Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε σύγκριση με το P8 Lite στις φωτογραφίες;

To ρωτάω αυτό μιας και η σύζυγος έχει το p8 και οι φωτογραφίες του είναι επιεικώς απαράδεκτες!

Εγω έχω το ''αρχαίο'' galaxy core...και μου φαίνεται πως βγαζει καθαρότερες..

Έχει πολύ καλύτερη κάμερα από το p8 lite, στο αναφέρω από προσωπική εμπειρία. Για τα χρήματά του είναι αξιοπρεπέστατη επιλογή. Τώρα αν θες κάτι καλύτερο, αναγκαστικά πας πάνω από τα 200€.

Αν είναι να δώσεις παραπάνω χρήματά είμαι της άποψης να αγοράσεις από Ελλάδα για να έχεις εγγύηση. Το p10 lite που αναφέρουν τα παιδιά είναι καλή περίπτωση αν πάρεις από cosmote. Δεν ξέρω με το Nokia τι παίζει, κάποια δείγματα από φώτο που έχω δει είναι καλές. Επίσης, από έξω θα έχεις περισσότερες επιλογές στα 200€, αλλά ίσως χρειαστεί να ασχοληθείς με αλλαγές ρομ, ρουτ κλπ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δολλαρια οχι ευρω

το Redmi 5 Plus ειναι κοντα στα 230 η μου φαινεται?

το 5 εχει οθονη 720p

 

meizu m6 note vs redmi 5 plus ποιο εχει καλυτερη καμερα?

 

Mε βάση ότι έχω ακούσει (κυρίως για την κάμερα του M6), υποθέτω το Meizu...

Link to comment
Share on other sites

αναμεσα στο xiaomi mi a1 και το huaweu mate 10 lite ποιο θα επιλεγατε ?

 

  • Ταχύτητα/επιδόσεις πάνω-κάτω ίδια καθώς οι επεξεργαστές τους είναι ισάξιοι περίπου
  • Κάμερα εκτιμώ πως είναι καλύτερο το Mi A1
  • Πιο future proof το Μi A1 με το Android One και τις δεδομένες αναβαθμίσεις
  • Πιο όμορφο για μένα το P10 Lite αν και αυτό είναι υποκειμενικό
  • Ποιότητα κατασκευής, πολύ καλά και τα 2
  • Αυτονομία πιστεύω καλά θα τα πηγαίνουν και τα δυο και δε θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα με κανένα
  • Το Μi A1 5.5 ίντσες, το P10 Lite 5.2
  • Bonus στο P10 Lite το NFC που με τις πληρωμές και τα εισιτήρια, αποκτά χρησιμότητα και ίσως αποκτήσει μεγαλύτερη στο μέλλον

Διαλέγεις και παίρνεις...

Edit: Μόλις είδα ότι μιλάς για το Mate... Sorry

Link to comment
Share on other sites

  • Ταχύτητα/επιδόσεις πάνω-κάτω ίδια καθώς οι επεξεργαστές τους είναι ισάξιοι περίπου
  • Κάμερα εκτιμώ πως είναι καλύτερο το Mi A1
  • Πιο future proof το Μi A1 με το Android One και τις δεδομένες αναβαθμίσεις
  • Πιο όμορφο για μένα το P10 Lite αν και αυτό είναι υποκειμενικό
  • Ποιότητα κατασκευής, πολύ καλά και τα 2
  • Αυτονομία πιστεύω καλά θα τα πηγαίνουν και τα δυο και δε θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα με κανένα
  • Το Μi A1 5.5 ίντσες, το P10 Lite 5.2
  • Bonus στο P10 Lite το NFC που με τις πληρωμές και τα εισιτήρια, αποκτά χρησιμότητα και ίσως αποκτήσει μεγαλύτερη στο μέλλον

Διαλέγεις και παίρνεις...

Edit: Μόλις είδα ότι μιλάς για το Mate... Sorry

 

σε συγκριση με το mate τι αποψη εχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι το καλύτερο είναι απο πλευρας αξιοπιστίας και ταχύτητας να το πάρεις απο το επίσημο site της εταιρείας. Απλά από οικονομικής πλευράς μάλλον συμφέρει περισσότερο από αλλού
Link to comment
Share on other sites

Το j7 εχει χειρότερη κάμερα από το meizu pro 6 plus (stock camera) αλλά και το le max 2 στη περίπτωση που το ρουτάρεις και βάλεις gcam.

 

Δες δειγματα μου με le max 2 εδώ Le max 2

Όπου γράφω hdr+ ειναι με την google camera.

 

Κατα τα άλλα όντως ένα σεβαστό ποσοστό του le max 2 έχει θέμα με το δαχτυλικό (αυθαίρετα θα έλεγα ενα 10%)

Όσον αφορά τη μπαταρία, έχει βελτιωθεί αρκετά με τις roms του Crisbal. Παρόλα αυτά σίγουρα υστερεί των άλλων προτάσεων.

Όταν το είχα μου έβγαζε κάτι παραπάνω από 4 ώρες sot. Σε συνδιασμό με την οθονάρα του και τα specs του το θεωρώ μια καλή επιλογή.

 

Κατά τα άλλα θεωρώ καλύτερη επιλογή (συνολικά) το meizu pro 6 plus

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου περίμενε λίγο για το redmi note 5 που μόλις παρουσίαστηκε στη Κίνα. Θα έχει φακό με f 1.9 και λογικά βελτίωση σε σχέση με το ινδικό μοντέλο

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να πάρω κάποιο το οποίο θα πουλήσω ''σφραγισμένο'' έστω και λίγο χαμηλότερα; Mετά να συμπληρώσω κανένα 50άρι και να πάρω κανένα της προκοπής απ'έξω;
Η ακόμη καλύτερα πάρε επιδότηση παγίου

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ακόμη καλύτερα πάρε επιδότηση παγίου

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν συμφέρει...για συμβόλαιο 18 μηνών ''γλυτώνω'' 90 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φορουμ , όπως λέει και ο τίτλος μετά από αρκετό καιρό και αφού κατάφερα να συγκεντρώσω χρήματα ήρθε η ώρα να πάρω καινούργιο κινητό με γνώμονα μόνο όσον το δυνατόν (για κινητό) λήψη ''άριστων'' φωτογραφιών.

Αναλυτικά:

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε: έως και 1000 ευρώ

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε: 5,5 και περισσότερο

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη: Μόνο από Ελλάδα

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g : Ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Αδιάφορα όλα

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Αδιάφορο

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono: Αδιάφορο

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία: Κάμερα - αυτονομία - παιχνίδια - ταχύτητα

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή: Εχω ξεμείνει με ένα Sony XA1 plus

 

Εχω κάνει λιγο μια έρευνα και βλέπω οτι προτέινουν οι περισσότεροι S9 - Mate 10pro - Note 8 - s8, παρόλο αυτά θα ήθελα και μερικές γνώμες ακόμα.

Ευχαριστώ πολύ για τυχόν απαντήσεις

Edited by geof
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ψάχνω ένα κινητό για τον πατέρα μου. Θέλει σχετικά μικρή οθόνη (περίπου στις 4 ίντσες) για απλή χρήση, κυρίως τηλέφωνα και περιστασιακά χρήση ίντερνετ (τα υπόλοιπα δεν τον ενδιαφέρουν). Καθώς είναι δύσκολο να βρεθεί στην σημερινή αγορά συσκευή σε αυτό το μέγεθος οθόνης, είναι ευπρόσδεκτες και οι προτάσεις για παλιότερα κινητά που μπορεί να βρούμε μεταχειρισμένα.

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. Μέχρι 100€

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. Περίπου 4 ίντσες

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Από Ελλάδα, για εγγύηση αδιάφορο

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; Αδιάφορο

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Αδιάφορο

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Ελληνικό μενού χωρίς φλασάρισμα

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Αδιάφορο

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. Αυτονομία, ταχύτητα, κάμερα (βαρύ gaming εντελώς αδιάφορο)

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. MLS iQTalk Aura

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή, το v30 δεν το έχω δει καθόλου να πω την αλήθεια.

Κάτι άλλο άσχετο, βλέπω αγγελίες πολλών mate 10 να πωλούνται, παίζει κάτι με το κινητό; δεν είχα ποτέ huawei και δεν γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

Είχε παίξει μια προσφορά όπου έπαιρνες mate 10 και δώρο p9 lite 2017. Οπότε πολλοί τα πήραν για να παίξουν και μετα τα πουλήσαν.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. .θα ήθελα τα φώτα σας.. δίνω μέχρι 300-350€ . Προέρχομαι από samsung note 3. Θα σας πω με σειρά τις προτιμήσεις μου.

1.οθόνη >5.5inch με ωραια χρώματα

2.καλή camera

3.ram από 4 και πάνω

4.επεξεργαστή καλό

5. Dual sim

Σε μια έρευνα που έκάνα εντύπωση μου έκαναν huawei mate 10 lite, samsung a8 2018, mi 5s plus..Έχει κανείς να προτιμάει κάτι άλλο ? Και αν όχι από αυτά που λέω τα δουλέψει κάνεις ώστε να έχει σωστή άποψη ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. .θα ήθελα τα φώτα σας.. δίνω μέχρι 300-350€ . Προέρχομαι από samsung note 3. Θα σας πω με σειρά τις προτιμήσεις μου.

1.οθόνη >5.5inch με ωραια χρώματα

2.καλή camera

3.ram από 4 και πάνω

4.επεξεργαστή καλό

5. Dual sim

Σε μια έρευνα που έκάνα εντύπωση μου έκαναν huawei mate 10 lite, samsung a8 2018, mi 5s plus..Έχει κανείς να προτιμάει κάτι άλλο ? Και αν όχι από αυτά που λέω τα δουλέψει κάνεις ώστε να έχει σωστή άποψη ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. .θα ήθελα τα φώτα σας.. δίνω μέχρι 300-350€ . Προέρχομαι από samsung note 3. Θα σας πω με σειρά τις προτιμήσεις μου.

1.οθόνη >5.5inch με ωραια χρώματα

2.καλή camera

3.ram από 4 και πάνω

4.επεξεργαστή καλό

5. Dual sim

Σε μια έρευνα που έκάνα εντύπωση μου έκαναν huawei mate 10 lite, samsung a8 2018, mi 5s plus..Έχει κανείς να προτιμάει κάτι άλλο ? Και αν όχι από αυτά που λέω τα εχει δουλέψει κάνεις ώστε να έχει σωστή άποψη ?

Link to comment
Share on other sites

Δες και το mi note 2. Έχει καλύτερη κάμερα απο το mi5s plus και ωραια oled edge οθόνη

Το mate 10 lite υστερεί σε σχέση με τις συσκευές που έβαλες

 

Edit: Άκυρο βλέπω οτι έχει ανεβει η τιμή πάλι. Δες το htc u ultra dual https://www.skroutz.gr/s/10817159/HTC-U-Ultra-Dual-64GB.html

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι με συμπηρωμενει τη φορμα για να με βοηθησετε οσο πιο πολυ μπορειτε...με ενδιαφερει η καμερα του παρα πολυ..

 

1. μεχρι 600 ευρω..

2.>5.5

3.και απο Ελλαδα και απο Κινα

4.ναι με την 800αρα μπαντα

5.για ραδιο δε με νοιαζει δεν ακουω ουτε το dual με νοιαζει αλλα nfc χρειαζομαι

6.ελληνικο μενου..δε θελω φλασαρισματα

7.θελω τελειο ηχο και τελεια οθονη..

8.καμεραρα,gaming,ταχυτητα..

9.s7 edge

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...