Jump to content

Φοιτητικό what's up


MIKU
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί κρατάτε τόσα gb ρε σεις? Είδα κάποιος έχει 60gb από πακέτα. Μια φορά αν ξεχάσετε να βάλετε κάρτα ή πακέτο πάνε όλα. Δηλαδή έχετε σκοπό να τα φάτε κάποια στιγμή η απλά τα μαζεύετε? Έχω προσπαθώ να έχω πάντα καβατζα 5gb με το πάρε μοίρασε από εκεί και πέρα τα τρώω κανονικά χωρίς να με πειράξει αν δεν πάω πχ 10gb 20gb απόθεμα. Σαν αυτούς που μαζεύουν μια μια τις λίρες μου κάνετε μερικοί.

 

Κοίτα,εγώ έχω 55GB από το φοιτητικό πακέτο.Το εχω περίπου 6 χρόνια και τα 3 πρώτα δεν χρησιμοποιούσα ίντερνετ από το κινητό άλλα 10€ κάρτα έβαζα κάθε 1η του μήνα οπότε δεν έληγαν τα μβ.Το ίδιο ισχύει και τώρα που τα δίνει δώρο τα 600' και 600μβ χωρίς προϋπόθεση ανανέωσης,απλά γίνεται η πρόσθεση και όλα μαζί λήγουν τον επόμενο μήνα.Τωρα αν έχω σκοπό να τα χαλάσω κάποτε,δεν φαντάζομαι με τη χρήση που κάνω να μπορέσω εκτός και αν κλείσω το WiFi του σπιτιού μου.Απο την άλλη εφόσον υπάρχει αυτή η δυνατότητα(ή αν το θες προς το παρόν η πολιτική της εταιρίας) δεν έχω τρόπο και λόγο να κάνω κάποια διαφορετική ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Ατυχέστατος ο παραλληλισμός με τις λίρες. Υπάρχει και άλλη εξήγηση. Η χρήση που κάνεις είναι σχετικά μικρή. Δηλαδή, προσωπικά μιλώντας γύρω στο 30-40% των παροχών του πακέτου. Ωστόσο δεν συμφέρει να αγοράσεις κάτι άλλο, με τα 10€ που βάζεις κάθε μήνα. Έχεις το φοιτητικό χρόνια, ε κάποια στιγμή μαζεύονται τόσα. Κακό δεν είναι. Κάποια στιγμή μπορεί να χρειαστούν.

 

Παλιότερα αγόραζα το φθηνότερο πακέτο με τα 1000'. Είπα όμως επειδή καμία φορά στέλνω κανένα sms ας δίνω κάτι παραπάνω να έχω το πιο μεγάλο που δίνει και 1200sms. Πλέον οποίος με πάρει και δεν μπορώ να απαντήσω στέλνω άμεσα τις έτοιμες απαντήσεις με sms του στυλ "θα σας καλέσω μετά"κλπ. Και είχα προετοιμαστεί να χάσω το υπόλοιπο σε λεπτά ομιλίας, και όμως με την αλλαγή του πακέτου το μετέφερε.

 

Sent from my SM-G930F

Σεβαστές οι απόψεις παιδιά απλά προσέξτε μην τα χάσετε γιατί ξέρω κόσμο που ξέχασε να βάλει πακέτο και τα έχασε. Άλλο αυτό με τα 600mb κάθε πρώτη του μήνα που όντως στα χαρίζουν άλλο η αγορά πακέτου που τα έχετε πληρώσει. Σίγουρα τα MB είναι για να τρώγονται και σίγουρα όταν έχετε τόσα πολλά δεν έχετε θέματα να χαλάσετε και 20gb σε βίντεο σε εκδρομή η κάπου που δεν έχετε WiFi. Όσοι τα μαζεύουν βάζοντας πακέτο μόνο ίντερνετ πιστεύω ότι κάνουν λάθος. Οσα είναι μαζεμένα από το δώρο των 600mb η από πακέτα ομιλίας που δίνουν και MB καλώς μαζεύονται.

Κοίτα,εγώ έχω 55GB από το φοιτητικό πακέτο.Το εχω περίπου 6 χρόνια και τα 3 πρώτα δεν χρησιμοποιούσα ίντερνετ από το κινητό άλλα 10€ κάρτα έβαζα κάθε 1η του μήνα οπότε δεν έληγαν τα μβ.Το ίδιο ισχύει και τώρα που τα δίνει δώρο τα 600' και 600μβ χωρίς προϋπόθεση ανανέωσης,απλά γίνεται η πρόσθεση και όλα μαζί λήγουν τον επόμενο μήνα.Τωρα αν έχω σκοπό να τα χαλάσω κάποτε,δεν φαντάζομαι με τη χρήση που κάνω να μπορέσω εκτός και αν κλείσω το WiFi του σπιτιού μου.Απο την άλλη εφόσον υπάρχει αυτή η δυνατότητα(ή αν το θες προς το παρόν η πολιτική της εταιρίας) δεν έχω τρόπο και λόγο να κάνω κάποια διαφορετική ενέργεια.
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, αγοράζουμε πακέτο κυρίως για τα λεπτά ομιλίας. Το φθηνότερο με τα 6€ σου δίνει και 600mb ενώ το ακριβότερο που παίρνω εγώ (εξήγησα πριν γιατί) δίνει 1200mb. Θέλοντας και μη μαζεύεις. Είναι αναπόφευκτο.

Όπως και να έχει, έστω και ψυχολογικά, είναι ωραίο να έχεις πρακτικά απεριόριστο internet για να κατεβάσεις κάτι, να το μοιραστείς σαν hot spot με φίλους κλπ. Θα ζούσαμε και χωρίς αυτό, αλλά τι να κάνουμε τώρα...

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε, αγοράζουμε πακέτο κυρίως για τα λεπτά ομιλίας. Το φθηνότερο με τα 6€ σου δίνει και 600mb ενώ το ακριβότερο που παίρνω εγώ (εξήγησα πριν γιατί) δίνει 1200mb. Θέλοντας και μη μαζεύεις. Είναι αναπόφευκτο.

Όπως και να έχει, έστω και ψυχολογικά, είναι ωραίο να έχεις πρακτικά απεριόριστο internet για να κατεβάσεις κάτι, να το μοιραστείς σαν hot spot με φίλους κλπ. Θα ζούσαμε και χωρίς αυτό, αλλά τι να κάνουμε τώρα...

 

Sent from my SM-G930F

Όπως έγραψα συμφωνώ με αυτό εφόσον πάνε με το πακέτο ομιλίας που βάζετε κάθε μήνα. Μαζεύονται θες δεν θες δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν είναι μόνο αυτά. Βάζεις κάρτα, παίρνεις 1200 από reload. 1η του μηνός παίρνεις άλλα 600. Και άλλα 1200 από το πακέτο. Αν είσαι με WiFi σπίτι και δουλειά όπως εγώ, καταναλώνεις μόνο όταν βρίσκεσαι έξω. Γύρω στο 1 με 1,5gb το μήνα θα με φτάσει. Έχει άλλα τόσα που μαζεύονται.

 

Το καλό με αυτήν την υπόθεση (μιλώντας εντελώς προσωπικά) είναι πως αν χάσω το φοιτητικό δεν θα έχω πολύ μεγάλη επίπτωση. Ίσως με μικρό ζόρισμα, αλλά θα καλύπτομαι με τα απλά πακέτα. Δεν θα ήθελα να ξέρω τι θα γινόταν αν είχα συνηθίσει να καταναλώνω >1000' και 3Gb μηνιαίως και έπρεπε να το χάσω το φοιτητικό...

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Και δεν είναι μόνο αυτά. Βάζεις κάρτα, παίρνεις 1200 από reload. 1η του μηνός παίρνεις άλλα 600. Και άλλα 1200 από το πακέτο. Αν είσαι με WiFi σπίτι και δουλειά όπως εγώ, καταναλώνεις μόνο όταν βρίσκεσαι έξω. Γύρω στο 1 με 1,5gb το μήνα θα με φτάσει. Έχει άλλα τόσα που μαζεύονται.

 

Το καλό με αυτήν την υπόθεση (μιλώντας εντελώς προσωπικά) είναι πως αν χάσω το φοιτητικό δεν θα έχω πολύ μεγάλη επίπτωση. Ίσως με μικρό ζόρισμα, αλλά θα καλύπτομαι με τα απλά πακέτα. Δεν θα ήθελα να ξέρω τι θα γινόταν αν είχα συνηθίσει να καταναλώνω >1000' και 3Gb μηνιαίως και έπρεπε να το χάσω το φοιτητικό...

 

Sent from my SM-G930F

Σωστός εδώ μιας και θα μπορείς να ανανεώνεις ότι έχεις μαζέψει με λίγα χρήματα και θα εχεις και τεράστια καβατζα.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε το εξής μήνυμα:

AYPIO (06/11/2018), ΘA ΠPAΓMATOΠOIHΘEI ΦPAΓH EIΣEPXOMENHΣ & EΞEPXOMENHΣ KINHΣHΣ (OMIΛIA, SMS, DATA) ΣTON APIΘMO ΣOY. H ΦPAΓH ΘA IΣXYEI MEXPI TIΣ 08/09/2019 OΠOTE ΘA AΠENEPΓOΠOIHΘEI H ΣYNΔEΣH ΣOY. ANANEΩΣE AΠO 12€ ΓIA NA ΣYNEXIΣEIΣ NA XPHΣIMOΠOIEIΣ TON APIΘMO ΣOY ΓIA 4 AKOMA MHNEΣ H' ME MIKPOTEPO ΠOΣO ΓIA 3 AKOMA MHNEΣ

Εαν δεν βαλω κάρτα θα χάσω τα mb που έχω μαζέψει;

Edited by vtag
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε το εξής μήνυμα:

AYPIO (06/11/2018), ΘA ΠPAΓMATOΠOIHΘEI ΦPAΓH EIΣEPXOMENHΣ & EΞEPXOMENHΣ KINHΣHΣ (OMIΛIA, SMS, DATA) ΣTON APIΘMO ΣOY. H ΦPAΓH ΘA IΣXYEI MEXPI TIΣ 08/09/2019 OΠOTE ΘA AΠENEPΓOΠOIHΘEI H ΣYNΔEΣH ΣOY. ANANEΩΣE AΠO 12€ ΓIA NA ΣYNEXIΣEIΣ NA XPHΣIMOΠOIEIΣ TON APIΘMO ΣOY ΓIA 4 AKOMA MHNEΣ H' ME MIKPOTEPO ΠOΣO ΓIA 3 AKOMA MHNEΣ

Εαν δεν βακω κάρτα θα χάσω τα mb που έχω μαζέψει;

 

συγνώμη 3 μήνες δεν είναι για ανανέωση δώδεκα ευρώ και για 2 μήνες για ανανέωση έως δέκα ευρώ; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα χάσεις τα ΜΒ , αλλά λόγω της φραγής δεν θα μπορέσεις να τα χρησιμοποιήσεις.

 

συγνώμη 3 μήνες δεν είναι για ανανέωση δώδεκα ευρώ και για 2 μήνες για ανανέωση έως δέκα ευρώ; .

Για ποιο ακριβώς πράγμα μιλάς ; Πάντως όχι για την χρήση του αριθμού , ο οποίος είναι για 3 ή 4 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε το εξής μήνυμα:

AYPIO (06/11/2018), ΘA ΠPAΓMATOΠOIHΘEI ΦPAΓH EIΣEPXOMENHΣ & EΞEPXOMENHΣ KINHΣHΣ (OMIΛIA, SMS, DATA) ΣTON APIΘMO ΣOY. H ΦPAΓH ΘA IΣXYEI MEXPI TIΣ 08/09/2019 OΠOTE ΘA AΠENEPΓOΠOIHΘEI H ΣYNΔEΣH ΣOY. ANANEΩΣE AΠO 12€ ΓIA NA ΣYNEXIΣEIΣ NA XPHΣIMOΠOIEIΣ TON APIΘMO ΣOY ΓIA 4 AKOMA MHNEΣ H' ME MIKPOTEPO ΠOΣO ΓIA 3 AKOMA MHNEΣ

Εαν δεν βακω κάρτα θα χάσω τα mb που έχω μαζέψει;

 

 

Τα πακέτα έχουν ημερομηνίες λήξης, οπότε ναι, θα τα χάσεις. Δεν αρκεί να βάλεις μόνο κάρτα, πρέπει να βάλεις κάρτα και να ενεργοποιήσεις και κάποιο ανάλογο πακέτο, πριν λήξει το προηγούμενο φυσικά ώστε να ανανεωθεί η ημερομηνία λήξης.

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα χάσεις τα ΜΒ , αλλά λόγω της φραγής δεν θα μπορέσεις να τα χρησιμοποιήσεις.

 

 

Για ποιο ακριβώς πράγμα μιλάς ; Πάντως όχι για την χρήση του αριθμού , ο οποίος είναι για 3 ή 4 μήνες.

 

για το υπόλοιπο για πόσο καιρό είναι διαθέσιμο? για 2 μήνες δεν είναι? βάζοντας κάρτα δέκα ευρώ ?? και μετά χάνεται το υπόλοιπο?

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Τα πακέτα έχουν ημερομηνίες λήξης, οπότε ναι, θα τα χάσεις. Δεν αρκεί να βάλεις μόνο κάρτα, πρέπει να βάλεις κάρτα και να ενεργοποιήσεις και κάποιο ανάλογο πακέτο, πριν λήξει το προηγούμενο φυσικά ώστε να ανανεωθεί η ημερομηνία λήξης.

 

Αυτά τα mb που έχω μαζέψει δεν είναι από κάποιο πακέτο αλλά από τα 600 κάθε μήνα και από τα πάρε να’χεις!

Link to comment
Share on other sites

για το υπόλοιπο για πόσο καιρό είναι διαθέσιμο? για 2 μήνες δεν είναι? βάζοντας κάρτα δέκα ευρώ ?? και μετά χάνεται το υπόλοιπο?

 

Το Μήνυμα δεν λέει "για να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς το υπόλοιπο σου "

Αντιθέτως λέει "Για να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς τον αριθμό σου " .Άρα 3 μήνες με 5 ευρώ 4 μήνες με 12 και άνω.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα mb που έχω μαζέψει δεν είναι από κάποιο πακέτο αλλά από τα 600 κάθε μήνα και από τα πάρε να’χεις!

 

 

Σε αυτή τη περίπτωση δεν είμαι σίγουρος. Τα MB πότε λήγουν συγκεκριμένα; Θα λήξουν μετά τη φραγή; Ρωτάω διότι μου φαίνεται περίεργο να σου έχουν περισσέψει MB, διότι για να έχεις φτάσει σε σημείο να σου βάλουν φραγή, σημαίνει ότι δεν έχει βάλει κάρτα για σχεδόν 3 μήνες. Εγώ προσωπικά σε ορισμένες περιπτώσεις τρώω άκυρο σε διάφορα δώρα αν δεν έχω βάλει κάρτα για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη περίπτωση δεν είμαι σίγουρος. Τα MB πότε λήγουν συγκεκριμένα; Θα λήξουν μετά τη φραγή; Ρωτάω διότι μου φαίνεται περίεργο να σου έχουν περισσέψει MB, διότι για να έχεις φτάσει σε σημείο να σου βάλουν φραγή, σημαίνει ότι δεν έχει βάλει κάρτα για σχεδόν 3 μήνες. Εγώ προσωπικά σε ορισμένες περιπτώσεις τρώω άκυρο σε διάφορα δώρα αν δεν έχω βάλει κάρτα για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα.

 

4.2 GB και λήγουν στις 4/12!

Link to comment
Share on other sites

Το Μήνυμα δεν λέει "για να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς το υπόλοιπο σου "

Αντιθέτως λέει "Για να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς τον αριθμό σου " .Άρα 3 μήνες με 5 ευρώ 4 μήνες με 12 και άνω.

 

καλα εγω ειχα διαβασει για 6 ημερες οποτε και περιμενα οτι το εχει και η κοσμοτε εφαρμοσει αρα μονο η κοσμοτε εχει τις 90 ημερες και οι αλλες 2 τις 60 ημερες για να ληξει; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Επειδή δεν έχω βγάλει άκρη. Για εμάς που έχουμε φοιτητικό what's up τι ισχύει οταν βγαίνουμε εξωτερικό σε ταξίδι εντός ΕΕ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δωρεάαν εισερχόμενες και δωρεάν εξερχόμενα μηνύματα.

Από ΜΒ έχεις μόνο τα πάρε μοίρασε . ίσως και κάποια άλλα.

Ότι άλλο θες , πρέπει να το αγοράσεις ειδικά τα λεπτά ομιλίας. Καλό είναι να παρεις ένα πακέτο ομιλίας π.χ με 7 ευρώ ή ακόμα και με τα 3 ευρώ αν σου φτάνουν 100 λεπτά.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ σε φοιτιτικο καρτοσυμβολαιο που είναι στο όνομα της γυναίκας μου να του αλλάξουμε όνομα;
Link to comment
Share on other sites

είδα στο site της Cosmote ότι υπάρχει κάρτα για μαθητές.

 

τι παίζει με αυτό? αξίζει?

 

την ευρωπαϊκή κάρτα νέων θα λες αφορά ηλικίες από 13 έως και 30 χρονών. και σου δίνει 600 λεπτά προς what's up και 600 mb για ένα μήνα και αυτό ισχύει για 1 χρόνο με δέκα ευρώ κάρτα τον κάθε μήνα, σημείωση θα πρέπει να λήξει το μπόνους για να πάρεις άλλο. δεν αφορά φοιτητικά νούμερα.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε χθες το εξής μήνυμα :

ΠPOΣΦOPA MONO ΓIA ΣENA! TO ΦOITHTIKO ΠAKETO ME 1000 ΛEΠTA ΠPOΣ OΛOYΣ KAI 600 MB ΓIA ENA MHNA MONO ME 3€! ΓIA ENEPΓOΠOIHΣH ΣTEIΛE A(KENO)49 ΣTO 1256 MEXPI 22/11/2018

Πολύ καλή προσφορά! Έχει έρθει σε κανέναν άλλον?

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Ομοίως. 23/11 και όχι 22/11 όπως έστειλε ο δύο μηνύματα παραπάνω.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...