Jump to content

Κινητό στην Τουρκία


elias74gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι Κωνσταντινούπολη για 4 μέρες και πήρα το rent and connect. Σου δίνει pocket WiFi και απεριόριστο ίντερνετ με 5.99€ τη μέρα. Είμαστε 4 άτομα. 5.99 στον καθένα και ξεμπέρδεψες. Πολύ καλή φάση. Να ξέρετε οπότε θελήσει κάποιος για Τουρκία. Το παραγγέλνετε μέσω της σελίδας της εταιρείας. Διαλέγετε ημερομηνίες πληρώνετε με κάρτα και σας το αφήνουν στο ξενοδοχείο σας ή το παίρνετε από το αεροδρόμιο. Και μετά το αφήνετε από εκεί που το πήρατε και όλα καλά. Η πληρωμή γίνεται με κάρτα..
Link to comment
Share on other sites

Για ίντερνετ στην Τουρκία και εγώ δοκίμασα το Alldaywifi. Σου αφήνει το ρουτερακι συν power bank στο ξενοδοχείο και το επιστρέφεις στο ίδιο σημείο ή κάπου που να σε βολεύει. Μέχρι 10 άτομα και no limit internet και όπου το δοκίμασα σήμα καμπάνα. Πολύ ευχαριστημένος

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Χαίρετε, γνωρίζετε αν χρεώνεται το εισερχόμενο sms από ελληνικό αριθμό που βρίσκεται Ελλάδα σε ελληνικό αριθμό που βρίσκεται Τουρκία; Και αν ναι πόσο; Επίσης, πόσο χρεώνεται το sms από ελληνικό αριθμό που βρίσκεται Τουρκία σε ελληνικό αριθμό που βρίσκεται Ελλάδα; Ισχύει για καρτοκινητό whats up αυτό https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/pricelist.html?mtbid=7ce557a6-445d-5de4-e053-181f12ac3db5 που αναφέρει 0,40€;
Link to comment
Share on other sites

Το Εισερχόμενο SMS δεν χρεώνεται στην Τουρκία.

Για το εξερχόμενο ισχύει ο τιμοκατάλογος. 0,40 για το WU.

Υπάρχει όμως το Travel And Talk για Τουρκία.

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/pricelist.html?mtbid=7ce557a6-4432-5de4-e053-181f12ac3db5

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Το Εισερχόμενο SMS δεν χρεώνεται στην Τουρκία.

Για το εξερχόμενο ισχύει ο τιμοκατάλογος. 0,40 για το WU.

Υπάρχει όμως το Travel And Talk για Τουρκία.

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/pricelist.html?mtbid=7ce557a6-4432-5de4-e053-181f12ac3db5

 

Αυτός που στέλνει από Ελλάδα sms χρεώνεται κάτι διαφορετικό από τη χρέωση του sms προς εθνικά δικτύα; Αν έχει ενεργοποιημένο πακέτο με δωρεάν sms προς όλους καταναλώνει από εκεί σωστά; Επίσης αν ο αριθμός που βρίσκεται Τουρκία έχει ενεργοποιήσει πακέτο με sms προς όλους φαντάζομαι δεν καταναλώνει από εκεί αλλά του αφαιρεί το 0,40€;

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός που βρίσκεται στην Ελλάδα χρεώνεται από τα δωρεάν SMS ή λεπτά προς WU .Δεν μας αφορά που βρίσκεται α παραλήπτης και ούτε είναι δυνατόν να χρεωθεί.

Αυτός που είναι Τουρκία ή θα αγοράσει το πακέτο με τα δωρεάν λεπτά και SMS που ονομάζεται TRAVEL & Talk ή θα χρεώνεται από το χρηματικό του υπόλοιπο.

Πακέτο Internet δεν υπάρχει για Τουρκία ....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Για ίντερνετ στην Τουρκία και εγώ δοκίμασα το Alldaywifi. Σου αφήνει το ρουτερακι συν power bank στο ξενοδοχείο και το επιστρέφεις στο ίδιο σημείο ή κάπου που να σε βολεύει. Μέχρι 10 άτομα και no limit internet και όπου το δοκίμασα σήμα καμπάνα. Πολύ ευχαριστημένος

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

τελικα πως και δεν πηρες το αλλο πακετο που ελεγες?αυτο σε συνέφερε περισσοτερο?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα για ιντερνετ το ρουτερακι της Alldaywifi και για ομιλία το πακέτο της intertelecom. Το ρουτερακι το είχα γιατί εξυπηρετούσε και άλλα 2 κινητά.

 

Στάλθηκε από το Honor View20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για data υπάρχει ένα πρόγραμμα προσφορά της vodafone τουρκίας, για 20gb με 80 λίρες..

vodafone.com.tr/en/holiday-pack.php

που είναι και το φτηνότερο πακέτο που μπορεί να αγοράσει κάποιος ξένος αυτή τη στιγμή εκεί..

 

Μου κάνει εντύπωση βέβαια αν διαβάσετε, που γράφει ότι η συγκεκριμένη προσφορά είναι: "Only valid with prepaid foreign sim card"

Τί να σημαίνει αυτό και το αναφέρουν; Μήπως δεν πρόκειται για sim αλλά πακέτο roaming που 'κουμπώνει' πάνω στη δικιά σου κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνουν τίποτα χωρίς διαβατήριο στη Τουρκία. Μη το ψάχνετε τα έχω δει όλα. 5€ τη μέρα το all day WiFi ή κάποιο παρόμοιο με pocket WiFi και είσαι κομπλέ. Απεριόριστο 4G με 5€ τη μέρα και τελειώνεις.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο για data υπάρχει ένα πρόγραμμα προσφορά της vodafone τουρκίας, για 20gb με 80 λίρες..

 

vodafone.com.tr/en/holiday-pack.php

 

που είναι και το φτηνότερο πακέτο που μπορεί να αγοράσει κάποιος ξένος αυτή τη στιγμή εκεί..

 

 

 

Μου κάνει εντύπωση βέβαια αν διαβάσετε, που γράφει ότι η συγκεκριμένη προσφορά είναι: "Only valid with prepaid foreign sim card"

 

Τί να σημαίνει αυτό και το αναφέρουν; Μήπως δεν πρόκειται για sim αλλά πακέτο roaming που 'κουμπώνει' πάνω στη δικιά σου κάρτα;

Φίλε μου επειδή τα είδα αυτά και άλλα πακέτα εάν μιλάς για ένα κινητό ίσως σε συμφέρει αυτό. Αλλά εγώ ας πούμε είχα 4 κινητά με απεριόριστα δεδομένα 4G ταχυτητα άψογη, Σύνδεση με wifi που σημαίνει μεγαλύτερη αυτονομία στο κινητό μου από ότι εάν είχα δεδομένα, με 5 ευρώ την ημέρα. Και δεν έδωσα πουθενά το διαβατήριο μου. Βέβαια ο καθένας τα ζυγίζει, ξέρει τις ανάγκες του και αποφασίζει.

 

Στάλθηκε από το Honor View20 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλουν διαβατήριο στο all day WiFi και λοιπές υπηρεσίες. Η Vodafone ή η turk Telekom θέλουν. Με ελληνική ταυτότητα δε δίνουν
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς που να έχει πάρει με διαβατήριο local SIM στην Κωνσταντινούπολη, όχι την τουριστική, ώστε να μας πει τι παίζει από πακέτα (κυρίως για data) τα οποία δεν είναι τουριστικά και κατά πόσο εφικτό είναι η απόκτηση τέτοιας κάρτας SIM με διαβατήριο;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς που να έχει πάρει με διαβατήριο local SIM στην Κωνσταντινούπολη, όχι την τουριστική, ώστε να μας πει τι παίζει από πακέτα (κυρίως για data) τα οποία δεν είναι τουριστικά και κατά πόσο εφικτό είναι η απόκτηση τέτοιας κάρτας SIM με διαβατήριο;
Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, υπάρχουν πάρα πολλοί αλλοδαποί, Άγγλοι, Γάλλοι κλπ που μένουν εκεί και έχουν local sim από διάφορες εταιρίες.

Για τα πακέτα πρέπει να δεις τα site της κάθε εταιρείας.

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς που να έχει πάρει με διαβατήριο local SIM στην Κωνσταντινούπολη, όχι την τουριστική, ώστε να μας πει τι παίζει από πακέτα (κυρίως για data) τα οποία δεν είναι τουριστικά και κατά πόσο εφικτό είναι η απόκτηση τέτοιας κάρτας SIM με διαβατήριο;

 

Δεν μπορείς να πάρεις τέτοιο πακέτο, εκτός και αν είσαι τούρκος υπήκοος (θέλει τουρκικό αριθμό ταυτότητας) ή ξένος που μένει μόνιμα εκεί (θέλει διαβατήριο, αριθμό νόμιμης άδειας παραμονής και να έχεις εκδώσει τουρκικό αφμ).

 

Παρά το γεγονός ότι τα προγράμματα συμβολαίου εν αντιθέσει με τα τουριστικά καρτοκινητής εκεί είναι πολύ ελκυστικά, πχ. το πρόγραμμα που χρησιμοποιούν συνήθως τα ενοικιαζόμενα φορητά wifi hotspots δίνει 50gb με 20 ευρώ/μήνα, ακόμα και αν έχεις τις προϋποθέσεις να κάνεις συμβόλαιο, στην Τουρκία υπάρχει ο φόρος κινητού τηλεφώνου που κοστίζει 1500λίρες -κοντά 240 ευρώ δηλ.- που τον πληρώνεις εφάπαξ αν θέλεις το κινητό σου να είναι λειτουργικό στη χώρα.

Αλλιώς -όπως συμβαίνει και με τα τουριστικά προγράμματα κινητής- μετά από 30 μέρες κλειδώνει και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ξανά με αυτό το νούμερο..

Edited by japetus
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα vodafone payg που αναφέρεται στο αρχικό ποστ, δεν πρέπει να είναι προενεργοποιημένη από τον πωλητή για να δουλέψει και να μην κλειδώσει σε λίγες μέρες;

 

Αν έχεις 1 εβδομάδα μπροστά σου Αγοράζεις μία κάρτα Vodafone.UK
Link to comment
Share on other sites

Συνενοείσαι με τον πωλητή .

Εμένα πάντως όσες αγόρασα δουλευαν όλες και ακόμα δουλευουν .

Έχω βολέψει και 3 Τουρκους στην Μάλτα που τηλεφωνάνε συνέχεια στην Τουρκία .

Link to comment
Share on other sites

Συνενοείσαι με τον πωλητή .

Εμένα πάντως όσες αγόρασα δουλευαν όλες και ακόμα δουλευουν .

Έχω βολέψει και 3 Τουρκους στην Μάλτα που τηλεφωνάνε συνέχεια στην Τουρκία .

 

Σωστά, απλά δεν είδα να αναφέρεται κάπου εδώ στο νήμα. Και κάποιο λινκ στο ebay που παρατέθηκε σχετικά στις αρχικές σελίδες από άλλο παιδί, είναι για σφραγισμένη κάρτα..

Να έχουν τον νου τους όσοι θελήσουν να την αγοράσουν..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδια για 3ημερο στην Τουρκια τι με συμφερει τελικά περισσοτερο? θελω περισσοτερο δεδομενα και ελαχιστη ομιλία και προερχομαι απο wind μου δινει με 6 ευρω 30 λεπτα ομιλιας που εν τα χρειαζομαι καθολου! σας ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Τοπική κάρτα μόνο, οι χρεώσεις εδώ είναι απαγορευτικές. Αν έχεις συμβόλαιο Vodafone με 8€ την ημέρα χρησιμοποιείς το πακέτο σου και στην Τουρκία αν δεν κάνω λάθος.

Edit: αν δεν βιάζεσαι και μια κάρτα Giffgaff ή vodafone uk θα σε καλύψει.

Link to comment
Share on other sites

Τοπική κάρτα μόνο, οι χρεώσεις εδώ είναι απαγορευτικές. Αν έχεις συμβόλαιο Vodafone με 8€ την ημέρα χρησιμοποιείς το πακέτο σου και στην Τουρκία αν δεν κάνω λάθος.

Edit: αν δεν βιάζεσαι και μια κάρτα Giffgaff ή vodafone uk θα σε καλύψει.

 

απο που την προμηθευομαι ευκολα και γρηφορα την τοπικη sim? δεν ειμαι κατοχος διαβατηριου παρα μονο ΑΔΤ . ποσο υπολογιζεις να στοιχισει?

:):):):)

Link to comment
Share on other sites

Δε δίνουν χωρίς διαβατήριο τοπική κάρτα.

 

Παίρνεις το all day WiFi με 5.99 νομίζω τη μέρα ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ GB και τελειώνεις.. Παρτο από το site τους μια μέρα πριν και έρχεται στο ξενοδοχείο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned
  • 2 months later...
On 25/10/2019 at 12:43 ΜΜ, Pedro_G said:

παιδια για 3ημερο στην Τουρκια τι με συμφερει τελικά περισσοτερο? θελω περισσοτερο δεδομενα και ελαχιστη ομιλία και προερχομαι απο wind μου δινει με 6 ευρω 30 λεπτα ομιλιας που εν τα χρειαζομαι καθολου! σας ευχαριστω!

Παρομοίως, ψάχνομαι για αυτό, για ένα τριήμερο μέσα Μαρτίου.

Δε θέλω να δώσω το διαβατήριο, οπότε ποια είναι η καλύτερη φάση κυρίως για data; GiffGaff?

 

Edit:

Για data, έκανα ένα μικρό research (surfroam, KnowRoaming, Zeromobile, OneSim, TravelSim, TravelChat,
Keepgo, GoSim, WorldSim) και μάλλον συμφέρει η WorldSim (12 ευρώ η Sim κι όσα βάλεις για initial credit αλλά μετά είναι η πιο ενδιαφέρουσα από άποψη 12€/2GB/30days). Εκτός κι αν υπάρχει τρόπος να βρούμε Telsim από τη Λευκωσία που έχει 10GB για μία εβδομάδα την Tourist SIM για ₺60 (αν και νομίζω το πήγαν στα ₺90).

Σίγουρα όμως πολύ καλύτερη προσφορά από το να πας Παρασκευή βράδυ, να φύγεις Κυριακή και να δώσεις 21 ευρώ για το daily vodafone travel pack (7,05€/100MB/ημέρα), 15 ευρώ για το daily data travel της Wind (5€/100ΜΒ/ημέρα) (δεν βρίσκω τί γίνεται με την Cosmote, νομίζω πρέπει να είναι παλιός τιμοκατάλογος για να λέει 2€/10MB/1ημέρα!)

 

Edit#2:

Κι η WorldSIM δεν είναι ενδιαφέρουσα, γιατί σε χρεώνει 1,19€ κάθε μήνα για την διατήρηση της κάρτας και πρέπει κάθε μήνα να κάνεις μια χρεώσιμη κλήση. Βλακεία...

Δυστυχώς δεν έχω esim στο κινητό, αλλίώς θα πήγαινα προς τα εδώ (ή γενικά εδώ)

Edited by nickolasemp
added esim table link
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...