Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπααα..το Pixel XL πάει στα 1000 euros...όσο για το S7 Edge το Budget μου το φτάνει με πολύ ζόρι...χαχα..Για να καταλάβετε το budget μου είναι στα 400 euros. Edited by Incpector
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

400e λοιπόν :)

5.2 G5 θα έλεγα

5.5+ ιντσες hmmm. Κανα Mate 8 ίσως? (αλλά από κάμερα δεεεν)

5.5 θεωρώ το 1+3 VFM, περίμενε και 5 μέρες να δούμε την αναβάθμιση του (3Τ) που θα παίζει στα 450ε

Link to comment
Share on other sites

Στα 400€ 1+3 και S7 μεταχειρισμένο,θα βρεις συσκευές σαν να είναι καινούργια,μπορει και σφραγισμένο....

Ακόμα και το G5 είναι σε αυτά τα λεφτά....

Link to comment
Share on other sites

Η RAM γενικά σας ενδιαφέρει σε ένα κινητό? Να μην κοιτάξω κινητά με 6GB RAM? Γιατί βλέπω πως μου προτείνετε κινητά με 4GB RAM..γιατί άμα είναι με 4GB RAM θα πάω στα σίγουρα για S7 Edge. Ανησυχώ κιόλας μην πάρω κινητό με 4GB RAM και μετά από 1-2 χρόνια δεν σηκώνει τίποτα. Edited by Incpector
Link to comment
Share on other sites

Το P8 lite έχει θέμα με την αυτονομία. Τα άλλα δύο έχουν κολληματακια. Το πρώτο διορθώνεται με power bank, το δεύτερο? Διαλέγεις κ παίρνεις ωστόσο
Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θεση σου θα επαιρνα ή oneplus 3 ή xiaomi mi5s(παρα πολυ καλή κάμερα)

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά:D

 

Έπεσε απο το μηχανάκι το Χiaomi note3 μου και παρότι ραγισε και έχει ανοίξει ,δουλεύει ακόμα σε όλα (σχεδόν):lol:!Ομως ζυγώνει η ώρα του και

θα ήθελα την βοηθεια σας για να επιλέξω συσκευή εώς 200ε ταβάνι -αυστηρά(δεν γίνεται να προσθέσω ούτε ευρώ -υπάρχει λόγος)!!

Πρέπει να έιναι αποκλειστικά σε ένα απο τα εξής καταστήματα : κωτσόβολος,mediamarket ή πλαίσιο.

Κοιτάζω να έχει καλή μνήμη(2G) ,εμφάνιση, φωτογραφία αξιοπρεπή και το Sar να μην έιναι στον Θεό!!

Λογω SAR απέκλεισα τις συσκευές Ηyawei Honor 7 lite(5C),Lenovo A7010 επειδή δεν χρησιμοποιώ handsfree και ότι κι αν μου πείτε έχω επιρεαστεί.:(

 

Αυτά που ξεχώρισα είναι τα -Sony xperia C4, - Ηυawei P8 Lite, -Lenovo vibe K5 και - zte blade v7 lite.ΖΤΕ δεν είχα ποτε και είμαι επιφυλακτικός!

Παρακαλώ πείτε μου την αποψή σας γι αυτά ή και κάποια άλλη πρόταση εάν θα επιλέγατε εσεις στην θέση μου!!! ευχαριστώ:confused: :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Είχες xiaomi με sar να είναι άγνωστος Χ, και ξαφνικά σε απασχολεί το sar :confused:

Εννοείται από αυτά που αναφέρεις το honor είναι το καλύτερο και δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να σε απασχολεί το sar Γιατί όπως είναι γνωστό η Huawei χρησιμοποιεί 2 κεραίες. Καταρχήν η τιμή του sar που αναφέρεται είναι η μέγιστη οταν λειτουργούν και οι 2 κεραίες και συμβαίνει όταν απαιτείται να μεγιστοποιήσει τη λήψη σήματος σε συνθήκες όπου το σήμα είναι κακό και τα έχεις ολα ανοικτά, data, Bluetooth, κλπ. Σε κανονικές συνθήκες είναι πολύ χαμηλότερο το sar.

 

Anyway, από τα υπολοιπα που αναφέρεις, επειδή έχω το zte blade s6 εδώ και ένα χρονο, είναι αξιοπρεπή κινητό και απροβλημάτιστο. Απο όσο βλέπω αυτό που αναφέρεις έχει λιγότερους επεξεργαστές, αλλά κάποια extras οπως fingerprint, οπότε θεωρώ ότι είναι καλή επιλογή αλλά προβληματίζει ότι είναι τετραπυρηνο. Αν δεν σε σε ενδιαφέρει το fingerprint, θα προτιμούσα το p8 lite που είναι αρκετό καιρό στην αγορά και το.γνωρίζουμε.Εξίσου καλή επιλογή είναι και το Xperia, με πολύ καλή οθόνη και πάνω κάτω ξέρεις τι περιμένεις από τα Xperia τα οποία είναι τίμια κυρίως σε κάμερα. Απο μπαταρία δεν ξέρω πώς θα είναι λόγω οθόνης. Lenovo όσα έχω δουλέψει δεν μου αρέσει για κάποιο λόγο το ui τους. Εν κατακλείδι, νομίζω και τα 4 είναι τίμια, εγώ θα σου πρότεινα να δεις από κοντά πιο σου αρέσει εμφανισιακά, να διαβάσεις κάποια reviews για τα αρνητικά τους και με βάση αυτά να προχωρήσεις στην αγορά. Δεδομένων των περιορισμών που θέτεις και εφόσον απορρίπτεις το honor, θεωρώ ότι όλα θα σε καλύψουν. Προσωπικά λόγω χαρακτηριστικών θα κοιτούσα πρώτο το Xperia αν σε ενδιαφέρει 5.5' οθόνη, μετά το Lenovo, μετά το p8 lite και τελευταίο το zte.

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

OnePlus 3, παραγγελία κατευθείαν από την εταιρία. Απλά να περιμένεις ως της 15/12, να δεις αν θα αλλάξει η τιμή με την παρουσίαση του 3Τ.
Sent it From outer Space.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μου λες να μην κοιτάξω το sar του Huawei Honor 7 lite(5c) και να το βάλω στις επλιογές μου?Κόιταξα και το Samsung J5 duos(2015) ,έχει 1.5 G μνήμη αλλά φαινεται καλη επιλογή!Τελος πάντων, θα ήθελα να μου πείς εαν επέλεγες εσυ να κάνεις μια λίστα για σένα με 4 κινητά απο τα καταστήματα που ανέφερα ποια θα ήταν αυτή ,κατα σειρά προτίμησης, ευχαριστω!:) Edited by Cimmerian
ορθογραφία
Link to comment
Share on other sites

Για ξαδελφη που ψαχνει τα εξης:

Καλη καμερα οσο γινεται ,και για selfie

Kαλη αυτονομια

καλη ποιοτητα κλησης οπωσδηποτε

αγορα απο ελλαδα,για εγγυηση και τιμολογιο(γιαυτο δεν εβαλα κινεζικα).

αξιοπρεπη οθονη.

Αξιοπιστο software ,hardware

Κατεληξα σε αυτα http://www.skroutz.gr/comparelists/40?compare=10036784%2C9751440%2C7408391%2C9177791%2C9986194%2C8864711

Τι λετε?

Εχετε να προτεινετε κατι αλλο?

ευχαριστω.

Να προσθέσω και το moto G4 dual.

Edited by cmeletis
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι να πάρω ένα xiaomi redmi note και έχω καταμπερδευτεί με όλες τις εκδόσεις που έχουν βγάλει και μας έχουν τρελάνει.

 

Redmi note 3 με τον Οκταπύρηνο Helio X20

Redmi note 3 pro international έκδοση με τον Εξαπύρηνο Snapdragon

ή το πιο πρόφατο Redmi note 4 pro με τον δεκαπύρηνο Helio X10

 

ενδιαφέρομαι να έχει φυσικά ελληνικό μενού και καλό είναι να υποστηρίζει την 800αρα μπάντα.

Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με οσο είπε ο Zananiro από πάνω και θεωρώ το Honor 7 lite κορυφαία επιλογή σε αυτά τα λεφτά. Αλλά αν σε απασχολεί τόσο το sar, ή σειρά προτίμησης είναι όπως τα έχεις γράψει, αν και το C4 έχει αρχίσει να παλιωνει λιγο
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτην την τιμη το sony ειναι full hd μεγαλη οθόνη..Θα ηταν το πρωτο που θα διάλεγα με βαση τα χαρακτηριστικά..Μετα φυσικά το j5 με super amoled οθονη και πολυ καλη διαρκεια μπαταριας.Το lg μονο για την μεγαλη διάρκεια μπαταριας.Το Huawei θα το εβγαζα εκτός λογω υψηλού δείκτη Sar..Οπως καταλαβαίνεις ξεχωριζω το Sony και το samsung,οποτε δες και τι μέγεθος οθόνης ζητάει και αποφάσισε.Για το motorola δεν μπορώ να βρώ δεικτη sar..Φαίνεται πολυ καλο!# Edited by Giannis114
Link to comment
Share on other sites

Το SAR είναι μία υπερβολή καθώς ειναι οι υψηλότερες τιμές που δίνονται όταν μία συσκευή λειτουργεί με τα πάντα ανοιχτά (bluetooth, wi-fi, δεδομένα, με 2 sim κτλ.) και συνήθως ανεβαίνουν οι τιμές σε σημεία που δεν υπάρχει καλό σήμα. Κατά τα άλλα οι τιμές είναι εντός των ορίων που έχουν θεσπιστεί και βέβαια σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει πως όταν κουβαλας το κινητό σου θα κουβαλάς και αυτές τις τιμές ακτινοβολίας. Προφανως και σε νορμαλ χρηση οι τιμες ειναι πολυ χαμηλότερες. Τα iphone για παράδειγμα έχουν και αυτά ανέκαθεν υψηλότατες τιμές... Από εκεί και πέρα βέβαια δεν είναι κακό που μερικοί προσέχουν (και καλά κάνουν βέβαια).

 

Στο θέμα μας τώρα. Από τις συσκευές που παρέθεσες σε επιδόσεις το Honor 7 Lite είναι καλύτερο από τα υπολοιπα και γενικά είναι μία εξαιρετική all-around συσκευή. Με βάση ομως το τι ψάχνει η ξαδέλφη σου εγώ θα επέλεγα το Samsung J5 καθώς έχει και μπροστινό φλας για καλές selfie (και γενικότερα καλές κάμερες), έχει πολύ καλή αυτονομία και amoled οθονη. Και το Sony έχει μπροστινό φλας βέβαια αν δε κάνω λάθος αλλά υστερεί σε αυτονομία αρκετά... Το Asus δεν είναι ιδιαίτερα δοκιμασμένο αλλά σε ξένα φόρουμ διαβάζω πως βγάζει θεματακια. Το Moto G4 είναι και αυτή καλή all-around συσκευή αλλά μέχρι εκεί ενω το LG πέραν της αυτονομίας δε νομιζω να υπερτερεί κάπου σε σχέση με τα υπόλοιπα...

 

Βέβαια αν η ξαδέλφη σου παίζει 3D παιχνίδια μανιωδώς και είναι προτεραιότητα (που δεν το νομιζω) τότε αλλάζει το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν παίζει 3d παιχνίδια. Κυρίως internet,κατανάλωση περιεχομένου,φατσοβιβλιο,φωτό, κλπ.

Το lg το έβαλα λόγω καλού service.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια ερώτηση. Θέλω να πουλήσω το iPhone και να μεταβώ σε κάτι άλλο. Λόγω χρημάτων έχω καταλήξει σε τρία κινητά. M8, lumia 930 και lumia 1520. Θεωρείτε ότι το htc αν εξαιρέσουμε το λειτουργικό, είναι ανώτερο και δυνατότερο από τα άλλα δυο; Επίσης η κάμερα δε παίζει μεγάλο ρόλο.
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου!!!! Δεν έχω καλές κριτικές για το Maya γενικότερα!!! Υπήρξαν άτομα που ήταν καθαρά υπέρ του qukitel αν και "χαμηλότερου" επιπέδου συσκευή!!!

Σε Ελληνικό κατάστημα με "φόρτωσαν " πολλά αρνητικά γι το Maya και ήταν η αιτία για αυτην την ερωτηση μου εδώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω για ισo ή καλύτερο του LG G2.

Προτεραιότητες:

1.Ποιοτητα κατασκευής

2.Ταχύτητα

3.Μπαταρια

4.GPS

5. Καλή οθόνη κάτω από ήλιο

 

 

Xρήση:Πολύ χρηση browsing και multitasking

Την κάμερα δεν τη βαζω στην κορυφή των απαιτήσεών μου.

 

Eυχαριστώ!

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

RN4 εκδοση 3/64 $180 geekbuying

χωρος ρομ 64gb, tap to wake, πιο ομορφο

 

αν ομως θες οπωσδηποτε 800mhz τοτε RN3P international

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...