Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry


Spyweirdos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω την εντύπωση ότι είναι πάγια τακτική της RIM αυτή, δεν έχει εξωτερικά service points (γενικώς, όχι μόνο στην Ελλάδα). Μέσω provider γίνονται όλα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Που θα βρω keypad για το 9000?? Εχω βρει μονο Αγγλικο, αλλα θελω να εχει και Ελληνικα γραμματα. Κοστος δεν με πολυ νοιαζει.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να υπαρχει ελληνικο. Εχω δει αγγλικο ασπρο, αγγλικο με κοκκινο numeric και αραβικο

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σαν ανταλλακτικο ?? Παντως το BOLD που εχω τωρα εχει ελληνικα επανω...μαλλον θα αγορασω ενα αγγλικο μου φαινεται!
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει αναφερθεί και παραπάνω κανένα service επίσημο δεν αναλαμβάνει να τοποθετήσει ανταλλακτικά οπότε πριν προβείτε σε οποιαδήποτε αγορά καλό θα είναι να εξασφαλίσετε οτι υπάρχει κάποιος ο οποίος θα σας κάνει τη δουλειά!
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σε ολους.

Εχω αναβαθμιση γυρω στα 600 Ε απο Vodafone.

 

Ιστορικο: Πρωην κατοχος Palm Treo 650,680,Centro,N95 8G,iPhone 3G.

 

Ενιαφερομαι οτι αφορα αγορα κινητου-smartphone με τα καρακατω κριτηρια : (εαν υπαρχουν γνωμες νη μην προτιμησω καποια κριτηρια,δεκτες εννοειται)

 

-Κατα προτιμηση να εχει πληκτρολογιο QWERTY και καλο θα ειναι η οθονη να ειναι αφής ή εν μερη αφης τελος παντων.

-Πολυ καλη πλοηγηση στο διαδικτυο (γρηγορη χωρις παγωματα,crashαρισματα)

-Πολυ καλη διαχειριση ημερολογιου,ραντεβου,σημειωσεων,κ.τ.λ

-Παιχνιδια δεν με ενδιαφερουν ιδιαιτερα

-Κατα προτιμηση να μην μπλεξω με Windows mobile

-Να εχει μια αξιοπρεπη camera ,αν εχει και flash ακομα καλυτερα.

-Γρηγορο επεξεργαστη και αρκετη RAM (οπωσδηποτε> 128ΜΒ)

-Δεν με ενδιαφερει και πολυ η δυνατοτητα Multitasking

-Το μεγεθος δεν με προβληματιζει ιδιαιτερα

-Καλη αυτονομια.

-E-Mail

-Μεγαλη οθονη,π.χ μινιμουμ μεγεθος αυτη του Ν95.

-Να υπαρχουν εφαρμογες διαθεσιμες προς αγορα ,οπως π.χ το itunes της Apple,κ.τλ

 

Σημειωσεις: Ειχα το iphone 3G πολυ καλο αλλα δεν μπορω να πω οτι βολευτηκα και πολυ την χρηση μονο οθονης αφης.Αντιθετα βολευομαι πολυ με την υπαρξη QWERTY .

 

Σε οτι αφορα Blackberry ,νομιζω οτι ενδιαφερομαι για τα -Blackberry 9000,8900

 

Αλλες Πιθανες συσκευες που βλεπω (με καποιους συμβιβασμους στις παραπανω προτιμησεις)

 

-IPhone 3GS

-HTC magic

-Palm Pre (εφτασε?)

-Sony Ericsson XPERIA2

-Nokia N97

-Samsung JET ?

 

Mε τα Blackberry δεν ειχα καθολου επαφη,σαν λειτουργικο αλλα τα καλοβλεπω ,αλλα δυστυχως μεχρι σημερα,δεν ειχα την ευκαιρια να πιασω ενα στα χερια μου,να δω θα μου ειναι χρησιμο.

 

Εχω βαλει παρεμφερες θεμα στο διαξιφισμοι αλλα δεν ειδα κανεναν να προτεινει Blackberry ,συν του οτι δεν βλεπω πολυ ενδιαφερον.

 

Εσεις που γνωριζετε περι των Blackberry,και με βαση τη χρηση που περιγραφω παραπανω,θα μου καν ει τη δουλεια που θελω ή να προτιμησω κατι αλλο ;

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες, έχω ένα Storm από φίλο που αναβάθμισε σε Bold οπότε μου πούλησε τη συσκευή.

 

Το Storm είναι αγορασμένο απ'τη Vodafone, έχει και το σηματάκι τις στο κάτω μέρος της συσκευής. Αυτό που θέλω είναι να ξεφορτωθω ότι έχει να κάνει με Vodafone εντός κινητού, έβγαλα το wallpaper αλλά δεν ξέρω αν έχει μείνει κάτι άλλο.

 

Το σημαντικό φύσικα είναι πώς να το λειτουργήσω σε Wind δικτυο.

Πρέπει πρώτα να στειλει φαξ ο φιλος μου στη Voda να το διωξουν απτο network τους και μετά να το κάνω register στη Wind?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα ΒΒ είναι η καλύτερη επιλογή για να δέχεσαι email σε πραγματικό χρόνο. Αν αυτό είναι κάτι αρκετά σημαντικό για σένα τότε καλύτερα να μας ακολουθήσεις :lol:

 

Σε θέμα browsing προσφέρουν 80% συμπίεση δεδομένων αλλά ο browser είναι κάπως αργός. Υπάρχουν όμως third party εφαρμογές που είναι πολύ πιο γρήγορες από τον blackberry browser.

 

Ένα καλό με τα ΒΒ όσον αφορά την αγορά εφαρμογών είναι ότι υπάρχουν πολλά app stores (mobihand, *****berry και το app world της ΒΒ, που δυστυχώς ακόμα δεν υποστηρίζει αγορά εφαρμογών στην Ελλάδα)

 

Αν σε καλύπτουν τα παραπάνω πάμε στο θέμα της συσκευής.

 

Το ΒΒ με την μεγαλύτερη οθόνη είναι το 9500 και είναι και αφής όμως η μνήμη του είναι 128mb. Αναμένεται να κυκλοφορήσει ο διάδοχος του το 9520 με καλύτερο επεξεργαστή και μνήμη. Και οι δύο συσκευές έχουν κάμερα 3.2 MP και φλας.

 

Ελπίζω να μην ξέχασα να απαντήσω σε κάποιο ερώτημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Το σήματακι όπως και τα wallpapers και την αρχική οθόνη με το σήμα της vodafone δεν μπορείς να τα βγάλεις. Αν πας options-about θα δεις ένα vendor Id. Αυτός είναι ο κωδικός του δικτύου που ανήκει η συσκευή και κατ επεκταση το περιεχόμενο.

 

Τα ΒΒ έχουν έναν προσωπικό κωδικό που λέγεται pin το οποίο δεσμεύεται από κάποια εταιρία όταν ενεργοποιήσεις την υπηρεσία blackberry (Bis) γι αυτό και ο φίλος σου πρέπει να στείλε φαξ για να την αποδεσμεύσει.

Link to comment
Share on other sites

Oκ,ευχαριστω για την ενημερωση.

Κανω χρηση e-mail αρκετα αλλα με ενδιαφερει και το Internet browsing αρκετα.Και να ειναι και γρηγορο.

Αξιοπρεπης η καμερα με φλας.Με στεναχωρει καπως το θεμα οτι απο οσο καταλαβα ,δεν υπαρχει app world για αγορα εφαρμογων.

 

Ειναι ωραιες συσκευες αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι θα μου κανουν 100%.

Συνεχιζω να το ψαχνω.

 

Και παλι ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το σήματακι όπως και τα wallpapers και την αρχική οθόνη με το σήμα της vodafone δεν μπορείς να τα βγάλεις. Αν πας options-about θα δεις ένα vendor Id. Αυτός είναι ο κωδικός του δικτύου που ανήκει η συσκευή και κατ επεκταση το περιεχόμενο.

 

Τα ΒΒ έχουν έναν προσωπικό κωδικό που λέγεται pin το οποίο δεσμεύεται από κάποια εταιρία όταν ενεργοποιήσεις την υπηρεσία blackberry (Bis) γι αυτό και ο φίλος σου πρέπει να στείλε φαξ για να την αποδεσμεύσει.

 

Καλημερα, ευχαριστω για την πληροφορία, το ήξερα αυτό γιατί ειχα δει ενα blackberry από αγγλία, αλλά εμένα στο Options - About δεν έχει vendor id. Τελοσπάντων δεν ειναι και κάτι που με ενοχλει, μου αρκεί που δεν έχει vodafone live menu! :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Αυτό με το BIS θα του πω να το στείλει σήμερα ώστε να έχω BIS το συντομότερο!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα βρείς την απάντηση στο ερώτημα σου.

 

Υ.Γ: Καλό θα ήταν να αποφεύγεις την χρήση των κεφαλαίων, είναι σαν να φωνάζεις στους άλλους χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα μαγαζί στη Θεσσαλονίκη στο κέντρο που να πουλά θήκες για blackberry storm?
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο θα ήταν να παραγγείλεις απο το ebay. Εκεί θα βρείς μεγαλύτερη ποικιλία και καλύτερες τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Για δείτε λίγο αυτό το link

http://www.mobilefun.co.uk/blackberry-bold-charging-pod-p16935.htm

 

και αυτό

http://www.amazon.co.uk/Genuine-BlackBerry-Bold-Desktop-Charging/dp/B001G6NR7A/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=electronics&qid=1258993237&sr=8-2

 

και τώρα να ρωτήσω κάτι...

Αφού στο bold η θύρα usb για φόρτιση είναι στο πλάι αριστερά, πως γίνεται να το φορτίζει όταν το βάζεις στην βάση;;; Και στις δύο περιπτώσεις, αναφέρει ότι βάζουμε το καλώδιο στο πίσω μέρος της βάσης και φορτίζει ή/και συγχρονίζει το τηλέφωνο. Πως γίνεται αυτό αφού δεν έχει από κάτω υποδοχές για φόρτιση;!;!

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε λίγο αυτό το link

http://www.mobilefun.co.uk/blackberry-bold-charging-pod-p16935.htm

 

και αυτό

http://www.amazon.co.uk/Genuine-BlackBerry-Bold-Desktop-Charging/dp/B001G6NR7A/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=electronics&qid=1258993237&sr=8-2

 

και τώρα να ρωτήσω κάτι...

Αφού στο bold η θύρα usb για φόρτιση είναι στο πλάι αριστερά, πως γίνεται να το φορτίζει όταν το βάζεις στην βάση;;; Και στις δύο περιπτώσεις, αναφέρει ότι βάζουμε το καλώδιο στο πίσω μέρος της βάσης και φορτίζει ή/και συγχρονίζει το τηλέφωνο. Πως γίνεται αυτό αφού δεν έχει από κάτω υποδοχές για φόρτιση;!;!

 

Αν προσέξεις αριστερα και δεξια κατω κατω εχει δυο μικρα οβαλ σημεια που ξεχωρίζουν. Αυτα ειναι τα λεγόμενα conductors και απο εκει φορτίζει :)

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το bold δεν έχει στα αντίστοιχα σημεία! εκεί είναι το περίεργο! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

blackberry bold 9700, θέλω να ρωτήσω αν μπορεί να γίνει χρήση gps χωρίς να γίνεται σύνδεση με τον πάροχο.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ήδη λάβει την απάντηση σου. Θα σου συνιστούσα να μην ανοίγεις συνέχεια θέματα και να διαβάσεις τους Ο.Π.Χ :)

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει βάλει κανείς extended battery (π.χ. 3000 mAh) η οποία έρχεται με το εξτρά κάλυμμα?

Γίνεται τεράστιο το κινητό? :blink:

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι το καλοκαιρι που ειχα το 9000 ναι ειχα βαλει μεγαλυτερη μπαταρια με το καπακι μαζι.Ειναι πιο ογκωδες φυσικα αλλα εμενα προσωπικα με βολεψε!

Δυστυχως λογω ατυχηματος το 9000 μου καταστραφηκε ολοσχερως.Ετσι τωρα περιμενω την επιδοτηση μου για να παρω το 9700! Και θελω να βαλω κ σε αυτο μεγαλυτερη μπαταρια κ καπακι!-)

Link to comment
Share on other sites

Απο πού την αγόρασες; Με ενδιαφέρει και εμένα για το Storm αλλά πως ξέρω ποιές είναι αξιόπιστες;
Link to comment
Share on other sites

Απο πού την αγόρασες; Με ενδιαφέρει και εμένα για το Storm αλλά πως ξέρω ποιές είναι αξιόπιστες;

 

Ακριβώς. Δε θέλω να εκραγεί το ΒΒ μου:D

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Blackberry
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...