Jump to content

Κινητό στα 100 ευρώ για γυναίκα


Nnoutas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Πρώτο μου πόστ εδώ και η αφορμή ήταν η αναζήτηση συσκευής μέχρι 100 ευρώ (όπως λέει και ο τίτλος) με καλή κάμερα για γυναίκα. Επίσης, Θα προτιμούσα να έχει λειτουργικό Android 6.0. Από ένα ψάξιμο στο Kimovil, στα λέφτά αυτά, βρήκα 3 ενδιαφέρουσες; περιπτώσεις:

 

1. Bluboo Dual

2. Doogee Shoot 1

3. Oukitel U20 Plus

 

Τα χαρακτηριστικά τους παραπλήσια. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για τα παραπάνω και για την αξιοπιστία του καθενός, αν γνωρίζετε.

Επίσης αν έχετε να προτείνετε και κάποιο άλλο εδώ είμαστε να το συζητήσουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω πάρει της γυναίκας μου το ulefone metal πριν 4 μηνες. Είναι ένα αξιοπρεπές τηλέφωνο πολύ όμορφο χωρίς κολλήματα και της βγάζει την μέρα άνετα με συνεχές σκάλισμα. Πολύ ινσταγκραμ και φαστοβιβλίο συν βιντεάκια. Εχει play store, Ελληνικά, καθόλου κινεζιές μέσα, και γενικά δεν θα χρειαστεί να κάνεις τίποτα. Απλά το ανοίγεις και παίζεις. Μερτά από 2 μήνες χρήσης της έκανε επανεκκινήσεις αλλά της έκανα επαναφορά και έστρωσε. Λογικά κάποια εφαρμογή θα της δημιούργησε πρόβλημα. Αυτό όμως το έχουμε δει και με άλλα ακριβότερα κινητά οπότε δεν το λογαριάζω. Κι επειδή έτσι όπως τα γράφω είναι σαν να είναι το σούπερ ντούπερ τηλέφωνο και δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Το τηλεφωνάκι είναι μια χαρά για τα χρήματα του και ξεφεύγει απ τις πολλές σκαρταδούρες σε αυτή την κατηγορία τιμής. Μέχρι εκεί και τίποτα παραπάνω.

Δες κι εδώ http://www.myphone.gr/d/ulefone/metal.678/hands-on/

http://postimage.org/image/drcngbz27/
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση-πρόταση. Πολύ καλό κινητό και η αλήθεια είναι ότι δεν του είχα δώσει σημασία λόγω της "κατώτερης" κάμεράς του σε σχέση με τα άλλα. Θα μπορούσα, όμως, να θυσιάσω λίγο τις επιδόσεις (2GB RAM αντί 3 και 4πύρηνο αντί 8πύρηνο) για μία καλύτερη κάμερα. Φαίνεται όμως ποιο στιβαρό από τα άλλα και έχει και Gorilla Glass :) Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

δες και redmi 4a (global version) $96 LINK

εχει 2 χρωματικες επιλογες: λευκο+χρυσο, λευκο+ροζε

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Δες το ulefone u008 pro, σε προσφορά με το κουπόνι U20off βγαίνει 70$

http://m.banggood.com/Ulefone-U008-Pro-5-Inch-3500mAh-2GB-RAM-16GB-ROM-MT6737-Quad-Core-4G-Smartphone-p-1114771.html

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το Redmi 4A δεν θα το προτιμήσω γιατί θα το παραγγείλω από Κίνα και απ ότι ξέρω όλα τα Xiomi χρειάζεται να τα φλασάρεις και να περάσεις ελληνική ρομ. Δέν θέλω να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο γιατί όπως είπα το κινητό θέλω να το δωρίσω και να παίζει αμέσως. To ulefone u008 pro καλή επιλογή για τα λεφτά του, και με κάμερα Sony, άν και 8 Mpx ;)
Link to comment
Share on other sites

Το Redmi 4A δεν θα το προτιμήσω γιατί θα το παραγγείλω από Κίνα και απ ότι ξέρω όλα τα Xiomi χρειάζεται να τα φλασάρεις και να περάσεις ελληνική ρομ. Δέν θέλω να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο γιατί όπως είπα το κινητό θέλω να το δωρίσω και να παίζει αμέσως. To ulefone u008 pro καλή επιλογή για τα λεφτά του, και με κάμερα Sony, άν και 8 Mpx ;)

Δεν ισχύει για όλα τα Xiaomi. Ο φίλος επάνω σου το πρότεινε με την global rom.

 

Sent from my ONEPLUS A3000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δέν είναι "global rom" αλλά "Global Version" που σημαίνει, απ όσο ξέρω, ότι θα έχει την 800άρα μπάντα σε 4G. Και αυτό όμως θα χρειαστεί φλασάρισμα.
Link to comment
Share on other sites

Από εμπειρία με bluboo Picasso, η κάμερα απλά τραγική και αστοχίες στο hardware. Τώρα αν έχει βελτιωθεί η bluboo δεν ξέρω, αλλά εγώ θα το απέρριπτα. Αν θες Καλή κάμερα, πας για ulefone που σου είπα πιο πάνω. Το ulefone u007 έχει την καλύτερη κάμερα που έχω δει σε κινητά αυτής της κατηγορίας, οπότε φαντάζομαι στα ίδια και καλύτερα επίπεδα πιστεύω θα είναι και το u008. Για τα άλλα δύο δεν έχω προσωπική άποψη, αλλά από αυτές τις εταιρίες ξέρεις περίπου τι περιμένεις.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το ulefone u008 έχει την ίδια κάμερα με το ulefone metal; Μου αρέσουν και τα δύο με το δεύτερο να φαίνεται καλύτερο σε επιδόσεις και λίγο ποιο ακριβό όμως. Πραγματικά το ulefone u008 το παίρνεις με 70 ευρώ απ ότι είδα :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν γραφεις αν θες 5 η 5,5"".

Για το μέταλ που αναφέρθηκε, στα συν να προσθέσεις και την εξαιρετική εμφανιση.

Για το 008 , να ξερεις οτι ηδη το εχω παραγγειλει και αξιζει η αγορα του.

Κοιταξε επισης σε οικονομικό, το Uxans , την σειρα 101. Προκειται για αξιοπρεπή επιλογη με καλη καμερα και ομορφη εμφανιση.

Αν θες 5,5 ριξε μια ματια στο Doogee x9 pro. Εντυπωσιακό.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει αν είναι 5 ή 5.5 η οθόνη. Καλή κάμερα, αξιοπρεπείς επιδόσεις και ανθεκτικό-αξιόπιστο είναι οι αυτά που με ενδιαφέρουν. Τα ulefone μου κέντρισαν το ενδιαφέρον κυρίως λόγω του Gorilla Glass. Αυτό που θέλω να μάθω είναι άν αξίζει τα 30 ευρώ (περίπου) παραπάνω το metal από το U008 PRO.
Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει αν είναι 5 ή 5.5 η οθόνη. Καλή κάμερα, αξιοπρεπείς επιδόσεις και ανθεκτικό-αξιόπιστο είναι οι αυτά που με ενδιαφέρουν. Τα ulefone μου κέντρισαν το ενδιαφέρον κυρίως λόγω του Gorilla Glass. Αυτό που θέλω να μάθω είναι άν αξίζει τα 30 ευρώ (περίπου) παραπάνω το metal από το U008 PRO.

 

σε αυτο, νομιζω οτι κανεις δεν μπορει να σου δωσει απαντηση, παρα μονο εσυ!

Τα θες τα 3 ραμ? αν ναι τοτε.. Ναι.

Τονίζω ξανα, επειδη προκειται για γυναικα, την πολυ ομορφη εμφανιση του μέταλ σε μαυρο.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Και το u008 σε μαύρο φαίνεται ίδιο (στις φωτογραφίες) με το metal. Βέβαια, η εμφάνιση είναι υποκειμενικό θέμα. Απλά διαβάζω για προβλήματα με το δακτυλικο αισθητήρα του metal, αλλά πάλι όλο και κάποιος θα είναι δυσαρεστημένος όποιο κινητό και να δεις. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή δεν το ανέφερα, η χρήση του κινητού θα είναι για πλοήγηση στο νετ (Facebook, Instagram, YouTube κ.λ.) καμία φωτογραφία και κάνα παιχνιδάκι τύπου candy crash.

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

 

Για το 008 , να ξερεις οτι ηδη το εχω παραγγειλει και αξιζει η αγορα του.

.

Σιγά μην το άφηνες εσύ να σου ξεφύγει! ;) Άντε, με το καλό να παραλάβεις και περιμένουμε εντυπωσεις. Και εγώ ψηθηκα μόλις είδα την προσφορά, αλλά μόλις πριν λίγες μέρες παρέλαβα το u007 pro οπότε δεν...

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Με βοηθήσατε πολύ. Μάλλον πάω για Ulefone u008.

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Την προσφορά του banggood δεν τη βρήκα. Αλλά το έχει το cool cool 73 ευρώ. Μάλλον θα το πάρω από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Με βοηθήσατε πολύ. Μάλλον πάω για Ulefone u008.

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Την προσφορά του banggood δεν τη βρήκα. Αλλά το έχει το cool cool 73 ευρώ. Μάλλον θα το πάρω από εκεί.

 

Εδώ στην έγραψα την προσφορά και το κουπόνι.http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7041029

Προτίμησε Banggood. Ποιο είναι το cool cool? Μην το πάρεις από κανένα άγνωστο μαγαζί. Επίσης να ξέρεις ότι για αγορές από Κίνα έχουν αυξηθεί οι πιθανότητες για τελωνειο το τελευταίο διάστημα, οπότε να το έχεις υπόψιν σου Αυτό.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα.

Το 007 το έχει η σύζυγός μου από τον Οκτώβριο. Το τηλέφωνο αξίζει και το τελευταίο cent του. Της το είχα παραγγείλει σε προσφορά στα 46€!!!

Είναι σχετικά ελαφρύ, με καθαρό android και πραγματικά αξιοπρεπέστατη κάμερα για την κατηγορία του. Η κάμερα είναι η sony imx149 και είναι η ίδια με του ulefone metal.

Στα μείον του θα έλεγα ότι είναι η μικρή μπαταρία, η έλλειψη notification led, η μνήμη του (1 gb ram/8 gb rom) και η έλλειψη 4g.

Εάν σε ενδιαφέρει το 4g, θα πρέπει να πας στο 007 pro. Ανεβαίνεις όμως σε τιμή και είσαι, πλέον, κοντά την τιμή του 008 pro. Προσωπικά, θα προτιμούσα το μακράν βελτιωμένο 008 pro.

Εάν σε ενδιαφέρει η μεγαλύτερη οθόνη, ρίξε μια ματιά και στο ulefone tiger. Αυτές τις μέρες είναι στα 90€ στο Gearbest. Μεγάλη μπαταρία της sony, κάμερα επίσης της sony, 4g. Η κάμερα είναι η sony imx219, η οποία είναι καλύτερη από την imx149. Την imx219 φορά και το 008 pro.

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα.

Το 007 το έχει η σύζυγός μου από τον Οκτώβριο. Το τηλέφωνο αξίζει και το τελευταίο cent του. Της το είχα παραγγείλει σε προσφορά στα 46€!!!

Είναι σχετικά ελαφρύ, με καθαρό android και πραγματικά αξιοπρεπέστατη κάμερα για την κατηγορία του. Η κάμερα είναι η sony imx149 και είναι η ίδια με του ulefone metal.

Στα μείον του θα έλεγα ότι είναι η μικρή μπαταρία, η έλλειψη notification led, η μνήμη του (1 gb ram/8 gb rom) και η έλλειψη 4g.

Εάν σε ενδιαφέρει το 4g, θα πρέπει να πας στο 007 pro. Ανεβαίνεις όμως σε τιμή και είσαι, πλέον, κοντά την τιμή του 008 pro. Προσωπικά, θα προτιμούσα το μακράν βελτιωμένο 008 pro.

Εάν σε ενδιαφέρει η μεγαλύτερη οθόνη, ρίξε μια ματιά και στο ulefone tiger. Αυτές τις μέρες είναι στα 90€ στο Gearbest. Μεγάλη μπαταρία της sony, κάμερα επίσης της sony, 4g. Η κάμερα είναι η sony imx219, η οποία είναι καλύτερη από την imx149. Την imx219 φορά και το 008 pro.

 

Ξερεις μηπως αν τα 008 pro και Tiger εχουν notification led? Ειμαι μεταξυ των 2 για την μητερα που απλα θα κανει browsing θα τσεκαρει mails και pdfs κτλπ. Καμερα θα χρησιμοποιει σπανια. Ποιο θα προτεινες με τη διαφορα στα 15 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει η παραγγελία έγινε από banggood με τη χρήση κουπονιού στα 66 ευρώ. Προπαραγγελία με αποστολή 20 Ιανουαρίου. Ευχαριστώ πολύ όλους σας.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...