Jump to content

[OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια δεν ειμαι root, μπορει να βοηθησει καποιος? ημουν root αλλα μαλλον αφου δν περασα την τελευταια αναβαθμιση απο ανω κ την εκανα απο το κινητο θα εχασα το root, οποιος εχει διαθεση να βοηθησει!
Link to comment
Share on other sites

εδώ θα βρεις ότι θες

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3398733

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Παντός με την ν3.2.6 είδα ότι διορθώθηκε πρόβλημα της φωτεινότητας που υπήρχε πριν και βελτίωση της μπαταρίας με μικρή διαφορά προς το καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα χτες να flashάρω την τελευταία Nightly.

Περνάω τη rom, τα gapps, το supersu, και τέλος τον Elemental.

 

Ανοίγει το κινητό και φαίνονται όλα καλά, έως ότου κάποια στιγμή βλέπω το logo της Cyanogen. Soft reboot.

Μετά από κάποια ώρα ξανά τα ίδια, και αυτό συνεχίστηκε για όλη τη μέρα χτες και σήμερα.

Είπα, την 'πατήσαμε', έπεσα σε bug έκδοση, θα περιμένω την επόμενη γιατί είχε αρχίσει να γίνεται εκνευριστικό.

 

Σήμερα κι ενώ δεν είχε ανέβει στο site καινούρια έκδοση, όταν κατέβαινα το μεσημέρι στο γήπεδο είδα πάλι το soft reboot κι εκείνη ακριβώς την ώρα είδα την παρέα, και μου λέει κάποιος φίλος Ότο μόλις μ' έπαιρνε τηλέφωνο και του έβγαλε μήνυμα ότι το έχω κλειστό!!!

Τον έβαλα και μου ξανά τηλεφώνησε και κατάλαβα ότι κάθε φορά που κάποιος προσπαθούσε να μου τηλεφωνήσει το κινητό έκανε soft reboot.

 

Κάπου είχα διαβάσει (δεν θυμάμαι αν ήταν εδώ μέσα ή στο G+) ότι είχε προβλήματα με reboot με τον Elemental kernel. Κατέβασα τον boeffla τον οποίο χρησιμοποιούσα στο 1+1 και πριν λίγες ο δημιουργός αγόρασε το 1+3 οπότε υποστηρίζει και την συσκευή μας. Ξανά flashάρισμα την ίδια rom για να 'φύγει' ο Elemental, και από πάνω τον boeffla.

Τα αποτελέσματα τα ίδια. Soft reboot στις εισερχόμενες κλήσεις.

Τελευταία δοκίμασα να περάσω πάλι την rom χωρίς κάποιον custom kernel, να μείνω με τον μαμά kernel που έχουν οι Nightlies.

Από εκείνη την ώρα το κινητό λειτουργεί μια χαρά.

 

Τί φρίκη έχει φάει και δεν δέχεται custom kernel, δεν έχω καταλάβει.

2 μέρες ήμουν χωρίς κινητό, και δεν το γνώριζα...

 

Sent from my Oneplus One using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα χτες να flashάρω την τελευταία Nightly.

Περνάω τη rom, τα gapps, το supersu, και τέλος τον Elemental.

 

Ανοίγει το κινητό και φαίνονται όλα καλά, έως ότου κάποια στιγμή βλέπω το logo της Cyanogen. Soft reboot.

Μετά από κάποια ώρα ξανά τα ίδια, και αυτό συνεχίστηκε για όλη τη μέρα χτες και σήμερα.

Είπα, την 'πατήσαμε', έπεσα σε bug έκδοση, θα περιμένω την επόμενη γιατί είχε αρχίσει να γίνεται εκνευριστικό.

 

Σήμερα κι ενώ δεν είχε ανέβει στο site καινούρια έκδοση, όταν κατέβαινα το μεσημέρι στο γήπεδο είδα πάλι το soft reboot κι εκείνη ακριβώς την ώρα είδα την παρέα, και μου λέει κάποιος φίλος Ότο μόλις μ' έπαιρνε τηλέφωνο και του έβγαλε μήνυμα ότι το έχω κλειστό!!!

Τον έβαλα και μου ξανά τηλεφώνησε και κατάλαβα ότι κάθε φορά που κάποιος προσπαθούσε να μου τηλεφωνήσει το κινητό έκανε soft reboot.

 

Κάπου είχα διαβάσει (δεν θυμάμαι αν ήταν εδώ μέσα ή στο G+) ότι είχε προβλήματα με reboot με τον Elemental kernel. Κατέβασα τον boeffla τον οποίο χρησιμοποιούσα στο 1+1 και πριν λίγες ο δημιουργός αγόρασε το 1+3 οπότε υποστηρίζει και την συσκευή μας. Ξανά flashάρισμα την ίδια rom για να 'φύγει' ο Elemental, και από πάνω τον boeffla.

Τα αποτελέσματα τα ίδια. Soft reboot στις εισερχόμενες κλήσεις.

Τελευταία δοκίμασα να περάσω πάλι την rom χωρίς κάποιον custom kernel, να μείνω με τον μαμά kernel που έχουν οι Nightlies.

Από εκείνη την ώρα το κινητό λειτουργεί μια χαρά.

 

Τί φρίκη έχει φάει και δεν δέχεται custom kernel, δεν έχω καταλάβει.

2 μέρες ήμουν χωρίς κινητό, και δεν το γνώριζα...

 

Sent from my Oneplus One using Tapatalk

Μάνο ο κώδικας της Google έχει γίνει πλέον πιο περιπλοκος και από τα λίγα που καταλαβαίνω δεν αργεί να έρθει ο καιρός που θα κλειδώσει τον κώδικα της, μακάρι να κάνω λάθος,γιαυτό και οι custom rom,kernel πλέον έχουν πολλά προβλήματα εδώ στο nexus 6p με pure nexus που επιναν νερό στο όνομα της όσο καιρό την χρησιμοποίησα όλο και κάποιο διαφορετικό πρόβλημα θα είχα μετά από update

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως με 3.2.6 και elementalx το τηλεφωνο πεταει. Kαι κατι ακομα, στην περιοχη που ειμαι δεν εβλεπα σχεδον ποτε LTE με τον kernel απο χθες βλεπω συχνα πυκνα!:)

 

tsiftsism

ηταν η σωστη εκδοση του kernel? Για δες μηπως φλασσαρες κατι λαθος? Ηταν για cm?:!:

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Ε ας το κλειδώσει και η google να πάρουμε κανένα 3210 μετά να έχουμε και το κεφάλι μας ήσυχο.

 

υγ κατάφερε κανείς να δουλέψει το substratum?

Edited by johny_pl
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Μάνο ο κώδικας της Google έχει γίνει πλέον πιο περιπλοκος και από τα λίγα που καταλαβαίνω δεν αργεί να έρθει ο καιρός που θα κλειδώσει τον κώδικα της, μακάρι να κάνω λάθος,γιαυτό και οι custom rom,kernel πλέον έχουν πολλά προβλήματα εδώ στο nexus 6p με pure nexus που επιναν νερό στο όνομα της όσο καιρό την χρησιμοποίησα όλο και κάποιο διαφορετικό πρόβλημα θα είχα μετά από update

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βαγγέλη δεν ξέρω αν θα γίνει αυτό που λες, ή το πότε. Σίγουρα αυτό δεν είναι πάντως στην λογική της Google για ένα 'ανοιχτό' σύστημα/λογισμικό.

Εμένα το μυαλό μου πάντως πήγε ότι ίσως να έχουν αλλάξει τα commits του kernel στην τελευταία Nightly και ότι απλά ο δημιουργός του Elemental δεν πρόλαβε να βγάλει καινούρια έκδοση που να τα έχει συμπεριλάβει. Αλλά και πάλι έχω τις αμφιβολίες μου επειδή σ' αυτή την περίπτωση θα περιμένα να μην ανοίγει το κινητό, να πέσει σε boot loop, και όχι να κάνει soft reboot κατά την εισερχόμενη κλήση.

Επιπλέον, το ίδιο ακριβώς πρόβλημα εμφανιζόταν σε 2 διαφορετικούς custom kernel.

 

tsiftsism

ηταν η σωστη εκδοση του kernel? Για δες μηπως φλασσαρες κατι λαθος? Ηταν για cm?:!:

 

Φυσικά και flashαρα την σωστή έκδοση, αυτήν για την CM13, και όχι για την Oxygen.

 

Όπως και να 'χει θα παραμείνω έτσι μέχρι και τις 6-7/10 όπου θα flashάρω την rom ξανά για να πάρω το security patch του Οκτωβρίου. Εκεί θα ξαναπεράσω τον Elemental αφού έχω πάρει νωρίτερα έναν nand backup.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι το *launch* wakelock?τραβάει πάρα πολύ από ότι βλέπω
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

το έκανα λιμιτ μέσω amplify να δω τι θα γίνει. Edited by johny_pl
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εφόσον γίνει root μετά θα παίρνει OTA τις αναβαθμίσεις η θα πρέπει να γίνονται χειροκίνητα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ είναι σε 3.2.6 με dirty flash έχω πρόβληματα με το LTE. Εκει που έχω πέφτει σε 2g ή 3g. Λέτε να κάνω Clean flash της Oxygen η να πάω Resurrection remix? Καμία άλλη πρόταση;
Link to comment
Share on other sites

Ενώ είναι σε 3.2.6 με dirty flash έχω πρόβληματα με το LTE. Εκει που έχω πέφτει σε 2g ή 3g. Λέτε να κάνω Clean flash της Oxygen η να πάω Resurrection remix? Καμία άλλη πρόταση;

 

βάλε την community της Oneplus, την 3.5.2.

Μπαίνει με dirty flash, παίζει μια χαρά σε μένα από όταν βγήκε..

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

μια φορά δοκίμασα 4g με την RR και ήταν άψογο, δεν είχα κανένα θέμα ούτε battery drain ούτε έχανε το σήμα.για να μην σε πάρω στο λαιμό μου όμως μιας και ήταν μια φορά μόνο, κάτσε να σου απαντήσει κανείς άλλος.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα είμαστε από τους τυχερούς, (Nougat_) οι πρώτοι που θα δουν το νέο update.

Από σήμερα βλέπω γίνετε πολύ συζήτηση , ότι η oneplus έχει ετοιμάσει το νέο λειτουργικό και θα το δούμε πολύ σύντομα και στα τυηλέφωνα μας.

Αλλη μια πρωτιά για την oneplus...

 

που είδες την συζήτηση;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μ ήρθε αναβάθμιση σε 3.5.3 κατεβαζω !

Και εγώ...

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160928/7e2fa90b8c09c2c99460a7f8874756c6.jpg

 

Sent from my OnePlus 3

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές μέρες "δοκιμής" της 3.2.6 τολμώ να πω ότι υπάρχει σαφής βελτίωση της μπαταρίας. Κάποιες μέρες όταν το λιώνω χρειάζεται βέβαια επιπλέον φόρτιση, αλλά αρκετά συχνά φτάνω 8 το βράδυ με 50% κάτι που ποτέ δε συνέβαινε με προηγούμενες εκδόσεις.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...