Jump to content

Xiaomi Mi Mix


glynos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 704
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

φιλική συμβουλή προς όλους τους κατόχους του κινητού...

 

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω τίποτε με τα παιδιά που φτιάχνουν την αρομα αλλά θα μιλήσω ανοικτά.

 

Το αγόρασα μεταχιερισμένο από ένα φίλο σε φιλικό φόρουμ. Είχε μέσα την αρομα. ΠΟΛΛΑ τα προβλήματα παιδιά.

 

Δεν θα κάτσω να απαντήσω σε κανένα ποια είναι αυτά τα προβλήματα οπότε μην κάνετε άδικα παράθεση γιατί απλά γράφω στο νήμα μόνο και μόνο γιατί το κινητό ΤΑ ΣΠΑΕΙ στην κυριολεξία και είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟ σε όλα του αλλά η αρομα (μου αρέσει που ζητάνε να πληρώσεις για να γίνεις VIP Μέλος τρομάρα τους... να δούλευε τουλάχιστον...) και η Stable (άγνωστος ο λόγος που η Stable είναι μάπα) το ΘΑΒΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ.

 

Δεν γνωρίζω αν έχει αναφερθεί σε παλιότερο ποστ και δεν έχω όρεξη να διαβάσω τα πάντα αλλά 1-2 σελίδες τελευταίες που διάβασα είδα διάοφορα προβλήματα και είπα να σας πω την γνώμη μου.

 

ΒΑΛΤΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ την beta developer weekly από το miuiandroid.com και θα δείτε τρομακτική διαφορά. Ακόμη και το back δεν μου έπεζε σωστά και με το που έβαλα από miuiandroid.com την ρομ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΛΑΔΙ γρήγορα με σωστή αυτονομία και με το faceID έχω πάθει την ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ.

 

Αυτά. Βαριέμε να γράφω άλλα καντε το και θα με θυμηθείτε.

 

out

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.GoogleCamera

Ελληνικά έχει ??
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος εδώ και λίγες ήμερες αυτού το κοσμήματος (6/256 18K edition) μόνο καλά εχω να πω....οθοναρα χορταστική,μπαταριαρα,ποιότητα κατασκευής σε δυσθεώρητα -premium- ύψη,ήχος που με εξέπληξε ειδικά στα ακουστικά με τη ποιότητα και την ένταση.

Η κάμερα μας τα χαλάει λίγο αλλά προσωπικά πέρα από λίγες περιπτώσεις φωτογραφήσεων τη χρησιμοποιώ μόνο για σκαναρισμα εγγράφων στο CAMSCANNER και OFFICE LENS όποτε με υπερκαλύπτει φυσικά!

 

Περιττό να πω πως αν είχε μηλαρακι από πίσω θα ξεκίναγε από ενάμιση χιλιάρικο :p:lol::lol: Ρε τους Κινέζους τι έφτιαξαν.... :lol:

 

Aπο αξεσουάρ τώρα....για αρχή του παράγγειλα έξτρα θηκούλα:

https://www.ebay.com/itm/For-Xiaomi-Redmi-Full-Coverage-Shockproof-Slim-Silicone-Soft-Case-Cover-Skin/152350732527?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=451582050227&_trksid=p2060353.m2749.l2649

 

Tempered glass (αν δε με ικανοποιεί πλήρως θα το ξηλώσω μη χάσω την οθοναρα :lol: )

 

https://www.ebay.com/itm/Genuine-2-5D-9H-Full-Cover-Tempered-Glass-Screen-Protector-For-Xiaomi-Redmi/162424540897?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=461448042615&_trksid=p2060353.m2749.l2649

 

Και μια θήκη Pouch να το προστατεύει εντός της τσάντας.

 

https://www.ebay.com/itm/for-XIAOMI-MI-MIX-CN-2016080-2016-Neoprene-Waterproof-Slim-Carry-Bag-Soft-P/172872545389?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649

 

αυτά λοιπόν,ίσως χρειαστώ βοήθεια στο πέρασμα καμιάς ROM αλλά θα το δούμε αυτό εν καιρό!

 

Καλώς σας βρήκα!

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανεις την china version και αν εχει ελληνικά.

 

H china version έχει μόνο κινεζικά και αγγλικά

 

Ελληνικά έχει ??

 

Η global version έχει όλες τις γλώσσες

 

 

Κάτοχος εδώ και λίγες ήμερες αυτού το κοσμήματος (6/256 18K edition) μόνο καλά εχω να πω...

 

Με γεια!

Link to comment
Share on other sites

Για τους λάτρεις της δυνατής μουσικής από τα ακουστικά, πηγαίνετε ρυθμίσεις - ήχος και δόνηση - ρυθμίσεις ήχου και επιλέξτε την επιλογή HD ήχος.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

- ρυθμίσεις ήχου και επιλέξτε την επιλογή HD ήχος.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

αυτο δε το βρισκω.....

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

αυτο δε το βρισκω.....
Είναι κάτω κάτω. Τελευταία επιλογή στο μενού ήχος και δόνηση.

 

 

Στάλθηκε από το Mi MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

8e9b4a710368abc81957787643c6d72d.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει σε εμενα αυτη η επιλογη ! Μεσω της εφαρμογης της Μουσικης μπορω να ρυθμιζω αυτα που λες παντως !

Στην 9η εκδοση ειμαι Global stable.

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει σε εμενα αυτη η επιλογη ! Μεσω της εφαρμογης της Μουσικης μπορω να ρυθμιζω αυτα που λες παντως !

Στην 9η εκδοση ειμαι Global stable.

 

Α είναι θέμα έκδοσης τότε. Εγώ είμαι στην 8.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει σε εμενα αυτη η επιλογη ! Μεσω της εφαρμογης της Μουσικης μπορω να ρυθμιζω αυτα που λες παντως !

Στην 9η εκδοση ειμαι Global stable.

 

Και εγώ είμαι στην 9 και έχει κανονικά αυτή την επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο και εμένα μετά απο restart μου έφυγε απο αυτή την θέση.

Θα το βρεις πλέον στα settings/system & device/Additional settings/Headphones & audio effects

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και εμένα η αναβάθμιση. Ελπίζω να μην έχει "πειραχτεί" η απόδοση της μπαταρίας.

 

Ερώτηση. Δεν υπάρχει επιλογή πλέον για hide της nav bar με slide down; Βρήκα μόνο την επιλογή για αυτόματη απόκρυψη πάντα και όποτε την θέλουμε κάνουμε slide up.

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Δεν υπάρχει επιλογή πλέον για hide της nav bar με slide down; Βρήκα μόνο την επιλογή για αυτόματη απόκρυψη πάντα και όποτε την θέλουμε κάνουμε slide up.

 

Δεν την έχω βρει πουθενά αυτή την επιλογή, αλλά προσωπικά η αυτόματη απόκρυψη με βολεύει πάρα πάρα πολύ. Το καλύτερο είναι οτι κερδίζεις τις ίντσες που κράταγε η μπάρα. Πάρα πολύ καλή προσθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την έχω βρει πουθενά αυτή την επιλογή, αλλά προσωπικά η αυτόματη απόκρυψη με βολεύει πάρα πάρα πολύ. Το καλύτερο είναι οτι κερδίζεις τις ίντσες που κράταγε η μπάρα. Πάρα πολύ καλή προσθήκη.
Ελπίζω να το συνηθίσω γιατί μέχρι τώρα πατάω το back από συνήθεια εκεί που δεν υπάρχει back με αποτέλεσμα να μπαίνω αλλού για αλλού στις εφαρμογές καθώς σε λίγες περιπτώσεις χρησιμοποιούσα την απόκρυψη της μπάρας.

Συν του ότι θες μια έξτρα κίνηση κάθε φορά ακόμα και αν θες να τσεκάρεις κάτι πολύ σύντομο.

Θέμα συνήθειας είναι πάντως.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θέμα συνήθειας είναι, κι εγώ στην αρχή το ίδιο πάθαινα. Τώρα νιώθω σαν να μεγάλωσε η οθόνη χαχαχα.

Το automatically disable navigation buttons που έχει σαν επιλογή κάτω κάτω δεν σε βολεύει;

Link to comment
Share on other sites

Θέμα συνήθειας είναι, κι εγώ στην αρχή το ίδιο πάθαινα. Τώρα νιώθω σαν να μεγάλωσε η οθόνη χαχαχα.

Το automatically disable navigation buttons που έχει σαν επιλογή κάτω κάτω δεν σε βολεύει;

 

Δεν έχω παίξει ακόμα με αυτήν την επιλογήγιατί πρέπει να μπω σε μία-μία τις εφαρμογές για να το ενεργοποιήσω.

Ίσως καλύτερο θα ήταν να υπάρχει επιλογή να ορίσουμε εμείς πόσα δευτερόλεπτα θέλουμε πριν να κρυφτούν...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παίξει ακόμα με αυτήν την επιλογήγιατί πρέπει να μπω σε μία-μία τις εφαρμογές για να το ενεργοποιήσω.

Ίσως καλύτερο θα ήταν να υπάρχει επιλογή να ορίσουμε εμείς πόσα δευτερόλεπτα θέλουμε πριν να κρυφτούν...

 

Αν οι εφαρμογές που θέλεις να μη φαίνεται η μπάρα είναι πολύ λιγότερες, τότε άσε μόνιμα την μπάρα και όρισε ποιες θέλεις να σου την κρύβει. Μπορεί να σε βολέψει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μετά την αναβάθμιση της stable... Έχετε παρατηρήσει μικρά ή μεγάλα λαγκ;;;

Διακρίνω ένα ελαφρύ λαγκαρισμα...ειδικα όταν επιλέγω την επιστροφή από την μπάρα...και κάνα δυο φορές μου έχει παγώσει για κάποια δευτερόλεπτα όταν ήθελα να επιστρέψω σε σελίδες του Chrome ή να βγω από την εφαρμογή...

Link to comment
Share on other sites

Αν οι εφαρμογές που θέλεις να μη φαίνεται η μπάρα είναι πολύ λιγότερες, τότε άσε μόνιμα την μπάρα και όρισε ποιες θέλεις να σου την κρύβει. Μπορεί να σε βολέψει έτσι.
Τελικά δεν μπόρεσα να το συνηθίσω. Πιο πολύ πιάνω τον εαυτό μου να εκνευρίζεται από τα παραπάνω "taps" παρά από την λιγότερο ωφέλιμη οθόνη. Είμαι άτομο που όταν πιάσει το κινητό του εναλλάσσει τις βασικές του εφαρμογές (κυρίως social) γρήγορα. Αλλά η μπάρα καταφέρνει να πέφτει πιο γρήγορα με αποτέλεσμα να πρέπει κάθε φορά που θέλω να πάω πίσω σε κάτι, να κάνω περισσότερες κινήσεις και αρκετές φορές να πατάω και αλλού για αλλού.

Ειδικά σε apps για chat είναι εκνευριστικό και δυστυχώς η επιλογή να αποεπιλέξω πχ το messenger είναι απενεργοποιημένη!

 

 

 

Στάλθηκε από το Mi MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

d494c0ac4ee2c045f07c2e489c143349.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχω unlocked bootloader. Υπάρχει απλός τρόπος για root;

 

Στάλθηκε από το Mi MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχω unlocked bootloader. Υπάρχει απλός τρόπος για root;

 

Στάλθηκε από το Mi MIX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Περνάς TWRP και φλασαρεις το su.zip

 

MI 5 using Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Περνάς TWRP και φλασαρεις το su.zip

 

MI 5 using Tapatalk

 

Αυτό φοβόμουν. Δεν ήθελα να ξαναστήσω γιαυτό είπα για "απλό" τρόπο γιατί με το TWRP θα τα χάσω όλα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα τα χάσεις αν χρειαστεί format data. Μπορείς να κρατήσεις όμως ένα backup καλού κακού μέσα από τις ρυθμίσεις και να το έχεις στο pc και μετά το περνάς στο τηλέφωνο και είσαι κομπλέ.

 

 

MI 5 using Tapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...