Jump to content

Redmi Note 3 Pro (International edition)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι κατά καιρούς βγαίνουν κ nightly εκδόσεις αντί για stable.

 

Thanks!

 

+1 για το λευκό φόντο. Με λίγο πείραγμα των themes στήνεις ευκολα νέο look. Αρχικά με εκνεύρισε αισθητικά, αλλά το συνήθισα σύντομα.

Τη φοράω εδώ και 3 ημέρες.

Διαφορές ως προς την απόδοση δεν έχω καταλάβει. Όλα είναι μια χαρά. Αυτονομία καλύτερη από πριν (8.2.4.0), τουλάχιστον για τη χρήση που του κάνω. Την πέρασα με 71% μπαταρία στις 2 το μεσημέρι περίπου. Φόρτισα ξανά την επόμενη μέρα πολύ αργα το βραδυ με 19%. Χρήση ίδια που εκανα και πριν όπου μου έβγαζε σχεδον "μια ημέρα" (εβγαζα από φόρτιση πρωί και ξαναφόρτιζα το βράδυ αργά με 10-12%).

Τα sms όπως ειπώθηκε επιτέλους με 160 χαρακτήρες.

Η θερμοκρασία ηπιότερη ειδικά στα βίντεο.

 

Για την Miui 9 στέκει όντως ότι θα γίνει OTA update και θα χρειαστεί factory reset?

 

Για την 8.5.2.0 όλα τα παραπάνω;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για την 8.5.2.0 όλα τα παραπάνω;

 

Σωστά. ;)

Και σήμερα, με εντονότερη χρήση που έχω κάνει, προβλεπω να μου αντέχει μία+ ημέρα. Άρα μπορώ να πω ότι η διαχείριση της μπαταρίας δείχνει βελτιωμένη συγκριτικά με την 8.2.4.0., τουλάχιστον για τον προσωπικό μου τρόπο χρήσης. Χρήστης με χρήστη θα διαφέρουμε σίγουρα.

Δεν είναι είναι όμως καλύτερη από την 8.1.2.0. (αν τη γράφω σωστά). Θυμάμαι οτι μου έβγαζε χαλαρά διημερο με παρόμοια χρήση.

Edited by mafinnen
I'll sleep when I die..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα την ώρα που το φόρτιζα μπήκα λίγο στο ινσταγκραμ και εδώ και κανα 20λεπτο το κινητό έχει κολλήσει. Ανάβουν και το led φόρτισης (ενώ έχω βγάλει το καλώδιο) και τα κουμπιά των πλήκτρων.

Καμιά ιδέα για το τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. ;)

Και σήμερα, με εντονότερη χρήση που έχω κάνει, προβλεπω να μου αντέχει μία+ ημέρα. Άρα μπορώ να πω ότι η διαχείριση της μπαταρίας δείχνει βελτιωμένη συγκριτικά με την 8.2.4.0., τουλάχιστον για τον προσωπικό μου τρόπο χρήσης. Χρήστης με χρήστη θα διαφέρουμε σίγουρα.

Δεν είναι είναι όμως καλύτερη από την 8.1.2.0. (αν τη γράφω σωστά). Θυμάμαι οτι μου έβγαζε χαλαρά διημερο με παρόμοια χρήση.

 

Α, thank you!

Ή 8.1.1.0 ή 8.1.2.0 ήταν. Μία από αυτές έχω. Άρα, έχουν ακόμα λίγη δουλειά, για optimisation.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ήταν τυχαίο, αλλά μετά το update κάποια στιγμή, στο τελείωμα μιας κλήσης δεν ανταποκρινόταν το κουμπί τερματισμού και μία φορά φαινόμουν για κάνα 2ωρο στους άλλους ότι έχω κλειστό το τηλέφωνο ενώ σ εμένα φαίνονταν όλα οκ...

Ελπίζω να μην έχει να κάνει με το update...

Link to comment
Share on other sites

έχω περάσει την nitrogen os rom και δοκίμασα την google camera που βρήκα σε αυτή την σελίδα: https://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/themes/google-camera-hdr-t3656174/page13 μήνυμα 127. έκανα λήψεις σε low light συνθήκες και δεν έχω δει κάτι καλύτερο από άλλη εφαρμογή!!! Στα δικά μου μάτια υπάρχει σημαντική βελτίωση...
Link to comment
Share on other sites

Εαν κρατησεις πατημενο το power button σβηνει;

 

Έγινε αφού πέρασε κάποια ώρα. Στην αρχή δεν γινόταν τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη αναβάθμιση έχω αυξανόμενη ένταση κουδουνίσματος που δεν μπορώ να την ρυθμίσω όπως πριν. Μήπως δεν ψάχνω σωστά;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχουν αναφέρει και πιο πίσω.

 

Ρυθμίσεις - ρυθμίσεις εφαρμογών - τηλέφωνο - ρυθμίσεις εισερχομένων κλήσεων. ;)

I'll sleep when I die..
Link to comment
Share on other sites

2 προβλήματα που έμειναν άλυτα και πλέον σκέφτομαι να μην ξαναγοράσω κινητό από την φίλτατη ζαομι

 

πρώτον αυτή η @@ με τα κουμπιά "τσέπης" που δεν σε αφήνει να το απενεργοποιήσεις και βέβαια το γεγονός ότι το δακτυλικό δεν κρατάει το κινητό αναμμένο

 

είναι να τρελαίνεσαι που και τα 2 υπήρχαν στην τελευταία 8.1.τόσο και μετά άλλαξαν :mad:

 

οπότε το να γυρίσω πίσω είναι πλέον μονόδρομος.

 

συγγνώμη που το έχω ξαναρωτήσει, αλλά υπάρχει εύκολος τρόπος να γίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Από όταν έκανα την τελευταία ενημέρωση όταν είμαι με data και προσπαθώ να ανοίξω email με attachment μου βγάζει το μήνυμα που φαίνεται στην φωτογραφία.

 

Τι πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα όταν εμφανιστεί αυτό!

Ότι και να πατήσω, ότι και να επιλέξω το warning δε φεύγει!

Φεύγει μόνο όταν συνδεθεί σε Wi-Fi ή αν κάνω force close την εφαρμογή.

Στο gmail μου το κάνει.

 

Το έχει αντιμετωπίσει αύριο και κανένας άλλος;

Υπάρχει λύση ή είναι κανένα bug;8de9cbb3fffffdb6f9199cb29c9ace63.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από όταν έκανα την τελευταία ενημέρωση όταν είμαι με data και προσπαθώ να ανοίξω email με attachment μου βγάζει το μήνυμα που φαίνεται στην φωτογραφία.

 

Τι πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα όταν εμφανιστεί αυτό!

Ότι και να πατήσω, ότι και να επιλέξω το warning δε φεύγει!

Φεύγει μόνο όταν συνδεθεί σε Wi-Fi ή αν κάνω force close την εφαρμογή.

Στο gmail μου το κάνει.

 

Το έχει αντιμετωπίσει αύριο και κανένας άλλος;

Υπάρχει λύση ή είναι κανένα bug;8de9cbb3fffffdb6f9199cb29c9ace63.jpg

 

Φαντάζομαι έχεις πάει Ρυθμίσεις στο gmail app, έχεις επιλέξει το account που θες και έχεις πάει στο τέλος της λίστας, που η προτελευταία επιλογή είναι το Κατέβασμα συνημμένων μέσω WiFi.

 

Αν δε δουλέψει κι αυτό, γράψε ξανά.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Προχτές είχα ελεύθερη ώρα για δοκιμές. Έκανα backup και ύστερα factory reset με λογική να ξεκινήσω με "καθαρή" rom κτλ, περισσότερο από περιέργεια. Άνοιξα σε "φρέσκια" 8.2.5.0 και φόρτωσα το backup μου.

 

Μπορώ να πω ότι δεν άλλαξε κάτι προς το καλύτερο. Το drain παραμένει ιδιο. Είμαι με 7+ κάτι ψιλά ώρες μικτής-χαλαρης χρήσης και 62% μπαταρία. Με χρήση data πέφτω 1% ανα 10-12' στο περίπου. (SOT 3 ωρες και κάτι ψιλά).

 

Μου "έστρωσαν" κάποια ψιλοbugs που ειχα με το micloud αλλά από όλες τις άλλες απόψεις δεν βλέπω κάποια βελτίωση.

 

Θα περιμένω επόμενο update για να δώσω μια ευκαιρία ακόμα στους developers της εταιρίας (να δούμε και το περιβόητο Miui 9), αλλά κατά πάσα πιθανότητα (και έχοντας δει την έως τώρα εξέλιξη των roms) με βλέπω να επιστρέψω και γω στην 8.1, που τουλάχιστον είχε ξεκάθαρα μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας και τα χαρακτηριστικά που ανέφερε και ο φίλος παραπάνω με το δακτυλικό κτλ.

Οι απορίες μου ως προς κάποιον που το έκανε αυτό ήδη είναι:

1. Ακολουθούμε τη διαδικασία που υπάρχει στην πρώτη σελίδα "φλασαρισμα με κλειδωμένο ή όχι bootlader" που εγκαθιστούμε δηλαδή τη σουίτα Mi και φλασαρουμε μέσω αυτής. Επίσης, είναι απαραίτητο να έχουμε 64bit σύστημα (δυστυχώς δεν διαθέτω);

2. Εχω δει οδηγο που κατεβάζουν την επιθυμητή rom στο κινητό και τη φορτώνουν μέσω του updater. Αυτό δεν είναι εφικτό και για το ΚΑΤΕ, κατεβάζοντας δηλαδή την 8.1 στο κινητό και φορτώνοντας την ως πακέτο ενημέρωσης;

3. Τέλος, έχω δει και τον οδηγό (https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/14015-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-Flash-Official-Rom-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-Mi-PC-Suite-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CE%BB%CE%B1-%CF%84%CE%B1-Xiaomi-%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1/) από τα παιδιά του xiaomi-miui.

 

Ποιος είναι τελικά ο πιο ορθός τρόπος για downgrade;

 

Να τονίσω ότι το κινητό μου είναι απείραχτο από θέμα rom, αγορασμένο από Κωτσόβολο και έχει δεχτεί μόνο ΟΤΑ αναβαθμίσεις.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον θέλει να βοηθήσει στις απορίες.

 

- Update στις παραπάνω απορίες:

Ανέβηκαν πολύ αναλυτικοί οδηγοί στην κορυφή του νήματος. Να ναι καλά τα παιδιά που ασχολήθηκαν και τα έβαλαν έτσι οργανωμένα. ;)

Edited by mafinnen
I'll sleep when I die..
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς προς το χειρότερο, δεν θα το έλεγα. Ακράτα που ειμαι αυτή την περίοδο έχω πολύ δυνατό σήμα κινητής και 4G και πολύ καλές ταχύτητες γενικά.

 

Βέβαια, όπου τυχόν δυσκολεύεται η συσκευή να πιάσει δίκτυο υπάρχει και το ανάλογο battery drain.

Edited by mafinnen
I'll sleep when I die..
Link to comment
Share on other sites

Ίσως ένα reset είναι απαραίτητο. Αλλά μη σε πάρω στο λαιμό μου. Ίσως το έχει αντιμετωπίσει κάποιος και έχει να προτείνει άλλη λύση.
I'll sleep when I die..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μετά την προηγούμενη εμπειρία δεν αλλάζω πάλι ROM. Η προπροηγούμενη ήταν χάλια. Η τελευταία έλυσε το πρόβλημα της υπερθέρμανσης οπότε δεν το ρισκάρω να πάω σε καινούργια!
Link to comment
Share on other sites

Την εφαρμογή της ryanair μπορεί κανείς να την τρέξει; ή μόνο σε μένα έχει πρόβλημα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Btw έκανα το update. Όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

Την εφαρμογή της ryanair μπορεί κανείς να την τρέξει; ή μόνο σε μένα έχει πρόβλημα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Btw έκανα το update. Όλα καλά

 

εχεις δικιο ουτε εμενα δουλευει και την απεγκατεστησα και την εβαλα παλι και τιποτα! και σε λιγο καιρο θα την χρειαστω!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που μπήκαν τα ελληνικά στην εφαρμογή κείμενο ομιλίας, ξέρει κανείς να μας πει με ποια ρύθμιση στην συσκευή μας θα ακούμε το sms ή το όνομα αυτού που μας καλεί.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...