Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. 300€

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. 5.5"

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Αδιάφορο

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) Αδιάφορο

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? Αδιάφορο

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; Θέλουμε Ελληνικό μενού.

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono.Μας ενδιαφέρει εννοείται και η καλή οθόνη και ο ήχος.

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. Αυτονομία κάμερα ταχυτητα βαρύ gaming

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. S5 Neo

 

Για πείτε ρε παίδες. Έχω μια προτίμηση προς τη Samsung αλλα είμαι ανοιχτός σε προτάσεις. Απλά με ενδιαφέρει να ειναι συσκευή με το τωρινo android από το εργοστάσιο κι όχι από αναβάθμιση.

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν μπορείς να συνηθίσεις το μεγάλο του μέγεθος ναι είναι

 

Στάλθηκε από το MHA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. Το ταβάνι μας είναι 250 ευρώ.

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. 5,0 ίντσες ή και μέχρι το πολύ 5,2 αν είναι μαζεμένο

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Το θέλουμε από Ελλάδα λόγω βιασύνης, αν είναι και με επίσημη εγγύηση, καλοδεχούμενο.

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα).

Ναι θέλουμε την 800άρα.

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? Dual δεν είναι απαραίτητο, ράδιο ναι, nfc-ir δεν είναι απαραίτητο.

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα;

Ναι χρειαζόμαστε Ελληνικά (και Αγγλικά). Αν αποφύγουμε φλασάρισμα ακόμα καλύτερα.

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono.

Ναι μας ενδιαφέρει ο ήχος και η οθόνη(με 250ευρώ ξέρω ότι δεν θα βρω κάτι τέλειο), μια καλη IPS LCD μας καλύπτει.

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια.

Αυτονομία, κάμερα, ταχύτητα, παιχνίδια όχι βαριά.

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. Xiaomi RedMi 4 pro (markw), αλλά εκλάπη.

 

Η συσκευή ήταν του γιου, 15 ετών.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και περιμένω εναγωνίως τις προτάσεις και συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα,είμαι κάτοχος του huawei p6 και ήρθε η ώρα για νέα αγορά . Θα δώσω για το νέο τηλέφωνο έως 300 ευρώ και έχω καταλήξει στα εξής 3 και θα ήθελα γνώμες :huawei honor 8,huawei p10 lite 4gb ram,iPhone se 32gb.Δινω προβάδισμα στο iPhone μιας και από το ταμπλετ γνώρισα το λογισμικό και μου αρέσει πολύ . κάθε βοήθεια καλοδεχουμενη
Link to comment
Share on other sites

Σε τι μπορεί να είναι καλύτερο το iPhone; honor 8 πολύ καλή επιλογή για τα χρήματα που κοστίζει

 

Στάλθηκε από το MHA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.να ρωτήσω κάτι...εχω πάρει εδώ και 4 μέρες το samsung s8+ το οποίο έχει φορτιστή fast charge...πριν είχα το note 4 το οποίο μερικές φορές το φορριζα με ένα power bank tplink...βγαζει 2.1 αμπερ...τωρα μου ειπαν(δεν το εχω φορτίσει το s8 ακόμη από το power bank) ότι αν δοκιμάσω να φορτίσω το τηλ από το power bank θα κάνει να φορτίσει πολλές ώρες...και δεν καταλαβαίνω το γιατί......κατι για τον επεξεργαστή μου είπαν.δεν το εχω φορτίσει ακόμη από το power bank γιατί το λυπάμαι...οσο μπορώ το φορτίσω από τον δικό του φορτιστή...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.να ρωτήσω κάτι...εχω πάρει εδώ και 4 μέρες το samsung s8+ το οποίο έχει φορτιστή fast charge...πριν είχα το note 4 το οποίο μερικές φορές το φορριζα με ένα power bank tplink...βγαζει 2.1 αμπερ...τωρα μου ειπαν(δεν το εχω φορτίσει το s8 ακόμη από το power bank) ότι αν δοκιμάσω να φορτίσω το τηλ από το power bank θα κάνει να φορτίσει πολλές ώρες...και δεν καταλαβαίνω το γιατί......κατι για τον επεξεργαστή μου είπαν.δεν το εχω φορτίσει ακόμη από το power bank γιατί το λυπάμαι...οσο μπορώ το φορτίσω από τον δικό του φορτιστή...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βαλτο στο powerbank,και δες αν θα κανει fast charge.Αλλα και να μην κανει δεν πειραζει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Κοίταξα τα huawei p10 lite και το sony experia xa1.

Έχετε κάποια ιδέα για αυτά τα δύο?

 

P10 Lite,καλυτερο για μενα.Αν ομως το τηλεφωνο το προσεχει και θελει να το κρατησει καιρο δες καποιο iphone 5s μεταχειρησμενο.Με ενα powerbank το θεμα μπαταρια το εχει λυσει.Εδω και ενα χρονο μια χαρα ειναι,με iOS 10 δουλευει αξιοπρεπεστατα.Αλλα αν κανετε την υπερβαση ας παει στο SE.

Αν θελει να το κρατησει για καιρο να κοιταξει iPhone αλλιως δεν αξιζει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.να ρωτήσω κάτι...εχω πάρει εδώ και 4 μέρες το samsung s8+ το οποίο έχει φορτιστή fast charge...πριν είχα το note 4 το οποίο μερικές φορές το φορριζα με ένα power bank tplink...βγαζει 2.1 αμπερ...τωρα μου ειπαν(δεν το εχω φορτίσει το s8 ακόμη από το power bank) ότι αν δοκιμάσω να φορτίσω το τηλ από το power bank θα κάνει να φορτίσει πολλές ώρες...και δεν καταλαβαίνω το γιατί......κατι για τον επεξεργαστή μου είπαν.δεν το εχω φορτίσει ακόμη από το power bank γιατί το λυπάμαι...οσο μπορώ το φορτίσω από τον δικό του φορτιστή...

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πρέπει και ο φορτιστής να έχει ίδιο πρωτόκολλο γρήγορης φόρτισης με το κινητό σου για να γράψει το κινητό γρήγορη φόρτιση. Δεν αρκεί ένας οποιοσδήποτε φορτιστής, θα φορτίσει βέβαια αλλά όχι στα γρήγορα.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Mi Max 2,αλλα δεν εχει την 800 για το 4G.Ειναι στα ορια του budget σου(απο ελλαδα παει στα 300 αλλα απο Κινα θα ειναι πιο κατω).

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους,

 

Αναζητώ μία συσκευή προς αντικατάσταση του LG G3 (2GB Ram/16GB Rom), το οποίο θέλω να αποσύρω το ταχύτερο δυνατόν λόγω τραγικού multitasking. Είναι αδύνατον να κρατήσω 2-3 εφαρμογές "σηκωμένες", χωρίς να κλείσουν άλλες από πίσω.

 

Εν τάχει, να αναφέρω ότι το μπάτζετ είναι μέχρι 150€ περίπου, μόνο από Ελλάδα, με 3GB Ram απαραιτήτως, αξιοπρεπή κάμερα αν γίνεται, οπωσδήποτε infrared blaster (δουλεύω σε κατάστημα ηλεκτρικών και είναι εργαλείο πλέον της δουλειάς μου οι υπέρυθρες στο κινητό, για να κοντρολάρω τηλεοράσεις, στερεοφωνικά, κλιματιστικά κλπ), μπαταρία να βγάζει άνετα τη μία μέρα με βαριά χρήση. Δεν παίζω καθόλου παιχνίδα ή βαριές εφαρμογές (άρα ψιλοαδιάφορος επεξεργαστής), θέλω κανονική υποστήριξη 4G της Wind που έχω και να αντέχει σε multitasking του στυλ 4-5 emails να συγχρονίζουν συνέχεια (κυρίως με 4G καθώς είμαι στο δρόμο πιο πολύ), viber, messenger, facebook (όχι οι lite εκδοχές προφανώς) και γενικά social apps ανοιχτά πάντα (χωρίς το ένα να κλείνει το άλλο λόγω έλλειψης μνήμης).

 

Με μια πρόχειρη ματιά, είδα στο skroutz το Xiaomi Redmi 4x 32GB. Φαίνεται να έχει όλα όσα ζητάω αλλά δε γνωρίζω τί γίνεται με το 4G της Wind και γενικά δεν έχω επαφή με κινέζικες μάρκες.

 

Υπάρχει κάποια βοήθεια/πρόταση?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω άμεσα κινητό και είμαι μεταξύ των 2 ή και κάποιο άλλο ίδιας κατηγορίας.

Τι προτείνετε; Και γιατί;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...