Jump to content

LeEco Cool1


nio83
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε fastboot μπαινεις με κρατημενο το vol + και συνδέεις στο pc.

Το κακό είναι ότι το χει κλειδωμένο και δεν ξεκλειδώνει οπότε πρέπει να βάλεις twrp σε edl mode με miflash

Mπορεις να βοηθησεις λιγο παραπανω σε παρακαλω?? Τι ειναι το miflash και που θα το βρω??

 

 

Εδιτ......Λοιπον κατεβασα την εκδοση 2.3.803.10. Τι κανω τωρα?? Σιγουρα το εργαλειο δεν ειναι μονο για xiaomi εε??

Edited by nikose704
Mi Note 10 .
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το πήρα κι εγώ, τέλειο, υπέροχο, χάρηκα πολύ... !

 

Αλλά ... απο banggood, μου ήρθε με Ινδικό φορτιστή και δε μπαίνει πουθενά! Υπάρχει τέτοιος αντάπτορας?... :X:blink:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μπορεσα να του περασω twrp συμφωνα με αυτον εδω τον οδηγο https://forum.xda-developers.com/cool1/how-to/guide-easy-twrp-root-using-qfil-eui-t3781171

Μπουταρα κανονικα, και περασα τα διαφορα zips που ηθελα να κανω εγκατασταση και παλι boot to recovery. Παω advanced wipe και επιλεγω Cache/Devlik. OK. Μετα παταω install για να επιλεξω τον φακελο download, μεσα απο την sdcard, που εχω μεσα τα zips. EKEI ΔEN BΡIΣKEI TIΠOTA. SDCard αδεια!!! Παω να ξανακανω reboot to system, και κανει μονο reboot to recovery. Σαν να εχω κανει internal wipe.

Πως μπορω να του περασω μια αλλη ρομ μεσα ωστε να την εγκαταστησω μεσω twrp μιας και το συγκεκριμενο κινητο δεν υποστηριζει otg??

Edited by nikose704
Mi Note 10 .
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μπορεσα να του περασω twrp συμφωνα με αυτον εδω τον οδηγο https://forum.xda-developers.com/cool1/how-to/guide-easy-twrp-root-using-qfil-eui-t3781171

Μπουταρα κανονικα, και περασα τα διαφορα zips που ηθελα να κανω εγκατασταση και παλι boot to recovery. Παω advanced wipe και επιλεγω Cache/Devlik. OK. Μετα παταω install για να επιλεξω τον φακελο download, μεσα απο την sdcard, που εχω μεσα τα zips. EKEI ΔEN BΡIΣKEI TIΠOTA. SDCard αδεια!!! Παω να ξανακανω reboot to system, και κανει μονο reboot to recovery. Σαν να εχω κανει internal wipe.

Πως μπορω να του περασω μια αλλη ρομ μεσα ωστε να την εγκαταστησω μεσω twrp μιας και το συγκεκριμενο κινητο δεν υποστηριζει otg??

To cool1 exei otg sigoura.

 

Sent from my C103 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μπορεσα να του περασω twrp συμφωνα με αυτον εδω τον οδηγο https://forum.xda-developers.com/cool1/how-to/guide-easy-twrp-root-using-qfil-eui-t3781171

Μπουταρα κανονικα, και περασα τα διαφορα zips που ηθελα να κανω εγκατασταση και παλι boot to recovery. Παω advanced wipe και επιλεγω Cache/Devlik. OK. Μετα παταω install για να επιλεξω τον φακελο download, μεσα απο την sdcard, που εχω μεσα τα zips. EKEI ΔEN BΡIΣKEI TIΠOTA. SDCard αδεια!!! Παω να ξανακανω reboot to system, και κανει μονο reboot to recovery. Σαν να εχω κανει internal wipe.

Πως μπορω να του περασω μια αλλη ρομ μεσα ωστε να την εγκαταστησω μεσω twrp μιας και το συγκεκριμενο κινητο δεν υποστηριζει otg??

Αν θυμάμαι καλά, εφόσον μπουταρει στο recovery, το αναγνωρίζει ο υπολογιστής. Μπορείς να περάσεις τη ρομ στον εσωτερικό χώρο και να κάνεις εγκατάσταση. Και όπως είπαν κι οι προηγούμενοι υποστηρίζει και otg λειτουργία

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, εφόσον μπουταρει στο recovery, το αναγνωρίζει ο υπολογιστής. Μπορείς να περάσεις τη ρομ στον εσωτερικό χώρο και να κάνεις εγκατάσταση. Και όπως είπαν κι οι προηγούμενοι υποστηρίζει και otg λειτουργία

 

Sent from my C106 using Tapatalk

 

Οχι, αυτο που χρειαζοταν τελικα για να δει τα περιεχομενα το twrp ηταν format data και wipe internal storage. Περασα τελικα 2-3 Nougat του Cuoco αλλα η συσκευη ειχε θεμα με αυτες. (model C103) Δεν δουλευε το μικροφωνο και δεν τραβουσε βιντεο. Στο βιντεο κρασαρε η καμερα. Αποφασισα λοιπον να του ξαναπερασω τη μαμα ρομ 18s. E...εκει εγινε η μ@λ@κι@. Πηγα να του περασω τo TWRP 3.2.1.0, γιατι ειχε ενα του CUOCO που το περασε μονη της καποια απο τις Nougat rom. Το φλασαρα κανονικα το twrp, χωρις errors, αλλα μετα το restart ξαναεδειξε το λογοτυπο τoυ παλιου Nougat twrp ????και εμενε εκει. Στο λογοτυπο. Δεν μπαινει στο recovery. Oχι μονο αυτο αλλα το κινητο δεν σβηνει. Οτι συνδυασμο πληκτρων και να του κανεις, μπαινει στην αρχικη οθονη της recovery και μενει εκει. Περιμενα την μπαταρια να τελειωσει, και δοκιμασα να το βαλω σε EDL (Emergency Download Mode), ωστε να του ξαναπερασω recovery, ( https://forum.xda-developers.com/cool1/how-to/guide-easy-twrp-root-using-qfil-eui-t3781171 ), αλλα οτι και να κανω μπαινει στην αρχικη οθονη της Nougat recovery. Ουτε σε fastboot μπαινει. Eιμαι λιγο πριν την εκτοξευση του στον τοιχο. Τα 100 ευρω σκεφτομαι ομως. Δεν με εχει παιδεψει αλλο κινητο τοσο πολυ.

Edited by nikose704
Mi Note 10 .
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!

Έχω το cοοl1 περιπου 2μιση μηνες και όλα καλά ...τελευταία όμως η μπαταρία πέφτει στο τάκα τάκα !

Φορτισμένο το πρωι στις 8 στο 100 κι χωρίς καμμία χρηση στις 12 το μεσημέρι είναι στο 84 !

Έχω αφαιρέσει εφαρμογές ....καθαρίζω το παρασκήνιο αλλά τα ίδια !

Τι μπορεί να φταίει ?

Link to comment
Share on other sites

To θεματακι μου συνεχιζεται. https://forum.xda-developers.com/android/help/leeco-cool-1-c103-unbrick-t3792309

Ειναι κανεις που να το κατεχει το σπορ εδω Αθηνα να του το φερω μηπως και μου το συνεφερει?? Με το αζημιωτο φυσικα.

Mi Note 10 .
Link to comment
Share on other sites

στο battery τι σου γράφει; ποιες εφαρμογές τρώνε;

Κλείνω όλες τις εφαρμογές .....καθαρίζω τα παντα και συνεχίζει να τρώει την μπαταρία κάθετα !!!! Αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μπας και στανιαρει ? Κανένας ιός παιζει να είναι ?

Ανεβάζει και θερμοκρασία φυσικά και όλα αυτά τις τελευταίες 20 μέρες !

Έχω αφαιρέσει εφαρμογές που πίστευα οτι καταναλώνουν ενεργεια .....επελεξα 3g

μπας και σώσω κάτι αλλά τίποτα !

Edited by Arinapac
Link to comment
Share on other sites

Οχι, αυτο που χρειαζοταν τελικα για να δει τα περιεχομενα το twrp ηταν format data και wipe internal storage. Περασα τελικα 2-3 Nougat του Cuoco αλλα η συσκευη ειχε θεμα με αυτες. (model C103) Δεν δουλευε το μικροφωνο και δεν τραβουσε βιντεο. Στο βιντεο κρασαρε η καμερα. Αποφασισα λοιπον να του ξαναπερασω τη μαμα ρομ 18s. E...εκει εγινε η μ@λ@κι@. Πηγα να του περασω τo TWRP 3.2.1.0, γιατι ειχε ενα του CUOCO που το περασε μονη της καποια απο τις Nougat rom. Το φλασαρα κανονικα το twrp, χωρις errors, αλλα μετα το restart ξαναεδειξε το λογοτυπο τoυ παλιου Nougat twrp ????και εμενε εκει. Στο λογοτυπο. Δεν μπαινει στο recovery. Oχι μονο αυτο αλλα το κινητο δεν σβηνει. Οτι συνδυασμο πληκτρων και να του κανεις, μπαινει στην αρχικη οθονη της recovery και μενει εκει. Περιμενα την μπαταρια να τελειωσει, και δοκιμασα να το βαλω σε EDL (Emergency Download Mode), ωστε να του ξαναπερασω recovery, ( https://forum.xda-developers.com/cool1/how-to/guide-easy-twrp-root-using-qfil-eui-t3781171 ), αλλα οτι και να κανω μπαινει στην αρχικη οθονη της Nougat recovery. Ουτε σε fastboot μπαινει. Eιμαι λιγο πριν την εκτοξευση του στον τοιχο. Τα 100 ευρω σκεφτομαι ομως. Δεν με εχει παιδεψει αλλο κινητο τοσο πολυ.

 

Τα twrp χωρίζονται σε android 6 και 7 γι αυτό το κινητό δυστυχώς,

Δεν "ταιριάζει" το κερνελ και στα 2 οπότε πρέπει να βάλεις το αντίστοιχο.

Ποτέ μα ποτέ δεν πάμε απο android 6 eui σε android 7 jui μέσω twrp γιατι θα έχουμε προβλήματα.

Είναι διαφορετικά στημένα όλα τα διαμερίσματα οπότε πρέπει ξανα δημιουργηθούν από την αρχή.

Αν έχεις ακόμη jui rom μέσα θα βάλεις twrp για android 7 σε edl mode.

Αυτό γίνεται με το miflash γιατί είναι κλειδωμένο το fastboot για τέτοιες περιπτώσεις.

Αν δεν έχεις αρχεία πες μου να σου ανεβάσω...

Για αρχή όμως πες μας τι ρομ έχει μέσα το κινητό και ακριβώς σε τι φάση είναι.

Δοκιμάσε να το βάλεις σε edl mode με κρατημένα τα 2 πληκτρα της φωνής συνδέοντας στο pc.

Θα πρέπει να το δει σε qualcomm στις θύρες com.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Χρειάζεται κάποια συγκεκριμένη έκδοση του TWRP και υπάρχουν μήπως πιο αναλυτικές οδηγίες, εδώ ή αλλού;
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι είναι ίδιο με το cool 1 οπότε έχει android 6.

Στην περίπτωση αυτή το βάζεις σε edl συνδέοντας με κρατημένα τα πλήκτρα της φωνής και κάνεις flash με miflash.

Λινκ δεν έχω να σου δώσω αλλά σίγουρα κάπου θα βρεις twrp συμβατό για android 6(???)

Link to comment
Share on other sites

Για βάλε το battery calibration από το play και κάνε ένα calibration.

Δεν θα το πιστεψεις !!!! Μια εφαρμογή για smartwatch κλειστή και απενεργοποιημενη έτρωγε την μπαταρία !!

Το είχα σκεφτεί αλλά είχα ενδοιασμούς μέχρι που την απεκατέστησα!!!

Απίστευτο ???

Link to comment
Share on other sites

Oταν ενα κινητο ειναι hard bricked μπαινει fastboot??

 

Όχι βέβαια...

New LeEco Le-X OREO.?.

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

To θεματακι μου συνεχιζεται. https://forum.xda-developers.com/android/help/leeco-cool-1-c103-unbrick-t3792309

Ειναι κανεις που να το κατεχει το σπορ εδω Αθηνα να του το φερω μηπως και μου το συνεφερει?? Με το αζημιωτο φυσικα.

 

Δεν θελω χρηματα φυσικα,αμα θες Αθηνα ειμαι,φερτο να το προσπαθησουμε.

Letv 1 pro US
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...