Jump to content

Sony Xperia XZ


joe-4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

«luminance noise and artifacts at base ISO»

Αυτο ισχυει και στο Ζ5, καθως και σε πολλα τηλεφωνα. Ειναι ορατο μονο στο 100% και δεν μπορω να πω οτι ειναι ιδιαιτερα ενοχλητικο.

 

«Strong lens softness in the corners of the frame»

Τραβωντας σε 4:3 το προβλημα ουσιαστικα μεξωνεται σε μεγαλο βαθμο. Ο ευρυγωνιος (16:9) λογικο να ειναι soft και να παραμορφωνει στις ακρες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 277
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξεκινάει η αναβάθμιση στο xz και τέλος του μήνα σε εμάς με το Ζ5 αντε να δούμε τι θα δούμε
Link to comment
Share on other sites

Το πήρε φίλος και πριν το δώσει ασχολήθηκα λίγο μαζί του.

Bezels....κάνουν μπαμ πραγματικά ακόμα και στο μαύρο πού επέλεξε...πολύ κοφτές οι γωνίες του κι ισως αυτό το αυστηρό κόψιμο να ευθύνεται για το μέγεθος τους,αν ήταν πιο καμπύλες οι γωνίες,θα ήταν πιστεύω καλύτερα τα πράγματά,ισως ακόμα και σαν ψευδαίσθηση στο μάτι,καθώς με αυτό το απόλυτο τετραγωνισμένο κόψιμο,δίνει περισσότερη σημασία το μάτι στα άσχημα bezels της συσκευής.

 

Πίσω πολύ ωραίο και ποιοτικό,μαγνήτης δαχτυλικού αποτυπώματος βέβαια.

Το σχέδιό,με τις τελείως κοφτές γωνίες,δε βολεύει στο χέρι,προσωπικά με έκοβε.

Η οθόνη όντως πολύ καλή σαν απεικόνισή,όμορφα χρώματα πού προσωπικά με άφησέ ευχαριστημένο ως αποτέλεσμά.

Ηχείο,μέτριο.....με λίγη φασαρία ο κάτοχός θα χάνει κλήσεις για πλάκα,χαμηλή έντασή και η ποιότητα δεν ενθουσιάζει.

Εκεί πού θα αφήσει ικανοποιημένο τον κάτοχό του είναι στο δούλεμα,αρκετά smooth χωρίς να δείχνει κάποιο κόμπιασμα.

Βέβαια τα 3gb ram,δε μου έκατσαν καλα ούτε στο μάτι,ούτε στο αυτί,μακάρι να είχε και την πιο smooth απόκριση....ναυαρχίδα είναι,υποτίθεται....

Η κάμερα τώρα,εχει βελτιωθεί,αλλά γι αλλη μία φορά,και πάλι κάτω από τον ανταγωνισμό...ισως οχι με τεράστια διαφορά,όμως ενας άνθρωπος πού αλλάζει συσκευές και κάνει μόνος του συγκρίσεις,χωρίς να κάθεται να βλέπει στο ιντερνέτ φωτογραφίες,υποτίθεται δείγματά από κάμερες κινητών,θα καταλάβει τις διάφορές,υπέρ και κατά.

Αξίζει τα χρήματά του???

Για μένα οχι,αλλά αυτό είναι αντικειμενικό.

Ισως στο 400άρη να με δελεαζε κάπως,στην υπάρχων όμως τιμή,μπα....

Υπάρχουν άλλες συσκευές αρκετά καλύτερες και εφάμιλλες ποιοτικά πού κοστίζουν λιγότερα ευρώ από αυτά πού ζητούν τα καταστήματά για την απόκτησή του xz.

Το σχέδιό του πού επίσης είναι αντικειμενικό,προσωπικά δεν το βρήκα και τόσο ελκυστικό και μάλλον κι αβολο για τα χέρια μου,αυτά τα bezels δεν ξέρω αλλά μου έκατσαν στο μάτι,προσφέρουν το απόλυτο τίποτα.

Οπως και να χει,νομίζω ότι ο κόμπος εχει φτάσει στο χτένι,πού λέμε,για την sony,οπότε γι αλλη μία φορά θα κάτσω και θα περιμένω την επομένη της συσκευή πού πιστεύω ότι θα τα σπάει πραγματικά.δεν τους παίρνει άλλο νομίζω.

Αυτά.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό ποστ ταξιδιώτη κι επειδή έχεις αλλάξει πολλές κορυφαίες συσκευές μετρά η γνώμη σου.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Το περιεργάστηκα στο Sony Γλυφάδα τις προάλλες έτσι στο 5λεπτο με το πάσο μου μιας ο μοναδικός ήμουν εκείνη την ώρα που μπούκαρα.:lol:

 

Σε χρωμα ηταν το petrol που μαζί με την οθόνη είναι τα μοναδικά που μου άφησαν πολύ θετική εντύπωση.

 

Κατά τα αλλά συμφωνώ με τον προλαλήσαντα από πιο πάνω τα bezel πραγματικά δίνουν κάκιστη εντύπωση και χαλάνε το look and feel της συσκευής.

 

Εξίσου αρνητική εντύπωση το κράτημα στο χέρι με τις κοφτές γωνιές δεν μου άρεσε όπως κλασικά η αντί εργονομική διάταξη των κουμπιών όλα στην δεξιά πλευρά όπως σε όλα της Z σειράς.

 

Πισωγύρισμα το εξαιρετικό σε premium feeling frosted glass του z5 που το άλλαξε με το μαγνήτη αποτυπωμάτων και γλίτσα/ιδρωτίλα αλουμινένιο σασί στο XZ.

 

Το Notification led μου φάνηκε πολύ άτονο ίσα ίσα να φαίνεται και χαμηλής ευκρίνειας.

 

Δυστυχώς η Sony με την αλλοπρόσαλλη πολιτική αυτό που καταφέρνει είναι να διώχνει συνεχώς κόσμο.

 

Εταιρία που δεν διατηρει τα θετικά των προηγούμενων σειρών πχ αυτονομία z2/3,υλικά κατασκευής πλάτη όπως z5,η εξαιρετική υλοποίηση του Notification led όπως το z2 και από την άλλη ελάχιστη και με βήματα χελώνας βελτίωση στην κάμερα και συνεχίζει στην αντί εργονομική διάταξη των κουμπιών στο σχεδιασμό δεν έχει την παραμικρή τύχη.

 

Μαζί με την εκτός τόπου χρόνου τιμολόγηση έρχεται να δέσει το γλυκό.

 

400-450 ευρώ maximum και αρχική τιμή μάλιστα εκεί αυστηρά.

 

Το να πέσει σε 6 μήνες σε αυτά τα επίπεδα από την κυκλοφορία απλά κανένα νόημα διότι θα έχει ξεχαστεί εντελώς-ήδη στην αφάνεια οι προτάσεις τον τελευταίο χρόνο για να τα λέμε έξω από τα δόντια.

 

Παρα παρα πολλά οφείλουν να αναθεωρήσουν που δεν το βλέπω και είναι πραγματικά κρίμα που την έχουν οδηγήσει την εταιρία η σημερινή διοίκηση.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω Άλεξ, έχεις πολύ σοβαρές ενστάσεις: notification led, πλάτη που κάνει δακτυλιές, αντιεργονομικά κουμπιά.... :p:p

Αυτά είναι ωρε τα κριτήρια με τα οποία αγοράζουμε? Αν ήταν έτσι τα s7 δεν θα είχαν πουλήσει τίποτα, με την γυάλινη πλάτη που κάνει δακτυλιές, ούτε με το κουμπί δεινόσαυρο στην πρόσοψη, ούτε με την εντελώς αντιεργονομική edge οθόνη, που ούτε screen protector δεν μπορείς καλά καλά να βάλεις.

Τα ίδια bezels με το ΧΖ είχε και το Ζ3 , που το εκθείαζες. Και πιο κοφτερές γωνίες, αλλά τότε δεν πείραζε....

Άμα θες να το κατηγορήσεις, να το κάνεις κρίνοντας τους ζωτικού τομείς, που είναι οι πιο σημαντικοί (οθόνη, κάμερα, ταχύτητα, αυτονομία). Με αυτά τα κριτήρια αγοράζουμε, όχι με βάση το.... αν η πλάτη κάνει δακτυλιές ή το notification led.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω Άλεξ, έχεις πολύ σοβαρές ενστάσεις: notification led, πλάτη που κάνει δακτυλιές, αντιεργονομικά κουμπιά.... :p:p

 

Αυτά είναι ωρε τα κριτήρια με τα οποία αγοράζουμε? Αν ήταν έτσι τα s7 δεν θα είχαν πουλήσει τίποτα, με την γυάλινη πλάτη που κάνει δακτυλιές, ούτε με το κουμπί δεινόσαυρο στην πρόσοψη, ούτε με την εντελώς αντιεργονομική edge οθόνη, που ούτε screen protector δεν μπορείς καλά καλά να βάλεις.

 

Τα ίδια bezels με το ΧΖ είχε και το Ζ3 , που το εκθείαζες. Και πιο κοφτερές γωνίες, αλλά τότε δεν πείραζε....

 

Άμα θες να το κατηγορήσεις, να το κάνεις κρίνοντας τους ζωτικού τομείς, που είναι οι πιο σημαντικοί (οθόνη, κάμερα, ταχύτητα, αυτονομία). Με αυτά τα κριτήρια αγοράζουμε, όχι με βάση το.... αν η πλάτη κάνει δακτυλιές ή το notification led.

 

Μα και στα βασικά υστερεί και σε λεπτομέρειες που πάντα παίζουν ρόλο.

Όταν έχεις κάτι εξαιρετικό frosted glass και το αντικαθιστάς με κάτι αντιαισθητικό και που γεμίζει γλίτσα/ιδρωτίλα για πλάκα είναι πισωγύρισμα.

 

Επειδή οι άλλοι βάζουν γυάλινες καθρέπτη πλάτη πρέπει να ακολουθήσει η Sony??

 

Γιατί δεν αντιγράφει τα θετικά και αντιγράφει τα αρνητικα??

 

Επίσης το Notification led ψιλό ψόφιο σε σχέση με του z3 ας μην αναφέρω με του z2 που είναι κάτι παραπάνω από φτωχός συγγενής.

 

Ναι το εκθείαζα γενικά το Z3 αλλά το 2014.

2017 μπαίνουμε Γιάννη :lol:

Από τότε περισσότερα πισωγυρίσματα κάνει παρά πρόοδος.

 

Οι άλλοι βελτιώνονται και η Sony στάσιμη στην καλύτερη.

 

Εδώ η πάει να κλείσει HTC βελτίωσε θεαματικά την κάμερα στο 10 η Sony τι έκανε.

 

Παραμένει φτωχός συγγενής.

 

Οι προσδοκίες-απαιτήσεις από Sony είναι πολύ υψηλές και οφείλει να ανταποκριθει στο μέγιστο βαθμό.

 

Δεν τις αρμόζουν τέτοια πισωγυρίσματα και πολύ ελάχιστη πρόοδο.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε η αναβάθμιση σε 7.0 εμείς με τα Ζ5 καταντησαμε Ζ3 μας έχουν στο περίμενε μέχρι το τέλος της χρονιάς πάλι θα το ξανά στεινουμε
Link to comment
Share on other sites

το εξαιρετικο z3 δεν ειχε πιο κοφτερες γωνιες

http://www.gsmarena.com/sony_xperia_z3-pictures-6539.php

 

σε σχεση με το ΧΖ

http://www.gsmarena.com/sony_xperia_xz-pictures-8313.php

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πέρασα από τα Mediamartk και είχε 549ε το ΧΖ (κάτω και από το skroutz και 399 το x compact).

Υπέροχο τηλέφωνο πάντως σαν αίσθηση και οθόνη.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο τηλέφωνο πάντως σαν αίσθηση και οθόνη.

Έλεος!!! πώς τολμάς!!!!!

:lol::lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα από τα Mediamartk και είχε 549ε το ΧΖ (κάτω και από το skroutz και 399 το x compact).

Υπέροχο τηλέφωνο πάντως σαν αίσθηση και οθόνη.

 

 

Οθόνη συμφωνώ μου άρεσε.

Αλλά αίσθηση στο κράτημα και ντιζάιν όχι.

Άβολο και άσχημο.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

το εξαιρετικο z3 δεν ειχε πιο κοφτερες γωνιες

http://www.gsmarena.com/sony_xperia_z3-pictures-6539.php

 

σε σχεση με το ΧΖ

http://www.gsmarena.com/sony_xperia_xz-pictures-8313.php

 

Καλά ταξιδιώτη παίζει να το είχες πάρει κανά τριάρι φορές το z3, μέχρι να πεις καλή κουβέντα.....

Link to comment
Share on other sites

Καλά ταξιδιώτη παίζει να το είχες πάρει κανά τριάρι φορές το z3, μέχρι να πεις καλή κουβέντα.....

 

μια το ειχα παρει αν θυμαμαι καλα,στο copper colour.

πριν το παρω ειχα τις αμφιβολιες μου εννοειται,τελικα για οσο το κρατησα εμεινα πολυ ευχαριστημενος,αν κι απο οτι παρακολουθουσα,εβγαλε κι εκεινο αρκετα θεματα με οθονη,ξεκολληματα οθονης κ.α.

οπως και να χει αυτο ειναι παρελθον,οπως και το αδιαφορο xz για μενα.θελω να πιστευω οτι μεσα στο 17,η sony θα κανει στροφη προς τον σχεδιασμο της επομενης της,ναυαρχιδας,επιβαλλεται.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

οπως και να χει αυτο ειναι παρελθον,οπως και το αδιαφορο xz για μενα.θελω να πιστευω οτι μεσα στο 17,η sony θα κανει στροφη προς τον σχεδιασμο της επομενης της,ναυαρχιδας,επιβαλλεται.

Ειμαστε και εμεις που δεν θελουμε να αλλαξει ο σχεδιασμος βεβαια!

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε και εμεις που δεν θελουμε να αλλαξει ο σχεδιασμος βεβαια!

 

Και εμένα μου αρέσει το σχέδιο. Δε θέλω με τίποτα κάμερες που προεξέχουν.

Link to comment
Share on other sites

κυριες και κυριοι ετσι οπως το πανε θα το κλεισουνε το μαγαζι μακαρι το 17 να φερει οτι δεν εφερε το 16 να ανεβει η ετερια και οχι να χανει πελατες καλα χριστουγεννα
Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε και εμεις που δεν θελουμε να αλλαξει ο σχεδιασμος βεβαια!

 

δικο σας θεμα αν θελετε κινητο με bezels μισο στρεμμα και αιχμηρες γωνιες,οπως του xz.

 

Ωστοσο διαβαζω οτι τα παει πολυ καλα στις πωλησεις,δεν ξερω βεβαια αν ισχυει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ποια η λογική να είναι 4πύρηνο και όχι 8πύρηνο;
Τι εννοείς? 8 πυρήνες έχει νομίζω. 4 γρήγορους κ 4 αργούς, αλλά δεν δουλεύουν ποτέ και οι 8 μαζί.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ο 820 ειναι 4πύρηνος. Η ταχύτητα δεν πάει με τον αριθμό των πυρήνων, αλλα με το την αρχιτεκτονική του chip καθώς και κατα πόσο μια εφαρμογή μπορει να εκμεταλευτει τους πυρήνες. Γενικός κανονας = όσοι περισσοτερο τόσο πιο δύσκολο να τους εκμεταλευτείς.
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? 8 πυρήνες έχει νομίζω. 4 γρήγορους κ 4 αργούς, αλλά δεν δουλεύουν ποτέ και οι 8 μαζί.

 

 

4πύρηνο είναι το XZ. Ναι Sfortis, γνωρίζω τι παίζει ρόλο στο θεμα ταχύτητα απλώς η 'μόδα' πλέον είναι στους 8 και μου κάνει εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι σου κανει εντυπωση;;Δηλαδη το g5 τι ειναι;;8πυρηνο;;Το htc 10;;το moto z;;Ολες οι ναυαρχιδες που φορεσαν το τσιπακι της κουαλκομ(820) ειναι 4πυρηνα. Δεν εχει να κανει με μοδες. Το ερωτημα σου ειναι γιατι η κουαλκομ αποφασισε να δωσει 4πυρηνο και οχι 8πυρηνο οπως ειναι ο κιριν 955/960 ας πουμε;;;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...