Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος onefluffycloud (21 Νοέ. 2004 , 00:13)

 

oi sindiasmoi twn mnimwn den exoun epidrasi stis epidoseis otan to a8roisma einai to idio.padws kalo einai na agoraseis mia 512 giati exe ipopsi sou oti oi foritoi exoun mono ena slot eleythero gia epektasi mnimis

 

 

eho tin entipwsi pws kaneis lathos. Den xero standar an ishiei gia foritous. Alla otan yparhei ddr mnimi oi dio mnimes an voithaei kai i mitriki ehoun diplasio bandwidth apo oti i mia mnimi moni tis. to gwnsto dual ddr.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον θα συμφωνήσω για τον Acer Aspire 1681WLCi... πως και μου είχε ξεφύγει...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος yandr (20 Νοέ. 2004 , 23:01)

 

Όλοι τις ίδες τιμές έχουν. Από Πλαίσιο μέχρι το συνοικιακό της κακιάς ώρας.

 

 

Δεν ισχύει σε όλα τα μοντέλα αυτό που λες. Επίσης δες πόσα acer έχει το mgmanager και πόσα το συνοικιακό της κακιάς ώρας... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος maousos18 (21 Νοέ. 2004 , 08:13)

 

eho tin entipwsi pws kaneis lathos. Den xero standar an ishiei gia foritous. Alla otan yparhei ddr mnimi oi dio mnimes an voithaei kai i mitriki ehoun diplasio bandwidth apo oti i mia mnimi moni tis. to gwnsto dual ddr.

 

 

den kserw polla panw se ayto to thema.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (21 Νοέ. 2004 , 07:42)

 

Eάν έχεις 256mb και θέλεις να βάλεις ένα 512άρι στην ελεύθερη θέση θα το δεχτεί...?

 

Μιλάω για Toshiba...

 

 

giati na min tin dextei?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να προτιμήσω Pentium M 725 1.6 GHz Centrino (400MHz FSB, 2MB Cache) ή Pentium 4 3.0 Ghz? Και γιατί?

Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατι θελω να παρω σήμερα -αυριο εναν απο τους δύο φορητούς. (Εχουν περίπου ίδια τιμή)

Που είναι?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dtsolakis (22 Νοέ. 2004 , 10:42)

 

Παιδιά, να προτιμήσω Pentium M 725 1.6 GHz Centrino (400MHz FSB, 2MB Cache) ή Pentium 4 3.0 Ghz? Και γιατί?

Σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατι θελω να παρω σήμερα -αυριο εναν απο τους δύο φορητούς. (Εχουν περίπου ίδια τιμή)

 

Αν μετακινείσαι συχνά και χρειάζεσαι αυτονομία θα σου πρότεινα Centrino.

Μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας και δε γίνεσαι "ψητός" :whistle: σε αντίθεση με τους Ρ4.

Αν προσανατολίζεσαι να τον έχεις πάνω σε γραφείο,δε σ'ενδιαφέρει τόσο πολύ η μετακίνηση καλύτερα Ρ4 γιατί είναι και λίγο πιο δυνατός.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο centrino με 1,6 Ghz δεν είναι πολύ πιο αργός απο τον P4 που είναι στα 3,0 Ghz?

 

Ενας πωλητής μου είπε οτι στους centrino η συχνότητα διπλασιάζεται. Δηλαδή ο 1,6 στην πραγματικότητα λειτουργεί όπως ο P4 3,2 Ghz με χαμηλότερη κατανάλωση ενέργειας. Αυτό ισχύει ή μου έλεγε ότι να 'ναι...;

Που είναι?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dtsolakis (22 Νοέ. 2004 , 12:01)

 

Δηλαδή ο centrino με 1,6 Ghz δεν είναι πολύ πιο αργός απο τον P4 που είναι στα 3,0 Ghz?

 

Ενας πωλητής μου είπε οτι στους centrino η συχνότητα διπλασιάζεται. Δηλαδή ο 1,6 στην πραγματικότητα λειτουργεί όπως ο P4 3,2 Ghz με χαμηλότερη κατανάλωση ενέργειας. Αυτό ισχύει ή μου έλεγε ότι να 'ναι...;

 

 

Τώρα για τον διπλασιασμό δεν ξέρω αλλά οι centrino είναι πιο γρήγοροι. Ο 1,4 πχ αντιστοιχούσε σε Ρ4 2,4

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DeathAngel (22 Νοέ. 2004 , 12:18)

 

Τώρα για τον διπλασιασμό δεν ξέρω αλλά οι centrino είναι πιο γρήγοροι. Ο 1,4 πχ αντιστοιχούσε σε Ρ4 2,4

 

 

Διπλασιασμός σίγουρα δεν είναι. Το interna clock παραμένει το ίδιο, 1,6 ο ένας 3άρης ο άλλος. Η διαφορά είναι στην L2, 2ΜΒ έχει ο centrino και 1 ΜΒ έχει ο P4.Πράγμα που κάνει τον centrino πιο γρήγορο στα πακέτα μεταφοράς.

Υπάρχει μια ακόμα διαφορά. Σε Office εφαρμογές o Centrino φαίνεται πιο γρήγορος, αλλά σε Gaming ο Ρ4 είναι πιο γρήγοροσ. Πρέπει να έχει να κάνει με το BUs, άλλο 400 Mhz άλλο 800Mhz.

 

Οι νέοι Centrino ( από το νέο έτος ), με κωδικοί ονομασία 730,740,750,760 θα δουλεύουν στα 533, και θα έχουν νέο chiopset intel SONOMA.

Different Shit Different Day
Link to comment
Share on other sites

oi centrino einai peripou 800-1000mghz panw apo tin onomastiki tous taxitita.oso gia ti thermokrasies o dikos mou [toshiba centrino 1,5ghz] einai kolimenos stous 72oC enw o Acer AMD 3200 enos filou mou einai stous 40-50.Padws i aytonomia einai poly simatniko pleonektima stous centrino. Tou filou mou krataei me to zori 1,5 wra. Enw emena 2 wres xalara me best performance kai 3,5 wres otan einai battery optimised.
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου οτι δέν με ενδιαφέρει καθόλου το gaming αλλα αντιθέτως το office και η αυτονομία μάλλον θα επιλέξω centrino.

Αν επιχειρήσω να τον συγκρίνω με τον desktop P4 2,8 Ghz που έχω στο σπίτι σε ms excel και άλλα τέτοιου είδους προγράμματα, θα είναι δίκαιο;

Που είναι?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος The_Mentor (22 Νοέ. 2004 , 11:31)

 

@onefluffycloud εκεί είναι το ψωμί στην αυτονομία και στην θερμοκρασία. Απο επιδόσεις πως είσαι σε gaming?

 

 

paixnidia den paizw-allwste gia ayto pira forito.dokimastika omws to Counter Strike itan mia xara.Na simeiwthei oti oi centrino sinithws sinodeyontai apo katra grafikwn tis intel 16-64mb shared memory.Ara ek twn proterwn ta paixnidia den einai to dinato simeio twn notebooks pou forane centrino.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dtsolakis (22 Νοέ. 2004 , 16:10)

 

Δεδομένου οτι δέν με ενδιαφέρει καθόλου το gaming αλλα αντιθέτως το office και η αυτονομία μάλλον θα επιλέξω centrino.

Αν επιχειρήσω να τον συγκρίνω με τον desktop P4 2,8 Ghz που έχω στο σπίτι σε ms excel και άλλα τέτοιου είδους προγράμματα, θα είναι δίκαιο;

 

 

eimai sigouros pws oi diafores tha itan poly mikres-asimantes.

Link to comment
Share on other sites

egw padws an agoraza simera forito tha epairna enan apo tous dio:

 

ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΥΝ Φ.Π.Α

 

SONY VGN-B1XP

ΤΙΜΗ : € 1399.00 (476709 ΔΡΧ.)

Κατασκευαστής : SONY

Επεξεργαστής : Intel Pentium M 735 (2MB L2, 1.70GHz, 400MHz FSB)

Μνήμη : 512 MB (1 x 512MB)

Σκληρός Δίσκος : 60 GB

Οθόνη : 14,1'' SXGA

CD/DVD : DVD+/-RW

Κάρτα γραφικών : Intel 855GME 64MB

Modem / Δυκτίo : 56K + LAN 10/100, Wireless 802.11b/g

Λειτουργικό : Windows XP Professional

Θύρες : 1xFirewire, 2xUSB, 1xPCMCIA II

Βάρος : 2,3 kg

Πρόσθετα Χαρακτηριστικά : Memory Stick Pro

Εγγύηση : 1 έτος

-------------------------------------------------------------------------

TOSHIBA A50-109

ΤΙΜΗ : € 1199.00 (408559 ΔΡΧ.)

Κατασκευαστής : TOSHIBA

Επεξεργαστής : Intel Pentium M 725 (2MB L2, 1.60GHz, 400MHz FSB)

Μνήμη : 512 MB (2 x 256 MB)

Σκληρός Δίσκος : 40 GB

Οθόνη : 15�� XGA TFT

CD/DVD : DVD/CDRW

Κάρτα γραφικών : Intel 855 GME, 64MB

Modem / Δυκτίo : 56K + LAN 10/100

Λειτουργικό : Windows XP Home

Θύρες : 3xUSB 2.0, TV-Out, 1xPCMCIA

Βάρος : 2,7 kg

Εγγύηση : 2 έτη

Link to comment
Share on other sites

gia tous celeron den gnwrizw.padws apo ti stigmi pou den exoun to vasiko pleonektima twn pentium M [L2 memory] den tha mporoun na sinagwnistoun tous p4 kai tous pentium M.padws oi apaitiseis pou exeis apo ena pc eksartwntai apo tis ergasies tis opoies ekteleis..gia paradeigma oi celeron ta katafernoun mia xara se desktop ergasies. egw pisteyw pws to pio simantiko pragma se ena pc einai i mnimi...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dtsolakis (22 Νοέ. 2004 , 18:10)

 

Δεδομένου οτι δέν με ενδιαφέρει καθόλου το gaming αλλα αντιθέτως το office και η αυτονομία μάλλον θα επιλέξω centrino.

Αν επιχειρήσω να τον συγκρίνω με τον desktop P4 2,8 Ghz που έχω στο σπίτι σε ms excel και άλλα τέτοιου είδους προγράμματα, θα είναι δίκαιο;

 

Εξαρτάται ποιον Centrino εννοείς.

 

Με τον 1.4GHz η σύγκριση είναι άδικη, αλλά εφόσον τον θέλεις μόνο για Office και Internet ακόμη και χειρότερο μηχάνημα να είχες την δουλειά σου θα την έκανες άψογα.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι και Desktop Celeron στα 700MHz να είχες, το σύστημα θα λειτουργούσε πολύ καλά με Windows XP/Office 2003. Στα επίπεδα επεξεργαστών που αναφέρεις οι διαφορές είναι αμελητέες για τέτοιες εφαρμογές.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος yandr (23 Νοέ. 2004 , 08:27)

 

Εξαρτάται ποιον Centrino εννοείς.

 

Με τον 1.4GHz η σύγκριση είναι άδικη, αλλά εφόσον τον θέλεις μόνο για Office και Internet ακόμη και χειρότερο μηχάνημα να είχες την δουλειά σου θα την έκανες άψογα.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι και Desktop Celeron στα 700MHz να είχες, το σύστημα θα λειτουργούσε πολύ καλά με Windows XP/Office 2003. Στα επίπεδα επεξεργαστών που αναφέρεις οι διαφορές είναι αμελητέες για τέτοιες εφαρμογές.

 

 

simfwnw apolita. i mnimi einai ayti pou tha kanei tin diafora kai tha kratisei to sistima sta podia tou..

Link to comment
Share on other sites

Στην σειρά Α50 η κάρτα είναι όντως shared,

 

Εγω προτιμώ την Μ30 με Nvidia 64mb kai 15,4" που είναι μια χαρά και κούκλα σαν μηχάνημα.

 

Satellite M30X-113 (PentiumM-725(Dothan-1.6A), 512(256+256)MB DDR, 40GB, 15.4"W-XGA, ATI MOBILITY RADEON 9700(64MB), DVD-Super-Multi, Intel 11b/g (Centrino), XP Home Dual Installation Greek/English + τσαντα μεταφοράς) € 1549.

 

Και εάν είχα φταλέ τώρα θα ήμουνα στο Qosmio F10-101

 

 

PentiumM-735(Dothan-1.7A), 512MB DDR, 60GB HP, 15.4"W-XGA HCSV, NVIDIA GeForce FX Go 5700 128Mb+SVP, DVD-Super-Multi, Intel 11b/g(Centrino), CarryCase, 2y intl.W, XP Home English > 2099

Different Shit Different Day
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος The_Mentor (23 Νοέ. 2004 , 10:13)

 

Στην σειρά Α50 η κάρτα είναι όντως shared,

 

Εγω προτιμώ την Μ30 με Nvidia 64mb kai 15,4" που είναι μια χαρά και κούκλα σαν μηχάνημα.

 

Satellite M30X-113 (PentiumM-725(Dothan-1.6A), 512(256+256)MB DDR, 40GB, 15.4"W-XGA, ATI MOBILITY RADEON 9700(64MB), DVD-Super-Multi, Intel 11b/g (Centrino), XP Home Dual Installation Greek/English + τσαντα μεταφοράς) € 1549.

 

Και εάν είχα φταλέ τώρα θα ήμουνα στο Qosmio F10-101

 

 

PentiumM-735(Dothan-1.7A), 512MB DDR, 60GB HP, 15.4"W-XGA HCSV, NVIDIA GeForce FX Go 5700 128Mb+SVP, DVD-Super-Multi, Intel 11b/g(Centrino), CarryCase, 2y intl.W, XP Home English > 2099

 

 

oi times einai xwris fpa,etsi?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...