Jump to content

Redmi 4 Prime


adversus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό με αγχωνει κι εμενα αν και εχω κοσμοτε και βοντα και ειμαι επαρχια.Ειναι και πιο φτηνο το νοτε 4.183 ευρώ το 4/64.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 752
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό με αγχωνει κι εμενα αν και εχω κοσμοτε και βοντα και ειμαι επαρχια.Ειναι και πιο φτηνο το νοτε 4.183 ευρώ το 4/64.

 

Το Νote 4X είναι εξαιρετική συσκευή επίσης και αξίζει με χίλια στα λεφτά που παίζει... Από τις καλύτερες προτάσεις που υπάρχουν, σα συνολικό πακέτο... Αν δεν έχεις θέμα με τις 5.5 ίντσες (εγώ πχ θέλω αυστηρά 5άρι) χτύπα το άφοβα...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω 5αρι προτιμω αλλα ειναι το θεμα με την 800αρα που με προβληματιζει...τι διαολο δυσκολο ειναι να εχουν ολες τις μπαντες;
Link to comment
Share on other sites

ελα ντε..ολοκληρο κινητο ταχα τι ηταν να υο είχε και αυτό..εντωμεταξύ ειχα δει κάποια forums που την ξεκλειδωναν,αλλα δε πολυκαταλαβα.αλλοι λεγαν τα καταφεραν αλλα παλι δε δουλευε..,αλλοι και καλα οτι δουλευε..πιστεύω οτι ειναι καθαρα hardware δυστυχώς.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω 5αρι προτιμω αλλα ειναι το θεμα με την 800αρα που με προβληματιζει...τι διαολο δυσκολο ειναι να εχουν ολες τις μπαντες;

 

ελα ντε..ολοκληρο κινητο ταχα τι ηταν να υο είχε και αυτό..εντωμεταξύ ειχα δει κάποια forums που την ξεκλειδωναν,αλλα δε πολυκαταλαβα.αλλοι λεγαν τα καταφεραν αλλα παλι δε δουλευε..,αλλοι και καλα οτι δουλευε..πιστεύω οτι ειναι καθαρα hardware δυστυχώς.

 

Παιδιά αν και τα χαρακτηριστικά του είναι καλά, το Prime είναι πλέον ένα ξεπερασμένο από άποψη υποστήριξης τηλέφωνο (δεν θυμάμαι να έχει επιβεβαιωθεί ότι θα πάρει καν stable miui 9). Κάτι που έχει σταματήσει ακόμα και να πωλείται και έχει επίσημα αντικατασταθεί από άλλο μοντέλο (το 4Χ) και δεδομένου ότι δεν είναι καν φθηνό (-τερο) μάλλον δεν αποτελεί συμφέρουσα επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

να πω την αληθεια,το προτιμαω ακομα λογω της απιστευτης μπαταριας που καταφερνει λογω του sd625 και του 440 νομιζω ppi.ειδα και το 4χ αλλα παρ'ολο το 300 του περιπου ppi μου πιξελιαζε επειδη συνήθισα στο prime.οποτε καλύτερα με ελειψη 800ρας παρα τα αλλα δύο..
Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτο πιστευω, καλυτερα ταχυτητα και μπαταρια και οθονη, παρα σε καποιο σημεο διαδρομης ή σε καποιες διακοπες να μην πιασει 4g.

Επισης η xiaomi και που βγαζει νεο μοντελο, δε σημαινει οτι ειναι και καλυτερο, οπως πχ redmi note 3 pro>redmi note 4x>redmi note 5a

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν σας αρέσει ρε παιδιά να μου το πουλήσετε, χαχαχαχαχα.

 

Περιμένω κάτι μήνες το redmi 5 αλλά ............... (έχει πλάκα να το βγάλουν με 5,5αρα οθόνη να τρελαθώ).

Link to comment
Share on other sites

παιδια σορρυ για την παρεμβολη αλλα οποιος θελει ανταλλαγη με αριστο mi5 white 3/32 και και καποια διαφορα απο εσας ας μου πει

θελω λιγο ποιο μικρο μεγεθος γιαυτο

Link to comment
Share on other sites

ελα ντε..ολοκληρο κινητο ταχα τι ηταν να υο είχε και αυτό..εντωμεταξύ ειχα δει κάποια forums που την ξεκλειδωναν,αλλα δε πολυκαταλαβα.αλλοι λεγαν τα καταφεραν αλλα παλι δε δουλευε..,αλλοι και καλα οτι δουλευε..πιστεύω οτι ειναι καθαρα hardware δυστυχώς.

 

Φυσικά και είναι θέμα hardware και δεν ξεκλειδώνει με mods... Όσον αφορά το γιατί η Xiaomi σε πολλά κινητά της δεν έχει τη Β20, ο λόγος είναι καθαρά ότι πολλά από αυτά δεν τα προορίζει για Ευρωπαϊκές αγορές... Για αυτό εξάλλου βγάζει σε διάφορα μοντέλα international εκδόσεις που την έχουν... Τώρα αν πολλές συσκευές της περπατάνε και πουλάνε στην Ευρώπη είναι άλλο θέμα... ;)

 

Παιδιά αν και τα χαρακτηριστικά του είναι καλά, το Prime είναι πλέον ένα ξεπερασμένο από άποψη υποστήριξης τηλέφωνο (δεν θυμάμαι να έχει επιβεβαιωθεί ότι θα πάρει καν stable miui 9). Κάτι που έχει σταματήσει ακόμα και να πωλείται και έχει επίσημα αντικατασταθεί από άλλο μοντέλο (το 4Χ) και δεδομένου ότι δεν είναι καν φθηνό (-τερο) μάλλον δεν αποτελεί συμφέρουσα επιλογή.

 

Θα πάρει κατά 90% Miui 9 Stable και σε κάθε περίπτωση ακόμα και η επίσημη υποστήριξη να σταματήσει (που δε θα σταματήσει πριν το Miui 9), με Snapdragon και την κοινότητα του Miui από πίσω, roms θα υπάρχουν εκτιμώ... Όσον αφορά την έννοια ξεπερασμένο δεν ισχύει σε καμία περίπτωση, καθώς ακόμα και τώρα mid rangers βγαίνουν με τον 625 και 3gb ram και το κινητό όπως και να έχει στέκεται ακόμα πολύ καλά σε επιδόσεις.... Τέλος σχετικά με τα περί αντικατάστασης από το 4Χ, ούτε αυτό ισχύει... Το 4Χ καταρχήν έχει χειρότερο CPU και δεδομένου ότι σε όλα τα άλλα είναι παρεμφερή, ναι μπορούμε να πούμε ότι συνολικά το Prime είναι "καλύτερο"... Για το αν είναι συμφέρουσα ή οχι επιλογή, εξαρτάται από την τιμή που το βρίσκει κάποιος αν το βρίσκει αυτή την περίοδο... Γενικά πάντως είναι ένα ισχυρό 5άρι για κάποιον που δε θέλει 5.5 ή παραπάνω με καλές επιδόσεις και άψογη εμπειρία χρήσης...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Αν κάποιος ενδιαφέρεται να αγοράσει το Redmi 4 Pro σε εξαιρετική κατάσταση ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

Θέλω να πάρω το Mi Max 2!

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται τελικά κατάφερα να κάνω το hdr+ Να δουλέψει

 

1.Χρειάζεται root access προκειμένου να ενεργοποιηθεί το Camera2 API

2. Αφού γίνει ρουτ χρειάζεται να γίνει επεξεργασία του αρχείου συστήματος build.prop

Για εμένα δεν δούλεψε χειροκίνητη επεξεργασία με root explorer. Ακόμα και αν έκανα τις αλλαγές δεν δούλεψε όποτε το έκανα με εφαρμογή από το playstore , built.prop editor.

3. Στο τέλος του build.prop που θα είναι ένα σεντόνι από εντολές και εγγραφές κάνετε επικόλληση το εξής

«#Camera2 API

persist.camera.HAL3.enabled=1»

Και αφήνετε μια κενή γραμμή μετά από αυτό και πατάτε save

4. Μετά καλό είναι να κάνετε από το recovery ένα clear cache & dalvick

 

Προσοχή να κάνετε πρώτα ένα backup του αρχείου.

 

Η μόνη έκδοση που λειτουργεί και είναι χρηστική με ελάχιστα κολλήματα είναι η 3.2.045 η οποία κατά την πρώτη εκκίνηση δεν θα δουλέψει αλλά αν την κλείσει κανείς και την ξανανοίξει δουλεύει κανονικά.

Link εδω

https://androidfilehost.com/?fid=962021903579482902

 

Θετικά

Δουλεύει το hdr+ Και όντως κάνει διαφορά

Δουλεύει το burst mode

Δεν επηρεάστηκαν σε εμένα τουλάχιστον εφαρμογές τρίτων (instagram FaceBook )

 

Στα αρνητικά.

Δεν δουλεύει το φλας, δεν συγχρονίζει το φως με τη στιγμή λήψης (δουλεύει σε στοκ καμερα)

Δεν δουλεύει στο βίντεο (δουλεύει σε στοκ κάμερα)

Δεν δουλεύει το slowmotion ούτε η φωτόσφαιρα

Η stock camera τουλάχιστον σε εμένα δεν δουλεύει σωστά πλέον. Κρασαρει στο hdr και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

Edited by strange_thomas
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ας με βοηθήσει κάποιος...έχω 8.5.4.0 global και δεν έχω λάβει καμία άλλη ενημέρωση εδώ και ένα μήνα σχεδόν υπάρχει λύση χωρίς τη διαδικασία backup ?
Link to comment
Share on other sites

Από το official site της xiaomi

Δε νομίζω, ακόμη και σήμερα την 8.5.4.0 έχουν διαθέσιμη για κατέβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Tελευταία επίσημη είναι η 8.5.4... Σε αναμονή του Miui 9 είμαστε, να δούμε αν και πότε θα το λάβουμε... :)
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω όχι σε 2 χρόνια

 

Tο ίδιο ελπίζω και εγώ... Πολύ θετικό για την Xiaomi που υποτίθεται ότι θα δώσει το νέο Miui ακόμα και σε συσκευές του 12, ωστόσο πλέον έχω καταλήξει ότι αν κάποιος θέλει σοβαρές άμεσες αναβαθμίσεις, πρέπει να κοιτάζει ναυαρχίδες... Επίσης η αλήθεια είναι ότι η συσκευή (Redmi 4 Prime) δεν περπάτησε πολύ και αυτός είναι και ο βασικός λόγος που γενικά αργούμε πολύ στις αναβαθμίσεις... Το κατώτερο Redmi 4Χ τρέχει ήδη Miui 9... ;)

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πληροφορία και τον χρόνο σου αδερφε

Και κάτι τελευταίο έχω διαβάσει ότι κάποιοι έχω την δυνατότητα του SLOW MOTION στο βίντεο.. εμένα δεν το δείχνει καθόλου

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μετά απο κανα 8μηνο με την 8.5.1.0 νομιζω ηρθε η ώρα για ενα f.reset καθως σα να επεσε το SOT κανα 2ρακι.επι της ευκαιριας σκέφτομαι να βαλω 7.11.30 greek miui.τι λετε ειναι σταθερη;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...