Jump to content

Κινητό στην Τουρκία


elias74gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάω Κωνσταντινούπολη το Μάιο... Με Vodafone UK να πάω; τα δικά μας δε δουλεύουν έτσι; έχουμε κάτι άλλο;

 

Κλήσεις στα δικά μας κινητά δεχόμαστε δωρεάν; η ούτε καν; έχω συσκευή WiFi.. Αν δέχομαι κλήσεις θα κάνω εξερχόμενες με τη Vodafone UK μέσω calling credit..

Link to comment
Share on other sites

Πάω Κωνσταντινούπολη το Μάιο... Με Vodafone UK να πάω; τα δικά μας δε δουλεύουν έτσι; έχουμε κάτι άλλο;

 

Κλήσεις στα δικά μας κινητά δεχόμαστε δωρεάν; η ούτε καν; έχω συσκευή WiFi.. Αν δέχομαι κλήσεις θα κάνω εξερχόμενες με τη Vodafone UK μέσω calling credit..

 

Πέρυσι πήγε ο πατέρας μου με F2G/CU καρτοκινητα.

Εισερχόμενες και εξερχόμενες είναι φωτιά στη χρέωση.

Viber/Messenger απαραίτητα.

30' και 50MB με 9,90€ στο F2G εβαλα με διάρκεια 2 μέρες.

Είναι πακέτο Roaming για Τουρκία,Σκόπια,Αλβανία.

Αλλιώς έχει αντίστοιχο η Vodafone με 7€ τη μερα στα καρτοκινητα.

Η κοσμοτε δυστυχώς είναι πανακριβη στο roaming εκτός Ε.Ε.

Δεν έχει πακέτα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δικαρτο, πάρε μια τοπική μόλις προσγειωθείς και χρησιμοποίησε viber out ή Skype Credit.

Εγώ πάω συχνά κι το κάνω έτσι συνέχεια.

Όταν με παίρνει κανείς, το κλείνω και 5ον παίρνω πίσω όπως προανέφερα.

Ότι βολεύει όμως τον καθένα

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δικαρτο, πάρε μια τοπική μόλις προσγειωθείς και χρησιμοποίησε viber out ή Skype Credit.

Εγώ πάω συχνά κι το κάνω έτσι συνέχεια.

Όταν με παίρνει κανείς, το κλείνω και 5ον παίρνω πίσω όπως προανέφερα.

Ότι βολεύει όμως τον καθένα

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

 

Τι υπηρεσίες δίνουν και από που την παίρνεις; οδικώς θα πάω.. Οπότε πάω σε όποιο κατάστημα θέλω.. Η Vodafone UK νομίζω δίνει 20GB με κάποιες λίρες.. Θα τα χρειαστώ γιατί θα είμαστε 4 άτομα.. Παλιά που είχα πάει να πάρω κάρτα στη Vodafone νομίζω μου ζήτησαν διαβατήριο.. Έχει αλλάξει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Τι υπηρεσίες δίνουν και από που την παίρνεις; οδικώς θα πάω.. Οπότε πάω σε όποιο κατάστημα θέλω.. Η Vodafone UK νομίζω δίνει 20GB με κάποιες λίρες.. Θα τα χρειαστώ γιατί θα είμαστε 4 άτομα.. Παλιά που είχα πάει να πάρω κάρτα στη Vodafone νομίζω μου ζήτησαν διαβατήριο.. Έχει αλλάξει αυτό;
Τοπική κάρτα παίρνεις από turkcell, Vodafone TR, ή όποια τουρκική θέλεις, σαν να αγοράζεις κάρτα εδώ.

Δεν έχω προτίμηση, οποία έχει καλύτερη προσφορά παίρνω. Από οδικώς δεν γνωρίζω που θα το πάρεις αλά θα δεις καταστήματα όταν μπεις σε αστική περιοχή, έχει παντού

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τοπική κάρτα παίρνεις από turkcell, Vodafone TR, ή όποια τουρκική θέλεις, σαν να αγοράζεις κάρτα εδώ.

Δεν έχω προτίμηση, οποία έχει καλύτερη προσφορά παίρνω. Από οδικώς δεν γνωρίζω που θα το πάρεις αλά θα δεις καταστήματα όταν μπεις σε αστική περιοχή, έχει παντού

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

 

Σου δώσανε με ταυτότητα δική μας;

Link to comment
Share on other sites

Σου δώσανε με ταυτότητα δική μας;
Με διαβατήριο, με ελληνική ταυτότητα δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Χρησιμοποιώ πάντα το διαβατήριο αλλά δεν νομίζω να είχαν πρόβλημα να μου δώσουν και με την ταυτότητα.

Το πρόβλημα μάλλον θα είναι η συνεννόηση σε τοπικό μαγαζί. Στο αεροδρόμιο δεν είχα ποτέ θέμα με αγγλικά.

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με διαβατήριο, με ελληνική ταυτότητα δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Χρησιμοποιώ πάντα το διαβατήριο αλλά δεν νομίζω να είχαν πρόβλημα να μου δώσουν και με την ταυτότητα.

Το πρόβλημα μάλλον θα είναι η συνεννόηση σε τοπικό μαγαζί. Στο αεροδρόμιο δεν είχα ποτέ θέμα με αγγλικά.

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

 

Είχα πάει παλαιότερα να πάρω και ήθελαν διαβατήριο.. Με ταυτότητα δε μου έδιναν... Και δε σκοπεύω να βγάλω διαβατήριο για να πάρω μια sim.. Θα έχω διαβατήριο του μικρού μαζί.. Που είναι 8 μηνών οπότε θα τους δώσω αυτό για την ταυτοποίηση Χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα! Για Κωνσταντινούπολη με whats up, τι πρέπει να κάνουμε;

Τα mb και ομιλία που έχω, θα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω εκεί;

Επίσης όταν θα δέχομαι κλήσεις από Ελλάδα θα έχω χρέωση;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ισχύει τίποτα απ'οσα εχεις,είναι εκτός ΕΕ. Καλύτερα τοπική sim.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Για Κωνσταντινούπολη με whats up, τι πρέπει να κάνουμε;

Τα mb και ομιλία που έχω, θα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω εκεί;

Επίσης όταν θα δέχομαι κλήσεις από Ελλάδα θα έχω χρέωση;

Ευχαριστώ πολύ.

 

Εγώ που θα πάω 12 Μαΐου έχω μιλήσει με το ξενοδοχείο που έκλεισα μέσω Booking και αν δε μου δώσουν εμένα με ταυτότητα ( πριν 2 χρόνια με ταυτότητα δε μου έδωσαν ) θα πάω με έναν υπάλληλο του ξενοδοχείου σε κατάστημα τοπικό να πάρω κάρτα με τον ίδιο. Στο ντόπιο θα δώσουν.. Επίσης πλέον φέτος θα έχω και τον μικρό μαζί μου που είναι 8 μηνών και του έβγαλα διαβατήριο. Οπότε ίσως την πάρω έτσι.. Turk Telekom θα πάω εγώ.. 7 μέρες 10 GB 25 TL δηλαδή 4.5 ευρώ περίπου...

Link to comment
Share on other sites

Στέλνεις δύο μηνύματα στο 1330, πρώτα ΤΤΟΝ και αφού σου απαντήσει στέλνεις ΤΤΑ30

 

Θα το ενεργοποιήσω από την προηγούμενη πριν φύγω λογικά;

Μπορείς να βάλεις και πιο πολύ από 30 λεπτά;

Υπάρχει κάποιος πίνακας της cosmote για να δω τα πακέτα whats up για Τουρκία;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Θα το ενεργοποιήσω από την προηγούμενη πριν φύγω λογικά;

Μπορείς να βάλεις και πιο πολύ από 30 λεπτά;

Υπάρχει κάποιος πίνακας της cosmote για να δω τα πακέτα whats up για Τουρκία;

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Και από εκεί μπορείς,ο χρόνος μετράει από τη στιγμή που θα στείλεις το μήνυμα,αν το στείλεις από εδώ θα ξεκινήσει η εβδομάδα και όταν φτάσεις θα αρχίσει να το καταναλώνει. Μεγαλύτερο δεν υπάρχει αλλά μπορείς να βάλεις και δεύτερο ταυτόχρονα.

 

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/cosmote_travel_and_talk_res.html

Link to comment
Share on other sites

Θα το ενεργοποιήσω από την προηγούμενη πριν φύγω λογικά;

Μπορείς να βάλεις και πιο πολύ από 30 λεπτά;

Υπάρχει κάποιος πίνακας της cosmote για να δω τα πακέτα whats up για Τουρκία;

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Δε ξέρω αν το είδες το μύνημα μου η απλά δε σε ενδιαφέρει αλλά θα το γράψω ξανά γιατί 10 GB με 4 ευρώ δε θα σου δώσει κανείς. Η Cosmote θα σου δώσει με 10€ 100MB

 

 

Εγώ που θα πάω 12 Μαΐου έχω μιλήσει με το ξενοδοχείο που έκλεισα μέσω Booking και αν δε μου δώσουν εμένα με ταυτότητα ( πριν 2 χρόνια με ταυτότητα δε μου έδωσαν ) θα πάω με έναν υπάλληλο του ξενοδοχείου σε κατάστημα τοπικό να πάρω κάρτα με τον ίδιο. Στο ντόπιο θα δώσουν.. Επίσης πλέον φέτος θα έχω και τον μικρό μαζί μου που είναι 8 μηνών και του έβγαλα διαβατήριο. Οπότε ίσως την πάρω έτσι.. Turk Telekom θα πάω εγώ.. 7 μέρες 10 GB 25 TL δηλαδή 4.5 ευρώ περίπου...

 

Αν θες και εξερχόμενες κλήσεις βάλε voip της callingcredit με 5€ θα μιλήσεις 800 λεπτά περίπου... Εισερχόμενες δε θα το σηκώνεις. Η θα το κλείνεις και θα παίρνεις πίσω εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Η cosmote για την ακρίβεια δεν δίνει καθόλου mb από κανένα πακέτο, αν γίνει χρήση ίντερνετ η ογκοχρεωση είναι 1,2€/mb

 

Στην Turk Telekom θα δώσει 4,5€ καθαρά ή 10€ κάρτα όπως εδώ πχ? Γτ αν είναι έτσι πάμε στα 15€ για κλήσεις και ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και έτσι να είναι έχεις 800 λεπτά προς όλους και 10GB internet και είσαι άνετος να μιλήσεις όσο θες και να σερφαρεις πολύ στις διακοπές σου... Δεν είναι κάθε μήνα... Διακοπές είναι.. Δε θα λείψουν σε κανέναν που πάει διακοπές. Δε γνωρίζω όμως με σιγουριά πως είναι... Λογικά prepaid sim είναι για ίντερνετ μόνο... Οπότε είναι fix οι τιμές.. Δεν έχουν ομιλία καθόλου.
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν το είδες το μύνημα μου η απλά δε σε ενδιαφέρει αλλά θα το γράψω ξανά γιατί 10 GB με 4 ευρώ δε θα σου δώσει κανείς. Η Cosmote θα σου δώσει με 10€ 100MB

 

 

Εγώ που θα πάω 12 Μαΐου έχω μιλήσει με το ξενοδοχείο που έκλεισα μέσω Booking και αν δε μου δώσουν εμένα με ταυτότητα ( πριν 2 χρόνια με ταυτότητα δε μου έδωσαν ) θα πάω με έναν υπάλληλο του ξενοδοχείου σε κατάστημα τοπικό να πάρω κάρτα με τον ίδιο. Στο ντόπιο θα δώσουν.. Επίσης πλέον φέτος θα έχω και τον μικρό μαζί μου που είναι 8 μηνών και του έβγαλα διαβατήριο. Οπότε ίσως την πάρω έτσι.. Turk Telekom θα πάω εγώ.. 7 μέρες 10 GB 25 TL δηλαδή 4.5 ευρώ περίπου...

 

Αν θες και εξερχόμενες κλήσεις βάλε voip της callingcredit με 5€ θα μιλήσεις 800 λεπτά περίπου... Εισερχόμενες δε θα το σηκώνεις. Η θα το κλείνεις και θα παίρνεις πίσω εσύ.

 

To viber λειτουργεί κανονικά και στην Τουρκία;

Λογικά θα έχει το ξενοδοχείο Internet, οπότε να κάνω κλήσεις και μηνύματα μέσω viber;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Callingcredit είπα όχι viber.. Κοίτα.. Δε θα είσαι όλη μέρα στο ξενοδοχείο.. Επίσης το viber κάνει κλήσεις μόνο προς viber.. Όχι προς σταθερά η κινητά Ελλάδας ας πούμε.. Εγώ έχω ήδη φορτώσει Ενα 20€ και το χρησιμοποιώ και εδώ για καθημερινές κλήσεις... Μια εξερχόμενη αν χρειαστείς να κάνεις όσο είσαι Τουρκία δε θα μπορείς... Οπότε γιατί να δώσεις 8€ για σκέτα 30 λεπτά και να μη δώσεις 6.25€ για 850 λεπτά περίπου;;; επίσης με 4-5€ βάζεις και 10GB internet να έχεις πάντα και παντού ίντερνετ είτε για βίντεο κλήσεις είτε για τις κλήσεις μέσω callingcredit... Με 10-11€ έχεις 850 λεπτά προς όλους και 10GB internet ενώ με της Cosmote το πακέτο έχεις 30 λεπτά προς όλους με 8€ και τέλος. Αυτό... Δες ποιο σε συμφέρει και φτιάχνεις όπως σε βολεύει..
Link to comment
Share on other sites

...Επίσης το viber κάνει κλήσεις μόνο προς viber.. Όχι προς σταθερά η κινητά Ελλάδας ας πούμε..

δεν ξερω αν εννοεις κατι αλλο αλλα το viber αν βαλεις λεφτα μεσα μια χαρα κανει κλησεις προς Ελλάδα (απλα με μεγαλυτερη χρεωση σε σχεση με callingcredit) κι εχει κι απεριόριστα με 5,9€ προς ολα τα κινητα και σταθερα Ελλάδος.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εννοεις κατι αλλο αλλα το viber αν βαλεις λεφτα μεσα μια χαρα κανει κλησεις προς Ελλάδα (απλα με μεγαλυτερη χρεωση σε σχεση με callingcredit) κι εχει κι απεριόριστα με 5,9€ προς ολα τα κινητα και σταθερα Ελλάδος.

 

Ναι 6€ για ένα μήνα. Στη callingcredit δε λήγει ποτέ το υπόλοιπο..

 

Όπως το είπε ο φίλος ότι θα κάνω δωρεάν κλήσεις από viber από το WiFi του ξενοδοχείου προφανώς εννοούσε σε φίλους και γνωστούς που έχουν viber.. Οποιαδήποτε άλλη κλήση δε γίνεται αν δε πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί έχουν.. Αλλά η callingcredit το έχει σχεδόν τσάμπα.. Όταν μιλάμε για 0.006 το λεπτό... Δεν υπάρχει η τιμή αυτή... Δεν συμφέρει με τίποτα να βάλει ο φίλος τα 8€ 30 λεπτά της Cosmote.. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω

 

Επίσης με το WiFi δε μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος.. Μόνο Βουλγαρία έχω δει 200mbps σε wifi σε γεμάτο ξενοδοχείο.. Σε speedtest.. Στη Τουρκία 2 φορές που είχα πάει μονοήμερη από Αλεξανδρούπολη τς wifi έπαιζαν με 2-3mbps.. Οπότε μπορεί να μη δουλεύει καν.. Τι θα κάνεις εκεί; για αυτό σου λέω εξαρχής κάρτα με δεδομένα τοπική να έχεις σίγουρα πάντα ίντερνετ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

 

 

Επίσης με το WiFi δε μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος.. Μόνο Βουλγαρία έχω δει 200mbps σε wifi σε γεμάτο ξενοδοχείο.. Σε speedtest.. Στη Τουρκία 2 φορές που είχα πάει μονοήμερη από Αλεξανδρούπολη τς wifi έπαιζαν με 2-3mbps.. Οπότε μπορεί να μη δουλεύει καν.. Τι θα κάνεις εκεί; για αυτό σου λέω εξαρχής κάρτα με δεδομένα τοπική να έχεις σίγουρα πάντα ίντερνετ

 

Προσωπικά, που είμαι συνέχεια σε ταξίδια, συμφωνώ απόλυτα!!!

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...