Jump to content

Πιστοποίηση ΙΕΚ


dreaming
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρηκα τελικα τις ερωτησεις που θα μας βαλουν στις εξετασεις πιστοποιησης αλλα δυστυχως ειναι περιπου 300 οποτε μου ειναι δυσκολο να τις "απαντησω" απο μονος μου... :( (παει καιρος που τελειωσα την ειδικοτητα και δεν θυμαμαι τιποτα !!! )

 

Ξερετε αν καποια φροντηστηρια κανουν την δουλεια αυτη να ψαξουν δηλαδη και να "απαντησουν" τις ερωτησεις; (λιγο κουφο μου φαινεται αλλα που ξερεις :O )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 298
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε μπορώ να σε βοηθήσω στο πρόβλημά σου αφού τελείωσα (πριν πολλά χρόνια) διαφορετική ειδικότητα, θα ήθελα όμως να σου επισημάνω κάτι. Αν και οι περισσότεροι που θα ρωτήσεις (ακόμα και καθηγητές) θα σου πούνε ότι αρκεί απλά να περάσεις τη βάση στις εξετάσεις πιστοποίησης αφού στο πτυχίο δεν αναφέρεται βαθμός, εντούτοις πρέπει να βάλεις τα δυνατά σου να προετοιμαστείς καλά για να πετύχεις όσο το δυνατόν καλύτερη βαθμολογία. Κι αυτό γιατί οι προκηρύξεις για θέσεις Δημοσίου δεν επαναπαύονται μόνο στον τίτλο που διαθέτεις, αλλά ζητάνε και βεβαίωση βαθμολογίας από το ΙΕΚ σου ή τον ΟΕΕΚ.. οπότε καταλαβαίνεις. Από εμένα πάντως, καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου :)

 

 

Γιατί δε ρωτάς στο ΙΕΚ που τελείωσες αν διδάσκεται ακόμα/πάλι η ειδικότητά σου; Θα μπορούσες έτσι να έρθεις σε επαφή με σπουδαστές/καθηγητές και να βγάλεις μια άκρη..

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να σε βοηθήσω στο πρόβλημά σου αφού τελείωσα (πριν πολλά χρόνια) διαφορετική ειδικότητα, θα ήθελα όμως να σου επισημάνω κάτι. Αν και οι περισσότεροι που θα ρωτήσεις (ακόμα και καθηγητές) θα σου πούνε ότι αρκεί απλά να περάσεις τη βάση στις εξετάσεις πιστοποίησης αφού στο πτυχίο δεν αναφέρεται βαθμός, εντούτοις πρέπει να βάλεις τα δυνατά σου να προετοιμαστείς καλά για να πετύχεις όσο το δυνατόν καλύτερη βαθμολογία. Κι αυτό γιατί οι προκηρύξεις για θέσεις Δημοσίου δεν επαναπαύονται μόνο στον τίτλο που διαθέτεις, αλλά ζητάνε και βεβαίωση βαθμολογίας από το ΙΕΚ σου ή τον ΟΕΕΚ.. οπότε καταλαβαίνεις.

 

Πραγματικα δεν το ηξερα αυτο... Οντως ολοι μου λενε οτι αρκει να γραψεις 10 (στα 20) για να περασεις τις εξετασεις !

 

Από εμένα πάντως, καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου :)

 

Σ'ευχαριστω πολυ :) :) :)

 

 

Γιατί δε ρωτάς στο ΙΕΚ που τελείωσες αν διδάσκεται ακόμα/πάλι η ειδικότητά σου; Θα μπορούσες έτσι να έρθεις σε επαφή με σπουδαστές/καθηγητές και να βγάλεις μια άκρη..

 

Δυστυχως αυτη η ειδικοτητα ειχε βγει την εποχη που ολοι και ολα "τρεχανε" στο Χ.Α.Α και τωρα δεν εχει ενδιαφερον ουτε απο επιχειρησεις ουτε απο τις ιδιες τις χρηματιστηριακες εταιριες... Για το μονο λογο που μου χρησιμευει η πιστοποιηση ειναι οτι η ειδικοτητα αυτη αποτελει μερος των (πρωην) χρηματοπιστωτικων τμηματων, πραγμα που το ζητανε πολλες προκυρηξεις :(

 

Σ'ευχαριστω για την απαντηση σου :)

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ :)

 

Πάντως αυτά που σου είπα τα ξέρω από προσωπική εμπειρία, αφού κι εμάς έτσι μας έλεγαν (τελείωσα Ειδικός Εφαρμογών Πληροφορικής).. και να είμαι ειλικρινής δεν έβαλα και τόσο τα δυνατά μου για βαθμό, έπιασα όμως ένα 17. Καταλαβαίνεις τι σοκ έπαθα όταν διαβάζοντας προκηρύξεις είδα ότι ζητούσαν βεβαίωση βαθμολογίας - αν το ήξερα, άνετα θα "χτυπούσα" ένα 19 :(. Πάντως για την ιστορία όλα καλά, αφού διορίστηκα σχεδόν με την πρώτη μου προσπάθεια. Πρέπει να σου πω ότι έχουν περάσει και άτομα με πολύ μικρότερους βαθμούς (ακόμα και 12-13), αλλά ως επιλαχόντες, οπότε μην το διακινδυνεύεις φυσικά. Και δεν ξέρω για τα υπόλοιπα προσόντα σου, αλλά τουλάχιστον στα Αγγλικά πρέπει να έχεις Proficiency και ίσως και μια δεύτερη ξένη γλώσσα.. όπως και εμπειρία ή κάποιο από τα σεμινάρια του ΟΑΕΔ που θα σου δώσουν κάποια μόρια.

 

*ελπίζω να μη βγήκα πολύ off topic*

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
παιδια εγω δεν εδωσα για πιστοποιηση,πειραζει?

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

η πιστοποιηση ειναι το πιο σημαντικο. Το χαρτι απο το ιεκ επι της ουσιας δεν παει να πει κατι, ψιλοαχρηστο ειναι.η πιστοποιηση ειναι που εχει μια καποια αξια. κι εγω τεχνικος δικτυων ειμαι,τελειωνω φετος :p
Link to comment
Share on other sites

εγω τελειωσα τεχνικος εφαρμογων πληροφορικη με πολυμεσα. στο ΤΕΕ τελειωσα υποστηριξη συστηματων & δικτυων.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΔΙΝΕΙ ΤΩΡΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΙΣ 20 ΜΑΗ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΑΠΟ ΙΕΚ-/?ΠΩΣ ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ-?AN YPARXEI KAI KAPOIOS POU EXEI KSANADWSEI AS PEI KI AYTOS THN GNWMH TOU DYSKOLA-ΕΥΚΟΛΑ?ΠΩΣ ΤΑ ΕΙΔΑΤΕ?ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΔΕΙΞΕΤΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

venividivici το θέμα σου μεταφέρθηκε εδώ.Καλό θα ήταν να μάθεις να χρησιμοποιείς την Αναζήτηση πριν ανοίξεις νέο θέμα καθώς και να μάθεις να γράφεις με μικρά γράμματα αφού η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων απαγορεύεται απο τους ΟΠΧ.

Link to comment
Share on other sites

eyxaristw vasili den to eixa dei ayto to thread sorry...paidia kaneis edw mesa pou exei teleiwsei iek ekpaideytwn odhghshs kai dinei h exei dwsei gia pistopoihsh yparxei?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι κι εγώ στην παρέα.... Λοιπόν εγώ έχω τελειώσει ΙΕΚ το 2001 και έδωσα αμέσως Πιστοποίηση. Σας συμβουλεύω να μην το αμελήσετε, εκτός ότι ΜΟΝΟ με Πιστοποίηση αναγνωρίζονται οι σπουδές σας, σας ανοίγει και πόρτες στο Δημόσιο (αν φυσικά σας ενδιαφέρει).

Οι ερωτήσεις δίνονται από το ΙΕΚ αλλά χωρίς απαντήσεις. Εγώ βρήκα 2 πακέτα απαντήσεων (από 2 διαφορετικά ΙΕΚ) και κανένα δεν ήταν σωστό και πλήρες... Οπότε ΜΗΝ το ρισκάρετε να πάτε διαβάζοντας τις σημειώσεις κάποιου άλλου!!

Free tip: το 90% των σπουδαστών Δημοσίων ΙΕΚ περνά την Πιστοποίηση, ενώ μόλις 10% από τα Ιδιωτικά ΙΕΚ έχει την ίδια επιτυχία...

 

eyxaristw vasili den to eixa dei ayto to thread sorry...paidia kaneis edw mesa pou exei teleiwsei iek ekpaideytwn odhghshs kai dinei h exei dwsei gia pistopoihsh yparxei?

 

Έδωσε ο αδελφός μου πέρσυ... Ελπίζω να έχει κρατήσει τις σημειώσεις του. Τι θα ήθελες να μάθεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι κι εγώ στην παρέα.... Λοιπόν εγώ έχω τελειώσει ΙΕΚ το 2001 και έδωσα αμέσως Πιστοποίηση. Σας συμβουλεύω να μην το αμελήσετε, εκτός ότι ΜΟΝΟ με Πιστοποίηση αναγνωρίζονται οι σπουδές σας, σας ανοίγει και πόρτες στο Δημόσιο (αν φυσικά σας ενδιαφέρει).

Οι ερωτήσεις δίνονται από το ΙΕΚ αλλά χωρίς απαντήσεις. Εγώ βρήκα 2 πακέτα απαντήσεων (από 2 διαφορετικά ΙΕΚ) και κανένα δεν ήταν σωστό και πλήρες... Οπότε ΜΗΝ το ρισκάρετε να πάτε διαβάζοντας τις σημειώσεις κάποιου άλλου!!

Free tip: το 90% των σπουδαστών Δημοσίων ΙΕΚ περνά την Πιστοποίηση, ενώ μόλις 10% από τα Ιδιωτικά ΙΕΚ έχει την ίδια επιτυχία...

 

 

 

Έδωσε ο αδελφός μου πέρσυ... Ελπίζω να έχει κρατήσει τις σημειώσεις του. Τι θα ήθελες να μάθεις?

 

Και πιστεύω ότι όλοι ψιλιαζόμαστε γιατί συμβαίνει κάτι τέτοιο. Ένας μεγάλος αριθμός μαθητών στα ιδιωτικά ΙΕΚ δεν πάνε για να βγάλουν τη σχολή και την πιστοποίηση , αλλά απλώς για "σπουδάσουν" λίγο παραπάνω,να πάρουν αναβολές στρατού και γενικώς να πετάξουν χαρταετό.

 

Γιατί δε δοκιμάζετε να ψάξετε και στο site του http://www.oeek.gr ; Όλο και κάτι θα έχει στο Forum τους.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Και πιστεύω ότι όλοι ψιλιαζόμαστε γιατί συμβαίνει κάτι τέτοιο. Ένας μεγάλος αριθμός μαθητών στα ιδιωτικά ΙΕΚ δεν πάνε για να βγάλουν τη σχολή και την πιστοποίηση , αλλά απλώς για "σπουδάσουν" λίγο παραπάνω,να πάρουν αναβολές στρατού και γενικώς να πετάξουν χαρταετό.

 

Γιατί δε δοκιμάζετε να ψάξετε και στο site του http://www.oeek.gr ; Όλο και κάτι θα έχει στο Forum τους.

 

Δυστυχώς δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος!

Τα ΙΙΕΚ δεν καλύπτουν ούτε για πλάκα την ύλη! Χαρακτηριστικό παράδειγμα όταν έδινα εγώ πιστοποίηση:

Η ερώτηση ήταν "αναφέρετε τα κύρια λοιμώδη νοσήματα" και ακούω από πίσω μία από ιδιωτικό να λέει "δηλαδή αντιπυρετικά κλπ???"

Έφριξα!!! Να μην τους έχουν μάθει τη διαφορά νόσου-φαρμάκου???? :p

Και έχω ακούσει από πολλά παιδιά να λένε ότι τους έβαζαν 3-4 ώρες μάθημα τη μέρα (ενώ εμείς κάναμε 6ωρα) και μετά τους έλεγαν "άμα θέλετε κάντε και μερικά 12ωρα σεμινάρια" που φυσικά τα πλήρωναν εξτρά.... Όσοι δεν έκανα τα σεμινάρια δεν είχαν καλύψει την ύλη :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αθλια η κατασταση στα ΙΙΕΚ.Οχι σε ολα,υπαρχουν καποια που εχουν ενα επιπεδο,ωστοσο εχουν την λογικη της ταριφας και αυτα.
Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Το άλλο το ακούσατε???? Βγήκε στη δημοσιότητα πριν από 2-3 μήνες αν δεν κάνω λάθος... Με λίγες χιλιάδες ευρόπουλα παίρνεις πτυχίο χωρίς καν να πατήσεις στα μαθήματα!!! Πού? Σε κάποια Ιδιωτικά ΙΕΚ και ΤΕΕ...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι πριν μερικά χρόνια τον χαμό που έγινε σε ιδιωτική σχολή (ΤΕΕ-ΙΕΚ) της Θεσσαλονίκης που ασχολείται με επαγγέλματα υγείας, και μοίραζε 20άρια.

 

Τίποτα δεν έγινε τελικά, κανένας δεν τιμωρήθηκε.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

εγω σαν "καταρτιζομενος" σε ενα πολυ γνωστο ΙΙΕΚ θα μπορουσα να σας πω μερικα πραγματα για αυτα τα πραγματα αλλα δεν θελω να κανω δυσφημηση :O
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι πριν μερικά χρόνια τον χαμό που έγινε σε ιδιωτική σχολή (ΤΕΕ-ΙΕΚ) της Θεσσαλονίκης που ασχολείται με επαγγέλματα υγείας, και μοίραζε 20άρια.

 

Τίποτα δεν έγινε τελικά, κανένας δεν τιμωρήθηκε.

 

Καλά, αυτό συμβαίνει σε πολλά ΙΕΚ δημόσια και μη..... Κι εγώ το τελευταίο 6μηνο έβγαλα Μ.Ο. 20 :blink:

Αλλά σε αυτό φταίει ο ίδιος ο ΟΕΕΚ που καλά καλά ούτε βιβλία δεν τους έχει δώσει! Διδάσκουν ό,τι θέλουν, από όποιο βιβλίο θέλουν και με όποιο βαθμό δυσκολίας κρίνουν αυτοί (οι καθηγητές πάντα ε?). Αν υπολογίσεις ότι σε κάποια ΙΕΚ ζητάνε στο τέλος αξιολόγηση καθηγητή από τους μαθητές....νομίζω ότι το μυστήριο λύθηκε! :p

Βέβαια, δεν υπάρχει λόγος να γίνει και φασαρία με το θέμα αυτό, γιατί ούτως ή άλλως δεν φαίνεται πουθενά η βαθμολογία των 6μήνων αλλά μόνο τις πιστοποίησης

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Ποιός ξέρει να μου βρει καμιά άκρη να πάρω την πιστοποίηση από την ειδικότητά μου στα Ι.Ε.Κ???Την χρειάζομαι οποσδήποτε και αυτός που θα μου πει...Ότι γουστάρει...???!!!
Link to comment
Share on other sites

επειδη κι εγω ενδιαφερομαι... οποιος εχει τα θεματα με την ειδικοτητα "τεχνικος εφαρμογων πληροφορικης με πολυμεσα" ας μου πει!!!

 

φιλε parginos πες και της ειδικοτητα σου!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Την πρακτική την πέρασα με την πρώτη φορά (και μάλιστα 2 χρόνια αφού τελείωσα και χωρίς να έχω επαφή με το αντικείμενο λόγω στρατού).

 

Το θεωρητικό μέρος το έδωσα 4 φορές και τελικά την 4η πέρασα. Με λίγο παραπάνω διάβασμα σίγουρα θα τα καταφέρεις και εσύ.

 

Ειδικός γεωγραφικών συστημάτων πληροφοριών.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

επειδη κι εγω ενδιαφερομαι... οποιος εχει τα θεματα με την ειδικοτητα "τεχνικος εφαρμογων πληροφορικης με πολυμεσα" ας μου πει!!!

 

φιλε parginos πες και της ειδικοτητα σου!

Ειδικός μηχανογρφημένου λογιστηρίου φίλε μου...Δεν γίνεται να γίνει καμιά που..ια?

Link to comment
Share on other sites

Οποιος ενδιαφέρεται για ύλη πληροφορικής αν πάτε στην στουρνάρη στον κλειδάριθμο, έχει εκεί ειδικά βιβλία που καλύπτουν τις εξετάσεις πιστοποίησης, αρκεί να πείτε την ειδικότητα σας, και εγω εδωσα στην ειδικότητα τεχνικός internet άντε να δούμε
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τις ερωτησεις στην ποιστοποιηση δεν σας τις εχουν δωσει απο το ιεκ σας???εγω παντος ειμαι κομπλε αλλα δεν προκειται να περασω ουτε απο εξω απο τον οεεκ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...