Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eυχαριστω παιδια για το ενδιαφερον. Λοιπον θα δοκιμασω ολα οσα μου προτεινεται και θα επανελθω με αποτελεσματα-αποριες.

Τουλαχιστον ειμαι εντος εγγυησης σε περιπτωση προβληματος hardware.

 

@kthanassis οχι οταν μπαινω δεν βλεπει καμια μοναδα δισκου. Βλεπει μονο C και D.

 

το ότι δεν βλέπει, σημαίνει ότι ίσως το απενεργοποιεί για να μην καταναλώνει ενέργεια.... πες μας λίγο το μοντελο του υπολογιστή σου να δουμε μηπως έχει κανένα συνδυασμό πλήκτρων για να ενεργοποιείται!!

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το ότι δεν βλέπει, σημαίνει ότι ίσως το απενεργοποιεί για να μην καταναλώνει ενέργεια.... πες μας λίγο το μοντελο του υπολογιστή σου να δουμε μηπως έχει κανένα συνδυασμό πλήκτρων για να ενεργοποιείται!!

 

Κάτι τέτοι θα είναι. Το είπα πιο πάνω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοι θα είναι. Το είπα πιο πάνω.

 

το ξέρω!!! απλώς ξέχασα να το γράψω, ότι ισχύει δηλαδη αυτό που προαναφέρθηκε ;)

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μπηκα στο device manager και βλεπω οτι την μοναδα δισκου την αναγνωριζει και αναφερει οτι υπαρχει προβλημα.

Πατωντας στην μοναδα δισκου μου βγαζει το εξης μηνυμα:

Τα Windows δεν είναι δυνατό να εκκινήσουν αυτήν τη συσκευή υλικού επειδή οι πληροφορίες παραμέτρων της (στο μητρώο) δεν είναι πλήρεις ή έχουν καταστραφεί. (Κωδικός 19)

 

Κάντε κλικ στο κουμπί "Έλεγχος για λύσεις", για να αποστείλετε τα δεδομένα που αφορούν τη συσκευή στη Microsoft και να δείτε αν υπάρχει διαθέσιμη λύση.

 

Τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση. Ειμαι και λιγο ασχετος σε θεματα pc.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση.υπαρχει αντιπροσωπεια εδω στην ελλαδα για fujitsu siemens?laptops.εχω ενα tablet και θελω να του αλλαξω καπακια λογω του οτι το αγαπαω πολυ το συγκεκριμενο μηχανημα.

οποιος μπορει ας δωσει πληροφοριες κι επισης διευθυνση και τηλ αν εχει.ευχαριστω πολυ.

φανταζομαι βεβαια οτι τα καπακια αλλαζουν ετσι?

καποια βοηθεια?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

καποια βοηθεια?

 

Για δες εδω μηπως σε βοηθησει!! Εχει τηλεφωνα και διευθυνσεις για service!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Για δες εδω μηπως σε βοηθησει!! Εχει τηλεφωνα και διευθυνσεις για service!! :)

 

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια πριν λιγες μερες πηρα ενα Fujitsu notebook και συμβαινει το εξης:φορτιζεται η μπαταρια κανονικα στο 100% το κλεινω εντελως και οταν το κλεινω το βγαζω απο το ρευμα και οταν το ξανα ανοιγω η ενδειξη του μετρητη ειναι στο 97% ενω ειναι κλειστο μιση μερα αν το κλεισω και αμεσως το ξανα ανοιξω μενει στο 100%,ειναι φυσιολογικο αυτο?Τι μπορει να φταει?Μηπως το κανουν γενικοτερα τα fujitsu?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την εξης απορια...πηρα ενα netbook asus 1008ha το οποιο εχει μπαταρια που δεν αφαιρειται....στα λαπτοπ που ειχα στο παρελθον ,οταν τα ειχα στο ρευμα ,εβγαζα την μπαταρια γιατι ειχα ακουσει οτι εαν φορτιζεται συνεχως, χαλαει η μπαταρια. Ειναι σωστο αυτο ? τωρα στο asus πρεπει να το αποφορτιζω εντελως και μετα να το ξαναβαζω στο ρευμα?
:up:
Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό είναι, η μπαταρία αποφορτίζεται σιγά σιγά και από μόνη της.
Δηλαδη φιλε μου συμβαινει γενικοτερα αυτο στα λαπτοπ?Πεφτει η ενδειξη της σταθμης μπαταριας αναλογα με το ποσο ειναι εκτος λειτουργιας?Τωρα που το αφησα 4 ωρες σχεδον κλειστο επεσε στο 99%,να μην παρω κανα τηλ να μου το κοιταξουν?Το χρειαζομαι κιολας αυτο ειναι το θεμα
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη φιλε μου συμβαινει γενικοτερα αυτο στα λαπτοπ?Πεφτει η ενδειξη της σταθμης μπαταριας αναλογα με το ποσο ειναι εκτος λειτουργιας?Τωρα που το αφησα 4 ωρες σχεδον κλειστο επεσε στο 99%,να μην παρω κανα τηλ να μου το κοιταξουν?Το χρειαζομαι κιολας αυτο ειναι το θεμα

 

Ναι, συμβαίνει γενικότερα στις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες. Δεν είναι πρόβλημα. Χώρια που η ακρίβεια του δείκτη είναι πολύ χειρότερη από 1%. και το φαινόμενο δεν είναι γραμμικό. δηλαδή πέσει 1% σε 4 ώρες δεν σημαίνει ότι σε 16 ώρες θα πέσει 4%.

 

Δεν ξέρω πώς ακριβώς δουλεύει ο δείκτης, πιθανώς μετράει την τάση και με κάποιες παραμέτρους που έχει περάσει ο κατασκευαστής "υπολογίζει" την ενέργεια που μπορεί να δώσει η μπαταρία. Δεν υπάρχει τρόπος να μετρηθεί απευθείας η ενέργεια που μπορεί να δώσει η μπαταρία.

 

Ακόμη και αν είναι κλειστό, συμβαίνουν διάφορα μικροφαινόμενα στα υλικά της μπαταρίας που ρίχνουν λίγο (ελάχιστα) την τάση οπότε ο μετρητής νιώθει λίγο χαμηλότερο το περιεχόμενο. Συστάδες ιόντων μετακινούνται λίγο, οι διεπιφάνεις απο-πολώνονται...

 

Αλλά για τόσο λίγη διαφορά δεν τίθεται θέμα. αν το αφήσεις αρκετές βδομάδες μπορεί να κατέβει αρκετά χαμηλότερα, π.χ. 80-70%, εξαρτάται από διακόσιους παράγοντες (ιστορικό χρήσης, τάση φόρτισης, θερμοκρασία)...

 

Σίγουρα δεν έχει πρόβλημα. Σε 3-6 χρόνια (ανάλογα με τους διακόσιους παράγοντες που λέγαμε....) που μετά την φόρτιση θα πέφτει αμέσως στο 70% τότε θα αρχίσεις να σκέφτεσαι την αντικατάσταση...

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!:) Εδώ κ λίγες μέρες είμαι ένας υπερήφανος κάτοχος του νέου TOSHIBA QOSMIO X500-110!Το laptop είναι πραγματικά καταπληκτικό με απίστευτες δυνατότητες κ μπορώ να πω οτί μου αντικαθιστά χαλαρά κ τον desktop...Για όποιον θέλει να συνδιάσει την ψυχαγωγία τα games κ γενικά αν έχει υψηλές απαιτήσεις αυτό το laptop θα τον βγάλει ασπροπρόσωπο!Είναι μια ΑΡΙΣΤΗ επιλογή κ μπορώ να πω αξίζει τά λεφτά του κ με το παραπάνω...:cool:

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!:) Εδώ κ λίγες μέρες είμαι ένας υπερήφανος κάτοχος του νέου TOSHIBA QOSMIO X500-110!Το laptop είναι πραγματικά καταπληκτικό με απίστευτες δυνατότητες κ μπορώ να πω οτί μου αντικαθιστά χαλαρά κ τον desktop...Για όποιον θέλει να συνδιάσει την ψυχαγωγία τα games κ γενικά αν έχει υψηλές απαιτήσεις αυτό το laptop θα τον βγάλει ασπροπρόσωπο!Είναι μια ΑΡΙΣΤΗ επιλογή κ μπορώ να πω αξίζει τά λεφτά του κ με το παραπάνω...:cool:

 

Με 4,6 kg βάρος δεν νομίζω πως αυτός είναι φορητός...:O

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

και με ...2000 ευρουλια ..διολου οικονομικος ! (2 πανισχυροι desktop)

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι λίγο βαρύς θα έλεγα..:O .αλλά μπροστά σε αυτά που μου παρέχει ΔΕΝ με χαλάει καθόλου!!!Η τιμή του είναι σίγουρα ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ κ όντως με 2300€ φτιάχνεις εξαιρετικούς desktop...Δεν βρίσεις όμως εύκολα laptop - μέχρι στιγμής τουλάχιστον - με:

 

Οθόνη 18.4 inches

Επεξεργαστή intel core i7 720

Λειτουργικό windows 7

Κεντρική μνήμη 6GB DDR3 με επέκταση στα 8

Κάρτα γραφικών nvidia GTS 250 M με 1GB μνήμη κ επέκταση στα 2

Σκληρός δίσκος 1ΤΒ

 

είναι -αν όχι το καλύτερο - από τα καλύτερα laptop στην αγορά αυτή την στιγμή όσον αφορά τις επιδόσεις κ τα χαρακτηριστικά του κ φυσικα ότι ποιο δυνατό έχει βγάλει η TOSHIBA. :D Μήπως να πάρω άλλο ένα???lol πλάκα κάνω!:ninja:

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σκεφτομαι να αγωρασω ενα netbook μεχρι 400ε εχετε να μ προτινετε καποιο με αξιοπιστη κατασκευη? σκεφτομαι για το Acer Aspire ONE 751h-52Bw White S:) αξιζει?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την εξης απορια...πηρα ενα netbook asus 1008ha το οποιο εχει μπαταρια που δεν αφαιρειται....στα λαπτοπ που ειχα στο παρελθον ,οταν τα ειχα στο ρευμα ,εβγαζα την μπαταρια γιατι ειχα ακουσει οτι εαν φορτιζεται συνεχως, χαλαει η μπαταρια. Ειναι σωστο αυτο ? τωρα στο asus πρεπει να το αποφορτιζω εντελως και μετα να το ξαναβαζω στο ρευμα?

 

Εγω ειμαι της αντιθετης αποψης καθοτι η μπαταρια μπορει να παιξει το ρολο του "ups" στο laptop. Δηλαδη αν εχεις μονο το ρευμα σε περιπτωση διακοπης η πτωσης τασης το μηχανημα θα συνεχισει με την μπαταρια και δεν θα καταπονηθει αντιστοιχα. Οταν και τα 2 συνυπαρχουν παιζει ρολο η ποιοτητα κατασκευης του μοντελου διοτι μερικα οταν αντιλαμβανονται οτι υπαρχει κ η μπαταρια απλα την "παρακαμπτουν" οποτε δν την καταπονουν ;)

 

Όντως είναι λίγο βαρύς θα έλεγα..:O .αλλά μπροστά σε αυτά που μου παρέχει ΔΕΝ με χαλάει καθόλου!!!Η τιμή του είναι σίγουρα ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ κ όντως με 2300€ φτιάχνεις εξαιρετικούς desktop...Δεν βρίσεις όμως εύκολα laptop - μέχρι στιγμής τουλάχιστον - με:

 

Οθόνη 18.4 inches

Επεξεργαστή intel core i7 720

Λειτουργικό windows 7

Κεντρική μνήμη 6GB DDR3 με επέκταση στα 8

Κάρτα γραφικών nvidia GTS 250 M με 1GB μνήμη κ επέκταση στα 2

Σκληρός δίσκος 1ΤΒ

 

είναι -αν όχι το καλύτερο - από τα καλύτερα laptop στην αγορά αυτή την στιγμή όσον αφορά τις επιδόσεις κ τα χαρακτηριστικά του κ φυσικα ότι ποιο δυνατό έχει βγάλει η TOSHIBA. :D Μήπως να πάρω άλλο ένα???lol πλάκα κάνω!:ninja:

 

Εχω δουλεψει το πρωτο qosmio που το πλαισιο το εφερνε 4-5 χιλιαρικα.. Το μηχανημα ηταν πραγματικα απιστευτο, υπερανω περιγραφης. Πιστευω η toshiba συνεχιζει να τιμα την σειρα qosmio.

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

κανενα νεο με το nokia booklet εχουμε???πως και πως το περιμενω...

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει να είσαι τόσο ανυπόμονος, με 1GB RAM που δεν αναβαθμίζεται και με σχετικά αργό επεξεργαστη, ίσως να μην είναι τόσο καλή επιλογή τελικά. Δες κι αυτό:

http://www.engadget.com/2009/12/04/nokia-booklet-3g-review/

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει να είσαι τόσο ανυπόμονος, με 1GB RAM που δεν αναβαθμίζεται και με σχετικά αργό επεξεργαστη, ίσως να μην είναι τόσο καλή επιλογή τελικά. Δες κι αυτό:

http://www.engadget.com/2009/12/04/nokia-booklet-3g-review/

ναι φιλε ταξιδιωτη πολυ μαπα η ιστορια , το εβγαλε για να το βγαλει και κακως μπηκε στα χωραφια αυτα η Νοκια ...αμα δεν...που πας?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Χθες δεν ειχα τι να κανω..και μου επεσε ενα φυλαδιο στα χερια για netbook και πηγα και αγορασα εναν compag 1130 στα 199 ευρο!!

ολα καλα μεχρι στιγμης αλλα δεν μπορω να βρω το recovery partition,γνωριζει κανεις αν υπαρχει..η τσαμπα ανησυχω :confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Netbook με την πλατφόρμα Nvidia ION από την HP

http://notebookitalia.it/images/stories/hp_mini_311/hp_mini_311_fronte.jpg

 

netbook που βασίζεται στην πλατφόρμα Nvidia ION, 11,6 ίντσες, βάρος 1,46kg και διαστάσεις 289x204x30,6mm, μέγιστη ανάλυση οθόνης 1366x768 pixels.

 

επεξεργαστή Atom N270 στα 1,6GHz, 1GB RAM, υποσύστημα γραφικών ION LE και σκληρό δίσκο 160GB.

 

Επίσης, το Compaq Mini 311 διαθέτει αναγνώστη καρτών μνήμης 5-σε-1, wifi, Bluetooth, HDMI και μπαταρία 6 στοιχείων.

 

Θα έρχεται με προεγκατεστημένα τα Windows XP Home SP3

 

To έχει πάρει κανείς; γνώμες; λένε ότι τρέχει και osX86 ...

η ION κάρτα γραφικών κάνει τι διαφορά όπως λένε;

άλλο πράκτωρας και άλλο εισπράκτωρας... ΘΟΥΒΟΥ 000
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...