Jump to content

Πιστοποίηση ΙΕΚ


dreaming
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 298
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΓΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις για τεχνικούς μαγειρικής τέχνης chef ?
Link to comment
Share on other sites

αν δεν μπορείτε να τις βρείτε και τις θέλετε επειγόντως υπάρχει και η λύση να αγοράσετε το βιβλίο που δίνουν στα ιδιωτικά με έτοιμες τις ερωτήσεις-απαντήσεις πιστοποίησης.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

όταν πήγα και αγόρασα εγώ είπα θελω το βιβλίο πιστοποίησης της τάδε ειδικότητας.

δεν μου ζητήσανε κάποιο αποδεικτικό ότι είμαι στο δικό τους ιεκ.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!μπορεις να μας πεις σε ποιο ιδιωτικο ιεκ πηγεςς?γτ εγω εδω στην αθηνα οταν πηρα τηλ για να ζητησω να αγορασω το βιβλιο αυτο με ερωταπαντησεις της ειδικοτητας μ ειπανε οτι δεν τησ πουλανε.τις δινουν μονο σε αποφοιτους απο το ιεκ τους.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
πας σε δημοσιο η ιδιωτικο ιεκ? αν εισαι σε ιδιωτικο με το που θα τελειώσεις την σχολη σου θα σου δωσουν αυτοι 300 ερωτησεις μαζι με τις απαντησεις τους. οι ερωτησεις αυτες 8α ειναι ανακατεμενες ολων τον μαθηματων της ειδικοτητας σου. οταν πας να δωσεις θα πεσουν 10-15 απο αυτες!! αλλα δεν ξερεις ποιες, οποτε αναγκαστηκα τις διαβαζεις ολες.... στα δημοσια ιεκ δεν ξερω τι συστημα εχουν.... σε εμας αυτο γινεται παντως!!!!! (δεν θα διαφημισω το ιεκ :p ) οταν ειναι να πας να δωσεις θα σε ενημερωσει η σχολη σου (λογικα) δεν θα πας στα τυφλα ουτε θα ψαχνεσαι!!!! Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΤΟ ΕΤΟΣ ΣΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΙΕΚ?

 

Αναλογα το ΙΕΚ κανα 2000-2500 ο χρονος και ειναι δυο χρονια (4 εξαμηνα)

 

Και στα δημοσια πληρωνεις 367 ευρω καθε εξαμηνο. Σημερα ξεκινανε τα Δημοσια ΙΕΚ.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα… τελείωσα το ΙΕΚ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ TO 2004 και τώρα αποφάσισα να δώσω για πιστοποίηση.. μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στης απαντήσεις .. έχω ακούσει ότι κυκλοφορούν γύρο στις 300 ερωτήσεις απαντήσεις και μέσα από αυτές βάζουν.. αληθεύει?? αν κάποιος –α γνωρίζει παρακαλώ πολύ να με βοηθήσει… ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας,

 

Είμαι απόφοιτος από ΙΕΚ στην ειδικότητα Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής και θα ήθελα να μάθω μερικά πράγματα για να είμαι προετοιμασμένος. Θα τα γράψω με αριθμητική σειρά για να μη μπερδευτούμε.

 

01. Οι ερωτήσεις που βάζουν στη πιστοποίηση, είναι αυτές που υπάρχουν μέσα στα βιβλία της πιστοποίησης της κάθε ειδικότητας ή μπορεί να βάλουν και παρόμοιες; Δηλαδή για παράδειγμα λέει μια ερώτηση να γίνει μετατροπή του αριθμού τάδε από οκταδικό σε δεκαδικό. Υπάρχει περίπτωση να βάλουν ό,τι αριθμό θέλουν (εκτός βιβλίου) για να λύσω;

 

02. Τις απαντήσεις, τις θέλουν να τις γράφεις όπως τα λέει μέσα το βιβλίο παπαγαλία ή και με δικά σου λόγια αν απαντήσεις σωστά και ουσιαστικά το λαμβάνουν σωστό;

 

03. Ο τελικός βαθμός φαίνεται στο πτυχίο στο τέλος; Λέει π.χ. ότι το πήρα με 15-16 ή απλά έχω πάρει το πτυχίο. Τονίζω στο πτυχίο, όχι στη βαθμολογία που θα βγει.

 

04. Και γενικότερα πως κρίνετε τις εξετάσεις; Αυστηρές ή χαλαρές;

 

Τέλος μπορώ πουθενά να βρω προηγούμενα θέματα; Ελπίζω κάποιος να μου απαντήσει για να έχω μια ιδέα περι τίνος πρόκειται και δεν είναι ανάγκη να μου απαντήσει κάποιος με την ίδια ειδικότητα με μένα. Πιστεύω πως τα ίδια περίπου είναι σε όλες τις ειδικότητες.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

kαλησπέρα.Θα σου απαντήσω με βάση το τι νομίζω,ασχέτως αν έχω τελειώσει άλλη ειδικότητα.

 

01. Οι ερωτήσεις που βάζουν στη πιστοποίηση, είναι αυτές που υπάρχουν μέσα στα βιβλία της πιστοποίησης της κάθε ειδικότητας ή μπορεί να βάλουν και παρόμοιες; Δηλαδή για παράδειγμα λέει μια ερώτηση να γίνει μετατροπή του αριθμού τάδε από οκταδικό σε δεκαδικό. Υπάρχει περίπτωση να βάλουν ό,τι αριθμό θέλουν (εκτός βιβλίου) για να λύσω; ΛίΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΛΟΥ ΚΑΚΟΥ.

 

02. Τις απαντήσεις, τις θέλουν να τις γράφεις όπως τα λέει μέσα το βιβλίο παπαγαλία ή και με δικά σου λόγια αν απαντήσεις σωστά και ουσιαστικά το λαμβάνουν σωστό;

 

θΕωρώ ότι πρέπει μέσα απο το γραπτό σου να τους δώσεις να καταλάβουν ότι έχεις διαβασει και κατανοησει αυτα που έμαθες τόσο καιρό.Να πιστέψεις στον εαυτόσ σου.Μια συμβουλή σου δίνω, σαν τελειώσεις το γραπτό σου , πριν το παραδώσεις κάτσε διάβασε το σαν να εισαι τρίτο άτομο να δεις εαν βγάζεις νόημα απο αυτά που έγραψες και αν εισια ικανοποιημενος. ;););););)

 

 

04. Και γενικότερα πως κρίνετε τις εξετάσεις; Αυστηρές ή χαλαρές;

 

Θα τις έκρινα Χαλαρές, αναλογα την ειδικότητα βεβαια με τις ερωτήσεις που έχει η κάθε μια.

 

Τέλος μπορώ πουθενά να βρω προηγούμενα θέματα; Ελπίζω κάποιος να μου απαντήσει για να έχω μια ιδέα περι τίνος πρόκειται και δεν είναι ανάγκη να μου απαντήσει κάποιος με την ίδια ειδικότητα με μένα. Πιστεύω πως τα ίδια περίπου είναι σε όλες τις ειδικότητες.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

silve992 θα σου απαντήσω κι εγώ, αν και έχω πολλά χρόνια που πήρα την Πιστοποίηση και ίσως κάτι να έχει αλλάξει πια.

 

01. Στη δική μου ειδικότητα οι ερωτήσεις ήταν πολύ συγκεκριμένες και δεν σήκωναν μετατροπή. Στο παράδειγμα όμως που αναφέρεις, δε μου φαίνεται απίθανο να κάνουν την ίδια ερώτηση (Να γίνει μετατροπή από οκταδικό σε δεκαδικό) αλλά με διαφορετικό νούμερο. Καλό θα ήταν σε τέτοιες ερωτήσεις να μάθεις τον τρόπο που λύνεται η άσκηση και όχι παπαγαλία με ένα συγκεκριμένο αριθμό.

02. Εγώ δεν είχα βιβλίο απαντήσεων, μόνο μια φωτοτυπία με τις ερωτήσεις. Το βιβλίο αυτό ποιος το έχει γράψει; Είναι επίσημο από τον ΟΕΕΚ; Όπως και να έχει, από τη στιγμή που η απάντηση είναι ορθή, θα πρέπει να θεωρηθεί σωστή. Ίσως μόνο στους ορισμούς να πρέπει να τους μάθεις ακριβώς.

03. Το πτυχίο που πήρα εγώ το 2000κάτι γράφει απλά ότι παρακολούθησα τα μαθήματα επιτυχώς. Η βαθμολογία αναφέρεται μόνο στη βεβαίωση. Μην επαναπαυθείς όμως. Αν κάποιος εργοδότης θέλει, μπορεί να ζητήσει το βαθμό. Ομοίως και σε διαγωνισμούς (όπως στο δημόσιο), παίρνεις μόρια ανάλογα με το βαθμό Πιστοποίησης. Μια φορά δίνεις, βάλε τα δυνατά σου να κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς. Σκυλομετανιώνω που πήγα απροετοίμαστη στις εξετάσεις και έχασα 2 δουλειές λόγω βαθμού.

04. Στη δική μου ειδικότητα (Προσχολική Αγωγή) οι εξετάσεις ήταν πολύ άνετες. Μπόρεσα και απάντησα στις περισσότερες ερωτήσεις με δικά μου λόγια και στα προφορικά αρκούσε να τους δείξω ότι ξέρω τι μου γίνεται. Βέβαια όλα αυτά εξαρτώνται και λίγο από τον εξεταστή. Θυμάμαι μου έτυχε μια βλαμμένη (την γνώριζα από το ΙΕΚ μου), δίδασκε το μάθημα της Λογοτεχνίας αλλά προσπαθούσε να με στριμώξει με ερώτηση στις Πρώτες Βοήθειες. Ήθελε σώνει και καλά να της τα πω όπως ακριβώς τα γράφουν οι σημειώσεις της. Στο τέλος της είπα ήρεμα-ήρεμα "Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι θέλετε να σας απαντήσω; Τι κάνουμε από την πλευρά του ασθενή ή τι κάνουμε από την οπτική της διοίκησης ενός παιδικού σταθμού;". Είδα τους άλλους δύο εξεταστές να της κάνουν νόημα "Φτάνει, σου απάντησε" και έληξε το μαρτύριό μου. :rolleyes:

05. Προηγούμενα θέματα δεν είχα βρει αν και δε μπορώ να πω ότι έψαξα κιόλας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα σε όλους. Θα ηθελα να μαθω αν μπορω να βρω τις απαντήσεις για να δωσω πιστοποιηση στην ειδικοτητα "Εμπορία, Διαφήμιση και Προώθηση Προιοντων - Marketing". Ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα

 

προώθησε μου το email σου κ θα στα στείλω

 

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΤΙΣ ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.ΤΙΣ ΨΑΧΝΩ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ.ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ......:):)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
παιδιά μπορείτε σας παρακαλώ αν ειναι ευκολο να τα στείλετε και σε μένα τις απαντησεις για την ειδικοτητα φυλακας μουσειων και αρχαιολογικων χωρων όποιος τα έχει????τα ψάχνω 2 χρόνια :( .. στο larou39@gmail.com Edited by larou
Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοίγω νέο θέμα ρωτάω εδώ

 

θέλω να μπω σε ιεκ πληροφορικής .. σκέφτομαι για δίκτυα .. μια ερώτηση θέλω να κάνω για να μπω σε κάποιο ιεκ χρειάζεται μονο απολυτήριο ? έχω τελειώσει επαλ , δεν έχω πτυχίο πληροφορικής :!:

για δημόσιο ιεκ πάντα

σε ιδιωτικό μου είπαν πως δεν το χρειάζονται και πως μπορώ να παω να γραφτω και έτσι αλλα λόγο οικονομικόν δεν γίνετε δυστυχώς :(

 

αν κάποιος γνωρίζει και μπορεί να μου απάντησει θα το εκτιμούσα πολύ .

Link to comment
Share on other sites

Ναι μονο απολυτιο Λυκειου οποιασδηποτε μορφης θελεις

 

Δημοσιο δεν ειναι και δωρεαν ομως 368 ευρω το εξαμηνο κοστιζει

 

Πας σε οποιοδηποτε ΙΕΚ και κανεις αιτηση για οποια ειδικοτητα θελεις εστω και αν δεν εχει το ιδιο τετοια ειδικοτητα.

 

Τα πραγματα οως ειναι τραγικα κι εκει ...Κοιτα χεσινη ανακοινωση :

 

Ανακοινωση απο ΙΕΚ Αμαρουσιου

 

Ανακοίνωση 02-09-2013

 

 

 

 

Σας ενημερώνουμε ότι στην Γραμματεία του ΙΕΚ μας δεν υπάρχει προσωπικό, δεν έχουν έρθει ακόμη οι καινουργίες Ειδικότητες ούτε καινούργιος Διευθυντής.

Ελέγχετε τις Ανακοινώσεις της Ιστοσελίδας μας για οποιαδήποτε πληροφορία.

 

http://iek-amarous.att.sch.gr/nea.php

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί το απολυτήριο Λυκείου. Αν είχες στην ίδια ειδικότητα θα μπορούσες (αναλόγως το χαρτί και το τμήμα) απλά να κερδίσεις κάποια εξάμηνα, θεωρείται ότι έχεις παρακολουθήσει ήδη τα μαθήματα.

Βέβαια με ένα απλό απολυτήριο λυκείου, δε μαζεύεις μόρια (πάλι είναι σχετικό με τη ζήτηση που έχει η ειδικότητα). Εγώ για να μπω χρειάστηκα ένσημα στον ίδιο τομέα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βοηθάει πουθενά ότι είμαι από πολύτεκνοι οικογένεια ίσος ?

 

επίσης χωρίς πτυχίο κανεις δυο χρονια ?

 

Αν θυμαμαι καλα απο περυσι που πηγε ο γιος μου (τριτεκνος) δεν βοηθαει αλλα σε παιρνουν ευκολα

 

Με χαμηλο οικογενειακο εισοδημα αλλα δεν θυμαμαι ποσο πληρωνεις 50% των διδακτρων

 

Επισης αφου πληρωσεις το 6μηνο κανεις on line αιτηση για επιστροφη διδακτρων αλλα κι εκει θελει χαμηλο εισοδημα .Του γιου μου αποριφθηκε.

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ για να σου πω ακριβώς τον Κανονισμό, αλλά την πρώτη χρονιά έχασα τη θέση από πολύτεκνη. ;)

Ναι, πάντα υπάρχουν πολυτεκνικά μόρια, να το ρωτήσεις. ;)

 

Επίσης να ρωτήσεις και για υποτροφία. Όταν πήγαινα εγώ έδιναν για "κοινωνικά κριτήρια" (χαμηλό εισόδημα κλπ) και βαθμού. Είναι στο χέρι σου να διαβάσεις αρκετά ώστε να πιάνεις το μέγιστο βαθμό στο τμήμα και να σου χαρίζουν τα δίδακτρα. :cool:

 

Οι σχολές είναι διετείς. Αν έχεις παρακολουθήσει παρόμοια μαθήματα (από άλλο σχολείο ή από άλλη ειδικότητα ΙΕΚ), μπορείς να "αποφύγεις" μερικά εξάμηνα. Αν δεν έχεις κάποιο χαρτί, απλά θα κάνεις τα δύο χρόνια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ για να σου πω ακριβώς τον Κανονισμό, αλλά την πρώτη χρονιά έχασα τη θέση από πολύτεκνη. ;)

Ναι, πάντα υπάρχουν πολυτεκνικά μόρια, να το ρωτήσεις. ;)

 

Επίσης να ρωτήσεις και για υποτροφία. Όταν πήγαινα εγώ έδιναν για "κοινωνικά κριτήρια" (χαμηλό εισόδημα κλπ) και βαθμού. Είναι στο χέρι σου να διαβάσεις αρκετά ώστε να πιάνεις το μέγιστο βαθμό στο τμήμα και να σου χαρίζουν τα δίδακτρα. :cool:

 

Οι σχολές είναι διετείς. Αν έχεις παρακολουθήσει παρόμοια μαθήματα (από άλλο σχολείο ή από άλλη ειδικότητα ΙΕΚ), μπορείς να "αποφύγεις" μερικά εξάμηνα. Αν δεν έχεις κάποιο χαρτί, απλά θα κάνεις τα δύο χρόνια.

 

Νομιζω οτι απλα γλυτωνεις μαθηματα.Για παραδειγμα με acdl καποια πληροφορικης και με καποιο για αγγλικη γλωσσα τα αγγλικα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...