Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.

Μια ερωτηση.

Εχω ενα Sony Vaio, αγορασμενο πολυ προσφατα και θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος τι γινεται σε ενδεχομενη αναβαθμιση της μνημης, αναφορικα με την εγγυηση.

Δηλαδη, αν αγορασω μια μνημουλα και την τοποθετησω μονος μου, να ξεχασω την εγγυηση?

Ευχαριστω!

 

Ναι, να την ξεχάσεις!!! :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι, να την ξεχάσεις!!! :D

 

Οκ, ευχαριστω για την αμεση απαντηση(αν και μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι δινονται οδηγιες και στο εγχειριδιο χρησης και στο online support για την αναβαθμιση της μνημης απο το χρηστη, χωρις να προσεξα καπου να αναφερεται η απωλεια της εγγυησης).

Και κατι ακομα, υπαρχει δυνατοτητα επεκτασης της εγγυησης?

Link to comment
Share on other sites

mia erwthsoula 8elw na kanw....uparxei dunatothta na mpei se laptop tv card???exw ena acer 5030 kai epeidh sunexeia taksideuw 8a mou xrhsimeue polu....thanx all of ya!!!
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστω για την αμεση απαντηση(αν και μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι δινονται οδηγιες και στο εγχειριδιο χρησης και στο online support για την αναβαθμιση της μνημης απο το χρηστη, χωρις να προσεξα καπου να αναφερεται η απωλεια της εγγυησης).

Και κατι ακομα, υπαρχει δυνατοτητα επεκτασης της εγγυησης?

 

H δυνατότητα συνήθως δίνεται εντός τριμήνου από την αγορά (π.χ. FSC), δεν γνωρίζω την πολιτική της Sony, ίσως να μπορείς εντός έτους... μπορείς όμως να τους ρωτήσεις για την αλλαγή της μνήμης...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

H δυνατότητα συνήθως δίνεται εντός τριμήνου από την αγορά (π.χ. FSC), δεν γνωρίζω την πολιτική της Sony, ίσως να μπορείς εντός έτους... μπορείς όμως να τους ρωτήσεις για την αλλαγή της μνήμης...

 

Θα απευθυνθώ στη Sony για την επέκταση της εγγύησης και τη μνήμη.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, να την ξεχάσεις!!! :D

 

 

εισαι σιγουρος για αυτο που λες η απλα το υποθετεις, και σε ρωτω γιατι στον 1522 acer ειχα βαλει 1γιγα ραμ και οτα μου εκαψε μητρικη και καρτα μου τα αλλαξαν χωρις να μου πουν τιποτα. δεν θελω να πιστευω οτι σε μνημες που ειναι οτι πιο απλο σου κανουν μανουρα... αλλο επεξεργαστης και αλλο μνημη η δισκος.

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος για αυτο που λες η απλα το υποθετεις, και σε ρωτω γιατι στον 1522 acer ειχα βαλει 1γιγα ραμ και οτα μου εκαψε μητρικη και καρτα μου τα αλλαξαν χωρις να μου πουν τιποτα. δεν θελω να πιστευω οτι σε μνημες που ειναι οτι πιο απλο σου κανουν μανουρα... αλλο επεξεργαστης και αλλο μνημη η δισκος.

 

Είμαι σίγουρος, ναι!

Έχω πολλά παραδείγματα αλλά η προσωπική μου εμπειρία είναι αυτό που μετράει περισσότερο... από το κατάστημα που τελικά αγόρασα το A1667, αρχικά είχα ζητήσει Sony αλλά δεν μπορούσαν ούτε καν οι ίδιοι να μου βάλλουν 2GHz RAM και έπρεπε να περιμένω να παραγγείλουν άλλο με τη μνήμη που ήθελα... μου είπαν ότι μπορούσαν και σε FSC, Toshiba, HP και άλλους αλλά μου εξήγησαν ότι η Sony έτσι και έχει ανοιχθεί δεν δέχεται καν ούτε για επισκευή να σταλεί...

 

Το ρώτησα και σε άλλα καταστήματα ώσπου κράτησα την απάντηση ενός φίλου μου στην πόλη που ζω, ο οποίος έχει το service της Sony σε όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές... πλην όμως μου είπε για laptop ότι πάνε κατευθείαν Βέλγιο... αυτά... η τελική απόφαση και το ρίσκο ανήκει στον καθένα, εγώ απλά καταθέτω την άποψή μου...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στον καινούργιο φορητό μετά από 3 ώρες περίπου σταματάει η φόρτιση εφόσον είναι κρύος ο φορτιστής. Αυτό δεν είναι επικίνδυνο; Διότι με αυτό τον τρόπο δεν μπορώ να τον φορτίσω 12 ώρες.
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να τον φορτίσεις για πρώτη φορά 12 ώρες! Οταν ανάψει το πράσινο λαμπάκι τότε είσαι έτοιμος! Και εγω αυτό έκανα!
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος, ναι!

Έχω πολλά παραδείγματα αλλά η προσωπική μου εμπειρία είναι αυτό που μετράει περισσότερο... από το κατάστημα που τελικά αγόρασα το A1667, αρχικά είχα ζητήσει Sony αλλά δεν μπορούσαν ούτε καν οι ίδιοι να μου βάλλουν 2GHz RAM και έπρεπε να περιμένω να παραγγείλουν άλλο με τη μνήμη που ήθελα... μου είπαν ότι μπορούσαν και σε FSC, Toshiba, HP και άλλους αλλά μου εξήγησαν ότι η Sony έτσι και έχει ανοιχθεί δεν δέχεται καν ούτε για επισκευή να σταλεί...

 

Το ρώτησα και σε άλλα καταστήματα ώσπου κράτησα την απάντηση ενός φίλου μου στην πόλη που ζω, ο οποίος έχει το service της Sony σε όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές... πλην όμως μου είπε για laptop ότι πάνε κατευθείαν Βέλγιο... αυτά... η τελική απόφαση και το ρίσκο ανήκει στον καθένα, εγώ απλά καταθέτω την άποψή μου...

 

 

δεν θα διαφωνησω μαζι σου αλλα και εγω απο προσωπική μου εμπειρία ειπα οτι ειπα αφου αγορασα μονος μου μια μνημη 1 γιγα, την εβαλα μονος μου και οταν χρειαστικα σερβις δεν ειχα προβλημα, φυσικα οχι με Sony αλλα με Acer.

αν οντως ειναι ετσι με τα Sony ( δεν σε αμφισβητω) τοτε ειναι απαραδεκτο, δηλαδη παντρευωμαστε μια εταιρεια?

Link to comment
Share on other sites

δεν θα διαφωνησω μαζι σου αλλα και εγω απο προσωπική μου εμπειρία ειπα οτι ειπα αφου αγορασα μονος μου μια μνημη 1 γιγα, την εβαλα μονος μου και οταν χρειαστικα σερβις δεν ειχα προβλημα, φυσικα οχι με Sony αλλα με Acer.

αν οντως ειναι ετσι με τα Sony ( δεν σε αμφισβητω) τοτε ειναι απαραδεκτο, δηλαδη παντρευωμαστε μια εταιρεια?

 

Το ίδιο έκανα κι εγώ με Compaq, έβαλα μνήμη και σκληρό και κανένα πρόβλημα... και στο FSC τα άλλαξα μόνος μου και με διαβεβαίωσαν πριν το επιχειρήσω από το κατάστημα που το αγόρασα ότι αναλαμβάνουν αυτοί την ευθύνη... επίσης μου άλλαξαν οι ίδιοι το Γερμανικό πληκτρολόγιο με Ελληνικό παρουσία μου... με τη Sony αρνήθηκαν κατηγορηματικά ακόμη και την συσκευασία να ανοίξουν!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έκανα κι εγώ με Compaq, έβαλα μνήμη και σκληρό και κανένα πρόβλημα... και στο FSC τα άλλαξα μόνος μου και με διαβεβαίωσαν πριν το επιχειρήσω από το κατάστημα που το αγόρασα ότι αναλαμβάνουν αυτοί την ευθύνη... επίσης μου άλλαξαν οι ίδιοι το Γερμανικό πληκτρολόγιο με Ελληνικό παρουσία μου... με τη Sony αρνήθηκαν κατηγορηματικά ακόμη και την συσκευασία να ανοίξουν!!!

 

τοτε τολμω να πω πως η πολιτικη της Sony ειναι απλα απαραδεκτη.

αλοιμονο αν παρω εναν υπολογιστη και δεν μπορω να αλλαξω μνημη η ραμ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα alfa, υπάρχουν δύο κατηγορίες ανθρώπων... αυτοί που πιστεύουν ότι υπάρχουν δύο κατηγορίες ανθρώπων και αυτοί που δεν το πιστεύουν αυτό, ο Μέρφυ το είπε;;; :p

Ήθελα να σε πειράξω λίγο επειδή βλέπω και επιμένεις στο θέμα, λέγοντάς σου ότι δεν τους αδικώ τελείως διότι προφανώς το κάνουν αφενός μεν για να διασφαλίσουν το εμπόρευμά τους από τα ερασιτεχνικά χέρια και φυσικά για να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους έναντι αδράς αμοιβής, ως στυγνοί επαγγελματίες!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κατι ασχετο παιδια. για το toshiba M70-160, εχω παρατηρησει σε πολλα site καταστηματων αλλα και στα ιδια τα καταστηματα να αναφερει οτι η καρτα γραφικων ειναι 128ΜΒ αλλα με χαρα μου διαπιστωσα οτι ειναι 256 :up:

 

κατι αλλο τωρα. οταν ανοιξα πρωτη φορα το φορητο, εβγαλε οτι ειχε δυο σκληρους ή δυο partitions τελος παντων των 37 gb αλλα αφου εκανα φορματ και βαζοντας το cd που ειχε, και δε μπορουσα να επιλεξω κατι γιατι ολα εγιναν αυτοματα, μου εβγαλε ενα σκληρο 80gb~74 στην τελικη τελος παντων.

 

να ανησυχω;;

 

τελος, ετσι για να προσεχετε, ο προηγουμενος μου, επεσε κατω και εσπασαν οι μεντεσεδες της οθονης. ευτυχως ηθελε ετσι κι αλλιως αλλαγμα, οποτε μικρο το κακο :happy:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι επίσης μάλλον άσχετο με τα όσα συζητιούνται σ'αυτή τη σελίδα, (αλλά επειδή είδα κάτι που αφορά τους ACER στις προηγούμενες,..)

Πρόβλημα θερμοκρασίας σε δύο μοντέλα ACER (1692 και 5024 Wlmi) δεν έχω συναντήσει στον ένα χρόνο (ο πρώτος ) και 8 μήνες (ο δεύτερος) που λειτουργούν συνέχεια. Ο ένας στη δουλειά και ο άλλος στο σπίτι.

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα alfa, υπάρχουν δύο κατηγορίες ανθρώπων... αυτοί που πιστεύουν ότι υπάρχουν δύο κατηγορίες ανθρώπων και αυτοί που δεν το πιστεύουν αυτό, ο Μέρφυ το είπε;;; :p

Ήθελα να σε πειράξω λίγο επειδή βλέπω και επιμένεις στο θέμα, λέγοντάς σου ότι δεν τους αδικώ τελείως διότι προφανώς το κάνουν αφενός μεν για να διασφαλίσουν το εμπόρευμά τους από τα ερασιτεχνικά χέρια και φυσικά για να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους έναντι αδράς αμοιβής, ως στυγνοί επαγγελματίες!!!

 

 

 

φυσικά για να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους έναντι αδράς αμοιβής, ως στυγνοί επαγγελματίες!!!:rocket: μαλλον για αυτον τον λογω το εκαναν και αν για το πρωτο συμφωνω για το δευτερο ειμαι καθετα αντιθετος και μαλιστα μπορει να θεωρηθει αντισυνταγματικο.και φυσικα δεν τιθετε θεμα αν σε πιστευω η οχι, απλα σχολιαζω κατι που το θεωρω παραλογο.:X

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη εάν σας "πρίζω" αλλά έχω μια απορία και είμαι πολύ μπερδεμένος .Πρώτα από όλα έβγαλα τον panda antivirus και έβαλα το avast όπως μου είπατε να κάνω. Έκανα έλεγχο και βρήκα μερικά worms με το avast όπου και τα τα απενεργοποίησα .Τωρα το laptop μου πάει λίγο καλύτερα. Ο σκληρός που έχω τώρα είναι της hitachi 4200 στοφές 40GB 2 mb cache.Θέλω όμως να ρωτήσω εάν θα δω διαφορά εάν έβαζα στις 5400 στροφές 8 mb 60-80GB.ή αξίζει να βάλω 7200 σε σχέση πάντα με την μεγαλύτερη κατανάλωση που θα έχω.Σκέφτομαι να βάλω της hitachi το 5Κ100 ή 7Κ100.

Ευχαριστώ

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Για δώστε μου τα φώτα σας παιδιά αν μπορείτε: έχω ένα φορητό Compaq Pressario 2100, αγορασμένο το 2003 με επεξεργαστή athlon XP-M 2200+ και κάρτα γραφικών ATI Mobility Radeon με μνήμη shared εώς 64 ΜΒ. Τον συνέδεσα σε μια καινούρια LCD-TV μέσω καλωδίου D-Sub (VGA) και συνέβη το εξής περίεργο: ενώ η εικόνα του υπολογιστή (π.χ. η επιφάνεια εργασίας, ο windows explorer κλπ) στην τηλεόραση είναι τέλεια, δεν παίζουν τα αρχεία βίντεο. 'Η μάλλον παίζουν καθώς βλέπω τη μπάρα προοδου να κινείται και τα δευτερόλεπτα να περνούν, ακούω τον ήχο αλλά η εικόνα είναι μαύρη. Στην οθόνη του φορητού ταυτόχρονα παίζει κανονικά. Δοκίμασα τόσο με Divx όσο και με κανονικά DVD και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Γνωρίζει κανείς τί συμβαίνει; Έχω ξεχάσει κάποια ρύθμιση, φταίει η κάρτα γραφικών; Είναι κάτι άλλο; Δε φαντάζομαι να φταίει η τηλεόραση ε; :ninja:

Η Compaq έχει τρία Mode λειτουργίας (αυτά τουλάχιστον γνωρίζω) με την εναλλαγή οθονών. Eναλλάσσονται με συνδυασμό πλήκτρων. (Fn + F4)

 

1. Μόνο η οθόνη του laptop

2. Οθόνη laptop και άλλη οθόνη (Σε αυτό το Mode δεν βλέπεις video στην άλλη οθόνη)

3. Μόνο η άλλη οθόνη.

 

Δοκίμασε το.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ - το πρόβλημα λύθηκε σχεδόν αμέσως από τα settings του display. Όταν έχω το pc στην τηλεόραση το αναγνωρίζει αυτόματα και προβάλλει τα video εκεί, όταν το αποσυνδέω παίζει κανονικά στην οθόνη.

 

Ευχαριστώ και πάλι. :)

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να ρωτήσω και εγώ κάτι. Οι συνδυασμοli πλήκτρων Fn + F1-12 είναι ίδιοι σε όλους τους φορητούς?

Επίσης, υπάρχει τρόπος σε 15,4" WVGA οθόνη να αλλάξουμε την ανάλυση? Έχω nVidia κάρτα γραφικών και μου δίνεται η δυνατότητα για επιλογή 2 αναλύσεων μόνο :( (και η μία - δε θυμάμαι διστάσεις - είναι ελεινά μικρή)..

Τέλος, σε ένα φιλαράκι που έχει Vaio κάτι έπαθε η οθόνη και κάνει κάτι σαν 'νερά', με διάφορες πράσινες γραμμές με αποτέλεσμα να μην μπορεί να δουλέψει.. Έχει ακούσει κανείς παρόμοια περίπτωση? Υπάρχει λύση?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όλοι οι φορητοί όπως και οι οθόνες TFT μπορούν να απεικονήσουν μόνο μια ανάλυση κάλά αφού το θέμα είναι κατασκευαστικό.Τα pixels σε μια οθόνη TFT δεν μπορούν να αλλάξουν όπως σε μια CRT. Φυσικάα κανονικά θα πρέπει να σου δίνει διάφορες επιλογές παρόλο που η απεικόνιση σε άλλες αναλύσεις δεν είναι και η καλύτερη αφού είτε θα είναι θολή είτε θα χάνεις ένα κομμάτι το οποίο γίνεται scroll
Link to comment
Share on other sites

μια που λετε για τις οθονες, σχετικα με αυτο που ανεφερα παραπανω, εχω την εντυπωση οτι τελικα ειναι 128ΜΒ η dedicated και αλλα 128ΜΒ εχει shared. παιζει να συμβαινει αυτο;
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...