Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτω είναι γύρω στα 300-400euro

2) Το μέγεθος της οθόνης θα προτιμούσα να είναι στις 5.5" περίπου,χωρίς να αποτελεί και τον βασικότερο παράγοντα στην επιλογή συσκευής

3) Θέλω να το πάρω από Ελλάδα λόγω εγγύησης και αμεσότητας στην παραλαβή

4) Σπάνια χρησιμοποιώ 4g,έως και ποτέ

5) Επιθυμητό θα ήταν να υπάρχει fm radio.Για τα υπόλοιπα δεν τα θεωρώ απαραίτητα(nfc, IR κτλ)

6) Εξοικειωμένος με φλασαρίσματα είμαι και το ελληνικό μενού δεν είναι απαραίτητο

7) Και η ποιότητα της οθόνης αλλά και ο ήχος είναι χαρακτηριστικά που θα συμβάλλουν στην επιλογή της συσκευής.

8) ταχύτητα,αυτονομία, κάμερα, βαρύ gaming, .

9) Nexus 5x

 

Στα υπόψιν έχω προφανώς το mi a1 ως το κοντινότερο σε θέμα software με το nexus όμως γλυκοκοιτάζω και το lg g6!

Θα ήθελα να αποφύγω εντελώς τα samsung!

Edited by harogeo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Antretng σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου.

Μετά από μια περιήγηση εδώ μέσα είμαι ανάμεσα στα XIAMI M1 A1 (που μου πρότεινες), HUAWEI HONOR 6X & HUAWEI P9 Lite!

Εσύ ποιο θα διάλεγες???

Link to comment
Share on other sites

Από όσα ανέφερες το mia1 εχει το καλύτερο επεξεργαστή (στη gpu περισσότερο), μεγαλύτερη ram και ελαφρύτερο λογισμικό. Υστερεί από άποψη εγγύησης και σελφοκαμερα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά είμαι κάτοχος xiaomi mi max και πέρα από την κάμερα κατά τα άλλα μια χαρά. Χρειάζομαι όμως καλή κάμερα και οπωσδήποτε 6ιντσες η λίγο παρακάτω 5,9 ας πούμε :)

Είμαι ανάμεσα σε mate 10 pro, LG v30... Δεν ξέρω είμαι πολύ μπερδεμένος. Το σίγουρο είναι ότι θέλω κάτι που να φυσάει σε όλα τα επίπεδα.

Έχετε εσείς να προτείνετε κάτι άλλο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

αν θες οπωσδηποτε το ραδιο τοτε πηγαινε για το lg g6 , αν οχι τοτε με λιγο μικροτερη οθονη υπαρχει και το honor 9 στα ιδια λεφτα περιπου
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει όμως το πρόβλημα με το note 8 είναι ότι είναι στενό και edge συν το ότι θέλω και τουλάχιστον 128gb κι εκεί ποια ξεφεύγει το συγκεκριμένο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Αναζητώ κινητό για λογαριασμό φίλου τώρα που πλησιάζει η Black Friday...ας είναι και λίγο αργότερα,αν δε βρεθεί κάτι.Έκανε το λάθος προ μηνών και αγόρασε κινητό από Κίνα το οποίο χρειάστηκε τότε να φλασάρει,πράγμα που δεν το κατέχει.Με αρκετή δυσκολία τα κατάφερε αλλά επειδή πλέον το κινητό δεν είναι το ίδιο λειτουργικό όπως στην αρχή, κολλάει και χρειάζεται εκ νέου να μπει σε παρόμοια διαδικασία,ψάχνει ένα κινητό από ελληνικό κατάστημα το οποίο δε θα χρειάζεται ρουτάρισμα/φλασάρισμα κ.ο.κ. και θα μπορεί να το χρησιμοποιεί απροβλημάτιστα για 2-3 τουλάχιστον χρόνια.Συνεπώς τα βασικά ζητούμενα είναι η ταχύτητα, η smoothy λειτουργία με όσο το δυνατόν λιγότερες προεγκατεστημένες εφαρμογές που θα το βαραίνουν, η εύρυθμη λειτουργία χωρίς να χρειάζεται να επεμβαίνει εκείνος, η αυτονομία και η αξιοπιστία.Και ας εχει υποδεέστερη κάμερα ή χειρότερο ήχο,δε μας απασχολούν τόσο.Του πρότεινα λοιπόν τα Samsung Galaxy A5(single) 3/32 και Huawei Honor 8 (4/32).Αν βγει κάποια καλή προσφορά για το Samsung Galaxy S7 4/32 θα είναι καλοδεχούμενη παρόλο που είναι μονόκαρτο.

Κάθε σχόλιο ή πρόταση,καλοδεχούμενη :)

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε.Κοντά στα 300€

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε.Από 5.2 μέχρι 5.7

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος;Ελλάδα με 2ετή εγγύηση αντιπροσωπείας

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα)Δεν είναι δεσμευτικό

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc?Καλό θα ήταν να είναι δίκαρτο και να έχει ραδιόφωνο αλλά δεν είναι δεσμευτικό

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα;Eννοείται ότι θέλουμε ελληνικό μενού. ΟΧΙ,να μη χρειάζεται φλασάρισμα!

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono.Μας ενδιαφέρει κυρίως η καλή οθόνη,αν είναι και amoled ακόμα καλύτερα

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια.Ταχύτητα,αυτονομία,κάμερα.Δεν ασχολείται με games

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη.Xiaomi Redmi 3

Edited by efkola
Link to comment
Share on other sites

Σας βρίσκω σε πολύ παρόμοια φάση με εμένα, που ψάχνω να επιλέξω μοντέλο αυτό τον καιρό και το θέλω κι εγώ για μια διετία το λιγότερο.

Άρα το θέλω κι εγώ χωρίς bloatware, με καλό λειτουργικό και smoothy λειτουργία.

Απλά εγώ βάζω και την καλή κάμερα σαν πολύ σημαντικό.

 

Με βάση πάντως το καθαρό λειτουργικό, θα συνιστούσα κάτι σε stock android, όπως

Lenovo Moto G5 plus ή

Xiaomi Mi A1.

Για να μην σας παρασύρω πάντως, σε αυτά τα δύο έχω καταλήξει κι εγώ επειδή έχουν πάρα πολύ κάμερες για τα λεφτά τους.

Από την άλλη, δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλές stock android συσκευές σε αυτά τα λεφτά.

Ειδικά το Α1, έχει ενταχθεί στο πρόγραμμα android one της google, που σημαίνει ότι τα updates του τα φροντίζει η ίδια η google και όχι η εταιρεία που έχει παράξει το κινητό, όπως συμβαίνει συνήθως, άρα θα βγαίνουν πάρα πολύ νωρίς και για αρκετά χρόνια ακόμα.

 

Επίσης, θα έλεγα μακριά από samsung, καθώς βάζουν μέσα ότι μπούρδα νά'ναι, μέχρι και εφαρμογή για να δουλεύεις smart tv samsung, με αποτέλεσμα να ξοδεύουν πόρους συστήματος.

Για τα Huawei επίσης λένε καλά λόγια, ολοκληρωμένες κατασκευές όπως έχω δει κι εγώ σε δύο κοντινούς μου που έχουν αγοράσει.

 

Ας γράψει και κάποιος άλλος, με πιο ολοκληρωμένη άποψη της αγοράς, γιατί εγώ γνωρίζω την αγορά μόνο όσον αφορά κινητά με καλές κάμερες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Ήρθε η ώρα για αγορά Tablet και συγκεκριμένα 2. Λοιπόν. Για το 1ο ταμπλετ : Το ποσό που διαθέτουμε: αυστηρά μέχρι 150ευρω.

2) Την χρήση του tablet (γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά): Gaming, πλοηγηση.

3) Το μέγεθος και ανάλυσή της οθόνης που θα θέλαμε: Απο 720p και πάνω σίγουρα.

4) Κάποιο άλλο χαρακτηριστικό που θα θέλαμε να έχει (hdmi, type-c, gps, φλας στην κάμερα, μαγνητικό πληκτρολόγιο κ.λ.π.): -

5) Μας ενδιαφέρουν οι καλές κάμερες; όχι.

6) Μας ενδιαφέρει το Mobile internet 3G-4G; οχι.

7) Επιθυμούμε να χει υποστήριξή από ROMs, root κτλ; οχι.

8) Μας ενδιαφέρει η επίσημη εγγύηση στην Ελλάδα; όχι ιδιαίτερα.

9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό ή θέλουμε dual boot; οχι.

10) Μας ενδιαφέρει η μεγάλη μπαταρία; να είναι αξιοπρεπές όσο γίνεται.

11) Μας ενδιαφέρουν οι προτάσεις από το εξωτερικό ή μόνο από Ελλάδα; Μόνο από Ελλας.

12) Σε περίπτωση αγοράς από Ελλάδα, ενδιαφερόμαστε για κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα (λόγω κάποιας έκπτωσης / επιδότησης); οχι.

13) Ενδιαφερόμαστε μόνο για καινούριο ή και για μεταχειρισμένο; καινούργιο. Για το 2ο ταμπλετ : ) 1. Το ποσό που διαθέτουμε: αυστηρα μέχρι 100.

2) Την χρήση του tablet (γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά): καμερα, πλοήγηση, ελαφριά game.

3) Το μέγεθος και ανάλυσή της οθόνης που θα θέλαμε: 720p κ πανω

4) Κάποιο άλλο χαρακτηριστικό που θα θέλαμε να έχει (hdmi, type-c, gps, φλας στην κάμερα, μαγνητικό πληκτρολόγιο κ.λ.π.): αν εχει φλας καλο θα ταν αλλα δεν θα χαλαστουμε.

5) Μας ενδιαφέρουν οι καλές κάμερες; ναι

6) Μας ενδιαφέρει το Mobile internet 3G-4G; οχι

7) Επιθυμούμε να χει υποστήριξή από ROMs, root κτλ; οχι

8) Μας ενδιαφέρει η επίσημη εγγύηση στην Ελλάδα; οχι

9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό ή θέλουμε dual boot; οχι

10) Μας ενδιαφέρει η μεγάλη μπαταρία; αξιοπρεπες να ναι.

11) Μας ενδιαφέρουν οι προτάσεις από το εξωτερικό ή μόνο από Ελλάδα; Ελλαδα

12) Σε περίπτωση αγοράς από Ελλάδα, ενδιαφερόμαστε για κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα (λόγω κάποιας έκπτωσης / επιδότησης); οχι

13) Ενδιαφερόμαστε μόνο για καινούριο ή και για μεταχειρισμένο; και τα 2. Σας παρακαλω οσες παραπάνω προτάσεις μπορείτε. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Το fm radio καλό είναι να υπάρχει αλλά δεν είναι και δεσμευτικό(πχ με το nexus 5x δεν είχα ενώ στο z3 compact είχα)

Το honor δεν το είχα "δει" λόγω kirin επεξεργαστή και μιας αβεβαιότητας που είχα για τις επιδόσεις τους σε real life use,αλλά διάβασα και είδα 2-3 reviews και μπορώ να πω ότι άλλαξα γνώμη!Βέβαια το finger print μπροστά δεν ξέρω πόσο βολικό είναι αλλά αυτό θα πρέπει να το δω από κοντά για να το κρίνω.

Κάποια άποψη για το Huawei Mate 10 Lite?Σε κάμερα και επεξεργαστή μάλλον είναι κατώτερο του honor 9 αλλά...Ίσως θα πρέπει να περιμένω λίγο καιρό για να δω και εμπειρίες χρηστών.

 

Υ.Γ.: το 18:9 νομίζω μου αρέσει αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες ήμουν σε αναζήτηση συσκευής με παρόμοια κριτήρια με τα δικά σου.

Με είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον το LG g6 και το honor 9 περισσότερο από τα υπόλοιπα της αγοράς. Το καθένα για τα υπέρ του. Ήταν και στην ίδια τιμή.

Με τα δικά μου κριτήρια τα είδα από αυτή την οπτική γωνία :

Το LG g6 σε σύγκριση με το Honor 9 είχε στα υπέρ του:

α) την 5,7 οθόνη στις ίδιες διαστάσεις με το το honor 9 (5,15)

β) ανάλυση οθόνης

γ) 18:9 οθόνη (το βάζω στα υπέρ γιατί και εγώ ήθελα να την δοκιμάσω μιας και φαίνεται πολύ βολικός αυτός ο σχηματισμός).

δ) αδιάβροχο !!

ε) Λίγο καλύτερη κάμερα αλλά και OIS

Το Honor 9 σε σύγκριση με το LG g6 είχε στα υπέρ :

α) αρκετά πιο γρήγορο (έως πολύ.... το κινητό πετάει)

β) καλύτερη αυτονομία μπαταρίας

 

Δεν αναφέρω τα υπόλοιπα υπέρ και κατά γιατί για εμένα ήταν αδιάφορα.

Οπότε:

1)Αν θέλεις οθόνη, κάμερα και ois, αδιάβροχο πας σε G6.

2)Αν θέλεις ταχύτητα και αυτονομία πας στο Honor 9

Εγώ επέλεξα το Honor 9 για την ταχύτητα και την αυτονομία και συμβιβάστηκα στα υπόλοιπα. Μου άρεσε και περισσότερο η σχεδίαση του, υποκειμενικό είναι αυτό.

Μετά από σχεδόν 2 εβδομάδες, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και δεν το μετάνιωσα στιγμή. Το κινητό έχει απίστευτα ομαλή λειτουργία.

 

Καλη επιλογή!

 

Edit 20:46

Να αναφέρω επίσης ότι αρχικά με προβλημάτισε και το υψηλό SAR της συσκευής αλλά δεν το έχω όλη μέρα στο αυτί, άσε που το πρόβλημα λύνεται με hands free ή bluetooth .

 

Υ. Γ. Το προηγούμενο κινητό μου ήταν το LG g3 3/32.

Edited by arrigo
Link to comment
Share on other sites

Το mate 10 lite σε επεξεργαστή και κάμερα ειναι κατωτέρο ακόμα και από το honor 8. Υπερτερεί μόνο σε μέγεθος οθόνης και μπαταρία. Οπότε από το honor 9 είναι ακόμα πιο κατω.

 

Το g6 όσον αφορά τη κάμερα, σε συγκριτικά είναι καλύτερο από το p10 που έχει ois (έριχνε shutter σε 1/4). Οπότε δεδομένου ότι το honor 9 δεν έχει ois θα έχει ακόμα μεγαλύτερη ψαλίδα (όσον αφορά τις νυχτερινές λήψεις). Ενδεικτικά δες εδώ μια σύγκριση με p10 Cámara trasera Huawei P10 vs LG G6 (είναι 2 σελίδες)

 

Για τα υπόλοιπα δεν έχω άποψη.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Ναι,η κάμερα δεν ενδιαφέρει τόσο αλλά σ'αυτήν την τιμή εικάζω πως θα είναι αξιοπρεπής!

Όσο για τα υπόλοιπα,όντως θέλουμε ένα smoothy smartphone που δε θα χρειάζεται να το πασπατεύουμε κάθε τόσο για να δουλεύει απροβλημάτιστα, μία συσκευή χωρίς πολλά περιττά ή έστω με περιττά που δε θα το βαραίνουν!Για τα xiaomi υπάρχει μια έντονη επιφύλαξη μετά την υπάρχουσα εμπειρία...όχι επειδή δεν είναι καλές συσκευές,αντιθέτως.Απλά επειδή χρειάζονται γνώσεις και χρόνο για να φλασαριστούν μετά από κάποιο διάστημα!Δεν ξέρω αν μπορεί να αποτελεί εξαίρεση κάποιο μοντέλο,όπως αυτό που αναφέρεις,αγορασμένο από ελληνικό κατάστημα.

Και μια ερώτηση για το ''δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλές stock android συσκευές σε αυτά τα λεφτά''...υπάρχουν τέτοιες συσκευές σε ανώτερο όριο χρημάτων;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Θα ήθελα τη βοήθειά σας.Είμαι κάτοχος του jiayu s3 και δυστυχώς ήρθε η ώρα αντικατάστασης του.Είμαι μεταξύ των δύο προαναφερθέντων τηλεφώνων.

Το πρόβλημα της 800αρας μπάντας ξεπεράστηκε γιατί έχουν και τα δύο.Θέλω τις γνώμες σας για να επιλέξω ένα από τα δύο Εκτός αν έχετε και καμία άλλη επιλογή.

Κάθε άποψη δεκτή αρκεί να είναι τεκμηριωμένη και δοκιμασμένη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε = γύρω στα 200-250

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε = 5,5'' -5,7"

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη;

Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; = και απο τα 2

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) = οπωσδήποτε

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? = οχι - οχι - οχι

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; = Αγγλικο μενού - δεν υπαρχει προβλημα για φλασαρισματα

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. = αδιάφορο

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, - αυτονομια - καμερα - βαρυ gaming

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. = Letv s1 (x500)

 

Παιδια καλησπερα...

επειδη το Letv s1 (x500) εχει αρχιζει να τα παιζει σιγα σιγα και μιας και πλησιάζει και η μαυροπαρασκευη σκεφτομαι για αγορα καινούργιου κινητου.

Ειμαι μεταξυ του Letv Le max 2 6/64 και Xiaomi redmi note 4x global 4/64

Με ενδιαφερει η μεγαλη ram, η μπαταρια να κραταει τουλαχιστον μια μερα με μετρια χρηση και η καμερα να βγαζει αξιοπρεπείς φωτος

Ποιο απο τα 2 θα προτείνατε?

Επισης απο geekbyuing κανουμε αγορες χωρις να περασει τελωνειο η κοιταω σε αλλο site (bangood)??

 

Eυχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , σχετικα με τον αποθηκευτικο χωρο του SAMSUNG που ειναι μονο 16 gb τι εχετε να πειτε ? Ειναι το βασικο προβλημα που με απασχολει γιατι απ οτι ξερω δυστυχως στο περιβαλλον της samsung δεν μεταφερονται ολες οι εφαρμογες ....... οποτε τα 16 ειναι παρα πολυ λιγα . Το pro ακομα δεν εχει κυκλοφορησει ευρεως και ειμαι αναμεσα σε αυτο και το HUAWEI mate 10 lite που δε πιστευω οτι αξιζει αυτη την διαφορα τιμης . Μια πολυ καλη προταση πιστευω ειναι και το Xiaomi mi note 3 το οποιο και παλι δεν εχει πολυεμφανιστει στην αγορα και πρεπει να περιμενουμε να πεσει . Προτεινετε κατι αλλο με 5.5 οθονη τουλαχιστον 32gb και ανω dual sim (και αν εχει ξεχωριστη θεση για καρτα ακομα καλυτερα ) καλες καμερες (κατα προτιμηση διπλη) και καλη μπαταρια ? Κοιταγα και το honor 6x αλλα πιστευω οτι εχει παλιωσει λιγο ...... Και το xiaomi mi a1 στο παιχνιδι αλλα πρεπει να πεσει η τιμη ..... Η χρηση ειναι καθαρα για γυναικα .
Link to comment
Share on other sites

Και μια ερώτηση για το ''δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλές stock android συσκευές σε αυτά τα λεφτά''...υπάρχουν τέτοιες συσκευές σε ανώτερο όριο χρημάτων;

 

υπάρχουν μερικά, ναι, αλλά ξεφεύγουν λίγο

:)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και τα General mobile που είναι Android one συσκευές και με λιγότερα χρήματα. Δεν έχω ιδία εμπειρία, αλλά τα σχόλια στο skroutz π.χ εινσι θετικά.
Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy Tab A (2016) 4G, Οθόνη: 10.1" 1920 x 1200 pixels, CPU: 1600MHz Octa-Core (4+4), RAM: 2GB, Μνήμη Αποθήκευσης: 16GB, Δίκτυο: 4G - LTE, Βάρος: 525gr, μεταχειρισμένο στα 166 ευρώ ή Huawei MediaPad T3 10 9.6" WiFi, Οθόνη: 9.6" 1280 x 800 pixels, CPU: 1400MHz Quad-Core, RAM: 2GB, Μνήμη Αποθήκευσης: 16GB, Δίκτυο: WiFi, Βάρος: 460gr καινούργιο στα 99 ευρώ?

Χρήση κυρίως διάβασμα για τις εξετάσεις, σερφάρισμα και λίγα παιχνίδια, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το mediapad το 8αρι. Ειμαι ικανοποιημενος για τη χρηση που κανω,αλλα αν πηγαινα στις δεκα ιντσες θα επαιρνα το σαμσουνγκ. Πιστευω είναι καλύτερο σε ολα: οθονη,μπαταρια,επεξεργαστη κυριως. Επισης στις δέκα ιντσες θα απεφευγα οθονη με αναλυση hd,ειδικα για διαβασμα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...