Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θελεις απλα να εχει οθονη 15" και xp? τιποτε αλλο? μπορεις πολυ απλα να παρεις ενα με vista και κανεις φορματ κατευθειαν για να βαλεις τα xp.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας. Τον Νοέμβριο του 2008 αγόρασα το προαναφερθέν laptop της HP - http://www.skroutz.gr/s/54416/HP-Pavilion-dv5-1050ev.html. Στις περισσότερες ιστοσελίδες λέγεται ότι η διάρκεια ζωής μπαταρίας του αντέχει μέχρι και 3 ώρες, ενώ στο δικό μου PC αντέχει το πολύ 2 ώρες! :( Είτε έχω ενεργό το WLAN και το Bluetooth είτε ανενεργά και τα 2, έχω τα ίδια αποτελέσματα. :confused: Η μπαταρία είναι 6-cell. Έψαξα στο internet για 12-cell αλλά δεν βρήκα τίποτα... :ninja: (έχω Windows Vista SP2 32-bit, παίζει ρόλο?) Μήπως είναι πρόβλημα του BIOS? Φωτίστε με... thanks! :p

 

 

H αυτονομία που αναφέρεις ειναι μια χαρά και η φυσιολογική δεδομένης της μπαταριας και των χαρακτηριστικών. Ολα τα ανάλογα φορητά εκει κυμαίνονται. Το DV5 με την Intel 4500 GPU βγάζει χοντρα μιση ώρα παραπάνω (2:30) σε power saving λειτουργια.

Αυτο το "μεχρι 3 ώρες" δεν το διάβασες σε review προφανώς... αλλα σε αναφορά χαρακλτηριστικών που δίνει ο κατασκευαστής... και άλλωστε το λέει... "μεχρι"...

 

Μην ψαχνεις πρόβλημα εκει που δεν υπαρχει! Αν το ζητούμενο σου ήταν η αυτονομία, πήρες λαθος κατηγορία/σειρά φορητών.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Χρειάζομαι μια βοήθεια πάνω σε αυτό το θέμα.Μόλις έχω 2 εβδομάδες το καινούριο eee pc 1008h της ASUS είναι εξερετικά καλό μπορώ να πώ αλλα θέλω να το αναβαθμήσω ξέρωντας ότι θα χάσω την εγγύηση μου, θέλω να αναβαθμήσω τη μνήμη RAM και τον HDD μου.Αλλά το μέγιστο της μνήμης RAM πόσο είναι ; και πόσα modules έχει ; :rtfm:

 

Ευχαριστώ,

Μανώλης.:thanks:

Link to comment
Share on other sites

θελεις απλα να εχει οθονη 15" και xp? τιποτε αλλο? μπορεις πολυ απλα να παρεις ενα με vista και κανεις φορματ κατευθειαν για να βαλεις τα xp.

 

μια διορθωση...δεν σημαινει οτι ολα τα λαπτοπ που φορανε vista μπορουν να φορεσουν και xp.μονο και μονο επειδη η εταιρεια που τα βγαζει μπορει να μην εχει βγαλει drivers για xp...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. Γνωριζει κανεις ποιο ειναι το απολυτα φθηνοτερο λαπτοπ (15αρι) αυτη τη στιγμη στην αγορα?

 

Διαλέγεις και παιρνείς ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

H αυτονομία που αναφέρεις ειναι μια χαρά και η φυσιολογική δεδομένης της μπαταριας και των χαρακτηριστικών. Ολα τα ανάλογα φορητά εκει κυμαίνονται. Το DV5 με την Intel 4500 GPU βγάζει χοντρα μιση ώρα παραπάνω (2:30) σε power saving λειτουργια.

Αυτο το "μεχρι 3 ώρες" δεν το διάβασες σε review προφανώς... αλλα σε αναφορά χαρακλτηριστικών που δίνει ο κατασκευαστής... και άλλωστε το λέει... "μεχρι"...

 

Μην ψαχνεις πρόβλημα εκει που δεν υπαρχει! Αν το ζητούμενο σου ήταν η αυτονομία, πήρες λαθος κατηγορία/σειρά φορητών.

Τι δικό μου DELL κρατάει με την 6cell 3 ώρες (2 ταινίες της 1,5 ώρας βγάζει).

Με την ίδια κάρτα και 17άρα οθόνη.Πιστεύω ότι είναι super για τόσο μεγάλο φορητό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

 

Τα ειχα δει αυτα, ρωταω αν γνωριζει καποιος ενδεχομενη προσφορα απο καποια αλυσιδα. Σε ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Πριν ένα μήνα περίπου αγόρασα ένα hp (1199ev για την ακρίβεια) το οποίο μετά από 20 μέρες χάλασε. Εννοείται ούτε λόγος για αντακατάσταση!! Πάλευα καμιά 10ριά μέρες στο service και ενώ είχα μέινει χωρίς μηχάνημα. Τώρα σκέφτομαι, μήπως να το δώσω να πάρω ένα από το eshop που προσφέρει αντικατάσταση laptop για δυο χρόνια; Το έχει δοκιμάσει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

απλά έλεος.

 

θα αλλάξεις branded lapi για ένα Inno?

 

τι σε πειράζει που χάλασε? θα στο φτιάξουν δωρεάν.

 

τα hp είναι κορυφαία στο είδος και απλά σου έτυχε...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ισχύει γι αυτές τις μάρκες ACER, HP, INNOVATOR, TOSHIBA, SONY , αν το ήξερα νωρίτερα σίγουρα θα είχα πάει να πάρω απ΄εκεί να δω τι παίζει.

 

Είναι φοβερό το HP μου αλλά 10 μέρες χωρίς laptop ηταν λίγo κάπως για την δουλειά. Δούλευα με ένα netbook:) Μόνο και μόνο γι αυτό το σκέφτομαι !!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Βρίσκομαι σε αναζήτηση ενός netbook και ψάχνω ένα που να έχει απαραίτητα τα εξής χαρακτηριστικά:

 

Bluetooth

HDD όχι SSD

2GB RAM (ή 1+1 GB)

3G module για να δέχεται κάρτα SIM

 

Υπάρχει κάτι αξιόλογο;

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Βρίσκομαι σε αναζήτηση ενός netbook και ψάχνω ένα που να έχει απαραίτητα τα εξής χαρακτηριστικά:

 

Bluetooth

HDD όχι SSD

2GB RAM (ή 1+1 GB)

3G module για να δέχεται κάρτα SIM

 

Υπάρχει κάτι αξιόλογο;

 

Μόνο το Sony VAIO P21 καλύπτει όλες τις απαιτήσεις σου. Απλά η Sony δε το θεωρεί netbook (παρότι μικρότερο από όλα όσα κυκλοφορούν).

Να ξέρεις ότι όλα τα άλλα έχουν 1GB μνήμης (αναβαθμίσιμα σε 2)

Πάντως, επειδή το έχω, το Sony δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με τα Vista που έχει προεγκατεστημένα. Του έκανα όμως dual boot με τα 7 Beta και τα πάει πολύ καλύτερα. Πάλι όμως είναι πιο αργό από το Asus 1000H (με 2GB RAM και 500άρη σκληρό).

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Μόνο το Sony VAIO P21 καλύπτει όλες τις απαιτήσεις σου. Απλά η Sony δε το θεωρεί netbook (παρότι μικρότερο από όλα όσα κυκλοφορούν).

Να ξέρεις ότι όλα τα άλλα έχουν 1GB μνήμης (αναβαθμίσιμα σε 2)

Πάντως, επειδή το έχω, το Sony δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με τα Vista που έχει προεγκατεστημένα. Του έκανα όμως dual boot με τα 7 Beta και τα πάει πολύ καλύτερα. Πάλι όμως είναι πιο αργό από το Asus 1000H (με 2GB RAM και 500άρη σκληρό).

 

xp μπορώ να του περάσω;

τι αυτονομία έχει;

...
Link to comment
Share on other sites

xp μπορώ να του περάσω;

τι αυτονομία έχει;

 

Ναι, μπορείς, αλλά θα πρέπει να ψάξεις λίγο για όλους τους drivers (ακούγεται ότι η ίδια η Sony θα τους προσφέρει σύντομα).

Η αυτονομία του είναι γύρω στις 2 ώρες με την κανονική μπαταρία και γύρω στις 4.5 με τη μεγάλη (τις έχω και τις 2).

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορείς, αλλά θα πρέπει να ψάξεις λίγο για όλους τους drivers (ακούγεται ότι η ίδια η Sony θα τους προσφέρει σύντομα).

Η αυτονομία του είναι γύρω στις 2 ώρες με την κανονική μπαταρία και γύρω στις 4.5 με τη μεγάλη (τις έχω και τις 2).

 

Η μεγάλη πόσο περίπου κοστίζει και απο που την πήρες;

2 ώρες είναι πάρα πολύ λίγο για netbook

...
Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη πόσο περίπου κοστίζει και απο που την πήρες;

2 ώρες είναι πάρα πολύ λίγο για netbook

 

Κοστίζει γύρω στα €140 και την πήρα από το SonyStyle Europe.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Πήρα προχθές το LG X120 από Γερμανό στα 429 ευρώ.

Μέχρι τώρα απόλυτα ικανοποιημένος. Πολύ καλή αυτονομία, πανέμορφο και καλές δυνατότητες. Ιδίως η λειτουργία smart on είναι όλα τα λεφτά.....:D

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση..προσφατα εκαναν στον Πατερα μου δωρο ενα netbook fujitsu siemens T4220.με εγκατεστημενα winodows vista business,γινετε να του περασω Xp??
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση..προσφατα εκαναν στον Πατερα μου δωρο ενα netbook fujitsu siemens T4220.με εγκατεστημενα winodows vista business,γινετε να του περασω Xp??

 

Και βέβαια μπορείς μόνο που πρέπει να αλλάξεις απο το BIOS τον τύπο σκληρού δίσκου δηλαδή: Απο SATA σε ΑΤΑ......

 

1. Πάτα συνεχώς F2 για να μπείς στο BIOS

2. Πάνε στις ρυθμήσεις (System Settings)

3. Κάπου γράφει: DRIVES πάτα πάνω θα ανοίξουν υποκατηγορίες

4. Επέλεξε τον σκληρό δίσκο (π.χ. DRIVE 0 ή DRIVE 1 ή HDD)

5. Επέλεξε το και θα σου βγάλει επιλογές

6. Σου γράφει SATA και είναι στο ΟΝ εσύ κάντο OFF

7. Βάλε με εξωτερικό OPTICAL DRIVE ή Γράψε τα Windows XP σε USB STICK 4GB

8. Και εκίννηση απο το μέσο (USB ή DRIVE)

9. Κάνε εγκατάσταση των XP έχει αναλυτικές οδηγιες ακολουθησέ τες!!!

 

Σου πρωτίνω να έχεις κατεβάσει τους Drivers για τα ΧΡ, και να κάνεις ξεχωριστό διαμέρισμα και να εγκαταστήσεις τα ΧΡ και μετά άν θές χρησιμοποιησέ τα.

 

Ελπίζω να ήμουν σαφής και χρήσιμος άν έχεις οποιαδήποτε απορία στείλε μου pm(προσωπικό μήνυμα) οκ ?

 

Μανώλης......:D

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το dvd-rw drive του laptop μου, στην εγγραφή audio cd ενώ το πρόγραμμα μου γράφει ότι η διαδικασία ολοκληρώθηκε επιτυχώς και το δισκάκι φαίνεται όντος γραμμένο το drive το βλέπει σαν άδειο, όχι όμως και καινούριο δηλαδή δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω πάλι, λέει ότι είναι γραμμένο χωρίς δεδομένα όμως... ???

Δοκίμασα με 3 διαφορετικά προγράμματα και συμβαίνει το ίδιο πράγμα ακριβώς. Data CD που δοκίμασα να γράψω δεν είχα κανένα πρόβλημα και το έγραψε και το έβλεπε κανονικά μετά.

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Υ.Γ. έψαξα παντού για να βρω ένα firmware update μήπως και στρώσει το πράγμα αλλά δεν βρίσκω για το συγκεκριμένο drive!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το dvd-rw drive του laptop μου, στην εγγραφή audio cd ενώ το πρόγραμμα μου γράφει ότι η διαδικασία ολοκληρώθηκε επιτυχώς και το δισκάκι φαίνεται όντος γραμμένο το drive το βλέπει σαν άδειο, όχι όμως και καινούριο δηλαδή δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω πάλι, λέει ότι είναι γραμμένο χωρίς δεδομένα όμως... ???

Δοκίμασα με 3 διαφορετικά προγράμματα και συμβαίνει το ίδιο πράγμα ακριβώς. Data CD που δοκίμασα να γράψω δεν είχα κανένα πρόβλημα και το έγραψε και το έβλεπε κανονικά μετά.

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Υ.Γ. έψαξα παντού για να βρω ένα firmware update μήπως και στρώσει το πράγμα αλλά δεν βρίσκω για το συγκεκριμένο drive!

 

Μήπως κάνεις αντιγραφή εμπορικού αυθεντικού CD σε άδειο CD;

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση..προσφατα εκαναν στον Πατερα μου δωρο ενα netbook fujitsu siemens T4220.με εγκατεστημενα winodows vista business,γινετε να του περασω Xp??
Θα πρέπει πριν από όλα να δεις αν υπάρχουν drivers για xp. Δες κι αυτό το topic που έχει σχετικές πληροφορίες: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=189680
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάνεις αντιγραφή εμπορικού αυθεντικού CD σε άδειο CD;

 

οχι απο mp3 φτιαχνω audio cd

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...