Jump to content

Δείξτε το φωτογραφικό σας ταλέντο! (Smartphone Photos)


x_vagos_x
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα θερμά πιξελς σε ένα βαθμό διορθώνονται.

 

Αν θες ανέβασε κάπου τα raw να δούμε αν μπορούμε να την σώσουμε.

 

Εδώ είναι το link για το raw file μπορείς να προσπαθήσεις αν και νομίζω δεν σώζεται :P

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το link για το raw file μπορείς να προσπαθήσεις αν και νομίζω δεν σώζεται :P

 

Ορίστε. Νομιζω την αλλοίωσε και λιγο παραπάνω το flickr :lol:

Αν την κάνεις download ειναι ελάχιστα καλύτερη.

 

39052776160_dbe5d8ce96_z.jpgsky-4 by Andreas L., on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είχα περάσει από το μυαλό να την βινιεταρω να σου πω την αληθεια..

Άλεξ πολύ ωραία ή φωτο σου , το καδραρισμα σου πάντως είναι πολύ ωραίο πάντα !

Edited by asamoa1
Link to comment
Share on other sites

Καλά πέραν του βινιεταρισματος όπως βλέπεις έπεσε πολύ επεξεργασία.

 

Αλέξη μην νομίζεις ότι δεν μου αρέσουν οι φωτογραφίες σου. Απλά έχω σταματήσει να τις σχολιάζω. Όταν ανεβάσεις κάτι που ΔΕΝ μου αρέσει τότε θα σου πω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλά πέραν του βινιεταρισματος όπως βλέπεις έπεσε πολύ επεξεργασία.

 

Αλέξη μην νομίζεις ότι δεν μου αρέσουν οι φωτογραφίες σου. Απλά έχω σταματήσει να τις σχολιάζω. Όταν ανεβάσεις κάτι που ΔΕΝ μου αρέσει τότε θα σου πω :lol:

 

Και εγώ που δοκίμασα είτε Photoshop είτε Lightroom ήθελα αρκετή επεξεργασία, τα θερμά πιξελ με το βινιετατιαμα δεν έφυγαν ? Γι αυτό εστιασα σ αυτό το κομμάτι περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Hot pixels είχε και ενδιάμεσα και φυσικά μπόλικο chroma noise. Αν δεις την αρχική φωτογραφία ήταν γεμάτη από hot pixels, luminance και chroma noise ακόμα και στο κέντρο της. Στο τέλος έπαιξα με duplicate layer για να σώσω τα άστρα από την πολύ επεξεργασια. Απλά οι άκρες ήταν όντως τα χειρότερα σημεία και με μια βινιετα καλύφθηκαν.

 

Τεσπα, σόρρυ για την τεχνική ανάλυση. Σε ευχαριστώ που μου δωσες την ευκαιρία να παίξω :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

https://farm1.staticflickr.com/808/40157740664_8610727e7c_o.jpg' alt='40157740664_8610727e7c_o.jpg'>20170808_225026 by andreas andreas, on Flickr[/img]
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

MIB μου αρεσει πολυ το ολο σκηνικο. Το μονο που με ενοχλει ειναι λιγο το συνολικο blur που υπαρχει ως ενα βαθμο. Κατα τ αλλα τη βρισκω εξαιρετικη.

 

Βασιλη (Los) μπραβο σου φιλε... Explore σε ειδα με τον κυκνο σου με αφορμη και τη δικη μου που βοσκει εκει γυρω.

Link to comment
Share on other sites

MIB μου αρεσει πολυ το ολο σκηνικο. Το μονο που με ενοχλει ειναι λιγο το συνολικο blur που υπαρχει ως ενα βαθμο. Κατα τ αλλα τη βρισκω εξαιρετικη.

 

Βασιλη (Los) μπραβο σου φιλε... Explore σε ειδα με τον κυκνο σου με αφορμη και τη δικη μου που βοσκει εκει γυρω.

 

το μοντέλο κουνιόταν , δεν μπορούσε να μείνει τελείως ακίνητο , για αυτό θα δεις τα βουνά καθαρά και το μοντέλο λίγο θολό , όπως και θα δείς ότι στο κεφάλι είναι πιο θολό απο τα πόδια γιατί τα πόδια ήταν ποιο σταθερά απο το κεφάλι.

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Ναι το παρατηρησα και ειναι αναμενομενο για τετοιους χρονους ληψης. Αν δεν βαριεσαι και το εχεις ψαξει εστω και λιγο, μπορεις την επομενη φορα να κανεις μια διπλη εκθεση και ειτε να τις ενωσεις στο κινητο σου στο Snapseed, είτε στο Photoshop για πιο επαγγελματικη δουλεια, αλλα και πιο χρονοβορα(προσωπικα ξερω ελαχιστα απο Photoshop). Στο ιδιο σου καδρο, και απο τη στιγμη που σε ενδιαφερει μονο η σιλουετα της κοπελας και εχεις και μια "α" αποσταση απο αυτην, μπορεις να κανεις το εξης:

Ανεβασε το ISO 3 stop, κι επομενως να παει απο 50 στο 400 που θα ειναι παλι πολυ διαχειρισιμο απο το κινητο σου γιατι ειναι καλο, και ο χρονος εκθεσης θα πεσει αντιστοιχα στο 1,5'' περιπου. Σ αυτον τον χρονο η κοπελα θα φαινεται ως ακινητη μιας και μιλαμε για σιλουεττα και οχι για ματια πχ οπου η παραμικρη κινηση "γραφει" στον φακο. Ετσι θα πετυχεις και το εφε που θες στη θαλασσα αλλα και την κοπελα σωστα.

Αυτα ολα αν δεν βαριεσαι! Ως καδρο και συνθεση παντως ειναι πολυ ωραια οπως κι αν εχει.

Link to comment
Share on other sites

MIB μου αρεσει πολυ το ολο σκηνικο. Το μονο που με ενοχλει ειναι λιγο το συνολικο blur που υπαρχει ως ενα βαθμο. Κατα τ αλλα τη βρισκω εξαιρετικη.

 

Βασιλη (Los) μπραβο σου φιλε... Explore σε ειδα με τον κυκνο σου με αφορμη και τη δικη μου που βοσκει εκει γυρω.

 

Ωραίος ρε φίλε! Έπρεπε εδώ και καιρό να μπουν οι φώτο σου Explore ήθελα να στο πω κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφες φωτογραφίες στις τελευταίες σελίδες για μια ακόμα φορά :)

Ενδιαφέρουσες οι περισσότερες όπως πάντα

Αλέξη και Βασίλη πολύ ωραίες και οι τελευταίες σας κλασσικα:)

Μπράβο και για το explore!

Πάντως οποτε μπαίνω εκεί και βλέπω,οι περισσότερες είναι κάτι παιχνίδια,στρατιωτακια και δεν μπορώ να καταλάβω την επιλογή τους..

Random είναι?Εδώ και καιρό έπρεπε να είχαν μπει δικες σας!

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

Ένας αλγόριθμος επιλέγει ποιές θα μπουν κάθε μέρα με βάση κάποια δεδομένα. Κανείς δεν ξέρει ακριβώς πως λειτουργεί, σίγουρα όμως παίζουν ρόλο τα views και τα favs που θα συγκεντρώσει τις πρώτες ώρες η φώτο και αυτό όμως δεν είναι απόλυτο. Τώρα για τα lego κτλ που βλέπουμε καθημερινά τι να σου πω!
Link to comment
Share on other sites

Ένας αλγόριθμος επιλέγει ποιές θα μπουν κάθε μέρα με βάση κάποια δεδομένα. Κανείς δεν ξέρει ακριβώς πως λειτουργεί, σίγουρα όμως παίζουν ρόλο τα views και τα favs που θα συγκεντρώσει τις πρώτες ώρες η φώτο και αυτό όμως δεν είναι απόλυτο. Τώρα για τα lego κτλ που βλέπουμε καθημερινά τι να σου πω!

 

Κατάλαβα...κουτουρού αλγόριθμος.:lol:

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

Απορία της ημέρας τι είναι το explore ? :p:lol:

 

ειναι μια κατηγορια στο flickr, οπου μπαινουν οι καλυτερες φωτο της εβδομαδας νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο Μαριος και ο Βασιλης, το explore ειναι οι 500 φωτογραφιες που επιλεγει το Flickr Ημερησιως ωστε να τις δειξει.

Βασιλη και Fabioso ευχαριστω πολυ! Δεν ξερω αν αξιζουν μιας και υπαρχουν απειρες φωτογραφιες που πραγματικα τα σπανε στο Flickr...αλλα μπηκαν! Επισης δεν ξερω κατα ποσο παιζουν ρολο τα views/favs μιας και πχ σε μενα αυτη η φωτογραφια ειχε καμια 15ρια μονο και δεν την ειχα βαλει σε κανενα γκρουπ αρχικα, ενω εχουν υπαρξει φωτο που ειχαν καμια 50ρια απο την πρωτη ωρα.

Edited by Abdalis_3k60
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο Μαριος και ο Βασιλης, το explore ειναι οι 500 φωτογραφιες που επιλεγει το Flickr Ημερησιως ωστε να τις δειξει.

Βασιλη και Fabioso ευχαριστω πολυ! Δεν ξερω αν αξιζουν μιας και υπαρχουν απειρες φωτογραφιες που πραγματικα τα σπανε στο Flickr...αλλα μπηκαν! Επισης δεν ξερω κατα ποσο παιζουν ρολο τα views/favs μιας και πχ σε μενα αυτη η φωτογραφια ειχε καμια 15ρια μονο και δεν την ειχα βαλει σε κανενα γκρουπ αρχικα, ενω εχουν υπαρξει φωτο που ειχαν καμια 50ρια απο την πρωτη ωρα.

 

Έτσι ακριβώς...καποιο άλλο κλειδί πρέπει να υπάρχει..δε βαριέσαι!

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...