε ΕΝΤΕΛΩΣ! Στην αρχή δεν έφευγε κανένα μήνυμα, ούτε τηλ, ούτε βίντεο κλήση, και έπειτα χάθηκε και το σήμα. Μόλις το γύρισα σε GSM, όλα δούλευαν κανονικά και άψογα! Το 3G επανήλθε γύρω στη 1-1:30...

Με τις άλλες δύο δεν ξέρω τι έκαναν...

Η στέρηση είναι παιδί της γνώσης. Δεν στερείσαι κάτι αν δεν γνωρίζεις ότι υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Kατ'αρχάς ως προς τις περιοχές που ανέφερες, ουσιαστικά για το Π.Φάληρο μιλάς, αυτό έλειπε μέσα στην Αθήνα μετά τις 00.40 και να μην λειτουργεί.:O Από εκεί και πέρα δεν ανέφερε κανένας κάποιο πρόβλημα στο Φάληρο, άλλες περιοχές αναφέρθηκαν. Γιατι λοιπόν απορείς? Μάλλον βρισκόσουν σε καλή περιοχή για τη Cosmote.:)

 

(btw μπορεί μερικές φορές και στην ίδια περιοχή κάποιος να έχει πρόβλημα και κάποιος άλλος όχι όταν δεν μιλάμε για τοπική σε επίπεδο radio network υπερφόρτωση αλλά στα κέντρα. Πολλές φορές μπορείς να πιάνεις από άλλο κέντρο από τον άλλο και ας είστε στην ίδια περιοχή)

 

Δεν είπα μετα τις 00:40!!!!Είπα ότι μέχρι τις 00:40 που ήμουν στο Π.Φάληρο δούλευε κανονικά!!!!!Μετά είπα ότι έφυγα για Ν.Σμύρνη και ότι εκεί όλα καλά εκτός από καμιά κλήση που μπορεί να έπιανε με την 2η και μετά προς Θησείο που κι εκεί δεν παρατήρησα προβλήματα!

 

Είπα για το Π.Φάληρο γιατί ο Mixtri ανέφερε ότι έμαθε από κάποιον άλλον ότι είχε πρόβλημα!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα μετα τις 00:40!!!!Είπα ότι μέχρι τις 00:40 που ήμουν στο Π.Φάληρο δούλευε κανονικά!!!!!Μετά είπα ότι έφυγα για Ν.Σμύρνη και ότι εκεί όλα καλά εκτός από καμιά κλήση που μπορεί να έπιανε με την 2η και μετά προς Θησείο που κι εκεί δεν παρατήρησα προβλήματα!

 

Aυτό λέω και εγώ ότι όταν ήσουν σε Νέα Σμύρνη, Θησείο κ.λ.π ήταν ήδη "αργά" για να παρατηρείς προβλήματα... Τέλος πάντων, δεν έχει σημασία.:O

Link to comment
Share on other sites

Α ΟΚ!Άλλο κατάλαβα.

 

Πάντως σε γενικά πλαίσια δεν παρατηρήθηκαν τόσα προβλήματα σε σχέση με άλλες χρονιές.Ευτυχώς όσο πάνε βελτιώνονται!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

255 εκατομμύρια ευχές - sms αντάλλαξαν οι Έλληνες στη διάρκεια των εορτών

 

Τα κινητά τηλέφωνα επέλεξαν και φέτος οι Έλληνες για να στείλουν τις ευχές τους στη διάρκεια των εορτών σε αγαπημένα και φιλικά πρόσωπα. Όπως προκύπτει από τα στοιχεία που έδωσαν στη δημοσιότητα οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας, φέτος τόσο τα μηνύματα όσο και οι κλήσεις από τα κινητά παρουσίασαν σημαντική αύξηση, σε σχέση με πέρυσι.

 

Συγκεκριμένα η Cosmote ανακοίνωσε ότι στο διάστημα από 24 Δεκεμβρίου, έως και την πρώτη Ιανουαρίου εστάλησαν περίπου 87 εκατομμύρια γραπτά μηνύματα, αυξημένα κατά 30% σε σχέση με πέρυσι. Στο ίδιο διάστημα πραγματοποιήθηκαν από το δίκτυό της 390 εκατ. κλήσεις, ενώ διεκπεραιώθηκαν 474 εκατ. λεπτά ομιλίας, 40% περισσότερα από πέρυσι.

 

Στη Vodafone, σύμφωνα με τα στοιχεία της εταιρίας, στο διάστημα από 24 Δεκεμβρίου, έως και την πρώτη Ιανουαρίου εστάλησαν περίπου 87 εκατομμύρια μηνύματα, παρουσιάζοντας αύξηση 5% σε σχέση με πέρυσι, ενώ μονάχα την πρώτη ώρα του 2008 πραγματοποιήθηκαν 4,5 εκατομμύρια κλήσεις φωνής.

 

Στη Wind εστάλησαν 81,6 εκατομμύρια γραπτά μηνύματα, αυξημένα, σύμφωνα με την εταιρία, κατά 79% σε σχέση με πέρυσι. Την ημέρα της πρωτοχρονιάς εστάλησαν 17,56 εκατομμύρια μηνύματα. Επίσης στις 3 πρώτες ώρες του νέου έτους πραγματοποιήθηκαν από το δίκτυό της 4,2 εκατομμύρια κλήσεις φωνής.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Στο κορωπί πάντως που ήμουν εγώ με cosmote, το 3G νέκρωσε ΕΝΤΕΛΩΣ! Στην αρχή δεν έφευγε κανένα μήνυμα, ούτε τηλ, ούτε βίντεο κλήση, και έπειτα χάθηκε και το σήμα. Μόλις το γύρισα σε GSM, όλα δούλευαν κανονικά και άψογα! Το 3G επανήλθε γύρω στη 1-1:30...

Με τις άλλες δύο δεν ξέρω τι έκαναν...

 

Πολυ καλη τακτικη... Με το ριξιμο του 3g εξοικονομουνται χωρητικοτητες για το GSM που τη συγκεκριμενη στιγμη ειναι αυτο που πρεπει να λειτουργησει...

Η Vodafone το ακολουθησε περυσι ενω φετος το 3G λειτουργησε κανονικα και βοηθησε πολυ εδω στα μερη μας...

Link to comment
Share on other sites

....

Για να μη χαρακτηριστώ το λιγότερο ως κακός,να πω ότι όντως άν η 'κρατική' μας εταιρία δεν κάνει καμιά ουσιαστική κίνηση στο 2008 ότι θ'αρχίσει να χάνει (συνειδητοποιημένους)πελάτες..Φτάνει η καραμέλα της καλύτερης κάλυψης κατά 1%!!Αυτή είναι μόνο για τις περιοχές που κατά βάση πιάνει μόνο η ΚΟΤΕ!!....

 

Για να εισαι πιο αντικειμενικος θα πρεπει να αναφερεις και την.. καραμελα ή καλυτερα το γλυφιτζουρι της wind σχετικα με υπερθετικες αναφορες για την καλυψη της

Link to comment
Share on other sites

Το Whats UP τα έσπαγε παίδες....

Καμία διακοπή. Εκατοντάδες SMS έφυγαν, ατελείωτες Call600 κλήσεις διεκπαιρεώθηκαν...

 

Βυτίνα Αρκαδίας ήμουν...

 

Ακόμα δουλεύει καλά η Cosmote. Ελπίζω να μην τη βουλιάξιουν κι αυτή, τώρα που έγινε κρατική....

 

Καλή Χρονιά, και πάρτε όλοι ένα WHATS UP για να μιλάμε.....!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να εισαι πιο αντικειμενικος θα πρεπει να αναφερεις και την.. καραμελα ή καλυτερα το γλυφιτζουρι της wind σχετικα με υπερθετικες αναφορες για την καλυψη της

Εγώ λέω αυτό που βλέπω και από τη συσκευή μου με ΚΟΤΕ και ΓΟΥΙΝΤ....Δε χρειάζεται να πω τίποτα για τη ΓΟΥΙΝΤ μιας και το λέει η ίδια με το χάρτη κάλυψης που ανανεώνεται κάθε 2μηνο....Όχι σαν την "κρατική" που έχει να τον ανανεώσει από το 2005........... ;) Αλλά και σε ποιότητα και ποσότητα σήματος δεν έχω βρεθεί σε πλεονεκτικότερη θέση με ΚΟΤΕ απ'ότι με ΓΟΥΙΝΤ....Ίδια κάλυψη έχω.....Για να έβγαλε διαφήμιση η ΓΟΥΙΝΤ για το σήμα της αυτό σημαίνει ότι έχει πίστη στη δουλειά που έκανε...Αλλιώς,αργά ή γρήγορα,θα (ξανα)έχανε την αξιοπιστία της.,..

Link to comment
Share on other sites

Καλά, σε λίγο θα μας πείς οτι η Wind έχει καλύτερο σήμα από την CosmOTE...

 

Οτι το 99.3% είναι μεγαλύτερο του 99.6%.

 

Οτι η μακράν 3η είναι καλύτερη από τη μακράν πρώτη....

 

Ήμαρτον ρε kotsianis7....

Link to comment
Share on other sites

Σε τι είναι 1η η ΚΟΤΕ;Σε ποιότητα δικτύου δε νομίζω....Οι άλλες 2 την περνάνε μακράν....Σε ποιότητα πάντα...Όσον αφορά την κάλυψη ίσως εγώ δεν το διατύπωσα όπως θα έπρεπε.Στις περιοχές που έχω βρεθεί τα τελευταία 3 χρόνια δεν έχω δει την ΚΟΤΕ να έχει πλεονέκτημα έναντι των άλλων 2...Αυτό ήθελα να γράψω.Ακόμη και αν δεχτώ ότι το 99,6% είναι αλήθεια,γιατί δεν το δείχνει;Και μη μου πεις ότι το δείχνει τη στιγμή που ο χάρτης της έχει ν'ανανεωθεί χρόνια και ζαμάνια....Για τη ΓΟΥΙΝΤ αμφιβάλλω ότι καλύπτει το 99,3% όπως λέει.Αλλά ακόμη και το 98,5% να καλύπτει,πάλι η διαφορά είναι το πολύ στο 1% και αφορά κυρίως κάποιες λίγες απομακρυσμένες περιοχές(στις οποίες καλά κάνει η ΚΟΤΕ και έχει κάλυψη και δεν τις έχει στο γράψιμο όπως οι άλλες 2).Αλλά όχι και να πούμε ότι η ΚΟΤΕ έχει την άψογη κάλυψη χωρίς τρύπες.Και όσον αφορά την 3η γενιά:μαγκιά της που την επέκτεινε σε πάρα πολλές περιοχές...Όμως θα την παραδεχτώ αν φτιάξει και την υποδομή της,ιδίως σε περιοχές με βαριά κίνηση....Και δε χρειάζεται ν'αντιδράτε έτσι...Όλες τις εταιρίες μπορούμε να τις κράζουμε αν είμαστε πελάτες,την καθε μία για τα δικά της προβληματα...Διότι όπως ξαναείπα λίγο πιο πάνω σε προηγούμενη απάντηση,μπορέι κάποια στιγμή να φύγουμε απ'την εταιρία που είμαστε και να πάμε σε μια άλλη για τον οποιονδήποτε λόγο.Δε θα θέλουμε να λειτουργεί το δίκτυο όσο το δυνατόν καλύτερα;Ελπίζω τουλάχιστον να ιδρωνει τ'αυτί τους.

 

Επίσης,να πω ότι σημερα έκανα τη διαδρομή Βόλος-Θεσσαλονίκη.Είχα κλειδωμένο το κιν σε 3η γενιά.Η κάλυψη της ΚΟΤΕ(3η γενιά πάντα)ήταν καλή έως πολύ ισχυρή σε όλο το μήκος της διαδρομής μέχρι τα Τέμπη και την Αγία Παρασκευή.Από κει και μετά χάνεται για λίγο,επανέρχεται με καλό σήμα στο σημείο λίγο πριν και λίγο μετά απ'το κάστρο στον Παντελεήμονα,χάνεται τελείως(εκτός δικτύου)μέχρι να βγούμε απ'τα Τέμπη και γενικά δεν είναι καλό μετά την Κατερίνη και μέχρι λίγο μετά τα Μάλγαρα.Ενώ μέχρι τα Τεμπη είναι γενικά καλό,μετά απογοητεύει....Γιατί έτσι;Επίσης,προβληματική 3η γενιά στο Επταπυργιο(μόνο ΒΟΝΤΑ πιάνει με ΦΟΥΛ σήμα παρακαλώ παντού)και γενικά ούτε η 2η γενιά είναι ιδιαίτερα καλή(όσο η ΒΟΝΤΑ).Αυτά τα σημεία τα έχω επισημάνει από το καλοκαίρι ήδη και δεν έχει γίνει κάτι....Ενώ υπάρχουν ιστοί(κεραίες).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...