Jump to content

Blogging @ myphone.gr: Καινούργιο ή μεταχειρισμένο smartphone;


Homer_GR
 Κοινοποίηση

Τι προτιμάτε;  

313 members have voted

  1. 1. Τι προτιμάτε;

    • Πάντα καινούριο smartphone (να έχω το κεφάλι μου ήσυχο)
      173
    • Πάντα μεταχειρισμένο smartphone, είναι πιο οικονομικό αν και ρίσκο
      20
    • Επιλέγω ανάλογα με την περίπτωση
      117
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      3


Recommended Posts

Ελαφρως μεταχειρισμένο είναι η ιδανική λύση. Και μόνο μέσω του myphone βέβαια απο αξιόπιστους χρήστες.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καινούργιο! Έχεις τη χαρά κ την τιμή του ξετυλίγματος κ ίσως τη σιγουριά, ιδίως αν πρόκειται για επένδυση χρόνων. Αν πάλι σου περισσεύουν τα χρήματα ή χρειάζεσαι οπωσδήποτε κ άλλη συσκευη, τότε μπορείς να στραφείς στα μεταχειρισμένα
Link to comment
Share on other sites

Επιλέγω ανάλογα με την περίπτωση. Γενικά προτιμώ καινούργιες συσκευές για να έχω κι εγώ τη χαρά του unboxing (ναι είναι και για μένα κάτι σαν ιεροτελεστία) αλλά πάντα ψάχνω και τις αγγελίες για κάτι που μπορεί να με συμφέρει, κοιτάζοντας προσεκτικά τις αξιολογήσεις των πωλητών πριν αποφασίσω να πάρω μεταχειρισμένο. Αντίστοιχα πουλάω κι εγώ συσκευές σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση/τιμή ανάλογα και με το πότε τις έχω αγοράσει. Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα κρατάω αρκετό χρονικό διάστημα, παίρνω συνήθως καινούρια. Μεταχειρισμένα σπάνια, αν θέλώ να δοκιμάσω κάτι καινούριο χωρίς να ξοδέψω πολλά λεφτά, μόνο από eBay Ευρώπης. Από myphone δεν έχω δοκιμάσει διότι οι πλείστες αγοραπωλησίες γίνονται χέρι με χέρι και που να πετάω τώρα στην Αθήνα... :rolleyes:

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Πλέον μόνο καινούριο εδώ και χρόνια. Παλαιότερα αγόραζα μεταχειρισμενο από μαγαζί στην Αθήνα αλλά πλέον έχω σταματήσει γιατί είναι ρίσκο. Δεν ξέρεις τι ταλαιπωρία μπορεί να έχει φάει το κινητό απ τον προηγούμενο χρήστη και πόσο θα αντέξει στα χέρια σου.... Άσε που μπορεί να είναι κλεμμένο απ πουθενά και να του έχουν αλλάξει το imei... Και τα καινούρια μπορεί να χαλάσουν σύντομα αλά θα είμαι σίγουρη για την χρήση τους ή ότι δεν το κλαίει κάποιος..

 

--Στάλθηκε απο tapatalk με Lg g4. Lollipop 5.1--

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

προτιμώ καινούριο, δεν θα έλεγα οχι βέβαια σε μεταχειρισμενο βιτρίνας.. αρκεί να ειναι απο αξιόπιστο άτομο που γνωρίζω
Link to comment
Share on other sites

Εγω απορω ολοι οσοι αγοραζουν "καινουριο" απο Κινα, που βρισκουν την χαρα του ανοιγματος καινουριου, αφου ηδη ερχεται ανοιγμενο και καστομαρισμενο.

 

"καινουριο" απο Κινα εγω, ή μεταχειρισμενο στον ενα μηνα αγορας.

Link to comment
Share on other sites

Καινούριο ή κανένα πεταμένο φίλων στην ανάγκη. Δεν έτυχε ποτέ να πάρω μεταχειρισμένο. Μόνο στη τελευταία αγορά το σκέφτηκα αλλά προτίμησα να τολμησω την αγορά από κινα.

Καινούριο κινέζικο στο 2μηνο και κάτι από το launch, η τελευταία αγορά.

Η επόμενη θα είναι πάλι από κνα αλλά με συσκευή που θα έχει παίξει κάνα εξάμηνο, ώστε να έχει μειωθεί αρκετά η ήδη vfm τιμή.

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Πάντα καινούργιο κινητό και ας στοιχίζει και λίγα χρήματα παραπάνω...και έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο με θέματα εγγύησης...
ΚΑΙ ΑΝ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΛΑ...Ο ΠΑΟΚ ΠΑΝΩ ΑΠΌΛΑ
Link to comment
Share on other sites

ΤΟΥ κουτιού πάντα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής όλα τα τηλέφωνα που έχω πάρει ήταν καινούργια εκτός από ένα που είχα πάρει μεταχειρισμένο από κατάστημα στην Αθήνα στο κέντρο. Δεν απορρίπτω βέβαια εξ ορισμού τα μεταχειρισμένα αλλά γενικά προτιμώ καινούργια που έχουν κυκλοφορήσει πολλούς μήνες και έχει πέσει αισθητά η τιμή τους.
Link to comment
Share on other sites

Καινουργιο μονο, απλα πλεον οχι σε καθε αναβαθμιση των εταιρειων, αλλα οταν χρειαζεται!
κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο πάντα γιατί ξέρω από την αρχή τι έχω και αναλόγως ξέρω να συμπεριφερθώ στα θετικά-αρνητικά κουσουρια του τηλεφώνου.
Link to comment
Share on other sites

Καινούριο αλλά πάντα όχι Day one. Μετά από λίγους μήνες ώστε να έχει πέσει η τιμή του κάπως.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν αλλαζω συχνα κινητα, περνω οτι μου δινουν απο την οικογενεια, αν αγορασω ομως μονο καινουργιο.

 

Για καποιον που αλλαζει ομως συχνα κινητα τον συμφερει να παρει ενα μεταχειρισμενο σε πολυ καλη κατασταση με πολυ λιγοτερα χρηματα. ;)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω ξεπερασει το θεμα με την "ζελατινα" οποτε δεν με πειραζει να ειναι μεταχειρισμενο, αρκει να ειναι πενα -αριστη κατασταση-
Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

Από myphone δεν έχω δοκιμάσει διότι οι πλείστες αγοραπωλησίες γίνονται χέρι με χέρι και που να πετάω τώρα στην Αθήνα... :rolleyes:

 

Υπάρχουν sites που αναλαμβάνουν να εγγυηθούν την αγορά για εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν sites που αναλαμβάνουν να εγγυηθούν την αγορά για εσένα.

 

ΟΚ Ευχαριστώ :) Έχεις υπόψη σου κάποια, να το ψάξω;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...