Jump to content

Redmi Note 3 Pro (International edition)


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια οσοι εχουμε παρει xiaomi απο εκτος ε.ε μαγαζια, μπορουμε να πιεσουμε την xiaomi η εγγυηση να καλυπτεται απο το Ελληνικο service για ενα (1) χρονο. , Εφοσον η εγγυηση της χωρας που αγοραστηκε ειναι 1 χρονος.. για την xiaomi ειναι το ιδιο δεν χανει κατι και η Ελληνικη εταιρια κερδιζει απο αυτο.

Ειχα αγορασει ρολοι απο αμερικη. Χαλασε, με παρεπεμψαν στο ελληνικο service το οποιο ειχε κλεισει , και τελικα το εστειλα στο ευρωπαικο κεντρικο service και αλλαξαν μηχανισμο ΔΩΡΕΑΝ.

Το μονο που δεν μπορει να ισχυσει ειναι 2 χρονια εγγυηση επειδη αγοραστηκε απο 3η χωρα η συσκευη.

Υπαρχουν περιπου 30-40000 συσκευες xiaomi Ελλαδα.. πολλες απο.αυτες ειναι εντος της εγγύησης του ενος ετους.. ας τους πιεσουμε ολοι να κανουν το αυτονοητο το.οποιο συμφερει ολους.. και αυτους και.εμας.. και.ειναι και το νομιμο φυσικα..

Beelink BT1,Pipo M9pro, Meizu Mx3 , Nvidia Shield TV , Xiaomi Redmi Note 3 Pro SE , LeEco Le Max 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι φίλε αυτό είναι. Μαγαζιά όπως κωτσοβολος, πλαίσιο, Γερμανος, media mark & you όλα τα κινητά τους είναι με επίσημη εγγύηση. Για αυτό και πληρώνεις πολύ παραπάνω. Όχι ότι στα άλλα μαγαζιά δεν έχουν κινητά με εγγύηση, αλλά όχι όλα. Αν πχ πάρεις ένα mi max από σκρουτζομαγαζο ή από το eshop, και σου χαλάσει εντός εγγύησης πρέπει να το πας στο μαγαζί που το πήρες και ή θα στο φτιάξουν ή θα το στείλουν στην Κίνα ( ίσως να σου πουν ότι πρέπει να το στείλεις εσύ). Στην δεύτερη περίπτωση δεν παίρνω όρκο ποιος θα επωμιστει την μεταφορά. Αν είναι εκτός εγγύησης θα πρέπει να το πας σε έναν τεχνικό της αρεσκείας σου ή να το στείλεις ο ίδιος Κίνα. Ενώ εδώ αν σου χαλάσει το redmi 3/ Note 3 pro international edition, που είναι το συγκεκριμένο, το πας στον επίσημο εισαγωγέα του ( Πρόσεχε τι λέω εισαγωγέα του και όχι αντιπρόσωπο του όπως αν σου χαλάσει ένα lg πχ).

Προσωπικά πάντως με ένα dooge από deal extreme που του έσπασε η οθόνη, εντός εγγύησης αλλά από σφάλμα του ιδιοκτήτη του, μίλησα με DX και ζήτησα να μου στείλουν οθόνη ή να μου πουν έξοδα επισκευής για να το στείλω. Τελικά τους έστειλα το κινητό, με δικά μου έξοδα για να πάει Αγγλία, και έστειλα στο dxαλλά 30$ για να το στείλουν απο περίπου 30€ από Λονδίνο - Κίνα. Έδωσα αλλά 20$ επιπλέον και από εκεί που είχα κινητό με 220$ μου στείλανε ένα άλλο που διάλεξα με 240$, εξ ου και τα 20 επιπλέον που έστειλα. Μου πήρε 2 μήνες περίπου, αλλά με εξυπηρέτησαν. Τι θέλω να πω. Αν ένα κινητό είναι εντός εγγύησης θα την βρεις την άκρη είτε έτσι είτε αλλιώς. Φυσικά η εμπειρία μου με το dx που ήταν μαλάκια τουχρήστη και παρόλα αυτά ξηγηθηκαν έτσι το έκανε αποκλειστικό εισαγωγέα καμιά 10 άρια κινητών για γνωστούς μου. Ξέφυγα από το θέμα μεν αλλά το λέω επειδή ένα μέλος μίλησε για κάλυψη συσκευών αγορασμένες εκτός Ε.Ε. Μην αγχώνεστε, οι Κινέζοι είναι καλοί έμποροι, όχι βλακες όμως μην το μπερδέψετε στο μυαλό σας αυτό. Θέλουν ικανοποιημενους πελάτες. Οπότε όσοι έχετε κινητά που δεν τα έφερε η infoquest καλό είναι να κάνετε νύξη στην xiaomi, αλλά ακόμα και αν δεν γίνει κάτι δεν χάλασε και ο κόσμος. Η λογική πάντως λέει πως για την συγκεκριμένη, και μόνο, έκδοση πρέπει να το δεχθεί. Αντε για αυτές που δεν είναι εισαγωγή της infoquest να πρέπει να δώσεις και ένα στάνταρ πόσο την πρώτη φορά

Link to comment
Share on other sites

Την περνάς στο κινητό σε έναν φάκελο και μετά από την εφαρμογή για update, τη φλασάρεις (έχει επιλογή για να επιλέξεις το αρχείο).

Από stable σε developer θα σβηστούν τα πάντα

 

Ποια εφαρμογή είναι για update? Και κάτι άλλο, την ρομ την κατεβάζω από υπολογιστή και μετά την περνάω στο κινητό ή την κατεβάζω κατευθείαν από το κινητό?

 

Updater.

Όπως σε βολεύει

Link to comment
Share on other sites

Fοοtej camera για βελτιωμένες νυκτερινές φωτογραφίες.

Προσοχή στις ρυθμίσεις βεβαια

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι νεος στο android, προερχομενος αο windows phone, πως μπορείς να ελέγξεις ποιες εφαρμογές τρέχουν στο παρασκήνιο; ποιες εμφανίζονται στον χώρο ειδοποιήσεων;

 

Για το ποιες εφαρμογές τρέχουν στο παρασκήνιο, πατάς το κουμπί Ξ κάτω αριστερά.

Για τις ειδοποιήσεις, πας ρυθμίσεις, ειδοποιήσεις, διαχείριση ειδοποιήσεων.

 

Θέλω να κάνω το ίδιο ακριβώς με εσένα απλά δεν ξέρω ότι αν χρήσιμοποιω την wind αν μπορεί να δουλεύει ταυτόχρονα και ή vondafone.γινεται?

 

Μία κάρτα μπορεί να είναι ενεργεί μάθε φορά. πχ, αν έχεις δεδομένα στην wind στην Vodafone δε θα έχεις ταυτόχρονα. Και αν μιλάς στην wind δεν μπορείς να βάλεις πχ αναμονή και να μιλήσεις στην Vodafone.

Edited by LoukG
Link to comment
Share on other sites

 

Αν κάνω κάτι τέτοιο χάνω την εγγύηση όμως ε?

 

Απ' όσο ξέρω όχι. Επίσημη rom είναι. Δεν ξεκλειδώνεις bootloader

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχε και καμερα επιπεδου εστω galaxy s3 θα ηταν οτι καλυτερο μπορει να παρει καποιος....

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

μια χαρα ειναι η καμερσ του φιλε τουλαχιστον με καλο φως

κανενα παραπονο και 4κ τραβαει με google camera'

τι αλλο θελουμε? ειναι φοβερο τηλεφωνο!

Link to comment
Share on other sites

Στο playstore έχει πολλούς updater. Ποιον από όλους είναι καλός?

 

Η εφαρμογή υπάρχει μέσα στο MIUI, μην ψάχνεις αλλού.

Επίσης μπορείς να τη βρείς στο "Σχετικά με το τηλέφωνο, Ενημερώσεις συστήματος". Θα πατήσεις τις τρεις τελείες επάνω δεξιά και θα επιλέξεις "επιλογή πακέτου ενημέρωσης"

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή soundabout όντως λύνει το πρόβλημα με το hands free! Επιτέλους, σαν προσωρινή λύση είναι μια χαρά
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή soundabout όντως λύνει το πρόβλημα με το hands free! Επιτέλους, σαν προσωρινή λύση είναι μια χαρά

 

Όντως το επιδιορθώνει αλλά όταν δεν χρησιμοποιείται το hands free πολλές φορές δεν σε ακούνε καθόλου λες και έχεις ενεργοποιημένη τη σίγαση (φαντάζομαι στην paid version αυτό να διορθώνεται που διαλέγεις το προφίλ για κάθε κατάσταση).

 

Πλέον χρησιμοποιώ την άλλη μέθοδο που δεν απαιτεί κάποιο άλλο πρόγραμμα και μέχρι στιγμής δουλεύει πάντα...

 

Αν τοποθετήσεις το βύσμα με μία κίνηση σχετικά κοφτά και γρήγορα, τότε λειτουργεί κανονικότατα και όπως πρέπει. Όσες φορές το δοκίμασα, πάντα δούλεψε. Αν το βάλω αργά και σε 2 "φάσεις", τότε δεν λειτουργεί το μικρόφωνο του hands free.

Link to comment
Share on other sites

 

Η εφαρμογή υπάρχει μέσα στο MIUI, μην ψάχνεις αλλού.

Επίσης μπορείς να τη βρείς στο "Σχετικά με το τηλέφωνο, Ενημερώσεις συστήματος". Θα πατήσεις τις τρεις τελείες επάνω δεξιά και θα επιλέξεις "επιλογή πακέτου ενημέρωσης"

 

όταν πάω εκεί μου βγάζει φακέλους διάφορους .Αλλά δεν με αφήνει να επιλέξω γιατί το ν το έχει αβηστο

Link to comment
Share on other sites

Aν μπορει καποιος φιλος που ασχολειται με την φωτογραφια να μας προτεινει μια εφαρμογη και καποιες ρυθμισεις για να παρουμε το καλυτερο αποτελεσμα. Αν ειχε καλυτερη φωτο θα ηταν το ν1 κινητο με διαφορα. τωρα ειναι το ν1 με μικροτερη διαφορα :) για τα λεφτα του παντα.
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους. Ειχα ρωτησει πριν κανα 2 μερες για το πως τα παει η καμερα σε σχεση με lg g2, lg g3 ή samsung s4. Εχω το g2 (τα αλλα δυο ειναι παρομοια) και σκεφτομουν να το τσιμπαγα αλλα θα θελα να χε εστω παρομοια ποιοτητα στη καμερα.

 

Αμα δεν παρω και τωρα απαντηση προφανως δεν γνωριζετε και δεν σπαμαρω αλλο :)

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους. Ειχα ρωτησει πριν κανα 2 μερες για το πως τα παει η καμερα σε σχεση με lg g2, lg g3 ή samsung s4. Εχω το g2 (τα αλλα δυο ειναι παρομοια) και σκεφτομουν να το τσιμπαγα αλλα θα θελα να χε εστω παρομοια ποιοτητα στη καμερα.

 

Αμα δεν παρω και τωρα απαντηση προφανως δεν γνωριζετε και δεν σπαμαρω αλλο :)

 

προσωπικά την κατατάσσω στα επίπεδα galaxy S1 !!!!

 

(το κακό είναι ότι προέρχομαι από Galaxy S7 και LG G4)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

εχω ενα θεμα με το κινητακι!

Εχω εισαγει έναν λογαριασμο outlook.com (αυτόν που ειχα στο windows phone) για να χρησιμοποιώ το ημερολογιο.

Παρα το γεγονός ότι εχω απενεργοποιησει να συγχρονιζει τις επαφες από αυτόν τον λογαριασμο, αυτές εμφανίζονται κανονικα στις επαφες.

Βεβαια τις εχω εισαγει ηδη στο gmail και θελω να τις χρησιμοποιώ από εκει.

Για ποιο λογο τις συγχρονιζει από το outlook λογαριασμο αφου δεν το εχω ενεργοποιησει???

Edited by emm_stra
Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε η κάμερα του είναι διχασμένη προσωπικότητα.

Για να έχεις και εσυ άποψη φυσικα βάζεις το xiaomi redmi 3 NOTE στο gsarena και διαλέγεις δείγμα ανάμεσα σε 3 κινητά.

Σε εξωτερικούς χώρους με καλό φωτισμό βγάζει υπέροχες φώτο. Σε εσωτερικούς χώρους ή με λίγο φωτισμό έχει πολύ θόρυβο.

Φυσικά αυτά με την εφαρμογή του γιατί χρησιμοποιώντας άλλες εφαρμογές που σου επιτρέπουν να παίξεις με το iso την ταχύτητα κλείστρου και την ένταση ακόμα και σε σκοτεινό περιβάλλον μπορείς να τραβήξεις καλές φώτο.

Σαν video με το open camera τραβας 4Κ, τι καλύτερο; Με την μαμίσια εφαρμογή τραβας στα 720p slow motion 120 frames.

Δεν θα τρελαθείς απο την κάμερα, αλλά δεν θα την μισήσεις κιόλας. Και εγω θα ήθελα καλύτερη κάμερα για συνθήκες κακου φωτισμου, αλλα το ξεπέρασα αρκετα γρήγορα.

Δεν μπορώ να σου πω για τα κινητά που θες, αλλά απο κινητά που ξέρω είναι στα επίπεδα του j5 και του p9 lite. Θα έλεγα μάλιστα σε συνθήκες καλού φωτισμού τραβάει καλύτερα και απο τα δυο αυτά.

 

Αν γενικά θέλεις να πάρεις κινητο με κύριο θέμα την κάμερα του πήγαινε σε κάποιο άλλο.

Προσωπικά για compact μηχανή και εξαιρετικές φωτογραφίες έσκασα μια 400αρα για να έχω και μεγάλο οπτικο ζουμ και τις περισσότερες ρυθμίσεις στα χέρια μου ( δεν κατέχω την τεχνική για να πάρω DSLR).

Το 200€ κινητό μου δεν θα το πάρω για την εκδήλωση της κόρης μεν, αλλα σε μια βόλτα που θα πάμε έξω 4-5 αρκετα καλές φωτό μπορει να της τραβηξει ακόμα και στις αυτόματες ρυθμίσεις.

Edited by antoni18s
Link to comment
Share on other sites

antoni18s καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση. Ολα τα κινητα πλεον σε καλο φωτισμο ειναι αξιοπρεπεστατα εκτος και αν θες υψηλο dynamic range. Οποτε παντα μιλαω για χαμηλο φωτισμο (εσωτερικος χωρος μεχρι και νυχτα).

 

Να υποθεσω οτι μιλας για το τελευταιο j5 (2016), γιατι το j5 του 2015 απο το p9 lite εχει τεραστια διαφορα οταν ειναι σε χαμηλο φωτισμο (ακομα και απο το p8 lite χειροτερα τα παει). Το g2 θα λεγα οτι ειναι κοντα στο p9 lite μιας και εχω παιξει μαζι του (εκτος εαν εκμεταλλευτεις το manual mode και ριξεις το shutter... θυμαμαι καταφερνα σε χερατη μεχρι 1/4 με προφανως πολυ καλυτερα αποτελεσματα). Και τωρα που το ψαξα και στο gsmarena οντως το j5 υπολειπεται οταν ειμαστε στο μετριο φωτισμο που τεσταρει http://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=7863&idPhone2=7983&idPhone3=7869

 

Με 3rd party apps παιρνει ρυθμισεις για shutter ή απλα κουμπωνεις χαμηλοτερο iso? Το iso τερματιζει 3200? Μεχρι ποσο χρονο εκθεσης μπορει να φτασει; Στο video, για να καταλαβω ποσο πιο σκοτεινο ειναι, μεχρι ποσο iso επιτρεπει; Κατα τα αλλα συμφωνω, εχω και γω την rx100 μου και ειμαι κομπλε. Θελω ομως εστω αυτη τη ποιοτητα στο κινητο... αλλωστε δεν μιλησα για καμια τρελη ποιοτητα... για g2 μιλησα οχι g5 :p Και ναι αν ηταν προτεραιοτητα η καμερα θα δινα αλλα 30 ευρω και θα πηγαινα nexus 5x

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλεσω και εγω οσα παιδια εχουν ασχοληθει με τη φωτογραφια και το βιντεο του κινητου μας και εχουν καταληξει σε ασφαλη συμπερασματα για την βελτιωση, ας κανουν ενα κοπο και ας γραψουν μια οσο αναλυτικη μπορουν δημοσιευση πως, με ποιες εφαρμογες και ποιες ρυθμισεις μπορουμε να βελτιωσουμε ο καθενας τη συσκευη μας. Ευχαριστω οποιον ασχοληθει!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον έχω 3 εφαρμογες για κάμερα και την μαμισια.

Οpen camera για 4K video, freedcamera για νυκτερινές λήψεις και πιο ψαγμενες και camera zoom (αγορασμένο) για διασκέδαση.

Στην Freedcamera εχεις επιλογη και για iso (100-3200 ανα 100 ή ανα 1), φυσικά exposure (-2,+2), τα οποία αυτα θα τα βρεις σχεδον σε όλα (οκ iso ανα 1 δεν βρίσκεις πουθενα, και τοπ βρίσκω περιττό, ας το ειχαν ανα 50).

Έχεις όμως και την επιλογη για shutter με μικρότερη διάρκεια το 1/45000 για να πιάνεις πουλιά στον αέρα, αλλα χαμηλώνει μεχρι το 0,6!!!

Πιστευω ότι γνωρίζεις πως κάτω απο 1/80 θέλεις σταθερότητα και ουσιαστικά δεν ειναι για χέρια, αλλα αν εχεις κάπου το ακουμπήσεις με το 0,6 του δίνεις αρκετο χρόνο να μαζεψει φως να βγάλεις πολυ όμορφη φωτογραφία

 

Ξαναλέω όμως πως αν θέλεις κινητό με βάση την καμερα καλυτερα δώσε αλλα τόσα και παρε το honor 8 που σου δίνει +1GB επιπλέον + NFC που δεν έχει το δικό μας :(

Edited by antoni18s
Link to comment
Share on other sites

Έχεις όμως και την επιλογη για shutter με μικρότερη διάρκεια το 1/45000 για να πιάνεις πουλιά στον αέρα, αλλα χαμηλώνει μεχρι το 0,6!!!

Πιστευω ότι γνωρίζεις πως κάτω απο 1/80 θέλεις σταθερότητα και ουσιαστικά δεν ειναι για χέρια, αλλα αν εχεις κάπου το ακουμπήσεις με το 0,6

 

Μη το λες. Στις καμερες ειναι συνηθως 1/30 (σε wide) και στα κινητα 1/17 (λογο οτι δεν εξεχει ο φακος) χωρις OIS ενω συνηθως μπορουμε 1 στοπ ακομα κατω (1/15 για καμερες και 1/8 για κινητα αντιστοιχα). Προσωπικα σε κινητα καταφερνω ανετα ταχυτητες 1/5 (δοκιμασμενο σε p9 lite, p8 lite, lumia 730). Οποτε εκτος εαν εχει καποια μεγαλη διαφορα (πχ να εξεχει ο φακος, να μη βολευει το πιασιμο κλπ) φανταζομαι οτι μπορεις χερατη σε 1/5.

 

Οποτε στις 3rd party εχει shutter priority? Δηλαδη βαζω ταχυτητα και αυτο επιλεγει αυτοματα iso? Σε noise reduction(αν πχ βαλεις ιδιες ρυθμισεις iso/shutter) δεν εχουν διαφορα απο stock app ? Γιατι αν δεν εχουν αυτο ειναι το προβλημα του μιας και στα περισσοτερα κινητα στη στοκ εφαρμογη ειναι που εχεις καλο nr. Την snapdragon camera την παιρνει; Την εχει δοκιμασει κανεις με night mode ?

 

Αδερφε για κινητο μεχρι 200-230 ευρω ψαχνω. Ειχα στα χερια μου για μια μερα το p9 lite και ενω ημουν ικανοποιημενος απο την ελαφρως καλυτερη καμερα του, μου φανηκε αργο (σε καποια σημεια το ετρωγε το παλιο μου g2). Ξερω οτι με αυτα τα λεφτα δεν μπορω να τα χω ολα. Οποτε δεν με νοιαζει τοσο να χει καλυτερη καμερα απλα να μην ειναι κατωτερη απο το g2 μου (που εχει βγει στην αγορα 3.5 χρονια). Αν λοιπον φτανει οντως επιπεδα p9 lite σε χαμηλο φωτισμο τοτε παιζει να το τσιμπησω. Για τη μπροστινη καμερα δεν ρωτησα γιατι δεν παιζει να χει χειροτερη απο το δικο μου :lol:

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

 

Οποτε στις 3rd party εχει shutter priority? Δηλαδη βαζω ταχυτητα και αυτο επιλεγει αυτοματα iso? Σε noise reduction(αν πχ βαλεις ιδιες ρυθμισεις iso/shutter) δεν εχουν διαφορα απο stock app ? Γιατι αν δεν εχουν αυτο ειναι το προβλημα του μιας και στα περισσοτερα κινητα στη στοκ εφαρμογη ειναι που εχεις καλο nr. Την snapdragon camera την παιρνει; Την εχει δοκιμασει κανεις με night mode ?

 

Μπορεις να εχεις αυτοματο iso με επιλεγμενο shuter ναι. Η μαμα καμερα δεν εχει ρυθμισεις ταχυτητας κλείστρου ουτε exposure (παιζεις με τον φωτισμο μονο στην χειροκίνητη λήψη) παρα μονο iso, απο 100 εως 3200.

Για ταχύτητα κλείστρου το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να διαλεξεις σκηνες, πχ αθληματα ή νύχτα στην μαμα.

Για snapdragon εχω διαβασει που την χρησιμοποιούν, αλλα θελει Root και δεν το κανω ακόμα. Το κινητό πετάει απο μονο του οπότε θα αργησω να χρησιμοποιήσω και την snapdragon.

Το p9 lite το πηρα στην μεγάλη μου κόρη. Πολυ καλο κινητο για τα λεφτα του και το πρότεινα και στον αδερφό μου, (του ειχα πει για το redmi αλλα επειδη ήθελε root και τετοια μιας και δεν ερχοταν αυτο δεν το πήρε). Επειδη το βλέπω όμως σε άμεση σύγκριση, redmi note 3 pro δεν ειναι

Για κινητο κοντα στα 200 καλυτερο ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙΣ. Τουλάχιστον όχι και με επίσημη εγγύηση.

Ελπιζω να βοήθησα

Edited by antoni18s
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...