Jump to content

Πιστοποίηση ΙΕΚ


dreaming
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρε παιδιά, μήπως γνωρίζει κανείς αν στα δημόσια ΙΕΚ οταν τελειώσεις και ενώ κάνεις πρακτική μπορείς να δώσεις ταυτόχρονα πιστοποίηση ή πρέπει να τελειώσεις την πρακτική και μετά να δώσεις πιστοποίηση?? Γιατι κάτι μου είπαν ότι μπορείς να δώσεις ένα απ τα 2 μέρη (προφορικά ή γραπτά) και το άλλο την επόμενη φορά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 298
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@anarxaki και εγώ έχω ακούσει τα ποσοστά επιτυχίας της πιστοποίησης,μάλιστα θυμάμαι ότι όταν πρωτοπήγαμε στο ιεκ μας είχαν πει ότι έχετε καλύτερες πιθανότητές να πάρετε το χαρτί αυτό απο έναν αντίστοιχο μαθητή του ιδιωτικόυ. Άλλα και πάλι είναι ανάλογα και τον μαθητή δεν πιστεύω ότι είναι τόσο μεγάλη η απόκλιση στους μαθητές που ενδιαφέρονται να πάρουν πιστοποίηση. Άλλωστε φαντάζομαι ότι θα υπήρχαν και στο τμήμα σου μαθητές άπλα ερχόντουσαν για να λένε ότι πάνε κάπου και δεν είχαν κανένα ενδιαφέρον για το μάθημα.

 

@Agaph20 Από ότι έχω ακούσει δεν είναι απαραίτητο να κάνεις πρακτική για να δώσεις πιστοποίηση,αυτό ισχύει για την δικιά μου ειδικότητα δεν ξέρω όμως αν είναι για όλες τις ειδικότητες έτσι.

 

 

Α και κάτι τελευταίο ξέρει κάνεις τι είναι η διαθεματική εργασία; Το έχουμε σαν μάθημα στο τελευταίο 6μηνο και το έχω απορία τι θα κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, μήπως γνωρίζει κανείς αν στα δημόσια ΙΕΚ οταν τελειώσεις και ενώ κάνεις πρακτική μπορείς να δώσεις ταυτόχρονα πιστοποίηση ή πρέπει να τελειώσεις την πρακτική και μετά να δώσεις πιστοποίηση?? Γιατι κάτι μου είπαν ότι μπορείς να δώσεις ένα απ τα 2 μέρη (προφορικά ή γραπτά) και το άλλο την επόμενη φορά.

Ξέρω ότι αν κάνει την 6μηνη πρακτική πριν την Πιστοποίηση την πληρώνεσαι, αλλιώς όχι. Τώρα για τα άλλα... είναι πολύ ψιλά γράμματα και δεν τα θυμάμαι.

Πάντως, η Π. είναι σαν τις Πανελλήνιες. Αν -χτύπα ξύλο- δεν περάσεις το ένα μέρος, μπορείς να το ξαναδώσεις κρατώντας το άλλο που πέρασες. Νομίζω ότι μπορείς να το κάνεις μέχρι 3 χρόνια.

Για να μη λέμε ο καθένας ό,τι θυμάται, ρώτα καλύτερα στη Γραμματεία...

 

 

Άλλα και πάλι είναι ανάλογα και τον μαθητή δεν πιστεύω ότι είναι τόσο μεγάλη η απόκλιση στους μαθητές που ενδιαφέρονται να πάρουν πιστοποίηση. Άλλωστε φαντάζομαι ότι θα υπήρχαν και στο τμήμα σου μαθητές άπλα ερχόντουσαν για να λένε ότι πάνε κάπου και δεν είχαν κανένα ενδιαφέρον για το μάθημα.

Και μπορεί και στο ιδιωτικό να έχει και ακόμα μεγαλύτερη όρεξη για μάθηση. Το θέμα είναι πόσα μαθαίνει. Έχεις δει πώς είναι το χαρτί που δίνουν στους καθηγητές από τον ΟΕΕΚ για την ύλη; Μισή κόλλα χαρτί. Πχ στη Γενική Ψυχολογία έγραφε:

- Είδη μάθησης

- Είδη μνήμης

- Στάδια ανάπτυξης

κλπ κλπ

 

Ο καθηγητής μου ήταν πανικόβλητος. "Δεν ξέρω πόσα να σας πω για να καλύψω την ύλη. Αρκεί να μάθετε τα είδη της μάθησης; Μήπως θέλει και ορισμούς; Τα πειράματα να σας τα πω;"

Αφού δεν υπάρχουν βιβλία γραμμένα ειδικά για εμάς, και κανείς δεν ελέγχει (ούτε καν ορίζει) τι πρέπει να μάθουμε, ο οποιοσδήποτε μπορεί να πει ότι σε στέλνει έτοιμο για τις εξετάσεις. Γι' αυτό τα τόσο μεγάλο ποσοστά αποτυχίας. Γιατί στα Κρατικά οι περισσότεροι καθηγητές έρχονται από μεράκι, κανείς δεν το κάνει για τα λεφτά (να μη σου πω πόσα χρόνια είναι απλήρωτοι) κι έτσι έχουν λίγη παραπάνω όρεξη να διδάξουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω τελειωσα το 1999 τεχνικος γραφίστας ήλεκτρονικης σχεδίασης εντυπου

σε Ιδιοτικό Ιεκ

 

περασα την πιστοποίηση χωρις να διαβάσω.. στο ΙΙΕΚ μου εκαναν πολύ καλη δουλεία

 

παιδια μην αφήνετε την πιστοποίηση

I love honda jazz!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

kalhspera se olous k kalo mhna na exoume!:D

exw teleiwsei edw k 1 xrono ena dhmosio iek ston tomea twn xrhmatisthriakwn.

Apofasisa fetos na dwsw pistopoihsh an k ta pragmata einai polu polu skoura..

 

Mhpws gnwrizei kapoios pou mporw na vrw tis apanthseis twn erwthsewn gia tis eksetaseis?:O

 

Kanena apo ta paidia tou tmhmatos den tis exoun vrei akoma!

Mhpws gnwrizei kaneis apo sas?

 

tha tou xrwstousa megalh xarh an mporouse kapoios na me voithisei!:ninja:

Opws k na exei,Kalh epityxxia se olous mas...:D:D:rolleyes:

filakia psyxes mou!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.

Ξερει κανεις που μπορουμε να βρουμε απανησεις για την ειδικοτητα "διοικητικο και οικονομικο στελεχος επιχειρησεων";

Βλεπω οτι φετος αλλαξαν τελειως τον κανονισμο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα,

Έχω τελειώσει και εγώ διοικητικό οικονομικό στέλεχος επιχειρήσεων και ψάχνω να βρω τις απαντήσεις πιστοποίησης, αν έχεις κάτι μπορείς σε παρακαλώ να μου το στείλεις και μένα;

Ευχαριστώ…

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Τα διδακτρα σε ιδιωτικα ΙΕΚ παιδες ειναι απο 2600 - 4000 ευρω το χρονο. Αναλογα την ειδικοτητα. Κυμαινονται κυριως στα 3200-3800. Το χρονο! Χωρις βιβλια κτλ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

paidia ginete na brw apo kapou ta themata pistopoihshs gia ton mah pou deinw gia to tmhma eidiskos efarmogwn aisthitikhs???? ama ta xerei kapoios as mou ta steilei pliiiizz sto mail mou .... einai epigwn !!!!!!!!!!! :!::!::!:

 

kai epishs sas kalwsorizw giati eimai kainouria edw :P alla ta theata einai anagkh

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα θελα να κανω μια ερωτηση για την υποτροφια 6μινου..πρωτου 6μηνου..υποτρφια β ομως.Λοιπον εχω εισοδημα κατω των 12χιλ ευρω εχω δηλ ενα απο τα κρητηρια που ζητανε για υποτροφια β αλλα για να αθξησω τις ποιθανοτηρες λεω να βγαλω καρτα ανεργιας η οποια ομως ζηταει να ειναι ενεργη κατα το 6μηνο φοιτησης αλλα απο τι ξερω σε σπουδαστες δε μπορουν να βγαλουν καρτα ανεργιας σθμφωνα ομως με τη φορ.δηλωση η οποια ειναι μηδεν δε μπορω να αποδειξω οτι δεν δουλευω,ποιες οι ποιθανοτητες να παρω υποτροφια με μονο την μηδενικη φορ.δηλωση?εννωειται εχο μ.ο πανω απο15
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γεια σας παιδια.

Ξερει κανεις που μπορουμε να βρουμε απανησεις για την ειδικοτητα "διοικητικο και οικονομικο στελεχος επιχειρησεων";

Βλεπω οτι φετος αλλαξαν τελειως τον κανονισμο

 

Γεια!Κι εγω ΔΟΣΕ τελειωσα. Αν θες ερωτησεις και απαντησεις πιστοποιησης ΔΟΣΕ στειλε μου το mail σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα θα θελα να κανω μια ερωτηση για την υποτροφια 6μινου..πρωτου 6μηνου..υποτρφια β ομως.Λοιπον εχω εισοδημα κατω των 12χιλ ευρω εχω δηλ ενα απο τα κρητηρια που ζητανε για υποτροφια β αλλα για να αθξησω τις ποιθανοτηρες λεω να βγαλω καρτα ανεργιας η οποια ομως ζηταει να ειναι ενεργη κατα το 6μηνο φοιτησης αλλα απο τι ξερω σε σπουδαστες δε μπορουν να βγαλουν καρτα ανεργιας σθμφωνα ομως με τη φορ.δηλωση η οποια ειναι μηδεν δε μπορω να αποδειξω οτι δεν δουλευω,ποιες οι ποιθανοτητες να παρω υποτροφια με μονο την μηδενικη φορ.δηλωση?εννωειται εχο μ.ο πανω απο15

 

Τελικά τι έγινε με την υποτροφία; Την πήρες;

 

Θυμάμαι όταν πήγαινα εγώ ΙΕΚ (αρχές 2000) ότι αρκούσε να έχεις έστω και ένα από τα κριτήρια και να βγάζεις ΜΟ πάνω από 15. Σε εμένα ίσχυαν 2 από τα κριτήρια και την έπαιρνα κάθε εξάμηνο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικά τι έγινε με την υποτροφία; Την πήρες;

 

Θυμάμαι όταν πήγαινα εγώ ΙΕΚ (αρχές 2000) ότι αρκούσε να έχεις έστω και ένα από τα κριτήρια και να βγάζεις ΜΟ πάνω από 15. Σε εμένα ίσχυαν 2 από τα κριτήρια και την έπαιρνα κάθε εξάμηνο.

ναι την πειρα αναρωτιεμαι ποτε θα μποθν τα χρηματα στην εμπορικη?με αθτα λεω να αω διακοπες

Link to comment
Share on other sites

ναι την πειρα αναρωτιεμαι ποτε θα μποθν τα χρηματα στην εμπορικη?με αθτα λεω να αω διακοπες

 

Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει από τότε που πήγαινα εγώ. Πάντως, εγώ αυτόματα έπαιρνα το πρώτο μέρος (δηλαδή δεν πλήρωνα δίδακτρα για το επόμενο εξάμηνο) και τις επιταγές τις πήρα όταν τελείωσα τη σχολή. Συγκεκριμένα την επιταγή του 4ου εξαμήνου ψάχνανε να με βρουν γιατί ετοιμαζόμουν να μετακομίσω.

 

Αν ισχύουν τα ίδια μην σχεδιάζεις διακοπές με τα λεφτά. Όταν τα πάρεις (και με την αξία που θα έχουν) να πας να βγάλεις και να επικυρώσεις τα αντίγραφα της ΒΕΚ και του βαθμού Πιστοποίησης :lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά

 

Μήπως έχει κανείς τις απαντήσεις για τις εξής ειδικότητες?

Νοσηλευτική Τραυματιολογία

Νοσηλευτική Χειρουργείου

Νοσηλευτική ΜΕΘ

 

Όποιος έχει κάποια από αυτές τις ειδικότητες θα το εκτιμούσα πάρα πολύ να μου τις στείλει.

Μπορείτε να στείλετε pm.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

I beg to dream and differ from the hollow lies....
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει από τότε που πήγαινα εγώ. Πάντως, εγώ αυτόματα έπαιρνα το πρώτο μέρος (δηλαδή δεν πλήρωνα δίδακτρα για το επόμενο εξάμηνο) και τις επιταγές τις πήρα όταν τελείωσα τη σχολή. Συγκεκριμένα την επιταγή του 4ου εξαμήνου ψάχνανε να με βρουν γιατί ετοιμαζόμουν να μετακομίσω.

 

Αν ισχύουν τα ίδια μην σχεδιάζεις διακοπές με τα λεφτά. Όταν τα πάρεις (και με την αξία που θα έχουν) να πας να βγάλεις και να επικυρώσεις τα αντίγραφα της ΒΕΚ και του βαθμού Πιστοποίησης :lol::lol:

τα ιδια κοβω να ειναι αλλα οι πιο παλιοι λενε οτι τα χρηματα μπαινουν στο αμεσως επομενο 6μηνο ..αλλα τι περιμενεις οταν ειναι να δωσουμε μας ζαλιζουν καθε μερα ενω τωρα κοβω η αξια των 367ευρω οταν τα παρω να αναλογουν στα εισητιρια του λεωφορειου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Να ρωτήσω κάτι? Τι είναι αυτά τα χρήματα από υποτροφία που αναφέρετε?? επιταγή???? στη δική μου σχολή το να σε ενημερώσουν για τις υποτροφίες ή το να την πάρεις ήταν σαν να τους την έκλεβες από την τσέπη τους. Αυτό που αναφέρετε είναι από πρακτική ή μόνο υποτροφία κατά τη διάρκεια της φοίτησης??

 

ευχαριστώ

I beg to dream and differ from the hollow lies....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Να ρωτήσω κάτι? Τι είναι αυτά τα χρήματα από υποτροφία που αναφέρετε?? επιταγή???? στη δική μου σχολή το να σε ενημερώσουν για τις υποτροφίες ή το να την πάρεις ήταν σαν να τους την έκλεβες από την τσέπη τους. Αυτό που αναφέρετε είναι από πρακτική ή μόνο υποτροφία κατά τη διάρκεια της φοίτησης??

 

ευχαριστώ

 

Με κάθε επιφύλαξη (γιατί κοντεύουν και 10 χρόνια που πήγα στο ΙΕΚ), υπάρχουν 2 ειδών υποτροφίες:

1. Βαθμού = Όποιος φέρει το μεγαλύτερο βαθμό στο τμήμα.

2. Με κοινωνικά κριτήρια = Με ελάχιστο Μ.Ο. εξαμήνου 15 + Κοινωνικά κριτήρια όπως χαμηλό εισόδημα, ορφανός κλπ.

 

Αν κερδίσεις την υποτροφία δεν πληρώνεις τα δίδακτρα του επόμενου εξαμήνου και δικαιούσαι άλλα τόσα χρήματα (+/- κάποιους φόρους) στο χέρι.

Φυσικά, όλα αυτά ισχύουν στα Δημόσια ΙΕΚ. Στα Ιδιωτικά δεν ξέρω τι ισχύει αν και φαντάζομαι ότι προσπαθούν να σου πάρουν χρήματα και όχι να σου δώσουν.

 

 

Δες και εδώ: http://www.oeek.gr/index2.html

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση

Έχω τελειώσει τη σχολή μου και πήρα στο ένα εξάμηνο υποτροφία. Νόμιζα οτι απλά δεν πληρώνεις το επόμενο εξάμηνο. Δεν ήξερα οτι παίρνεις και χρήματα πίσω. Θα το ψάξω.

Και το ΙΕΚ που πήγα δημόσιο καραδημόσιο ήταν, πιό δημόσιο δεν γίνεται.

I beg to dream and differ from the hollow lies....
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου στειλεις κι εμενα τις απαντησεις σε παρακαλω..... perfecto@in.gr Ευχαριστω προκαταβολικα!!!!
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου στειλεις κι εμενα τις απαντησεις σε παρακαλω..... perfecto@in.gr Ευχαριστω προκαταβολικα!!!!

 

Τις ερωτήσεις και απαντήσεις ΔΟΣΕ, στις έστειλα στο άλλο mail σου.

Καλό διάβασμα!

Link to comment
Share on other sites

παιδια η πιστοποιηση ειναι δυσκολη? τι παιζει οταν πας να δωσεις? ειναι αυστηρα τα πραγματα?

 

εχει καποιος τις απαντησεις για την πιστοποιηση τωρα τον μαιο, για την ειδικοτητα τεχνηκος εφαρμογων πληροφορικης? ευχαριστω

Edited by VeCo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

πήγα προχθές στα κεντρικά του ΟΕΕΚ στη Ν.Ιωνία να ρωτήσω διάφορα (υποτροφίες, να κάνω δεύτερη συναφή ειδικότητα και τι μαθήματα γλυτώνω, κ.α....)

Στο ισόγειο μου είπαν άλλα και στο δεύτερο όροφο σε άλλο γραφείο άλλα. Αντε βγάλε άκρη. Μάλιστα στο δεύτερο όροφο η κλασική τους απάντηση από τρεις γαιδούρες που βαραγαν μύγες ήταν "ιντερνετ έχετε? Μπορείτε να δείτε εκεί τις ειδικότητες". Αφού επέμεινα μετά από πολλή ώρα άνοιξε η μια τον υπολογιστή της και μου ανέφερε αυτό που ήθελα.

Βρε ούστ από δω τεμπελχανάδες.... η μια μου είπε οτι αφού δεν έχω ιντερνετ να πάω σε ιντερνετ καφέ (έχω αλλά κάποια από αυτά που ζήταγα δεν είναι στο site και δεύτερον και κυριότερο είναι υποχρέωση της να με ενημερώσει).

να δείτε τι πληρώνουμε.

I beg to dream and differ from the hollow lies....
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε μάγκες τι γίνεται με τις Ερωτήσεις;;

Που μπορούμε να βρούμε τις απαντήσεις μαζεμένες από το φυλλάδιο που μας δώσανε στο Ι.Ε.Κ.

 

Εγώ κάτι βιβλία που αγόρασα δεν βοηθάνε καθόλου...

Υπάρχει κάποιος που τις βρήκε;;

 

Και πότε είναι τελικά η ακριβής ημερομηνία για την πιστοποίηση;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...