Jump to content

Cubot Manito


Evaggelos1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι υποψήφιος αγοραστής του Manito από το εξωτερικό. Εχει πολύ καλή τιμή για τα χαρακτηριστικά του. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι πως τα πάει από θέμα μπαταρίας με λίγη χρήση ίντερνετ. Γιατί πριν είχα ένα SAMSUNG GALAXY S4 και ή μπαταρία δεν κρατούσε πάνω από 4 ώρες. Και μετά για να φορτίσει ήθελε 5 ώρες.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Είμαι υποψήφιος αγοραστής του Manito από το εξωτερικό. Εχει πολύ καλή τιμή για τα χαρακτηριστικά του. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι πως τα πάει από θέμα μπαταρίας με λίγη χρήση ίντερνετ. Γιατί πριν είχα ένα SAMSUNG GALAXY S4 και ή μπαταρία δεν κρατούσε πάνω από 4 ώρες. Και μετά για να φορτίσει ήθελε 5 ώρες.

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Η διάρκεια της μπαταρίας είναι υποκειμενικό θέμα κι εξαρτάται από τη χρήση. Εμένα μου κρατάει 5 μέρες χαλαρά, αλλά έχω κλειστά τα δεδομένα και το wifi, το οποίο ανοίγω μόνο 2-3 φορές τη μέρα, για να ενημερωθούν τα widgets (rss news, καιρός) που έχω και οι εφαρμογές που το χρειάζονται (viber, skype, mail κτλ.) και για τυχόν updates, καθώς και για να τσεκάρω 2-3 σελίδες. Συνολικά, λιγότερο από 20' τη μέρα στο ίντερνετ. Τα ίδια κι από πλευράς χρήσης ως τηλεφώνου (κλήσεις, μηνύματα, φωτογραφίες), "λογική" χρήση. Συν ότι έχω το greenify, για να κλείνει τις εφαρμογές παρασκηνίου. Η φόρτισή του επίσης δεν είναι γρήγορη, θέλει γύρω στις 3-4 ώρες (πράγμα καλό, από πλευράς υγείας της μπαταρίας).

Ελπίζω να βοήθησα κάπου, αλλιώς εδώ είμαστε. :)

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Από θέμα φωτογραφιών πως τα πάει?

Χωρίς να είμαι ειδικός, βγάζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες. Τίποτα ιδιαίτερο, αλλά την κάνει τη δουλειά της, για τα 8mp (13mp interpolated) με f/2.0 και αισθητήρα Samsung (αν λέει κάτι αυτό). Η stock εφαρμογή φωτογραφιών έχει τα στάνταρ ρυθμιστικά, που θα περίμενε κανείς, αλλά μπορείς να κατεβάσεις άλλη εφαρμογή, αν θες περισσότερα.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Νέο update για την συσκευή. Πριν κανα δίωρο μου ήρθε ειδοποίηση από το λογισμικό αναβάθμισης ότι υπάρχει νέα αναβάθμιση. Επειδή ήμουν ανυπόμονος χωρίς δεύτερη σκέψη το πάτησα και μόλις ολοκληρώθηκε :P https://i.imgur.com/w8Ymn1h.png

Δεν μπόρεσα να εντοπίσω κάποια ορατή διαφορά και οι εφαρμογές είναι ως έχουν.

 

@giorgoslena καλησπέρα. Η μπαταρία είναι ανάλογα με την χρήση που κάνεις. Προσωπικά όλο το πρωί έχω ανοιχτά τα data και το GPS. Ενίοτε ανοίγω εφαρμογές και μέχρι το μεσημέρι φτάνει στο μισό. Έπειτα χαλαρώνω επειδή επιστρέφω από τις δουλειές, οπότε με wifi και λιγότερη χρήση αντέχει περισσότερο. Μέχρι το βράδυ έχω πατώσει την μπαταρία για τα καλά. Τις ημέρες που τρέχω και δεν φτάνω και έχω την περισσότερη ώρα το κινητό στην αναμονή μπορώ να πω πως αντέχει και δεν κατρακυλάει η μπαταρία.

 

Οι φωτογραφίες είναι καλές την ημέρα. Στο ελάχιστο φως ωστόσο είναι μέτριες όπως και στα περισσότερα κινητά. Εκεί που με χαλάει λίγο η κάμερα είναι όσον αφορά το βίντεο επειδή ο σταθεροποιητής είναι κάπως. Δεν είμαι και ειδικός και δεν ξέρω από αυτά αλλά τα fps στα βίντεο είναι κουραστικά. Ίσως πρέπει να δοκιμάσω άλλη εφαρμογή.

 

Παρ'όλα αυτά εδώ και 2 μήνες που έχω την συσκευή ούτε μια φορά μου κόλλησε και την δουλειά του την κάνει με το παραπάνω. Υπόψιν ότι παιχνίδια δεν παίζω και δεν ξέρω εκεί τις επιδόσεις του.

Edited by ankostas
μπέρδεψα τα ονόματα!
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Νέο update για την συσκευή (...)

Οι φωτογραφίες είναι καλές την ημέρα. Στο ελάχιστο φως ωστόσο είναι μέτριες όπως και στα περισσότερα κινητά. Εκεί που με χαλάει λίγο η κάμερα είναι όσον αφορά το βίντεο επειδή ο σταθεροποιητής είναι κάπως. Δεν είμαι και ειδικός και δεν ξέρω από αυτά αλλά τα fps στα βίντεο είναι κουραστικά. Ίσως πρέπει να δοκιμάσω άλλη εφαρμογή.

Παρ'όλα αυτά εδώ και 2 μήνες που έχω την συσκευή ούτε μια φορά μου κόλλησε και την δουλειά του την κάνει με το παραπάνω. Υπόψιν ότι παιχνίδια δεν παίζω και δεν ξέρω εκεί τις επιδόσεις του.

 

Χθες μου ήρθε κι εμένα το update και το εγκατέστησα. Δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή (276mb ήταν νομίζω), αλλά χαίρομαι που ασχολείται με το μοντέλο η εταιρία, καθώς αυτό θα είναι το 3ο update (και 1ο ΟΤΑ) που βγάζει.

Κώστα, για πιο φωτεινές φωτογραφίες σε χαμηλο φωτισμό, μπορείς να αυξήσεις την έκθεση από τις ρυθμίσεις. Έχει γρήγορο διάφραγμα η φωτογραφική του, γι' αυτό το παρατήρησες. Αυτό με τα βίντεο πάλι, δεν το έχω προσέξει. Έχω τραβήξει 2-3 "unboxing" παραγγελιών και η λήψη είναι στρωτή, όπως κι ένα δοκιμαστικό που έκανα τώρα κουνώντας σχετικά γρήγορα το κινητό, για να δω αν κολλάνε τα frames. Δεν ξέρω αν είναι κι αυτό θέμα ρύθμισης, κάπως.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Σε 'μένα κάπως έτσι βγάζει τα βίντεο
Βέβαια αυτός που τράβηξε βίντεο το έκανε το βράδυ. Δεν ξέρω αν οφείλεται στις ρυθμίσεις αλλά όσο το έψαξα δεν βρήκα κάποια λύση. Γενικά εκεί που σκαλώνει είναι όταν η κάμερα κινείται.
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα ξανά μετά από λίγο καιρό.

Τις προηγούμενες μέρες παρατήρησα πως όταν έμπαινα στο PlayStore, κάποιες φορές με έκανε αυτόματα ανακατεύθυνση σε τυχαίες εφαρμογές όπως αυτή εδώ http://i.imgur.com/MRar4H6.png

Έπειτα σε τυχαίο χρόνο καθώς χρησιμοποιούσα το κινητό μου πέταξε μια διαφήμιση στην οθόνη. Δεν πρόλαβα να κάνω printscreen ωστόσο σε ένα ρώσικο φόρουμ βρήκα κάποιος να αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα με εμένα και πρόλαβε να βγάλει φωτογραφία το στιγμιότυπο -> http://i.imgur.com/2Vk3uXK.jpg

 

Το περίεργο είναι ότι δεν είχα κάνει καμία απολύτως αλλαγή στις εφαρμογές μου και ότι κατέβασα είναι από το PlayStore. Στην αρχή νόμισα ότι κάποια εφαρμογή μου το κάνει αυτό, ωστόσο βλέποντας κουτσά στραβά την μετάφραση της Google από το Ρώσικο forum κατάλαβα ότι πάλι κάτι παίζει με την ROM. Δεν ξέρω αν είναι built in spam ή και 'γω δεν ξέρω τι αλλά νευρίασα απίστευτα.

 

Ακόμα δεν βρήκα λύση και επειδή απότι είδα ούτε οι Ρώσοι κατάφεραν με το hard reset να το λύσουν, δεν μπαίνω στην διαδικασία να χάσω τα δεδομένα μου. Ενεργοποίησα το MTKlogger και προσπάθησα να καταγράψω μέχρι να πεταχτεί τυχαία εφαρμογή στο PlayStore. Μέσα σε 2 λεπτά ήδη εμφανίστηκε το κακόβουλο περιστατικό, οπότε μάζεψα τα logs και τα αρχεία του debugging και έστειλα όλο τον φάκελο στην Cubot ελπίζοντας ότι οι τεχνικοί τους θα τα ελέγξουν. Να πω την αλήθεια μπαίνω στον πειρασμό να περάσω custom ROM που βρήκα επίσης σε ρώσικο site αλλά επειδή δεν έχω καμία διάθεση να ψάχνομαι απ'την αρχή, προς το παρόν έχω ψυχολογικές αντιστάσεις.

 

Ελπίζω να λάβουν υπόψιν τα παράπονά μου και να βγεί σύντομα επιτέλους μια καθαρή ROM και το κινητό να πάρει πιστοποίηση της Google :lol: Εδώ γελάω λίγο αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία :p

 

Παραθέτω και το παρόμοιο περιστατικό που βρήκα και στο xda https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=71338866&postcount=15. Αν θεωρείται spam παρακαλώ να με ενημερώσει κάποιος mod

Edited by ankostas
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και σπαμ βρε Κώστα, για το κινητό μας λέμε, στο σωστό νήμα. :)

Λοιπόν, στο δικό μου δεν έχει πετάξει μέχρι στιγμής διαφήμιση σε όλη την οθόνη. Αυτό που μου έχει τύχει 3-4 φορές είναι να μου ανοίξει το playstore με σελίδα εφαρμογής, για εγκατάσταση (ή να μου πετάξει άλλη, ενώ έψαχνα). Τη μια φορά ήταν νομίζω ενώ χρησιμοποιούσα τον ES explorer. Γενικά, τον θεωρώ ως τον καλύτερο free browser (ή τέλοσπάντων εμένα με έχει βολέψει), αλλά για να ξεκλειδώσει κάποιες δυνατότητες, σε παραπέμπει να εγκαταστήσεις πρώτα ένα άλλο πρόγραμμα (διαφημιζόμενο). Πρόσφατα ήθελε κάτι τέτοιο, για να μου προβάλλει τα κρυφά αρχεία. Το έκανα και απεγκατέστησα αμέσως μετά την εφαρμογή (ούτε που θυμάμαι ποιά ήταν). Αυτό θα ήταν πριν από καμιά εβδομάδα περίπου και μετά από λίγο μου πετάχτηκε το playstore σε σελίδα εφαρμογής για εγκατάσταση (super boost cleaner ή κάτι τέτοιο, καθαριστικό πάντως, με χλώριο και άρωμα μέντας και φραγκοστάφυλου και τα πάντα).

Παίζει να μου έχει ξανασυμβεί άλλες 2 ή 3 φορές, αλλά εγώ έχω ανοιχτές τις άγνωστες πηγές (γιατί χρησιμοποιώ και το aptoide κ.α.) και παρόλα αυτά δεν έχει εγκατασταθεί εφαρμογή από μονη της. Μάλιστα, επειδή πρόσφατα εγκατέστησα κάτι προγράμματα για offline χάρτες (oruxmaps και locus, όπου κατέβαζα και αρχεία χαρτών από σελίδες με το firefox), ενώ στην οθόνη του locus προβάλλει διαφημιστικό banner στο κάτω μέρος, θεώρησα ότι εγώ πάτησα καταλάθος εκεί, καθώς ζούμαρα στο χάρτη.

Πάντως, δε θεωρώ ότι φταίει το τελευταίο update, που ήταν αρκετό καιρό πριν. Όσο για τη google, δεν υπάρχει περίπτωση όλα αυτά να μην είναι εν γνώσει της, μη σου πω και με τις ευλογίες της. Πήρε τον πυρήνα ενός λειτουργικού που φημίζεται για τη σταθερότητα και την αξιοπιστία του, αφαίρεσε την πρόσβαση στο λογαριασμό root απο το χρήστη, κουτσούρεψε δυνατότητες, έκοψε κι έραψε γενικά, για να το φέρει στα μέτρα της (βλ. πρόσβαση στο ποιός είναι ο χρήστης και τι κάνει, προβολή διαφημίσεων κτλ.) και έφτιαξε το λειτουργικό της, για κινητά. Σιγά μη μπορεί η κάθε εφαρμογή να σε πηγαίνει στη σελίδα της στο playstore, χωρίς τη θέληση (με το αζημίωτο φυσικά) της google. Σκέψου ότι το θέμα θα λυνόταν πανεύκολα αν δεν άνοιγε όποτε ήθελε το playstore (αλλά δεν το ήθελαν έτσι το android) ή αν μπορούσαμε να "κλείσουμε" το playstore στο παρασκήνιο (αλλά θέλει root, δηλαδή ακύρωση της εγγύησης) ή έστω να μην προβάλλονται τα banner (αλλά θέλει adaway, που το έχει βγάλει από καιρό από το playstore και πάλι θέλει root)...

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω. Μόνο υποθέσεις και το σίγουρο είναι ότι η αξιοπιστία του κινητού όσον αφορά το λογισμικό, έχει πέσει πολύ στα μάτια μου. Παρ'όλα αυτά για τις δυνατότητες που έχει είμαι ευχαριστημένος. Ελπίζω μόνο να μην κλέψει δεδομένα επειδή κάθε φορά που μπαίνω στο e banking της τράπεζάς μου νιώθω σαν να με παρακολουθεί κάποιος :p

Πάντως είδα έναν στο xda να γράφει για παρασκηνιακές συνδέσεις στην Amazon. Στην αρχή θεώρησα ότι μάλλον το κάνει η εφαρμογή της Amazon που έχω στο κινητό. Έπειτα πέρασα και 'γω το NetGuard και όντως τελικά οι συνδέσεις δεν ήταν από το Amazon αλλά από το UI της συσκευής. Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο το κάνει αυτό.

Το περίεργο είναι ότι σήμερα και χθες δεν παρατήρησα ούτε διαφημίσεις ούτε να με πετάει στο playstore σε τυχαία εφαρμογή και μάλιστα χωρίς να έχω κάνει καμία αλλαγή στις εφαρμογές μου ή στις ρυθμίσεις. Είμαι πεπεισμένος ότι η adups που έφτιαξε το ΟΤΑ update της συσκευής ενεργοποιεί και απενεργοποιεί από απόσταση το λειτουργικό για να βγάζει τζαμπέ λεφτά πασάροντας εφαρμογές τις οποίες μόλις κατεβάσεις τσεπώνουν τους πόντους από τα referral links τους. Αν και γενικά δε μπορώ τις θεωρίες συνωμοσίας και εικασίες, με τους Κινέζους όλα τα θεωρώ ικανά. Πόσο μάλλον όταν ακόμα και η iPhone είχε στο λογισμικό της το Carrier IQ χωρίς να το έχει πάρει είδηση κανείς.

Προς το παρόν υπομονή και έλεγχος και αναμένω καινούργιο update επειδή απ'ότι είδα προχθές βγήκε update για το Dinosaur που πάνω κάτω έχει ίδιες ημερομηνίες κάθε φορά που βγάζει update η Cubot.

:ninja:

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να βγάλουν και android 7 στο update κάποια στιγμή. Αλλά κάπως μου μπήκε η ιδέα ότι ήταν δουλειά του ES explorer τα παραπάνω. Προληπτικά λοιπόν (και επειδή όντως το έχουν ξεχειλώσει τελευταία στον ES, με τους διαφημιζόμενους συνδέσμους για να σου ανοίξουν δυνατότητες), τον απεγκατέστησα και εγκατέστησα τον x-plore, μετά από ένα σχετικό ψάξιμο και δοκιμές. Για να δούμε. Νομίζω ότι θα τον βολευτώ πάντως και σίγουρα προσφέρει πολύ περισσότερα εξαρχής και χωρίς διαφημίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλό και το x-plore αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω συνηθίσει στο es και μου κακοφαίνεται όταν το αλλάζω.

Ως προς το Android 7 απ'οτι είδα ένας Ρώσος έστειλε μήνυμα στην cubot και του απάντησαν ότι θα βγει και 7αρι αλλά θεωρώ πως είναι λίγο δύσκολο επειδή λίγα κινητά μεταπηδούν από μία έκδοση σε μία άλλη. Θα δείξει όμως.

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Έχεις γραφτεί στο φόρουμ της cubot; Είχα κάνει εγγραφή μια φορά, αλλά ακόμα να μου έρθει το μήνυμα, για να συνδεθώ...

Καλό θα ήταν να είχαμε καμιά πηγή ενημέρωσης της προκοπής, γιατί το κινητό ως συσκευή είναι πολύ καλό και θα άξιζε μια μεγαλύτερη βάση χρηστών και την ανάλογη υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια με 'σένα. Έστειλα mail στο support ακόμα και στον webmaster αλλά link επιβεβαίωσης δεν μου ήρθε ποτέ. Απ'ότι είδα πρόσφατα έβαλαν στο forum την κατηγορία του manito αλλά χωρίς να έχουμε εγγραφή το κράξιμο το κρατάμε για τον εαυτό μας
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Και όπως το περίμενα... μόλις βγήκε νέο update (V17) στη σελίδα της Cubot. Η διαδικασία είναι μέσω PC. Θα το δοκιμάσω αργότερα.

 

EDIT: Ανυπόμονος όπως πάντα, μόλις το έκανα :p Θα χάσετε τα δεδομένα οπότε να το έχετε υπόψιν σας αν προχωρήσετε σε αναβάθμιση με το SP Flash Tool.

Edited by ankostas
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι, θα περιμένω να βγει OTA. Δε μου λες, το notification led σου ανάβει για ειδοποίηση (κλήσης, μηνύματος) χωρίς επιπλέον εφαρμογή; Γιατί κάπου διάβασα ότι μετά το 1ο update δούλευε κανονικά, όχι όπως πριν, που ήταν μόνο για τη φόρτιση. Εγώ είχα βάλει εξαρχής μια εφαρμογή και την έχω παραμετροποιήσει και δεν την έβγαλα, για να δοκιμάσω τι γίνεται.

Παρεπιπτόντως, το x-plore είναι καλή περίπτωση - δοκίμασέ το.

Link to comment
Share on other sites

Το ledάκι φαίνεται να λειτουργεί καλά. Εκείνο που θέλω να ελέγξω είναι ο αισθητήρας εγγύτητας επειδή στην προηγούμενη αναβάθμιση όταν μιλούσα στις κλήσεις κάποιες φορές δεν λειτουργούσε σωστά.

Μέχρι στιγμής δεν κατάλαβα κάποια αισθητή διαφορά. Αυτό που παρατήρησα αμέσως ήταν η έλλειψη του HotKnot που ούτως ή άλλως στην προηγούμενη αναβάθμιση ήδη δεν λειτουργούσε και απλά υπήρχε το εικονίδιο μόνο. Ελπίζω να δω περαιτέρω βελτίωση και στην μπαταρία.

Το xplore το κατέβασα και το θυμάμαι από το symbian όταν το είχα περασμένο στο Nokia N78. Φαίνεται δυνατό εργαλείο για διαχείριση αρχείων αλλά μου λείπουν οι έξτρα δυνατότητες του ES Explorer. Αλλά απ'το να έχω επιθετικές διαφημίσεις και spam notifications καλύτερα έτσι.

 

Επίσης όσον αφορά το OTA δεν ξέρω αν βγει αυτή η αναβάθμιση μέσω OTA επειδή όπως και στην 11 ή 9 (δεν θυμάμαι ακριβώς) ήταν μόνο μέσω SP flash tool και μετα για να πας στην επόμενη ήθελε την έκδοση που ήταν υποχρεωτικά μέσω SP FT. Συνήθως σε αλλαγές kernel κτλ που γίνονται βασικές αναβαθμίσεις ο υπολογιστής είναι μονόδρομος. Αλλά δεν ξέρω αν ισχύει και σε αυτήν την περίπτωση.

Edited by ankostas
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ το HotKnot, έτσι κι αλλιώς σαν δυνατότητα δε μου χρειάστηκε. Ο αισθητήρας εγγύτητας πάντα μου λειτουργούσε σωστά κι έκανα και δοκιμές μια εποχή, απομακρύνοντας και πλησιάζοντας το κινητό στο πρόσωπό μου, να δω πότε σβήνει. Αν η έκδοση ενημέρωσης που λες ήταν η πρώτη που είχαν βγάλει, εγώ την είχα κατεβάσει "χειροκίνητα" και έκανα εγκατάσταση από το αρχείο, από το πρόγραμμα ενημέρωσης. Τότε δεν είχαν χαθεί ρυθμίσεις, επαφές κτλ. Δεν ξέρω βέβαια αν πρέπει να λέγεται "OTA update" (δηλαδή να έχει συγκεκριμένη μορφή) για να εγκατασταθεί έτσι.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πάντως παρατήρησα δύο κολλήματα. Ελπίζω να ήταν τυχαία ή κάποια εφαρμογή να το έκανε επειδή αν οφείλεται στην νέα ROM μάλλον δεν είναι καλό.
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, για δες αυτό - το cubot.gr σταματάει τη συνεργασία με την Cubot:

http://www.cubot.gr/anakoinosi.html

 

Αχαχαχα! Όσοι αγοράσαμε από Ελλάδα και καλά για να έχουμε άμεσο service μάλλον θα κάνουμε το σταυρό μας για να μην πάνε χαμένα τα ~50 ευρώ παραπάνω που δώσαμε σε σχέση με την αγορά απευθείας από Κίνα :lol:

Τραγική η πραγματικότητα που περιγράφει στο κείμενο. Ίσως επειδή είναι νέα σχετικά επιχείρηση, αλλά όπως και να'χει η έλλειψη αξιοπιστίας φάνηκε και αρχικά από τις περιπέτειες με την ROM. Τέσπα, κρίμα πάντως επειδή φαίνεται να βγάζει φιλόδοξες συσκευές.

 

Αν ακούει κάποιος mod, αυτή η ανακοίνωση νομίζω ότι ενδιαφέρει κάθε αγοραστή. Εγώ πάντως πριν την αγορά αν έβλεπα κάτι τέτοιο θα την είχα κάνει λούης! Μιας και κατέχω όμως το κινητό, μέχρι στιγμής όλα καλά και την προστατευτική σιλικόνη δεν θα την βγάλω ούτε για αστείο :p

 

EDIT: Βλέποντας τις σελίδες παρατήρησα αυτήν http://www.cubotgreece.gr/cubot-support Εγώ από το you είχα αγοράσει το κινητό, οπότε έχω εγγύηση της InfoQuest η οποία απ'όσο ξέρω είναι αντιπρόσωπος της Cubot στην Ελλάδα και όχι απλά εισαγωγέας όπως η Cubot.gr που αν θυμάμαι καλά είχε την έδρα της στην Πάτρα.

Edited by ankostas
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Δύο φίλοι έχουν cubot και δεν έχουν κάποιο πρόβλημα.

Πάντως όπως και να χει η αγορές από Ελλάδα δεν δικαιολογούν το extra κόστος...

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δύο φίλοι έχουν cubot και δεν έχουν κάποιο πρόβλημα.

Πάντως όπως και να χει οι αγορές από Ελλάδα δεν δικαιολογούν το extra κόστος...

oneirofono.gr
Link to comment
Share on other sites

(...) Τραγική η πραγματικότητα που περιγράφει στο κείμενο. Ίσως επειδή είναι νέα σχετικά επιχείρηση, αλλά όπως και να'χει η έλλειψη αξιοπιστίας φάνηκε και αρχικά από τις περιπέτειες με την ROM. Τέσπα, κρίμα πάντως επειδή φαίνεται να βγάζει φιλόδοξες συσκευές. (...)

EDIT: Βλέποντας τις σελίδες παρατήρησα αυτήν http://www.cubotgreece.gr/cubot-support Εγώ από το you είχα αγοράσει το κινητό, οπότε έχω εγγύηση της InfoQuest η οποία απ'όσο ξέρω είναι αντιπρόσωπος της Cubot στην Ελλάδα και όχι απλά εισαγωγέας όπως η Cubot.gr που αν θυμάμαι καλά είχε την έδρα της στην Πάτρα.

Καλά, μην το δέσουμε και κόμπο ότι αυτή είναι η πραγματικότητα, μια ανακοίνωση εταιρίας (πρώην συνεργαζόμενης) είναι. Όσο για την αξιοπιστία, θα έχεις ακούσει πιστεύω τι έχει βρεθεί κατα καιρούς στο λογισμικό επώνυμων κινητών (για να μη μιλήσουμε για πιο... εκρηκτικές καταστάσεις σε "ναυαρχίδες" - θα ζήλευε κι ο Κανάρης αν τα μάθαινε :) ).

Απ' ό,τι καταλαβαίνω εγώ, μάλλον η InfoQuest (cubotgreece.gr) επεκτείνει τη συνεργασία της με την Cubot κι αυτός είναι ο λόγος της ανακοίνωσης του μέχρι πρότινος εισαγωγέα (cubot.gr), που χάνει το μερίδιό του από την πίτα, γι' αυτό και "βγάζει βρώμα". Σίγουρα δε χάνεις την εγγύηση, ίσα ίσα που η InfoQuest (που πήρε και τη διανομή της Xiaomi) πρέπει να έχει δικό της κέντρο επισκευών, αντί για το "κέντρο επισκευών" στην Πολωνία, που περιγράφεται στην ανακοίνωση του cubot.gr.

Ίσως και να περιγράφει μια κατάσταση (που φροντίζει βέβαια να ταιριάζει - κατά βολικό τρόπο - με την εικόνα του "κινέζικου" που μας έρχεται συνειρμικά στο μυαλό), αλλά νομίζω πως η ανακοίνωση στο λινκ πρέπει να εξεταστεί με κριτικό πνεύμα. Χρήσιμο να τη διαβάσει όποιος έχει Cubot, αλλά έχοντας υπόψη του ότι υπάρχει η Infoquest και ότι δεν είναι απαραίτητα αληθή και ακριβή όσα αναφέρονται. Μπορεί μάλιστα να είναι και δικαιολογίες για αποποίηση ευθυνών (π.χ. καθυστερήσεις στο σέρβις) από μέρους του πρώην εισαγωγέα.

 

Μιας και κατέχω όμως το κινητό, μέχρι στιγμής όλα καλά και την προστατευτική σιλικόνη δεν θα την βγάλω ούτε για αστείο :p

Δύο φίλοι έχουν cubot και δεν έχουν κάποιο πρόβλημα.

Πάντως όπως και να χει η αγορές από Ελλάδα δεν δικαιολογούν το extra κόστος...

Μου έχει πέσει ήδη 2-3 φορές και δεν κατάλαβε τίποτα - με τη θήκη σιλικόνης βέβαια.

Όσο για το κόστος από Ελλάδα, μπορεί σε άλλα προϊόντα να μη δικαιολογείται, αλλά στο συγκεκριμένο κινητό δικαιολογείται απόλυτα. Θεωρώ απαράδεκτα τα κινεζομάγαζα, που το πουλάνε 80-90 ευρώ σε προσφορά (και καλά), όταν στην Ελλάδα πωλείται στα 120 και περιλαμβάνει εκτελωνισμό και ΦΠΑ, συν ότι το παίρνεις στα χέρια σου πολύ πιο γρήγορα. Και μιλάμε για μικρά μαγαζιά, που πουλάνε λίγα κομμάτια σε σχέση με τα κινέζικα site (άρα δε μπορούν να διαπραγματευτούν καλύτερες τιμές χονδρικής), πρέπει να κάνουν εισαγωγή (ή να συνυπολογίσουν το κέρδος του εισαγωγέα) και δεν έχουν δίπλα τους τον προμηθευτή. Ναι, κερδοσκοπούν και οι ντόπιοι έμποροι, αλλά μη θεωρούμε ότι δεν κερδοσκοπούν οι πάντες.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Η ανακοίνωσή μας από το cubot.gr δεν εξυπηρετεί τα παραπάνω συμφέροντα. Είναι αποτέλεσμα ντροπής και αγανάκτησης για την "μαμά" εταιρεία... ο θεός να την κάνει μαμά. Μια εταιρεία που τελικά δεν έχει κανένα εργοστάσιο και πουθενά. Μια εταιρεία που απλά παραγγέλνει φασόν ότι βρει σε κινέζικα εργοστάσια βάζοντας το ταμπελάκι της, χωρίς καν να μπει στη διαδικασία να παραγγείλει και μερικά ανταλακτικά...

 

Για του λόγου το αληθές μπορείτε να δείτε το service της cubot στην Πολωνία.

https://www.dropbox.com/s/bndm9hqpxnfb8sn/IMG_0088.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/7ep0gnbuj53cx3s/IMG_0089.jpg?dl=0

 

Για τους πλέον δύσπιστους για την αξιοπιστία της cubot υπάρχουν περί τα 120 emails με τα τραγελαφικά της cubot.net. από τον Ιανουάριο του 2017 που προσπαθούμε να τους πεισουμε για τα αυτονόητα... απαντήσεις του τύπου δεν έχουμε τεχνικούς γιατί δεν τους δίνουν βιζα, ή σταματήσαμε τη συνεργασία με το εργοστάσιο του Χ15 και δεν μας δινει οθόνες, περιμένετε να "περπατησει" το μοντέλο να μαζέψουμε αναταλλακτικά από τα χαλασμένα κλπ είναι να σε βγάζουν από τα ρούχα σου.

 

Δεν φταίνε τα καταστήματα.... κάθε κατάστημα - εισαγωγέας όπως το afasia.gr, το aplon.gr, infoquest.gr, cubot.gr κ.α δεν μπορούν να κάνουν κάτι διαφορετικό.

 

Όσο για τον Κανάρη που θα ζήλευε, κάποια στιγμή θα πρέπει να μιλήσουμε για την αξιοπιστία των κινητών.

 

Ξέρετε τα κινητά δεν είναι μόνο ο επεξεργαστής και η ROM, έιναι που όταν προσπαθείς να μιλήσεις μέσω whatsapp ή skype ακουγεται παραμορφωμένα γιατί δεν έχει το κατάλληλο codec, έιναι που η οθόνη γερνάει σε λιγότερο από 2-3 μήνες (για να μην πω πεθαίνει με λευκές κηλίδες), είναι που το πλαστικό θα ξεφτήσει αλλά και ότι δε θα βρεις δευτερη μπαταρία αν τη χρειαστείς...

 

Δυσρυχώς τσιπάκια πουλιώνται άφθονα στην αγορά, αλλά κινητές συσκευές ελάχιστες και σίγουρα η cubot δεν είναι μια από αυτές και το χειρότερο είναι ότι κατά τις επισκέψεις μας στην Κίνα αλλά και στην Πολωνία διαπιστώσαμε ότι ούτε καν θέλει να γίνει...

 

Πλέον δεν υπήρχε κανείς λόγος μελλοντικής συνεργασίας. Αυτό δε σημαίνει ότι θα σταματήσει να παράγει σε OEM εργοστάσια τα προϊόντα της απλά εμείς δεν μπορούμε άλλο να εξαπατούμε τον κόσμο και να ερχόμαστε αντιμέτωποι με την δικαιολογημένη αγανάκτηση των πελατών μας...

 

Ευχαριστώ

 

http://www.cubot.gr

Edited by FotisV
Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια όταν κάτι ή κάποιον δεν τον γνωρίζεις τουλάχιστον στην αρχή είσαι επιφυλακτικός. Έτσι και γω πριν προχωρήσω στην αγορά του συγκεκριμένου μοντέλου είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου το aftersales ωστόσο τα δελεαστικά χαρακτηριστικά σε σχέση με την τιμή έκαμψαν τις επιφυλάξεις μου. Όντας χρήστης Nokia και Samsung προϊόντων είχα απαιτήσεις αλλά με την συρρίκνωση της τσέπης πήγα σε πιο φθηνές επιλογές. Όσα αναφέρει ο FotisV δεν μπορώ να πω ότι μου προκαλούν έκπληξη επειδή ακόμα και από συσκευές Lenovo φίλων είχα παρατηρήσει χρονοβόρες και όχι ξεκάθαρες διαδικασίες.

Οπότε προστασία, φροντίδα και τουλάχιστον να μην χρειαστούμε τώρα στα κοντά το service

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...