Jump to content

Lost (ABC)


Jacktheripperd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ένα απο τα ψαγμένα fora ένας τύπος λέει πως

η φράση είναι στην προστακτική. Όπως λέει, "it's a command to die"

. Περίεργα πράγματα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε ένα άλλο πάλι ειπωθηκε ότι είναι causative form (?) και συνεπώς σημαίνει

κάτι στο πνεύμα του "προκάλεσες το θάνατο κάποιου"

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα και γω σήμερα τον πρώτο κύκλο της σειράς. Είναι από τις καλύτερες και πιο ενδιαφέρουσες σειρές που έχω παρακολουθήσει ποτέ. Μου άρεσε πολύ που στα πρώτα 2 επεισόδια μας γεμίζουν με ερωτηματικά και μας δείχνουν ότι αυτό το νησί είναι πολύ, μα πάρα πολύ, διαφορετικό από τα άλλα.

 

Ευτυχώς στην συνέχεια γενιούνται ακόμα περισσότερα ερωτηματικά αλλά ταυτόχρονα δίνονται λύσεις σε πολλά από αυτά. Πάντα όμως φροντίζουν να μην μας δίνουν πλήρη φως δίνοντας έτσι την δυνατότητα στους ίδους να δώσουν μια διαφορετική εξήγηση ή τροπή σε μελλοντικά επεισόδια.

 

Όσοι δεν έχουν τελιώσει ολόκληρο τον πρώτο κύκλο ας μην διαβάσουν το υπόλοιπο πόστ

 

Μου κάνει εντύπωση ότι παρόλο που φα΄’ινεται ξεκάθαρα ότι η καταπακτή που βρήκαν οι Μπούν και Λόκ ανήκει σε ένα εξωγήινο σκάφος, δεν γίνεται ξεκάθαρη αναφορά από τους ήρωες. Για παράδειγμα όταν γίνεται ερώτηση στον Λοκ τι νομίζει ότι είανι, απαντάει «Ελπίδα».

 

Τα μεγάλα ερωτήματα που μένουν αναπάντητα είναι μεχρί στιγμής τα εξής:

1.Τι ήταν αυτό που άρπαξε τον πιλότο του σκάφους από το πητοτήριο στο πρώτο επεισόδιο

2.Ποιός ήταν ο λόγος πτώσης του αεροσκάφους (αν δεν είναι η ατυχία που κυνηγάει τον Χάρλει με τα νούμερα);

3.Ποιοί είναι οι άλλοι που κατοικούν στο νησί (αν υπάχουν βέβαια).

4.Για ποιόν λόγο ο Λόκ ανάρρωσε από την αναπηρία του.

5.Η ύπαρξη του κέντρου εκπομπής του σήματος.

6.Που καταλήγει η καταπακτή που ανοίγου σο τέλος της πρώτης περιόδου και ποια η σημασία των αριθμών.

7.Ποιά είναι η σημασία του βρέφους που γέννησε η Κλαίρ και γιατί ήθελαν να το απαγάγουν.

8.Ποιά θα είναι η τύχη των μελών της σχεδίας που αποβιβάστηκε από το νησί.

 

Ο κορυφαίος χαρακτήρας για μένα είναι ο Τζόν Λόκ. Είναι αυτός που έχει χειριστεί καλύτερα τις δύσκολες καταστάσεις ενώ η παρουσία του και μόνο αποτελεί ένα αίνοιγμα. Καταπληκτικοί επίσης είναι ο Τζάκ, η Κλαίρ και φυσικά ο Σαγίντ. Εντελώς αντιπαθητική από το πρώτο επισόδιο μου ήταν η Σάνον και την μίσησα ακόμα περισσότερο όταν επιχείρησε να σκοτώσει τον Λόκ εξαιτίας του θανάτου του Μπούν.

 

Μεχρί ποιο επεισόδιο υπάρχει διαθέσιμο αυτή την στιμγή; Υπάρχουν για όλα τα επεισόδια του 2ου κύκλου ελληνικοί υπότιτλοι (γιατί βλέποντας όλον τον 1ο με Ελληνικά, καλόμαθα).  

Link to comment
Share on other sites

Πολύ θα ήθελα να απαντήσω στα ερωτήματά σου, αλλα δεν θέλω να σε βάλω σε πειρασμό ούτε με spoiler tags...

 

Ο κορυφαίος χαρακτήρας για μένα είναι ο Τζόν Λόκ. Είναι αυτός που έχει χειριστεί καλύτερα τις δύσκολες καταστάσεις ενώ η παρουσία του και μόνο αποτελεί ένα αίνοιγμα. Καταπληκτικοί επίσης είναι ο Τζάκ, η Κλαίρ και φυσικά ο Σαγίντ. Εντελώς αντιπαθητική από το πρώτο επισόδιο μου ήταν η Σάνον και την μίσησα ακόμα περισσότερο όταν επιχείρησε να σκοτώσει τον Λόκ εξαιτίας του θανάτου του Μπούν.

Locke και απο μένα, μετά Sahid και μετά Jack. Η Shannon όντως βλαμμένη.

 

Μεχρί ποιο επεισόδιο υπάρχει διαθέσιμο αυτή την στιμγή; Υπάρχουν για όλα τα επεισόδια του 2ου κύκλου ελληνικοί υπότιτλοι (γιατί βλέποντας όλον τον 1ο με Ελληνικά, καλόμαθα).  

Έχει βγεί μέχρι το 2x14 και το επόμενο 2x15 είναι την 1η Μαρτίου. Οι υπότιτλοι βγαίνουν μετά απο 1-2 μέρες :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή (πως και κρατήθηκα και δεν ξεκίνησα να βλέπω τόσους μήνες την σεiρά, είναι τεράστιο μιστηριο :) :D ), είδα αναφορές σε κάποια ονόματα όπως Μπενάνρτ, Ρόουζ και Έκο. Αυτοί εμφανίζονται στον δεύτερο κύκλο ή έχω κενά μνήμης και παίζουν στον πρώτο κύκλο αλλά δεν τους θυμάμαι;

 

Επίσης, αυτό το τέρας που εμφανίζεται πολύ συχνά στο νησί, κάνει μπάμ πως δεν είναι κάποιο γιγάντιο ζώο αλλά κάτι μηχανικό. Τώρα η εξήγηση που δόθηκε στο 24ο επισόδιο του πρώτου κύκλου οτι είναι υπόειες καταπακτές, δεν πείθει και έχω την εντύπωση οτι θα μας δέιξει και άλλες κατασκευές που έχουν κατασκευάσει "οι άλλοι". πχ δεν διακιολογείται το γεγονός οτι τα δέντρα παραμερίζονται βίβαια και φυσικα το ποιός τράβηξε και πολτοποίησε τον πιλότο στο πρώτο επεισόδιο απο τόσο μεγάλο ύψος.

 

Επίσης αν ήταν κάποιο ρομπότ (η εξήγση που έδινα απο την αρχή) θα άφηνε εμφανή ίχνη μέσα στην ζούγκλα και ο αγαπητός Λόκ θα τα εντόπιζε αμέσως.

 

Τα transcripts τι ακριβώς είναι; Γιατί αρκετοί αναφέρουν οτι κατανοούμε καλύτερα την υπόθεση αν διαβάζουμε και τα transcripts. Που τα βρίσκουμε;

Link to comment
Share on other sites

Τα ερωτηματα σου ειναι πραγματικα λογικα και ενδιαφεροντα,αλλα νομιζω πως αφου δεις ΚΑΙ το 3ο επεισοδιο του 2ου κυκλου,πολλα απο αυτα θα απαντηθουν,ενω αλλα θα αλλαξουν τελειως.

"

1.Τι ήταν αυτό που άρπαξε τον πιλότο του σκάφους από το πητοτήριο στο πρώτο επεισόδιο

2.Ποιός ήταν ο λόγος πτώσης του αεροσκάφους (αν δεν είναι η ατυχία που κυνηγάει τον Χάρλει με τα νούμερα);

3.Ποιοί είναι οι άλλοι που κατοικούν στο νησί (αν υπάχουν βέβαια).

4.Για ποιόν λόγο ο Λόκ ανάρρωσε από την αναπηρία του.

5.Η ύπαρξη του κέντρου εκπομπής του σήματος.

6.Που καταλήγει η καταπακτή που ανοίγου σο τέλος της πρώτης περιόδου και ποια η σημασία των αριθμών.

7.Ποιά είναι η σημασία του βρέφους που γέννησε η Κλαίρ και γιατί ήθελαν να το απαγάγουν.

8.Ποιά θα είναι η τύχη των μελών της σχεδίας που αποβιβάστηκε από το νησί.

"

 

Τα 2,3,6,7 θα απαντηθουν ειτε αμεσα,ειτε εν καιρω(το 7 για παραδειγμα θα μας απαντηθει σε μια βδομαδα :) ). Εχουν αμεση σχεση μετραξυ τους και ολα εξαρτωνται απο τι υπαρχει μεσα στην καταπακτη(η οποια παρεπιπτοντως ΔΕΝ ειναι εξωγηινο σκαφος οπως πιστευεις)

 

Το 8 θα το μαθεις πολυ συντομα.

Τωρα για το 1,θα σε παραπεμψω στα λογια της Ρουσω "Δεν υπαρχουν τερατα..."

:)

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή (πως και κρατήθηκα και δεν ξεκίνησα να βλέπω τόσους μήνες την σεiρά, είναι τεράστιο μιστηριο :) :D ), είδα αναφορές σε κάποια ονόματα όπως Μπενάνρτ, Ρόουζ και Έκο. Αυτοί εμφανίζονται στον δεύτερο κύκλο ή έχω κενά μνήμης και παίζουν στον πρώτο κύκλο αλλά δεν τους θυμάμαι;

 

Η Ροουζ ειναι η η "εγχρωμη" γυναικα που την εσωσε ο Τζακ και για λιγο καιρο στην αρχη δεν μιλουσε καθολου.

 

Σε καποιο επεισοδιο,ειχε πει στον Τζακ πολλες φορες,οτι πιστευει πως ο αντρας της,ο Μπερναρντ(που ειχε παει τουαλετα οταν αρχισαν οι αναταραξεις) ζει...Θα δεις πως δεν ειχε αδικο.

Οσο για τον Έκο,δεν σου λεω πολλα.Αν σου αρεσει ο Τζον Λοκ,τοτε θα σου αρεσει κι αυτος.... :)

 

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω να πιστεύω πως θα κουτσουρέψουν τον πρώτο κύκλο και δεν θα δείξουν όλα τα επεισόδια.. Και ξαφνικά θα αρχίσουν να δείχνουν επεισόδια του δευτέρου.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δει και όνειρο με τους Lost... :p

Πάντως εδώ που τα λέμε αν βλέπεις ΝΕΤ είναι δυνατόν να πάθεις μια μικρή πλύση εγκεφάλου ! Ολη την ώρα το δείχνουν το trailer... και μάλιστα το μεγάλο ! :p

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω δει σχετικο ονειρο.Χεχε....

 

Αντε,μια βδομαδα αναμονη ακομα....

Α και για να μη λετε και οι "Νοικοκυρες" εχουν διακοπη και μαλιστα μεγαλυτερη...το 2χ16 παιζει στις 12 Μαρτιου....οποτε μια χαρα εμεις σε σχεση με τους "desperate" φανς :)

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Αντε,μια βδομαδα αναμονη ακομα....

Α και για να μη λετε και οι "Νοικοκυρες" εχουν διακοπη και μαλιστα μεγαλυτερη...το 2χ16 παιζει στις 12 Μαρτιου....οποτε μια χαρα εμεις σε σχεση με τους "desperate" φανς :)

 

Και που να βλεπες την αναμονή των Prison Break fans. Σταμάτησε τέλη Νοεμβρίου και συνεχίζει 20 Μαρτίου!! Μας κατάστρεψε...

 

Η Νετ αύριο θα βάλει μόνο το 1ο επεισόδιο; Νομίζω ότι καλυτερη κίνηση θα ήταν να τα βαλει και τα δυο pilot μαζί. Να μπει πιο καλά ο κόσμος στο "πνεύμα"...

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Oντως,αν εβαζε τα 2 πρωτα θα σε μορφη ταινιας θα ηταν καλυτερα.

Απο οτι λεει στο σαϊτ ομως,θα παιχτει μονο το πρωτο επεισοδιο....

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα την ερωτηση βασικα :)

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Καλώς με βρήκατε στη σειρά Lost. :D Είμαι season 1 στο επεισόδιο 21. Μέσα σε 3 μέρες είδα 20 επεισόδια. :O Έχουμε χάσει τον ύπνο μας. :lol: Hostoli έχασα κι ένα μάθημα στο σχολή, με κατέστρεψες... :cry: :p

 

Καλό θα ήταν πάντως να είχαμε δύο διαφορετικά τόπικς για season 1 και season 2...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα την ερωτηση βασικα :)

Φαντάζομαι πως εννοεί πως θα ήθελε να είναι ο ηθοποιός που θα τον παίξει.;)

..αν όντως πρόκειται για νέο χαρακτήρα...

Link to comment
Share on other sites

Για τον νεο χαρακτηρα που θα εμφανιστει λετε?

Αν ναι,θα ειναι μια 17χρονη(δεν θυμαμαι τωρα το ονομα,θα το ψαξω) και θα παιξει κατα πασα πιθανοτητα την Αλεξ,την κορη της Ντανιελ.....

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Αν λετε για την δικια μου ερωτηση,ρωτησα ολους απο δω μεσα,αν θα θελατε να ειστε και εσεις στο νησι,δηλαδη ο 49ος διασωθεντας!Απλα επειδη λεγατε για ονειρα γυρω απο την σειρα κλπ.ειπα αν το ειχατε σκεφτει και αυτο,επειδη εμενα μου περασε απο το μυαλο!!Λεμε τωρα!Τελικα ποτε ειναι το επομενo επεισοδιο της 2 season??
:)
Link to comment
Share on other sites

[...]Τελικα ποτε ειναι το επομενo επεισοδιο της 2 season??

1η Mαρτίου είναι στον αέρα, 2 Μαρτίου ξημερώματα θα είναι στα torrentάδικα :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας το πρώτο επεισόδιο σήμερα, δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα (αν και είχα ακούσει πολύ καλά λόγια) .

Δεν μου φαίνεται επίσης και για πολύ ακριβή παραγωγή…

Τι να πω, θα δείξει η συνέχεια για το αν θα με κρατήσει :O

 

PS. Ίσως έφταιγε και η ποιότητα εικόνας της NET (που έχει κάπως ψυχρά χρώματα) , η οποία δεν με προδιαθέτει να παρακολουθήσω κάποια ταινία. Για παράδειγμα , αν το έδειχνε το Mega θα ήταν πολύ καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως σκεφτομουν αυτη τη στιγμη.Η ποιοτητα της εικονας ηταν μετρια,ασε που σε 4:3 οθονη νομιζω χανει αρκετα(σε σχεση με το 16:9 που τα βλεπουμε εμεις).

Οσο για το αν ειναι ακριβη παραγωγη.Το επεισοδιο που μολις ειδες,ηταν το πιο ακριβο πρωτο επεισοδιο στην ιστορια της τηλεορασης γενικοτερα.Καθε επεισοδιο ειναι πανακριβο,αφου τα γυρισματα ειναι σχεδον μοναχα εξωτερικα,συν οτι η συγκεκριμενη περιοχη(η οποια χρησιμοποιειται απο διαφορες σειρες) ειναι πανακριβη για γυρισματα.

Αυτα....:)

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...