Jump to content

Cubot Manito


Evaggelos1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακομα μια συσκευη απο την CUBOT, με περιεργο και αντιεμπορικο ονομα αλλα καλα χαρακτηριστικα και σχετικα προσιτη τιμη.

Ειναι ακομα σε presale με τον χρονο εναρξης αποστολων να ποικιλουν απο καταστημα σε καταστημα.

 

Cubot Manito 4G Smartphone Android 6.0 5.0 inch MTK6737 Quad Core 1.3GHz 3GB RAM 16GB ROM Bluetooth 4.0 A-GPS Accelerometer GPS

 

Main Features:

Display: 5.0 inch HD screen

CPU: MTK6737 Quad Core 1.3GHz

System: Android 6.0

RAM + ROM: 3GB RAM + 16GB ROM

Camera: Back camera 8.0MP ( SW 13.0MP ) + front camera 1.3MP ( SW 5.0 MP)

Bluetooth: 4.0

Navigation: GPS, A-GPS

Sensor: G-sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Light sensor

SIM Card: Dual SIM dual standby, one is micro SIM card, the other is nano SIM card

Network:

2G: GSM 850/900/1800/1900MHz

3G: WCDMA 850/900/2100MHz

4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz

 

http://des.gearbest.com/uploads/pdm-desc-pic/Electronic/image/2016/10/04/20161004153148_51614.jpg

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 157
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To εχει παρει κανεις αυτο το κινητο ; ειμαι μεταξυ σε αυτο και στο https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-lenovo-k10

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

To εχει παρει κανεις αυτο το κινητο ; ειμαι μεταξυ σε αυτο και στο https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-lenovo-k10

 

Ναι, το εχω το μανιτο (ο γυιος μου). Ειναι ευχαριστημενος. Ειναι ομορφο (σε μαυρο) .

Το θεωρω καλυτερο απο το συγκεκριμενο Λενοβο.

Εχει καλυτερα χαρακτηριστικα ( οπως περισσοτερη ραμ, και τη Την Β20).

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το εχω το μανιτο (ο γυιος μου). Ειναι ευχαριστημενος. Ειναι ομορφο (σε μαυρο) .

Το θεωρω καλυτερο απο το συγκεκριμενο Λενοβο.

Εχει καλυτερα χαρακτηριστικα ( οπως περισσοτερη ραμ, και τη Την Β20).

 

Noμιζω με καλυψες, βασικα για δωρο σε κοπελα θα παει οποτε καταλαβαινεις , κανα παιχνιδακι, facebook, viber αντε και καμια φωτο χωρις να ειναι αυτο πρωτη επιλογη για την επιλογη κινητου

 

δεν θελω να μπλεξει με αλλαγες rom κτλ

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Noμιζω με καλυψες, βασικα για δωρο σε κοπελα θα παει οποτε καταλαβαινεις , κανα παιχνιδακι, facebook, viber αντε και καμια φωτο χωρις να ειναι αυτο πρωτη επιλογη για την επιλογη κινητου

 

δεν θελω να μπλεξει με αλλαγες rom κτλ

 

Παιζει οπως ειναι! Ουτε σκαλισματα ουτε τιποτα.

Για κοπελα εχει το συν οτι ειναι ελαφρυ και ... ευκολοπιαστο!:O

Για δωρο, εχει ωραια συσκευασια.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το έχω στην κατοχή μου εδώ και 10 μέρες και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Αρκετά ισορροπημένο και ικανό κινητό, για την τιμή του. Για τα γούστα μου, ωραίος σχεδιασμός, καλή και ποιοτική κατασκευή, ικανοποιητική μπαταρία, καλές επιδόσεις, ικανοποιητικός ήχος, stock android 6.0, καλή κύρια κάμερα, γρήγορο GPS, 4G και στις 2 sim (μια micro και μια nano), καλή λήψη WiFi, καλό σήμα, χαμηλό/μέτριο SAR, δε ζεσταίνεται κατά τη φόρτιση (τουλάχιστον τώρα το χειμώνα) και περιέχει θήκη σιλικόνης στη συσκευασία.

Για τα 80€ που το πήρα, πραγματικά δε βρίσκω ελάττωμα και μου καλύπτει πλήρως τις ανάγκες μου (και με το παραπάνω). Αισθητήρα αποτυπωμάτων δεν έχει (και δεν ήθελα) και το notification led του ανάβει μόνο κατά τη φόρτιση. Με χρήση δωρεάν εφαρμογής (light manager), το ρύθμισα να ανάβει σε χαμένες κλήσεις και SMS.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σίγουρα τα χαρακτηριστικά του σε σχέση με την τιμή είναι κάτι που σε δελεάζει. Έτσι και εγώ τελικά το αγόρασα.

Μπορώ να πω ότι για τις δουλειές που το χρειάζομαι είναι μια χαρά με μόνη εξαίρεση την μπαταρία που πατώνει κατευθείαν. Αναγκαστικά κουβαλάω μαζί μου και ένα μικρό power bank σε περίπτωση που φτάσει στο τέρμα της η μπαταρία.

Ωστόσο τα σοβαρά (κατ' εμέ) προβλήματα δεν άργησαν να έρθουν μετά από λίγες μέρες.

Το κινητό άρχισε να κάνει εγκατάσταση εφαρμογών χωρίς την εξουσιοδότησή μου. Επίσης στον chrome άνοιγε καρτέλες με πορνό περιεχόμενο όπου έπρεπε να στείλω SMS για να έχω πρόσβαση στις "υπηρεσίες" τους. Λέω έχει γούστο να έκανα εγώ την χαζομάρα. Έψαξα από 'δω, έψαξα από 'κει, δεν βρήκα κάτι ύποπτο οπότε είπα ας κάνω ένα factory reset. Αφού κάνω την επαναφορά μετά από λίγες ώρες ξανα παρατηρώ τα ίδια έχοντας κατεβασμένα μόνο τα app της Google!

Με έπιασαν οι διάολοι μπαίνω στο forum της Cubot να βρω αν παίζει νεότερη ROM και τελικά όντως βρήκα αναβάθμιση επειδή για κάποιο λόγω το OTA στο κινητό δεν έβρισκε τίποτα. Κάνω την διαδικασία, περνάω την ROM και ως δια μαγείας σταμάτησαν όλα τα προβλήματα.

Ωστόσο με χάλασε απίστευτα πολύ όλο αυτό επειδή κατάλαβα ότι η προηγούμενη ROM ενώ δεν είχε ορατό bloatware τελικά είχε σίγουρα μέσα εφαρμογές οι οποίες ήταν μέσα στα στις "βρομιές".

Έκανα την αναζήτηση μου ολόκληρο απόγευμα και βρήκα ένα σορό στοιχεία. Παρεμπιπτόντως θα το βάλω και με κεφαλαία να το προσέξουν όλοι: ΟΣΟΙ ΈΧΕΤΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΆΜΕΣΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΚΔΟΣΗ!

Ο λόγος είναι ότι τελικά το YouTube app που είχε στην αρχική ROM ήταν μολυσμένο από την εταιρία που stockαρε το λογισμικό! Επίσης μέσα στις εφαρμογές του συστήματος έχει μια εφαρμογή "Opera Mobile Store" η οποία έχει υπογραφή Κινέζου και δεν έχει καμία σχέση με την απαρχαιωμένη εφαρμογή της Opera που ήταν για τα Symbian κινητά. Δεν ξέρω τί ρόλο βαράει εκεί μέσα επειδή όσο και να προσπάθησα, ούτε τις γνώσεις έχω να κάνω extract το .apk και να το αναλύσω, ούτε κατάφερα να το ανοίξω. Τέλος στην συσκευή υπάρχει και η εφαρμογή com.adups.fota.sysoper η οποία σύμφωνα με το site της AVG και διάφορα forum όπως το xda αναφέρουν πως χρησιμοποιείται κυρίως από Κινέζικα κινητά για να βοηθάει στην OTA αναβάθμιση του κινητού με την θυσία όμως τον προσωπικών μας δεδομένων. Ανά κάποια χρονικά διαστήματα στέλνει όλα τα logs από κλήσεις, μηνύματα και οτιδήποτε άλλο σε Κινέζικους server. Να αναφέρω επιπροσθέτως ότι βλέποντας τις άδειες που απαιτεί μπορεί να δει και τα keystrokes!

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Ενώ στην αρχή χάρηκα επειδή το θεώρησα την καλύτερη VFM επιλογή με 3GB RAM, τελικά έχω χαλαστεί απίστευτα με το τί μπορεί να υπάρχει στην ROM και τί να καταγράφεται.

 

Έχω κάνει registration στο forum της Cubot ωστόσο το email ενεργοποίησης δεν μου ήρθε ποτέ. Και βλέποντας τα post κατάλαβα ότι γενικά δεν αφήνουν κόσμο να μπει ίσως λόγω του γενικότερου κραξίματος όσον αφορά τις ROM που χρησιμοποιεί. Ωστόσο το θετικό είναι ότι όσα email έχω στείλει, σε όλα απάντησαν γρήγορα και προσφέρθηκαν να βοηθήσουν.

 

Το κινητό όσον αφορά τα χαρακτηριστικά του επαναλαμβάνω ότι μου αρέσει. Γι'αυτό τον λόγο κάνω υπομονή και κάθε μέρα ψάχνω σε κανά ξένο forum να βρω τρόπους να το καθαρίσω όσο μπορέσω ή τουλάχιστον να περάσω μια εναλλακτική ROM.

 

Αν έχετε κάποιες γνώσεις παραπάνω μοιραστείτε τις μαζί μου αλλιώς λάβετε σοβαρά υπόψιν όσα σας ανάφερα επειδή εγώ αν και συνήθως είμαι χαλαρός, πλέον τώρα δεν περνάω χρεωστική κάρτα από το κινητό μου για αγορές μέσω app (ebay, ali, κτλ) φοβούμενος ότι υπάρχει το ενδεχόμενο να καταγραφεί από τα keystrokes.

 

Sorry για την κινδυνολογία αλλά τα παθήματα πρέπει να μοιραστούν!

Edited by ankostas
Συντακτικά λάθη!
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

@ankostas

Φίλε, κοίταξα στο τηλέφωνό μου και δεν υπάρχει εγκατεστημένη εφαρμογή "Opera Mobile Store", ούτε και "com.adups.fota.sysoper"! Chrome δε χρησιμοποιώ, γιατί προτιμώ το firefox, αλλά δε μου βγάζει "περίεργες" διαφημίσεις, ούτε μου εγκαθιστά εφαρμογές από μόνο του, ενώ και το youtube μου παίζει σωστά. ΟΤΑ δε μου έχει έρθει. Επίσης, η μπαταρία μου κρατάει 5 μέρες, με λογική χρήση.

Από πού το πήρες, αν επιτρέπεται; Εγώ από gearbest. Η ROM μου είναι η CUBOT_6093C_MANITO_V05_20160929.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Τα Opera Mobile Store και com.adups.fota.sysoper θα τα βρεις αν ψάξεις στις εφαρμογές συστήματος. Μπορείς να το κάνεις με το ES file explorer επειδή αλλιώς δεν τα βγάζει σε μένα. Εδώ παραθέτω και τις φωτογραφίες των εφαρμογών http://imgur.com/a/EZdLp

και εδώ την έκδοση του λογισμικού μου http://imgur.com/a/zdoGc

Το youtube αν δεν μπορείς να το κάνεις αναβάθμιση από το playstore τότε είναι πειραγμένο. Στην αναβάθμιση της ROM που έκανα πλέον κάνει κανονικά αναβαθμίσεις.

Η μπαταρία σε καμία περίπτωση δεν μου κρατάει τόσο. Ζήτημα να βγάζει την ημέρα σε μένα. Ειδικά όταν ξεκινάω το πρωί και ανοίγω facebook στο αστικό με 3G, άνετα κατεβαίνει 8% μέσα σε λίγα λεπτά.

Υποπτεύομαι ότι τις διαφημίσεις ο Chrome δεν τις έκανε επειδή το app του ήταν οκ. Κάποια άλλη εφαρμογή της stock ROM που έφυγε με την αναβάθμιση.

Τέλος το κινητό το πήρα από το γιου.γρ (επίτηδες το έγραψα έτσι επειδή δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι) επειδή το είχα ανάγκη για άμεση αντικατάσταση του παλιού που με άφησε στα κρύα του λουτρού αλλιώς και εγώ θα επέλεγα Κίνα για να γλιτώσω τουλάχιστον 50 ευρώ.

 

Όσον αφορά το άγχος για το adups ορίστε μία έρευνα που δείχνει ότι στην ουσία είναι ξαδερφάκια με το Carrier IQ https://www.xda-developers.com/report-android-phones-transmit-data-to-adups-a-chinese-firm/

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Τα Opera Mobile Store και com.adups.fota.sysoper θα τα βρεις αν ψάξεις στις εφαρμογές συστήματος. Μπορείς να το κάνεις με το ES file explorer επειδή αλλιώς δεν τα βγάζει σε μένα. Εδώ παραθέτω και τις φωτογραφίες των εφαρμογών http://imgur.com/a/EZdLp

και εδώ την έκδοση του λογισμικού μου http://imgur.com/a/zdoGc

Το youtube αν δεν μπορείς να το κάνεις αναβάθμιση από το playstore τότε είναι πειραγμένο. Στην αναβάθμιση της ROM που έκανα πλέον κάνει κανονικά αναβαθμίσεις.

Η μπαταρία σε καμία περίπτωση δεν μου κρατάει τόσο. Ζήτημα να βγάζει την ημέρα σε μένα. Ειδικά όταν ξεκινάω το πρωί και ανοίγω facebook στο αστικό με 3G, άνετα κατεβαίνει 8% μέσα σε λίγα λεπτά.

Υποπτεύομαι ότι τις διαφημίσεις ο Chrome δεν τις έκανε επειδή το app του ήταν οκ. Κάποια άλλη εφαρμογή της stock ROM που έφυγε με την αναβάθμιση.

Τέλος το κινητό το πήρα από το γιου.γρ (επίτηδες το έγραψα έτσι επειδή δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι) επειδή το είχα ανάγκη για άμεση αντικατάσταση του παλιού που με άφησε στα κρύα του λουτρού αλλιώς και εγώ θα επέλεγα Κίνα για να γλιτώσω τουλάχιστον 50 ευρώ.

 

Όσον αφορά το άγχος για το adups ορίστε μία έρευνα που δείχνει ότι στην ουσία είναι ξαδερφάκια με το Carrier IQ https://www.xda-developers.com/report-android-phones-transmit-data-to-adups-a-chinese-firm/

Έψαξα και με τον ES explorer. Το Opera Mobile store δεν υπάρχει, ούτε και το com.adups.fota.sysoper, υπάρχει όμως com.adups.fota και το Υoutube δε θυμάμαι αν έχει αναβαθμιστεί απ' το Play store.

Εγώ έχω κλειστά τα δεδομένα κι έχω εγκαταστήσει το Greenify, για να τερματίζει τις εφαρμογές όταν κλείνει η οθόνη (εκτός από μερικές, που τις ήθελα). Η χρήση που κάνω είναι μέτρια: τηλέφωνα, μηνύματα (λίγα), καμιά φωτογραφία πότε πότε και σύνδεση στο wifi (που το έχω γενικά κλειστό) 2-3 φορές τη μέρα για κανένα update, για να ενημερωθούν τα widgets που έχω (καιρός, rss) και για να σερφάρω λίγο. Facebook δεν έχω. :)

Το ότι το πήρες από Ελλάδα κι εγώ από Κίνα μπορεί να εξηγεί την ύπαρξη διαφορετικής ROM. Αλλά με ενδιαφέρει το θέμα κι αν βγάλεις άκρη, ενημέρωσε αν μπορείς. Δεν το έχω ρουτάρει, για να μη χάσω την εγγύηση αν χρειαστεί στο μέλλον και δε μπορέσω να επαναφέρω την εργοστασιακή ROM. Και αν μετανιώνεις εσύ που το πήρες από εδώ, εγώ μετανιώνω που το πήρα από Κίνα (δεν υπήρχε Ελλάδα όταν το παράγγειλα), γιατί δε με καλύπτει η εγγύηση της ελληνικής αντιπροσωπείας. :)

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Γενικά απ'ότι φαίνεται οι Κινέζοι έκαναν καλά τη δουλειά τους και ποιος ξέρει αν όντως σταμάτησαν http://www.adups.com/article/show_article.php?id=184

Πάντως τόσο καιρό κράζουμε την Google για τα δεδομένα που καταγράφει αλλά προτιμώ έναν τέτοιο κολοσσό πάρα κάποια κινέζικη εταιρία. Google AOSP θα λέμε και θα κλαίμε :lol:

 

Και εγώ προς το παρόν απλά είμαι συγκρατημένος και προσπαθώ να βρω συντηρητικά μπαλώματα μέχρι να βρεθεί κάποιος που θα κάνει το πρώτο βήμα και θα ποστάρει αποτελέσματα στο xda επειδή δεν θα ήθελα να κάνω χαζομάρα και να brickάρω την συσκευή μιας και μόνο τα βασικά γνωρίζω και δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία ειδικά όσον αφορά το ADB.

 

Για οτιδήποτε νεότερο θα ενημερώσω όπως επίσης αν παρατηρήσει κανείς περίεργη συμπεριφορά στο κινητό του να το επιβεβαιώσει!

 

EDIT: Για όσους δεν γνωρίζουν τί ακριβώς κάνει το adups.fota... στην ουσία αντικαθιστά το Google AOSP OTA ή και άλλες υπηρεσίες αναβάθμισης της ROM που χρησιμοποιούν την over-the-air αναβάθμιση. Το θέμα είναι ότι συνήθως αυτές οι εφαρμογές έχουν αρκετές άδειες και ο λόγος είναι ότι το κάνουν οι εταιρίες για να έχουν ένα feedback και να δουν πως θα φτιάξουν τις επόμενες αναβαθμίσεις. Από την άλλη όμως ορισμένες OTA εφαρμογές χρησιμοποιούν ιδιαίτερα πολλές άδειες όπως η adups η οποία ισχυρίζεται ότι πλέον δεν καταγράφει τα SMS, τις κλήσεις. Αν θέλουμε το πιστεύουμε. Επίσης στο Kryptonwire μετά από έρευνα που έκαναν βρήκαν ότι η εφαρμογή adups είχε την δυνατότητα να κάνει ακόμα και εξ αποστάσεως εγκατάσταση εφαρμογών. Ίσως αυτό να δικαιολογεί την εγκατάσταση εφαρμογών στο κινητό μου χωρίς την συγκατάθεσή μου αν και πλέον σταμάτησε, ίσως λόγω αλλαγών στις άδειες του adups.

 

EDIT2: Πραγματικά τραγικό που η Cubot προσφέρει τις ROM για κατέβασμα μέσω του mega upload. Ούτε καν δικούς της server έχει για να τα κατεβάσεις από εκεί. Γενικά δείχνει πολύ ερασιτεχνική εταιρεία με τέτοιες ενέργειες και είναι κρίμα επειδή τα κινητά της όσον αφορά την κατασκευή και το υλικό που έχουν είναι αρκετά καλά για κινεζιές.

Edited by ankostas
Πολλά ορθογραφικά λάθη!
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Το update το έκανες από εδώ;

http://forum.cubot.net/viewtopic.php?f=21&t=1227

δηλαδή αυτό;

https://mega.nz/#!Zc8TRACJ!9QreDBlZlX7shv_6oULTkvZsk8pj6uP8Y878f4qZUVw

Είναι τόσο απλό όπως το λέει; Χάθηκαν οι ρυθμίσεις, οι επαφές ή τα προγράμματα που είχες ήδη εγκαταστήσει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα το update από εδώ http://forum.cubot.net/viewtopic.php?f=21&t=1166

Όταν ολοκληρώθηκε η διαδικασία και άνοιξε το κινητό όλα ειχαν χαθεί. Με την μόνη διαφορά απο τις οδηγίες ότι κατέβασα τους drivers για τον mtk από αλλού επειδή οι drivers της cubot δεν λειτουργούσαν στο pc που είχα τώρα στις γιορτές και είχε Windows 10.

 

Το link που πόσταρες έχει την ακόμα πιο καινούργια αναβάθμιση ωστόσο κάθε φορά που προσπαθώ να την κάνω το κινητό κλείνει και όταν ανοίγει δεν έχει γίνει η αναβάθμιση. Στο xda developers πάντως είδα ότι ένας το έκανε κανονικά χωρίς προβλήματα.

 

Ίσως πρώτα να πρέπει να κάνω reset αλλά βαριέμαι να περνάω τις μικρόρυθμίσεις μετά γι'αυτό και δεν το ψάχνω περισσότερο. Θα περιμένω την επόμενη αναβάθμιση η οποία ελπίζω να βγει σύντομα μετά την λήξη της γιορτής των Κινέζων (καθαρά προσωπική εκτίμηση αυτό).

 

Τώρα όσον αφορά την ερώτηση σου πολύ πιθανών να χαθούν τα πάντα. Αλλά και να μην είχαν χαθεί πολλοί συνιστούν μετά από κάθε αναβάθμιση ένα reset ή ακομα καλύτερα power button+volume down μεχρι να μπει στο boot menu και απο εκει wipe dalvik cache + internal memory για να μην υπάρχουν προβλήματα με ξεχασμένα αρχεία κατά την αναβάθμιση (ADB, bootloader, log αρχεία, κτλ)

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Ήσουν σαφέστατος και σ' ευχαριστώ. Αν και με αυτά που μου είπες, μάλλον δε θα την κάνω προς το παρόν την αναβάθμιση. :)

Μπορεί απλά να το ρουτάρω κάποια στιγμή, να σβήσω τα άχρηστα.

Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω ότι εγώ έκανα την διαδικασία μέσω PC οπότε είχε περισσότερη μανούρα. Ενώ το link που πόσταρες είναι ο πιο απλός τρόπος και γρήγορος χωρίς φόβο.

 

Η αλήθεια είναι ότι έτσι όπως τα είπα μάλλον σε απέτρεψα και σε φόβισα αλλά δεν είναι τόσο επικίνδυνο :p

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Να τονίσω ότι εγώ έκανα την διαδικασία μέσω PC οπότε είχε περισσότερη μανούρα. Ενώ το link που πόσταρες είναι ο πιο απλός τρόπος και γρήγορος χωρίς φόβο.

 

Η αλήθεια είναι ότι έτσι όπως τα είπα μάλλον σε απέτρεψα και σε φόβισα αλλά δεν είναι τόσο επικίνδυνο :p

Όχι, είναι που θα θέλει απ' την αρχή σετάρισμα πάλι. Για να ξαναπεράσω κωδικούς στις εφαρμογές (έχω καμιά 10ρια, με παραλλαγές και δοκιμάζω μέχρι να πιάσει), να ξαναρυθμίσω άδειες, nova theme, εγκατάσταση προγραμμάτων, επαφές και δε συμμαζεύεται, θέλω 2 μέρες άδεια... :)

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα και το έκανα update με το zip αρχείο από εδώ http://forum.cubot.net/viewtopic.php?f=21&t=1227

http://i.imgur.com/xa58OG1.png

Ευτυχώς όλα τα αρχεία και οι ρυθμίσεις έμειναν ως έχουν!

Πήρε καμιά ώρα μέχρι να ολοκληρωθεί.

Πάω να σαπίσω στον ύπνο τώρα επειδή τελευταία στιγμή τα κάνω όλα. Θα το ψάξω αύριο παραπάνω και αν συναντήσω κάτι σημαντικό θα επανέλθω.

 

EDIT:

Εντόπισα κάποιες προσθήκες σε εφαρμογές που δεν είχε πριν.

Πλέον έχει εφαρμογή για email, πρόγραμμα προβολής φωτογραφιών (επιτέλους επειδή η εφαρμογή της Google δεν μου άρεσε), πρόγραμμα αναπαραγωγής μουσικής (ίσως και να το είχε πριν αλλά κατά περίεργο λόγο τώρα το παρατήρησα) και τέλος πρόσθεσαν και το Google DUO που είναι app για βιντεοκλήσεις (Το απενεργοποίησα αμέσως επειδή το viber με καλύπτει)

Ορίστε και τα printscreen για όσους ενδιαφέρονται http://imgur.com/a/ZUqj9

 

Αλλαγές στο λειτουργικό και σε επιλογές δεν εντόπισα μέχρι στιγμής. Ελπίζω το update να μην περιορίζεται μόνο σε προσθήκες app αλλά και να έγιναν bug fixes.

Μια απορία που έχω... στο πρόγραμμα που διαχειρίζεται τις κλήσεις δεν υπάρχει η επιλογή για βιντεο κλήση! Δηλαδή κλήση κανονικά από το δίκτυο χωρίς να χρειάζεται να ανοίξεις τα δεδομένα. Είναι δυνατόν να το έχει παραλείψει αυτό η Cubot? Το θεωρώ βασικό γιατί δεν έχεις πάντα δεδομένα για κατανάλωση.

Edited by ankostas
ενημέρωση post
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, με έπεισες. Πάω να το κατεβάσω κι εγώ, να το εγκαταστήσω. :)

 

Edit:

Έγινε η αναβάθμιση, ευκολα και χωρίς απρόοπτα. Επιβεβαιώνω τις αλλαγές που παρατήρησες κι εσύ, συν ότι αναβαθμίστηκε το Youtube απ' το Play Store. Εκ πρώτης όψεως, όλες οι εφαρμογές και οι ρυθμίσεις παρέμειναν ως είχαν, οπότε όλα καλά! Η όλη διαδικασία δεν κράτησε πολύ και κατανάλωσε μόνο 8% της μπαταρίας (αρχείο μεγέθους 1,03gb zip ήταν το update).

Φίλε, χαίρομαι που υπάρχει κι άλλος με το ίδιο κινητό, που την ψάχνει τη δουλειά, γιατί κι εμένα μ' αρέσει να σκαλίζω... :)

Μπήκα στον πειρασμό και κατέβασα το king root μετά το update, αλλά απέτυχε να ρουτάρει το κινητό (ευτυχώς όμως χωρίς παρενέργειες). Δε βαριέσαι, κάποια στιγμή θα βγάλουν νεότερη έκδοση, να κανουμε δουλειά.

Αυτό που λες με την επιλογή για βιντεοκλήσεις από τις κλήσεις, το θυμάμαι που υπήρχε στο προηγούμενό μου κινητό, με android 5.1, αλλά δε μου άρεσε και δε θυμάμαι αν υπήρχε εξαρχής στο Cubot και απλά το απενεργοποίησα κάπως. Πιο πιθανό όμως να μην υπήρχε.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

@anonimos_ η αλήθεια είναι ότι κάτι τέτοια πάντα τα σκαλίζω και πολλές φορές με έχει βάλει σε μπελάδες αλλά μόνο έτσι μαθαίνεις!

 

Στην περίπτωσή σου που πλέον το Youtube παίρνει κανονικά αναβάθμιση από το playstore νομίζω είναι η πιό κρίσιμη αλλαγή. Αν έχεις όρεξη διάβασε τα αρνητικά σχόλια εδώ https://www.amazon.co.uk/product-reviews/B01LYFVY9N/ref=cm_cr_getr_d_rvw_rvwer?ie=UTF8&filterByStar=critical&reviewerType=avp_only_reviews&showViewpoints=0&pageNumber=1

 

Όσον αφορά το rootάρισμα έχω κακές εμπειρίες από τις εφαρμογές που κάνουν το root από μόνες τους. Το kingroot στο προηγούμενο κινητό μου είχε πειράξει το OTA και ενώ έβγαιναν αναβαθμίσεις δεν με άφηνε να τις περάσω. Επίσης είχε περάσει μια δική του εφαρμογή για να ελέγχω τις superuser άδειες η οποία κράσαρε συνεχώς ή ξεχνούσε ποιες εξουσιοδοτήσεις είχα δώσει και ήταν πραγματικά εκνευριστικό. Για το kingoroot ή το iroot (δεν θυμάμαι ποιο από τα δύο) έχω διαβάσει ότι κατά το rootάρισμα περνάει και δικές του εφαρμογές τις οποίες πρέπει να τις βγάλεις μόνος επειδή μετά γεμίζεις διαφημίσεις. Αντίστοιχα το One Click Root στο κινητό του αδερφού μου, είχε περάσει το moborobo και το κινητό όταν άνοιξε από το bootάρισμα είχε γυρίσει γλώσσα στα κινέζικα! Να'ναι καλά το Google translate, σύμβολο σύμβολο κατάφερα να βγάλω άκρη. Προτιμώ πάντα το rootάρισμα από το PC και έπειτα το SuperSU να ελέγχει τις άδειες, επειδή είναι ότι πιο σταθερό και αξιόπιστο έχω δοκιμάσει. Ωστόσο το κακό είναι ότι για εμένα που δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία πρέπει να βρω οδηγό και μετά να το κάνω. Γι'αυτό και κάθε μέρα ψάχνω τα γνωστά forum μπας και βγει κάτι καινούριο :p Ευτυχώς προς το παρόν δεν το έχω άμεση ανάγκη μιας και το bloatware της ROM είναι σε χαμηλά επίπεδα. Θα δείξει στις επόμενες αναβαθμίσεις!

 

Είχα στείλει mail στην Cubot σχετικά με τις βιντεοκλήσεις αλλά μάλλον λόγω εορτασμού της χρονιάς του κόκορα ακόμα γιορτάζουν την πρωτοχρονιά τους! Τελικά την απάντηση μου την έδωσε η τεχνική εξυπηρέτηση της Cosmote. Πήρα σήμερα τηλ. για να με βοηθήσουν με το σετάρισμα του 4G επειδή για κάποιο λόγο ενώ το είχα ενεργοποιημένο το κινητό έφτανε μόνο μέχρι 3G και με την ευκαιρία τους ρώτησα και μου είπαν πως το δίκτυο της Cosmote υποστηρίζει τις βιντεοκλήσεις κανονικά και μάλιστα με βοήθησαν μέσω τηλεφώνου και είδαμε μια προς μια τις ρυθμίσεις μου. Ωστόσο όπως προέκυψε είναι καθαρά θέμα ROM. Ελπίζω να βρεθεί κάποια λύση στο μέλλον επειδή ήταν ο πιο εύκολος τρόπος για βιντεοκλήση στους γονείς μου. Τώρα την επόμενη φορά που θα τους δω θα τους κάνω εντατικά μαθήματα σε Viber και Skype!

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

@anonimos_ η αλήθεια είναι ότι κάτι τέτοια πάντα τα σκαλίζω και πολλές φορές με έχει βάλει σε μπελάδες αλλά μόνο έτσι μαθαίνεις!

Συμφωνώ απόλυτα Κώστα (για τους φίλους, Νίκος). Την έχω πατήσει, αλλά δεν πτοούμαι. :)

 

Στην περίπτωσή σου που πλέον το Youtube παίρνει κανονικά αναβάθμιση από το playstore νομίζω είναι η πιό κρίσιμη αλλαγή. Αν έχεις όρεξη διάβασε τα αρνητικά σχόλια εδώ https://www.amazon.co.uk/product-reviews/B01LYFVY9N/ref=cm_cr_getr_d_rvw_rvwer?ie=UTF8&filterByStar=critical&reviewerType=avp_only_reviews&showViewpoints=0&pageNumber=1

Το διάβασα και φαίνεται ψαγμένος ο τύπος με το αρνητικό review δεξιά. Ευτυχώς, μάλλον ξεπεράσαμε το σκόπελο και φαίνεται πως έχουμε ένα κινητό με αξιόλογο hardware, που χρειαζόταν και το ανάλογο software να το αναδείξει - και πρέπει να είμαστε σε καλό δρόμο.

 

Όσον αφορά το rootάρισμα έχω κακές εμπειρίες από τις εφαρμογές που κάνουν το root από μόνες τους. Το kingroot στο προηγούμενο κινητό μου είχε πειράξει το OTA και ενώ έβγαιναν αναβαθμίσεις δεν με άφηνε να τις περάσω. Επίσης είχε περάσει μια δική του εφαρμογή για να ελέγχω τις superuser άδειες η οποία κράσαρε συνεχώς ή ξεχνούσε ποιες εξουσιοδοτήσεις είχα δώσει και ήταν πραγματικά εκνευριστικό. Για το kingoroot ή το iroot (δεν θυμάμαι ποιο από τα δύο) έχω διαβάσει ότι κατά το rootάρισμα περνάει και δικές του εφαρμογές τις οποίες πρέπει να τις βγάλεις μόνος επειδή μετά γεμίζεις διαφημίσεις. Αντίστοιχα το One Click Root στο κινητό του αδερφού μου, είχε περάσει το moborobo και το κινητό όταν άνοιξε από το bootάρισμα είχε γυρίσει γλώσσα στα κινέζικα! Να'ναι καλά το Google translate, σύμβολο σύμβολο κατάφερα να βγάλω άκρη. Προτιμώ πάντα το rootάρισμα από το PC και έπειτα το SuperSU να ελέγχει τις άδειες, επειδή είναι ότι πιο σταθερό και αξιόπιστο έχω δοκιμάσει. Ωστόσο το κακό είναι ότι για εμένα που δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία πρέπει να βρω οδηγό και μετά να το κάνω. Γι'αυτό και κάθε μέρα ψάχνω τα γνωστά forum μπας και βγει κάτι καινούριο :p Ευτυχώς προς το παρόν δεν το έχω άμεση ανάγκη μιας και το bloatware της ROM είναι σε χαμηλά επίπεδα. Θα δείξει στις επόμενες αναβαθμίσεις!

Η εμπειρία μου στο ρουτάρισμα εξαντλείται στο King Root. Έχω ρουτάρει 2 κινητά ως τώρα (VKWorld 700x και F1) και ήμουν ευχαριστημένος. Γνωρίζω ότι γενικά, μετά το ρουτάρισμα, το update μάλλον το ξεχνάς (πλην συγκεκριμένων περιπτώσεων), αλλά η su εφαρμογή του ήταν σταθερή σε μένα και δεν είχε ποτέ πρόβλημα. Εγκαθιστούσε επιπλέον το Purify (κάτι σαν το Greenify, υποδεέστερο και με έμφαση στη μπαταρία και τη φόρτισή της), το οποίο απεγκαθιστούσα μετά και - έχοντας εγκαταστήσει το AdAway - δεν είχα θέμα με διαφημίσεις. Το SuperSu το είχα δοκιμάσει, αλλά για κάποιο λόγο με ξένισε (ίσως λόγω συνήθειας απ' το King Root) και δεν το κράτησα. Τα υπόλοιπα δεν τα δοκίμασα ποτέ και το root από PC το απέφευγα, γιατί ακόμα και με οδηγό απ' το youtube δυσκολεύτηκα να βγάλω άκρη με τα κινέζικα. Βρίσκω πιο εύκολο το root από εφαρμογή μέσα από το κινητό κι αν δεν πιάσει, μάλλον δε θα πέσει σε bootloop η συσκευή (λέω μάλλον, γιατί μια φορά το κατάφερα κι αυτό, αν και δεν ξέρω αν έφταιγε η εφαρμογή ή δικοί μου άστοχοι χειρισμοί).

 

Είχα στείλει mail στην Cubot σχετικά με τις βιντεοκλήσεις αλλά μάλλον λόγω εορτασμού της χρονιάς του κόκορα ακόμα γιορτάζουν την πρωτοχρονιά τους! Τελικά την απάντηση μου την έδωσε η τεχνική εξυπηρέτηση της Cosmote. Πήρα σήμερα τηλ. για να με βοηθήσουν με το σετάρισμα του 4G επειδή για κάποιο λόγο ενώ το είχα ενεργοποιημένο το κινητό έφτανε μόνο μέχρι 3G και με την ευκαιρία τους ρώτησα και μου είπαν πως το δίκτυο της Cosmote υποστηρίζει τις βιντεοκλήσεις κανονικά και μάλιστα με βοήθησαν μέσω τηλεφώνου και είδαμε μια προς μια τις ρυθμίσεις μου. Ωστόσο όπως προέκυψε είναι καθαρά θέμα ROM. Ελπίζω να βρεθεί κάποια λύση στο μέλλον επειδή ήταν ο πιο εύκολος τρόπος για βιντεοκλήση στους γονείς μου. Τώρα την επόμενη φορά που θα τους δω θα τους κάνω εντατικά μαθήματα σε Viber και Skype!

Χωρίς να ξέρω τίποτα επί του θέματος, δε θα περίμενα η Cosmote να πει κάτι διαφορετικό (π.χ. ότι φταίει το δίκτυό τους), αλλά όντως φαίνεται να είναι θέμα rom. Tο θυμάμαι που υπήρχε στα παραπάνω VKWorld με android 5.1 που είχα, με 3G Cosmote, αν και δεν το είχα δοκιμάσει. Παρεπιπτόντως, πήγα κι εγώ να γραφτώ στο forum της Cubot κι ακόμα να λάβω επιβεβαιωτικό mail... Αν σε παρηγορεί πάντως, ο πατέρας μου - που η πρώτη του επαφή με την πληροφορική ήταν πριν κάτι χρόνια, που πήρε ένα λάπτοπ και επί 3 μέρες διάβαζε το εγχειρίδιο χρήσης, χωρίς να το ανοίξει ως τότε (και για καιρό μετά έβλεπε τον υπολογιστή σαν πρωτοποριακή γραφομηχανή, με δυνατότητα να επιφέρει πυρηνικό όλεθρο με ένα λάθος χειρισμό) - έμαθε να μιλάει με την αδερφή μου στο skype. Άρα, δε χάθηκε η ελπίδα. :)

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Χάρηκα Νίκο!

Η προηγούμενη εβδομάδα είχε τέρμα ταχύτητα και τώρα καταφέρνω να απαντήσω. Λοιπόν θα απαντήσω με μια εικόνα που έβγαλα από το AVG http://i.imgur.com/gqnRkTG.png

Τραγικοί!

Βρήκα και ένα forum όπου έχουν TWRP για το Manito και διάφορες ROM. Όπως επίσης σε ένα Ρώσικο forum έχει πολλές πληροφορίες για root από PC, ωστόσο ακόμα και με μετάφραση της google λίγα καταλαβαίνω. Δεν έκανα επικόλληση τα links επειδή δεν ξέρω αν απαγορεύεται. Θα το ψάξω περισσότερο στις επόμενες εβδομάδες επειδή έπεσε λίγο τρέξιμο παραπάνω!

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Είναι βέβαιο ότι λειτουργούν (και) ως malware; Μήπως είναι σφάλμα διάγνωσης του avg; Τσέκαρα τις 2 εφαρμογές, καμία δεν έχει χρησιμοποιήσει δεδομένα ούτε του δικτύου (που τα έχω μόνιμα κλειστά), ούτε από wifi. Η "Ενημερώσεις Συστήματος" έχει πρόσβαση μόνο στον αποθηκευτικό μου χώρο (ήθελε και σε τηλέφωνο και επαφές, αλλά δεν της εκχώρησα τις άδειες) και απενεργοποιείται κιόλας από τις Εφαρμογές, αν θες. Η "FotaProvider" δεν έχει ζητήσει δικαιώματα για τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση σήμερα το πρωί:

"Dear Sir/Madam,

 

The wireless update and fota are part of the system for software update function, it is not the malware, please don't worry. The security APP which you use for test the APPs might have different standards and cause the wrong report.

 

Best regards,

 

Selina"

 

Ίσως και να είναι false positive, ίσως και να φταίει που έβλεπα παλιά τις εκπομπές του Χαρδαβέλλα και είμαι τόσο καχύποπτος, το σίγουρο είναι ότι δεν εμπιστεύομαι τους Κινέζους :p

 

Επίσης κάτι που παρατήρησα μετά την αναβάθμιση είναι ότι η μπαταρία κρατάει λίγο περισσότερο. Προσωπικά με τη χρήση που το κάνω πάλι πατώνει μέχρι το βράδυ. Ωστόσο τώρα ο ρυθμός με τον οποίο πέφτει έχω την εντύπωση ότι είναι πιο αργός. Επίσης στο google maps παρατήρησα ότι καθώς καταγράφει τις διαδρομές στο google maps timeline, κάποιες φορές χάνει εντελώς το σήμα το GPS με αποτέλεσμα εκεί που περπατάω ευθεία να κάνει κάτι μουτζούρες και μετά να επανέρχεται.

 

Επίσης ήρθαν και τα κινέζικα tempered glasses από το Ali. http://i.imgur.com/H1DlhVK.jpg

Ωστόσο ενώ έκανα σωστή εφαρμογή της τοποθέτησης, περιμετρικά αφήνει περίπου στο 1,5 χιλιοστό κενό με αέρα. Όσο και να προσπάθησα δεν φεύγει. Ίσως και να φταίει η κατασκευή της οθόνης, ίσως και επειδή είναι φθηνά. Αν αγοράσει κανείς παρόμοια να μην χαλαστεί αν και εγώ ξενέρωσα λίγο επειδή συνήθισα στο παλιό που ήταν τέλεια εφαρμοσμένο χωρίς κενά αέρος. Στις επόμενες μέρες περιμένω και την θήκη σιλικόνης επειδή αυτή που είχε δώρο η συσκευασία έχει φουσκωμένες άκρες και ενώ το κινητό είναι 5ίντσες το κάνει να φαίνεται σαν 5,5.

Αυτά τα ολίγα και σήμερα :lol:

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση σήμερα το πρωί:

"Dear Sir/Madam,

 

The wireless update and fota are part of the system for software update function, it is not the malware, please don't worry. The security APP which you use for test the APPs might have different standards and cause the wrong report.

 

Best regards,

 

Selina"

 

Ίσως και να είναι false positive, ίσως και να φταίει που έβλεπα παλιά τις εκπομπές του Χαρδαβέλλα και είμαι τόσο καχύποπτος, το σίγουρο είναι ότι δεν εμπιστεύομαι τους Κινέζους :p

 

Επίσης κάτι που παρατήρησα μετά την αναβάθμιση είναι ότι η μπαταρία κρατάει λίγο περισσότερο. Προσωπικά με τη χρήση που το κάνω πάλι πατώνει μέχρι το βράδυ. Ωστόσο τώρα ο ρυθμός με τον οποίο πέφτει έχω την εντύπωση ότι είναι πιο αργός. Επίσης στο google maps παρατήρησα ότι καθώς καταγράφει τις διαδρομές στο google maps timeline, κάποιες φορές χάνει εντελώς το σήμα το GPS με αποτέλεσμα εκεί που περπατάω ευθεία να κάνει κάτι μουτζούρες και μετά να επανέρχεται.

 

Επίσης ήρθαν και τα κινέζικα tempered glasses από το Ali. http://i.imgur.com/H1DlhVK.jpg

Ωστόσο ενώ έκανα σωστή εφαρμογή της τοποθέτησης, περιμετρικά αφήνει περίπου στο 1,5 χιλιοστό κενό με αέρα. Όσο και να προσπάθησα δεν φεύγει. Ίσως και να φταίει η κατασκευή της οθόνης, ίσως και επειδή είναι φθηνά. Αν αγοράσει κανείς παρόμοια να μην χαλαστεί αν και εγώ ξενέρωσα λίγο επειδή συνήθισα στο παλιό που ήταν τέλεια εφαρμοσμένο χωρίς κενά αέρος. Στις επόμενες μέρες περιμένω και την θήκη σιλικόνης επειδή αυτή που είχε δώρο η συσκευασία έχει φουσκωμένες άκρες και ενώ το κινητό είναι 5ίντσες το κάνει να φαίνεται σαν 5,5.

Αυτά τα ολίγα και σήμερα :lol:

 

Καλό είναι να είναι κανείς καχύποπτος, άλλωστε τα είχα λιώσει κι εγώ τα X-Files. :)

Στην κατανάλωση και στο gps δεν πρόσεξα διαφορά, μόνο στο κουμπί αυξομείωσης του ήχου, που το volume down καμιά φορά δεν πιάνει. Δεν είναι θέμα κουμπιού, πρέπει να έχει να κάνει το πρόγραμμα κλήσης ή κάτι άλλο, σε software.

Με γεια τα tempered glass, μου χρειάζονται κι εμένα, γιατί δουλεύω σε αποθήκη και μια ελαφρά κακομεταχείριση, προβλέπεται. Γι' αυτό και εκτίμησα τη θήκη, που είχε μέσα. Ψάχνω για tempered glass, αλλά θέλω καλή εφαρμογή και να μην επηρεάζει τη φωτεινότητα ή τα χρώματα της οθόνης, σε συγκεκριμένες συνθήκες (κάποιες το κάνουν). Έχει το dx ένα πακέτο θήκης (αναδιπλούμενη όμως) - tempered glass, αλλά ακριβούτσικο.

Link to comment
Share on other sites

Από tempered glasses δεν έχω μεγάλη εμπειρία και δεν ξέρω τις λεπτομέρειές τους. Στην δική μου περίπτωση η απεικόνιση των χρωμάτων είναι καλή απλά γύρω γύρω η εφαρμογή αφήνει αυτό το κενό. Ωστόσο στα σημεία που το αφήνει δεν είναι ενοχλητικό επειδή είναι εκτός της οθόνης. Αρκεί στην πορεία να μην μαζέψει βρομιές εκεί μέσα. Ωστόσο για τα 3 ευρώ που πήρα και τα δύο τα χαλαλίζω.

 

Σήμερα βρήκα την σελίδα της αντιπροσωπείας στην Ελλάδα http://www.cubotgreece.gr/

Πρέπει να έχει λίγο καιρό που άνοιξε η σελίδα επειδή θυμάμαι τον Ιανουάριο που έψαχνα και δεν έβρισκα κάτι. Τώρα όσον αφορά το http://www.cubot.gr/ αυτός είναι ο επίσημος εισαγωγέας. Οπότε για service όσοι έκαναν αγορές από Ελλάδα πάνε στην πρώτη σελίδα. Αχρείαστο να μας φανεί.

 

Επίσης κάτι που ανακάλυψα. Για όσους χρησιμοποιούν το κινητό και ως ξυπνητήρι είναι σημαντικό το παρακάτω. Σε περίπτωση που το ρολόι είναι ρυθμισμένο να χτυπήσει και έχει γίνει βελτιστοποίηση της μπαταρίας, τότε δε θα σε ξυπνήσει ποτέ. Για να το αλλάξουμε αυτό πάμε Ρυθμίσεις->Μπαταρία->(Πατάμε τις τρεις κουκκίδες δεξιά πάνω)->Πατάμε "Όλες οι εφαρμογές"->Βρίσκουμε το ρολόι και το πατάμε->Έπειτα επιλέγουμε Να μη γίνει βελτιστοποίηση. Πλέον σε περίπτωση που το κινητό μπει σε εξοικονόμηση ενέργειας δεν υπάρχει περίπτωση να κλείσει το ξυπνητήρι.

 

Τώρα αυτό που αναφέρεις με το volume down δεν το έχω παρατηρήσει σε μένα. Θα το δοκιμάσω περισσότερο μπας και είναι γενικό το θέμα.

 

Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι το Smart Wake δεν λειτουργεί πάντα. Το έχω ενεργό και όταν είναι κλειστή η οθόνη πατάω διπλό tap και κάποιες φορές ανοίγει και άλλες όχι. Και γενικά τα gestures δεν πιάνουν, δηλαδή τα draw c, o, w, κτλ απλά κάνουν το σχέδιο και δείχνει μετά την κατάσταση κλειδώματος. Μικρό το κακό για μένα, αλλά το double tap για να δείχνει την οθόνη κλειδώματος μετράει επειδή είναι μια συνήθεια που μου έμεινε από το Samsung που είχα.

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...