Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

geia! eimai kainourgia edw,enas filos mou to sunestise..den xerw pws na steilw mnm..skopeuw na agorasw ena laptop autes tis meres k mou protinan ena asus k ithela na rwtisw tin gnwmi sas? euxaristw

Θα πρέπει να μας δώσεις τις λεπτομέρειες για το μοντέλο που σου πρότειναν, και επίσης τις ανάγκες σου από ένα laptop και τα χρήματα που μπορείς να ξοδέψεις.

 

Σε ότι αφορά τα Acer πάντως, αν και φτηνά, είναι πολύ χαμηλής ποιότητας και το service τους είναι απαράδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα πρέπει να μας δώσεις τις λεπτομέρειες για το μοντέλο που σου πρότειναν, και επίσης τις ανάγκες σου από ένα laptop και τα χρήματα που μπορείς να ξοδέψεις.

 

Σε ότι αφορά τα Acer πάντως, αν και φτηνά, είναι πολύ χαμηλής ποιότητας και το service τους είναι απαράδεκτο.

παραπανω η Elen ψαχνεται για asus και οχι για Acer!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι ο Pentium M είναι περίπου 1,5 φορά ταχύτερος από τον Pentium 4. Αυτό ανέφερε παλαιότερα η Intel στο site της, όταν έκανε τη σύγκριση μεταξύ Pentium M και Pentium 4m (υποθέτω ότι αναφερόταν σε επεξεργαστές με ίδιο FSB).

 

Σε σύγκριση με το PC που ήδη έχεις (Pentium 4, 512 RAM), ο Amilo M1437G που βρήκες, έχει:

 

> Ταχύτερο επεξεργαστή (Pentium M 760 2.0 GHz, FSB 533 MHz,2MB L2 cache)

> 1 GB RAM (DDR2 PC2-3200 400MHz)

> 80 GB SATA 5400rpm

> ATI Mobility Radeon X700 (128MB RAM, PCI Express)

> Oθόνη Crystal View

 

Δηλαδή μόνο ο δίσκος είναι πιο αργός από αυτόν που έχεις στο desktop PC σου (5400 αντί 7200 rpm). Ωστόσο δεν είναι απαραίτητο ότι αυτό θα σε προβληματίσει.

 

Γενικά μου φαίνεται καλό μηχάνημα.

 

Κάνοντας όμως μία σύντομη έρευνα, με τα ίδια χρήματα παίρνεις μηχάνημα με επεξεργαστή Intel Core Duo (2 πυρήνων):

 

Acer Aspire 5622WLMi

 

>Centrino DuoT2300 (2 MB L2 cache, 1.66GHz, 667 MHz FSB)

>ATI Mobility Radeon X1300 με 128MB

 

Δεν ξέρω αν ο Core Duo @ 1.66GHz στην πράξη είναι ταχύτερος από τον Pentium M @ 2 GHz. Λογικά λόγω ταχύτερου FSB και διπλού πυρήνα θα πρέπει να είναι.

 

Οπότε σκέψου και την περίπτωση του Core Duo.

Στην περίπτωση του Acer, χρήσιμο είναι και αυτό.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που μου διαθέτεις :)

 

Τον Acer τον πήρε και μένα το μάτι μου, αλλά από τα ντόπια forum υπάρχει μία αρνητική "αύρα" για την εν λόγω μάρκα, όσον αφορά την ποιότητα κατασκεύης και το support του αντιπροσώπου. Φαντάζομαι αυτό υποννοείς και εσύ, προτείνοντας την επέκταση εγγύησης.

 

Αναντίρρητα, γραμμή προς γραμμή των specs είναι πολύ πιο value for money από τον FS.

 

Αν υπάρχει κάποιος φίλος που να είναι κάτοχος κάποιων από τα παραπάνω θα εκτιμούσα την άποψή του.

 

Και μιας και μίλησες για Dual Core, η αλήθεια είναι ότι έχω μια ισχνή πιθανότητα να μπορέσω να πάρω ένα 30% έκπτωση σε Vaio, από φίλο. Οπότε θα πετάξω τη σκούφια μου και θα χτυπήσω αυτό: http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.905524

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που μου διαθέτεις :)

 

Τον Acer τον πήρε και μένα το μάτι μου, αλλά από τα ντόπια forum υπάρχει μία αρνητική "αύρα" για την εν λόγω μάρκα, όσον αφορά την ποιότητα κατασκεύης και το support του αντιπροσώπου. Φαντάζομαι αυτό υποννοείς και εσύ, προτείνοντας την επέκταση εγγύησης.

 

Αναντίρρητα, γραμμή προς γραμμή των specs είναι πολύ πιο value for money από τον FS.

 

Αν υπάρχει κάποιος φίλος που να είναι κάτοχος κάποιων από τα παραπάνω θα εκτιμούσα την άποψή του.

 

Και μιας και μίλησες για Dual Core, η αλήθεια είναι ότι έχω μια ισχνή πιθανότητα να μπορέσω να πάρω ένα 30% έκπτωση σε Vaio, από φίλο. Οπότε θα πετάξω τη σκούφια μου και θα χτυπήσω αυτό: http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.905524

ΓΕΝΙΚΑ acer δεν εχει καλο service,οποτε οπιος θελει acer λογω των χαρακτηριστικων,ας παρει και την επεκταση εγγυησης να εχει το κεφαλι του υσηχο! Η sony παλι δεν εχει καλο service,κια γενικως δεν θα την προτεινα!Υπερτιμημενα προιοντα χωρις καποιο λογο. Εγω ψηφιζω 1)fs 2)acer

The greatest thing you 'll ever learn,is just to love and be loved in return... MOULIN ROUGE
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και μίλησες για Dual Core, η αλήθεια είναι ότι έχω μια ισχνή πιθανότητα να μπορέσω να πάρω ένα 30% έκπτωση σε Vaio, από φίλο. Οπότε θα πετάξω τη σκούφια μου και θα χτυπήσω αυτό: http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.905524

 

Ε, δεν τα λές από την αρχή αυτά...:lol:

Το Sony Vaio VGN-FE11S είναι ένα από τα πρώτα που θα σου πρότεινα σε αυτά τα χρήματα (1700€).

 

Ωστόσο, προσωπικά ο δίσκος των 4200 στροφών θα με προβλημάτιζε, και θα τον άλλαζα με την πρώτη ευκαιρία.

 

Αν μπορείς να πάρεις το Vaio, go for it:)

 

Τον Acer τον πήρε και μένα το μάτι μου, αλλά από τα ντόπια forum υπάρχει μία αρνητική "αύρα" για την εν λόγω μάρκα, όσον αφορά την ποιότητα κατασκεύης και το support του αντιπροσώπου. Φαντάζομαι αυτό υποννοείς και εσύ, προτείνοντας την επέκταση εγγύησης.

 

Ακριβώς γι' αυτό πρότεινα την επέκταση εγγύησης σε "pickup & return" service.

Τα σχόλια για την Acer τα γνωρίζω, και όντως είναι κάτι που μπορεί να σε αποτρέψει από την αγορά τους.

 

Όσο για τη Sony, το service λειτουργεί ως εξής: Ο πελάτης στέλνει το μηχάνημα στο εξωτερικό, το επισκευάζουν και του το στέλνουν πίσω.

 

Συμπέρασμα:

Αν μπορείς να πάρεις τον Vaio Dual Core, παίρνεις αυτόν.

Αλλιώς μάλλον το Fujitsu-Siemens.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΝΙΚΑ acer δεν εχει καλο service,οποτε οπιος θελει acer λογω των χαρακτηριστικων,ας παρει και την επεκταση εγγυησης να εχει το κεφαλι του υσηχο! Η sony παλι δεν εχει καλο service,κια γενικως δεν θα την προτεινα!Υπερτιμημενα προιοντα χωρις καποιο λογο. Εγω ψηφιζω 1)fs 2)acer

 

Thanx Alexo! Βέβαια το κακόφημο service είναι η μία όψη του νοσμίσματος. Και συμφωνώ, το ίδιο έχω ακούσει και για Acer και για Sony. Λίγο ουσία παραπάνω έχει IMHO, το αν πράγματι θα το χρειαστείς. Και εκεί έχει να κάνει η ποιότητα κατασκεύης. Και κυρίως αυτό "διαρρέει" για τα Acer.

 

Πιστεύεις ότι τα Vaio είναι απλά υπερτιμημένα και δεν υπερτερούν σε ποιότητα κατασκεύης και αξιοπιστίας από Acer και FS?

 

Πονοκέφαλος όλη αυτή η ιστορία. Και κυρίως επειδή ακούω ότι οι Centrino δεν θα μπορούν να τρέξουν τα επερχόμενα Vista. Αληθεύει; Είναι δυνατόν να απαξιωθούν όλα τα σημερινά PC και laptops?

 

Ε, δεν τα λές από την αρχή αυτά...:lol:

Το Sony Vaio VGN-FE11S είναι ένα από τα πρώτα που θα σου πρότεινα σε αυτά τα χρήματα (1700€).

 

Ωστόσο, προσωπικά ο δίσκος των 4200 στροφών θα με προβλημάτιζε, και θα τον άλλαζα με την πρώτη ευκαιρία.

 

Αν μπορείς να πάρεις το Vaio, go for it:)

 

E, δεν τα λέω γιατί είναι μικρή η πιθανότητα και δεν θέλω να το ματιάσω :D

 

Ακριβώς γι' αυτό πρότεινα την επέκταση εγγύησης σε "pickup & return" service.

Τα σχόλια για την Acer τα γνωρίζω, και όντως είναι κάτι που μπορεί να σε αποτρέψει από την αγορά τους.

 

Όσο για τη Sony, το service λειτουργεί ως εξής: Ο πελάτης στέλνει το μηχάνημα στο εξωτερικό, το επισκευάζουν και του το στέλνουν πίσω.

 

Συμπέρασμα:

Αν μπορείς να πάρεις τον Vaio Dual Core, παίρνεις αυτόν.

Αλλιώς μάλλον το Fujitsu-Siemens.

 

Τι να πω ρε συ...Άμεσος και to the point. Ευχαριστώ πάρα πολύ που μου ξεκαθαρίζεις το τοπίο.

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

παραπανω η Elen ψαχνεται για asus και οχι για Acer!

Oops, my bad :O

Καλύτερα γι' αυτήν, ας μας πει τα specs και της λέμε τη γνώμη μας.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εκεί που έλεγα ότι είχα καταλήξει στον Acer 5652 μιας και ο asus A6ja είναι καμιά 200αριά ακριβότερος να και ένα ακόμα μοντέλο...

FUJITSU SIEMENS AMILO Pi1536

CENTRINO DUO T2400

 

Επεξεργαστής : Intel Core Duo T2300 1.66 GHz Dual Core , 1MB Level 2 cache, 667MHz Front Side Bus (FSB). Τεχνολογία Intel® Centrino™ Duo Mobile. Mobile Intel 945PM Express Chipset.

Οθόνη: 15.4" ευρεία TFT WXGA, τεχνολογίας CrystalView, Ανάλυση 1280 x 800 pixel.

Μνήμη: 1024 MB DDR2 PC2-4200 533MHz (2 x 512MB), Δυνατότητα επέκτασης στα 2048 MB.

Σκληρός Δίσκος: 100 GB SATA (5400 rpm).

Οπτικός Δίσκος: Μονάδα DVD±RW διπλού στρώματος.

Κάρτα γραφικών: ATI Mobility Radeon X1400. Έως 512MB μνήμη βίντεο με τεχνολογία HyperMemory. Υποστήριξη DualView.

Modem: V92/V.90, K56 flex, 10/100 Mbps Ethernet LAN, Ασύρματο LAN Intel® PRO/Wireless 3945 802.11 a/b/g .

Θύρες επικοινωνίας: Ενσωματωμένη υποδοχή καρτών μνήμης SD/MS/MMC/MSPRO, 1 x ExpressCard

3 x USB 2.0, 1 x S-Video Out , 1 x VGA, 1 x DVI, 1 x modem RJ-11, 1 x LAN RJ-45

1 x IEEE1394, 1 x Headphone/Line out με υποστήριξη SPDIF, 1 x Line In/microphone in, 1 x DC in.

Διαστάσεις: 360 x 269 x 37.1mm.

Βάρος: 3.1 Kg.

Μπαταρία: 6-cell Li-Ion μπαταρία, 4400 mAh , 2 ώρες διάρκεια ζωής μπαταρίας για χρήση σε πλήρη λειτουργία, Tροφοδοτικό 90 watt.

Λειτουργικό: Microsoft Windows XP Home GR.

Extras: Συσκευή ανάγνωσης ψηφιακών μέσων SD/MS/MMC/MSPRO , Λειτουργία Silent Mode

 

Tιμή γύρω στα 1400 ευρώ σε διάφορα ελληνικά e-shop οπότε φαντάζομαι όταν θα έρθει και στα κανονικά καταστήματα δε θα ξεπερνάει τα 1500€. Το περίεργο είναι ότι ενώ στα περισσότερα F.S. δίνει 2 χρόνια εγγύηση εδώ δίνει μόνο 1. Γενικότερα τι λένε τα FS;; Της acer μου φαίνεται τέλειο αλλά το σκέφτομαι επειδή ακούω όλα αυτά με το service, η εν λόγω εταιρεία από service τι λέει;;έχει κανείς εμπειρίες

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

katarxin euxaristw gia to endiaferon..to mixanima pou mou proteinan einai to asus A6Vm sta 1300euro! polla einai gia to sigekrimeno? ap oti fenetai einai kalo!axizei omws? oi xriseis pou to thelw egw einai oi klassikes,oxi tipota trelo! internet, mousiki, kana dvd k ligo paixnidia!
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει αυτόν ενδεικτικά: Fujitsu Siemens Amilo M1437GQ

 

Θα έλεγα να διαβάσεις εδώ:

http://support.fujitsu-siemens.de/forum/viewtopic.php?t=13089

 

για την σειρά x43x πριν δώσεις τα λεφτάκια σου...

 

Και οι υπόλοιποι επίσης, μιας και προτίνετε σε άλλους χρήστες κατά καιρούς μοντέλα αυτής της σειράς... Mην τους πάρετε στο λαιμό σας καταλάθος...

 

(παθών, με ένα m3438)

 

Μπορείτε να τα δείτε και αναλυτικά εδώ: http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=47;action=display;threadid=20322 που τα έχω γράψει.

 

Επίσης, ΔΕΝ εχει αρχίσει η FSC να δίνει σε όλα τα μοντέλα 2 χρόνια εγγύηση... Σε κάποια επιλεκτικά δίνει.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να διαβάσεις εδώ:

http://support.fujitsu-siemens.de/forum/viewtopic.php?t=13089

 

για την σειρά x43x πριν δώσεις τα λεφτάκια σου...

 

Και οι υπόλοιποι επίσης, μιας και προτίνετε σε άλλους χρήστες κατά καιρούς μοντέλα αυτής της σειράς... Mην τους πάρετε στο λαιμό σας καταλάθος...

 

(παθών, με ένα m3438)

 

Μπορείτε να τα δείτε και αναλυτικά εδώ: http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=47;action=display;threadid=20322 που τα έχω γράψει.

 

Επίσης, ΔΕΝ εχει αρχίσει η FSC να δίνει σε όλα τα μοντέλα 2 χρόνια εγγύηση... Σε κάποια επιλεκτικά δίνει.

 

ooops :ninja:

 

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ!

 

Βέβαια και ο φίλος ariadgr που είχε την καλοσύνη να μου απαντήσει, χρησιμοποίησε τον όρο "φαίνεται" και όχι "είναι" απαντώντας στις τεχνικές μου απορίες, όσον αφορά τον συγκεκριμένο FS, οπότε σίγουρα δεν με πήρε στο λαιμό του.

 

Αισθάνομαι βέβαια υπόχρεος που μου δίνεις τόσο σημαντικές πληροφορίες και πραγματικά λυπάμαι που είναι απόρροια προσωπικής εμπειρίας.

 

Διάβασα επιλεκτικά σημεία από το forum της FS αλλά οι 60 σελίδες μαρτυρούν πολλά. Διάβασα βέβαια και όλα τα σχόλια στο dpgr. Επομένως αγαπητέ φίλε, τι μένει; Αν η FS είναι έξω, η Acer το ίδιο, τι προτείνεις σε αυτά τα λεφτά;

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

Ε, δεν τα λές από την αρχή αυτά...:lol:

Το Sony Vaio VGN-FE11S είναι ένα από τα πρώτα που θα σου πρότεινα σε αυτά τα χρήματα (1700€).

 

Ωστόσο, προσωπικά ο δίσκος των 4200 στροφών θα με προβλημάτιζε, και θα τον άλλαζα με την πρώτη ευκαιρία.

 

Αν μπορείς να πάρεις το Vaio, go for it:)

 

Μια ένσταση: αν αλλάξει ο δίσκος των 4200 με κάποιον πιο γρήγορο θα μειωθεί η διάρκεια της μπαταρίας, θα αυξηθεί ο θόρυβος και η θερμότητα.

Επίσης λογικά θα χάσει σε χωρητικότητα αφού δεν έχω δει να κυκλοφορούν ακόμη σκληροί 160GB σε ταχύτητα πάνω από 4.200.

 

Και όλα αυτά για μια βελτίωση στις επιδόσεις που αμφιβάλλω ότι θα είναι ιδιαίτερα αισθητή σε ένα μηχάνημα με διπλοπύρηνο επεξεργαστή και 1GB RAM.

 

Εγώ δεν θα τον άλλαζα.

 

ΥΓ. Και μια ερώτηση εγκυκλοπαιδικού χαρακτήρα, γιατί το έχω απορία καιρό: έχεις δικαίωμα να αλλάζεις μόνος σου τα μέρη του υπολογιστή; Δεν ακυρώνεται η εγγύηση έτσι;

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Τεστς που έγιναν στο νέα MacBook Pro (αλλά και στα άλλα 2 μηχανήματά της με Intel), τα οποία έτρεχαν windows xp, έδειξαν ότι το MBP είναι σημαντικά γρηγορότερο από άλλα αντίστοιχα laptops (φτιαγμένα για να τρέχουν windows). Και αυτό χωρίς ειδικούς video drivers.

 

"The MacBook Pro is the fastest Core Duo laptop we've tested running the Photoshop scripts. It's faster than other laptops originally designed for Windows. This bodes very well for the performance of an Intel-accelerated OS X Photoshop, when that finally appears. As you can see, the MacBook Pro beat four other Core Duo laptops on the Photoshop test, though it came in behind them on the Windows Media test. The two Mac desktops outran even blazing-fast single core systems, which typically do the Windows Media Encoder test in 10-13 minutes.".

 

Λεπτομέρειες μαζί με τα αποτελέσματα του PC magazine εδώ και αντίστοιχα αποτελέσματα για συγκρίσεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Μια ένσταση: αν αλλάξει ο δίσκος των 4200 με κάποιον πιο γρήγορο θα μειωθεί η διάρκεια της μπαταρίας, θα αυξηθεί ο θόρυβος και η θερμότητα.

 

Εγώ δεν θα τον άλλαζα.

 

Ειναι αληθεια αυτο αλλα ειναι και αληθεια οτι οι σκληροι των 4.200 ειναι απαραδεκτοι...Και αυτο φαινεται μετα απο λιγο καιρο οπου το συστημα θα εχει "βαρυνει" και θα σου βγαζει το λαδι...

 

Εγω ειχα ενα λαπτοπ μεχρυ περυσι με ενα δισκο των 4.200 στροφων. Μου ειχε βγαλει την ψυχη και τον αλλαξα με εναν που δουλευε στις 7.200 Απιστευτη ταχυτητα αλλα και απιστευτη μειωση (40% και βαλε...) της διαρκειας ζωης της μπαταριας. Νομιζω οτι ο καλυτερος συμβιβασμος ειναι με τους δισκους των 5.400...

Link to comment
Share on other sites

Η διάρκεια ζωής της μπαταρίας δεν είναι και το πρώτο μου μέλημα καθώς ουσιαστικά ως desktop replacement θα λειτουργήσει για τις χρήσεις που προανέφερα. Βέβαια είναι κρίμα να έχεις πληρώσει ήδη τον δίσκο και μετά να ξαναπληρώνεις για κάποιον άλλο γρηγορότερο, μιας και χάνεις σοβαρά χρήματα έτσι. Και όπως λέει και ο marvin 160GB δίσκο δεν έχω δει ακόμη. Αλλά και να υπάρχει θα είναι διαστημικό το κόστος.

 

Με απασχολεί όμως το θέμα του θορύβου και της αυξημένης θερμοκρασίας. Αλλά η συζήτηση μπορεί να είναι και λίγο άτοπη (για μένα βέβαια, δεν θέλω να υποδείξω καμία κατεύθυνση το thread) από τη στιγμή που το εν λόγω Vaio έχω μικρές πιθανότητες να το αποκτήσω.

 

Αυτό που με απασχολεί τελικά είναι ότι ρε παιδιά, δεν διαφαίνεται να μένει και κανένας από τα "πρώτα" ονόματα ως άξιος αγοράς σε αυτά τα χρήματα.

 

Ακόμη και για τους Toshiba ακούω ότι δεν είναι αυτοί που ήταν παλιά από ποιότητα. Και μου φαίνονται πιο τσιμπημένοι στις τιμές σε αντίστοιχα specs. Και αισθητικά θυμίζουν Datsun.

 

Δεν ξέρω ποιο μοντέλο να πάρω τελικά...

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

Μια ένσταση: αν αλλάξει ο δίσκος των 4200 με κάποιον πιο γρήγορο θα μειωθεί η διάρκεια της μπαταρίας, θα αυξηθεί ο θόρυβος και η θερμότητα.

Επίσης λογικά θα χάσει σε χωρητικότητα αφού δεν έχω δει να κυκλοφορούν ακόμη σκληροί 160GB σε ταχύτητα πάνω από 4.200.

 

Και όλα αυτά για μια βελτίωση στις επιδόσεις που αμφιβάλλω ότι θα είναι ιδιαίτερα αισθητή σε ένα μηχάνημα με διπλοπύρηνο επεξεργαστή και 1GB RAM.

 

Εγώ δεν θα τον άλλαζα.

 

ΥΓ. Και μια ερώτηση εγκυκλοπαιδικού χαρακτήρα, γιατί το έχω απορία καιρό: έχεις δικαίωμα να αλλάζεις μόνος σου τα μέρη του υπολογιστή; Δεν ακυρώνεται η εγγύηση έτσι;

Apo oti kserw,opoy baleis xeri,kobetai h eggyhsh.DYSTHXWS!

The greatest thing you 'll ever learn,is just to love and be loved in return... MOULIN ROUGE
Link to comment
Share on other sites

Μια ένσταση: αν αλλάξει ο δίσκος των 4200 με κάποιον πιο γρήγορο θα μειωθεί η διάρκεια της μπαταρίας, θα αυξηθεί ο θόρυβος και η θερμότητα.

Επίσης λογικά θα χάσει σε χωρητικότητα αφού δεν έχω δει να κυκλοφορούν ακόμη σκληροί 160GB σε ταχύτητα πάνω από 4.200.

 

Και όλα αυτά για μια βελτίωση στις επιδόσεις που αμφιβάλλω ότι θα είναι ιδιαίτερα αισθητή σε ένα μηχάνημα με διπλοπύρηνο επεξεργαστή και 1GB RAM.

 

Εγώ δεν θα τον άλλαζα.

 

ΥΓ. Και μια ερώτηση εγκυκλοπαιδικού χαρακτήρα, γιατί το έχω απορία καιρό: έχεις δικαίωμα να αλλάζεις μόνος σου τα μέρη του υπολογιστή; Δεν ακυρώνεται η εγγύηση έτσι;

Aν και το έχω ξαναγράψει, οι δίσκοι στις 4200rpm είναι πάρα πολύ αργοί. Στη συγκεκριμένη περίπτωση έχεις έναν πολύ γρήγορο επεξεργαστή ο οποίος μέχρι έναν βαθμό ακυρώνεται από έναν τόσο αργό δίσκο. Κάνετε την χάρη στον εαυτό σας και αποφύγετε τα μηχανήματα με τέτοιους δίσκους. Επίσης η αυτονομία δεν είναι δικαιολογία. Υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που μπορεί να κάνει ένας κατασκευαστής για να αυξήσει το πόσο αντέχει ένα μηχάνημα όταν βασίζεται στην μπαταρία του. Υπάρχουν πολλά μηχανήματα με δίσκο στις 4200rpm που έχουν πολύ χειρότερη αυτονομία από άλλα με παρόμοιο configuration και δίσκο στις 5400rpm.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αληθεια αυτο αλλα ειναι και αληθεια οτι οι σκληροι των 4.200 ειναι απαραδεκτοι...Και αυτο φαινεται μετα απο λιγο καιρο οπου το συστημα θα εχει "βαρυνει" και θα σου βγαζει το λαδι...

 

Εγω ειχα ενα λαπτοπ μεχρυ περυσι με ενα δισκο των 4.200 στροφων. Μου ειχε βγαλει την ψυχη και τον αλλαξα με εναν που δουλευε στις 7.200 Απιστευτη ταχυτητα αλλα και απιστευτη μειωση (40% και βαλε...) της διαρκειας ζωης της μπαταριας. Νομιζω οτι ο καλυτερος συμβιβασμος ειναι με τους δισκους των 5.400...

 

http://djforum.free.fr/smileysmileysmiley/v2/surprises/surprises.smileysmiley.com.54.gif

 

από τις 4200 πήγα στις 5400 και είδα την νύχτα να γίνεται μέρα. Οι 4200 δεν παλεύονται με τίποτα. Εάν μπορείτε αποφύγετέ τις.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Άρα μάλλον να κοιτάξω τον Satellite M70-159? http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.905015

 

O σκληρός είναι 5400 αλλά είναι μικρός ρε γαμώτο. Έχει βεβαια WiFi, Bluetooth, Trubrite οθόνη, dedicated κάρτα γραφικών και card reader. Αλλά αισθητικά μου φαίνεται άλλης δεκαετίας, πφφφ.

 

Από την άλλη παίζει και αυτός: Fujitsu Siemens Amilo A1667G2 Turion 64 ML37/1024 MB/15.4"/100GB

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_24_74&products_id=1647 αλλά δεν είναι Centrino και δεν ξέρω τα υπέρ ή τα κατά. Οι Centrino δείχνουν μάλλον να είναι το standard σε laptop.

 

Έχει κανείς άποψη περί αξιοπιστίας, θορύβου και θερμοκρασιών που ανεβάζουν οι δύο παραπάνω;

 

Σορρυ για το πρήξιμο guys

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

Άρα μάλλον να κοιτάξω τον Satellite M70-159? http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.905015

 

O σκληρός είναι 5400 αλλά είναι μικρός ρε γαμώτο. Έχει βεβαια WiFi, Bluetooth, Trubrite οθόνη, dedicated κάρτα γραφικών και card reader. Αλλά αισθητικά μου φαίνεται άλλης δεκαετίας, πφφφ.

 

Από την άλλη παίζει και αυτός: Fujitsu Siemens Amilo A1667G2 Turion 64 ML37/1024 MB/15.4"/100GB

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_24_74&products_id=1647 αλλά δεν είναι Centrino και δεν ξέρω τα υπέρ ή τα κατά. Οι Centrino δείχνουν μάλλον να είναι το standard σε laptop.

 

Έχει κανείς άποψη περί αξιοπιστίας, θορύβου και θερμοκρασιών που ανεβάζουν οι δύο παραπάνω;

 

Σορρυ για το πρήξιμο guys

 

Λοιπόν, 2η φορά το γράφω μια και με πούλησε ο firefox 1.6-a (δράμα το beta), δοκίμασα το 1ο και κράτησα το 2ο (σε έκδοση A1667G1) για τις απίστευτες επιδόσεις του αλλά και εν αντιθέσει με την επιλογή μου, σε όλα που ρωτάς υπερέχει και με διαφορά ο Toshiba!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως χτύπησα το fe11s με 1700 ευρά.

μέχρι στιγμής μια χαρά.καμία σχέση με τον acer που είχα πιο πριν.

η μέρα με τη νύχτα πραγματικά.το πιο καλό χαρακτηριστικό είναι η οθόνη του.

απίστευτη.όλοι έλεγαν για οθόνη vaio και έλεγα ,εντάξει μωρέ,υπερβολικοί είναι.κι όμως τρελάθηκα.και δεν έχω καταλάβει μέχρι στιγμής οτι είναι αργός ο σκληρός.αν βγάλεις antivirus,κτλ κτλ πετάει μετά.σε όλες τις εφαρμοφές.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, 2η φορά το γράφω μια και με πούλησε ο firefox 1.6-a (δράμα το beta), δοκίμασα το 1ο και κράτησα το 2ο (σε έκδοση A1667G1) για τις απίστευτες επιδόσεις του αλλά και εν αντιθέσει με την επιλογή μου, σε όλα που ρωτάς υπερέχει και με διαφορά ο Toshiba!!!

 

Ούτε σε midterms δεν διάβαζα τόσο! Νομίζω σε πέτυχα χθες εδώ φίλε nobleman http://www.thegamebooks.com/fujitsu-siemens:-amilo-1667g-t24.html και πράγματι συμμερίζομαι την "ιδιοτροπία" σου: η υψηλή θερμοκρασία σε laptop είναι ενοχλητική/ανησυχητική.

 

Κατά πως δείχνουν τα πράγματα έχω "κατασταλάξει" στο εξής: θα περιμένω λίγες μέρες μήπως έχω κάνα χαρμόσυνο νέο από τον φίλο μου για τον Vaio. Αν δεν κάτσει θα πάω μάλλον για τον Toshiba. Εκτός αν φλασάρω ξαφνικά, νιώσω πολύ τυχερός και με τραβήξουν οι Dual Core σειρήνες του value-for-money Acer. Μιλάμε για αποφασιστηκότητα ε;

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε midterms δεν διάβαζα τόσο! Νομίζω σε πέτυχα χθες εδώ φίλε nobleman http://www.thegamebooks.com/fujitsu-siemens:-amilo-1667g-t24.html και πράγματι συμμερίζομαι την "ιδιοτροπία" σου: η υψηλή θερμοκρασία σε laptop είναι ενοχλητική/ανησυχητική.

 

Κατά πως δείχνουν τα πράγματα έχω "κατασταλάξει" στο εξής: θα περιμένω λίγες μέρες μήπως έχω κάνα χαρμόσυνο νέο από τον φίλο μου για τον Vaio. Αν δεν κάτσει θα πάω μάλλον για τον Toshiba. Εκτός αν φλασάρω ξαφνικά, νιώσω πολύ τυχερός και με τραβήξουν οι Dual Core σειρήνες του value-for-money Acer. Μιλάμε για αποφασιστηκότητα ε;

 

Να το υπογραμμίσω: μόνο ενοχλητική είναι!!! Διότι, τουλάχιστον μπορώ να διαβεβαιώσω με την συνεχή 24/7 χρήση το εξάμηνο που πέρασε (φτου, φτου) ότι δεν παρουσίασε το παραμικρό πρόβλημα... :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ooops :ninja:

 

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ!

 

Βέβαια και ο φίλος ariadgr που είχε την καλοσύνη να μου απαντήσει, χρησιμοποίησε τον όρο "φαίνεται" και όχι "είναι" απαντώντας στις τεχνικές μου απορίες, όσον αφορά τον συγκεκριμένο FS, οπότε σίγουρα δεν με πήρε στο λαιμό του.

 

Αισθάνομαι βέβαια υπόχρεος που μου δίνεις τόσο σημαντικές πληροφορίες και πραγματικά λυπάμαι που είναι απόρροια προσωπικής εμπειρίας.

 

Διάβασα επιλεκτικά σημεία από το forum της FS αλλά οι 60 σελίδες μαρτυρούν πολλά. Διάβασα βέβαια και όλα τα σχόλια στο dpgr. Επομένως αγαπητέ φίλε, τι μένει; Αν η FS είναι έξω, η Acer το ίδιο, τι προτείνεις σε αυτά τα λεφτά;

 

Μα γι'αυτό είπα και "καταλάθος", που να ξέρει ο υπόλοιπος κόσμος τι γίνεται...

 

Δεν θα ήθελα να προτείνω κάποιον, δεν παρακολουθώ ότι παρουσιάζεται στην αγορά. Αλλά από το πάθημα μου, μπορώ να πω τι θα έκανα αν είμουν τώρα σε φάση αναζήτησης φορητού: θα εμπαινα σε όλα τα support forums των υποψήφιων εταιριών, και θα διάβαζα τι γράφουν οι χρήστες για τα μοντέλα που με ενδιέφεραν... Ενδεικτικό για τα προβλήματα που ίσως υπάρχουν... Σίγουρα θα έχανα αρκετό χρόνο, αλλά όχι χρήματα όπως πιστεύω ότι έχασα τώρα...

 

Επίσης, fujitsu siemens πως να "ξανατολμήσω" να αγορασω? Η να προτείνω σε άλλους? Η (μητρική) εταιρία εμφανώς είναι ανίκανη να αντιμετωπίσει ένα χοντρό πρόβλημα όπως αυτό.. Πουλησε χιλιάδες κομμάτια από λάπτοπ που δεν μπορούν να παίξουν απρόσκοπτα ένα mp3... Και δήλωσε ότι είναι φυσιολογικό λόγο των limitations των mobile παρτς που απαρτίζουν τους φορητούς, σε σχέση με τα αντίστοιχα των σταθερών! :wacko: :wacko:

 

υγ. Από ότι ακούω πάντως από αριστερά και δεξιά, dell και toshiba ίσως είναι οι πιο αξιόπιστοι και με το καλύτερο σέρβις... φυσικά και οι πιο ακριβοί...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια αγαπητέ Lykman είναι ότι έχω πέσει με τα μούτρα στο διάβασμα. Και έχω μπει στα περισσότερα επίσημα support forums. Το αστείο είναι ότι για να μπεις στο αντίστοιχο των Vaio (πλην ενός thread) πρέπει να είσαι registered, και αυτό σημαίνει ήδη κάτοχος Vaio γιατί σου ζητάει serial number! Anyway...

 

Ρε γαμώτο, ως συνήθως με την τεχνολογία, αρχίζω και ζαχαρώνω κάτι πάνω από το ταβάνι μου που φτάνει τα 1400+ poy δeίχνει υπερπλήρες το ρημάδι αλλά είναι Acer. To 5652. Έχει όσα σχεδόν θέλω συν TV tuner που δεν είναι αμελητέο στην περίπτωσή μου αφού δεν έχω TV στο δωμάτιο μου στην Αθήνα ούτε στο εξοχικό. Και με ένα φορτιστή αυτοκινήτου έχω σύνδεση με το BT GPS της Fortuna και car entertainment :D

 

Έχουμε κάνα χρήστη του 5652; Ή θα κάνω την παλαβή κίνηση και μετά οι περισσότεροι θα λέτε ότι με προειδοποιήσατε;

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...