Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6021


DON
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μερικές παρατηρήσεις μετά από 5 ημέρες κατοχής και χρήσης του 6021:

 

- Διάρκεια μπαταρίας 3-3,5 μέρες (αυτή τη στιγμή η μπαταρία βρίσκεται κάπου στη μέση της δεύτερης φόρτισης) με μέτρια χρήση (περίπου 10 λεπτά ομιλίας την ημέρα και 4-5 SMS) και απενεργοποίηση για 6-7 ώρες τη νύχτα. Η πρώτη φόρτιση διήρκεσε περίπου 6,5 ώρες.

- Ωραία αίσθηση των πλήκτρων και του joystick.

- Άψογη συνδεσιμότητα του Bluetooth.

- Δυστυχώς, μικρή μνήμη - μειονέκτημα για business phone.

 

 

Εμένα πάντως η μπαταρία μου κρατάει 5 μέρες, με 15 λεπτά την ημέρα ομιλία και ανοιχτό 24 ώρες το 24ωρο. Στην πρώτη φόρτιση η αλήθεια είναι ότι κράτησε 4 περίπου μέρες, αλλά αν λάβει κανείς υπόψη ότι όλη την ώρα ασχολούμουν με αυτό, πάλι μια χαρά είναι.

Θα σύμφωνήσω με τον sparverius σχετικά με την μνήμη. Με κανα δύο φωτογραφίες που μου στείλανε καμιά 50 ήχους κλήσεις και καμιά 20 αριά μικρά γραφικά, γέμισε. Κρίμα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 119
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πώς εξηγείται τόσο μεγάλη διαφορά στη διάρκεια της μπαταρίας; Είναι θέμα διάρκειας της πρώτης φόρτισης και μόνo; Η αλήθεια είναι ότι στην πρώτη φόρτιση η μπαταρία δεν είχε προλάβει να αποφορτίσει τελείως, είχε μείνει μία μπάρα. Όμως την επόμενη ημέρα δεν θα είχα τη δυνατότητα να το φορτίσω για 8 συνεχόμενες ώρες και γιαυτό το έβαλα να φορτίσει για περίπου 6,5 ώρες κατά τη διάρκεια της νύχτας.

 

Επίσης χτες βράδυ παρατήρησα ότι το 6021 δεν μπόρεσε να συνδεθεί μέσω Bluetooth με ένα Sharp GX30i. Υπάρχουν άλλες συσκευές με τις οποίες δεν έχετε καταφέρει να συνδέσετε το Bluetooth του 6021;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και θέμα χρόνου φόρτισης. Δηλαδή αν προσέξεις μπορεί το κινητό να το φορτίσεις για 5 λεπτά παράδειγμα και να φαίνεται full η μπαταρία, αλλά με το που θα μιλήσεις να σβήσει το κινητό. Και όσο περνάει ο καιρός θα αυξάνεται και η διάρκεια της μπαταρίας. Εγώ το φόρτισα την πέμπτη και σήμερα έχει ακόμα 4 μπάρες. Έχω 31:40 λεπτά ομιλίας και καμιά 10 αριά μυνήματα. Καλά είναι
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Στη σελίδα της vodafone αναφέρει οτι το τηλέφωνο διαθέτει bluetooth για αποστολή φώτο, ήχων κτλ. Δηλαδή δεν συνδέεται με ακουστικό bluetooth? Μπορεί κάποιος κάτοχος να το δοκιμάσει και να μου πεί?
Που είναι?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εχει βρεί κανενας καμιά προσώψη για το τηλεφωνάκι γιατι έπεσε κάτω και έγινε χάλια.
Γιώργος...:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά μήπως ξέρει κανείς τις ρυθμίσεις για τα MMS? έστειλα τον κωδικό MMS Ν στην cosmote, αλλα πάλι δεν μπορώ ούτε να στείλω ούτε να λάβω MMS.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως ξέρει κανείς τις ρυθμίσεις για τα MMS? έστειλα τον κωδικό MMS Ν στην cosmote, αλλα πάλι δεν μπορώ ούτε να στείλω ούτε να λάβω MMS.

Ευχαριστώ

 

Μπορεις να πας ΕΔΩ και να στειλεις τις ρυθμισεις που θες κατευθειαν στο κινητο σου. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με ενδιαφέρει το κινητό για τη μητέρα μου.

Είμαστε μεταξύ αυτού και του 6020.

Παρατήρησα ότι το 6021 έχει πολύ μικρότερο ΣΑΡ (0,5 έναντι 0,7). Αυτό σημαίνει ότι δεν έχει τόσο καλή λήψη όσο το 6020; :worry:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα SAR είναι σχεδόν ίδια και δεν είναι σχεδόν ποτέ απολύτα γιατί μετρούντε σε συγκεκριμένες συνθήκες εργαστηρίου (σταθερές θερμοκρασίες, πίεση, ισχύς μπαταρίας κλπ κλπ κλπ)

 

Είναι τα ίδια τηλέφωνα το 6020 έχει κάμερα, απουσιάζει το bluetooth είναι καλύτερο business phone ομως

Link to comment
Share on other sites

Έστω.

Το 6021 πιάνει καλά σε σημεία που δεν έχουν τέλειο σήμα;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έστω.

Το 6021 πιάνει καλά σε σημεία που δεν έχουν τέλειο σήμα;

 

Χμ... τι να σου πώ, το 6020 έχει ιδιο κύκλωμα RF μέσα ΟΛΟΙΔΙΟ και ίδια κεραία οπότε θα έχουν ίδια συμπεριφορά. Εγώ με το 6020 πάντως δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα και το χρησιμοποιώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
To 6021 διαφημίζεται στο oteshop.gr σε τιμή (χωρίς σύνδεση) €155,61 + ΦΠΑ = €185,72. Πολύ χαμηλότερη τιμή από την αναμενόμενη (βάσει του 6020 και των φημών σε sites του εξωτερικού) :grin: .

Λοιπόν πήρα και εγώ το μηχανάκι αυτό και θέλω να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος!

Αρχικά με την τιμή του: 156€ :!:

Ύστερα έχει γρήγορη πλοήγηση στο menu πράγμα πολύ βασικό για μένα.

ΔΕΝ έχει κάμερα, γιατί "άλλο κάμερα, άλλο κινητό" για μένα πάντα.

Joystick, αυτονομία.

Και γενικότερα βόλεψε εμένα που θέλω ένα λιτό και λειτουργικό κινητό.

δεν μπόρεσε να συνδεθεί μέσω Bluetooth με ένα Sharp GX30i.

Το Sharp GX30i έχει ο συγκάτοικός μου και στέλνουμε ο ένας στον άλλο αρχεία με bluetooth από τα δωμάτιά μας, που μας χωρίζει ένας τοίχος.

 

To μόνο μειονέκτημα είναι ότι πρέπει να αγοράσω καινούριο handsfree διότι αυτό που είχα για το παλιό nokia (NOKIA HANDSFREE HDC-5) δεν κάνει πια και θέλει το NOKIA HANDSFREE HS-5.

Time is what keeps everything from happening at once.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,σκεφτομαι να προβω στην αγορα ενος εκ των δυο κινητων.ποιο κατα την γνωμη σας ειναι καλυτερο?

Ποιό από ποια 2;

 

Θέμα: 6020-6021

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα θα μπορούσε κάποιος κάτοχος του 6021 να μου πει περίπου πόση αυτονομία έχει?

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 4 μέρες με μέτρια χρήση (10-15 λεπτά ομιλίας και 4-5 SMS την ημέρα) και κλειστό τη νύχτα για περίπου 6,5-7 ώρες. Αυτά για εμένα τουλάχιστον :)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο εγχειρίδιο του Nokia 6021 γράφει ότι, σε περίπτωση που δεν είναι διαθέσιμη η υπηρεσία push-to-talk, το ανάλογο κουμπί στα δεξιά του κινητού χρησιμοποιείται για την εγγραφή φωνής. Στην πραγματικότητα όμως, όταν το πατάω ρωτάει αν επιθυμώ να γίνουν οι "ρυθμίσεις σύνδεσης ΡΤΤ". Αν απαντήσω θετικά, μου βγάζει το μήνυμα "σύνδεση μη διαθέσιμη" και με πετάει στο... desktop. Αν πατήσω όχι... κάνει το ίδιο πράγμα!

 

Ξέρει κανένας πώς μπορεί να γίνει remap του πλήκτρου για να λειτουργεί για την εγγραφή φωνής?

Link to comment
Share on other sites

Στο εγχειρίδιο του Nokia 6021 γράφει ότι, σε περίπτωση που δεν είναι διαθέσιμη η υπηρεσία push-to-talk, το ανάλογο κουμπί στα δεξιά του κινητού χρησιμοποιείται για την εγγραφή φωνής. Στην πραγματικότητα όμως, όταν το πατάω ρωτάει αν επιθυμώ να γίνουν οι "ρυθμίσεις σύνδεσης ΡΤΤ". Αν απαντήσω θετικά, μου βγάζει το μήνυμα "σύνδεση μη διαθέσιμη" και με πετάει στο... desktop. Αν πατήσω όχι... κάνει το ίδιο πράγμα!

 

Ξέρει κανένας πώς μπορεί να γίνει remap του πλήκτρου για να λειτουργεί για την εγγραφή φωνής?

Δοκίμασες να το έχεις συνέχεια πατημένο για λίγη ώρα; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να το έχεις συνέχεια πατημένο για λίγη ώρα; :confused:

 

Δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα.

 

Το πατάω και βγάζει "Δεν υπάρχει σύνδεση σε ΡΤΤ. Σύνδεση τώρα?" Επιλογές "ναι" και "όχι". Στο ναι, δεύτερο μήνυμα λάθους "σύνδεση σε ΡΤΤ αδύνατη. Παρακαλούμε ελέγξτε τις ρυθμίσεις", μετά το οποίο με πετάει στην αρχική οθόνη. Στο "όχι" βγάζει απλώς παράθυρο επιβεβαίωσης "χωρίς σύνδεση ΡΤΤ" και με πηγαίνει πάλι στην αρχική οθόνη. Είτε πατήσω το πλήκτρο για ένα ή δέκα δευτερόλεπτα, γίνεται το ίδιο πράγμα. Δεν μπορώ να καταλάβω, αυτές οι εταιρείες δεν γνωρίζουν που κυκλοφορούν τα προϊόντα τους? Αφού σε τόσες χώρες δεν υποστηρίζεται το ΡΤΤ, έπρεπε να υπάρχει πρόβλεψη να χρησιμοποιείται το πλήκτρο για κάτι άλλο (όπως, λανθασμένα, αναφέρει το εγχειρίδιο).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς κάποιο πρόγραμμα για μετατροπή mp3 ή wav σε amr για να το δέχεται το 6021.Γνωρίχει κανείς κάτι?
I LOVE MY BABIES
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς κάποιο πρόγραμμα για μετατροπή mp3 ή wav σε amr για να το δέχεται το 6021.Γνωρίχει κανείς κάτι?

 

Μου φαίνεται υπάρχει ένα της Nokia, ακριβώς γι'αυτή την δουλειά, εδώ

http://www.forum.nokia.com/main/0,,034-63,00.html

Δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος, οπότε δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι λειτουργεί σωστά. Αν το χρησιμοποιήσεις στείλε ένα μηνυματάκι να μας πεις τις εντυπώσεις σου..

 

Nokia Multimedia Converter 2.0, including an enhanced user interface and support for 128 kbps video bit stream, is a tool for converting common multimedia files (such as AVI, WAV, MPEG, and MP3) into standard 3GPP/AMR, H.263, wideband-, and narrow-band-AMR-supported formats for use in mobile phone applications such as MMS. Original and converted multimedia and 3GPP/AMR formats can be played on a PC.
Link to comment
Share on other sites

'Εχω πάρει εδώ και πάρα πολύ καιρό το 6021.Και σήμερα που μπήκα στο site της nokia είδα στα χαρακτηριστικά του οτι έχει bluetooth.Ρε παιδιά που είναι και δεν το ξέρω??? Ή γίνεται με άλλον τρόπο???Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει???
I LOVE MY BABIES
Link to comment
Share on other sites

'Εχω πάρει εδώ και πάρα πολύ καιρό το 6021.Και σήμερα που μπήκα στο site της nokia είδα στα χαρακτηριστικά του οτι έχει bluetooth.Ρε παιδιά που είναι και δεν το ξέρω??? Ή γίνεται με άλλον τρόπο???Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει???

Αν κοιτάξεις στο πλάι η στο επάνω μέρος της συσκευής θα δεις σε κάποιο σημείο της bluetooth, θα παρατηρήσεις ότι θα είναι με λίγο ποιο έντονο χρώμα.

Στο manual δεν είδες ότι το τηλέφωνο σου έχει bluetooth?

http://www.danasoft.com/sig-gre.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτάξεις στο πλάι η στο επάνω μέρος της συσκευής θα δεις σε κάποιο σημείο της bluetooth, θα παρατηρήσεις ότι θα είναι με λίγο ποιο έντονο χρώμα.

Στο manual δεν είδες ότι το τηλέφωνο σου έχει bluetooth?[/quote

 

'Οχι δεν το είδα.Ωραία ας πούμε ότι έχει.Μπορείς να μου πεις πως ενεργοποιείται?

I LOVE MY BABIES
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...