Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δηλ στο LG του Πλαισίου που μου δίνει 16x στο usb [ ΟΧΙ ΤΟ 2.0 δυστυχώς ] πόσο πιάνω;

 

Δεν κατάλαβα... Τι σημαίνει όχι στο usb 2.0;

 

USB 2.0 ή Hi-speed USB είναι το στάνταρ εδώ και τρία χρόνια και όλες οι καινούργιες συσκευές που το αναφέρουν απλά ''USB'' αυτό εννοούν. Το συγκεκριμένο DVD Recorder αν το συνδέσεις με computer που έχει υποστήριξη usb 2.0 (όλα τα πρόσφατα) πιάνει τις ταχύτητες που αναφέρει (16x εγγραφή DVD).

 

Το πρόβλημα υπάρχει αν το κομπιούτερ σου είναι πάνω από 4 χρόνια και έχει υποστήριξη για το τότε στάνταρ (usb 1.1)... Η συσκευή αναγνωρίζεται κανονικά αλλά η επικοινωνία γίνεται με πολύ περιορισμένη ταχύτητα. Το συγκεκριμένο στάνταρ είναι πολύ-πολύ αργό και αμφιβάλω αν θα μπορεί να γράψει DVD στο 1x, αφού η μέγιστη ταχύτητα που πιάνει είναι 4x σε εγγραφή CD.

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από κατανάλωση ενέργειας πως πας φίλε μου; Πόση ώρα κρατάει τώρα με την μπαταρία;

Μέχρι στιγμής δεν βλέπω διαφορά μεγάλη στην κατανάλωση.Από χθες το βράδυ την φόρτισα. Σήμερα από τις εννιά το πρωϊ δουλεύω και έχει πέσει στο 73% μετά από μία ώρα.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

δηλ στο LG του Πλαισίου που μου δίνει 16x στο usb [ ΟΧΙ ΤΟ 2.0 δυστυχώς ] πόσο πιάνω;
Το USB 1.1 έχει ταχύτητα 12mbit ενώ το 2.0 480mbit. Όπως καταλαβαίνεις είναι τεράστια η διαφορά. Tα 12mbit είναι περίπου 1.5MB/s και για να γράψεις DVD σε ταχύτητα 2x χρειάζεσαι 2770KB/s. Οπότε καταλαβαίνεις ότι ακόμα και σε 1x θα είναι δύσκολο να γραφτεί σωστά, εκτός ότι θα χρειάζεσαι υπερβολικά πολύ χρόνο. Αν θέλεις να βάλεις οπωσδήποτε εξωτερικό dvdr σε φορητό που δεν έχει USB 2.0 ή Firewire, θα πρέπει να αγοράσεις μια pcmcia που βγάζει θύρες USB 2.0.
Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου θέλει να αγοράσει λαπτοπ, αλλά είναι τελείως Newbie σε θέματα τεχνολογίας. Τον θέλει για να γράφει καμία εργασία σε Word, χρήση Internet, κανένα DVD που και που, ξέρετε τα βασικα.

Της λέω να μην δώσει πάνω απο 1000 ευρώ αφού δεν θα κάνει πολύ χρήση.

Σαν κοπέλα την ενδιαφέρει πολύ το design του λαπτοπ όπως επίσης κ το βάρος (ελαφρύς κ αν γίνεται αρκετός χρόνος αναμονής).

Λόγω άγνοιας της απο την αγορά της είπα να αποφύγει acer για τους γνωστούς λόγους με τα service της, όπως επίσης και τα Vaio γιατί θα ξεφύγει στην τιμή.

Έχετε να προτείνετε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου θέλει να αγοράσει λαπτοπ, αλλά είναι τελείως Newbie σε θέματα τεχνολογίας. Τον θέλει για να γράφει καμία εργασία σε Word, χρήση Internet, κανένα DVD που και που, ξέρετε τα βασικα.

Της λέω να μην δώσει πάνω απο 1000 ευρώ αφού δεν θα κάνει πολύ χρήση.

Σαν κοπέλα την ενδιαφέρει πολύ το design του λαπτοπ όπως επίσης κ το βάρος (ελαφρύς κ αν γίνεται αρκετός χρόνος αναμονής).

Λόγω άγνοιας της απο την αγορά της είπα να αποφύγει acer για τους γνωστούς λόγους με τα service της, όπως επίσης και τα Vaio γιατί θα ξεφύγει στην τιμή.

Έχετε να προτείνετε κάτι?

 

Μια φίλη μου με παρόμοιες απαιτήσεις, πήρε το πιο φθηνό μοντέλο της HP (αυτό που κοστίζει γύρω στα 700 ευρώ), το οποίο - σύμφωνα μ' αυτήν - έχει και κάπως "ενδιαφέρον" design. Δυστυχώς ο κωδικός του μοντέλου μου διαφεύγει... :O

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου με παρόμοιες απαιτήσεις, πήρε το πιο φθηνό μοντέλο της HP (αυτό που κοστίζει γύρω στα 700 ευρώ), το οποίο - σύμφωνα μ' αυτήν - έχει και κάπως "ενδιαφέρον" design. Δυστυχώς ο κωδικός του μοντέλου μου διαφεύγει... :O

 

Μάλλον θα μιλάς για το DV5023EA...έχει γύρω στο 700 και είναι αρκετά καλό...

AMD Sempron 3000+ βέβαια αλλά ΟΚ για newbie :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα αγοράσω Laptop:) αλλα είμαι ανάμεσα στα 2 αυτά

 

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=54&Nav_Section_Id=6&Catalog_Id=1&Product_Id=311321&Merchant_Id=1&sts_cid=3

 

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=54&Nav_Section_Id=6&Catalog_Id=1&Product_Id=322910&Merchant_Id=1&sts_cid=3

 

Εσεις ποιο θα μου προτείνατε;Επίσης καθε άλλη πρόταση για αλλο laptop πείτε;)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου θέλει να αγοράσει λαπτοπ, αλλά είναι τελείως Newbie σε θέματα τεχνολογίας. Τον θέλει για να γράφει καμία εργασία σε Word, χρήση Internet, κανένα DVD που και που, ξέρετε τα βασικα.

Της λέω να μην δώσει πάνω απο 1000 ευρώ αφού δεν θα κάνει πολύ χρήση.

Σαν κοπέλα την ενδιαφέρει πολύ το design του λαπτοπ όπως επίσης κ το βάρος (ελαφρύς κ αν γίνεται αρκετός χρόνος αναμονής).

Λόγω άγνοιας της απο την αγορά της είπα να αποφύγει acer για τους γνωστούς λόγους με τα service της, όπως επίσης και τα Vaio γιατί θα ξεφύγει στην τιμή.

Έχετε να προτείνετε κάτι?

 

ibook

design+βαρος+χρόνος αναμονής ;)

Link to comment
Share on other sites

ibook

design+βαρος+χρόνος αναμονής ;)

 

ξέχασες κάτι basil26...+τσουχτερές τιμές...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Καλά ε φοβερό!Μου έστειλε τώρα mail η Dell ότι πλέον για ό,τι πρόβλημα έχω δεν χρειάζεται να παίρνω εγώ τηλέφωνο,αλλά θα με παίρνουν αυτοί δωρεάν:oρίστε το link που μου έδωσαν: κλικ εδώ Η Dell όσο πάει και με κερδίζει περισσότερο! :up:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα το παρακάτω:

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=107164

τι λέει η acer από service; γενικά καλό το βλέπετε; :)

 

edit: το διόρθωσα το link :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα το παρακάτω:

http://www.multirama.gr/Multirama/pr...e&cp_id=107164

τι λέει η acer από service; γενικά καλό το βλέπετε; :)

το link δεν δουλευει!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

6 Dual Core Notebooks στο Τεύχος 16 PC WORLD - Μάιος 2006

ποια εχει τα ειδε κανεις;;.. ΤΗΝΧ

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Gia sas,

tha ithela na mu peite tin gnomi sas gia to pio tha protinate os to pio olokriromeno desktop replacement laptop afti tin stigmi?

O logos pu thelo na agoraso desktop replacement ine oti spudazo londino ke stis giortes klp pu girnao elada thelo na eho ola ta arhia mu ke theoro spatali na paro desktop pc gia 1 xrono pu mu apomeni!!!

Den tithete thema timis,,,

http://briefcase.pathfinder.gr/download/efthimis_2/29662/350010/1/palastijns+mobieltje222.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδια, με τι ειναι καλο να καθαριζω την οθονη; δεν παιζει μαντηλακι γυαλιων στο σπιτι, οσο παραξενο κι αν ακουγεται. ειναι καλο για να παρω ενα;
Link to comment
Share on other sites

6 Dual Core Notebooks στο Τεύχος 16 PC WORLD - Μάιος 2006

ποια εχει τα ειδε κανεις;;.. ΤΗΝΧ

 

ACER Aspire 5652 Wlmi (83,1) 1499

HP Compaq nc6320 (72,1) 1699

Multriama Mirage DC-2300 (68,3) 1119

Sony VAIO VGN-FE11S (79,4) 1799

Sony VAIO VGN-SZ1XP/C (82,8) 2699 -ultra portable-

Turbo X Diablo (68,3) 999

 

(Σημ. Σε παρένθεση η βαθμολογία του περιοδικού και ακολουθεί η τιμή με Φ.Π.Α.)

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

ACER Aspire 5652 Wlmi (83,1) 1499

 

Όλοι τον βγάζουν κορυφαίο laptop και η acer τον απέσυρε από την ελληνική αγορά για να μας προωθήσει το 5672 με την Χ1400! Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα κάτι τελευταία κομμάτια στο mediamarkt αφού δεν υπήρχε σε κανένα άλλο κατάστημα και το πήρα. Πρώτες εντυπώσεις άριστες!! Αν εξαιρέσεις ένα προβληματάκι που πρέπει να υπάρχει με το βύσμα της εξωτερικής κεραίας του tv tuner. H οθόνη του είναι όνειρο και τελικά οι ανακλάσεις δεν ενοχλούν καθόλου. Λόγω δουλειάς δεν έχω καταφέρει να το χρησιμοποιήσω σχεδόν καθόλου για να μιλήσω για την επεξεργαστική του ισχύ.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

παιδια, με τι ειναι καλο να καθαριζω την οθονη; δεν παιζει μαντηλακι γυαλιων στο σπιτι, οσο παραξενο κι αν ακουγεται. ειναι καλο για να παρω ενα;

 

Εγω χρησιμοποιώ ειδικά μαντηλάκια της Connect τα οποία τα βρίσκεις στο Πλαίσιο.

Εχει μέσα 20 φακελάκια και το καθε φακελάκι έχει ενα υγρό μαντηλάκι το οποιο το χρησιμοποιείς πρώτα και μετά χρησιμοποιείς το στεγνό μαντηλάκι.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιώ ειδικά μαντηλάκια της Connect τα οποία τα βρίσκεις στο Πλαίσιο.

Εχει μέσα 20 φακελάκια και το καθε φακελάκι έχει ενα υγρό μαντηλάκι το οποιο το χρησιμοποιείς πρώτα και μετά χρησιμοποιείς το στεγνό μαντηλάκι.

υποθετω λες αυτο

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=502&Nav_Section_Id=205&Catalog_Id=1&Product_Id=101168&Merchant_Id=1&sts_cid=3

:) σ'ευχαριστω, καλο φαινεται, θα το κοιταξω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκτος απο το προβλημα με την καρτα γραφικων που εγραψα σε αλλο θεμα εχω το εξης κοινο προβλημα με το λαπτοπ.

 

Η οθονη σβηνει (συνηθως οταν το ανοιγω ειναι σβηστη) λογω κακης επαφης...την πιεζω και την κουναω λιγο στο κεντρο και φτιαχνει αλλα ψαχνω μια πιο μονιμη λυση.

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

υποθετω λες αυτο

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=502&Nav_Section_Id=205&Catalog_Id=1&Product_Id=101168&Merchant_Id=1&sts_cid=3

:) σ'ευχαριστω, καλο φαινεται, θα το κοιταξω.

 

 

Ναι αυτά είναι τα μαντηλάκια που χρησιμοποιω.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Ena exo na po, afto ine notebook:X :X

16 διαφορετικές αποχρώσεις για κάθε ένα από τα φώτα του; Αυτό δεν είναι laptop αλλά η ντισκοτέκ, η παλιά ντισκοτέκ.

 

BTW μόλις κυκλοφόρησε το 17άρι MacBook Pro: http://www.apple.com/macbookpro/

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν εχει ξαναγραφτεί, αλλα θέλω να το ρωτήσω.

Εχω ενα laptop Acer 1692 στο οποιο θέλω να του κάνω μια μικρή αναβάθμιση στον σκληρό του δίσκο (στη μνήμη ήδη την έχω αναβαθμίση σε 1024 απο παλαιότερα). Μπήκα λοιπον σε στην ιστοσελίδα ενώς πολύ γνωστού καταστήματος, και είδα πως υπάρχουν σκληροί δίσκοι σε 5400 και 7200 στροφές. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι :

 

α) Ποιοι έχουν δοκιμάσει κάποιον σκληρό δίσκο στο συστημά τους σε αυτές τις ταχύτητες?

β) Εχετε δεί κάποια διαφορά στην ταχύτητα του υπολογιστή?

γ) Απο θέμα θερμοκρασίας τι γίνετε?

 

Οποις ξέρει ας απαντήσει κάτι.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...