Jump to content

LeEco Le Pro 3 (X720 / X725 / X727)


Exploticon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Στην τελευταία ενημέρωση της lineage, κάτι πήγε στραβά και σβήστηκε το αρχείο "data", με αποτέλεσμα να μην δουλεύει σχεδόν καμιά εφαρμογή.

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Ευχαριστώ.https://postimg.cc/gallery/385owqqf8/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καμιά ιδέα για το τι είναι αυτό που τρώει την μπάταρια περισσότερο κ.απο την οθόνη ?

 

Έψαξα λίγο ,αλλά δεν βρήκα κάτι

 

https://imgur.com/a/Fq3jPRW

Κατάλοιπο εφαρμογής συστήματος παλιότερης εγκατάστασης...Κάνε τα 2 wipe cache και βλέπεις..

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Στην τελευταία ενημέρωση της lineage, κάτι πήγε στραβά και σβήστηκε το αρχείο "data", με αποτέλεσμα να μην δουλεύει σχεδόν καμιά εφαρμογή.

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Ευχαριστώ.https://postimg.cc/gallery/385owqqf8/

Δεν χάθηκε... απλά έχεις ενεργό data encryption από την ρομ την ίδια..αν άλλαξες ρομ σε downgrade θες wipe data...αν άλλαξες σε vendor treblize...TWRP πάλι ίσως να χρειαστεί...ρώτ καλύτερα στο νήμα της LOS να δεις τι λένε κι εκεί οι χρήστες..

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάθηκε... απλά έχεις ενεργό data encryption από την ρομ την ίδια..αν άλλαξες ρομ σε downgrade θες wipe data...αν άλλαξες σε vendor treblize...TWRP πάλι ίσως να χρειαστεί...ρώτ καλύτερα στο νήμα της LOS να δεις τι λένε κι εκεί οι χρήστες..

 

Θα κάνω wipe data γιατί έκανα downgrade και βλέπουμε.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!Γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποιο προστατευτικο οθονης που να μην ειναι full cover...Να ειναι τερμα διαφανες δλδ! Βαρεθηκα να βλεπω το κινητο μου με full cover τζαμακι...χανει ολη την ομορφια.Επισης αν ξερει κανενας θα ηθελα να εφαρμοζει καλα αριστερα δεξια,ας μην πιανει ολη την οθονη δεν με πειραζει,αρκει να μην εχει αερα δεξια αριστερα λογω κυρτης οθονης.Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Latest eui 6.0.030s zl1

Δεν ξερω αν την έχετε η όχι..

https://mega.nz/#!Jd51WBAD!AdqEUhYG_cFcqnDm4njOzR0zM1MXFlB-VBLvttDlE1o

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα...

 

χτες μου έστειλε ένας φίλος μου το συγκεκριμένο τηλέφωνο όπου είχε περασμένη την ΡΟΜ του tora +twrp 3.1.1.

 

Διαβάζοντας το συγκεκριμένο ποστ πήγα να περάσω την [*] 8.1.x Official [weekly] AICP 13.1 OREO 8.1 ,αλλά έκανα κάποιο λάθος στην διαδικασία προφανώς και πλέον το κινητό με το που το ανοίγω εμφανίζεται το εξής μήνυμα στην οθόνη "yοu ve entered fastboot mode. Press and hold the power key to exit and reboot normally"

Λογικά έχει σβηστεί το περιεχόμενο της εσωτερικής μνήμης ή/και τα partition ,γιατί όταν πάω να κάνω τα wipes ή install , μου βγάζει σφάλμα στην πρώτη και δεν βλέπει κανένα αρχείο ζιπ μέσα στο storage και την internal and

 

Τι μπορώ να κάνω για να περάσω lineage Ron?

Edited by Pantispps
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα...

 

χτες μου έστειλε ένας φίλος μου το συγκεκριμένο τηλέφωνο όπου είχε περασμένη την ΡΟΜ του tora +twrp 3.1.1.

 

Διαβάζοντας το συγκεκριμένο ποστ πήγα να περάσω την [*] 8.1.x Official [weekly] AICP 13.1 OREO 8.1 ,αλλά έκανα κάποιο λάθος στην διαδικασία προφανώς και πλέον το κινητό με το που το ανοίγω εμφανίζεται το εξής μήνυμα στην οθόνη "yοu ve entered fastboot mode. Press and hold the power key to exit and reboot normally"

Λογικά έχει σβηστεί το περιεχόμενο της εσωτερικής μνήμης ή/και τα partition ,γιατί όταν πάω να κάνω τα wipes ή install , μου βγάζει σφάλμα στην πρώτη και δεν βλέπει κανένα αρχείο ζιπ μέσα στο storage και την internal and

 

Τι μπορώ να κάνω για να περάσω lineage Ron?

 

Βάζεις με fastbootτελευταια TWRP για υποστήριξη data encryption κάνει τα απαιτούμεναwipes και φλασάρεις..

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχει ασχοληθεί κανένας με unbrick του Χ720 ? Εχω δοκιμάσει με Flashone και Qfil αλλά πέρνω συνέχεια σφάλμα στο τέλος !

 

Τσέκαρε Qualcomm drivers στην διαχείριση συσκευών.. windows 10 x64...μετά μετονόμασε το qfil.zip έτσι με μικρούς χαρακτήρες και βάλτο χύμα στον c:/ drive..και το flash one 2.0 εκεί και τσέκαρε flash dead phone..

Αν δεν τα έχεις έτσι πιθανόν να παίρνεις Sahara errors...

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..σημερα προσπαθησα να φλασαρω την miui του tora33..και εχω 5 ωρες και παιδευομαι..

μου βγαζει:

error 3 no digest file found και σταματαει εκει..προσπαθησα με πολλες ρομ και παλι τα ιδια..

η μονη ρομ που καταφερα να βαλω ειναι η lineage-15.1

καπου διαβασα οτι φταει το twrp..εχει καποιος καμια ιδεα?ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..σημερα προσπαθησα να φλασαρω την miui του tora33..και εχω 5 ωρες και παιδευομαι..

μου βγαζει:

error 3 no digest file found και σταματαει εκει..προσπαθησα με πολλες ρομ και παλι τα ιδια..

η μονη ρομ που καταφερα να βαλω ειναι η lineage-15.1

καπου διαβασα οτι φταει το twrp..εχει καποιος καμια ιδεα?ευχαριστω πολυ..

 

Ναι θέλει 3.2.1-1 και κάτω...είναι ΜΜ για αυτό.. Σίγουρα θα θέλει και format data reboot to recovery και έλεγχο ότι όλα τα partitions είναι ext4..

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε Qualcomm drivers στην διαχείριση συσκευών.. windows 10 x64...μετά μετονόμασε το qfil.zip έτσι με μικρούς χαρακτήρες και βάλτο χύμα στον c:/ drive..και το flash one 2.0 εκεί και τσέκαρε flash dead phone..

Αν δεν τα έχεις έτσι πιθανόν να παίρνεις Sahara errors...

 

Ολα αυτα τα εχω κανει εκτος απο να ονομασω το αρχειο σκετο qfil.zip και οντως παιρνω συνεχεια sahara errors.Θα το δοκιμασω, ελπιζω να ειναι αυτο. Ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

@CrisBal είναι απαραίτητο να έχω Windows 10 x64 ? Me Win7 x64 δεν γίνεται ?

Τώρσ παίρνω

Download Fail:FireHose Fail FHLoader Fail:Process fail

Finish Download

Edited by zamanf
Link to comment
Share on other sites

@CrisBal είναι απαραίτητο να έχω Windows 10 x64 ? Me Win7 x64 δεν γίνεται ?

Τώρσ παίρνω

Download Fail:FireHose Fail FHLoader Fail:Process fail

Finish Download

Αυτό σου λέει μόνο ή κι αυτά μαζί?

| ___|

| |__ _ __ _ __ ___ _ __

| __| '__| '__/ _ \| '__|

| |__| | | | | (_) | |

\____/_| |_| \___/|_|

14:12:01: {ERROR: It took 179.70300000 seconds to open port. Which is longer than 3.000. This indicates your target is not stable}

Writing log to 'C:\Users\\AppData\Roaming\Qualcomm\QFIL\port_trac e.txt', might take a minute

Log is 'C:\Users\\AppData\Roaming\Qualcomm\QFIL\port_trac e.txt'

Download Fail:FireHose Fail FHLoader Fail:Process fail

Finish Download

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σου λέει μόνο ή κι αυτά μαζί?

Εμένα βγάζει

 

 

| |__ _ __ _ __ ___ _ __

| __| '__| '__/ _ \| '__|

| |__| | | | | (_) | |

\____/_| |_| \___/|_|

 

 

22:14:14: {ERROR: Could not read from '\\.\COM8', Windows API ReadFile failed! Your device is probably *not* on this port

}

Writing log to 'C:\Users\ZamanF\AppData\Roaming\Qualcomm\QFIL\port_trace.txt', might take a minute

Log is 'C:\Users\ZamanF\AppData\Roaming\Qualcomm\QFIL\port_trace.txt'

 

Download Fail:FireHose Fail FHLoader Fail:Process fail

Finish Download

Link to comment
Share on other sites

Άρα port issue..

Τσεκαρε αν το βλέπει σωστά στα Qcom ports 9008

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Άρα port issue..

Τσεκαρε αν το βλέπει σωστά στα Qcom ports 9008

Μια χαρά το βλέπει στις com ports. έχω αλλάξει 4 θύρες usb ωστε να αλλάζει και com port, μέχρι και format έκανα για να περάσω win10 x64 αλλά τζίφος. Έκανα και λίγο αναζήτηση στο νετ και σε μία σελίδα ένας με xiaomi mi5 που είχε ίδιο σφάλμα λέει πως στο τεχνικό τμήμα της εταιρίας που το πήγε τελικά του έιπαν ότι το rom chip την άκουσε από θερμοκρασίες. Ελπίζω να μην ειμαι τόσο ατυχος

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το βλέπει στις com ports. έχω αλλάξει 4 θύρες usb ωστε να αλλάζει και com port, μέχρι και format έκανα για να περάσω win10 x64 αλλά τζίφος. Έκανα και λίγο αναζήτηση στο νετ και σε μία σελίδα ένας με xiaomi mi5 που είχε ίδιο σφάλμα λέει πως στο τεχνικό τμήμα της εταιρίας που το πήγε τελικά του έιπαν ότι το rom chip την άκουσε από θερμοκρασίες. Ελπίζω να μην ειμαι τόσο ατυχος

 

Σίγουρα είναι θέμα αναγνώρισης του τηλεφώνου μέσω EDL..

Άλλα παιδιά που είχαν το ίδιο θέμα σχεδόν με άλλο PC τα κατάφεραν.. Τσέκαρε αν έχει κανείς φίλος σου να δοκιμάσεις κι εκεί.. Και πάντα να είσαι σίγουρος ότι το qfil zip που έχεις δουλεύει σωστά..

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι θέμα αναγνώρισης του τηλεφώνου μέσω EDL..

Άλλα παιδιά που είχαν το ίδιο θέμα σχεδόν με άλλο PC τα κατάφεραν.. Τσέκαρε αν έχει κανείς φίλος σου να δοκιμάσεις κι εκεί.. Και πάντα να είσαι σίγουρος ότι το qfil zip που έχεις δουλεύει σωστά..

 

Δοκίμασα 3 διαφορετικά Qfil αρχεία, 3 διαφορετικα καλώδια usb, 2 laptop και 1pc , μέχρι και format εκανα αλλά πάλι τζίφος. Να φανταστώ οτι για ΕDL δεν χρειάζεται να έχω και ADB drivers ?????

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μέχρι χτες είχα το ίδιο θέμα και εγώ με το sahara και άλλα λάθη σήμερα δοκίμασα να βάλω το zip στο Ε:\ αλλά έκανα και από μόνος μου unzip το φάκελο με ακριβός ίδιο όνομα με το zip και το έβαλα στο φάκελο του flashone και πάτησα να μην τα κάνει unzip πάλι.Τώρα όμως ενώ τα βήματα τα έβγαλε όλα succes το κινητό δεν ανάβει αλλά ο υπολογιστής το αναγνωρίζει σαν lex720 κανονικά ,υποψιάζομαι ότι τελικά τα είχε κλάσει η οθόνη και τσάμπα τυραννιέμαι μια βδομάδα τώρα. Αν έχει κανείς άλλος καμιά ιδέα δεκτή και αν ξέρει πως να τεστάρω αν είναι οθόνη το πρόβλημα.Μη προβώ σε αγορά οθόνης ενώ η ζημία είναι μη αναστρέψιμη .
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μέχρι χτες είχα το ίδιο θέμα και εγώ με το sahara και άλλα λάθη σήμερα δοκίμασα να βάλω το zip στο Ε:\ αλλά έκανα και από μόνος μου unzip το φάκελο με ακριβός ίδιο όνομα με το zip και το έβαλα στο φάκελο του flashone και πάτησα να μην τα κάνει unzip πάλι.Τώρα όμως ενώ τα βήματα τα έβγαλε όλα succes το κινητό δεν ανάβει αλλά ο υπολογιστής το αναγνωρίζει σαν lex720 κανονικά ,υποψιάζομαι ότι τελικά τα είχε κλάσει η οθόνη και τσάμπα τυραννιέμαι μια βδομάδα τώρα. Αν έχει κανείς άλλος καμιά ιδέα δεκτή και αν ξέρει πως να τεστάρω αν είναι οθόνη το πρόβλημα.Μη προβώ σε αγορά οθόνης ενώ η ζημία είναι μη αναστρέψιμη .

 

Δυστυχώς εγώ δεν εχω καταφερει να δω success κι εχω κανει πιθανως και 50+ προσπαθειες με διαφορες παραλλαγές και με το flashone και με το Qfil, και τα 2 προγραμματα ενώ φαινεται να ξεκινουν κανονικά περίπου μετα το 20 με 30% αρχίζουν τα errors, write failures και καταλήγουμε με

 

22:14:14: {ERROR: Could not read from '\\.\COM8', Windows API ReadFile failed! Your device is probably *not* on this port

}

Writing log to 'C:\Users\ZamanF\AppData\Roaming\Qualcomm\QFIL\port_trace.tx t', might take a minute

Log is 'C:\Users\ZamanF\AppData\Roaming\Qualcomm\QFIL\port_trace.tx t'

 

Download Fail:FireHose Fail FHLoader Fail:Process fail

Finish Download

Link to comment
Share on other sites

κατάφερα να το φλασάρω με το Qfil.exe και οχι με το Flashone αλλά το κινητό δεν bootάρει. Με το Tool All in one πλέον βλέπω το κινητό σε fastboot mode αλλά το κινητό συνεχίζει να κάνει μόνο δόνηση και να μην ανάβει. Από οτι κατάλαβα πρέπει να έχει πρόβλημα το partition της μνήμης γιατί και που φλάσαρα stock rom με fastboot ξεκιναέι με

Bootloader : unlocked

target reported max download size of 536870912 bytes

invalid sparse file format at header magi

 

στη συνέχεια δείχνει οτι γράφει αλλά στο τέλος το κινητό παραμένει το ιδιο και δεν ανάβει.

Υπάρχει κανένας τρόπος να διορθώσουμε το partition ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
κατάφερα να το φλασάρω με το Qfil.exe και οχι με το Flashone αλλά το κινητό δεν bootάρει. Με το Tool All in

 

στη συνέχεια δείχνει οτι γράφει αλλά στο τέλος το κινητό παραμένει το ιδιο και δεν ανάβει.

Υπάρχει κανένας τρόπος να διορθώσουμε το partition ?

 

Με σωστό qfil ...

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LeEco Le Pro 3 (X720 / X725 / X727)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...