Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερίζω το Forum,

είμαι καινούριο μέλος και αυτό που θέλω είναι φυσικά βοήθεια για το laptop που θα πάρω. Είμαι βασικά αναμέσα σε δύο. Στο πολυαγαπημένο πλέον Sony:

 

Sony VGN FS115Z

Processor Type Pentium M

Processor Speed 1.7GHz CPU

RAM 512MB

Hard Drive 100GB

Display 15.4 inch TFT display

Widescreen Type WXGA (1280 x 800)

Optical Drive DVD Supermulti

Operating System MS WinXP Home

Wireless LAN Built in Wireless LAN 802.11g 54Mbps

Weight Kg (3.30http://www.laptopshop.co.uk/sony-vaio_vgn_fs115z-laptop-2-n2.htm)

 

 

και σε ένα ολοκαίνουριο Acer:

 

Acer Aspire 1694 WLMi

Processor Type Centrino Pentium M

Processor Speed 2GHz CPU

RAM 512MB

Hard Drive 100GB

Display 15.4 inch TFT display

Widescreen Type WXGA (1280 x 800)

Optical Drive Double Layer DVD±RW

Operating System MS WinXP Home

Wireless LAN Built in Wireless LAN 802.11g 54Mbps

Bluetooth Built-in-Bluetooth

Weight Kg 2.95

(http://www.laptopshop.co.uk/acer-aspire_1694_wlmi-laptop-1-n2.htm)

Έχετε να κάνετε κάνα σχόλιο γι' αυτά τα δύο laptop? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

σαν μάρκα όμως παίζει ρολο?για εγγυηση κτλ?

 

Από προσωπική εμπειρία, αν δε σου δημιουργήσει πρόβλημα, είναι value for money. Αλλά και να προκύψει πρόβλημα, θα λυθεί, ίσως με κάποια καθυστέρηση των εδώ service centers.

 

το dvd recorder γραφει και cd??!διοτι το αλλο ειναι dvd-rom -cdrw combo

 

Ναι, τα γράφει όλα. Το άλλο απλά παίζει DVD, δε γράφει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω το Forum,

είμαι καινούριο μέλος και αυτό που θέλω είναι φυσικά βοήθεια για το laptop που θα πάρω. Είμαι βασικά αναμέσα σε δύο. Στο πολυαγαπημένο πλέον Sony:

 

Sony VGN FS115Z

Processor Type Pentium M

Processor Speed 1.7GHz CPU

RAM 512MB

Hard Drive 100GB

Display 15.4 inch TFT display

Widescreen Type WXGA (1280 x 800)

Optical Drive DVD Supermulti

Operating System MS WinXP Home

Wireless LAN Built in Wireless LAN 802.11g 54Mbps

Weight Kg (3.30http://www.laptopshop.co.uk/sony-vaio_vgn_fs115z-laptop-2-n2.htm)

 

 

και σε ένα ολοκαίνουριο Acer:

 

Acer Aspire 1694 WLMi

Processor Type Centrino Pentium M

Processor Speed 2GHz CPU

RAM 512MB

Hard Drive 100GB

Display 15.4 inch TFT display

Widescreen Type WXGA (1280 x 800)

Optical Drive Double Layer DVD±RW

Operating System MS WinXP Home

Wireless LAN Built in Wireless LAN 802.11g 54Mbps

Bluetooth Built-in-Bluetooth

Weight Kg 2.95

(http://www.laptopshop.co.uk/acer-aspire_1694_wlmi-laptop-1-n2.htm)

Έχετε να κάνετε κάνα σχόλιο γι' αυτά τα δύο laptop? :)

Η αλίθεια είναι ότι ειναι πολύ δύσκολη απόφαση....Και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα...δεν μπορούσα να επιλέξω ανάμεσα σε αυτούσ ακριβώς τους δύο!! τελικά παράγγειλα τοω Sony..για δύο λόγους: για την τέλια οθόνη του και δεύτερον και την σχεδιάσή του!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια βλεπω π.χ στους παραπανω Η/Υ οτι ειναι Centrino 2ghz.Αυτα αντιστοιχουν σε περισσοτερα Ghz?

Δε καταλαβανω τι ειναι το centrino κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Centrino είναι μια πλατφόρμα της Intel που περιλαμβάνει επεξεργαστή (Pentium M), chipset και λειτουργίες Wifi (ασύρματης δικτύωσης). Οι ταχύτητες είναι πράγματι μεγαλύτερες από αυτές που "δείχνει" η ονομαστική συχνότητα του επεξεργαστή, γι'αυτό δεν μπορείς να κάνεις άμεση σύγκριση με άλλες τεχνολογίες (π.χ. pentium4). Για περισσότερες λεπτομέρειες δες ένα σχετικό thread.
Link to comment
Share on other sites

i alithia einai oti then eimai fun ton paixnithion....alla parola auta then exo akousei kati asximo gia tin karta..malista xrisimopoiei texnologia pci express anti agp kai pisteuo oti mporei na antapekselethei se megales apaitiseis....autonomia giro stis 3 ores.

 

 

to PCI express den paizei kanena rolo stin taxitita otan milame gia kartes grafikwn tis taksis twn Go6200, i diametagogi pou ypostirizei to AGP einai kamia 10aria fores panw apo tin karta sou PCI-E pou exeis, opote min entiposiazese, apo to PCI-E, apla ta nea chipsets to ypostirizoun kai to bazoun, de paizei kai tipota.

 

meta apo ena xrono peripou pou 8a doume kartes grafikwn, san tin geforce 6800ULTRA sta desktops, alla na tis bazoun sta laptops tote 8a paizei rolo, to PCI-e, an kai sta xartia , akoma kai oi pio grigori karta afti tin stigmi , den exei megaliteri diametagogi ap'oso ypostirizei to AGP! apla, bgike erketa noris to PCI-E kai anagastika ,mias pou eimaste ston xoro , 8a xorepsoume! :rolleyes:

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια βλεπω π.χ στους παραπανω Η/Υ οτι ειναι Centrino 2ghz.Αυτα αντιστοιχουν σε περισσοτερα Ghz?

Δε καταλαβανω τι ειναι το centrino κτλ...

κανε search και θα δεις οτι αυτο που ρωτας εχει απαντηθει εκτενεστατα απο καθε πλευρα..

Link to comment
Share on other sites

filoi mou xaireto...

Apo simera eimai katoxos enos poli omorfou laptop pou akouei sto onoma Toshiba Satellite M30X-113 .

Exei pentium M 725 1.60GHz , 512 MB Ram , 40 GB skliro , ATI Mobility Radeon 9700 me 64MB Ram , DVD RW , 15,4 WXGA TFT kai 2 xronia eggyhsh !!!

 

Dystyxos omos , paratirisa ena kameno pixel !!! :cry:

Mporei na mou pei kapoios ti ginetai me ayto ?

Diorthonetai ? Exo dikaioma allagis tou laptop i oxi ?

 

 

Sas parakalo paidia voithiste !!!

 

Eyxaristo poli gia opoia voitheia !!!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την πολιτική του κατασκευαστή. Σε πολύ λίγες περιπτώσεις αλλάζουν την οθόνη/laptop για ένα μόνο καμμένο pixel. Θα πρέπει να ρωτήσεις εκεί που το αγόρασες ή να διαβάσεις τους όρους της εγγύησης, είναι πιθανό να αναφέρεται κάτι εκεί.
Link to comment
Share on other sites

filoi mou xaireto...

Apo simera eimai katoxos enos poli omorfou laptop pou akouei sto onoma Toshiba Satellite M30X-113 .

Exei pentium M 725 1.60GHz , 512 MB Ram , 40 GB skliro , ATI Mobility Radeon 9700 me 64MB Ram , DVD RW , 15,4 WXGA TFT kai 2 xronia eggyhsh !!!

 

Dystyxos omos , paratirisa ena kameno pixel !!! :cry:

Mporei na mou pei kapoios ti ginetai me ayto ?

Diorthonetai ? Exo dikaioma allagis tou laptop i oxi ?

 

 

Sas parakalo paidia voithiste !!!

 

Eyxaristo poli gia opoia voitheia !!!

 

kalησπέρα φίλε μου ,για το καμμενο πιξελ δεν γνωριζω δυστυχώς να σε βοηθήσω αλλα επειδη ειμαι κεγώ προ των πυλών για αγορά λαπτοπ στα specs που αναφερεις θα ήθελα να μου πεις σε τι τιμή το πηρες και απο πού???

επίσης ήθελα να ρωτήσω για τον hp pavillion 5437ea που βρήκα στο πλαίσιο με 999ευρώ τελική τιμή και intel pentium 4 sta 3.2ghz,256 ram,40gb sklhros,15" othoni ,dvd-rw dual layer.den είναι πολύ καλή τιμή για αυτόν τον επεξεργαστή???παιζεται κάτι άλλο ?? πως οι αλλοι υπολογιστές με τετοιο επεξεργαστή είναι πολύ πιο πάνω σε τιμή?εχω πελαγώσει.σε αυτα τα λεφτα ολο βρίσκω διαφορετικά μοντελα.το ενα εχει το ενα το αλλο εχει το αλλο και παει λεγοντας.παντα σε επωνυμο κοιταω στα 950ευρω.αν εχει κανεις καμια ιδεα ας βοηθήσει.

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

luke

kalησπέρα φίλε μου ,για το καμμενο πιξελ δεν γνωριζω δυστυχώς να σε βοηθήσω αλλα επειδη ειμαι κεγώ προ των πυλών για αγορά λαπτοπ στα specs που αναφερεις θα ήθελα να μου πεις σε τι τιμή το πηρες και απο πού???

επίσης ήθελα να ρωτήσω για τον hp pavillion 5437ea που βρήκα στο πλαίσιο με 999ευρώ τελική τιμή και intel pentium 4 sta 3.2ghz,256 ram,40gb sklhros,15" othoni ,dvd-rw dual layer.den είναι πολύ καλή τιμή για αυτόν τον επεξεργαστή???παιζεται κάτι άλλο ?? πως οι αλλοι υπολογιστές με τετοιο επεξεργαστή είναι πολύ πιο πάνω σε τιμή?εχω πελαγώσει.σε αυτα τα λεφτα ολο βρίσκω διαφορετικά μοντελα.το ενα εχει το ενα το αλλο εχει το αλλο και παει λεγοντας.παντα σε επωνυμο κοιταω στα 950ευρω.αν εχει κανεις καμια ιδεα ας βοηθήσει.

 

file mou ena tha sou po!Piga na paro akrivos to idio laptop kai to paratisa ti stigmi pou plirona!

Den ton pira gia tous eksis logous

oi p4 iperthermainontai poli ama thes to laptop anoixto sinexeia ! Mporei oi centrino na min pianoun epidoseis p4 opos lene alla koitakse pote kaneis na dei posi cache exoun oi p4 kai posi oi centrino ??? Etsi gia na leme kai ta pragmata me to onoma tous! ase pou me 256 mb ram ton skotoneis ton p4!

Ego sou leo min pareis p4 gia laptop , den aksizei! ego to pira 1400 apo plaisio! Gia opoia aporia eimai sti diathesi sou!

Link to comment
Share on other sites

Ποιον απ' τους δυο προτείνετε??

 

1) http://www.shop21.gr/product_computers.asp?lngProductFamilyID=22636&lngProductID=22664

2) http://www.shop21.gr/product_computers.asp?lngProductFamilyID=21429&lngProductID=19328

 

Aρχικά είχα μια προτίμηση στον 2) αλλά δεν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

gregorisvas

Ποιον απ' τους δυο προτείνετε??

 

1) http://www.shop21.gr/product_comput...ProductID=22664

2) http://www.shop21.gr/product_comput...ProductID=19328

 

Aρχικά είχα μια προτίμηση στον 2) αλλά δεν ξέρω....

 

File mou centrino kai pali centrino ...

Kai kati allo ...

Den exeis koitaksei tipota allo ektos apo acer ;;;

Link to comment
Share on other sites

Ναι...Αλλα για τα λεφτα τους οι Acer ειναι πληρης..Βασικα..το λαπτοπ θα αντικαταστησει κατα καποιο τροπο το desktop.Απλα και μονο επειδη θελω να εχω ελευθερο χωρο στο γραφειο μου παιρνω λαπτοπ και θελω κατι πολυ καλο.Η αληθεια ειναι οτι εκλινα προς τον 1801.Ποιος ειναι ο λογος για να μην τον παρω εκτος του βαρους και της αυτονομιας?Ο 1801 εχει DVD-RW Dual Layer??
Link to comment
Share on other sites

θέλω να αντικαταστήσω τον γερασμένο πλέον desktop p3 με αυτόν τον φορητό της acer .

αυτά που χρειάζομαι και δουλεύω περισσότερο είναι φυσικά το internet ,επεξεργασία φωτογραφίας[photoshop] και video (απλά πράγματα) + λίγο gaming .

μου κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,με την ευκαιρία ενος ταξιδιού που θα κάνω,σκεφτομαι να αγοράσω ενα φορητό Η/Υ απο ΗΠΑ μέχρι 1400$

Έχει κανείς εμπειρία στις τιμές και στα μοντέλα Η/Υ που κυκλοφορούν εκεί? Υπάρχει κάποιο μοντέλο που θα μου προτείνατε με βάση αυτά τα χρήματα?

Παραθέτω ενα link απο ενα γνωστο κατάστημα στη Ν.Υορκη για οποιον δεν βαριέται να ασχοληθει..

http://www.jr.com/JRSectionView.process?Section_Path=/Computers/Notebooks_and_Tablets/

 

Επίσης, όποιος γνωρίζει κάποιο κατάστημα στη Ν.Υορκη που να έχει καλές τιμές σε Η/Υ ας μας πεί..! :)

Link to comment
Share on other sites

θέλω να αντικαταστήσω τον γερασμένο πλέον desktop p3 με αυτόν τον φορητό της acer .

αυτά που χρειάζομαι και δουλεύω περισσότερο είναι φυσικά το internet ,επεξεργασία φωτογραφίας[photoshop] και video (απλά πράγματα) + λίγο gaming .

μου κάνει?

Φίλε sequent_c δουλεύω με τον 1692 και μια και δεν έχουν και τις φοβερές διαφορές στα χαρακτηριστικά, μπορώ να σου πω ότι είναι ο πλέον κατάλληλος για όσα ζητάς και μάλιστα σε πολύ καλή τιμή.

 

Έχει και service στην Θεσσαλονίκη.

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Παίδες επειδή είμαι στο ψάξιμο για laptop, έχω καταλήξει σε μερικά μοντέλα με centrino, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: Αξίζει να πάρεις αυτή την εποχή laptop με centrino,ενώ σε λίγους μήνες περιμένουμε τα 64bit Windows ή να στραφώ σε amd 64?:worry: Δεν είμαι για να αγοράζω laptop κάθε χρόνο..Τί λέτε?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες επειδή είμαι στο ψάξιμο για laptop, έχω καταλήξει σε μερικά μοντέλα με centrino, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: Αξίζει να πάρεις αυτή την εποχή laptop με centrino,ενώ σε λίγους μήνες περιμένουμε τα 64bit Windows ή να στραφώ σε amd 64?:worry: Δεν είμαι για να αγοράζω laptop κάθε χρόνο..Τί λέτε?

οταν θα ερθουν τα 64bit Windows,που κατα τη γνωμη μου θα αργησουν.., θα ειναι συμβατα και με 32bit συστηματα εχω την εντυπωση...ας το επιβεβαιωσει καποιος..

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια ακούγαμε εδώ και πόσον καιρό για τη σειρά sonoma και το πόσο θα άλλαζαν τα πράγματα....

Τελικά αποδείχτηκε μεγάλη η αναμονή και χωρίς τις φοβερές και τρομερές αλλγές...

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Φίλε sequent_c δουλεύω με τον 1692 και μια και δεν έχουν και τις φοβερές διαφορές στα χαρακτηριστικά, μπορώ να σου πω ότι είναι ο πλέον κατάλληλος για όσα ζητάς και μάλιστα σε πολύ καλή τιμή.

 

Έχει και service στην Θεσσαλονίκη.

 

προχτές πήγα σε έναν φίλο μου που έχει τον 1672 .είναι ουσιαστικά ο ίδιος o 1682 με p4 3.0ghz .

δεν με χάλασε τίποτα στο εσωτερικό του ,στην επεξεργασία ,στην απόκριση .με χάλασε η οθόνη του που ήταν επιεικώς χαλια ,κοκκινωπή και θαμπή!!!!

 

επίσης με χάλασε το πλεούμενο πληκτρολόγιο!!!

είχε κάκιστη αίσθηση και κολυμπούσε!!

γενικά είδα ότι η acer δεν δίνει πολύ σημασία στην ποιότητα κατασκευής .

 

αντίθετα τώρα ,έναν hp που είδα πρόσφατα αν και παλιουτσικος ήταν άριστος...

 

απογοητευτικα κάπως και είπα ότι με τα ίδια και λιγότερα λεφτά μπορώ να πάρω super duper desktop με super duper 19" επώνυμη TFT.

 

για μένα που ασχολούμαι με την επεξεργασία φωτογραφίας θα πρέπει μου φαίνεται να δώσω 2500-3000 euro για έναν laptop με αξιόλογη οθόνη ...

 

κάνω λάθος ρε παιδιά ??? έτσι δεν είναι??

Link to comment
Share on other sites

προχτές πήγα σε έναν φίλο μου που έχει τον 1672 .είναι ουσιαστικά ο ίδιος o 1682 με p4 3.0ghz .

δεν με χάλασε τίποτα στο εσωτερικό του ,στην επεξεργασία ,στην απόκριση .με χάλασε η οθόνη του που ήταν επιεικώς χαλια ,κοκκινωπή και θαμπή!!!!

 

επίσης με χάλασε το πλεούμενο πληκτρολόγιο!!!

είχε κάκιστη αίσθηση και κολυμπούσε!!

γενικά είδα ότι η acer δεν δίνει πολύ σημασία στην ποιότητα κατασκευής .

 

 

ΟΚ φίλε αλλά καμμία σχέση η σειρά που ανέφερες με τη νέα σειρά 1690 των ACER. Πραγματικά καμμία σχέση. Ειδικά η οθόνη είναι πολύ καλή -πάντα τηρουμένων των αναλογιών με τα λεφτά που δίνεις-. Ένας αντίστοιχος άλλης μάρκας θα κόστιζε σίγουρα 400 ευρώ παραπάνω. Τώρα η απόφαση είναι δική σου έτσι κι αλλιώς αυτό είναι το ρίσκο. Δίνεις κάτι λιγότερο και παίρνεις -θεωρητικά- κάτι λιγότερο, λογικό δεν το βρίσκεις;

 

Πάντως αν θέλεις τη γνώμη μου, ο φορητός σίγουρα δεν θα σε καλύψει απόλυτα για όσα ζητάς (εκτός αν η φορητότητα είναι must για σένα...)

Με τα μισά χρήματα θα πάρεις έναν super desktop και σκέψου ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα υπόλοιπα χρήματα για περιφερειακά πολύ καλής ποιότητας και απόδοσης. Άλλωστε το μηχάνημα είναι μόνο ένα μέρος της επεξεργασίας.Τι να την κάνεις την super μνήμη ή τον επεξεργαστή όταν αυτό που θα τυπώσεις θα περάσει από ένα 1200Χ1200 scanner εκτυπωτή;

 

;)

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τον ίδιο φορητό χτύπησα πριν από μερικούς μήνες και ξεσκίζει!

Η οθόνη είναι κορυφή και η αίσθηση του πληκτρολογίου είναι άψογη.

Πραγματικά για όλες τις χρήσεις.Νόμιζα οτί θα κολάω στα games αλλά μέχρι και colin mcray 2005 έβαλα :p

 

Είμαι πολύ ευχαριστημένος.Και ούτε ένα πρόβλημα ευτυχώς.Τόσα και τόσα άκουσα για τα Acer πριν και μετά την αγορά τους.

Όσο από αυτονομία,αν το έχω στο word proccecing κάποιες φορές ξεπερνάει και τις 3 ώρες.

Μιλάω για τον Acer aspire 1682 wlmi

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Ναι...Αλλα για τα λεφτα τους οι Acer ειναι πληρης..Βασικα..το λαπτοπ θα αντικαταστησει κατα καποιο τροπο το desktop.Απλα και μονο επειδη θελω να εχω ελευθερο χωρο στο γραφειο μου παιρνω λαπτοπ και θελω κατι πολυ καλο.Η αληθεια ειναι οτι εκλινα προς τον 1801.Ποιος ειναι ο λογος για να μην τον παρω εκτος του βαρους και της αυτονομιας?Ο 1801 εχει DVD-RW Dual Layer??

 

ΠΑΙΔΙΑ , ΨΑΞΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ FUJITSU-SIEMENS. ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΤΡΟΜΕΡΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...