Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορει να σου δωσει και οθονη χωρις flex... βεβαια μετα θα εχεις να λες οτι ειναι πολυ χοντρο το φορητο... παντα θα εχεις κατι να λες!
Όχι, είπα κάτι πολύ συγκεκριμένο και δεν έκανα υποθέσεις όπως αυτές που αναφέρεις.

Το Flex στην τελικη τελικη δεν ενοχλει στην χρηση εκτος και αμα θες να το υποβαλλεις σε δοκιμασιες.
Αυτό που περιγράφεις είναι επιλεκτική αντίληψη στην έννοια ποιότητα κατασκευής. Διαφωνώ οριζόντια και κάθετα.

Περι service... σκεψου λιγο τι λες! Δεν αγοραζουμε service, αγοράζουμε φορητο!
Λάθος, εφόσον υπάρχει εγγύηση αυτό που αγοράζεις δεν είναι μόνο προϊόν, είναι και υπηρεσία. Θέλεις δεν θέλεις.

Βασει αυτου αγοραζουμε πρωτα απο ολα.
Υποκειμενικό και αυτό. Κάνεις γενικεύσεις που δεν ισχύουν.

Δεν υποτιμω την εννοια της καλης υποστηριξης, αλλα στην τελικη ειναι κατι που μπορει να χρειαστεις... μπορει και οχι!
Δηλαδή οι δικές σου προτεραιότητες είναι διαφορετικές, δεκτό. Κι εγώ αν δεν χρησιμοποιούσα το φορητό μου για δουλειά και αν δεν το χρειαζόμουν κάθε μέρα, μπορεί να έλεγα το ίδιο. Είναι προφανές ότι τότε δεν δίνεις τόση σημασία στο service γιατί αν δεν έχεις το μηχάνημα 5 μέρες δεν είναι διαφορετικό από το αν δεν το έχεις για 15. Όταν όμως το χρειάζεσαι και κάνεις δουλειά με αυτό, τότε α) οι μέρες στο service μετράνε και β) ο χρόνος που χάνεις με όλη αυτή τη φασαρία σου κοστίζει. Στην τελική έχω 1002 πράγματα στο κεφάλι μου και το laptop θέλω να δουλεύει και να ασχολούμαι μαζί του όσο πρέπει.

Το φορητο θα το τρως στην μαπα καθε μερα... και για τα φορητα της Dell... well... δεν ειναι και οτι καλυτερο μπορει να σου τυχει! Εχει καποια καλα... αλλα σε γενικες γραμμες εεε δεν...
Εντελώς υποκειμενική άποψη. Το να σου πω εγώ ότι εμένα μου αρέσει το τάδε Precision ή το τάδε Thinkpad, λέει κάτι; Μάλλον όχι.

Το θεμα κατ εμε ειναι να εχεις ενα σερβις σε ευλογο χρονικο διαστημα.
Όπως το λες: για εσένα.

Η Sony την οποια καταθαψατε μπορει να μην εχει σερβις στην Ελλαδα, αυτο δεν εμποδιζει ομως απο το να παρεχουν καλου επιπεδου υπηρεσιες και να ανταγωνιζονται στον χρονο αλλα σερβις εγκατεστημενα εδω!
Έγραψα πριν κάτι πολύ συγκεκριμένο για τα Vaio, το να το θεωρείς θάψιμο, είναι άποψη σου, εγώ το θεωρώ πραγματικότητα. Προσωπικά τα θεωρώ μηχανήματα που απλά δεν ξεφεύγουν από τον μέσο όρο. Ούτε άθλια, ούτε τέλεια.

Ας ειμαστε λιγο εγκρατεις στα σχολια...
Να είμαστε, όλοι όμως.

 

Τέλος για το θέμα του service, το να μην χρειάζεσαι το next business day της Dell το καταλαβαίνω. Αυτό που δεν καταλαβαίνω όμως είναι να λες ότι είναι το ίδιο πράγμα με την κλασσική εγγύηση που παρέχουν οι άλλοι κατασκευαστές. Όχι, αντικειμενικά δεν είναι το ίδιο όπως και αν το κοιτάξεις. Το αν είσαι διατεθειμένος να κάνεις την επιλογή σου βάσει αυτού, ή αν σε ενδιαφέρει είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δύο θετικά βρήκα στο συγκεκριμένο:

 

1.blu-ray

2.Καλή κάρτα γραφικών

 

Όπως είπε και ο Nagata,καλή κάρτα γραφικών και blu-ray!όμως,το blu-ray είναι μόνο ανάγνωσης!Οπότε,αν θες να εγγραψεις δίσκο blu-ray απλά δε θα μπορεσεις!Καλή οθόνη επίσης(η κλασική κρυστάλλινη της Sony-τον έχω δει από κοντά στο Πλαίσιο Θεσ/νίκης),όμως θεωρώ λίγη την ανάλυση για τις διαστάσεις της(τουλάχιστον την κάθετη)!900 pixels μου φαίνονται λίγα στην κάθετη διάσταση για 16,4 ίντσες!Κατά τα άλλα,καλό επεξεργαστή έχει για λαπ-τοπ όπως και επαρκή ποσότητα RAM!Επίσης,παρέχεται αρκετό επιπρόσθετο λογισμικό(εξαιρειται το bloatware!! :p Το οποίο στα νέα μοντέλα δεν υφίσταται νομίζω!)

 

 

οκ ευχαριστω παιδια αυτον θα παρω.τον βρηκα εδω σε τελεια τιμη http://www.steel.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=2455&category_id=111&option=com_virtuemart&Itemid=55 τους πηρα τηλ. και τους ειπα αν ειναι με ελληνικα vista και μου ειπανε ,ναι και εχει και 2 χρονια εγγυηση απο σονυ Ελλας.τη αλλο να προσεξω>?

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

αυτός που λέει μέτρια τα lenovo: οι σειρές thinkpad (ibm) είναι ίσως τα ποιοτικότερα laptops.

 

οι σειρές ideapad (δεν ξέρω καν αν έρχονται σε ελλάδα) είναι απλά φτηνά κινέζικα laptops με πλήρη υποστήριξη όμως ibm στο thinkvantage.

 

αυτά δεν μπορεί να μου τα ξεγράψει κάποιος.

 

αν κάποιος μου δώσει σε ένα vaio, hp etc το thinkvantage connections τότε αλλάζω συσκευή (δεν θα το κάνω αλλά έτσι για να λέμε). είναι το καλύτερο utility για φορτητό για κάποιον που εργάζεται σε 2-3 χώρους και έχει και 1-2 σπίτια με ξεχωριστό δίκτυο.

 

δυστυχώς όλα αυτά τα laptops τρέχουν win32 ή wow οπότε το access connections είναι αναγκαίο. χωρίς αυτό απλά θα πρέπει να πειράζω ips/ proxys etc και να κάνω και προσευχές.

 

αν τώρα κάποιος θέλει να βλέπει blue-ray στο αεροπλάνο ή στο κτελ είναι δικό του θέμα. δεν θα πάρω. προτιμώ το ps3 και την 30άρα οθόνη σπίτι. που σίγουρα κοστίζουν πολύ λιγότερα από ένα τέτοιο multimedia-bloat laptop.

 

είναι καθαρά τι θέλει ο καθένας. αλλά δεν μπορώ να δεχθώ ότι ITs με αρκετά χρόνια στο χώρο να σνομπάρουν την sony επειδή έχει ελαστικές οθόνες, σίγουρα έχει πολλά περισσότερα bugs και ατέλειες που ένα απλό consumer μάτι δεν τις βλέπει, όμως όταν ψάχνεις τη διαφορά δλδ διπλή κάρτα γραφικών και 10ώρες αυτονομία σε περίβλημα τιτανίου και 3 χρόνια εγγύηση με τιμή κάτω από 1400ε τότε δεν νομίζω ποτέ να δεις προς τα εκεί.

 

είναι κάτι αντίστοιχο με το aapl tax. με τη διαφορά ότι δυστυχώς για τη sony το συγκρητικό πλεονέκτημα της aapl (τρέχει macosX + win32) δεν υπάρχει ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

άχρηστα προγράμματα, δεν ξέρω πόσα έχει κι αν;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για έναν φορητό υπολογιστή σε πολύ μικρό μέγεθος, όσο μικρότερο γίνεται. Δεν με ενδιαφέρουν οι δυνατότητες, γιατί τον θέλω για ίντερνετ και για word μόνο. Απλά θέλω να τον έχω μαζί μου. Δεν με πηράζει αν δεν έχει σκληρό, αλλά μήνμες. Πιστεύω θα έχει wi-fi. Ούτε με νοιάζει αν είναι κινέζικο, ή αν έχει αγγλικα. Αρκεί να είναι πάρα πολύ μικρό.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω προβλημα με την μπαταρια του νεου λαπτοπ μου. Οταν το φορτιζω παει μονο μεχρι 80% και σταματαει. γιατι?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω προβλημα με την μπαταρια του νεου λαπτοπ μου. Οταν το φορτιζω παει μονο μεχρι 80% και σταματαει. γιατι?

 

Έχεις VAIO μήπως?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω ένα laptop μέχρι 600 ευρω αλλά δεν γνωρίζω ποιό να πάρω,δεν θέλω να κάνω τρελά πράγματα, κανα word, internet, κανενα παιχνιδάκι pes, photoshop, premier. Aπλά θα ήθελα το μέγιστο δυνατό που μπορεί να υπάρχει σε αυτά τα λεφτά,θα ήθελα την βοήθεια σας σαν γνώστες των πραγμάτων για να επιλέξω. Θα προτιμούσα αν υπάρχει κάτι με 17" οθόνη. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω ένα laptop μέχρι 600 ευρω αλλά δεν γνωρίζω ποιό να πάρω,δεν θέλω να κάνω τρελά πράγματα, κανα word, internet, κανενα παιχνιδάκι pes, photoshop, premier. Aπλά θα ήθελα το μέγιστο δυνατό που μπορεί να υπάρχει σε αυτά τα λεφτά,θα ήθελα την βοήθεια σας σαν γνώστες των πραγμάτων για να επιλέξω. Θα προτιμούσα αν υπάρχει κάτι με 17" οθόνη. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Ρίξε μια ματιά στο Toshiba Satellite L350-146.. Αν και πιστευώ πως το

"Acer Aspire 7530G-643G25MN" έχει καλύτερα χαρακτηριστικά από το Toshiba!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο Toshiba Satellite L350-146.. Αν και πιστευώ πως το

"Acer Aspire 7530G-643G25MN" έχει καλύτερα χαρακτηριστικά από το Toshiba!

 

:)

...και προσθετω οτι η Toshiba ειναι ποιοτητα ενω η Acer ειναι για μενα "πεταμενα λεφτα" :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια ναι,ειναι και ολοκαινουργιο και ειναι vaio VGN-AW21M/H

TI NA KANΩ???

 

Μην ανησυχείς. Στο καινούργιο μου P series (από Αγγλία) είχε αυτοκόλλητο που έγραφε ότι σε ορισμένες συνθήκες (πολύ κρύο περιοβάλλον ή πολύ ζεστό laptop), για λόγους ασφαλείας (και ίσως προστασίας της μπαταρίας), αυτή θα σταματάει να φορτίζει περί το 78% και αυτό (για τη Sony) είναι φυσιολογικό και δεν αποτελεί βλάβη. Όντως, το έκανε και στο P μου. Κάνε το εξής: Σβήστο τελείως και βάλε το να φορτίσει, αφού κρυώσει. Αφού σβήσει το λαμπάκι της φόρτισης, άνοιξέ το και κοίταξε την ένδειξη της μπαταρίας. Λογικά, θα είναι λίγο κάτω από το 100%. Το ιδανικό πάντως σε κάθε περίπτωση είναι να έχουμε μια φορτισμένη μπαταρία έτοιμη για χρήση, ΜΟΝΟ όταν είμαστε μακρυά από πρίζα. Σε κάθε άλλη περίπτωση, βγάζουμε τη μπαταρία και δουλεύουμε μόνο με το ρεύμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

...............

 

Διαβασα προσεκτικα τα οσα λες... και καταληγω πως τελικα με την Dell εχεις κανει κακη επιλογη! Μαλλον θα επρεπε να παρεις κατι σε turbo-x με 4 ωρες service... και οχι την επομενη μερα...

 

Προσωπικα, παντα επιλεγω το αρτιοτερο μηχανημα... και εχω παντα και backup φορητο... γιατι και για μενα ειναι εργαλειο δουλειας :cool:

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά επιλογή έχω κάνει και τα εξήγησα επίσης όλα μια χαρά στο προηγούμενο post. Είτε δεν τα διάβασες προσεκτικά όπως λες και έβγαλες λάθος συμπέρασμα, είτε τα προσπέρασες όλα και έγραψες αυτό που ήθελες να γράψεις ανεξάρτητα από το τι λέω εγώ.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε pharmex σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου και την βοηθεια σου,αλλα χτες το πρωι με επιασε πανικος και το πηγα να το δουν απο το μαγαζι που το πηρα.Τωρα περιμενο να δω τι θα γινει απο δευτερα.ετσι μου ειπαν.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ναι,ειναι και ολοκαινουργιο και ειναι vaio VGN-AW21M/H

TI NA KANΩ???

 

Στα VAIO υπάρχει η λειτουργία φροντίδας μπαταρίας,η οποία,αν είναι ενεργή,φορτίζει την μπαταρία μέχρι ενός σημειου!Υπάρχουν 2 επιλογές:

-Care,που φορτίζει την μπαταρία έως το 80% της χωρητικότητάς της.

-Super Care,που φορτίζει την μπαταρία έως το 50% της χωρητικότητάς της.

 

Αυτη η λειτουργία είναι καλό να είναι ενεργή όταν χρησιμοποιείς σχεδόν αποκλειστικά τον υπολογιστή με ρεύμα,ώστε να φορτίζεται πιο σωστά η μπαταρία!

 

Πήγαινε:Έναρξη,Όλα τα προγράμματα,VAIO Control Center και στον πίνακα που θα σου βγάλει επέλεξε:Power Management από την αριστερή στήλη,έπειτα επίλεξε Battery Charge Functions και από τα δεξιά κάνε κλικ στο Advanced!Μπορείς έπειτα να επιλέξεις αν θες απενεργοποίηση της λειτουργίας ή φόρτιση μέχρι ένα συγκκεριμένο επίπεδο!

Link to comment
Share on other sites

Στα VAIO υπάρχει η λειτουργία φροντίδας μπαταρίας,η οποία,αν είναι ενεργή,φορτίζει την μπαταρία μέχρι ενός σημειου!Υπάρχουν 2 επιλογές:

-Care,που φορτίζει την μπαταρία έως το 80% της χωρητικότητάς της.

-Super Care,που φορτίζει την μπαταρία έως το 50% της χωρητικότητάς της.

 

Αυτη η λειτουργία είναι καλό να είναι ενεργή όταν χρησιμοποιείς σχεδόν αποκλειστικά τον υπολογιστή με ρεύμα,ώστε να φορτίζεται πιο σωστά η μπαταρία!

 

Πήγαινε:Έναρξη,Όλα τα προγράμματα,VAIO Control Center και στον πίνακα που θα σου βγάλει επέλεξε:Power Management από την αριστερή στήλη,έπειτα επίλεξε Battery Charge Functions και από τα δεξιά κάνε κλικ στο Advanced!Μπορείς έπειτα να επιλέξεις αν θες απενεργοποίηση της λειτουργίας ή φόρτιση μέχρι ένα συγκκεριμένο επίπεδο!

 

μπραβω ρε kotsiani τωρα το εκανα και γω.πηρα τελικα τον fw31j.ειναι φανταστικο μηχανημα:)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω:

1)Fujitsu Siemens Amilo Pi 3540-G03 C2D 2.4GHz/4096 MB/15.4''/320GB (Το μέγιστο που μπορώ να φτάσω σε χρήματα) 669.00 €

 

Η'

 

Fujitsu Siemens Amilo Pi 3540-G04 606.90 €

 

2)LENOVO R61 8919WB5 DC 2.13GHz 583.10 €

 

3)HP Presario CQ70-240EV 612.01 €

 

4)DELL INSPIRON 15 4200, 3G, 320 549.00 €

 

Πιο είναι το καλύτερο απο αυτά??? Νομίζω οτι δεν πρέπει να μείνω μόνο στην 17" οθόνη και η 15,4" μου φαίνεται καλή.::worry:Δεν ξέρω τι να διαλέξω.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η 17αρα είναι και υπερβολική για μένα,γιατί το laptop είναι τεράστιο με τέτοια οθόνη.Η 15αρα είναι μια χαρά.Ψάξε κάτι σε toshiba και hp.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω:

1)Fujitsu Siemens Amilo Pi 3540-G03 C2D 2.4GHz/4096 MB/15.4''/320GB (Το μέγιστο που μπορώ να φτάσω σε χρήματα) 669.00 €

 

Η'

 

Fujitsu Siemens Amilo Pi 3540-G04 606.90 €

 

2)LENOVO R61 8919WB5 DC 2.13GHz 583.10 €

 

3)HP Presario CQ70-240EV 612.01 €

 

4)DELL INSPIRON 15 4200, 3G, 320 549.00 €

 

Πιο είναι το καλύτερο απο αυτά??? Νομίζω οτι δεν πρέπει να μείνω μόνο στην 17" οθόνη και η 15,4" μου φαίνεται καλή.::worry:Δεν ξέρω τι να διαλέξω.

15.4 σε ιντσες οθονη πιστευω οτι ειναι το καλυτερο για λαπτοπ! παραπανω χανεις το νοημα της φορητοτητας.

τωρα για τους υπολογιστες που αναφερεις προτεινω τον 1ο!

Γιατι δεν :blink: και σε Toshiba που ειναι αξιολογοι υπολογιστες!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλος αγόρασε το Aspire One D150X και από την πρώτη στιγμή πρόσεξε έναν ήχο στα αριστερά. Δεν είχα εμπειρία να καταλάβω αν είναι κάτι φυσιολογικό, απλά όταν το γέρνει 20-30 μοίρες στο πλάι ο ήχος δυναμώνει λίγο και μοιάζει με ανεμιστηράκι που "χοροπηδάει". Έχει προσέξει κανείς κάτι παρόμοιο; Μήπως είναι φυσιολογικό ή κάτι δεν πάει καλά;
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...