Jump to content

Cubot Manito


Evaggelos1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ανακοίνωσή μας από το cubot.gr (...)

Ευχαριστώ

http://www.cubot.gr

Φώτη, χρήσιμα όλα αυτά που μας λες και σίγουρα δεν ταιριάζουν με την εικόνα (μιας ανερχόμενης, επώνυμης και δημοφιλούς κινέζικης εταιρίας, με αξιόπιστα προϊόντα σε προσιτές τιμές), που θέλει να παρουσιάζει η Cubot. Απλά, μερικές παρατηρήσεις και ερωτήσεις:

- Πλέον φασόν παραγωγοί έχουν γίνει οι περισσότεροι και γενικά έχει αποσυνδεθεί σε μεγάλο βαθμό η έννοια της εταιρίας που σχεδιάζει ένα προϊόν, από το εργοστάσιο που το παράγει. Ακόμα και η Apple, στην Κίνα παράγει τα κινητά της (στις εγκαταστάσεις της Foxconn), απ' ό,τι ξέρω.

- Η ανακοίνωσή σας λέει πράγματα όπως "Το Service δεν είχε στη διάθεσή του κανένα καινούργιο ανταλλακτικό με αποτέλεσμα ότι ανταλλακτικό ήταν διαθέσιμο ήταν από άλλες συσκευές που απλά τις ανακύκλωναν" και "Εντός του χώρου, με την ίδια έκπληξη συναντήσαμε τους 2 και μοναδικούς τεχνικούς με διαθέσιμα εργαλεία ένα κολλητήρι και ένα κατσαβίδι δίνοντάς μας την εντύπωση πως δε θα μπορούσαν να επισκευάσουν ούτε ποδήλατο". Στη 2η φωτογραφία που μας ανέβασες, βλέπουμε ένα σωρό κούτες με ανταλλακτικά (διακρίνεται μία ανοιχτή, που φαίνεται να έχει οθόνες σε αεροπλάστ και άλλες ομοιοειδείς πάνω στα γραφεία) και - παρόλο που η φωτογραφία δείχνει μόνο μέρος του χώρου - 3 άτομα, 2 λάπτοπ, εκτυπωτή, Η/Υ γραφείου και διάφορα εργαλεία, μέχρι και ακουστικά κλειστού τύπου. Δε θέλω να κάνω το συνήγορο κανενός, απλά αναρωτιέμαι...

- Όταν μια εταιρία θέλει να συνεργαστεί ως εισαγωγέας με μια εταιρία του εξωτερικού, δεν εξετάζει απ' την αρχή πού παράγει τι και με ποιές διαδικασίες, πόσο αξιόπιστα είναι τα προϊόντα της, τι διαθεσιμότητα έχουν τα ανταλλακτικά της, τι γίνεται με το σέρβις κτλ;

- Ποιός ο ρόλος της Infoquest, ως προς την παρουσία των προϊόντων της Cubot στην Ελλάδα, τώρα που αποσύρθηκε το cubot.gr; Εισαγωγέας, διανομέας, αντιπρόσωπος, εξουσιοδοτημένο σέρβις; Ποιά η θέση τους ως προς τα παραπάνω, θα αποσυρθούν κι αυτοί; Και τι γίνεται με τα προϊόντα που έχουν αγοραστεί ως τώρα από ελληνικά καταστήματα, ως προς την υποστήριξή τους;

- Ποιά εταιρία παράγει μόνη της τους επεξεργαστές, τη ram, τους αισθητήρες, τη φωτογραφική μηχανή, το πάνελ ή... το codec ήχου για το skype;

- Για την αξιοπιστία των κινητών (και όχι μόνο), θα ήταν πράγματι χρήσιμο να μιλήσουμε κάποτε. Μας ενδιαφέρει ως καταναλωτές. Αλλά να μιλήσουμε με στοιχεία, όχι με αόριστες αναφορές και υποκειμενικές συγκρίσεις. Άλλο να πάρει κανείς μια πανάκριβη ναυαρχίδα επώνυμης εταιρίας (Samsung), που παίρνει φωτιά - εδώ κολλάει η αναφορά στον Κανάρη, που θα ζήλευε - και δε σε αφήνουν να πετάξεις στο αεροδρόμιο ή με SAR στο όριο του επιτρεπτού (Apple) και άλλο να λέμε ότι παραμορφώνει ο ήχος στο skype (αν και δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο) σε ένα κινητό των 80-120 ευρώ. Ποιά είναι τότε πιο "σοβαρή" εταιρία; Επίσης, θα μπορούσα να αντιτείνω ότι το κινητό μου εγώ το έχω 4 μήνες και δε μου γέρασε η οθονη, ούτε μου παραμορφώνει το skype, ούτε έχω θέμα με τη μπαταρία. Αλλά εγώ είμαι ένας και μπορεί άλλοι να έχουν θέματα, καλό είναι να γνωρίζουμε τα δεδομένα.

Τέλος, θα ήθελα να τονίσω ότι δεν εκπροσωπώ κανένα άλλο από τον εαυτό μου, σε αυτά που λέω. Με ενδιαφέρει ως καταναλωτή το θέμα (ανεξάρτητα αν το αγόρασα απευθείας από Κίνα, καθώς δεν είχε έρθει ακόμα εδώ, όταν το πήρα). Απλά, θα ήθελα να μιλάμε με στοιχεία και να μη συγκρίνουμε... μήλα με πορτοκάλια.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απ' ό,τι φαίνεται, έχουμε απάντηση απ' την Cubot:

Από εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7129914&posted=1#post7129914

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα στην πίσω κάμερα λίγη σκόνη. Στην αρχή υπέθεσα πως είναι εξωτερικά ωστόσο αμέσως κατάλαβα ότι η σκόνη βρίσκεται μέσα στο τζαμάκι της κάμερας. Προφανώς αυτό δείχνει ότι η πίσω κάμερα δεν είναι καθόλου στεγανή και αν μπήκε σκόνη μέσα σε 3 μήνες χρήσης, δεν θέλω να φανταστώ τι θα γίνει όταν συμπληρώσω χρόνο χρήσης. Η αλήθεια είναι ότι το κινητό το έχω μέσα στην τσέπη αλλά δεν δικαιολογείται και η παντελής έλλειψη στεγανών όταν το Samsung Duos που είχα για 5 χρόνια δεν έχει ούτε ίχνος σωματιδίου στην κάμερα.

 

Στάλθηκε από το CUBOT_MANITO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρατήρησα στην πίσω κάμερα λίγη σκόνη. Στην αρχή υπέθεσα πως είναι εξωτερικά ωστόσο αμέσως κατάλαβα ότι η σκόνη βρίσκεται μέσα στο τζαμάκι της κάμερας. Προφανώς αυτό δείχνει ότι η πίσω κάμερα δεν είναι καθόλου στεγανή και αν μπήκε σκόνη μέσα σε 3 μήνες χρήσης, δεν θέλω να φανταστώ τι θα γίνει όταν συμπληρώσω χρόνο χρήσης. Η αλήθεια είναι ότι το κινητό το έχω μέσα στην τσέπη αλλά δεν δικαιολογείται και η παντελής έλλειψη στεγανών όταν το Samsung Duos που είχα για 5 χρόνια δεν έχει ούτε ίχνος σωματιδίου στην κάμερα.

 

Στάλθηκε από το CUBOT_MANITO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κώστα, σε μένα δεν υπάρχει ίχνος σκόνης, παρόλο που δουλεύω σε αποθήκη. Αλλά του φοράω 2 καπάκια σιλικόνης, που είχα πάρει από Κίνα παλιά (ταιριάζουν με τη θήκη σιλικόνης), στις θύρες της microUSB και του 3.5 audio. Αυτές οι 2 θύρες είναι στο πάνω μέρος - όπως και η κάμερα - και ενδέχεται από εκεί να μπήκε η σκόνη.

Αυτά εδώ είναι:

http://www.dx.com/p/rubber-charging-port-3-5mm-earphone-jack-anti-dust-plug-for-samsung-galaxy-s3-transparent-158261

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, σε μένα δεν υπάρχει ίχνος σκόνης, παρόλο που δουλεύω σε αποθήκη. Αλλά του φοράω 2 καπάκια σιλικόνης, που είχα πάρει από Κίνα παλιά (ταιριάζουν με τη θήκη σιλικόνης), στις θύρες της microUSB και του 3.5 audio. Αυτές οι 2 θύρες είναι στο πάνω μέρος - όπως και η κάμερα - και ενδέχεται από εκεί να μπήκε η σκόνη.

Αυτά εδώ είναι:

http://www.dx.com/p/rubber...sparent-158261

Η σκονη πρεπει να περασε απο εντατικη εκπαιδευση για να παει απο τις θυρες στην καμερα. Αν και το σεναριο ειναι απιθανο, με την κουμποτ για ποιοτητα κατασκευης εχει καποιο νοημα.

Link to comment
Share on other sites

Η σκονη πρεπει να περασε απο εντατικη εκπαιδευση για να παει απο τις θυρες στην καμερα. Αν και το σεναριο ειναι απιθανο, με την κουμποτ για ποιοτητα κατασκευης εχει καποιο νοημα.

Μιλάς από προσωπική πείρα; Γιατί προς το παρόν από το δικό μου είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την ποιότητα κατασκευής. Έχει φάει ήδη μερικές τούμπες και δεν έχει γρατζουνιά, σε αντίθεση με 2 επώνυμα κινητά συναδέλφων, με σπασμένες οθόνες, που τις επισκεύασαν με κόστος μεγαλύτερο από την αξία που αγόρασα εγώ το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς από προσωπική πείρα; Γιατί προς το παρόν από το δικό μου είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την ποιότητα κατασκευής. Έχει φάει ήδη μερικές τούμπες και δεν έχει γρατζουνιά, σε αντίθεση με 2 επώνυμα κινητά συναδέλφων, με σπασμένες οθόνες, που τις επισκεύασαν με κόστος μεγαλύτερο από την αξία που αγόρασα εγώ το δικό μου.

 

 

Για να μπαινει σκονη στο φακο φαντασου τι μποσικα εχει. Δεν ειναι μονο η στοιβαροτητα. Δεν σου μιλαω για επωνυμα. Για παραδειγμα τα Ουκιτελ ειναι αιωνες μπροστα απο οτι τα Κουμποτ σε οτι κατηγορια θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να μπαινει σκονη στο φακο φαντασου τι μποσικα εχει. Δεν ειναι μονο η στοιβαροτητα. Δεν σου μιλαω για επωνυμα. Για παραδειγμα τα Ουκιτελ ειναι αιωνες μπροστα απο οτι τα Κουμποτ σε οτι κατηγορια θελεις.

Δε μπορώ να το φανταστώ, καθώς το έχω και δεν έχει σκόνη. Μπορεί να έτυχε στου Κώστα, μπορεί η χρήση που κάνει να είναι πιο απαιτητική, οτιδήποτε. Από τη στιγμή που δεν έχεις Cubot, ούτε εγώ Oukitel (και αρκετά διαφορετικά κομμάτια, που να υποβάλλονται στις ίδιες συνθήκες, για να σχηματίσουμε μια άποψη), αφορισμοί του τύπου "με την κουμποτ για ποιοτητα κατασκευης" και "τα Ουκιτελ ειναι αιωνες μπροστα απο οτι τα Κουμποτ σε οτι κατηγορια θελεις" είναι υποκειμενικοί και αστήρικτοι. Εναλλακτικά, αν ψάξουμε εδώ στο φόρουμ, σίγουρα θα βρούμε περιπτώσεις προβληματικών Oukitel αρκετές, αμφιβάλλεις; Π.χ. ότι το vickmall δήλωνε (όταν πουλούσε το K4000 pro) ότι η οθόνη του έχει πάντα 1-2 φωτεινά σημεία, τι λέει για την ποιότητα κατασκευής της Oukitel;

Δεν υποστηρίζω το κινητό μου, ούτε είμαι fanboy ή στο payroll κανενός, ούτε έχω κάτι με την Oukitel (και μια εποχή ζαχάρωνα να παραγγείλω το C2). Αν δεις εδώ το νήμα, με τον Κώστα συζητάμε τα όποια προβλήματα βλέπουμε και κοιτάζουμε να τα διορθώσουμε. Απλά, μη μένουμε στην περιπτωσιολογία.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μεμπτό από την πλευρά μου νομίζω πως είναι η μόνιμη χρήση της τσέπης καθώς απ'τη στιγμή που φεύγω απ'το σπίτι μέχρι να γυρίσω συνεχώς είναι εκεί.

Ωραίο αυτό με τις τάπες στις θύρες. Θα πάρω και γω να δω αν γίνει δουλειά. Επίσης θα δοκιμάσω να δω αν βγαίνει η σκόνη με αέρα αλλιώς θα το πάω σε ένα φιλαράκι αν μπορεί να το ανοίξει επειδή η σκόνη νομίζω πως άρχισε να βγάζει πιο θαμπές τις φωτογραφίες!

Πάντως η θύρα των ακουστικών είναι σε πολύ μικρή απόσταση και το σενάριο με τα καταδρομικά σωματίδια δεν μου φαίνεται απίθανο επειδή την σιλικόνη δεν την βγάζω ποτέ ούτε ανοίγω το καπάκι.

 

Στάλθηκε από το CUBOT_MANITO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μεμπτό από την πλευρά μου νομίζω πως είναι η μόνιμη χρήση της τσέπης καθώς απ'τη στιγμή που φεύγω απ'το σπίτι μέχρι να γυρίσω συνεχώς είναι εκεί.

Ωραίο αυτό με τις τάπες στις θύρες. Θα πάρω και γω να δω αν γίνει δουλειά. Επίσης θα δοκιμάσω να δω αν βγαίνει η σκόνη με αέρα αλλιώς θα το πάω σε ένα φιλαράκι αν μπορεί να το ανοίξει επειδή η σκόνη νομίζω πως άρχισε να βγάζει πιο θαμπές τις φωτογραφίες!

Πάντως η θύρα των ακουστικών είναι σε πολύ μικρή απόσταση και το σενάριο με τα καταδρομικά σωματίδια δεν μου φαίνεται απίθανο επειδή την σιλικόνη δεν την βγάζω ποτέ ούτε ανοίγω το καπάκι.

 

Στάλθηκε από το CUBOT_MANITO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ρώτησε και στο Γερμανό, μπορεί να σου το καθαρίσουν κι εκεί με αέρα. Κάθε καλοκαίρι διαφημίζουν δωρεάν καθαρισμό κινητού από άμμο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι απίστευτα εκνευριστικό αυτό που συμβαίνει αν και πλέον το περνάω στο ντούκου μιας και το συνήθισα. Εδώ και δύο μέρες χωρίς να κάνω εγκατάσταση νέα εφαρμογή ή να πειράξω κάτι, μιας και το κινητό πρόσφατα το έκανα hard reset λόγω της τελευταίας ROM, ξανά άρχισε να πετάει διαφημίσεις ο Chrome και μόλις ανοίγω το play store να με πετάει σε εφαρμογές που αυτό θέλει.

Τo Dr.Web βρίσκει αυτό το μολυσμένο αρχείο το οποίο είναι στην κλειδωμένη μεριά της μνήμης οπότε μόνο με rootάρισμα μπορώ να το βγάλω. Επίσης είναι μέρος του UI οπότε και να το είχα ξεκλείδωτο μάλλον προτιμότερο θα ήταν το Freeze. Τέσπα ορίστε http://i.imgur.com/1PSsPjI.png

 

Εννοείται τους έστειλα στην CUBOT και το μολυσμένο αρχείο και όλη την αναφορά αλλά πιστεύω πως δεν μπαίνουν καν στον κόπο πέρα απ'το να απαντάν άμεσα επειδή απ'ότι βλέπω στο 4pda οι περισσότεροι Ρώσοι αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με εμένα εδώ και καιρό.

Edited by ankostas
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Είναι απίστευτα εκνευριστικό αυτό που συμβαίνει αν και πλέον το περνάω στο ντούκου μιας και το συνήθισα. Εδώ και δύο μέρες χωρίς να κάνω εγκατάσταση νέα εφαρμογή ή να πειράξω κάτι, μιας και το κινητό πρόσφατα το έκανα hard reset λόγω της τελευταίας ROM, ξανά άρχισε να πετάει διαφημίσεις ο Chrome και μόλις ανοίγω το play store να με πετάει σε εφαρμογές που αυτό θέλει.

Τo Dr.Web βρίσκει αυτό το μολυσμένο αρχείο το οποίο είναι στην κλειδωμένη μεριά της μνήμης οπότε μόνο με rootάρισμα μπορώ να το βγάλω. Επίσης είναι μέρος του UI οπότε και να το είχα ξεκλείδωτο μάλλον προτιμότερο θα ήταν το Freeze. Τέσπα ορίστε http://i.imgur.com/1PSsPjI.png

 

Εννοείται τους έστειλα στην CUBOT και το μολυσμένο αρχείο και όλη την αναφορά αλλά πιστεύω πως δεν μπαίνουν καν στον κόπο πέρα απ'το να απαντάν άμεσα επειδή απ'ότι βλέπω στο 4pda οι περισσότεροι Ρώσοι αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με εμένα εδώ και καιρό.

 

Καλυτερα να μην το περασεις στο ντουκου, ειναι πασιφανες οτι η κουμποτ δεν θα ασχοληθει. Οποτε ψαξε για ρουτ και αλλη ρομ,

Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται σε κάθε update το πρόβλημα αντί να αντιμετωπιστεί συνεχίζει να υπάρχει οπότε αυτή είναι η μόνη λύση. Απλά βαριέμαι να μπω στην διαδικασία αυτή επειδή έτσι και το brickάρω δεν αντέχω να ψάχνω πληροφορίες για να το ξανά επαναφέρω.

 

Πόσο τραγική η Cubot. Δηλαδή ας χρέωναν 5ευρω παραπάνω την συσκευή και ας είχαν καθαρή ROM. Από τις διαφημίσεις και τις εφαρμογές που με το ζόρι προωθούν πόσο θα κερδίσουν; 1$ στην καλύτερη; Πόσο αντί ποιοτικοί πια. Το μετανιώνω που δεν έκανα υπομονή ένα μήνα παραπάνω να πάρω Xiaomi σαν τον αδερφό μου και ας είχα 1GB RAM λιγότερο. Τουλάχιστον εκεί υπάρχει μεγάλη κοινότητα στην Ελλάδα και οι ROM μπόλικες αλλά σίγουρες.

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται σε κάθε update το πρόβλημα αντί να αντιμετωπιστεί συνεχίζει να υπάρχει οπότε αυτή είναι η μόνη λύση. Απλά βαριέμαι να μπω στην διαδικασία αυτή επειδή έτσι και το brickάρω δεν αντέχω να ψάχνω πληροφορίες για να το ξανά επαναφέρω.

 

Πόσο τραγική η Cubot. Δηλαδή ας χρέωναν 5ευρω παραπάνω την συσκευή και ας είχαν καθαρή ROM. Από τις διαφημίσεις και τις εφαρμογές που με το ζόρι προωθούν πόσο θα κερδίσουν; 1$ στην καλύτερη; Πόσο αντί ποιοτικοί πια. Το μετανιώνω που δεν έκανα υπομονή ένα μήνα παραπάνω να πάρω Xiaomi σαν τον αδερφό μου και ας είχα 1GB RAM λιγότερο. Τουλάχιστον εκεί υπάρχει μεγάλη κοινότητα στην Ελλάδα και οι ROM μπόλικες αλλά σίγουρες.

 

Οταν τους λεμε μπακαλιδες, καποιοι ψαχναν δικαιολογησουν γιατι τους κατηγουρουμε. Αυτο που επαθες, ειναι τρανταχτο παραδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να πω ότι έχω σχηματίσει την καλύτερη εικόνα και για την Doogee. Λίγο googlάρισμα για την infected ROM του X5 Max Pro αρκεί νομίζω. Περιμένω να μου απαντήσει ένας Ρώσος από το 4pda που δείχνει να κατέχει το θέμα αλλά τα αγγλικά του είναι χειρότερα και από τα Κινέζικα μου που δεν ξέρω τίποτα. Προς το παρόν είμαστε χαμένοι στην μετάφραση και από τις εικόνες προσπαθώ να καταλάβω.

Σε συνέχεια της προηγούμενης επικοινωνίας με την CUBOT, σήμερα μου ζήτησαν να μάθουν από που αγόρασα το κινητό, πόσες φορές το έκανα update, αν το έχω ξεκλείδωτο και την συχνότητα χρήσης Ίντερνετ στο κινητό. Ξανά αναμονή.

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, χθες βράδυ που είδα το μήνυμά σου, τσέκαρα κι εγώ το δικό μου με το Dr Web και το Malwarebytes Antimalware, αλλά δε βρήκα κάτι:

http://prnt.sc/eyq6lj

http://prnt.sc/eyq5yz

Η rom μου είναι η V14, χρησιμοποιώ firefox (τον chrome τον έχω απενεργοποιημένο από τότε που πήρα το τηλέφωνο) και orbot. Έχω ανοικτές τις άγνωστες πηγές και το usb debugging από την πρώτη μέρα. Τσέκαρε αν θες τι γίνεται χρησιμοποιώντας άλλο browser, αν και δεν ξέρω αν αρκεί αυτό, εφόσον έχεις malware. Αν χρειαστείς κανένα log file ή πληροφορίες απ' το δικό μου, πες μου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οταν τους λεμε μπακαλιδες, καποιοι ψαχναν δικαιολογησουν γιατι τους κατηγουρουμε. Αυτο που επαθες, ειναι τρανταχτο παραδειγμα.

Φίλε, σοβαρέψου λίγο και μην ψάχνεσαι συνέχεια. Δε δικαιολογώ κανένα, εσύ προσπαθείς να κατηγορήσεις μονόπλευρα. Σου είπα και κάποια πράγματα στο νήμα της ανακοίνωσης και σου έδειξα ότι είσαι υποκειμενικός. Μπορούσες να απαντήσεις επί της ουσίας εκεί, αλλά προτίμησες να λες για τον Ηράκλειτο. Είπα να μην το συνεχίσω εκεί κι έρχεσαι εδώ να πετάξεις σπόντα πάλι. Πήγαινε καλύτερα να εξηγήσεις στα νήματα που σε ρωτάνε τι γίνεται με τις οθόνες της Oukitel που υποστηρίζεις και ποιός είναι περισσότερο μπακάλης και και άσε τα σχόλια για κινητά που δεν έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, χθες βράδυ που είδα το μήνυμά σου, τσέκαρα κι εγώ το δικό μου με το Dr Web και το Malwarebytes Antimalware, αλλά δε βρήκα κάτι:

http://prnt.sc/eyq6lj

http://prnt.sc/eyq5yz

Η rom μου είναι η V14, χρησιμοποιώ firefox (τον chrome τον έχω απενεργοποιημένο από τότε που πήρα το τηλέφωνο) και orbot. Έχω ανοικτές τις άγνωστες πηγές και το usb debugging από την πρώτη μέρα. Τσέκαρε αν θες τι γίνεται χρησιμοποιώντας άλλο browser, αν και δεν ξέρω αν αρκεί αυτό, εφόσον έχεις malware. Αν χρειαστείς κανένα log file ή πληροφορίες απ' το δικό μου, πες μου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε, σοβαρέψου λίγο και μην ψάχνεσαι συνέχεια. Δε δικαιολογώ κανένα, εσύ προσπαθείς να κατηγορήσεις μονόπλευρα. Σου είπα και κάποια πράγματα στο νήμα της ανακοίνωσης και σου έδειξα ότι είσαι υποκειμενικός. Μπορούσες να απαντήσεις επί της ουσίας εκεί, αλλά προτίμησες να λες για τον Ηράκλειτο. Είπα να μην το συνεχίσω εκεί κι έρχεσαι εδώ να πετάξεις σπόντα πάλι. Πήγαινε καλύτερα να εξηγήσεις στα νήματα που σε ρωτάνε τι γίνεται με τις οθόνες της Oukitel που υποστηρίζεις και ποιός είναι περισσότερο μπακάλης και και άσε τα σχόλια για κινητά που δεν έχεις.

 

Kαποιος θα ελεγε οτι εχεις συμφεροντα για να υποστηριζεις με τοσο σθενος τα συγκεκριμενα κινητα. Ασχετα αν λες οτι δεν εισαι σε κανενος μισθοδοσια.

Απαντησα επι τις ουσιας οπως ειδες και του προτινα καθαρη ρομ απο ενα παιδι που εχει αποδειξει πολλα σε αλλα φορουμ. Εσυ προσπαθεις να αποδειξεις οτι "μολυσμενες" ρομ ειναι αποτελεσμα καλης δουλειας.

Λίγο googlάρισμα για την infected ROM του X5 Max Pro αρκεί νομίζω.

Εκανε Ρομ porting πραγμα που σημαινει οτι εχει βγαλει οτι σαπιο εχει εκεινη η ρομ και κρατησε οτι αξιζει. Δοκιμασε την και πες μας. Σε αλλα μοντελα εκανε καλη δουλεια χωρις ιχνος υποπτου προγραμματος.

Link to comment
Share on other sites

Kαποιος θα ελεγε οτι εχεις συμφεροντα για να υποστηριζεις με τοσο σθενος τα συγκεκριμενα κινητα. Ασχετα αν λες οτι δεν εισαι σε κανενος μισθοδοσια.

Απαντησα επι τις ουσιας οπως ειδες και του προτινα καθαρη ρομ απο ενα παιδι που εχει αποδειξει πολλα σε αλλα φορουμ. Εσυ προσπαθεις να αποδειξεις οτι "μολυσμενες" ρομ ειναι αποτελεσμα καλης δουλειας.

 

Εκανε Ρομ porting πραγμα που σημαινει οτι εχει βγαλει οτι σαπιο εχει εκεινη η ρομ και κρατησε οτι αξιζει. Δοκιμασε την και πες μας. Σε αλλα μοντελα εκανε καλη δουλεια χωρις ιχνος υποπτου προγραμματος.

 

Αν μου δείξεις πού υποστηρίζω και με τόσο σθένος τα συγκεκριμένα κινητά, θα το δηλώσω εγώ ο ίδιος και θα το βάλω και ως υπογραφή. Ή πού προσπαθώ να αποδείξω ότι μολυσμένες ρομ είναι αποτέλεσμα καλής δουλειάς. Εναλλακτικά, μπορείς να διαβάσεις το παρόν νήμα και θα δεις ότι εγώ με τον Κώστα συζητάμε ό,τι βρίσκουμε και δεν κρύβουμε τίποτα κάτω απ' το χαλί. Αν σου δείξω εγώ ότι το κάνεις εσύ, δέχεσαι να κάνεις το ίδιο; Αν π.χ. σου δείξω νήματα άλλων κινητών, που έμπαινες και έλεγες "εδώ το θηρίο", με λινκ για Ουκιτέλ από κάτω, σαν πλασιέ; Ή προτείνοντας αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα (μέχρι που σου έδειξε κάποιος πιο συμφέρον λινκ από eshop); Ή ότι έκανες γαργάρα όταν κάποιος σε ρωτούσε γιατί το συγκριμένο μαγαζί (που πρότεινες) δήλωνε ότι οι οθόνες μοντέλου εταιρίας (που πρότεινες) είχαν "φωτεινά σημεία" (βλ.λ. καμμένα πίξελ), προφανώς εκτός εγγύησης;

Τώρα λες ότι τότε το υποστήριζες, όχι πια. Κατόπιν εορτής κι αφού ως τότε συμβούλευες και προέτρεπες. Το ίδιο κάνεις και τώρα. Γκούγκλαρες και βρήκες έναν (από τους τόσους) που έκανε πορτ μια ρομ και προτείνεις. Ρομ πορτινγκ δε σημαίνει ότι καθάρισε αναγκαστικά τη ρομ, απλά ότι πήρε τη ρομ ενός κινητού και την πέρασε σε άλλο, ίσως τροποποιώντας την. Τι θα πεις του Κώστα αν κάπου σκαλώσει και σε ρωτήσει; "Σόρι αλλά δεν το έχω και δε μπορώ να σου πω";

Όπως βλέπεις, δεν κατηγορώ τον Κώστα, όταν λέει "Πόσο τραγική η Cubot. Δηλαδή ας χρέωναν 5ευρω παραπάνω την συσκευή και ας είχαν καθαρή ROM". Δικαιολογείται απόλυτα να παραπονιέται για το κινητό του. Εσένα όμως τις προθέσεις σου δε μπορώ να τις δικαιολογήσω. Αν ήσουν αυστηρός, αλλά ακριβοδίκαιος, θα έλεγες έστω ότι μπακάλης είναι κι αυτός με την κακή ρομ κι αυτός με την κακή οθόνη. Αλλά κουβέντα για την ταμπακιέρα...

Ανέβασα φωτό με 2 προγράμματα που βγάζουν τη ρομ μου καθαρή. Του Κώστα, είτε λόγω άλλης ρομ είτε λόγω χρήσης άλλων προγραμμάτων, του εμφάνισε malware. Ούτε ο πρώτος είναι ούτε ο τελευταίος. Εδώ προσπαθούμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο, στο βαθμό που μπορεί. Εσύ πάλι μπήκες για να μιλήσεις για μπακάληδες, παρότι είδες ότι η cubot τουλάχιστον απάντησε (και γρήγορα), ενώ προδίκαζες ότι δε θα ασχοληθεί και του έλεγες να βάλει άλλη ρομ άλλου κινητού. Η cubot ασχολήθηκε, αλλα εσύ συνεχίζεις...

Σε παρακαλώ τουλάχιστον να μη μας χαλάσεις το νήμα και το κλίμα που έχουμε εδώ.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Αν μου δείξεις πού υποστηρίζω και με τόσο σθένος τα συγκεκριμένα κινητά, θα το δηλώσω εγώ ο ίδιος και θα το βάλω και ως υπογραφή. Ή πού προσπαθώ να αποδείξω ότι μολυσμένες ρομ είναι αποτέλεσμα καλής δουλειάς. Εναλλακτικά, μπορείς να διαβάσεις το παρόν νήμα και θα δεις ότι εγώ με τον Κώστα συζητάμε ό,τι βρίσκουμε και δεν κρύβουμε τίποτα κάτω απ' το χαλί. Αν σου δείξω εγώ ότι το κάνεις εσύ, δέχεσαι να κάνεις το ίδιο; Αν π.χ. σου δείξω νήματα άλλων κινητών, που έμπαινες και έλεγες "εδώ το θηρίο", με λινκ για Ουκιτέλ από κάτω, σαν πλασιέ; Ή προτείνοντας αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα (μέχρι που σου έδειξε κάποιος πιο συμφέρον λινκ από eshop); Ή ότι έκανες γαργάρα όταν κάποιος σε ρωτούσε γιατί το συγκριμένο μαγαζί (που πρότεινες) δήλωνε ότι οι οθόνες μοντέλου εταιρίας (που πρότεινες) είχαν "φωτεινά σημεία" (βλ.λ. καμμένα πίξελ), προφανώς εκτός εγγύησης;

Τώρα λες ότι τότε το υποστήριζες, όχι πια. Κατόπιν εορτής κι αφού ως τότε συμβούλευες και προέτρεπες. Το ίδιο κάνεις και τώρα. Γκούγκλαρες και βρήκες έναν (από τους τόσους) που έκανε πορτ μια ρομ και προτείνεις. Ρομ πορτινγκ δε σημαίνει ότι καθάρισε αναγκαστικά τη ρομ, απλά ότι πήρε τη ρομ ενός κινητού και την πέρασε σε άλλο, ίσως τροποποιώντας την. Τι θα πεις του Κώστα αν κάπου σκαλώσει και σε ρωτήσει; "Σόρι αλλά δεν το έχω και δε μπορώ να σου πω";

Όπως βλέπεις, δεν κατηγορώ τον Κώστα, όταν λέει "Πόσο τραγική η Cubot. Δηλαδή ας χρέωναν 5ευρω παραπάνω την συσκευή και ας είχαν καθαρή ROM". Δικαιολογείται απόλυτα να παραπονιέται για το κινητό του. Εσένα όμως τις προθέσεις σου δε μπορώ να τις δικαιολογήσω. Αν ήσουν αυστηρός, αλλά ακριβοδίκαιος, θα έλεγες έστω ότι μπακάλης είναι κι αυτός με την κακή ρομ κι αυτός με την κακή οθόνη. Αλλά κουβέντα για την ταμπακιέρα...

Ανέβασα φωτό με 2 προγράμματα που βγάζουν τη ρομ μου καθαρή. Του Κώστα, είτε λόγω άλλης ρομ είτε λόγω χρήσης άλλων προγραμμάτων, του εμφάνισε malware. Ούτε ο πρώτος είναι ούτε ο τελευταίος. Εδώ προσπαθούμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο, στο βαθμό που μπορεί. Εσύ πάλι μπήκες για να μιλήσεις για μπακάληδες, παρότι είδες ότι η cubot τουλάχιστον απάντησε (και γρήγορα), ενώ προδίκαζες ότι δε θα ασχοληθεί και του έλεγες να βάλει άλλη ρομ άλλου κινητού. Η cubot ασχολήθηκε, αλλα εσύ συνεχίζεις...

Σε παρακαλώ τουλάχιστον να μη μας χαλάσεις το νήμα και το κλίμα που έχουμε εδώ.

Φαγωθηκες με τα Ουκιτελ. Αν καποιος μου κακολουγουσε το κινητο, ουτε που θα τον εδινα σημασια, αλλα εσυ, ακους Κουμποτ και...... Ναι, εχεις δικιο, καποτε τα εκθειαζα τα ουκιτελ, τωρα οχι, γιατι περασαν αρκετα απο τα χερια μου και μπορω να πω οτι περιμενα περισσοτερα. Τι επρεπε να κανω, να ανατρεξω μια-μια τις αναρτησεις μου και να αναιρεσω αυτα που ειπα; ή υπαρχει καποιο συμβολαιο στο φορουμ το οποιο λεει κατι τετοιο. Το καταστημα και εκεινο στις επιλογες μου (οπως και πολλοι αλλοι εδω μεσα) να ζητησουμε συγνωμμη για αυτο;

Βοηθησα με τον τροπο μου το φιλο. Αν θελει να δεχτει την βοηθεια μου καλως, αν οχι, παλι καλως. ή μηπως πρεπει να ειμαστε αυστηροι απεναντι στο λογισμικο και στις ιδεες μας;

Το rom porting ειναι μια διαδικασια που θελει μερακι και χρονο. Στα αλλα μοντελα που τα εκανε οπως ΗΟΜΤΟΜ, δεν ειχε ιχνος κακοβουλου λογισμικου, γιατι να το εχει στα Κουμποτ ή στα Doogee.? Για να το κανει, κατι ΔΕΝ του αρεσε και το αλλαξε. Εξαλλου αρκετοι λενε καλα λογια για αυτον-ην. Απλη λογικη θελει, αλλα μαλλον εισαι μαλωμενος μαζι της.

Δεν θα σας χαλασω αλλο το κλιμα. Καλη συνεχεια με τα κινητα σας και ευχομαι να βρεθει λυση στο προβλημα σας.

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

Φαγωθηκες με τα Ουκιτελ. Αν καποιος μου κακολουγουσε το κινητο, ουτε που θα τον εδινα σημασια, αλλα εσυ, ακους Κουμποτ και...... Ναι, εχεις δικιο, καποτε τα εκθειαζα τα ουκιτελ, τωρα οχι, γιατι περασαν αρκετα απο τα χερια μου και μπορω να πω οτι περιμενα περισσοτερα. Τι επρεπε να κανω, να ανατρεξω μια-μια τις αναρτησεις μου και να αναιρεσω αυτα που ειπα; ή υπαρχει καποιο συμβολαιο στο φορουμ το οποιο λεει κατι τετοιο. Το καταστημα και εκεινο στις επιλογες μου (οπως και πολλοι αλλοι εδω μεσα) να ζητησουμε συγνωμμη για αυτο;

Βοηθησα με τον τροπο μου το φιλο. Αν θελει να δεχτει την βοηθεια μου καλως, αν οχι, παλι καλως. ή μηπως πρεπει να ειμαστε αυστηροι απεναντι στο λογισμικο και στις ιδεες μας;

Το rom porting ειναι μια διαδικασια που θελει μερακι και χρονο. Στα αλλα μοντελα που τα εκανε οπως ΗΟΜΤΟΜ, δεν ειχε ιχνος κακοβουλου λογισμικου, γιατι να το εχει στα Κουμποτ ή στα Doogee.? Για να το κανει, κατι ΔΕΝ του αρεσε και το αλλαξε. Εξαλλου αρκετοι λενε καλα λογια για αυτον-ην. Απλη λογικη θελει, αλλα μαλλον εισαι μαλωμενος μαζι της.

Δεν θα σας χαλασω αλλο το κλιμα. Καλη συνεχεια με τα κινητα σας και ευχομαι να βρεθει λυση στο προβλημα σας.

Δε φαγώθηκα εγώ με τα Ουκιτέλ, ούτε πήγα σε νήμα για Ουκιτέλ (ή οποιασδήποτε άλλης), να πω για... Κιούμποτ. Εσύ μπήκες εδώ, το 1ο σου ποστ ήταν για την ποιότητα κατασκευής της Κιούμποτ και το 2ο για την Ουκιτέλ, που είναι "αιωνες μπροστα απο οτι τα Κουμποτ σε οτι κατηγορια θελεις", έτσι στο ξεκάρφωτο. Κι αυτό πριν από 2 εβδομάδες, όχι "κάποτε". Με τέτοια "επιχειρήματα", είναι σαν να προκαλείς για απάντηση. Αυτό σου επισημαίνω, όπως και το να μην είσαι απόλυτος και δε χρειάζεται να ανατρέξεις πουθενά για να αναιρέσεις, απλώς τα πήρα λίγο όταν πήγες να μου προσάψεις και συμφέρον.

Κατά τα άλλα, αν θέλεις και μπορείς να βοηθήσεις, εγώ ούτε θέλω ούτε μπορώ να σε αποτρέψω, το αντίθετο. Οι "γηπεδικές" τοποθετήσεις χαλάνε τα νήματα, όχι οι ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι καλό θα ήταν να απαντάνε όσοι είναι κάτοχοι του μοντέλου αυτού ή έχουν μεγάλη εμπειρία επί του θέματος για να δώσουν κάποιες καλές κατευθύνσεις. Τις υπόλοιπες εναλλακτικές λύσεις τις γνωρίζω ωστόσο μέχρι στιγμής έχω την απαίτηση από την Cubot να βρεθεί μία επίσημη και ασφαλής λύση.

Σε επόμενο στάδιο αν πάλι βρεθώ σε αδιέξοδο και η επικοινωνία καταστεί άκαρπη, θα επικοινωνήσω και με την InfoQuest που λογικά θα μου ζητήσει την συσκευή.

Τώρα όσον αφορά τα spam, χθες ξεκίνησε το κινητό την ακούσια εγκατάσταση εφαρμογών για μία ακόμη φορά. Ψάχνοντας μία προς μία τις εφαρμογές του συστήματος έπεσα στην com.android.Pet.mediaproxy η οποία με μία μικρή αναζήτηση αποδεικνύεται σκιώδης. Το netguard δείχνει ότι αυτή η εφαρμογή στέλνει αιτήματα σε servers της Amazon. Την μπλόκαρα και προς το παρόν φαίνεται να σταμάτησαν οι περίεργες διαφημίσεις.

http://i.imgur.com/EFBYLwr.png

Σε σημερινή απάντηση της Cubot μου ανάφεραν ότι έστειλαν την αναφορά μου με το ύποπτο αρχείο στο τεχνικό τους τμήμα. Αναμονή και πάλι.

 

Edit: http://forum.cubot.net/viewforum.php?f=21&sid=8393f5a135a090cac74bd3db1a2c9f51

 

Αν παρατηρήσετε το τελευταίο update που δημοσιεύτηκε πριν περίπου ένα μήνα έχει ήδη αποσυρθεί και δεν υπάρχει άλλο στο forum. Περίεργο.

 

@anonimos_ πάντως απ'οτι βλέπω στο 4pda αρκετοί έχουν τα ίδια θέματα με εμένα όπως επίσης και το feedback στο Amazon δείχνει τα ίδια. Ορισμένοι ωστόσο την γλύτωσαν κάπως. Ίσως κάτι παίζει με τις παρτίδες, δεν ξέρω τι να πω.

 

Στάλθηκε από το CUBOT_MANITO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ankostas
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, από Κυριακή παίρνω άδεια μιας εβδομάδας και θα έχω χρόνο να ασχοληθώ λίγο με τα εξής:

Hotknot (έχω παραγγείλει 2 manito σε ζευγάρι φίλων μου και θα το δοκιμάσω εκεί)

Firewall (πάντα ήθελα να βάλω firewall και να αποφασίζω εγώ τι έχει πρόσβαση στο ίντερνετ - προς το παρόν το "ελέγχω" μόνο από τις άδειες)

Root (ίσως, αν δε χάσω τις ρυθμίσεις)

Πιστεύω ότι οι διαφορετικές εκδόσεις rom παίζουν ρόλο, αν και βλέπω γκουγκλάροντας ότι πολλοί - με διάφορα κινητά και μάρκες - έχουν θέματα με adups και διαφημίσεις (ως και με ακούσιες εγκαταστάσεις προγραμμάτων).

Αν θες κάποιο log file ή τι προγράμματα χρησιμοποιώ ή τι άδειες τους δίνω, πες μου.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Για root προς το παρόν κάνω υπομονή μέχρι να δω αν τελικά το στείλω στην InfoQuest.

Το HotKnot καλύτερα να το ξεχάσεις επειδή στην τελευταία έκδοση σε μένα δεν υπάρχει καν και στις επόμενες μάλλον δεν θα ξαναμπεί. Οπότε όσο προλάβεις και το χαρείς :P Αν και να σου πω την αλήθεια όσο το δοκίμασα παλιά, καλό ήταν σαν ιδέα αλλά σαν πράξη δεν με άφησε ευχαριστημένο λόγω του ότι ποτέ δεν κατάφερα να κάνω τις αποστολές αρχείων επειδή σε συγκεκριμένες θέσεις μόνο έστελνε απροβλημάτιστα.

Για αrootάριστο κινητό το NetGuard νομίζω ότι είναι το καλύτερο Firewall. (Προσοχή μόνο αν βάλεις full καταγραφή συμβάντων η μπαταρία τερματίζει για πλάκα!)

Για τα logs ίσως αργότερα επειδή προς το παρόν παρακολουθώ κάθε traffic από τις εφαρμογές λες και είμαι στέλεχος της NSA. Άλλη δουλειά δεν έχω με χαζομάρες ασχολούμαι αλλά με έπιασε το πείσμα :P

 

Επίσης, μιας και βαριόμουν είπα να μετρήσω την μπαταρία https://i.imgur.com/EnP6PK8.jpg

Το εργαλείο αυτό δεν είναι και ότι πιό αξιόπιστο υπάρχει μιας και έκανε 1.5 ευρώ από το AliExpress ωστόσο μου έβγαλε περίεργα μιλιαμπέρ. Και μάλιστα το κινητό είχε φορτίσει στο 91%! Ξέρω ότι δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστο αλλά το περιθώριο λάθους το έχει ξεπεράσει και με το παραπάνω καθώς το Xiaomi του αδερφού μου το υπολόγισε με απόκλιση 100mAh. Αν καταφέρω και δανειστώ επαγγελματικό αμπερόμετρο θα το ξαναδοκιμάσω επειδή με τρώει η περιέργεια πόσο να είναι η πραγματική μπαταρία πριν αρχίσει η μεγάλη φθορά της.

 

Καλή άδεια! Και αν θέλεις την άποψή μου, κλείσε το κινητό και μέχρι να περάσει η εβδομάδα μην το ανοίξεις :P

Καλά να περάσεις.

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Κινητο με τετοια χαρακτηριστηκα δεν θα βρεις, και ποσο μαλλον με τετοια τιμη απο Κινα. Λογισμικο καθαρο ομως σιγουρα δεν προκειτε να βρεις, γιατι απο οτι διαβαζω δεν ειμαι ο μονος που του πεταει διαφημισεις. Για αναβαθμιση, ουτε λογος, οσες φορες και να προσπαθησα δεν εγινε κατι. Ειναι ξεκαθαρα δολος αυτο που γινεται απο την μερια τις Cubot και δεν το επιτρεπω. Τα ελληνικα καταστηματα που το πουλανε δεν τα ελενξαν πρωτου τα πουλησουν; Βαριουνται να το ελενξουν; Ή γνωριζουν και οποιον παρει ο χαρος. Σε οποιαδηποτε περιπτωση, εχουν και αυτοι μεριδιο τις ευθυνης που πουλανε το κινητο, χωρις να κανουν ενα σωστο ελενχο τις ρομ. Απο τους Κινεζους το περιμενουμε, απο τα καταστηματα που το πληρωνεις με καπελο, τουλαχιστον πρεπει να απαιτητoyμε περισσοτερα. Προσωπικα οπως ειπα το πηρα απο Κινα. Εστειλα μηνυμα και στο καταστημα αλλα και στην εταιρια. Το καταστημα με παρεθεσε σε ηδη μολυσμενη ρομ, και η εταιρια ακομα με απανταει. Δεν περιμενω να με απαντησει.Ευτυχως, γνωριζω απο φλασαρισματα και απο επανατοποθετηση ρομ και θα την παλεψω ετσι. Οποιο και να ειναι το αποτελεσμα, δεν θα εχω τα ενοχλιτικα popups καθε στιγμη. Διαβασα λιγο παραπανω οτι και η doogee εχει μολυσμενο λογισμικο, αλλα ομως εχει και ατομα που κανουν δουλεια και προσφερουν λυσεις, πανω σε αλλες ή επισημες ρομ. Μακαρι και σε μας να υπηρχε τοσο μεγαλο ενδιαφερον. Πιαστηκα κοροιδο απο την Cubot και σιγουρα θα το ξανασκεφτω τρις προτου αγορασω απο αυτους. Θα γυρισω πισω στο Valencia που η ανεπισημη ρομ του παει αψεγαδιαστα καλα. Μεχρι τοτε, καλα να περνατε.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...