Jump to content

Δημοτική Αστυνομία


jimpanourgias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

poli pithanon kapoia stigmi pou tha xreiasteis kapoio xarti apo to dimo na sou poun kyrie xrostate kai mexri na pliroseis den pairneis tipota i na ginei opos egine me to dimo patras pou estelnan proskliseis i akoma na sta ensomatosoun stin eforia i sto logariasmo dei,eidap
http://i30.photobucket.com/albums/c328/amyntas/astra123.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 295
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαλαρά. Από πίσω τι λέει; Και τι χρώμα είναι το χαρτάκι; Εμένα με γράψανε στους αμπελόκηπους και πλήρωσα 65,50 στην Δηληγιάννη, στην τροχαία...

 

Έλεγε επάνω "Δημοτική Αστυνομία"

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

...ρώτησα δημοτικό σύμβουλο της περιοχής μου και μου είπε ότι εάν δεν πληρωθεί θα την δώσουνε στην εφορία για να την εισπράξουν μέσω αυτής.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνει μέσω εφορίας και μάλιστα υπάρχει και προσάυξηση απ'οσο γνωριζω, οπότε καλό θα ηταν να εξοφλείται αμέσως η κλήση.
Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά. Από πίσω τι λέει; Και τι χρώμα είναι το χαρτάκι; Εμένα με γράψανε στους αμπελόκηπους και πλήρωσα 65,50 στην Δηληγιάννη, στην τροχαία...

Δημοτικής Αστυνομίας είναι, δεν λέει πότε πρέπει να την πληρώσο οπότε οποιαδήποτε προσάυξηση μέσω εφορίας θα είναι παράνομη, άσε που πέζει και η πληροφορία ότι γενικά είναι παράνομος ο θεσμός! Εκτός των άλλων είναι άχηστοι η τύποι, εγώ έφαγα την κλίση επειδή ξέχασα το αυτοκίνητο μου παρκαρισμένο σε περιοχή που είχε λαική αγορά το πρωί, αφότου τελίωσε η αγορά και πήγα να πάρω το αυτοκίνητο βρήκα μια λακούβα στο καπό με μπόλικες γρατζουνιές :cry: Κάποιος είχε βάλει τίποτα τελάρα απάνω, και φυσικά του βλάκα που μου έγραψε την κλήση δεν του κάηκε καρφί όταν το είδε αυτό, άντε να βρω των υπέυθηνο τώρα :confused:

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε ήδη θέμα για τις κλήσεις από Δημοτική αστυνομία από τον jimpanourgias και έτσι το θέμα του jackdaniels ενώθηκε με αυτό και συνεχίζουμε :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

και ομως, έφαγα κλήση από τη δημοτική αστυνομία Δάφνης 65,5 ευρώ για παράνομη στάθμευση. Φυσικά και δεν την πλήρωσα...όταν και αν ποτέ μου έρθει ειδοποίηση θα δουμε...πάντως από δημοτική αστυνομία δεν υπάρχει κίνδυνος να βεβαιωθεί η κλήση στην εφορία και να την πληρώσεις *10.

μην επαναπαυεσαι που δεν σου ηρθε ακομη ειδοποιηση να πληρωσεις.την περασμενη εβδομαδα μου ηρθε απο τον δημο Χαλανδριου για παρανομα παρκαρισματα που ειχα κανει 10-12-03,19-01-04 και 29-01-04 65.50 η καθεμια!!

η ειδοποιηση λεει "σας παρακαλουμε να εξοφλησετε το χρεος σας εμπροθεσμα γιατι σε αντιθετη περιπτωση θα επιβαρυνθειτε με προσαυξησεις εκπροθεσμης καταβολης και θα υποχρεωθουμε να εφαρμοσουμε τον νομο περι εισπραξης Δημοσιων Εσοδων". :cool:

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως η ειδοποίηση απο τον Δήμο έρχεται μετά απο 2-3 χρόνια. Τόσο κάνει μια κλήση να περάσει απο τον κόλαφο της γραφειοκρατίας και να γίνει ειδοποιητήριο που θα ερθει σπίτι μας. Μην επαναπάυεστε λοιπόν, οι Δήμοι εχουν τρελά οικονομικά ελλείματα και οι κλήσεις αποτελούν διέξοδο και δεν είναι διατεθειμένοι να αφήσουν καμμιά κλήση απλήρωτη. Τα λεφτά θα τα πάρουν έτσι κι'αλλιώς, είτε μεσω της εφορίας (που θα είναι και με την προσαύξηση) είτε μετά απο 2-3 χρόνια που θα στείλουν το ειδοποιητήριο.

 

Οσο για την εφορία, αν πάει η κλήση εκεί και πάλι δεν πληρωθεί, δημιουργείται μεγάλο πρόβλημα ειδικά για τους επαγγελματίες. Απο την στιγμή που υπάρχει χρέος, δεν μπορεί να βγει φορολογική ενημερότητα, με όποιες αρνητικές συνέπειες έχει αυτό για το κύρος της εταιρίας και τις συναλλαγές της.

Ti na balw twra edw.. den kserw!
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι 'οτι οι κλήσεις αυτες ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΟΥΝ ημερομινία πληρωμής ή συνέπειες μη πληρωμής τους,οπότε απλά περιμένης να σε ειδοποιήσουν και αν πάει για προσάυξηση το πράγμα τους τραβάς μια μύνηση :cool:
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα ποσά των κλήσεων επειδή τυχαίνει να πηγαίνω τουθλάχιστον μια φορά τον μήνα στο Δήμο Θεσσαλονίκης να πληρώνω (ευτυχώς όχι για μενα..) 15,50 είναι για σταθμευση χωρίς κάρτα ή λήξη κάρτας σταθμευσης ενώ 65,50 πλήρωσε μια φίλη μου για σταθμευση σε θέση σταθμευσης για άτομα με ειδικές ανάγκες. Όλα απο δημοτική αστυνομία ασφαλώς...
ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα ποσά των κλήσεων επειδή τυχαίνει να πηγαίνω τουθλάχιστον μια φορά τον μήνα στο Δήμο Θεσσαλονίκης να πληρώνω (ευτυχώς όχι για μενα..) 15,50 είναι για σταθμευση χωρίς κάρτα ή λήξη κάρτας σταθμευσης ενώ 65,50 πλήρωσε μια φίλη μου για σταθμευση σε θέση σταθμευσης για άτομα με ειδικές ανάγκες. Όλα απο δημοτική αστυνομία ασφαλώς...

 

Τι πινακίδες έχει η φίλη σου; Αθηναικές ή Θεσαλλονίτικες; Έχω ακούσει διάφορα απίστευτα τρελά που γίνονται στη νυφούλα του Θερμαικού με αυτό το ζήτημα...

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονικιώτικες πινακίδες. Αυτά τα απίστευτα τρελά που ακούς μάλλον συμβαίνουν μόνο όταν παίζει ο Πάοκ (βλέπε ΑΜΑΝ)
ΑΡΗ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ΤΕΛΕΙΩΜΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ...
Link to comment
Share on other sites

Δημοτικής Αστυνομίας είναι, δεν λέει πότε πρέπει να την πληρώσο οπότε οποιαδήποτε προσάυξηση μέσω εφορίας θα είναι παράνομη, άσε που πέζει και η πληροφορία ότι γενικά είναι παράνομος ο θεσμός! Εκτός των άλλων είναι άχηστοι η τύποι, εγώ έφαγα την κλίση επειδή ξέχασα το αυτοκίνητο μου παρκαρισμένο σε περιοχή που είχε λαική αγορά το πρωί, αφότου τελίωσε η αγορά και πήγα να πάρω το αυτοκίνητο βρήκα μια λακούβα στο καπό με μπόλικες γρατζουνιές :cry: Κάποιος είχε βάλει τίποτα τελάρα απάνω, και φυσικά του βλάκα που μου έγραψε την κλήση δεν του κάηκε καρφί όταν το είδε αυτό, άντε να βρω των υπέυθηνο τώρα :confused:

O θεσμός δεν ειναι παράνομος,υπάρχει Π.Δ που αναφέρει ποιές είναι οι προβλεπόμενες αρμοδιότητες της Δ.Αστυνομίας.Τα ποσά των προστίμων είναι 34,50Ευρώ και 65.50Ευρώ ανάλογα την παράβαση και ΟΝΤΩΣ πάνε στην εφορία.Όσο για τον βλάκα που σε έγραψε τι θα ήθελες να κάνει να ουρλιάζει στη μέση της λαικής και να ρωτάει ¨ποιος το γρατσούνισε?¨Τη στιγμή που υπάρχει σήμανση για τις λαικές πρέπει να απομακρύνονται τα οχήματα,να είμαστε και λίγο λογικοί....

Link to comment
Share on other sites

Τι πινακίδες έχει η φίλη σου; Αθηναικές ή Θεσαλλονίτικες; Έχω ακούσει διάφορα απίστευτα τρελά που γίνονται στη νυφούλα του Θερμαικού με αυτό το ζήτημα...

 

Δεν βλεπω κατι τρελο στη συγκεκριμενη περιπτωση, εκτος αν στις αλλες πολεις της Ελλαδος ειναι νομιμο να παρκαρετε οπου να΄ναι και μετα λεμε οτι εφταιγαν οι αθηναικες πινακιδες (λολ, ΑΜΑΝ ρουλζ!!).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Thelw kapoies plirofories sxetika me paravaseis toy kok kai tis klhseis poy dinoyn...

 

1)Oi kliseis poy dinei i troxaia, an den plirothoun entos 10 imerwn opws leei pisw ti ginete? Me pio tropo eispratoun ta lefta? Kai se poso diastima apo ti MH kanoniki eispraksi (an de ta plirwseis esy diladi) sta pairnoun?

2)Oti grafw parapanw, apla tis kliseis anti gia tis troxaias tis dinei i domotiki astynomia, ti ginete se ayti tin periptwsi?

3)Den einai antikanoniko na soy dinoyn klisi gia paravasi parkarismatos se pezodromo, apo ti stigmi poy to aytokinito einai mesa se ena stenaki(dromaki..)poy einai diafores polykatoikies kai OXI panw ston pezodromo, alla se dromaki mesa se pezodromo? :w00t: :wacko: To lew giati o logos poy ekana ayto to topic, einai i klisi poy pira se ena stenaki poy vriskete panw se pezodromo, alla to aytokinito itan sto stenaki kai oxi ston pezodromo!!! 34.5 itan i klisi... Exw kai mia klisi aplirwti apo dimotiki astynomia 64.5 euro gi'ayto evala kai to noymero 2). opote kai oso mporesete, apantiste moy.

 

Zhtw H EL-LAS(den ennow tin astynomia fysika..) :blink:

:)
Link to comment
Share on other sites

Den eimai toso sigoyros gia tin orthotita tis metaforas....vlepeis milaw KAI gia troxaia kai oxi mono gia dimotiki astynomia... :worry: Anyway egw apantiseis thelw ki apo ekei kai pera... :blink: :lol:
:)
Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλυτερη γελοιότητα όλων των εποχών είναι που τους έντυσαν καρναβάλια , με κολλητά πέτσινα παντελόνια και δερμάτινα μπουφάν ή fly αεροπορίας!!

 

Σε λίγο θα φορέσουν το fly ανάποδα,τη ζώνη πάνω από το μπουφάν, θα πάρουν και ένα λοστό και ένα sprey :p

 

Δηλαδή έλεος ρε παιδιά.Δεν σας άρεσε η προϊγούμενη στολή ;Τη θεωρήσατε πολύ "φλώρικη" ;

Τι ξεφτίλα είναι αυτή.Βλέπω Δημοτικό αστυνόμο στο δρόμο και γελάω γιατί είναι σαν σερίφης του διαστήματος :lol:

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

 

Σε λίγο θα φορέσουν το fly ανάποδα,τη ζώνη πάνω από το μπουφάν, θα πάρουν και ένα λοστό και ένα sprey :p

 

 

Ε αμα εχει Αθηναικες πινακιδες!!!!! :w00t: :lol: :rotfl:

 

Κατι που ισχυει στο εξωτερικο και πρεπει να γινει και στην Ελλαδα, αμα την πληρωσεις εντος 2 εβδομαδων Χ ευρω, απο εκει και περα Χ επι 2.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα ο Δήμος Θεσσαλονίκης προσέλαβε άλλους 100 δημοτικούς αστυνομικούς και με τους άλλους 50 που είχε έγιναν σύνολο 150!... οπότε χρειάζεται ακόμα περισσότερη προσοχή στο κέντρο της πόλης με το παράνομο παρκάρισμα και διπλοπαρκάρισμα!

Χτες ήθελα να κάνω μια δουλειά στην Εθνικής Αμύνης και είχε δύο από δαύτους να σφυρίζουν στα διπλοπαρκαρισμένα... και εννοείται ότι τα χαρτάκια πήγαιναν βροχή στους παράνομους...

 

αααα και μία ερώτηση... εάν σε γράψουν και κάποιος μ..άκας σου πάρει την κλήση από το παρμπρίζ... εσύ από που θα το μάθεις ότι σε έχουν γράψει??

η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Thelw kapoies plirofories sxetika me paravaseis toy kok kai tis klhseis poy dinoyn...

 

1)Oi kliseis poy dinei i troxaia, an den plirothoun entos 10 imerwn opws leei pisw ti ginete? Me pio tropo eispratoun ta lefta? Kai se poso diastima apo ti MH kanoniki eispraksi (an de ta plirwseis esy diladi) sta pairnoun?

2)Oti grafw parapanw, apla tis kliseis anti gia tis troxaias tis dinei i domotiki astynomia, ti ginete se ayti tin periptwsi?

3)Den einai antikanoniko na soy dinoyn klisi gia paravasi parkarismatos se pezodromo, apo ti stigmi poy to aytokinito einai mesa se ena stenaki(dromaki..)poy einai diafores polykatoikies kai OXI panw ston pezodromo, alla se dromaki mesa se pezodromo? :w00t: :wacko: To lew giati o logos poy ekana ayto to topic, einai i klisi poy pira se ena stenaki poy vriskete panw se pezodromo, alla to aytokinito itan sto stenaki kai oxi ston pezodromo!!! 34.5 itan i klisi... Exw kai mia klisi aplirwti apo dimotiki astynomia 64.5 euro gi'ayto evala kai to noymero 2). opote kai oso mporesete, apantiste moy.

 

Zhtw H EL-LAS(den ennow tin astynomia fysika..) :blink:

3) για να μπεις στο στενάκι, πάτησες στον πεζόδρομο, άρα παρανόμησες. Η κλήση είναι επειδή μπήκες σε πεζόδρομο, όχι επειδή πάρκαρες εκεί ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Τα ροζ χαρτάκια είναι δημοτική αστυνομία, τα κίτρινα τροχαία. Και τα δύο περνάνε στην εφορία και μάλιστα δεν χρειάζεται δεύτερη ειδοποίηση. Θεωρητικά έχεις μόνο 10 ημέρες για να εξοφλήσεις, πρακτικά μέχρι να αποφασίσουν να στείλουν δεύτερη ειδοποίηση ή να το στείλουν στην εφορία να κάνει την είσπραξη αντί γαι αυτούς, οπότε να προστεθεί το πρόσθιμο λόγω των "εξόδων". Οι κλήσεις που βεβαιώνονται εντός των ορίων του δήμου Αθηναίων (στους άλλους δεν γνωρίζω τί γίνεται), πληρώνονται στα ταμεία του δήμου ή στη Δηληγιάννη (είναι παράπλευρη είσοδος του κτηριου της τροχαίας και δεν πρόκειται για ταμείο της τροχαίας αλλά του δήμου Αθηναίων) ή στην Λιοσίων είτε έχουν βεβαιωθεί από δημοτικό αστυνομικό είτε από τροχονόμο. Πάντως μέχρι και γνωστός μου τροχονόμος πλήρωσε κλήση της δημοστικής του δήμου Αθηναιών για στάθμευση στην Μητροπόλεως, οπότε δύσκολα να το γλυτώσεις. Ο αρραβωνιαστικός μου είχε κάνει ένσταση σε κλήση που έφαγε έξω από το σπίτι μας από τη δημοτική αστυνομία, ενώ πάρκαρε επειδή είχε πρόβλημα υγείας αλλά τίποτα την πλήρωσε.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
την περασμενη εβδομαδα μου ηρθε απο τον δημο Χαλανδριου για παρανομα παρκαρισματα που ειχα κανει 10-12-03,19-01-04 και 29-01-04 65.50 η καθεμια!!

η ειδοποιηση λεει "σας παρακαλουμε να εξοφλησετε το χρεος σας εμπροθεσμα γιατι σε αντιθετη περιπτωση θα επιβαρυνθειτε με προσαυξησεις εκπροθεσμης καταβολης και θα υποχρεωθουμε να εφαρμοσουμε τον νομο περι εισπραξης Δημοσιων Εσοδων". :cool:

 

Μόνο σε μένα ήρθε γρήγορα η ειδοποίηση (σε 4 μήνες) οτι πρέπει να πληρώσω τα 65,50 euro έως 30-6-06 :mad:

 

Εχει τύχει κανείς σας να μην έχει πληρώσει, ακόμη κι αν του έχουν στείλει τέτοια ειδοποίηση;

Ολοι οι γνωστοί μου, μου έλεγαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν το πληρώσω, αλλά με προβληματίζει πως υπάρχει ημερομηνία λήξης πληρωμής :confused:

Link to comment
Share on other sites

Το προηγούμενο σάββατο με γράψανε για στάθμευση στον πεζόδρομο του Θησείου, στο κλασικό μέρος δίπλα στα παρτέρια παράλληλα με το σταθμό του ΗΣΑΠ. ΔΕν υπήρχαν κενές θέσεις στο δρόμο και θεωρούσα όπως όλοι ότι στο συγκεκριμένο σημείο σιωπηρά υπάρχει ελαστικότητα για τη στάθμευση δικύκλων, αφού ο πεζόδρομος είναι πολύ φαρδύς και δεν ενοχλούν κανένα πεζό, το πολύ πολύ να ενοχλείται κανένα αδέσποτο που θέλει να ουρίσει στο γκαζόν.

 

Έχω αλλού γράψει ότι είμαι υπέρ της αυστηρότητας κατά της παράνομης στάθμευσης, ιδιαίτερα όπου είναι κοινωνικά επιζήμια (σε στενά πεζοδρόμια, ράμπες αναπήρων, γωνίες κλπ). Ωστόσο θεωρώ ότι τέτοιες ενέργειες εκ μέρους των αρχών είναι ακραίες ως προκλητικές. Σημειωτέον ότι το αυτοκίνητο της δημοτικής αστυνομίας που περιπολούσε ήταν ολόκληρο πάνω στο πεζοδρόμιο. Και μην πει κανένας ότι κάναν τη δουλειά τους... όλοι κάποια δουλειά κάνουμε δεν είμαστε ούτε αλήτες ούτε αργόσχολοι.

 

Επιπλέον άκουσα από διάφορους διάφορα περίεργα και αμφιλεγόμενα για το σώμα της Δημοτικής Αστυνομίας. Ότι δεν συνεργάζεται με την τροχαία για να εντοπίσει τον παραβάτη οδηγό, μόνο μέσω εφορίας μπορεί να τον βρει (αν το όχημα είναι δηλωμένο). Ότι συχνά για εισπρακτικούς λόγους γράφει υπερβολικές ως παράλογες κλήσεις (ακόμα και σε ανθρώπους που δεν έχουν όχημα ή είναι πεθαμένοι). Ότι σε πολλές περιπτώσεις οι κλήσεις είναι άκυρες γιατί τις κόβουν όργανα που δεν έχουν αυτή την δικαιοδοσία, κ.α.

 

Τέλος για να μη λέμε μόνο τα στραβά, τα παιδιά στο περιπολικό που πήγα να ζητήσω εξηγήσεις ήταν πολύ ευγενικά και τυπικά. Είπαν ότι την κλήση την είχε κόψει η... προηγούμενη βάρδια και μάλιστα ότι μπορώ εντός 3 ημερών να πάω στην υπηρεσία για να προβάλω αντιρρήσεις (το είπαν μάλιστα 2 φορές... ύποπτο;).

 

ΥΓ: Άκουσα επίσης ότι πρέπει να έχει σήμα και στον πεζόδρομο ότι απαγορεύεται η στάθμευση ώστε να μπορούν να σε γράψουν. Ισχύει; (Δεν πρόσεξα αν είχε σήμα).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...