Jump to content

Lost (ABC)


Jacktheripperd
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκει που μιλαει ο Γουιντμορ, κ του λεει οτι αυριο θα ξεχασει τα παντα, νομιζα οτι εβλεπα το Heroes. :lol:

 

οπως κ με τον faraday κ την μητερα του.

νομιζα οτι μπηκε ο Hiro μεσα τους.:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ούτε σε εμένα άρεσε το επεισόδιο.. Προσέξτε τη σκηνή στο 33ο λεπτό, όπου ο Τζακ ρωτάει τον Ντάνιελ "γιατί δεν ανήκουν εδώ"... αυτά που απαντάει ο Ντάνιελ δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με την ερώτηση. Γκρρρρρρ....
Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμενα οτι θα το πω, αλλα αρχιζω και κουραζομαι απο υο ατελειωτο μπερδεμα.... Κατα βαθος το απολαμβανω αλλα πλεον δεν υπαρχει νοημα....:wacko:

 

Και θελω και εγω να πω αυτο για την Juliet... Με το που ακουσε freckles δν το σκεφτηκε καν και "εδωσε" τον Σωγιερ.... Καταπληκτικη αντιδραση....:lol::lol::lol::lol:

Και δε θυμαμαι και ποιος το ελεγε για τη βομβα αλλα νομιζω πως θα χαρει που τελικα ολη η υποθεση της σειρας δεν ειναι πειραματα αμερικανων αλλα εξυπηρετει αλλο σκοπο η υπαρξη της....

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Και θελω και εγω να πω αυτο για την Juliet... Με το που ακουσε freckles δν το σκεφτηκε καν και "εδωσε" τον Σωγιερ.... Καταπληκτικη αντιδραση....:lol::lol::lol::lol:

 

Hell hath no fury like a woman scorned

:p:p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμενα οτι θα το πω, αλλα αρχιζω και κουραζομαι απο υο ατελειωτο μπερδεμα.... Κατα βαθος το απολαμβανω αλλα πλεον δεν υπαρχει νοημα....:wacko:
Egw sinexizw na tin apolambanw k perimenw me agwnia pws tha desei sto telos olon auto ton ogko pliroforiwn....aplws otan akouw gia ilektromagnitika pedia mou mirizei mapa to karpouzi....opoia amerikaniki tainia basizei tin ipothesi tis ston ilektromagnitiko palmo/pedia eine 9/10 fores treli patata :p

 

Και δε θυμαμαι και ποιος το ελεγε για τη βομβα αλλα νομιζω πως θα χαρει που τελικα ολη η υποθεση της σειρας δεν ειναι πειραματα αμερικανων αλλα εξυπηρετει αλλο σκοπο η υπαρξη της....

Τoutestin...?
Link to comment
Share on other sites

Τη βομβα τη χρειαζομασταν γιατι ηταν ο λογος που ο Νταν επεστρεψε στο νησι, γιατι ηθελε να τη χρησιμοποιησει και να αδρανοποιησει την ποσοτητα ενεργειας στο σημειο που θα χτιστει η καταπακτη!!!

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Είδα κι εγώ το τελευταίο επεισόδιο .. ναι μεν ξεμπλέκει λίγο το κουβάρι ... αλλά πάλι στο τέλος μας τα κάνει μαντάρα.. ωστόσο έχω μια απορία .. που ίσως κ να έχει λυθεί πιο πριν .. ή να το έχετε αναρωτηθεί κι εσείς μετά τα τελευταία γεγονότα ..

μήπως .. η 3η ομάδα που εικάζεται ( κ εικάζουμε) ότι βρίσκεται ή θέλει να πάει στο νησί .. έχει να κάνει με την Eloiz? Να είναι δηλαδή "αρχηγός" της αυτή; Αυτή η ομάδα που ίσως να είναι η ίδια που ήρθε σε επαφή με τον Mails, όταν πήρε την απόφαση να δουλέψει για τον Γούιντμορ;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Είδα κι εγώ το τελευταίο επεισόδιο .. ναι μεν ξεμπλέκει λίγο το κουβάρι ... αλλά πάλι στο τέλος μας τα κάνει μαντάρα.. ωστόσο έχω μια απορία .. που ίσως κ να έχει λυθεί πιο πριν .. ή να το έχετε αναρωτηθεί κι εσείς μετά τα τελευταία γεγονότα ..

μήπως .. η 3η ομάδα που εικάζεται ( κ εικάζουμε) ότι βρίσκεται ή θέλει να πάει στο νησί .. έχει να κάνει με την Eloiz? Να είναι δηλαδή "αρχηγός" της αυτή; Αυτή η ομάδα που ίσως να είναι η ίδια που ήρθε σε επαφή με τον Mails, όταν πήρε την απόφαση να δουλέψει για τον Γούιντμορ;

Ναι αλλά γιατί να προσπαθήσει αυτή η ομάδα να κάνει τον Miles να μη δουλέψει για τον Γουιντμορ, και να πει στο γιο της να πάει? Δε κολάει.

 

Εγώ έχω τη θεωρία πως η Eloiz είναι ουσιαστικά ο "εξωτερικός σύνδεσμος" των ανθρώπων του νησιου(hostiles του 1977, others του 2004-2007) ή οποία εξυπηρετεί τους σκοπούς του νησιού πάντα. Και μπορεί να βοήθησε του Ο6 και τον μπεν να γυρίσουν γιατί το νησί τους ήθελε εκεί. Ίσως για να σταματήσουν το Incident... γιατί μπορεί μετά το incident να δημιούργήθηκαν άλλα προβληματα, όπως η αναπαραγωγή (γιατί ως τώρα έχουμε δεί ότι γενιούνται παιδιά, miles και dan μάλλον που έχουν γεννηθεί στο νησί)

 

Επίσης οι κανούργιοι "κακοί" που εμφανίστηκαν(αυτοι που ρωτάνε για τη σκιά του κωλο-αγάλματος) στην αρχή πίστευα ότι είναι του Widmore... αλλά μετα το στορυ με το μαιλς δε ξέρω τι να πιστέψω :p Ίσως να είναι original dahrma's. Κάτι το οποίο πιστεύω κολάει γιατί ουσιαστικά μετά το purge δεν είχαν εμφανιστεί καθόλου, αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν. Μπορεί να μην είχαν τρόπο να γυρίσουν στο νησί. Και στη τελική για ποιο λόγο να βάλουν μια άλλη άσχετη ομάδα στο storyline απο τη στιγμή που δεν έχει ολοκληρωθή το story με τις υπάρχουσες; Δεν έχουν δα και την ανάγκη απο filler episodes... άλλη μία σεζόν έμεινε, αυτό που θα έπρεπε να κάνουν να δείξουν όλες τις "ομάδες" και τους σκοπούς της κάθε μίας.

 

Μερικές δικές μου απορίες σχετικές με τον Faraday:

 

1. Είμαστε σίγουροι ότι σκοτώθηκε ο Faraday;

2. Πως ο Faraday γνωρίζει το ακριβές χρονικό σημείο του incident; Και γιατί επιστρέφει την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή -με υποβρύχιο even- για να το αποτρέψει;

3. Γιατί πιστεύει πλέον πως μπορεί να αλλάξει τα πράγματα - μήπως να υποθέσουμε ότι έχει δοκιμάσει την νέα θεωρία του περί μεταβλητών εκτός νησιού;

3β. Τι έκανε αυτά τα -εκτός νησιού- 3 χρόνια (κάτι σχετικό με τους εξωτερικούς σταθμούς της Dharma και το εκκρεμές);

4. Γιατί θεώρησε καλή στρατηγική να μπει μόνος με ένα όπλο -που πιθανότατα δεν ξέρει καν να χρησιμοποιεί σωστά- στο "στρατόπεδο" των Hostiles, να απειλήσει τον Richard φωνάζοντας σαν υστερικός;

5. Πως κατέληξε το σημειωματάριό του στο δεύτερο νησί (όπου το βρήκαν οι νέοι της Ajira);

6. Πως ήξερε τα περί σταθεράς για την περίπτωση του Desmond, όταν τα δύο πειράματα που είχε κάνει σε ανθρώπους (στον εαυτό του και στην φίλη του) ήταν αποτυχημένα -και δεν ήταν καθόλου κοντά σε αυτό που συνέβαινε στον Desmond;

7. Τι σήμαινε τελικά το ότι ο "Desmond είναι η σταθερά του" και πότε το έγραψε αυτό (μάλλον όταν τον επισκέφτηκε ο Desmond στην Οξφόρδη) ;

8. Γιατί ο Desmond έπρεπε να βρει την μητέρα του στο μέλλον τελικά;

9. Πότε τοποθετείται χρονικά αυτό το βίντεάκι του Chang μέσα στο βιντεάκι από το Comic Con '08¨: http://www.youtube.com/watch?v=Fo6Q7gzUjI8;

10. Γιατί να μην μάθει ποτέ ο Faraday ποιος ήταν ο πατέρας του; Ποιος ο λόγος που το κράτησε μυστικό η μητέρα του, και ποιανού επίθετο ήταν το Faraday;

 

 

 

Πάντως και εμένα δεν μου άρεσε η εξήγηση για τη συγκίνησή του όταν είδε το ναυάγιο στην τηλεόραση. (γενικότερα το επεισόδιο δεν με εντυπωσίασε, σίγουρα όχι όσο περίμενα).

 

Πιστεύω πως...

1. Μάλλον όχι

2. Έζησε για να το γράψει

4. Γιατί το έχει χάσει και βιάζεται λιγάκι... δεν είχε χρόνο για "δολοπλοκίες ala Ben" για να εισχωρήσει. Συν του ότι δεν έμαθε ποτέ απότι φαίνεται το "πρωτόκολλο επικοινωνίας" με τους hostiles (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) γιατί έφυγε.

5. Εδώ είναι λίγο που περιπλέκονται ακόμα περισσότερο τα πράγματα... ίσως να το αφησε στο παρελθόν (άρα μπορεί να αλλάζει το μέλλον) αλλά το ίδιο σημειωματάριο δεν είχε και όταν είχε πάει για "πρώτη" φορά στο νησί με τους άλλους;

9. Υποθέτω πως στο επόμενο επεισόδιο θα μας δείξουν ότι γυρίστηκε το βιντεάκι...μετά απο προτροπή του miles και του hurley. Και έτσι θα ξεκινήσει και η διαδικασία να φύγουν μερικά άτομα απο το νησί (miles, Charlotte). Το θέμα είναι πως ο hurley και ο miles δε λένε στον Chang ότι το purge το προκαλεί ο Ben? Απόσο ξέρουμε το Purge έγινε τέλη 80-αρχές 90 μαλλον... παντως το σίγουρο είναι ότι έγινε τουλάχιστον 3 χρόνια πριν το 2004 (3 χρόνια που ήταν η Juliet εκεί πριν πέσει η 815... κάπως έτσι το μετράω)

Link to comment
Share on other sites

Είδε κανείς τα sneak peeks? Πάμε για δυνατό επεισόδιο!!! Και σύμφωνα με φήμες το φινάλε της season θα είναι κάτι τρομερό και ότι καλύτερο έχουμε δει στο show μέχρι στιγμής. Μακάρι!!!
Link to comment
Share on other sites

Είδε κανείς τα sneak peeks? Πάμε για δυνατό επεισόδιο!!! Και σύμφωνα με φήμες το φινάλε της season θα είναι κάτι τρομερό και ότι καλύτερο έχουμε δει στο show μέχρι στιγμής. Μακάρι!!!

χμμμμ...πολλά κεράσια ακούω ;):p

 

3 παρατηρήσεις:

 

1. Σε κάποια συντέντευξή τους οι δημιουργοί είχαν πει οτι η 4η σεζόν ήταν για το πώς κάποιοι καταφέρνουν να φύγουν από το νησί, η 5η σεζόν θα ταν για το πώς και γιατί όσοι έφυγαν προσπαθούν να γυρίσουν στο νησί και η 6η θα ταν για το τί συμβαίνει αφού γυρίσουν όσοι έφυγαν. Εγώ, όταν φτάσαμε στο επεισόδιο που η 316 πέφτει στο νησί, σκέφτηκα "δε μας τα παν καλά οι δημιουργοί, υποτίθεται οτι η επιστροφή στο νησί θα ταν ο τελικός στόχος της 5ης σεζόν κι αυτοί γύρισαν απο τώρα που δεν είμαστε ούτε στη μέση!" Όμως τώρα που το ξανασκέφτομαι, το "νησί" δεν νοείται μόνο ως χώρος αλλά ως σημείο στο χωροχρόνο οπότε δε φτάνει να βρίσκονται στο χώρο του νησιού αλλά πρέπει να βρίσκονται και στο χρόνο του νησιού που τους αναλογεί (στο χρόνο που γι'αυτούς είναι το παρόν τουτέστιν το 2007). Επομένως μάλλον για το φινάλε της σεζόν θα πρέπει να περιμένουμε πως θα προσπαθήσουν να επιστρέψουν στο νησί του 2007.

 

2. Για την θήκη της κιθάρας που κουβαλάει ο Χερλι (αυτό όλο ήθελα να το σχολιασω εξ αρχής κι όλο το ξέχναγα:wacko:) Πιστεύω ότι έχει άμεση σχέση με τον Τσάρλι και με το πώς πείστηκε τελικά ο Χερλι να γυρίσει στο νησί: ειναι πιθανό να τον "επισκέφτηκε" ξανά ο Τσαρλι και να τον έπεισε να γυρίσει και φαντάζομαι οτι θα του ζήτησε να βρει κάποια από τις κιθάρες του (στην 815 ο Τσαρλι ήταν αυτός που επιβιβάστηκε με την κιθάρα του) και να την πάρει μαζί στην πτήση για να "αναδημιουργηθούν" οι παρόμοιες συνθήκες με την 815 (αναλόγως με το Τζακ που πήρε τα παπούτσια του πατέρα του)

 

3. Για την ομάδα της Ιλανα-"τι υπαρχει στη σκιά του αγαλμστος" μάλλον ενισχύεται η υπόθεση οτι είναι το "νέο αίμα" της Ντάρμα, αν πάρουμε στα σοβαρά τις εκτός της βασικής πλοκής ενδείξεις που δίνονται στα μεγάλα διαλείμματα ανάμεσα στις σεζόν: το περασμένο καλοκαίρι στο Comic-con (το ετήσιο φεστιβάλ ιστοριών /σειρών, ταινιών,βιβλίων, κόμικ/ φαντασίας όπου συμμετέχει και το Λοστ)είχε προβληθεί το παρακάτω βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=Fo6Q7gzUjI8 στο οποίο φαίνεται ο γνωστός ασιάτης-μπαμπας Μαιλς-που κάνει τα orientation videos και υποτίθεται οτι είναι ένα βίντεο που γυρίζει πρόχειρα στο σπίτι του και το "στέλνει" προς το μέλλον [το καλοκαίρι δεν έβγαζε και πολύ νόημα αλλα με τα γεγονοτα της σεζόν καταλαβαίνουμε οτι οι γνώσεις του για το "μέλλον" προέρχονται από την επαφή του με τους Λοστις το 1977] Στο βιντεο αυτό λοιπόν λέει οτι οι θεωρίες του επιβεβαιώνονται και γι αυτό είναι ζωτικής σημασίας να ανασυσταθεί η Νταρμα! Παράλληλα και το alternative reality game του Λοστ για το 2008 (ειχε βγαλει αλλα 2 πριν) λεγόταν "Dharma Initiative Recruiting Project" οπου οι παίκτες προσπαθούσαν να προσληφθούν στη "νεα" εκδοχή της Νταρμα.

Παρόλο που γενικά οποιαδήποτε πληροφορία δίνεται εκτός των επεισοδίων της σειράς συνήθως δεν θεωρείται "canon" (αναγνωρισμένο κομμάτι της πλοκής) νομίζω οτι τα συγκεκριμένα δένουν πολύ με την πλοκή της 5ης σεζόν κι αυτό κάτι πρέπει να μας λέει...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν: 2η βδομάδα που το κανω αυτό (κ φανταζομαι θα το κάνω κ με το επομενο που ειναι το φινάλε) κατεβάζω το Λοστ το δευτερόλεπτο που ανεβαίνει online κ εχει φοβερή φάση...το νιώθεις ζεστο ζεστο ρε παιδί μου, σα να βγήκε απ το φούρνο! :lol: τώρα το βλέπω κ θα κανω εντιτ με τυχον σχόλια αργότερα...;)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν: 2η βδομάδα που το κανω αυτό (κ φανταζομαι θα το κάνω κ με το επομενο που ειναι το φινάλε) κατεβάζω το Λοστ το δευτερόλεπτο που ανεβαίνει online κ εχει φοβερή φάση...το νιώθεις ζεστο ζεστο ρε παιδί μου, σα να βγήκε απ το φούρνο! :lol: τώρα το βλέπω κ θα κανω εντιτ με τυχον σχόλια αργότερα...;)

Κυκλοφόρησε?

το χω κάνει και εγώ 6-7 φορές στην 5η σαιζόν και βόλεψε και σημερα τα ίδια :p

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε?

το χω κάνει και εγώ 6-7 φορές στην 5η σαιζόν και βόλεψε και σημερα τα ίδια :p

 

yep yep, μολις το δα (αν δν το χετε βρει ακόμα pm me Edit:βασικα don't pm me γιατι θα κοιμαμαι κ θ αργησω ν'απαντησω :p εχει ανεβει πια κ κανονικα στο σεριεσγρινγασ us)

κλασικό παλιό καλό Λοστ!! πολλή φάση, αρκετή αγωνία, πολύ ενδιαφέρουσες εξελίξεις στου χαρακτήρες και κλασικά, όπως σε κάθε επεισόδιο που προηγείται του φινάλε "στήνονται" τα πιόνια στη σκακιέρα και περιμένουμε το μεγάλο μπαμ.

Α! και μια πολύ ενδιαφέρουσα νέα διάσταση της μορφολογίας του ίδιου του νησιού που μας δίνει αφορμές για εμπλουτισμό τν θεωριών για το αγαπημένο μας καπνοτέρας. ;) (θα επανελθω, αλλα τωρα λεω να παρω καναν υπνακο:yawn: )

Link to comment
Share on other sites

 

-So, you fought in the Korean War?

- [---] There is... no such thing!

 

Ίσως η καλύτερη ατάκα της σεζόν!

 

Στα του επεισοδίου, πολύ καλό, και σίγουρα σε κάνει να περιμένεις το φινάλε σε αναμμένα κάρβουνα.

 

 

Είναι προφανές ότι το Incident δεν μπορεί να αποφευχθεί, και ο Jack κάνει λάθος, αλλά έχει πολύ ενδιαφέρον να δούμε πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα και θα οδηγήσουν σε καταστάσεις που ήδη ξέρουμε.

 

Πολύ ωραία η σκηνή με τους 2 Locke, και νομίζω ότι μας δείχνει πως το όλο θέμα με το Time Travel και την επιστροφή στο Νησί τόσο των Oceanic 6 όσο και του ίδιου του Locke, δεν έχει να κάνει με κάτι άλλο, παρά με την εξασφάλιση της σειράς των γεγονότων, όπως αυτά έχουν ήδη συμβεί.

 

Χαίρομαι που και οι ίδιοι οι σεναριογράφοι παίρνουν κατά κάποιο τρόπο στην πλάκα το ερωτικό τρίγωνο/τετράγωνο. Η αμήχανη ατμόσφαιρα μετά την είσοδο της Kate στο υποβρύχιο ήταν φοβερή. Η ξενερωμένη φάτσα της Juliet ήταν και σε αυτό το επεισόδιο απίστευτη ("Πάλι εσύ! Μήπως να γυρίσω στο νησί καλύτερα;") :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σταθώ στο τέλος...δεν μ'άρεσε ιδιαίτερα..μου φάνηκε τελείως μπαρούφα αυτό που θέλει να κάνει ο Lock
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο επεισόδιο - προπομπός για το φινάλε σίγουρα.

 

Αυτή η Kate τα ίδια σκατά εδώ και 5 season.Ο Jack ανεβασμένος.

Αρκετά καλές στιγμές (επιτέλους σκηνές από το 1977 και το 2007).Θέλω να δω πως θα οδηγηθούμε τώρα στο season finale και τι απίστευτη κατάληξη θα έχει το επόμενο διπλό επεισόδιο

 

14/5 2ωρο Lost - season finale.Προσκύνημα.

Link to comment
Share on other sites

-So, you fought in the Korean War?

- [---] There is... no such thing!

 

Ίσως η καλύτερη ατάκα της σεζόν!

καλά ο Hurley ζωγραφίζει σ'αυτή τη σεζόν!:lol::lol:ξεχνιέται το άλλο που ήθελε να ξαναγράψει το Star Wars?:respect:

 

Στα του επεισοδίου, πολύ καλό, και σίγουρα σε κάνει να περιμένεις το φινάλε σε αναμμένα κάρβουνα.

 

 

Είναι προφανές ότι το Incident δεν μπορεί να αποφευχθεί, και ο Jack κάνει λάθος, αλλά έχει πολύ ενδιαφέρον να δούμε πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα και θα οδηγήσουν σε καταστάσεις που ήδη ξέρουμε.

 

Πολύ ωραία η σκηνή με τους 2 Locke, και νομίζω ότι μας δείχνει πως το όλο θέμα με το Time Travel και την επιστροφή στο Νησί τόσο των Oceanic 6 όσο και του ίδιου του Locke, δεν έχει να κάνει με κάτι άλλο, παρά με την εξασφάλιση της σειράς των γεγονότων, όπως αυτά έχουν ήδη συμβεί.

 

Χαίρομαι που και οι ίδιοι οι σεναριογράφοι παίρνουν κατά κάποιο τρόπο στην πλάκα το ερωτικό τρίγωνο/τετράγωνο. Η αμήχανη ατμόσφαιρα μετά την είσοδο της Kate στο υποβρύχιο ήταν φοβερή. Η ξενερωμένη φάτσα της Juliet ήταν και σε αυτό το επεισόδιο απίστευτη ("Πάλι εσύ! Μήπως να γυρίσω στο νησί καλύτερα;") :lol:

+1 σε όλα...χαχα το 3ο που λες ειδικά όντως πολλή φάση...αλλά πιο πολύ νομίζω ο

Σωγιερ είναι αυτός που σκέφτεται "γ@μώ την καταδίκη μου" γιατί έχω την υποψία οτι ένας λόγος που φεύγει έιναι για να ναι μακρια απ την Κειτ.

Να πω την αλήθεια μου βέβαια εγώ μέχρι τελευταία στιγμή (πριν μπει η αλλη μέσα) περίμενα κάπως

να σηκωθεί και να την κάνει απ το υποβρύχιο - οτι δλδ έκανε πως πήγαινε κι αυτός μαζί για να πείσει τη Τζουλιετ να μπει μεσα κ να φύγει ωστε να σωθεί

Βεβαια στο τρειλερ του φιναλε, μαλλον *SPOILER για φιναλε*

φαίνονται ανατροπές κ σ'αυτό το κομμάτι

 

Εγώ θα σταθώ στο τέλος...δεν μ'άρεσε ιδιαίτερα..μου φάνηκε τελείως μπαρούφα αυτό που θέλει να κάνει ο Lock

Εγώ γιατί νομίζω οτι ο Λοκ μπλοφάρει? Μου φαίνεται ότι ο Λοκ υποψιάζεται οτι ο Τζέικομπ είναι μούφα (και άμα όντως "του μιλάει το νησί" θα χει και δεδομένα γι αυτό) οτι δηλαδή ο "Τζέικομπ" δεν είναι παρά μια εφεύρεση του Ρίτσαρντ για να πείθει τους "αλλους" να κάνουν ο,τι θέλει αυτός...πώς στις πρωτόγονες κοινωνίες ο μάγος της φυλής κάνει οτι και καλά παίρνει εντολές απ το θεό ενώ στην πραγμαικότητα απλως κανει τα δικά του? ενα τέτοιο πράγμα...οπότε θεωρώ πιθανό, ο στόχος του Λοκ να είναι

να ξεσκεπάσει την απάτη μπροστά σε όλους, γκρεμίζοντας πχ. την καλύβα και δείχνοντας οτι δν είναι κανένας μέσα

Βέβαια υπάρχει κ ο Κρίστιαν που σίγουρα δεν είναι εφεύρεση κ που κάπως πρεπει να κολλήσει στην εικόνα, αλλά γι αυτό θα δούμε...

 

Για τη λίμνη

που οδηγεί στις υπογειες στοές

καλά εκεί πωρώθηκα μιλάμε! - αν δν κανω λάθος ειναι η λιμνη που ειχαν ανακαλύψει η Κειτ με (το Τζακ?) στην 1η κιολας σεζον κ τότε που να φαντάζονταν τι κρύβει - καλά το τι μου θύμισε το Tomb Raider (το παιχνιδι-δε θυμαμαι ποιο νουμερο) η όλη φάση δε λέγεται - εχει κάτι εντελώς παρόμοιες σκηνες...Και το άλλο που είναι σημαντικό για την αποκάλυψη είναι ότι, με αυτή τη λογική

υπάρχουν παντού τετοιες υπογειες στοές στο νησί και αυτό που λέγαμε για το καπνοτέρας οτι είναι σα να κινείται σε υπόγειες ράγες, μπορεί όντως να χει να κάνει μ'αυτές τις στοές, η κινησή του δηλαδή και το πότε βγαίνει στην επιφάνεια να περιορίζεται από αυτές

 

Link to comment
Share on other sites

Για όσα λέτε για Jacob-Locke:

 

Ο Jacob υπάρχει. Είτε είναι στο σώμα του Christian, είτε κάπου αλλού. Ο Locke δεν νομίζω να αμφιβάλλει γι'αυτό. Αλλά σίγουρα θέλει να τον δει και να παίξει με τους δικούς του κανόνες (είναι ο Leader τώρα) και όχι με τα μισόλογα και την κρυψίνοια των Ben/Richard.

 

Άλλωστε το επόμενο διπλό επεισόδιο, τουλάχιστον σύμφωνα με spoilers, είναι

κατά κάποιον τρόπο Jacob-centric

.

 

Μια θεωρία λέει ότι ο Jacob δεν ταυτίζεται με το Νησί, αντίθετα ίσως είναι "φυλακισμένος" του -εξ ου και το "help me" που είχε πει στον Locke στην καλύβα. Αν είναι έτσι, ίσως ο Locke πλέον "ακούει" και υπηρετεί το Νησί, σε αντίθεση με τον Ben & τους Hostiles/Others, που μέχρι τώρα φαινόταν να υπηρετoύν τον Jacob. Δεν ξέρω αν συμφωνώ, γιατί δεν έχουμε και πολλά στοιχεία ακόμα, πάντως είναι ενδιαφέρον, και σε κάθε περίπτωση θα δούμε στο επόμενο επεισόδιο.

Link to comment
Share on other sites

Για όσα λέτε για Jacob-Locke:

 

Ο Jacob υπάρχει. Είτε είναι στο σώμα του Christian, είτε κάπου αλλού. Ο Locke δεν νομίζω να αμφιβάλλει γι'αυτό. Αλλά σίγουρα θέλει να τον δει και να παίξει με τους δικούς του κανόνες (είναι ο Leader τώρα) και όχι με τα μισόλογα και την κρυψίνοια των Ben/Richard.

 

Άλλωστε το επόμενο διπλό επεισόδιο, τουλάχιστον σύμφωνα με spoilers, είναι

κατά κάποιον τρόπο Jacob-centric

.

 

Μια θεωρία λέει ότι ο Jacob δεν ταυτίζεται με το Νησί, αντίθετα ίσως είναι "φυλακισμένος" του -εξ ου και το "help me" που είχε πει στον Locke στην καλύβα. Αν είναι έτσι, ίσως ο Locke πλέον "ακούει" και υπηρετεί το Νησί, σε αντίθεση με τον Ben & τους Hostiles/Others, που μέχρι τώρα φαινόταν να υπηρετoύν τον Jacob. Δεν ξέρω αν συμφωνώ, γιατί δεν έχουμε και πολλά στοιχεία ακόμα, πάντως είναι ενδιαφέρον, και σε κάθε περίπτωση θα δούμε στο επόμενο επεισόδιο.

 

πάντως το σίγουρο είναι πως οταν λέει

να "σκοτωσω" δεν εννοει να σκοτώσει κάποιον με την παραδοσιακή έννοια, αφού δε νομίζω οτι ο Τζέικομπ είναι ένας απλός θνητός

επομένως, ή θα εννοεί κάτι σαν "να τον ξορκίσω" αν πχ προκειται για κάποια "φυλακισμένη" ψυχή/"φάντασμα" ή αυτό που είπα πριν "να ξεσκεπάσω τη μουφα" (δε λέω οτι δεν υπάρχει κάτι το μεταφυσικό στο νησί, είπαμε, κι ο Κριστιαν κάποιο ρόλο βαράει, αλλά αυτό που όλοι μιλάνε εξ ονόματος Τζεικομπ κι εμεις Τζεικομπ ακουμε κ Τζεικομπ δε βλέπουμε λίγο ύποπτο δεν είναι?)

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό μου φάνηκε μούφα, επειδή έχω την εντύπωση ότι θα δούμε κάποιο είδους

βουντού

. πφφφφφ

 

Σύμφωνα με spoiler πάντως

ο Jacob ήταν άνθρωπος και θα τον δούμε στο φινάλε μαζί με τους πρωταγωνιστές μας σε νεαρή ηλικία

 

Link to comment
Share on other sites

:lol: Αυτο που εχει καταφερει η σειρα να μας κανει να αναρωτιομαστε αν ενα καπνοτερας/videowall αναμνησεων/παιρνω-καθε-μορφη-που-θες κινειται μεσα σε στοες, αν μια πυξιδα κανει time loops και ο Σωγιερ

σχεδιαζει επιθετικη εξαγορα της Microsoft

δεν υπαρχει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και τη θεωρουμε και την καλυτερη σειρα ever!!! LOST για παντααααα!!!:w00t::yahoo::up::bow:

 

Σοβαρα τωρα, ενω το προηγουμενο επεισοδιο με ξενερωσε, αυτο με ξανακερδισε! Οπως ειπε καποιος ειναι το κλασσικο προτελευταιο επεισοδιο που ολοι εχουν παρει θεση και περιμενουμε δραση σε 5 διαφορετικα σημεια!!

Δε μπορω να καταληξω στο αν θα δουλεψει ή οχι το εγχειρημα με τη βομβα... Εχω μπεδευτει τοσο που δε μπορω να μπω στη διαδικασια να σκεφτω τι εχει γινει και να τα βλω σε μια σειρα....Απλα απολαμβανω τη διαδρομηηηη.....:p

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...