Jump to content

Πιστοποίηση ΙΕΚ


dreaming
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα σας ... Είμαι απόφοιτος Δ.ΙΕΚ και ψάχνω τις απαντήσεις πιστοποίησης για την ειδικότητα Τεχνικός Η/Υ και ηλεκτρονικών μηχανών γραφείου.

 

Όποιος γνωρίζει το παραμικρό ας αφήσει ένα reply.:happy:

 

Thanks in advance!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 298
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...
Ξερετε που μπορω να βρω ερωτησεις πιστοποιησης για την ειδικοτητα τεχνικος ανελκυστηρων ; . Δημοσιο ιεκ και οπως ξερουμε ερωτησεις εχουμε απαντησεις .........;;;;;; Τις παλεβω οσο μπορω αλλα μονος μου ολες δεν θα τις βγαλω ....στις ειδικες ερωτησεις κολαμε.... Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
έχω τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις για τεχνικούς μαγειρικής τέχνης chef...

 

Καλησπέρα φίλε μου,

θα μπορούσα να έχω ερωτήσεις και απαντήσεις για τεχνικούς μαγειρικής τέχνης;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

θΑ ήθελα να ρωτήσω τα άτομα που δώσανε πιστοποίηση στην ειδικότητα <<Προσχολική Αγωγή Δραστηριοτήτων Δημιουργίας και Έκφρασης>> τι ερωτήσεις τους κάνανε στο ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ.

Απλά ρωάω για να πάρω μια γεύση.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και εύχομαι σε όλα τα παιδιά ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Edited by viola
Link to comment
Share on other sites

θΑ ήθελα να ρωτήσω τα άτομα που δώσανε πιστοποίηση στην ειδικότητα <<Προσχολική Αγωγή Δραστηριοτήτων Δημιουργίας και Έκφρασης>> τι ερωτήσεις τους κάνανε στο ΘΕΩΡΙΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ.

Απλά ρωάω για να πάρω μια γεύση.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και εύχομαι σε όλα τα παιδιά ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

 

Είχα δώσει πριν από 10 χρόνια, οπότε μπορεί να μην ισχύουν αυτά που θα σου πω αν έχουν αλλάξει οι ερωτήσεις που δίνουν.

Είχαν πέσει 9 ερωτήματα, δεν τα θυμάμαι όλα, αλλά θυμάμαι ότι είχαν ζητήσει τους ορισμούς της μάθησης, είδη μνήμης, τα κυριότερα λοιμώδη νοσήματα με μια μικρή περιγραφή και η τελευταία ερώτηση που θυμάμαι (και ήταν φοβερά εύκολη) "Τι είναι το κολάζ και με τι υλικά μπορούμε να το φτιάξουμε".

 

Σε γενικές γραμμές δηλαδή είχε μπει μία ερώτηση ανά μάθημα, όλες επιγραμματικές και τις απαντούσες ακόμα κι αν δεν είχες ρίξει το διάβασμα τη ζωής σου :)

 

Το πρακτικό ήταν ακόμα πιο εύκολο. Ρώτησαν μερικές ερωτήσεις από το πακέτο που ήταν κανονικά για το θεωρητικό (πχ εμένα με ρώτησαν τι κάνω σε περίπτωση ρινορραγίας) και μας ζήτησαν να αναφέρουμε παραδοσιακά ομαδικά μαθήματα και κάτι κοπελιές που το έπαιζαν έμπειρες (έκαναν τη βλακεία να πουν ότι δουλεύουν ήδη) τις έβαλαν να παίξουν τα παιχνίδια :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλισπερα και απο μενα θα ιθελα να ρωτισω κατι σχετικα με την πιστοποιηση γιατι στο ιεκ δεν ξερουν, εαν παρεις την βεβαιωση απο το ιεκ οτι τελειωσες απο τη σχολη δεν μετραει και θελει οπωσδιποτε να παρεις πιστοποιηση? ο λογος που το ρωταω αυτο ειναι γιατι θα ιθελα να φυγω εξωτερικο κατευθειαν μολις τελειωσω με το ιεκ ευχαριστω εκ των προτερων και καλα χριστουγεννα σε ολους.
Link to comment
Share on other sites

καλισπερα και απο μενα θα ιθελα να ρωτισω κατι σχετικα με την πιστοποιηση γιατι στο ιεκ δεν ξερουν, εαν παρεις την βεβαιωση απο το ιεκ οτι τελειωσες απο τη σχολη δεν μετραει και θελει οπωσδιποτε να παρεις πιστοποιηση? ο λογος που το ρωταω αυτο ειναι γιατι θα ιθελα να φυγω εξωτερικο κατευθειαν μολις τελειωσω με το ιεκ ευχαριστω εκ των προτερων και καλα χριστουγεννα σε ολους.

 

Η ΒΕΚ (Βεβαίωση Επαγγελματικής Κατάρτισης) γράφει απλά ότι παρακολούθησες τα μαθήματα και πιο συγκεκριμένα ότι δεν είχες τόσες απουσίες ώστε να κοπείς. Με την Πιστοποίηση αποδεικνύεις ότι το κατέχεις. Όπως στα αγγλικά που αν δεν πάρεις το Lower δεν μπορείς να αποδείξεις ότι ξέρεις τη γλώσσα.

 

Κάποιοι εργοδότες ίσως να αναγνωρίζουν τις γνώσεις και με τη ΒΕΚ αλλά δε θα το ρίσκαρα στο εξωτερικό...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ anarxiki! ο αριθμος των ερωτησεων που θα πεσουν στην πιστοποθηση ειναι ο ιδιος σε καθε μαθημα ι διαφορετικος? εγω ενδιαφερομαι να μαθω συγκεκρυμενα για την ειδικοτητα του τεχνικου φαρμακων.
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ anarxiki! ο αριθμος των ερωτησεων που θα πεσουν στην πιστοποθηση ειναι ο ιδιος σε καθε μαθημα ι διαφορετικος? εγω ενδιαφερομαι να μαθω συγκεκρυμενα για την ειδικοτητα του τεχνικου φαρμακων.

 

Ξέρω ότι υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός ερωτήσεων (διαφορετικός σε κάθε ειδικότητα) που δίνεται από πριν. Από αυτές διαβάζουμε και προετοιμαζόμαστε για την Πιστοποίηση. Στις εξετάσεις δεν ξέρω πόσες ερωτήσεις βάζουν. Μπορεί να είναι στάνταρ αριθμός, μπορεί να αλλάζει ανάλογα με τη βαρύτητα (8 δύσκολες ερωτήσεις ή 12 εύκολες) ή μπορεί να αλλάζει ανάλογα με την ειδικότητα.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αρχίσεις να προετοιμάζεσαι από τώρα. Ζήτα από τους καθηγητές να σας δώσουν τις ερωτήσεις για το μάθημά τους και να σας βοηθήσουν στις απαντήσεις. Έτσι στο τέλος θα έχεις έτοιμο ένα φυλλάδιο για να διαβάσεις αντί να ψάχνεσαι τελευταία στιγμή.

 

Κοίτα κι εδώ μήπως βρεις κάτι παραπάνω: http://www.oeek.gr/index2.html

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

klainmain_gr

 

Όπως σου τα λέει και το anarxaki

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αρχίσεις να προετοιμάζεσαι από τώρα. Ζήτα από τους καθηγητές να σας δώσουν τις ερωτήσεις για το μάθημά τους και να σας βοηθήσουν στις απαντήσεις. Να το απαιτήσεις, μην το αμελήσεις!Να μην εφυσηχαστείς αν δεν σου ικανοποιηθούν πλήρως οι ερωτήσεις που έχεις.Κατά την αποψή μου.Έτσι στο τέλος θα έχεις έτοιμο ένα φυλλάδιο για να διαβάσεις αντί να ψάχνεσαι τελευταία στιγμή.

 

ΓιΑ να ενημερώνεσαι για ότι θες μπαίνε εδώ: http://eopp.gov.gr/

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εγω εχω τεελειωσει

προσχολικης αγωγης ημερησιας φροντιδας παιδιων με ειδικες αναγκες αλλα δεν μπορω να βρω τις απαντησεις πιστοποιησης και εχω λιγο απογοητευθει.Αν μπορει καποιος να με βοηθησει 8α το εκτιμησω πολυ. ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Είχα περάσει πριν 10 χρόνια το πρακτικό κομμάτι και είχα κοπεί στο θεωρητικό (μάρκετινγκ). Τώρα έχει κλείσει και το ιεκ που είχα πάει (Πυθαγόρας). Θα μπορέσω άραγε να ξαναδώσω ?

Η σελίδα του ΟΕΕΚ δεν ανοίγει. Ποτε είναι οι επόμενες εξετάσεις πιστοποίησης και που δηλώνουμε συμμετοχή ?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε εγώ το μόνο στο οποίο μπορώ να σας βοηθήσω είναι σχετικά με το ερώτημά σας:

Ποτε είναι οι επόμενες εξετάσεις πιστοποίησης και που δηλώνουμε συμμετοχή ?

 

Για ότι είναι μπορείτε να μπαίνετε εδώ:

http://eopp.gov.gr/

Link to comment
Share on other sites

Στο παραπάνω σύνδεσμο δεν βρήκα να λέει πότε είναι οι επόμενες εξετάσεις.

Στη καρτέλα “πρόγραμμα εξετάσεων” μιλάει για τις εξετάσεις Σεπτεβριου που πέρασαν.

Γνωρίζει να μου πει κάποιος ημερομηνία επόμενων εξετάσεων και υποβολής δικαιολογητικών ?

Link to comment
Share on other sites

Στο παραπάνω σύνδεσμο δεν βρήκα να λέει πότε είναι οι επόμενες εξετάσεις.

Στη καρτέλα “πρόγραμμα εξετάσεων” μιλάει για τις εξετάσεις Σεπτεβριου που πέρασαν.

Γνωρίζει να μου πει κάποιος ημερομηνία επόμενων εξετάσεων και υποβολής δικαιολογητικών ?

 

Φοβάμαι ότι δύσκολα θα βρεθεί κάποιος εδώ να σου απαντήσει. Γιατί δεν περνάς από το πιο κοντινό δημόσιο ΙΕΚ;

Αν δε σε βοηθήσουν, τουλάχιστον θα ξέρουν να σου πουν πού να απευθυνθείς.

 

EDIT:

 

Δες κι εδώ: http://eopp.gov.gr/index.php/exams/eggrafa

Edited by anarxaki
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, πλέον απο εδώ και στο εξής τα Ι.Ε.Κ ούτε και αυτά ξέρουν κάτι παραπάνω.Το ξέρω και το λέω.

Εγώ εδώ μπαίνω, δεν ρωτάω πλέον στα Ι.Ε.Κ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.έχω τελειωσει στελεχος τραπεζικων εργασιων!εδωσα το σεπτεμβριο πιστοποιηση και φυσικα δεν περασα αφου δεν καταφερα να βρω τις απαντησεις απο πουθενα!εγραψα οτι θυμομουνα με αποτελεσμα να κοπω στο θεωριτικο μερος!αποψη μ?μην παει κανεις να δωσει πιστοποιηση εαν δεν εχει απαντημενες ολες τις ερωτησεις.οι πιθανοτητες να περασετε ειναι ελαχιστες.στο πρακτικο κομματι ειναι πιο ευκολα τα πραγματα οπου αν οντως εχετε γνωση του αντικειμενου θα περασετε πιο ευκολα!το θεωρητικο ομως οχι.δεν θελουνε σαλτσες κλπ.θελουν ακριβεις ορισμους,λυσεις ασκησεων και τιποτα παραπανω 'η λιγοτερο.οσοι ειστε ετοιμοι και δωσετε στις επομενες εξετασεις ευχομαι καλη επιτυχια!εγω δεν νομιζω να δωσω αφου ακομη παλευω για την ευρεση των απαντησεων.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα..!!!

θέλω αν μπορείτε να με βοηθήσετε γενικά και με ότι θεωρεί ο καθένας σημαντικό που πρέπει να γνωρίζω για την πιστοποίηση στο ιεκ.. έχω τελειώσει τει και για να ανοίξω σχολή οδηγών πρέπει να δώσω πιστοποίηση και στη συνέχεια όλα τα διπλώματα (που τα έχω ήδη) από την αρχή!!!

-έχω βρει της ερωτήσεις και πρόσεξα ότι χωρίζονται σε 2 ομάδες γιατί γίνετε αυτό???

-για να πετύχο στη πιστοποίηση πρέπει να περάσω ξεχωριστά και στα προφορικά και στα γραπτά η μήπως συμπσιφίζετε ο βαθμός???

-και κάθε ποτε έχει πιστοποίηση κ πόσες φορές τον χρόνο???

 

Συγνώμη αν σας κούρασα με της ερωτήσεις αλλά αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει γιατί όπως σας είπα είμαι από τει και έχω πλήρη άγνοια..!!!

Ευχαριστώ!!!

Edited by giorgos008
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΑΝΤΗΣη στο μέλος giorgos008

Ας απαντήσω με βάση αυτά που ξέρω

ΕΡΩΤΗΣΗ

Έχω βρει της ερωτήσεις και πρόσεξα ότι χωρίζονται σε 2 ομάδες γιατί γίνετε αυτό???

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Χωρίζεται σε 2 ομάδες γιατί:

Η Α ομάδα Γενικών γνώσεων που έχει απλές ερωτήσεις αφορούν την ειδικότητα που είσαι, κάτι σαν εγκυκλοπαιδικές γνώσεις , από ότι έχω καταλάβει.

Για την Β ομάδα Ειδικών γνώσεων έχει πιο σύνθετες ερωτήσεις και πιο ψαγμένες και απαιτεί πιο ειδικό διάβασμα και πιο πολύ κατανόηση απο μέρους σου για να μπορείς να απαντήσεις δείχνοντας ότι ναι μεν έχεις διαβάσει αλλά και ότι έχεις πιάσει το νόημα της ουσίας του επαγγέματός σου.

 

Ερώτηση

-για να πετύχο στη πιστοποίηση πρέπει να περάσω ξεχωριστά και στα προφορικά και στα γραπτά η μήπως συμπσιφίζετε ο βαθμός???

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:

Στα προφορικά νομίζω βαθμό δεν παίρνεις, απλά σου λένε στα αποτελέσματα ή ότι παιρνάς ή όχι.

Στα γραπτά σου λένε με πόσο το πήρες(τα γραπτά λένε ότι είναι δύσκολο, αλλά αν έχεις διαβάσει θα το πάρεις).

 

ΕΡΩΤΗΣΗ:

-και κάθε ποτε έχει πιστοποίηση κ πόσες φορές τον χρόνο???

 

ΑΠΆΝΤΗΣΗ

Πιστοποίηση έχει 2 φορές το χρόνο, Χριστούγεννα και καλοκάιρι.

 

ΑΥΤΑ ξέρω , αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάπιος.

Σου δίνω και το λίνκ για να ενημερωθείς για ότι θες περισσοτερο:

http://eopp.gov.gr/

Edited by viola
ΛΑΘΟΣ
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ παρα πολύ για τις απαντήσεις σου viola!!!

αυτό το λινκ το παρακολουθώ εδώ κ 1.5 μήνα περίπου (εδώ βρήκα τις ερωτήσεις) δεν αναφέρει τίποτα για την έναρξη τις πιστοποίησης...

<< http://eopp.gov.gr/ --> Ανακοινώσεις Διαγωνισμοί --> Ανακοινώσεις >>

κανονικά εδώ δεν πρέπει να αναρτηθεί η έναρξη της? αν ψάχνω λάθος ας με ενοιμερώσει κάποιος..!!!

 

και κάτι ακόμη που ξέχασα να ρωτήσω η ύλη στα προφορικά είναι η ίδια (300 ερωτήσεις)???

Edited by giorgos008
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ παρα πολύ για τις απαντήσεις σου viola!!!

αυτό το λινκ το παρακολουθώ εδώ κ 1.5 μήνα περίπου (εδώ βρήκα τις ερωτήσεις) δεν αναφέρει τίποτα για την έναρξη τις πιστοποίησης...

<< http://eopp.gov.gr/ --> Ανακοινώσεις Διαγωνισμοί --> Ανακοινώσεις >>

κανονικά εδώ δεν πρέπει να αναρτηθεί η έναρξη της? αν ψάχνω λάθος ας με ενοιμερώσει κάποιος..!!!

 

και κάτι ακόμη που ξέχασα να ρωτήσω η ύλη στα προφορικά είναι η ίδια (300 ερωτήσεις)???

 

Χαίρομαι που βοήθησα όσο μπόρεσα. :)

 

Η ύλη στα προφορικά είναι η ίδια (300 ερωτήσεις) αλλά καλό θα είναι να δοθεί επιπλέον προσοχή στο κάθε φυλάδιο της Χ ειδικότητας που αναφέρει κάποια ψιλοερωτήματα σχετικά με θεωρητικά και πρακτικά, που είναι πρίν τις ερωτήσεις των ειδικών και γενικών γνώσεων.

 

Φίλε ειλικρινά και εγώ απο εκεί ενημερώνομαι , και ναι όντως απο εκεί θα ανακοινωθεί το πότε(???) θα γίνει η έναρξη της πιστοποίησης(ΑΝΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΟΥΝ) !!!!!:(:mad::confused::worry:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.

Θα ήθελα μια χάρη.

Θέλω απο κάποιον/α που να έχει σημειώσεις απο την ειδικότητα :

¨Προσχολικής αγωγής, δραστηριοτήτων δημιουργίας και έκφρασης ¨ , συγκεκριμένα από Ιδιωτικό Ι.Ε.Κ για το μάθημα ¨ Στοιχεία βρεφοκομίας ΙΙ[/B]¨

Στείλτε prive μήνυμα. :)

Edited by viola
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...