Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω.. Το μόνο αρνητικό είναι πως το τίμημα (μαζί με τα συμπεριλαμβανόμενα) θα είναι υψηλό

 

Φιλε elteo :

 

Eπειδή είμαι τρελός με τα racing ένα σου λέω. Ούτε να το σκέφτεσαι για laptop και racing games, όσο δυνατό και αν είναι το μηχάνημα :O

 

Χάρη (εάν δεν κάνω λάθος) μπα ακαδημαικά ρωτάω να δω που έχουν φτάσει οι δυνατότητες τους.

Αλλωστε μόλις αγόρασα ένα νέο laptop (Τοshiba A50-111) και κατέχω και ένα ps2 (για τις στιγμές αυτές...όπως τώρα που θα κυκλοφορήσει το GT4)

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω.. Το μόνο αρνητικό είναι πως το τίμημα (μαζί με τα συμπεριλαμβανόμενα) θα είναι υψηλό

 

Αυτο φιλε μου ειναι σχετικο... :O

Link to comment
Share on other sites

και κατέχω και ένα ps2 (για τις στιγμές αυτές...όπως τώρα που θα κυκλοφορήσει το GT4)

 

Εκεί ήθελα να καταλήξω ;) ..

 

Αυτο φιλε μου ειναι σχετικο...

 

Πάντως αν προσθέσεις οθόνη, πληκτρολόγιο + mouse, κάρτα ήχου usb (μια φτηνή επαγγελματική πάει στα 300 eyro :O ), πάει πάνω από 1000 eyro..

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν προσθέσεις οθόνη, πληκτρολόγιο + mouse, κάρτα ήχου usb (μια φτηνή επαγγελματική πάει στα 300 eyro :O ), πάει πάνω από 1000 eyro..

 

Δεν έχεις από το παλιό σου pc (desktop) οθόνη, πληκτρολόγιο και mouse...; :rolleyes:

Σε αυτό αναφέρεται ο φίλος.

Τώρα εάν θες να βάλεις καλύτερα αυτό είναι μία άλλη κουβέντα...

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη μπαταρία ενός φορητού. Συγκεκριμένα αγόρασα ένα ΗP P4 στα 3GHz και η μπαταρία του κρατάει ακριβώς 100 λεπτά (κάθε λεπτό μου ελαττώνει 1% της συνολικής χωρητικότητας). Αυτό συμβαίνει είτε χρησιμοποιώ το DVD για 100 λεπτά είτε τον έχω απλά ανοικτό για 100 λεπτά. Είναι λογικό αυτό? (δεν το νομίζω) Τι μπορώ να κάνω για να αλλάξω την κατάσταση. (τον υπολογιστή τον έχω λιγότερο από μήνα στα χέρια μου)
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε από τις ρυθμίσεις του laptop σου έχει κάποια προφίλ αναλόγως την δουλειά που τον χρησιμοποιείς εκείνη την ώρα και το πόσο θες να εξοικονομείς ενέργεια βάζεις το αντίστοιχο.

 

Δηλ εάν βλέπεις dvd χρησιμοποιείς το προφίλ που αναφέρεται σε αυτό, εάν θες την μεγαλύτερη εξοικονόμηση ενέργειας βάζεις (σε μένα έτσι λέγεται) υπερ - μέγιστη διάρκεια ζωής.

 

Από default είναι στο προφίλ Κανονικό./

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις από το παλιό σου pc (desktop) οθόνη, πληκτρολόγιο και mouse...; :rolleyes:

 

Ενοείται πως έχω :O . Και τι θα κάνω θα τα βγάλω από κει και θα τα βάλω στο mac? Και στο desktop τι θα έχω? :lol: . Είπαμε, θέλω ξεχωριστό σύστημα για ηχογράφηση (σε υπολογιστή πάντα)..

Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη μπαταρία ενός φορητού. Συγκεκριμένα αγόρασα ένα ΗP P4 στα 3GHz και η μπαταρία του κρατάει ακριβώς 100 λεπτά (κάθε λεπτό μου ελαττώνει 1% της συνολικής χωρητικότητας). Αυτό συμβαίνει είτε χρησιμοποιώ το DVD για 100 λεπτά είτε τον έχω απλά ανοικτό για 100 λεπτά. Είναι λογικό αυτό? (δεν το νομίζω) Τι μπορώ να κάνω για να αλλάξω την κατάσταση. (τον υπολογιστή τον έχω λιγότερο από μήνα στα χέρια μου)

 

Για αυτό αν διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες λέω να μην σκεφτεί κανείς τον Ρ4 !!! Και στον Ρ4 ενός γνωστόύ μου κρατάει λιγότερο από 100 λεπτά. Για να κρατάει παραπάνω θέλει κανένα κτήνος μπαταρία :confused: Αλλά αυτά τα κοιτάνε πρίν αγοράσουν... :( :X .

 

Παιδιά η άποψή μου είναι να ξεχάσετε τελείως την επιλογή Pentium 4! Σε σχέση με τον Centrino είναι χρόνια πίσω. Σκεφτείτε ότι η μπαταρία του Ρ4 κρατάει 1-2 ώρες το παααρα πολύ, ενώ του Centrino 5! Να μην πω για το αν ξεσταίνεται...

Τροποποιώντας το προφίλ κερδίζεις αλλά μην φανταστείς και τίποτα θεαματικό.

Για Φοιτητές Μηχανολόγους Μηχ (ΕΜΠ):

http://users.ntua.gr/mc00112 :cool:

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα είναι μετα τις δύο πρώτες φορτισεις κρατουσε γύρω στις 2,5-3 ώρες και να φανταστεις ότι έκανα και εγκαταστάσεις προγραμμάτων ταυτόχρονα. Τώρα (μετά από 5-6 φορτίσεις) κρατάει μόνο 100 λεπτά ανεξάρτητα αν δουλευει η οχι το DVD, αυτό ειναι που μου φαίνεται περίεργο. Και το έχω και στο προφιλ της ελάχιστης κατανάλωσης.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις αυξήσει την φωτεινότητα της οθόνης?

Μήπως έχεις απενεργοποιήσει το speedstep που είναι για να δουλεύει ο επεξεργ σε μικρότερη συχνότητα για να εξοικονομεί ενέργεια?

Το ότι το έχεις στο τάδε προφίλ δεν λέει κάτι γιατί μπορεί να το αλλάξει κάποιος (όπως στα κινητά μπορεί το αθόρυβο να είναι το πιο δυνατό)

Αλλιώς δεν ξέρω κι εγώ...

Για Φοιτητές Μηχανολόγους Μηχ (ΕΜΠ):

http://users.ntua.gr/mc00112 :cool:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Ανάμεσα στον Acer 4000WLMi και τον FJ M7405 ποιον θα προτείνατε?? Επίσης τι άλλο θα συστήνατε στην κατηγορία 1000-1100 ευρώ με παρόμοια χαρακτηριστικά? Ξέχασα να πω ότι τον θέλω σαν desktop replacement (βασικά λογω χώρου μόνο) και οι απαιτήσεις μου δεν είναι τρομερές (τα βασικά - όχι games - έχουμε το PS για αυτό).

 

Φίλε maousos18 αν επιτρέπεται που βρήκες τον 4000 1060 ευρώ?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Mobiles: Samsung Galaxy Nexus

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις αυξήσει την φωτεινότητα της οθόνης?

Μήπως έχεις απενεργοποιήσει το speedstep που είναι για να δουλεύει ο επεξεργ σε μικρότερη συχνότητα για να εξοικονομεί ενέργεια?

Το ότι το έχεις στο τάδε προφίλ δεν λέει κάτι γιατί μπορεί να το αλλάξει κάποιος (όπως στα κινητά μπορεί το αθόρυβο να είναι το πιο δυνατό)

Αλλιώς δεν ξέρω κι εγώ...

 

Από ότι είδα στισ ιδιότητες του my computer ο υπολογιστής φαίνεται να τρέχει στα 3GHz είτε έίναι στην πρίζα είτε με μπαταρία δηλασή το speedstep δεν δουλεύει. Το θέμα είναι οτι ο υπολογιστής δεν είχε speedstep.Από πού μπορώ να το κατεβάσω (αυτό ή κάτι παρόμοιο?) Σημείωση:Στο BIOS δεν υπάρχει εντολή για ενεργοποίηση της εξοικονόμησης ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη,καταλαβαινετε,δε μπορω να διαβαζω τοσες σελιδες να σας πω τι θελω.Το πολυ 1800-2000 ευρω.Θελω να παρω ενα και καλο.

 

Θελω οπωσδηποτε να ειναι 3ghz και να εχει 17" οιονη,3d καρτα Ati 128 ΜΒ και ενα σκληρο τουλαχιστον 80 GB και αν ειναι δυνατον μια μνημη 1024.Ζηταω πολλα? :p Με αυτα τα λεφτα μπορω να παρω εναν που να τα περιεχει αυτα?Οτι προτασεις εχετε σας παρακαλω πειτε μου.

Ευχαριστω. :)

 

EDIT:Επισης απο ποιο μαγαζι μου προτεινεται να το αγορασω για μεγαλυτερη αξιοπιστια κτλ?(Αθηνα μενω)

Link to comment
Share on other sites

SONY VGN-S1XP

 

ΤΙΜΗ : € 2240.82

 

 

Επεξεργαστής : Intel Pentium M 735 (2MB L2, 1.70GHz, 400MHz FSB)

 

Μνήμη : 512 MB (1 x 512MB)

Σκληρός Δίσκος : 60 GB

Οθόνη : 13,3''

CD/DVD : DVD/RW

Κάρτα γραφικών : ATI Mobility Radeon 9700, 64MB

Modem / Δύκτιo : 56K + LAN 10/100, Wireless 802.11b/g, Bluetooth

Λειτουργικό : Windows XP Professional

Θύρες : 2xUSB, 1xIEEE1394, 1x S-Video, 1xPCMCIA II, 1xVGA

Βάρος : 1,89 kg

Πρόσθετα Χαρακτηριστικά : Memory Stick Pro Card reader

Εγγύηση : 1 έτος

Δώρο τσάντα μεταφοράς και 12 μηνη σύνδεση internet Forthnet.

 

kalo; ti lete;

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό αλλά πανάκριβο.Πρέπει να υποψιαστείς οτί κάπου εδώ πληρώνεις και την εταιρία για το δύσκολο έργο της στην ανεύρεση ονόματος..

(SONY)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

SONY VGN-S1XP

 

ΤΙΜΗ : € 2240.82

 

 

Επεξεργαστής : Intel Pentium M 735 (2MB L2, 1.70GHz, 400MHz FSB)

 

Μνήμη : 512 MB (1 x 512MB)

Σκληρός Δίσκος : 60 GB

Οθόνη : 13,3''

CD/DVD : DVD/RW

Κάρτα γραφικών : ATI Mobility Radeon 9700, 64MB

Modem / Δύκτιo : 56K + LAN 10/100, Wireless 802.11b/g, Bluetooth

Λειτουργικό : Windows XP Professional

Θύρες : 2xUSB, 1xIEEE1394, 1x S-Video, 1xPCMCIA II, 1xVGA

Βάρος : 1,89 kg

Πρόσθετα Χαρακτηριστικά : Memory Stick Pro Card reader

Εγγύηση : 1 έτος

Δώρο τσάντα μεταφοράς και 12 μηνη σύνδεση internet Forthnet.

 

kalo; ti lete;

 

Μηπως μπορεις να μας εξηγησεις γιατι το συγκεκριμενο λαπτοπ?που κοστιζει τοσο πολυ χωρις να προσφερει κατι το αξιολογο (εκτος βεβαια του μεγεθους του)?

Link to comment
Share on other sites

ο ΦΙΛΟΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΘΟΝΗ, ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΝΟΜΜΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΘΕΤΕ ΚΑΙ ΤΡΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ.

ΖΥΓΙΖΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ

ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΑΣ 7ΚΙΛΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ?

(ΤΣΑΝΤΑ, ΦΟΡΤΙΣΤΗΣ, ΦΟΡΗΤΟΣ, ΠΕΡΙΦΕΡΙΕΑΚΑ)

My Phone Samsung Note 9

My Tablet Ipad Mini 4 4G, Samsung Tab S7 11'' 4G

My Notebook MICROSOFT SURFACE BOOK 2, HP elitebook x360

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους.

Πριν λίγες μέρες είχα ένα μικρό ατύχημα με το φορητό μου(acer travelmate) και έπεσε καφές πάνω στο πληκτρολόγιο.

Αποτέλεσμα είναι τα μισά πλήκτρα να μην αποκρίνονται τόσο καλά και καμιά φορά να κολλάνε :(

Θα μπορούσαν βέβαια τα πράγματα να είναι χειρότερα αφού στην αρχή δεν μπορούσε ούτε να κάνει reboot.

Ο 1 χρόνος της εγγύησης πάντως δεν έχει περάσει ακόμα. Να τον πάω στο service και να πω την αλήθεια; Καλύπτει η εγγύηση αυτές τις περιπτώσεις;

Αν έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία ας μου πει μια γνώμη.

Ευχαριστώ :)

Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα.

 

----Νίκος Καζαντζάκης

Link to comment
Share on other sites

ο ΦΙΛΟΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΘΟΝΗ, ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΝΟΜΜΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΘΕΤΕ ΚΑΙ ΤΡΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ.

ΖΥΓΙΖΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ

ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΑΣ 7ΚΙΛΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ?

(ΤΣΑΝΤΑ, ΦΟΡΤΙΣΤΗΣ, ΦΟΡΗΤΟΣ, ΠΕΡΙΦΕΡΙΕΑΚΑ)

 

Αυτο το μοντελο απο οτι ειδα σε site σταματησε να κυκλοφορει ;) αλλα δεν νομιζω οτι ειναι οπως τα λες υπαρχουν και καλυτερα και φθηνοτερα,οσον αφορα την μπαταρια καλα παει μπορει ομως καλυτερα. :rolleyes:

Πηγα στο Πλαισιο σημερα και ειδα τον αντικαταστατη του S1XP το S3XP τι εχει?τοι και το αλλο αλλα με επεξεργαστη στα 2 ghz αντι του 1.7 με μνημη 1 gb αντι 512 mb και καρτα γραφικων 128 αντι 64. με 300 ευρώ παραπανω απο το αλλο,που νομιζω πως αν καποιος το ψαξει καλα θα το βρει σε καλυτερη τιμη. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη,καταλαβαινετε,δε μπορω να διαβαζω τοσες σελιδες να σας πω τι θελω.Το πολυ 1800-2000 ευρω.Θελω να παρω ενα και καλο.

 

Θελω οπωσδηποτε να ειναι 3ghz και να εχει 17" οιονη,3d καρτα Ati 128 ΜΒ και ενα σκληρο τουλαχιστον 80 GB και αν ειναι δυνατον μια μνημη 1024.Ζηταω πολλα? :p Με αυτα τα λεφτα μπορω να παρω εναν που να τα περιεχει αυτα?Οτι προτασεις εχετε σας παρακαλω πειτε μου.

Ευχαριστω. :)

 

EDIT:Επισης απο ποιο μαγαζι μου προτεινεται να το αγορασω για μεγαλυτερη αξιοπιστια κτλ?(Αθηνα μενω)

 

 

Παιδια καμια προταση για αυτα εχει κανεις? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, αυτην την επεκταση μπορει να την αγορασει μεσα σε διαστημα 360 ημερων απο την αγορα του υπολογιστη. Το οποιο σημαινει οτι αν δεν εχει τα λεφτα τωρα, βαζει στην μπαντα για κανα 2-3 μηνες μερικα φραγκα παει να το αγορασει οταν εχει.

Το θεμα ομως ειναι να παει να το αγορασει πριν κλεισει και η 360η μερα.

Οποτε, μετα απο ενα χρονο δεν θα χει 200 ευρω να αγορασει την επεκταση?

Η επιπλεον εγγυηση της Acer πρεπει να αγοραστει σε διαστημα 15 ημερων απο την αγορα του laptop και πρεπει να σταλει στα κεντρικα της Acer(δηλαδη στην Ιταλια) εντος 3 μηνων.Για βλακες τους νομιζες?!Την 359η ημερα παω αγοραζω την εγγυηση, το σπαω και μου δινουν καινουριο?!Καλα θα ηταν!!!

 

Μιλωντας γενικα, απορω πως σκεφτεστε να αγορασετε P4!Οι P4 πανε,τελειωσαν,εσβησαν!Τωρα Centrino με κλειστα τα ματια!

Και απ' οτι εχω παρατηρησει, οι τιμες των φορητων υπολιστων εχουν πεσει ικανοποιητικα μπορω να πω.Μην τσιγκουνευεστε να δωσετε 100-150€ παραπανω για να παρετε ενα σαφως καλυτερο μηχανημα(Centrino εννοω).

Και, αν συμπερανω απο το δικο μου(Acer TravelMate C302XMi:Centrino στα 1,6Ghz) οι Centrino ειναι τελειως αθορυβοι.Το ανεμηστηρακι δουλευει για 5 δευτερολεπτα οταν ανοιγεις το μηχανημα και ειναι ζητημα αν θα το ξαναακουσεις.Αν δουλευει το μηχανημα για κανα 3ωρο θα το ακουσεις μια φορα για 10 δευτερολεπτα!Πρεπει να ζεσταθει αρκετα για να δουλεψει το ανεμηστηρακι.Αυτα!

 

Υ.Γ. Παιδια δεν μπορω να τονισω τα γραμματα, παταω το πληκτρο της οξειας και μου βγαζει απ'ευθειας αυτο ΄΄ .Δεν ειναι διαλυτικα παντως.Πως να διορθωσω αυτο το προβλημα?Please βοηθηστε!(βοηθ΄΄ηστε!)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...