Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω ένα laptop.

Μέχρι στιγμής όπου το έχω βρεί είναι με λειτουργικό (windblows vista).

Στο e-shop και στους turbo-x που δοκίμασα να φτιάξω κάτι αντίστοιχο, με υποχρεώνουν να αγοράσω και windblows.

1) Είναι νόμιμο αυτό; Δεν μου φαίνεται για υγιείς ανταγωνισμός αυτό:mad:

2) Ξέρετε κανένα άλλο μαγαζί/αλυσίδα που να φτιάχνει συνθέσεις κατά παραγγελία;

 

΄στωω :)

υπάρχει κάτι που λέγεται format/partitioning/etc/etc

 

το θεωρώ βλακώδες άπαξ και σου χρεώνουν το OS να μη δεχθείς το αυθεντικό OS (cd recovery or OEM) με το αυθεντικό κλειδί.

 

και μετά ας βάλεις ότι θέλεις.

 

μην τρελαθούμε κιόλας.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κι εγώ με τη σειρά μου θεωρώ απαράδεκτο να με αναγκάζουν με αυτόν τον τρόπο να αγοράσω τα Windows.

μπορείς να αγοράσεις mac.

 

δεν σε αναγκάζει ΚΑΝΕΙΣ!

 

όταν ένα laptop είναι certified για windows σημαίνει ότι shipάρει με αυτά είτε σου αρέσει είτε όχι γιατί έχουν ξοδεύψει αρκετές εργατοώρες φτιάχνοντας οδηγούς για αυτό :)

 

και αυτή η λογική φέρτε τα Lin*x να τα αλλάξουμε όλα... θυμίζει προεκλογικό σύνθημα του 2004... μόνο λόγια :lol:

 

όταν έχει 88%+ της αγοράς τότε όλοι προσπαθούν να ακολουθήσουν το trend/συμβατότητα/οικείο περιβάλλον.

 

τώρα αν δεν θες πισί με windows ή με X φτιάξε το εσύ. ή αγόρασέ το δίχως windows (εφόσον σου κόψουν 50-80ευρώ από την τιμή γιατί αλλιώς θα είσαι χαζός...).

 

στις Πολιτείες αυτό γίνεται εδώ και χρόνια.

 

μάλιστα πρόσφατα (εδώ και 2 μήνες) η Dell πουλάει laptops/desktops με lin*x.

 

ακόμα και η Compaq βγάζει laptops (nx, tc, nc) και tablets συμβατά και με άλλα OS πέρα από τα vista/xp, όπως SuSe Linux Enterprise Desktop 10 αλλά και win2k.

 

αυτά γιατί τα περί ακριβισμού στο software έχουν παλιώσει... :!:

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να αγοράσεις mac.

 

δεν σε αναγκάζει ΚΑΝΕΙΣ!

 

όταν ένα laptop είναι certified για windows σημαίνει ότι shipάρει με αυτά είτε σου αρέσει είτε όχι γιατί έχουν ξοδεύψει αρκετές εργατοώρες φτιάχνοντας οδηγούς για αυτό :)

 

και αυτή η λογική φέρτε τα Lin*x να τα αλλάξουμε όλα... θυμίζει προεκλογικό σύνθημα του 2004... μόνο λόγια :lol:

 

όταν έχει 88%+ της αγοράς τότε όλοι προσπαθούν να ακολουθήσουν το trend/συμβατότητα/οικείο περιβάλλον.

 

τώρα αν δεν θες πισί με windows ή με X φτιάξε το εσύ. ή αγόρασέ το δίχως windows (εφόσον σου κόψουν 50-80ευρώ από την τιμή γιατί αλλιώς θα είσαι χαζός...).

 

στις Πολιτείες αυτό γίνεται εδώ και χρόνια.

 

μάλιστα πρόσφατα (εδώ και 2 μήνες) η Dell πουλάει laptops/desktops με lin*x.

 

ακόμα και η Compaq βγάζει laptops (nx, tc, nc) και tablets συμβατά και με άλλα OS πέρα από τα vista/xp, όπως SuSe Linux Enterprise Desktop 10 αλλά και win2k.

 

αυτά γιατί τα περί ακριβισμού στο software έχουν παλιώσει... :!:

Κινέζικα γράφω; Είδες πουθενά να γράφω ότι θέλω Mac ή Linux ή οτιδήποτε τέτοιο; Ένα x86 laptop θέλω. ΣΚΕΤΟ. Πώς πάω κι αγοράζω ένα PC; Γιατί θα πρέπει να με αναγκάσει να αγοράσω Windows; Και όταν αγοράζω μια κάρτα γραφικών προφανώς πληρώνω το κόστος του driver - δε με αναγκάζει κανείς να τη βάλω σε Windows όμως. Και όταν στη σύνθεση του laptop έχει υποχρεωτική κατηγορία OS και δε μπορείς να το αφήσεις κενό, στην ουσία σε αναγκάζει. Λίγοι είναι αυτοί που δεν ακολουθούν την πρακτική αυτή. Πολύ λίγοι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το info alexkass, δεν ήξερα ότι υπάρχει και δυνατότητα format :lol: ......

το θέμα δεν είναι να τα πάρω, είναι να μην τα πληρώσωto. όπως λέει και ο elektrik eye, είναι να μην με αναγκάσουν.

και btw alexkass, ολα τα μηχανήματα εσύ ίδια τα θεωρείς? mac, pc, κλπ όλα ίδια? είναι να θέλω να πάρω pc, μάλλον δεν θα θέλω mac.. επειδή είναι πιά x86 δε σημαίνει ότι είναι ίσα κι όμοια.. δεν έχω τίποτα με τα macbook, αλλά atm θέλω pc.

έστειλα email στο πλαίσιο, και λέει "δεν πουλάμε φορητούς χωρίς λειτουργικό"... ουδέν σχόλιο για κόψιμο τιμής.. φλικά, αλέξανδρος :)

Link to comment
Share on other sites

Eyxaristw gia to info alexkass, den hksera oti yparxei kai dynatothta format :lol: ...... to thema den einai na ta parw, einai na mhn ta plhrwsw. opws leei kai o elektrik eye, einai na mhn me anagkasoun. kai btw alexkass, ola ta mhxanhmata esy idia ta thewreis? mac, pc, klp ola idia einai? einai na thelw na parw pc, mallon den tha thelw mac.. epeidh einai pia x86 de shmainei oti einai isa ki omoia.. den exw tipota me ta macbook, alla atm thelw pc. esteila email sto plaisio, kai leei "den poulame forhtous xwris leitourgiko"... ouden sxolio gia kopsimo timhs.. filika, aleksandros :) sorry gia ta greeklish..

Μπορείς να δεις στα dell.

 

έχω την εντύπωση ότι πέρα από Ubuntu μπορείς να τα παραλάβεις και κενά.

 

αλλά η διαφορά είναι 50-70 ευρώ περίπου. δλδ γελείο ποσό και σίγουρα αξίζει για να έχεις μια νόμιμη άδεια xp/vista που στο κάτω κάτω όλο και κάπου θα χρειάζεται.

 

το κόστος είναι πολύ λιγότερο απόσο ένα dvd OEM.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα Dell, από το φτηνότερο μέχρι το ακριβότερο δεν έχουν επιλογή για να μη βάλεις OS.

 

Πάντως η επιμονή σου να αγοράσει κανείς τα Windows με κάνει να γελάω :lol:

Α, και πίστεψέ με, υπάρχουν πολλοί καλύτεροι τρόποι να ξοδέψω τα 50-70 ευρουλάκια μου από το να τα δώσω με το έτσι θέλω στη Microsoft.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις στα dell.

Για ρίξε μια ματιά στο αρχικό post μου :)

αλλά η διαφορά είναι 50-70 ευρώ περίπου. δλδ γελείο ποσό και σίγουρα αξίζει για να έχεις μια νόμιμη άδεια xp/vista που στο κάτω κάτω όλο και κάπου θα χρειάζεται.

Αφού αξίζει... Μάλλον όμως, για να ΜΗΝ θέλω να τα αγοράσω, για μένα ΔΕΝ αξίζει :p

Έχεις ταυτίσει για κάποιο λόγο τα x86 με την m$?:rolleyes:

Επίσης, απ' την στιγμή που σε αναγκάζουν να αγοράσεις λειτουργικό, θα έπρεπε να έχουν επιλογές. Να διαλέξεις αν θές σβήστα ή εξπι δεν είναι και πολύ διαφορετικό. Όπως άλλωστε και στις ηπα που φέρνεις για παράδειγμα....

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα Dell, από το φτηνότερο μέχρι το ακριβότερο δεν έχουν επιλογή για να μη βάλεις OS.

 

Πάντως η επιμονή σου να αγοράσει κανείς τα Windows με κάνει να γελάω :lol:

Α, και πίστεψέ με, υπάρχουν πολλοί καλύτεροι τρόποι να ξοδέψω τα 50-70 ευρουλάκια μου από το να τα δώσω με το έτσι θέλω στη Microsoft.

σίγουρα αλλά αν δεν μπορείς να κάμεις αλλιώς είναι βλακώδες να μην πάρεις την άδεια χρήσης (όπως το παιδί στον turbo-x).

 

αγόρασε ό,τι θέλει. δε με αφορά :p

 

το σκεπτικό μου είπα που είναι και παγκόσμια αρχή (έτσι λειτουργούν τα πράγματα). μιας και λιγότερο του 1% θέλει να έχει κενό πισί δεν βλέπω το λόγο γιατι οι εταιρίες να κάνουν ολόκληρη μανούρα (θα ταράξει τις σχέσεις τους με την msft ίσως).

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

το σκεπτικό μου είπα που είναι και παγκόσμια αρχή (έτσι λειτουργούν τα πράγματα). μιας και λιγότερο του 1% θέλει να έχει κενό πισί δεν βλέπω το λόγο γιατι οι εταιρίες να κάνουν ολόκληρη μανούρα (θα ταράξει τις σχέσεις τους με την msft ίσως).

Είσαι σίγουρος για το 1%; Δεν νομίζω αν απ' το 100% βγάλεις την msft και την apple να μένει 1% :)

Το "για να μην ταράξει το πλαίσιο την σχέση του με την msft" (δεν είναι καν certified partner, τι σχέση θα ταράξει; ) να αγοράζει ο κόσμος windblows..

Τέλοσπάντων, δεν έχει και πολύ νόημα η συζήτηση. Είσαι πολύ "πιστός" στην ms οπότε δεν βγάζουμε άκρη. Ευχαριστώ για την βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα αλλά αν δεν μπορείς να κάμεις αλλιώς είναι βλακώδες να μην πάρεις την άδεια χρήσης (όπως το παιδί στον turbo-x).
Αυτό που δεν καταλαβαίνεις, είναι ότι δεν φτάνει στο σημείο να εξετάσει αν είναι βλακώδες ή όχι. Αυτό που λέει είναι ότι δεν έχεις αυτή την επιλογή. Όπως και να το κάνεις, όπως και να το δεις, είναι περιορισμός. Τώρα αν συμφέρει ή όχι να αγοράσεις το λειτουργικό μαζί με το μηχάνημα είναι μια άλλη ιστορία. Δεν λέει αυτό. Απλό είναι, δεν χρειάζεται να το συζητήσουμε άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια χαρά. Θέλω να αγοράσω ένα notebook μέχρι 800 ευρώ. Έχω βρει αυτό http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=985678

 

Τί λέτε; Ακούω πολλά άσχημα για τα acer, την αξιπιστία τους και το service τους. Από την άλλη προσφέρουν αρκετά για την τιμή τους και κανά δυο που έχουν πάρει (και δεν έχει χαλάσει) είναι υπερ ευχαριστημένοι. Έχει κανένας acer; Γνώμες;

 

Το notebook το θέλω για internet, downloading, live streaming κανάλια τηλεοπτικά μέχω internet, αντε κανα παιχνιδάκι όχι τίποτα σπουδαίο, και κανά Photoshop και corel και office.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια χαρά. Θέλω να αγοράσω ένα notebook μέχρι 800 ευρώ. Έχω βρει αυτό http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=985678

 

Τί λέτε; Ακούω πολλά άσχημα για τα acer, την αξιπιστία τους και το service τους. Από την άλλη προσφέρουν αρκετά για την τιμή τους και κανά δυο που έχουν πάρει (και δεν έχει χαλάσει) είναι υπερ ευχαριστημένοι. Έχει κανένας acer; Γνώμες;

 

Το notebook το θέλω για internet, downloading, live streaming κανάλια τηλεοπτικά μέχω internet, αντε κανα παιχνιδάκι όχι τίποτα σπουδαίο, και κανά Photoshop και corel και office.

 

Ευχαριστώ

 

κοιτα φιλε εγω εχω εναν acer γυρω στα 4χρονια το παραμικρο προβλημα δεν μου δημιουργησε!ναι ακουγονται διαφορα αλλα ποτε δεν ακουσα απ' οσους εχουν να διαμαρτυρονται!φυσικα κ τους βρισκεις σε πολυ καλες τιμες!για αυτα που θες ειναι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια χαρά. Θέλω να αγοράσω ένα notebook μέχρι 800 ευρώ. Έχω βρει αυτό http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=985678

 

Τί λέτε; Ακούω πολλά άσχημα για τα acer, την αξιπιστία τους και το service τους. Από την άλλη προσφέρουν αρκετά για την τιμή τους και κανά δυο που έχουν πάρει (και δεν έχει χαλάσει) είναι υπερ ευχαριστημένοι. Έχει κανένας acer; Γνώμες;

 

Το notebook το θέλω για internet, downloading, live streaming κανάλια τηλεοπτικά μέχω internet, αντε κανα παιχνιδάκι όχι τίποτα σπουδαίο, και κανά Photoshop και corel και office.

 

Ευχαριστώ

για αυτά τα λεφτά είναι αρκετά καλό αν και ο επεξεργαστής με τα vista (και το Indexing) θα ζορίζεται λίγο.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Λιγη βοηθεια αν γινεται.Ενας φιλος μου θελει να αγορασει εναν φορητο και μιας και ειναι ασχετος ειπα να τον βοηθησω.Τιμη κοντα στα 1500-2000 και ισως και παραπανω μια και τρελα και λεφτα εχει.Τι μαρκα θα ητανε καλυτερο να διαλεξει οσον αφορα κυριως το ποσο αξιοπιστο θα ειναι,το service αν και αμα χρειαστει και την δυνατοτητα επεκτασης;Ενδιαφερεται για να δουλεψει τεχνικο σχεδιο αλλα να εχει και καλα multimedia χαρακτηριστικα.Τα turbo x αξιζουν η να παει προς sony,toshiba η τι αλλο;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

sony για πολυμεσα, lenovo-ibm 4 business users.

 

νομος ;)

 

υπαρχουν βεβαια και δευτερες λυσεις οπως toshiba/hp & compaq για τις αντιστοιχες κατηγοριες

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αν διαθέτει τόσα χρήματα καλό θα είναι να κοιτάξει (προσωπική άποψη) είτε κάποιο Thinkpad είτε κάποιο Dell. Σε αυτή την κατηγορία τιμής δεν αξίζει να κοιτάξεις κάτι άλλο, εκτός αν θέλεις κάτι πολύ μικρό σε μέγεθος, οπότε πας προς Vaio.
Link to comment
Share on other sites

για μένα η κορυφαία πρόταση σε φορητότητα είναι το x61s (όχι το απλό) και σε tablet στο x61t (με την multitouch screen όμως).

 

για λίγο πιο μεγάλο αλλά real-power, το t61 ή το t61p (δεν έχει έρθει ακόμα).

 

είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει στον χώρο των φορητών.

 

(πάντα μιλάω για 4MB cache)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

lenovo-ibm 4 business users.

 

:worry: - απο θεμα service καλυμενοι ? εξαρταται το καταστημα αν θα σε εξυπηρετησει αμεσα ή ειναι θεμα εταιριας [π.χ νοκια για παραδειγμα οπου τα "κεντρικα" ειναι απελπισια] ?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

εμπειρία που είχαν γνωστοί (δεν έχει χρειαστεί ποτέ να πάω thinkpad σε service) ήταν άριστη. όπως και παγκοσμίως άλλωστε.

 

επίσης το drivers support είναι το καλύτερο που έχω δει. ήδη από το Δεκέμβρη του 06 είχαν βγάλει τους οδηγούς για τα vista όταν οι άλλοι έβαζαν λίγους λίγους 1.5 μήνα μετά.

 

άλλο ένα παράδειγμα: η turbo memory # thinkpad x61t (battery only) δημιουργούσε τυχαία κολλήματα. μέσα σε λιγότερο από 1 μήνα έβγαλαν νέο οδηγό που δουλεύει άριστα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια χαρά. Θέλω να αγοράσω ένα notebook μέχρι 800 ευρώ. Έχω βρει αυτό http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=985678

 

Τί λέτε; Ακούω πολλά άσχημα για τα acer, την αξιπιστία τους και το service τους. Από την άλλη προσφέρουν αρκετά για την τιμή τους και κανά δυο που έχουν πάρει (και δεν έχει χαλάσει) είναι υπερ ευχαριστημένοι. Έχει κανένας acer; Γνώμες;

 

Το notebook το θέλω για internet, downloading, live streaming κανάλια τηλεοπτικά μέχω internet, αντε κανα παιχνιδάκι όχι τίποτα σπουδαίο, και κανά Photoshop και corel και office.

 

Ευχαριστώ

 

Στα λεφτα αυτα δεν θα βρεις κατι καλυτερο.

εγω εχω το μικροτερο 5611 και δεν εχω κανενα προβλημα και αυτο ειναι το δευτερο acer στα τελευταια 3 χρονια

Link to comment
Share on other sites

sony για πολυμεσα, lenovo-ibm 4 business users.

 

νομος ;)

 

υπαρχουν βεβαια και δευτερες λυσεις οπως toshiba/hp & compaq για τις αντιστοιχες κατηγοριες

+1. Αν και σε ειχα παρεξηγηση ( με τις διαφορες που ειχαμε για τα acer) μπορω να πω οτι τελικα συμφωνουμε σε πολλα για τα υπολοιπα μοντελα;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχθες ειχα παει σε ενα θειο μου,μολις ειχε ερθει απο τα ξενα(Αμερικη) και ειχε φερει και τον φορητο υπολογιστη του μαζι...και ηθελε να κανουμε κατι ρυθμισεις για το ιντερνετ.

Ο υπολογιστης ητανε ενας toshiba cosmio με μνημη ραμ 2γιγα και 2 σκληρους δισκους των 200γιγα.

καλα μεχρι εδω...αυτο που με αφησε αφωνο..ητανε η καταπληκτικη αποδοση των ηχειων...τετοιον ηχο δεν εχω ακουσει απο φορητο υπολογιστη...

μειλαμε...ξετρελαθηκα και εμεινα με το στομα ανοιχτο.

τα ηχεια ηταν Harman Kardon(νομιζω οτι ετσι εγραφε) και το εχει παρει το πασχα.πριν 3 μηνες περιπου 3000 ευρο.το μηχανημα τα σπαει...δεν εχω ξανασυναντησει καλυτερο λαπτοπ εως τωρα.αλλα και η τιμη ειναι αρκετα απαγορευτικη για εμενα.αλλα ο ηχος ηταν ΤΕΛΕΙΟΣ!!! :music:

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975850&product=978787&tab=specs

;)

Link to comment
Share on other sites

Τι μου το δειχνεις...εδω το εχω live στο δωματιο μου! απ'αυτο σου γραφω τωρα :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα 9016 και μου επεσε

στην γωνια τωρεα βρισκει λιγο και δεν κλεινει καλα

αν το παω στην hp μπορουν να μου αλλακουν μονο τα καπακια τα εξωτερικα ?

θα βγει και εκτος εγγυησησ ?

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...