Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Μου έσπασε η οθόνη στο s6. Αξίζει να την φτιάξω η να δωσω 200-250 ευρώ να παρώ καινούριο κινητό; Υπάρχει σε αυτη την κατηγορία κάτι αντίστοιχα δυνατό;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με εξαίρεση την αυτονομία, το μέγεθος του αποθηκευτικού χώρου, το εξωτερικό ηχείο και την έλλειψη gorilla glass βέβαια.
Το honor 8 δεν έχει gorilla??? Δεν το ήξερα.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η κάμερα σε νοιάζει πιο πολύ από την αυτονομία πας σε mi a1.

Νομίζω δεν έχει 800αρα όμως.

 

edit: βλακεια είπα. Έχει 800αρα απλά πρόσεξε ποια έκδοση θα πάρεις και από που. Καλύτερο τηλ. Από τα άλλα που αναφέρθηκαν

Edited by antogr
Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν βλεπω κατι καλυτερο αυτη τη στιγμη το p10 πλεον ειναι απαγορευτικο για εμενα ...Παω προς NOKIA μαλλον και κάνω το σταυρο μου μην βγει προβληματικο
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις προτάσεις..Είμαι ανάμεσα σε xiaomi redmi note 4 και xiaomi mi a1 και δε ξέρω ποιο να διαλέξω..

 

τα έχω δει και τα δυο και είναι πολύ ωραία. Από την μια διάλεξε το note 4 με 4/64 εάν θες να συγκριθεί με το mi a1.

Σαν λειτουργικό η miui φυσάει, και είναι πολύ καλό το note 4 από την αλλη το mi a1 είναι πιο λεπτό, έχει φοβερή αίσθηση στο χέρι, έχει pure android που σημαίνει ότι θα πρέπει να το παραμετροποιήσεις, αλλά θα έχεις σίγουρα αναβαθμίσεις για 2 χρόνια από την google κατευθείαν. Εάν σε ενδιαφέρει η μπαταρία όμως το a1 έχει μικρότερη απ το note 4.

Ήμουν και εγώ σ αυτά τα 2 ανάμεσα αλλά πες με τρελή, είδα το xiaomi mi max 2 και ξετρελάθηκα 6.44 ίντσες βέβαια... ανατρεπτικό για πολλούς, αλλά κατέληξα εκεί. Αν δεν έπαιρνα αυτό, θα προτιμούσα το mi a1 και ας μην έχει miui (αυτό φτιάχνεται εάν γνωρίζεις να φλασάρεις).

Μη ξεχάσω το mi a1 δεν έχει ραδιόφωνο, εάν μετράει για σένα το note 4 έχει.

Tσέκαρε και κανένα βιντέακι όπως αυτό

 

και δες τα από κοντά και παίξε, public και κωτσοβ τα έχουν να τα δεις.

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την βοήθεια σας και τις απόψεις σας για τις παρακάτω συσκευές.

Xiaomi Mi5S Plus

Xiaomi Mi 5X

Xiaomi Mi A1

 

Ποια από αυτές πιστεύετε ότι είναι καλύτερη αγορά αυτή την περίοδο και σε βάθος χρόνου; Επίσης ποια άλλη συσκευή θα προτείνατε εσείς;

Στη θέση σου θα επαιρνα το mi note 3.

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα πω το κλασσικό. Που μπορεί να έχει γίνει γραφικό αλλά είναι αλήθεια. Από 0 εώς 200 ευρώ η πιο value επιλογή είναι το redmi note 4. Eκεί αξίζει να πας.
Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ αυτων των 2 τηλεφωνων ποιο προτεινετε; Οπως το βλεπω το mate υπερτερει λιγο στο μεγεθος οθονης στο υψος και στην ενσωματωμενη μνημη. Απο εκει και περα το sony εχει καποια υπερ οπως Nfc radio c-usb οθονη gorilla glass και λιγο καλυτερη τιμη 279. Μου κανει εντυπωση που το sony δεν πολυαναφερετε.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το op5t ειναι καλύτερο, αλλά αν μιλάει για αγορά από Κίνα τότε το mi note 3 ή mi6 είναι σε πολύ μικρότερη τιμή.

 

Για την 800αρα που λες ήταν και ένας από του λόγους που του πρότεινα να συμπληρώσει τη φόρμα αλλά μάλλον δεν τον βλέπω να ξαναμπαίνει :p

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι εννοεις αντίστοιχα δυνατό. Μιλάς για ταχύτητα, αυτονομία ή κάμερα; Οι ιντσες να είναι ίδιες ή δεν σε ενδιαφέρει; Ποιο ειναι το κόστος της επισκευης;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω πιάσει λίγο στα χέρια μου το Xiaomi Redmi 4a (το πήρα δώρο σε συγγενικό πρόσωπο) μπορώ να επιβεβαιώσω ότι είναι μια χαρά για καθημερινή χρήση, και η διάρκεια της μπαταρίας φαίνεται αρκετά καλή. Προσωπικά μου άρεσε και το MIUI. Για τη χρήση που το θες και μέχρι 130€ είναι ό,τι πρέπει. Edited by godofwar161
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ήμουν και εγώ ανάμεσα στα 2 αλλά λόγω οικονομικού κατέληξα στο Sony. Είναι 100 ευρώ η διαφορά τους σχεδόν.

Τελευταία φορά που είχα Sony ήταν πριν χρόνια με ένα xperia z και δεν σου κρύβω ότι ήμουν λίγο επιφυλακτικός προς την εταιρία λόγω ότι δεν ακούγεται τελευταία πολύ.

Όσον αφορά το κινητό φοβόμουν τον helio αλλά τελικά με έβγαλε ασπροπρόσωπο και τρέχει άνετα παιχνίδια (lineage 2-order and chaos 2-mobile legends & asphalt 8) παίζουν πολύ άνετα.

Κάμερα δεν έχω δουλέψει πολύ αλλά μέχρι στιγμής στο αυτόματο βγάζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες (πολύ βολικό και το κουμπί για λήψεις σαν φωτογραφική μηχανή).

Οθόνη πολύ ευκρινής και φωτεινή, μια χαρά.

Τέλος μπαταρία ΤΕΡΑΣ, δεν το περιμενα να πω την αλήθεια. Σε μια φόρτιση που είχα κάνει πριν λίγες μέρες έτυχε να μην παίξω καθόλου παιχνίδια και έβγαλε 12 ώρες sot με υπόλοιπο 15% που το έβαλα να φορτίσει και φυσικά όλα ανοιχτά (4g-gps-sync) χρήση social-browsing-κλησεις.

Να πω την αλήθεια περίμενα 6-7 ώρες sot να πιάνει.

Κλείνοντας να πω στα θετικά που βρήκα εγώ είναι το radio-nfc-2 sim/ξεχωριστό SD slot.

Αρνητικά θα έλεγα το σχέδιο του-μπεζελς είναι λίγο άσχημα (γούστα είναι αυτά βέβαια) και ότι η γρήγορη φόρτιση που λέει ότι έχει, δεν είναι καθόλου γρήγορη, ίσως 10% ποιο γρήγορη από απλό φορτιστή.

Με συγχωρείς για το μεγάλο ποστ, ελπίζω να σε κατατοπισα όσον αφορά το Sony, για το mate δεν έχω άποψη, μου άρεσαν τα μικρά μπεζελς του αλλά η διαφορά στη τιμή με έκανε να το απορρίψω όμως δεν έχω μετανιώσει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μη ζητας συγνωμη, εγω ζητησα τη γνωμη σου και ευχαριστω που ανταποκριθηκες.

Σιγουρα στα 100 ευρω η διαφορα ειναι μεγαλη αλλα τωρα ειναι μονο 20 ευρω. Απο εμφανιση δε με ενδιαφερει καθολου απλα κοιταω την καλυτερη λυση. Μαλιστα κοιτουσα για τo xa1 ultra αλλα λογο μπαταριας στρεφομαι στο plus. To ιδανικο για μενα θα ηταν το νεο xa2 ultra με την μεγαλη μπαταρια αλλα δυστυχως μιλανε για 400+ στα χρηματα.

Τελικα τι εχει καλυτερο το xiaomi; (εκτος εμφανισης)

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου (και έπειτα από λίγη ενασχόληση που είχα με τη συσκευή) το Xiaomi Redmi 4a είναι τίμια συσκευή στο budget που θες και έχει αρκετά καλή κάμερα για απλές φωτογραφίες, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα σε καλύψει σε αυτόν τον τομέα. Πιθανότατα το Huawei να έχει καλύτερη κάμερα.
Link to comment
Share on other sites

Leeco 625 η 626 παίζουν καμία φορά με κουπόνι κάτω από τα 100..τουμπανα τηλέφωνο.Αλλιώς honor..Όχι την πλαστικουρα

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρεις που αργησα να απαντησω. μιλαω για ταχυτητα. Οι ιντσες θα προτιμουσα 5,7 αλλα μικρο το κακο αν δεν γινεται. το κοστος της επισκευης ειναι 160-190 ευρω
Link to comment
Share on other sites

Φίλε πάνε LeEco Le Pro 3 elite, δεν θα το μετανιώσεις, είναι ακριβώς στο budget σου. Δεν είναι στα επίπεδα του τωρινού σου κινητού, ποδοπατάει και s7.124-180 ευρώ είναι, θα έλεγα πιο κάτω από το budget σου, και καταστρέφει κινέζικα κινητά 2 φορές ακριβότερα, απλά το κινητό, θηρίο..

 

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk

Currently Owned : Xiaomi Mi Note 2(Scorpio) 4/64 | MiUI 9 || LeEco Le 2 x520(s2) 4/32 | eUI 26s || Xiaomi Redmi note 3 pro(Kenzo) 2/32 | Xiaomi EU | Radon Kernel 5.4 | Stereo Mod | MIUI 9

Ex-owned : Xiaomi Mi5(Gemini) 3/64 | Xiaomi EU | Stereo Mod | MIUI 9 BETA || LeEco Le Max 2(x2) x820 6/64 || LeEco Le Max 2(x2) x829 4/64 || Oneplus One(Bacon) 3/64

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τα leeco τα έχω δει αλλά δεν έχουν 800 άρα που τη θεωρώ απαραίτητη. Κατά τα άλλα, για τα λεφτά τους είναι τούμπανα, όπως είπες.
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για την αγορά κινητού dual sim με extra υποδοχή για sd card. Μέγιστο μέγεθος οθόνης 5''.

Τιμή περίπου στα 150€ με προτίμηση σε δυνατή μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, με συγχωρείς.

Εγώ το πήρα με τη προσφορά του Mediamarkt πριν τη πρωτοχρονιά που τότε ήταν στα 100 ευρώ η διαφορά.

Όσον αφορά το mate τώρα που το λες δεν βρίσκω άλλο λόγο (πλην του φρέσκου, χαμηλών bezels desing) να το αγόραζα, τουλάχιστον εγώ.

Έτσι κι αλλιώς κανένα από τα δύο δεν έχει πολύ δυνατό soc ( πχ SD 625+), οπότε ότι και να διάλεγα δεν είχα ιδέα από επιδόσεις

Τελικά μια χαρά ο Helio, οι kirrin είναι υλοποίηση της ίδιας της Huawei, αλλά δεν γνωρίζω κάτι περισσότερο ως προς τις επιδόσεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και εγω αναμεσα σε αυτα τα 2 ειμαι .νομιζω οτι το xa1 plus εχει λιγο καλυτερες καμερες συμφωνειτε?

 

Το Sony έχει 23 MP αν και δεν παίζει ρόλο αυτό, αλλά εγώ μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος.

Όσον αφορά τα Huawei η μόνη προσωπική άποψη που έχω είναι για ένα P9 που έχει η γυναίκα μου, το οποίο δεν με ενθουσιάζει από κάμερα παρόλο που έχει Leica.

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

- 300€ max.

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

- 5,2+

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

- Ελλάδα και μόνο με εγγύηση εταιρείας.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

-Ναι.

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

-Dual και NFC. Αν έχει και κάτι άλλο ευπρόσδεκτο αλλά τα δύο που αναφέρω σίγουρα.

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

-Δεν θέλω να ασχοληθώ με φλασαρισμα.

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

-Δεν έχω θέμα. Αρκεί μια αξιοπρεπής οθόνη και ένας άνω του μετρίου ήχος.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

-Ταχύτητα, αυτονομία, κάμερα, gaming.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

-Honor 8.

 

Την τωρινή μου συσκευή θα την κρατήσω γιατί είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και εκτός κάποιου απροόπτου θα την έχω για καιρό γιατί μου αρέσει πολύ. Χρειάζομαι όμως και μια δεύτερη. Δεν θέλω κάτι υποδεέστερο σε καμία περίπτωση. Θα επερνα κι άλλο ένα ίδιο αλλά έλεγα να δω κάτι πιο φρέσκο και γιατί όχι διαφορετικό χωρίς όμως εκπτώσεις σε ποιότητα και επιδόσεις σε σχέση με το Honor. Τα 300 είναι το απόλυτο ταβάνι αλλά αν πέσει και καμία ιδέα για ακριβότερη συσκευή, που ίσως τη βρω σφραγισμένη με αυτά τα λεφτά σε καμία αγγελία, ευπρόσδεκτη.

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...