Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιστευω εδω εισαι https://www.skroutz.gr/s/9445259/Huawei-Honor-7-Lite-16GB.html#specs

 

Ουσιαστικα ειναι το p9 lite με κατωτερο panel οθονης και χωρις δαχτυλικο. Υπαρχει και εκδοση με δαχτυλικο αλλα για καποιο λογω εχει ανεβαινει αδικαιολογητα η τιμη του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν μπορω να αποφασίσω γιατι κ τα δυο μου αρέσουν τρελα!!!Θελω μια βοήθεια περισσοτερο για την οθονη..Ασχετα το μέγεθος που εχει διαφορα κ στα δυο τηλέφωνα..Κ που του mate 9 ειναι απόλαυση λόγο μεγέθους..Με νοιάζει η ποιότητα κ αν εχουν διαφορες στο μαυρο κ τα χρωματα..Τελος η συνολική εμπειρία κ καμερα..Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Παίζουν και τα δύο σε κοντινά χρήματα... Ποιο απ'τα δύο θα προτιμούσατε; Δίνω λίγο μεγαλύτερη έμφαση σε αυτονομία (browsing και messaging εφαρμογές κυρίως) και κάμερα(ο λόγος που δεν πάω προς xiaomi μεριά). Το 1gb ram διαφορά σε καθημερινή χρήση θα παίξει τόσο μεγάλο ρόλο;
Μερικές φορές καλύτερα να μιλάς, παρά να τα μασάς ;)
Link to comment
Share on other sites

Παίζουν και τα δύο σε κοντινά χρήματα... Ποιο απ'τα δύο θα προτιμούσατε; Δίνω λίγο μεγαλύτερη έμφαση σε αυτονομία (browsing και messaging εφαρμογές κυρίως) και κάμερα(ο λόγος που δεν πάω προς xiaomi μεριά). Το 1gb ram διαφορά σε καθημερινή χρήση θα παίξει τόσο μεγάλο ρόλο;

 

Eγώ 2gb ram εν έτει 2017 θα έπαιρνα μόνο σε stock Android (βλ. Μoto, Nexus 5x) και αυτό γνωρίζοντας ότι δε θα είναι τόσο future proof... Προφανώς η διαφορά στην καθημερινή χρήση πάει ανάλογα και με τις ανάγκες/χρήση του καθενός, αλλά όταν θεωρούμε τα 2 minimum για απροβλημάτιστη πλέον χρήση, αντιλαμβάνεσαι ότι τα 3 είναι αρκετά καλύτερα και σημαντική παράμετρος όταν μιλάμε για Android...

 

Δεν ξέρω πως τα πάει το J7, η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει καλά λόγια για τα J5, J7 και για καλή εμπειρία χρήσης, ωστόσο εγώ θα προτιμούσα το P8 Lite 2017, το οποίο και θεωρώ και από τα πιο VFM αυτή τη στιγμή στην αγορά...

 

Όσον αφορά τις διαφορές που σε αφορούν άμεσα (αυτονομία-κάμερα), ας μιλήσει κάποιος που ξέρει συγκεκριμένα για να σε βοηθήσει καλύτερα... Για την αυτονομία και για την οθόνη έχω ακούσει πολύ καλά πράγματα για τα J5, J7 πάντως... Όπως και για την οθόνη... Τώρα για την κάμερα δεν ξέρω...

 

Υ.Γ. Το J7 είναι 5.5, το P8 είναι 5.2, οπότε και το μέγεθος (τι σε βολεύει περισσότερο), είναι μια παράμετρος που πρέπει να λάβεις υπόψιν.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 τηλέφωνα και θα ήθελα κάποια γνώμη για το τι είναι προτιμότερο. Η συσκευή είναι για ηλικιωμένο άτομο και η βασικότερη χρήση της πέρα από τις κλήσεις θα είναι η φωτογραφίες. Ελάχιστα έως καθόλου ενδιαφέρουν οι επιδόσεις (εφόσον βέβαια δεν τρώνε τρελά σκαλώματα) και οι τυχόν αναβαθμίσεις. Πιο από τα 2 θα ήταν η καλύτερη επιλογή? Υπάρχει μήπως κάποια άλλη καλύτερη επιλογή μέχρι τα 120 ευρώ (Ούτε ευρώ επιπλέον)?
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι το 5.2 θα βολεύει αρκετά περισσότερο. Βέβαια μ'αυτά που διάβασα εδώ κι εκεί είναι μονόδρομος η αγορά branded έκδοσης στο p8 lite, γιατί τα unbranded έρχονται με beta rom
Μερικές φορές καλύτερα να μιλάς, παρά να τα μασάς ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Γράφω εδώ για να δηλώσω την δυσαρέσκεια μου για την Meizu. Έχω το M35 note το οποίο είναι πολύ καλό κινητό (για την τιμή του). Όμως είμαι εξαιρετικά απογοητευμένος από την ανάπτυξη του λογισμικού. Εδώ και 7 μήνες ξεκίνησαν την ανάπτυξη της έκδοσης 6 και ακόμα δεν έχουν δώσει stable έκδοση. Σκεφτείτε ότι το κέλυφος (έκδοση Android) είναι η 5.1!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι διαφορετικες κατηγοριες συσκευων. Αποφασισε πρωτα ιντσες και μετα βλεπουμε. Για την ιστορια το p8 lite 2017 εχει πολυ καλυτερο soc και 1 GB εξτρα Ram ενω το j7 εχει amoled οθονη. Σε καμερα δεν πρεπει να διαφερουν ιδαιτερα. Αν ηταν ιδιες ιντσες θα διαλεγα p8 lite 2017.
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι μονο για κλησεις και φωτο θα ηταν καλυτερα σε lumia..πχ Microsoft Lumia 640 LTE..

 

Χμμμ αν και μέχρι πρόσφατα ήμουν υπέρ αυτής της λογικής, ότι δηλαδή σε λίγα χρήματα κοιτάς καλύτερα προς Lumia μεριά που για ανθρώπους χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις σε εφαρμογές πάνε νεράκι απροβλημάτιστα, πλέον νομίζω δεν είναι και η καλύτερη επιλογή μετά την ανακοίνωση της Microsoft ότι πρακτικά σταματά να τα υποστηρίζει (τουλάχιστον αυτό κατάλαβα εγώ, αν κάνω λάθος διορθώστε με)...

 

Το εξαιρετικό κατά τα άλλα 640 αφενός είναι αρκετά παλιό πλέον, αφετέρου καθόλου future proof με ότι αυτό συνεπάγεται... Θα μου πεις βέβαια και τι άλλο να πάρει ή το K10/Xscreen θα έχουν καλύτερη εμπειρία χρήσης από το 640; Kαι θα σου απαντήσω πραγματικά δεν ξέρω, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Ε πιστευω οτι δεν τρεχει και τιποτα αν σταματησει η υποστηριξη..

 

Κακα τα ψεματα παραμενει μια αξιοπιστη επιλογη για ανθρωπους που δεν ψαχνονται..

Link to comment
Share on other sites

Lumia 640 και από μενα για απλη χρηση και εχεις το κεφαλι σου ησυχο...τηλεφωνήματα και φωτος κλπ απλες λειτουργιες θα υπαρχουν αλλα δεν θα αναβαθμίζονται.

Αυτό ισως να είναι και καλο, γιατι ειδα και το Αντροιντ που σε κάθε αναβαθμιση ψοφαγε, και θα τρεχεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα στην παρέα

Κάτοχος επί 3ετία ενός Xiaomi redmi note 3g και παρά το γεγονός ότι έχει βγεί παλληκάρι μέχρι σήμερα, νομίζω ότι το βαρέθηκα πλέον και πάμε γιά άλλα.

Είμαι αυστηρά και μόνο ( και λόγω εμφάνισης αφού θέλω το gold χρώμα ) μεταξύ samsung galaxy j7 και xiaomi redmi note 4 με 3-32( κάποια από τις πολλές εκδόσεις)

Ξέρω περίπου τις διαφορές τους, το j7 έχει μνήμη 2-16 και το note 3-32, δεν παίζω όμως παιχνίδια, μόνο internet, μηνύματα κλπ. Επίσης το j7 δεν έχει notification led, αλλά υπάρχει εφαρμογή που το αντικαθιστά. Το j7 έχει οθόνη ανάλυσης με 270 pp ( με οθόνη όμως amoled που λένε ότι είναι καλύτερη του note – ισχύει αυτό; ) και το note με 400 pp ενώ ο χρονισμός του j7 είναι στα 1600 και του note στα 2000, παίζει κάποιο ρόλο αυτό; Δηλαδή όλες αυτές οι διαφορές στην καθημερινή χρήση φαίνονται ή είναι μικροδιαφορές για έναν μέτριο και άσχετο χρήστη σαν και μένα;

Tα λέω όλα αυτά γιατί το j7 το έχω βρεί σ σκρουτζομάγαζα γύρω στα 180 με 2ετή εγγύηση αντιπροσωπείας, ενώ το note σε σκρουτζομάγαζα έχει 190+ αλλά με 1 έτος εγγύηση, ενώ αυτά εισαγωγής infoquest με 2ετή εγγύηση πάνε στα 230+

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.:)

( Λόγω έλλειψης χρόνου θέλω να το πάρω από Ελλάδα ή από ευρωπαική αποθήκη αλλά βλέπω ότι εκεί οι τιμές ξεφεύγουν .σε σχέση με Κίνα....)

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Aφού είχες και στο παρελθόν Xiaomi και είσαι απ' ότι φαίνεται αρκετά ικανοποιημένος, εγώ σου προτείνω να πας στο Note4X που αυτή τη στιγμή είναι από τις καλύτερες all around προτάσεις στα λεφτά του...

Τη διαφορά του 1gb ram και του CPU δεν ξέρω αν θα την καταλάβεις, αυτό πάει ανάλογα με τη χρήση του καθενός... Πάντως ειδικά από παραπάνω ram, σε Android κιόλας δε βγήκε κανένας χαμένος... Εγώ επιμένω (όπως έχω γράψει και σε άλλα θέματα) ότι με 2gb ram σε Αndroid δεν πας πουθενά πλέον, ειδικά σε midrange Samsung (να ταν κάνα stock Android να σου λέγα οκ)...

Χώρια που θεωρώ δεδομένο ότι το Note 4 με τα specs και την κοινότητα που έχει από πίσω είναι πολύ πιο future proof από το J7. Αυτό σε περίπτωση που δε θες να αλλάζεις κινητό κάθε λίγο...

Κατά τα άλλα οκ ναι η οθόνη του J7 ως Amoled κιόλας μάλλον είναι καλύτερη, αλλά και του Note 4 η οθόνη είναι σε πολύ καλά επίπεδα και σίγουρα δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας για την αγορά του.

Επίσης η αυτονομία του είναι φοβερή και αν και έχω ακούσει καλά πράγματα και για την αυτονομία του J7, νομίζω το RN4X θα τα καταφέρνει καλύτερα.

Τέλος χωρίς να είμαι ειδικός στο θέμα, μάλλον το J7 έχει καλύτερη κάμερα.

Στάθμισε τα παραπάνω, δες τι θες περισσότερο ανάλογα με τις ανάγκες/απαιτήσεις σου και αποφάσισε.

Σε περίπτωση που πας για το RN4x αξίζει να το πάρεις από αλύσιδα (ακριβότερα όπως λες) για να έχεις τη B20 και το κεφάλι σου ήσυχο με τη 2ετή εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω για τα 3gb ram. Μπορει να μην εισαι gamer ωστε να επωφεληθεις του καλυτερου soc που εχει το note 4x, ομως σιγουρα θα εποφεληθεις της ram.

 

Επισης την οθονη του samsung δεν θα την ελεγα προτερημα... μπορει να ειναι amoled αλλα εχει χαμηλοτερη αναλυση.

 

Αν σε νοιαζει καμερα υπαρχουν καλυτερες επιλογες και απο τα 2 κινητα.

Link to comment
Share on other sites

Τα windows phone απορρίπτονται. Όταν απουσιάζουν βασικές εφαρμογές δεν είναι επιλογή

 

Εν τελει ο ηλικιωμένος είναι και μερακλής, οπωσ τα λες τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ανεβασω ενα 20αρικο, πας ειτε στο p8 lite για επεξεργαστη https://www.skroutz.gr/s/6724273/Huawei-P8-Lite-Dual-16GB.html?from=drop ειτε στο samsung j5 2016 για καμερα https://www.skroutz.gr/s/8864706/Samsung-Galaxy-J5-2016-16GB.html?from=recommendations

 

Τωρα αν σου φαινονται πολλα, μπορω να σου προτεινω στα 122 ευρω το https://www.skroutz.gr/s/9409925/Alcatel-OneTouch-Pop-UP-16GB.html#specs

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Η χρηση θα ειναι για φωτογραφίες και Facebook/Viber. Καμιά αλλη χρηση δεν θα υπαρξει (twitter, παιχνιδια, ταινιες, ραδιοφωνο, μουσικη κτλ).

 

Εχω ταβανι αξεπεραστο τα 150 ευρώ. Είχα αποφασισει για Lenovo όμως βλεπω ότι δεν εχει gorilla glass τζαμακι. Το LG Κ10 2017 εχει και φανταζομαι οτι θα εχει και το J5.

 

Εχει καποιος εμπειρια από φωτογραφία του Κ10 2017; Η καμερα του ειναι ιδια με το προηγούμενο μοντελο Κ10 οπότε αν εχει κάποιος το κιν θα με βοηθουσε η γνωμη του.

Φυσικά θελω και γνωμη για το φωτογραφικες των K6 και J5 2016.

 

 

 

Στάλθηκε από το D6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Opps, δεν το είδα καν αυτό! Μπαίνει και αυτό στην εξίσωση λοιπόν! Κάμερα;

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μετά από ένα ατύχημα που είχα το lg g2 μου πάει για απόσυρση καθώς έγινε αποκόλληση δεξιά και αριστερά της οθόνης και η επισκευή του θα κοστίσει κοντά στα 150 ευρώ, οπότε είχα που είχα σκοπό να πάρω κάποια άλλη συσκευή είναι ευκαιρία.

τι προτείνετε?? γενικά έχω μία εμπιστοσύνη σε lg-samsung και τώρα τελευταία σε huawei σίγουρα μιλάμε για android.

η χρήση του είναι περισσότερο σερφαρισμα ραδιόφωνο και photo ερασιτεχνικές πιο πολύ για τις στιγμές όχι ''επαγγελματικές''

και αν είναι εύκολο η μπαταρία του να είναι στα ίδια επίπεδα με το g2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...