Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα και καλη Χρονια

 

Τι λεει το παρακατω

http://www.public.gr/product/tilefonia/kinita-smartphones/xiaomi-redmi-note-5a-prime-32gb-dual-sim-gkri-4g-smartphone/prod8762490pp/

 

Εχει οσα ζηταω, βασικα 2 σιμ + microsd

 

Ξερεται αν μπορω να επιλεξω σε ποια καρτα θα εχω δεδομενα 4g?

Εχει κατι μειον????

Το θελω απο Ελλαδα και δοσεις .

Βεβαια ξερω οτι τα καταστημα public kotsovolos plaisio , το εχουν πιο ακριβα απο το σκρουτζ.

 

Τι να προσεξω αν παρω απο σκρουτζ????

 

Μειον ειναι οι καμερες,οπου ειναι μετριες σε σχεση με αντιστοιχα huawei κινητα.

Διαλεγεις σε οποια καρτα θες ιντερνετ με 4G,μεσα απο τις ρυθμισεις του τηλεφωνου.

Απο σκρουτζ προσεχεις αν εχει την 800αρα αν και το συγκεκριμενο δεν την εχει.Εκτος αν η infoquest που ειναι εισαγωγεας φερνει μονο μοντελα με την 800αρα.

B20=800mhz για το 4G.Πολλα κινεζικα δεν την εχουν και το κινητο δεν εχει καλο σημα 4G ενω τα αλλα πιανουν καλυτερα.

Κυριως στην επαρχια ειναι το θεμα και σε πυκνοκατοικημενες περιοχες.Π.χ στο κεντρο της πολης ή αν κινεισαι σε υπογεια μερη.

Αν εχεις Cosmote,η ελλειψη δεν σε απασχολει ιδιαιτερα αλλα καλο θα ηταν να υπαρχει.

Με Vodafone τα ιδια αν και παιζει ρολο η περιοχη,κατα ποσο βλεπεις 4G στην B3/1800mhz ή στην B20/800mhz.Το ιδιο και για την κοσμοτε.

Αν εχεις Wind και παρεις κινητο χωρις B20...το 4G στην επαρχια δεν υπαρχει καθολου σχεδον.Θα εισαι με H+.

Το ειδα στην νοτια πιερια απο κατερινη εως πλαταμωνα.Εχω συσκευη χωρις B20 για το 4G.Η Wind κατα 85% δεν ειχε 4G.Ενω η Vodafone ειχε οπου δεν εβλεπα με την Wind και γενικα ειχε παντου.

Για Android φαινεται μεσω network cell info lite.

Για iPhone μεσω field test.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μειον ειναι οι καμερες,οπου ειναι μετριες σε σχεση με αντιστοιχα huawei κινητα.

Διαλεγεις σε οποια καρτα θες ιντερνετ με 4G,μεσα απο τις ρυθμισεις του τηλεφωνου.

Απο σκρουτζ προσεχεις αν εχει την 800αρα αν και το συγκεκριμενο δεν την εχει.Εκτος αν η infoquest που ειναι εισαγωγεας φερνει μονο μοντελα με την 800αρα.

B20=800mhz για το 4G.Πολλα κινεζικα δεν την εχουν και το κινητο δεν εχει καλο σημα 4G ενω τα αλλα πιανουν καλυτερα.

Κυριως στην επαρχια ειναι το θεμα και σε πυκνοκατοικημενες περιοχες.Π.χ στο κεντρο της πολης ή αν κινεισαι σε υπογεια μερη.

Αν εχεις Cosmote,η ελλειψη δεν σε απασχολει ιδιαιτερα αλλα καλο θα ηταν να υπαρχει.

Με Vodafone τα ιδια αν και παιζει ρολο η περιοχη,κατα ποσο βλεπεις 4G στην B3/1800mhz ή στην B20/800mhz.Το ιδιο και για την κοσμοτε.

Αν εχεις Wind και παρεις κινητο χωρις B20...το 4G στην επαρχια δεν υπαρχει καθολου σχεδον.Θα εισαι με H+.

Το ειδα στην νοτια πιερια απο κατερινη εως πλαταμωνα.Εχω συσκευη χωρις B20 για το 4G.Η Wind κατα 85% δεν ειχε 4G.Ενω η Vodafone ειχε οπου δεν εβλεπα με την Wind και γενικα ειχε παντου.

Για Android φαινεται μεσω network cell info lite.

Για iPhone μεσω field test.

 

Αν είναι Global Version σαφώς και έχει την B20.

Εννοείται ότι της Infoquest την έχουν. Αλλά και πολλά σκρουτζομάγαζα διαθέτουν την εν λόγω έκδοση.

Για την Β20 τα πράγματα είναι απλά... Όλες οι εταιρείες την χρησιμοποιούν. Περισσότερο, όμως, την χρησιμοποιεί η Wind στην επαρχία.

Στα χρήματα που κοστίζει το εν λόγω τηλέφωνο παίρνεις και το Xiaomi Redmi Note 4X (κατά την Infoquest) ή 4 (κατά τα σκρουτζομάγαζα και τα κινεζομάγαζα).

Πρακτικά, εφόσον μιλάμε για την Global Version, τα +40€ περίπου που κοστίζει περισσότερο η συσκευή στις αλυσίδες σε σύγκριση με τα σκρουτζομάγαζα τα δίνεις αποκλειστικά και μόνο για να έχεις τα παρακάτω:

- Ένα κολλημένο αυτοκόλλητο εξωτερικά της συσκευασίας, το οποίο αναγράφει στα ελληνικά τα specs της συσκευής.

- Ένα, επίσης κολλημένο στο εξωτερικό της συσκευασίας, εγχειρίδιο στα ελληνικά.

- Δύο έτη εγγύηση της Infoquest, σε αντίθεση με την ενός έτους εγγύηση του σκρουτζομάγαζου.

Διαλέγεις και παίρνεις φίλε lambros69...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Για να μην ανοίγω νέο θέμα, κι εγώ ψάχνω συσκευή με τα παρακάτω χαρακτηριστικά για μια φίλη, ήμασταν έτοιμοι να πάρουμε το Redmi Note 4X (Global), αλλά ακυρώθηκε λόγω μέτριας κάμερας, μετά έλεγα να πάμε σε P10 Lite, αλλά η μπαταρία ήταν χάλια απ' ότι είδα. Οπότε δεν βρίσκω άκρη και είπα αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Κοίταξα και το Honor 6X στα σκρουτζομάγαζα αλλά πολλοί γράφανε ότι λαγκάρει και το άφησα.

 

1) Χρήματα 200€-230€

 

2) Οθόνη 5,5" και πάνω

 

3) Να έχει καλή κάμερα

 

4) Δουλεύει με Cosmote What's Up (για τις μπάντες)

 

5) Να είναι πάνω από 32GB και πάνω από 3GB RAM

 

6) Ελληνική Έκδοση Official

 

7) Τουλάχιστον FullHD Ανάλυση Οθόνης

 

8) Η μπαταρία να βγάζει τη μέρα άνετα

 

9) Θα γίνει αλλαγή από Samsung J5 2015

 

10) Μόνο από Ελλάδα και κατά προτίμηση από φυσικά επώνυμα καταστήματα (Κοτσόβωλος, Public, κτλ)

 

Υπάρχει κάτι καλό σε αυτά τα χρήματα ή δεν αξίζει η αλλαγή;

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε αυτά τα χρήματα θα επαιρνα το mia1. Αλλιώς mi note 3 από Κίνα (δεν έχει 800αρα). Και όχι δεν είμαι xiaomiακιας. Το p10 lite το έχει φίλη. Δε μ ενθουσίασε. Μέτριο σε όλα χωρίς να υστερεί κάπου βέβαια

 

Στάλθηκε από το C106 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το Wi-Fi δεν έχω παρατηρήσει κάτι, δουλεύει μια χαρά.

Τι έχεις διαβάσει για το θέμα αυτό;

 

Οτι εχουν προβλημα με συνεχεις αποσυνδεσεις ειδικα οταν ειναι και το bt ανοιχτο

Link to comment
Share on other sites

Οτι εχουν προβλημα με συνεχεις αποσυνδεσεις ειδικα οταν ειναι και το bt ανοιχτο

 

Δεν έχει τέτοιο θέμα και σου το λέω εγώ που ακούω περίπου 2 ώρες την ημέρα Spotify με Bluetooth ακουστικά με τη συσκευή αυτή.

Τα μειονεκτηματα του Sony ειναι άλλα. Όπως και πλεονεκτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ηξερε το viper η μαμα θα εκανα παρτι τουλαχιστον να ηξερε να διαβαζει τα μηνιματα........αν γινει κατι στην νικολουλι την παρασκευη θα την ψαχνω η αμα την συμβει κατι να ξερει τουλαχιστον ακομα και σε περιπτωση που μινει απο χρονο ομιλιας να μπορει να στειλει ενα sms.:lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, Γιατί δε θέλω να κινηθώ πάνω απο 150€, παρακλω για τις γνώμες σας για αυτά:

 

Huawei Honor 6a (16GB)

https://www.skroutz.gr/s/12518432/Huawei-Honor-6a-16GB.html

 

Έχει ξεχωριστή υποδοχή για sd card ή χρησιμοποιεί τη μια από τις δυο sim;

 

Cubot H3 (32GB)

https://www.skroutz.gr/s/13772075/Cubot-H3-32GB.html

Το βρίσκω και εδώ https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_1057435.html?wid=11&lkid=12607150

αλλά δεν μου βγάζει priority line αλλά μόνο τις παρακάτω επιλογές

 

Registered Air Mail

10 - 25 business days

€0.00

 

Netherlands Post Registered

10 - 25 business days

€0.00

Belgium Registered(Please provide your address&city with English characters)

15 - 20 business days

€0.00

 

Expedited Shipping

3 - 8 business days

€6.38

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ huawei xiaomi και sony ποια συσκευή πιστεύετε ότι είναι η πιο καλή για απαιτήσεις όπως μια καλή φωτογραφία, αποθηκευτικό χώρο,και επεξεργαστή χωρις όμως για απαίτηση ν παίζω παιχνίδια ...τιμή μπάτζετ μέχρι 250-300 ευρώ ....έχω μπερδευτεί Μ τόσα που διαβαζω

 

Στάλθηκε από το MediaPad T1 8.0 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω το s7 edge αν ήθελα να το αλλάξω ποια συσκευή θα προτείνατε επιδότηση έχω στα 400 ευρώ...αντε να δώσω και κανένα 100-200 ευρώ αν αξίζει τόσο...Ευχαριστω εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, Γιατί δε θέλω να κινηθώ πάνω απο 150€, παρακλω για τις γνώμες σας για αυτά:

 

Huawei Honor 6a (16GB)

https://www.skroutz.gr/s/12518432/Huawei-Honor-6a-16GB.html

 

Έχει ξεχωριστή υποδοχή για sd card ή χρησιμοποιεί τη μια από τις δυο sim;

 

Cubot H3 (32GB)

https://www.skroutz.gr/s/13772075/Cubot-H3-32GB.html

Το βρίσκω και εδώ https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_1057435.html?wid=11&lkid=12607150

αλλά δεν μου βγάζει priority line αλλά μόνο τις παρακάτω επιλογές

 

Registered Air Mail

10 - 25 business days

€0.00

 

Netherlands Post Registered

10 - 25 business days

€0.00

Belgium Registered(Please provide your address&city with English characters)

15 - 20 business days

€0.00

 

Expedited Shipping

3 - 8 business days

€6.38

Μεταξυ των δυο, εννοειται το 6a. Αντιπροταση με το https://www.skroutz.gr/s/12727347/Alcatel-Idol-5-16GB.html

Στο αναλογο θεμα του εδω πολλοι ειναι καταευχαριστημενοι!

Link to comment
Share on other sites

το cubot που θες εχει οντως ξεχωριστη υποδοχη για καρτα μνημης,εκει που το βλεπεις ομως ειναι σε κινεζικη αποθηκη οποτε υπολογιζε 24% καπελο για φπα συν την χρεωση του τελωνιου. Καλυτερα να το παρεις εδω https://www.you.gr/telephony-networking/kinita-tilefona-axesouar/kinita-tilefona/smartphone-cubot-h3-black-32gb-me-6-000-mah-batari που ερχεται ουσιαστικα στα ιδια σχεδον λεφτα και αμεσα.Επισης το you (infoquest) ειναι και επισημος εισαγωγεας οποτε θα εχεις και την εγγυηση κανονικα χωρις να το στελνεις πισω στην Κίνα. Με την κατασταση που υπαρχει τωρα στο τελωνειο θα το παρεις 2 μηνες τουλαχιστον μετα.Υπαρχει βεβαια και περιπτωση με τις επιλογες αποστολης που εχει να ερθει μεσω Ευρωπης οποτε μπορει (οχι σιγουρα) να γλυτωσεις καποια καπελα,αλλα η καθυστερηση ειναι δεδομενη (ισως οχι 2 μηνες,αλλα δεν νομιζω να ερθει οσο συντομα λέει,ριξε μια ματια στα θεματα του φορουμ που ασχολουνται με αποστολες απο Κίνα για περισσοτερα).

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το honor το θεωρω και εγω οτι θα ηταν πιο ποιοτικο κατασκευαστικα,αν και εχει σε σχεση με το cubot: μικροτερη μπαταρια και ραμ,αλλά 8πυρηνο επεξεργαστη.

όμως επίσης, στην ουσια της ερωτησης,φαινεται να εχει υβριδικο slot (η micro sd στην θεση της sim2)

https://www.gsmarena.com/huawei_honor_6a_(pro)-8700.php#europe

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα αντιπροτεινα,σε εναν συμβιβασμο ποιοτητας και ευκολιας για οσα ζητας

https://www.you.gr/telephony-networking/kinita-tilefona-axesouar/kinita-tilefona/smartphone-xiaomi-redmi-4a-32gb-2gb-grey

οσο το προλαβαινεις με τα 32 γιγα (σε αλλα μαγαζια τελειωνει σιγα σιγα,και αλλου πιο φτηνα συνηθως δεν εχουν την b20 για το 4g απαραιτητη κυριως για wind)

ειναι και αυτο με υβριδικο slot αλλά κερδιζεις εσωτερικο χωρο διπλασιο σε σχεση με το honor (οποτε καλυπτεις την αναγκη του χωρου κάπως) και δεν θα εχεις ενδεχομενα θεματα ταχυτητας και σκαλωματος που καποιες φορες βγαζουν οι καρτες μνημης (ειδικα αν περνας εφαρμογες εκει).

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να μείνεις με το κορυφαίο S7 Edge, που αντέχει ακόμα και να αξιοποιήσεις αλλιώς αν γίνεται την επιδότηση... Αμφιβάλλω αν με 400 ή ακόμα και 500 μπορείς να πάρεις κάτι ανώτερο που να αξίζει τον κόπο...
Link to comment
Share on other sites

Δες το Huawei mate 10 lite.
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ huawei xiaomi και sony ποια συσκευή πιστεύετε ότι είναι η πιο καλή για απαιτήσεις όπως μια καλή φωτογραφία, αποθηκευτικό χώρο,και επεξεργαστή χωρις όμως για απαίτηση ν παίζω παιχνίδια ...τιμή μπάτζετ μέχρι 250-300 ευρώ ....έχω μπερδευτεί Μ τόσα που διαβαζω

 

Στάλθηκε από το MediaPad T1 8.0 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

huawei mate 10 lite

xiaomi mi a1

sony xa1 plus

 

με αυτή τη σειρά θα τα διάλεγα, το mate έχει την καλύτερη κάμερα απο αυτά, ενω το sony την πιο δυνατή μπαταρία στα χαρτιά τουλάχιστον

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Όλα φαντάζομαι ότι είναι πολύ καλά.απλα προχθές έτυχε να παίξω με το mate που αγόρασε ο ανιψιός μου και εντυπωσιάστηκα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 400 για κινητό συν οποίος τόκος μπει με την χρηματοδότηση. 500 να φτασουν όλα μαζι.

Παντως νομιζω πως μονο ο κωτσοβολος βαζει δοσεις μεσω χρηματοδοτησης..ολοι οι αλλοι με πιστωτικη μονο..

Link to comment
Share on other sites

Αναμεσα στα 2 iphone το 7 plus..εκτος αν θες μικρο , που μαλλον δε θες για να βαζεις και το s8..τωρα οσον αφορα 7 plus η s8 εχει να κανει καθαρα με το τι λειτουργικο σε βολευει/εξυπηρετει.. Το 7 plus το ειχα 2 μηνες, πολυ καλο και το πιο vfm αυτη τη στιγμη απ τα iphone κατ εμε..
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των μήλων. Υπάρχει 7 vs 8 ή 7plus vs 8plus. Πολύ μεγάλη διαφορά στις οθόνες.

Οπότε για μένα αν πας σε μικρό πάρε το 7άρι αν πας σε μεγάλο το 8πλας.

Αν το μπάτζετ είναι αποκλειστικά για 8 η 7πλας δες τι χρειάζεσαι οθόνη ή λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα.

 

Το s8 ωραίο και είναι κάπου ενδιάμεσα στα 2 apple σε οθόνη. Εδώ δες αν σου αρέσει το iOS ή το android

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Είμαι έτοιμος να προβώ στην επόμενη αγορά smartphone ( Για μένα και την σύζυγο, άρα 2 συσκευές θέλω)και θα εκτιμούσα την συμβουλή σας.

Έχω κατασταλάξει εν μέρει. Λόγο του μπάτζετ και από πληροφορίες που κατάφερα να μαζέψω , είμαι ανάμεσα σε Xiaomi Redmi note 4, Xiaomi Redmi note 4X & Xiaomi Mi A1.

Θέλω να πάρω γνώμες από κατόχους και ειδικούς για τις δυνατότητες και τα προτερήματα/ελαττώματα αυτών των συσκευών.

Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο είναι αρκετά ακριβότερο το Μi A1 από τα άλλα δυο μοντέλα ? Στο μυαλό μου είναι καλύτερο (για τις ανάγκες μου) το Redmi note 4. Και Ξεκινώ.

 

1) Διαθέτω 150-200 ευρώ

2) Οθόνη Προτιμώ 5'' με τις 5,5" να είναι το όριο μου.

3) Ελλάδα ή Ευρώπη. Δεν θέλω μπλεξίματα με Κίνα και τελωνείο πλέον.

4) Δεν με καίει η 800άρα , Μένω Θεσσαλονίκη και σπάνια μετακινούμαι επαρχία.

5) Δεν με νοιάζει αν είναι dual, Αλλά θέλω ραδιόφωνο και ir αν γίνεται. Χωρίς να είμαι απόλυτος.

6) Μενού δεν με νοιάζει αρκεί να υπάρχει αγγλικό. Για φλασάρισμα δεν έχω πρόβλημα.

7) Με ενδιαφέρει η καλή Οθόνη περισσότερο από τον καλό ήχο.

8) Οι προτεραιότητα μου είναι ΤΑΧΥΤΗΤΑ, Αυτονομία, Gaming, Κάμερα.

9) Αυτή την στιγμή είμαι με Huawei Honor 3 Outdoor (λόγο απώλειας της συσκευής μου)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Π.Α.Ο.Κ. Θύρα 4

Αγαπάτε Αλλήλους

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 160 ευρώ πήρα το mi5x από banggood. Ίδια συσκευή με το mia1 αλλά αυτό έχει miui και δεν έχει 800αρα

 

Στάλθηκε από το C106 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...