Jump to content

Cubot Manito


Evaggelos1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

diskflpy, καλώς ήρθες στην παρέα, άντε να μαζευόμαστε σιγά σιγά.

Το Hotknot δεν κατάφερα μέχρι στιγμής να το δοκιμάσω, ευελπιστώ τις επόμενες μέρες.

Από ρουτ, δοκίμασα τα kingroot, kingo root και framaroot, χωρίς επιτυχία. Τουλάχιστον δεν το μπρίκαρα...

Ο εξελίξεις έρχονται από το netguard. Καθώς το σέταρα ανά εφαρμογή, υπήρχε μία ονόματι "Opera mobile store", η οποία δεν ξέρω τι ρόλο βαράει. Εννοείται ότι την απενεργοποίησα (είναι του συστήματος). Αυτή η εφαρμογή δεν υπήρχε στη λίστα εφαρμογών παλιότερα (πηγαίνοντας από Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - Εμφάνιση συστήματος, πάλι δεν εμφανιζόταν) και ξέρω ότι δεν την έχω βάλει εγώ (εκτός κι αν μπήκε από τα παραπάνω προγράμματα ρουτ). Σίγουρα δε χρησιμοποιώ opera και δεν την έβρισκε κανένα antivirus / antimalware πρόγραμμα - κι έχω χρησιμοποιήσει μερικά, τα οποία εγκαθιστούσα, έκανα ένα σκαν και τα έσβηνα. Είτε υπήρχε κρυμμένη, είτε εγκαταστάθηκε σήμερα, που εγκαθιστούσα ρουτ προγράμματα, δε χάνετε τίποτα να ρίξετε μια ματιά, αν την έχετε κι εσείς.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για το Opera Mobile Store έχω αναφερθεί στα πρώτα post μου. Ή αν δεν αναφέρθηκα εδώ τότε μάλλον μπερδεύω τη συνομιλία μου στο XDA developers. Αυτό το πρόγραμμα υπάρχει από την πρώτη έκδοση της ROM και μέχρι σήμερα δεν έχει αφαιρεθεί. Το ανάφερα στην επικοινωνία μου με την Cubot και απλά περιορίστηκαν στο να πουν ότι δεν είναι επιβλαβής χωρίς να αναφέρουν για ποιο λόγο υπάρχει. Το έχω απενεργοποιημένο ωστόσο η εγκατάσταση προγραμμάτων χωρίς την συγκατάθεσή μου συνεχίζει σε τυχαίες στιγμές.

 

@diskfply όσον αφορά τις απαντήσεις της Cubot στα email μου δεν έχω παράπονο επειδή μου απαντάν άμεσα μέσα στις εργάσιμες ημέρες. Ωστόσο εκεί που είμαι δυσαρεστημένος είναι στο γεγονός ότι οι απαντήσεις δεν δίνουν λύση και εδώ και τρεις μήνες συνεχίζουμε την επικοινωνία...

 

Στάλθηκε από το CUBOT_MANITO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Για το hotknot ειμαι ουδετερος. Καλο μεν. Δεν το χρησιμοποιησα δε.

Ο σωστος τροπος να περαστει ρουτ ειναι μεσω TW recovery. Oι αλλοι τροποι οπως kingroot ειναι απλα "πασαλειματα". Απαξ και περαστει το ρουτ, τοτε μπορουμε να βγαλουμε το opera moblie το οποιο σιγουρα δεν εχει να κανει μετο γνωστο προγραμμα. Ειναι καποιο μαγειρεμα των κινεζων για να μας "ψαρωσουν".

εδω υπαρχει οδηγος για το πως θα το κανετε, οπως αναφερθηκε και πιο πανω.

Για το Rom porting δεν με βρισκει αντιθετο. Κατι παρομοιο εκανα και στο Valencia και παει καλυτερα απο την επισημη ρομ. Μολις βρω χρονο και παρω τα αντιγραφα ασφαλειας θα το κανω και στο Μανιτο.

Κυριοι, ας μην κοροιδευομαστε. Η εταιρια, δεν θα ασχοληθει καθολου με μας. Απλα θα μας εμπαιζει με τον τροπο που οι Κινεζοι ξερουν. Φυτεψε το λογισμικο για αυτον τον λογο. Επιπλεων εσοδα σε αυτους μεσω υποπτης εφαρμογης. Ουτε θα το παραδεχτει. Σαν να λες τον εμπορο ναρκωτικων, αν ειναι εμπορος ναρκωτικων. Θα ειναι ηλιθιος αν το παραδεχτει:p

Τσιμπησαμε στην χαμηλη τιμη, και οριστε το αποτελεσμα.

Οποτε υπαρχουν και αλλοι τροποι. Αν δεν παει ο Μωαμεθ στο βουνο, θα φερουμε το βουνο στο Μωαμεθ.

Ενας τροπος ειναι το ρουτ. Μεσα στην βδομαδα θα γινει, προς το παρον το εκλεισα, και ηδη μαγειρευω τροπους να το στρωσω.

Edited by diskflpy
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα συμφωνούσα για το ρουτ, αλλά δε με παίρνει να σβήσω τα πάντα και να ξαναπερνάω προγράμματα και ρυθμίσεις. Οι one-click λύσεις για root σου λύνουν τα χέρια (όταν πετύχουν), απ' αυτή την άποψη. Για τον ίδιο λόγο δε σκέφτομαι και το rom porting, συν ότι δεν αντιμετωπίζω θέματα με τη ρομ μου.

Το Opera mobile store δεν το είχα παλιότερα (Κώστα, εδώ το είχες γράψει κι είχα ψάξει κι εγώ στο δικό μου), αλλά το απέκτησα, είτε με update, είτε μετονομάστηκε (πιο πιθανό). Πάντως, για κάποιο λόγο σε μένα δεν εγκαθίστανται προγράμματα ακούσια, ούτε με κατευθύνει ο firefox ή το google play σε εφαρμογές ή διαφημίσεις. Δεν ξέρω αν είναι λόγω διαφορετικής ρομ, αλλά πιστεύω ότι επειδή είμαι "σφιχτός" στις άδειες των εφαρμογών, αν υπάρχει ύποπτη, δε βρίσκει τη δυνατότητα να... ξεσαλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σήμερα βρέθηκα με το φίλο που έχει κι αυτός manito (κι αυτός από gearbest κι έχουμε τις ίδιες ρομ). Απ' ό,τι μου είπε κι απ' ό,τι παρατήρησα κι εγώ, άσχετες διαφημίσεις δεν έχει. Το Hotknot όμως δε μπόρεσα να το λειτουργήσω. Δεν ξέρω αν το έκανα σωστά, αλλά θεωρώ ότι δεν παρέλειψα κάτι. Άνοιγα μια φωτογραφία απ' τη συλλογή μου, πατούσα το εικονίδιο του Hotknot στην κορυφή και έφερνα κοντά τις οθόνες, αλλά τίποτα... Ωστόσο, στο αναδυόμενο μενού δε φωτίζεται το εικονίδιό του, αν το πατήσεις, ενώ αν το κρατήσεις πατημένο σε επιστρέφει στην οθόνη (το ίδιο και σε μένα - δεν ξέρω αν έτσι πρέπει).

Εντάξει, δεν είναι και τίποτα τρομερό, αλλά μου είχε κολλήσει να το δοκιμάσω.

Υ.Γ.: Το netguard το έβγαλα. Έχω και το orbot και τα είχα ρυθμίσει ώστε το orbot να συνδέεται με το vpn και να προωθούνται μέσω του οι tcp κινήσεις των εφαρμογών, ακολουθώντας αυτές τις οδηγίες (το 54 κυρίως):

https://github.com/M66B/NetGuard/blob/master/FAQ.md

Δούλευε, αλλά μετά από μερικές σελίδες στο firefox, μου έβγαζε captcha (όπως προέβλεπε και το παραπάνω λινκ) και βαρέθηκα. :)

Το playstore και το gmail πάντως δούλευαν κανονικά και είχα καταφέρει να είμαι... ανώνυμος στο νετ και να φαίνομαι σαν να μπαίνω απο Γαλλία (έτσι είχα ρυθμίσει το orbot), ελέγχοντας από

https://ipleak.net/

Αν είχα και 2ο κινητό να παίζω, μπορεί να δοκίμαζα να το στήσω έτσι:

https://blog.torproject.org/blog/mission-impossible-hardening-android-security-and-privacy

https://blog.torproject.org/blog/mission-improbable-hardening-android-security-and-privacy

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Το HotKnot στην 14η έκδοση​ στην ουσία έχει μόνο το εικονίδιο και δεν είναι λειτουργικό. Στην 17η έκδοση δεν υπάρχει καν. Στις προηγούμενες εκδόσεις πριν την 14 λειτουργούσε με αρκετό πειραματισμό μέχρι να καταφέρεις την σωστή θέση. Ωραίο σαν ιδέα αλλά άχρηστο στην ουσία.

Το orbot τα σπάει. Στο PC έχω περασμένο το Tor αλλά όπως και εσύ κατάλαβες το captcha και το χαμηλό bandwidth από ένα σημείο και μετά καταντούν κουραστικά. Πάντως είναι από τις πιο αξιόπιστες επιλογές για ανωνυμία. Έχει και αρκετά αλλά app αλλά το δίκτυο του Tor νομίζω πως είναι καλύτερο από πλευράς εμπιστοσύνης. Κάτι ξέρουν και το επιλέγουν όλοι οι παράνομοι

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Χτες το βραδυ του αλλαξα τα φωτα κυριολεκτικα του κινητου. Τρεχω την ρομ τις Doogee και ειναι λιγακι περιεργο που το Cubot δειχνει Doogee. Εχει ρουτ και ουτε ιχνος διαφημισεων εφοσον κατεβασα και το Adaware. Απο σημερα το πρωι το κινητο παει πολυ καλυτερα, και ως τωρα δεν συναντησα το παραμικρο σκαλωμα.

Τωρα το μονο που μενει ειναι να στησω το τηλεφωνο απο την αρχη, αυτο θα με παρει λιγο χρονο, αλλα αξιζε την προσπαθεια και την δοκιμη. Καπου εδω σας αφηνω, και δεν σας ενοχλησω αλλο, γιατι δωθηκε λυση στο προβλημα μου. Ευχομαι και εσεις με τον ενα ή αλλο τροπο να δωσετε τελος στα μικρα προβληματα που σας απασχολουν με την οχι και τιμια λυση της Cubot.

Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση!

Καλή συνέχεια και εδώ θα είμαστε να τα λέμε όποτε θες.

Αν θες και έχεις χρόνο, πες κάποια στιγμή πώς το έκανες κι αν είχες τίποτα θεματάκια με αισθητήρες και συσκευές του κινητού, με τη νέα rom.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα συμφωνούσα για το ρουτ, αλλά δε με παίρνει να σβήσω τα πάντα και να ξαναπερνάω προγράμματα και ρυθμίσεις. Οι one-click λύσεις για root σου λύνουν τα χέρια (όταν πετύχουν), απ' αυτή την άποψη. Για τον ίδιο λόγο δε σκέφτομαι και το rom porting, συν ότι δεν αντιμετωπίζω θέματα με τη ρομ μου.

Το Opera mobile store δεν το είχα παλιότερα (Κώστα, εδώ το είχες γράψει κι είχα ψάξει κι εγώ στο δικό μου), αλλά το απέκτησα, είτε με update, είτε μετονομάστηκε (πιο πιθανό). Πάντως, για κάποιο λόγο σε μένα δεν εγκαθίστανται προγράμματα ακούσια, ούτε με κατευθύνει ο firefox ή το google play σε εφαρμογές ή διαφημίσεις. Δεν ξέρω αν είναι λόγω διαφορετικής ρομ, αλλά πιστεύω ότι επειδή είμαι "σφιχτός" στις άδειες των εφαρμογών, αν υπάρχει ύποπτη, δε βρίσκει τη δυνατότητα να... ξεσαλώσει.

 

Προφανως και εισαι πιο πανω level απο εμενα αλλα γιατι δε χρησιμοποιεις titanium για back up ?την εφαρμογη root without pc την τσεκαρατε ;Προτεινει λυσεις για το ρουτ για κινητα που δεν εχει στην λιστα

Edited by popc3
Link to comment
Share on other sites

@diskflpy τελικά ο οδηγός της Cleopatra ήταν κατατοπιστικός;

Όσον αφορά το doogee στο 4pda είδα αρκετούς να αναφέρουν τα Cubot ως κλώνους της Doogee. Δεν ξέρω αν βασίζονται κάπου και το λένε.

Αν σου παρουσιαστεί κάτι ή περάσεις άλλη ROM μην ξεχάσεις αυτό το thread!

Καλή συνέχεια

 

Στάλθηκε από το CUBOT_MANITO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

@diskflpy τελικά ο οδηγός της Cleopatra ήταν κατατοπιστικός;

Όσον αφορά το doogee στο 4pda είδα αρκετούς να αναφέρουν τα Cubot ως κλώνους της Doogee. Δεν ξέρω αν βασίζονται κάπου και το λένε.

Αν σου παρουσιαστεί κάτι ή περάσεις άλλη ROM μην ξεχάσεις αυτό το thread!

Καλή συνέχεια

 

Στάλθηκε από το CUBOT_MANITO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλή φάση!

Καλή συνέχεια και εδώ θα είμαστε να τα λέμε όποτε θες.

Αν θες και έχεις χρόνο, πες κάποια στιγμή πώς το έκανες κι αν είχες τίποτα θεματάκια με αισθητήρες και συσκευές του κινητού, με τη νέα rom.

Φιλοι μου

Η νεα ρομ συμφωνα με την Cleopatra ηταν κατατοπιστικος (η) . Δεν εχω ακουσει κατι αναμεσα σε αυτες τις εταιριες. Ξερω οτι η Doogee ειναι και η ΗΟΜΤΟΜ, ασχετα αν η πρωτη δεν το δεχεται επισημα.

Οι αισθητηρες δουλευουν μεχρι στιγμης ρολοι. Ειμαι ακομη στην αναστυλωση του κινητου συμφωνα με τα παλιο τηλεφωνο, οποτε θα χρειαστω αρκετο χρονο μεχρι να εχω αποψη. Μεχρι στιγμης τα δειγματα ειναι ενθαρυντικα. Θα επανελθω αν δω κατι αρνητικο, και χρηζει συζητησης.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και εισαι πιο πανω level απο εμενα αλλα γιατι δε χρησιμοποιεις titanium για back up ?την εφαρμογη root without pc την τσεκαρατε ;Προτεινει λυσεις για το ρουτ για κινητα που δεν εχει στην λιστα

Δεν είμαι πιο πάνω level, από root μέσω pc ας πούμε δεν το έχω. Μια φορά το δοκίμασα σε ένα vkworld που είχα, αλλά δεν έβγαλα άκρη με τα κινέζικα. Πάλι καλά που δεν το μπρίκαρα. Τελικά έκανα δουλειά με το kingroot τότε.

Το titanium προαπαιτεί root, οπότε πρέπει να το ρουτάρω πρώτα. Έχω το helium για backup, αλλά απ' ό,τι θυμάμαι δε θα μου επαναφέρει τα πάντα, αν το χρειαστώ.

Το root android without pc δεν το ήξερα, το δοκίμασα τώρα αλλά δεν έχει το manito στη λίστα, οπότε προτείνει τις γενικές λύσεις, που ξέρουμε. Καλή σκέψη πάντως και σε κάποια κινητά βρίσκει κανείς άμεσα άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες στο νημα και στο φορουμ,το root khp το δοκιμασατε για ρουτ;μετα φλασαρισμα twrp με εφαρμογη απο playstore?

 

Δεν ειμαι κατοχος του κινητου απλως προσπαθω να βοηθησω σ αυτην την περιπτωση,συγνωμη αν κουραζω η κανω κοιλια στο νημα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες στο νημα και στο φορουμ,το root khp το δοκιμασατε για ρουτ;μετα φλασαρισμα twrp με εφαρμογη απο playstore?

 

Δεν ειμαι κατοχος του κινητου απλως προσπαθω να βοηθησω σ αυτην την περιπτωση,συγνωμη αν κουραζω η κανω κοιλια στο νημα

Μην ανησυχείς, δεν κουράζεις, ευπρόσδεκτη είναι κάθε βοήθεια. Το root khp βλέπω ότι ρουτάρει κάποια κινητά, μέσω pc. Προσωπικά με ενδιαφέρει λύση μέσω κινητού (android εφαρμογή), άλλοι θέλουν άλλα πράγματα εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω απολυτα το σκεπτικο σου ,αλλα αν το προγραμμα θελει απλως να συνδεσεις το κινητο σε υπολογιστη ,να πατησεις ενα κουμπι κλνα περιμενεις και να σου βγαλει μνμ device is rooted ;Απο κει μετα πρωχορατε στα υπολοιπα

 

 

Και γω του ιδιου σκεπτικου ειμαι ,καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά,

Η CUBOT τελικά επιλήφθηκε του θέματος και απ'ότι φαίνεται βοήθησαν οι μαζικές διαμαρτυρίες των Ρώσων. Ετοιμάζεται η ανακοίνωση του νέου update με έκδοση v20 η οποία προς το παρόν δόθηκε μόνον σε testers που δήλωσαν συμμετοχή στέλνοντας το IMEI της συσκευής τους. Αν κάποιος σας είναι ανυπόμονος και θέλει πάση θυσία να το δοκιμάσει τώρα μπορεί να στείλει μέιλ ή να προσθέσει το service της Cubot στο skype και να στείλει το IMEI της πρώτης sim slot. Έπειτα θα σας στείλουν μέσω OTA το νέο firmware. Εγώ δεν μπαίνω στην διαδικασία επειδή αν και ανυπόμονος προτιμώ να το τσεκάρουν πρώτα. Βέβαια είναι λίγο αστείο που το testing το κάνουν οι χρήστες αλλά τέσπα, αφού κινήθηκε η διαδικασία κάτι είναι και αυτό. Σύμφωνα με έναν χρήστη πλέον το Dr.Web δεν χτυπάει προειδοποίηση όπως πριν. Αν και απ'ότι φάνηκε αυτή η ειδοποίηση δεν ήταν καθολική μιας και σε μένα χτυπούσε αλλά στου @anonimos_ δεν εμφάνιζε τίποτα.

Αναμονή προς το παρόν μέχρι να ολοκληρωθεί το τεστάρισμα από τους χρήστες και το αναμενόμενο feedback και πιστεύω πως σύντομα θα γίνει public το νέο firmware.

 

Άσχετο αλλά τώρα αντιλήφθηκα την δυνατότητα που μπορεί να έχει η CUBOT μέσω IMEI να γνωρίζει ποιός χρήστης κάνει τι. Τελικά όντως μας ελέγχουν πανεύκολα άμα το θέλουν!

 

EDIT: http://i.imgur.com/tIdlQ4j.png κανένα σχόλιο για το ανδρο-προϊόν (male-ware!) και το Andorid

Μια απορία που έχει ένας χρήστης είναι ότι το περίεργο traffic μια μέρα πριν βγει το firmware είχε σταματήσει. Κάτι παρόμοιο παρατήρησα και εγώ που η εκούσια εγκατάσταση εφαρμογών ξεκινούσε σε τυχαίες στιγμές λες και κάποιος το ρύθμιζε κατά βούληση. Εδώ και λίγες μέρες χωρίς καμία αλλαγή στις εφαρμογές ή τις ρυθμίσεις, καμία εφαρμογή δεν εγκαταστάθηκε μόνη της όπως επίσης το spam redirect στον Chrome σταμάτησε. Όλο τα ίδια λέω βασικά αλλά με έπιασε τώρα το στοιχείο του ρεπόρτερ :P

Edited by ankostas
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα είναι αυτά Κώστα (για να δούμε βέβαια τι θα λέει το καινούριο update). Θέλω να πιστεύω ότι θα αφορά όλα τα manito, ανεξαρτήτως ρομ.

Αυτό περί του ποιός γνωρίζει τι στο android, είναι πονεμένη ιστορία. Η google πρώτη πρώτη. Οι εταιρίες τηλεπικοινωνιών, οι ISP, οι εφαρμογές (έχοντας εξασφαλίσει τις σχετικές άδειες), οι πάντες σε λίγο θα ξέρουν περισσότερα για το χρήστη απ' ό,τι ο ίδιος (και θα τα χρησιμοποιούν στην πλάτη του)...

Το ΙΜΕΙ η cubot το ξέρει ήδη στις συσκευές της. Λογικά το ζητάει για να επιβεβαιώσει ότι είναι όντως χήστης όποιος θέλει να το δοκιμάσει. Αλλά σκέψου πόσες εφαρμογές ζητάνε πρόσβαση π.χ. στις πληροφορίες χρήστη και τηλεφώνου (έστω κι αν είναι κανένα live wallpaper - το έχω δει κι αυτό).

Γι' αυτό έλεγα ότι αν είχα 2ο κινητό να παίζω, θα δοκίμαζα τη λύση του torproject, από το λινκ που παρέθεσα παραπάνω. Όποιος έχει χρόνο, αξίζει να του ρίξει μια ματιά. Όπως το θέτει εύστοχα: "...mobile devices in general and Android devices in particular have not been designed with privacy in mind. In fact, they've seemingly been designed with nearly the opposite goal: to make it easy for third parties, telecommunications companies, sophisticated state-sized adversaries, and even random hackers to extract all manner of personal information from the user."

Καλό είναι να μην το ξεχνάμε αυτό και να προσέχουμε (όσο μπορούμε) τι προσωπικές πληροφορίες τους δείχνουμε και τι άδειες τους εκχωρούμε.

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Το LineageOS μιας και διαδέχτηκε το CyanogenMOD μπορώ να πω ότι εμφανισιακά τουλάχιστον είναι πιό όμορφο αλλά από άποψη υποστήριξης δεν πρέπει να λειτουργούν όλα ακόμα στο Manito επειδή πολλές συσκευές έχουν θέματα, κυρίως με το Bluetooth (αν και αυτό ψιλοκλάιν για εμένα). Σίγουρα ένα open source με έλεγχο από την κοινότητα και μαζί με τα υπόλοιπα προγραμματάκια θα το έκαναν αρκετά αξιόπιστο από πλευράς ιδιωτικής ασφάλειας. Το μόνο κακό είναι ότι θέλει ακόμα μεγαλύτερη κοινότητα και εκπρόσωπους από κάθε συσκευή για να έχουν σωστό feedback για τα bugs. Προ διετίας είχα δει το cyanogenmod σε mid range ZTE και δεν ενθουσιάστηκα επειδή είχε πολλά προβλήματα στο συγκεκριμένο μοντέλο. Αν φτιαχτεί σωστά, τότε σίγουρα αυτό από μόνο του θα είναι και διαφήμιση. Για το μέλλον πάντως και εγώ το έχω στα υπόψιν μου και τσεκάρω κάθε μέρα να δω αν το πέρασε κανείς σε Cubot.
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη φορά που μέτρησα τη μπαταρία. Αυτή τη φορά έβγαλε 2791mAh. Υπενθυμίζω ότι η αναγραφόμενη τιμή είναι 2350mAh. Εννοείται ότι το παραπάνω δεν μας χαλάει αλλά περίεργο μου φαίνεται επειδή αυτή τη φορά το δοκίμασα με επαγγελματικό αμπερόμετρο και δεν περίμενα τέτοια μεγάλη απόκλιση.

Για να έχω πιο ακριβή αποτελέσματα είχα κλειστό το κινητό για να φορτίζει απρόσκοπτα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όπως και την προηγούμενη φορά που το δοκίμασα, το κινητό είχε σκαλώσει στο 91% και μετά φόρτιζε με μεγάλο ζόρι και το input έπεφτε από το ~1A στα 0.2-0.3Α. Ρώτησα έναν φίλο και μου είπε να βγάλω την μπαταρία και να την ξανακουμπώσω. Το δοκίμασα και μόλις συνέχισε να φορτίζει, η μπαταρία εκτοξεύτηκε αμέσως στο 100%!

Δυστυχώς δεν γνωρίζω και πολλά από μπαταρίες αλλά δεν νομίζω να είναι καλό σημάδι αυτή η ασυνέπεια στην ροή των ηλεκτρονίων. Καλού κακού σκέφτομαι αν βρω φθηνή μπαταρία να πάρω μια καβάτζα επειδή με τη χρήση που κάνω κάθε μέρα προβλέπω το capacity να πέφτει εκθετικά :p

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μέχρι σήμερα η νέα αναβάθμιση (V20) δεν βγήκε στον αέρα. Πριν λίγο μου απάντησε ένας Ρώσος από τους ελάχιστους που γνωρίζουν αγγλικά για να καταφέρουμε έστω μια επικοινωνία και μου έδωσε το link για το update που τους έστειλε για τεστάρισμα η Cubot. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το δοκιμάσει από εδώ https://yadi.sk/d/jl3EZP7H3HTZng Το πέρασμα γίνεται από το OTA Update και έπειτα πατάμε το Local και ψάχνουμε το αρχείο. Επίσης υπάρχει και μια modαρισμένη έκδοση της V20 από την Cleopatra στο needrom.

Αν κάποιος είναι έμπειρος και έχει όρεξη να ασχοληθεί ας δοκιμάσει το παραπάνω link. Εγώ θα περιμένω την επίσημη ανακοίνωση μην γίνει καμιά πατάτα και μετά ψάχνομαι για downgrade. Επειδή όση καλή θέληση και να έχει ο άλλος ποτέ δεν μπορείς να εμπιστευτείς 100% ότι το αρχείο που σου έδωσε δεν είναι ήδη πειραγμένο. Απ'ότι φαίνεται πάντως όσοι το δοκίμασαν είναι ευχαριστημένοι και αναφέρουν ότι δεν υπάρχει πλέον περίεργο traffic.

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Αν το πολύμετρό σου είναι αξιόπιστο, μπορώ να πιστέψω το αποτέλεσμα, γιατί τη βλέπω να κρατάει αρκετά τη μπαταρία. Το ότι όσο πλησιάζει να γεμίσει, φορτίζεται πιο αργά, είναι φυσικό να συμβαίνει. Το ότι την έβγαλες και την ξανάβαλες και μετά έδειχνε να φορτίζει πιο γρήγορα, είναι σφάλμα εκτίμησης του λειτουργικού λογικά. Το ποσοστό που δείχνει είναι κατ' εκτίμηση (όπως και ο εκτιμώμενος χρόνος φόρτισης, που κατά κανόνα προβλέπει νωρίτερο αποτέλεσμα).

Όσο για το ΟΤΑ update, θα περιμένω κι εγώ να βγει επίσημα, αλλά καλό είναι να έχουμε ψαγμένους στο νήμα και στο φόρουμ και χαίρομαι που το ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το update μόλις έφτασε μέσω OTA. Θα το κάνω όμως αργότερα. Τώρα κατεβαίνω να δω την ΠΑΟΚάρα (ή όχι επειδή γίνεται η μάχη της Μόρντορ προς το παρόν)
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Ευπειθώς αναφέρω ότι το έκανα (1,05gb ήταν) κι όλα καλά, προς το παρόν. Δεν παρατήρησα παρενέργειες. Θα δούμε στην πορεία τι λέει. Ας περιμένουμε να γυρίσει ο Κώστας, με ρεπορτάζ από το γήπεδο... :)
Link to comment
Share on other sites

Καλού κακού μετά το update έκανα και πλήρη διαγραφή από το fastboot. Ακόμα δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή. Ελπίζω τα προβλήματα να μην εμφανιστούν. Το mobile opera store συνεχίζει να υπάρχει κρυμμένο. Κάτι που παρατήρησε ο Ρώσος ψαγμενιάρης είναι ότι το fota provider άλλαξε server για τις ενημερώσεις και εικάζει οτι επίτηδες έγινε επειδή ο παλιός server του fota είναι blacklistαρισμένος στις database των antivirus. Παλιά κατέβαζε απο το adups.com ενώ τώρα επικοινωνεί με το mayitek.com. Θα το δοκιμάσω με το netguard ή αν δεν βαριέται ο ξα θα μου στείσει dns server στο σπίτι για να το βλέπω από το pc επειδή το netguard με γεμάτο logging πατώνει τη μπαταρία. Θα δείξει στο μέλλον. Προς το παρόν v20 και συνεχίζουμε

 

EDIT: Όποιος είναι old school μπορεί να το φλασάρει από το PC: http://forum.cubot.net/viewtopic.php?f=21&t=1374

Edited by ankostas
Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...