Jump to content

[OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανέλπιστα καλό το pie! Ήδη είχε ξεκινήσει να λαγκαρει το κινητό και ήμουν αποφασισμένος να κάνω reset με την ευκαιρία του upgrade σε pie αλλά έτσι όπως πάει νομίζω πως δε χρειάζεται. Πέρα από την απόδοση που είναι ανέλπιστα καλή το pie είναι μικρό αλλά ουσιαστικό upgrade. Ομορφότερο, καλύτερα notifications, media volume σαν default επιλογή όταν αλλάζεις τον ήχο, μεγεθυντικός φακός στον κέρσορα, πιο εύχρηστα Settings και άλλες μικρες βελτιώσεις

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει κάποια ανεπαίσθητα bugaκια αλλά εκτός ότι στρώνει με την χρήση. Ελπίζω να έρθει κ update που να τα φιξαρει τελείως. Όπως κ να χει η OnePlus ξηγηθηκε κ υποστήριξε ίσως την καλύτερη της συσκευή μετά το op1. Όσοι το σκέφτεστε μετακομίστε στην 9.0. Κ το κινητό θα ναι σαν καινούργο!
Link to comment
Share on other sites

Σας ήρθε η αναβάθμιση η την κάνατε εσείς ;

Ρωτάω γιατί στο δικό μου (3T) δεν έχει έρθει ακόμη.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Σας ήρθε η αναβάθμιση η την κάνατε εσείς ;

Ρωτάω γιατί στο δικό μου (3T) δεν έχει έρθει ακόμη.

 

Εγώ πέρασα μόνος μου το stable zip. Έχω op3. Δεν μου είχε έρθει κάτι στο updater διότι ήμουν στο beta πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κάποιος την 9 pie ΟΤΑ?

 

Με το Oxygen Updater μόλις μου ήρθε η 9.0.3 (μεγεθος 1624 MB) :)

Soyons réalistes, nous demandons l'impossible!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους

 

Σήμερα μου ήρθε με ΟΤΑ η 9άρα (pie) και περιμένει να την εγκαταστήσω.

 

Εγώ φοράω την Α3003_16_181206 (android 8.1) με custom twrp και magisk

Ερώτηση: 1. Όταν θα μπει η 9άρα, θα μου κάνει full wipe; Να πάρω backup τα πάντα πριν το κάνω;

2. Αν δεν κάνει full wipe και θέλω να το κάνω εγώ, μιας και είμαι πολύ καιρό χωρίς format, πώς θα το κάνω; Θα πρέπει να την κατεβάσω πρώτα και μετά να την βάλω σε usb;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους

 

Σήμερα μου ήρθε με ΟΤΑ η 9άρα (pie) και περιμένει να την εγκαταστήσω.

 

Εγώ φοράω την Α3003_16_181206 (android 8.1) με custom twrp και magisk

Ερώτηση: 1. Όταν θα μπει η 9άρα, θα μου κάνει full wipe; Να πάρω backup τα πάντα πριν το κάνω;

2. Αν δεν κάνει full wipe και θέλω να το κάνω εγώ, μιας και είμαι πολύ καιρό χωρίς format, πώς θα το κάνω; Θα πρέπει να την κατεβάσω πρώτα και μετά να την βάλω σε usb;[/quote

 

Εισαι encrypted ή decrypted?

Link to comment
Share on other sites

"Εισαι encrypted ή decrypted?"

 

 

Είμαι decrypted

 

Ωραία. Θα σου πω πώς το κάνω εγώ στο OP5 που είμαι επίσης decrypted. Φανταζομαο δεν διαφέρει.

 

- boot to twrp

- flash latest magisk uninstaller

- wipe cache, dalvic cache, data, system

- στο σημείο αυτό ενδέχεται να χρειαστεί αυτό επειδή πας από Oreo σε pie. Κάντο για σιγουριά. Format data, type yes.

- flash OOS zip

- flash again twrp (μέσα από το ίδιο το twrp, όχι από υπολογιστή)

- reboot to twrp

- flash latest stable magisk zip

- flash no verity file (για να παραμείνεις decrypted)

- wipe cache

- reboot system

 

Έτσι το κάνω πάντα εγώ. Απλά το ποιο είναι το σωστό twrp και το σωστό no verity file για την συσκευή σου, φαντάζομαι θα μπορούν να βοηθήσουν οι κάτοχοι ή να ρίξεις μια ματιά στο xda.

Edited by maria_1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Θα σου πω πώς το κάνω εγώ στο OP5 που είμαι επίσης decrypted. Φανταζομαο δεν διαφέρει.

 

Έτσι το κάνω πάντα εγώ. Απλά το ποιο είναι το σωστό twrp και το σωστό no verity file για την συσκευή σου, φαντάζομαι θα μπορούν να βοηθήσουν οι κάτοχοι ή να ρίξεις μια ματιά στο xda.

 

Καταρχάς χίλια ευχαριστω για τη βοήθεια. Η follow up ερωτηση είναι: Τα αρχεία "OOS.zip" "no verity file" και "twrp" θα τα έχω αποθηκευμένα σε κάποιο usb να υποθέσω και από εκεί θα τα τρέχω; Το twrp γιατί να το ξαναφλασάρω;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς χίλια ευχαριστω για τη βοήθεια. Η follow up ερωτηση είναι: Τα αρχεία "OOS.zip" "no verity file" και "twrp" θα τα έχω αποθηκευμένα σε κάποιο usb να υποθέσω και από εκεί θα τα τρέχω; Το twrp γιατί να το ξαναφλασάρω;

 

Μη το συζητάς, γι αυτό είναι το forum!

Το twrp αν δεν το ξαναφλασαρεις στο καπάκι μετά τη ρομ, θα περαστεί η μαμά recovery και θα χάσεις το twrp. Μετά δεν θα μπορείς να φλασαρεις magisk ούτε να έχεις φυσικά custom recovery. Άρα οπωσδήποτε το ξαναφλασαρεις.

Όλα τα αρχεία εγώ τα έχω πάντα μέσα στο κινητό απλά. Τα βλέπει το twrp κανονικά. Ριξτα όλα στα downloads απλά για να μην τα ψάχνεις. Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ USB και δεν είχα πρόβλημα.

Αρκεί να έχεις τις σωστές εκδόσεις twrp και no verity.

 

 

Στα βήματα πιο πάνω πρόσθεσα και το format Data, γιατί ακούγεται συχνά ότι αν δεν το κάνεις δεν θα μπορείς να μπουτάρεις (λόγω μετάβασης από Oreo)

Edited by maria_1
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα αρχεία εγώ τα έχω πάντα μέσα στο κινητό απλά. Τα βλέπει το twrp κανονικά. Ριξτα όλα στα downloads απλά για να μην τα ψάχνεις. Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ USB και δεν είχα πρόβλημα.

Αρκεί να έχεις τις σωστές εκδόσεις twrp και no verity.

 

 

Στα βήματα πιο πάνω πρόσθεσα και το format Data, γιατί ακούγεται συχνά ότι αν δεν το κάνεις δεν θα μπορείς να μπουτάρεις (λόγω μετάβασης από Oreo)

 

Απλά ρωτάω γιατί η λογική μου, μου λέει ότι οταν θα κάνω format data, όλα αυτά τα αρχεία που θα χρειαστώ για να φλασάρω OOS και twrp θα σβηστούν... Γι' αυτό και ανέφερα το usb stick

Link to comment
Share on other sites

Απλά ρωτάω γιατί η λογική μου, μου λέει ότι οταν θα κάνω format data, όλα αυτά τα αρχεία που θα χρειαστώ για να φλασάρω OOS και twrp θα σβηστούν... Γι' αυτό και ανέφερα το usb stick

 

Α ναι, εγώ εννοούσα αρχικα χωρίς format data , μόνο wipe data. Αλλά επειδή ακούγεται πολύ ότι από Oreo σε pie θελει format data, καλύτερα να το κανεις. Για αυτό το πρόσθεσα και πιο πάνω.

Σε αυτή την περίπτωση , σίγουρα θα χρειαστεί είτε να τα περάσεις πάλι μέσα από υπολογιστή, είτε από USB.

Με μια γρήγορη ματιά xda, είδα ότι θέλει twrp 3.3.1 που είναι πρόσφατη έκδοση. Άρα κανε πρώτα αναβάθμιση twrp...

Link to comment
Share on other sites

Α ναι, εγώ εννοούσα αρχικα χωρίς format data , μόνο wipe data. Αλλά επειδή ακούγεται πολύ ότι από Oreo σε pie θελει format data, καλύτερα να το κανεις. Για αυτό το πρόσθεσα και πιο πάνω.

Σε αυτή την περίπτωση , σίγουρα θα χρειαστεί είτε να τα περάσεις πάλι μέσα από υπολογιστή, είτε από USB.

Με μια γρήγορη ματιά xda, είδα ότι θέλει twrp 3.3.1 που είναι πρόσφατη έκδοση. Άρα κανε πρώτα αναβάθμιση twrp...

 

Χίλια ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ και πάλι

Δεν κάνει τίποτα, ελπίζω να πάνε όλα καλά! Πραγματικά αξίζει η αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, μου ηρθε και εμενα η αναβαθμιση στο oneplus 3 αλλα για καποιο περιεργο λογο ενω κανει κανονικα την ληψη και τα υπολοιπα οταν φτανει στο updating μου βγαζει failed και rebbot. κατεβασα και το app της Oxygen δοκιμασα και απο εκει να κανω ληψη το zip αρχειο πηγα στην τοπικη αναβαθμιση γι ληψη και εκανε ακριβως το ιδιο. Δεν ξερω γιατι εχει φαει τετοιο κολλημα, πρωτη φορα το κανει αυτο. Τις προηγουμενες αναβαθμισεις τις ειχε κανει κανονικα. Καμια ιδεα τι μπορει να παιζει και τι μπορω να κανω; Δεν το εχω ρουταρει!
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σε Android 8.0 θα χρειαστείς επαναφορά εργοστασιακών...το ιδιο μου εκανε κ εμένα κ παρολο πιυ εκανα την διαδικασία μεσω TWRP...ενω φαινόταν οτι ολοκληρώνε επιτυχημένα την εγκατάσταση στην πρώτη επανεκκίνηση μου εβγαζε οτι δεν μπορούσε να αποκρυπτογραφήσει την συσκευή κ έκανε επανεκκίνηση.

Αναγκαστικα κ έσβησα τα πάντα μεσω TWRP (system, data,cache) και περασα την 9ρα(twrp image,oos zip k magisk zip) με otg φλασακι κ ολα καλα

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σε Android 8.0 θα χρειαστείς επαναφορά εργοστασιακών...το ιδιο μου εκανε κ εμένα κ παρολο πιυ εκανα την διαδικασία μεσω TWRP...ενω φαινόταν οτι ολοκληρώνε επιτυχημένα την εγκατάσταση στην πρώτη επανεκκίνηση μου εβγαζε οτι δεν μπορούσε να αποκρυπτογραφήσει την συσκευή κ έκανε επανεκκίνηση.

Αναγκαστικα κ έσβησα τα πάντα μεσω TWRP (system, data,cache) και περασα την 9ρα(twrp image,oos zip k magisk zip) με otg φλασακι κ ολα καλα

 

Kαλημερα, ναι με την μαμα ειμαι, Android 8.0.0 ( 0xygenOS 5.0.8) σκεφτομουν να μπω σε recovery και να σβησω μονο cache και dalvik cache) αν δεν την κανει και ετσι θα κοιταξω να την φλασαρω. Πολυ μας ταλαιπωρουν διαβαζω οτι πολλοι εχουν το ιδιο προβλημα.

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα περάσει την open beta πάνω από την Oreo χωρίς να κάνω full wipe, και μετά ήρθε και OTA η stable Pie.

 

Μήπως πριν κάνετε την φτάσετε σε σημείο να κάνετε full wipe, να δοκιμάσετε να βρείτε τα .zip αρχεία της beta και της stable, και να τα εγκαταστήστε μόνοι σας;

 

Sent from my Huawei Mate P20 Pro using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι θέμα bootloader. Όποιος έχει κάνει unlock bootloader δεν μπορεί να αναβαθμισει μέσω μαμά recovery έτσι απλα, όπως πριν. Βγάζει fail. Χρειάζεται να φλασαρει μέσω twrp.

Όποιος δεν έχει κάνει unlock bootloader, δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα.

 

Τα ίδια θέματα υπήρχαν και τον Δεκέμβριο στο OP5 κατά την αναβάθμιση από Oreo σε pie.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι θέμα bootloader. Όποιος έχει κάνει unlock bootloader δεν μπορεί να αναβαθμισει μέσω μαμά recovery έτσι απλα, όπως πριν. Βγάζει fail. Χρειάζεται να φλασαρει μέσω twrp.

Όποιος δεν έχει κάνει unlock bootloader, δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα.

 

Τα ίδια θέματα υπήρχαν και τον Δεκέμβριο στο OP5 κατά την αναβάθμιση από Oreo σε pie.

 

Αυτο δεν μπορω να καταλαβω και εγω, τοτε γιατι την εστειλαν? Ο bootloader ειναι ηδη ξεκλειδωτος απο μονος του, Αυτο γραφει κι ολας πριν κανεις την ληψη. Eγω το ΟP 3 απο τοτε που μου το ειχαν κανει δωρο δεν ειχα ασχοληθει ουτε να το ρουταρω ουτε να φλασαρω καποια αλλη rom, πλεον το εχω σαν δευτερη συσκευη. Αλλα ειναι τρελο να εχεις το update και να μην μπορεις να το κανεις. Οποτε η μονη λυση ειναι να το ρουταρω και να το φλασαρω μεσω twrp?

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ είχα περάσει την open beta πάνω από την Oreo χωρίς να κάνω full wipe, και μετά ήρθε και OTA η stable Pie.

 

Μήπως πριν κάνετε την φτάσετε σε σημείο να κάνετε full wipe, να δοκιμάσετε να βρείτε τα .zip αρχεία της beta και της stable, και να τα εγκαταστήστε μόνοι σας;

 

Nα την εγκαταστησω, αλλα γιατι να κατεβασω και την beta αφου εχουν στειλει την stable?

To zip αρχειο το εχω οταν δοκιμασα να κανω ληψη και μεσω του Oxygen updater ελεγα μηπως δοκιμαζα και μεσω recovery!

Παντως πρωτη φορα το εχω δει αυτο ελπιζω τουλαχιστον να μην εχει θεματακια η pie.

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Nα την εγκαταστησω, αλλα γιατι να κατεβασω και την beta αφου εχουν στειλει την stable?

 

To zip αρχειο το εχω οταν δοκιμασα να κανω ληψη και μεσω του Oxygen updater ελεγα μηπως δοκιμαζα και μεσω recovery!

 

Παντως πρωτη φορα το εχω δει αυτο ελπιζω τουλαχιστον να μην εχει θεματακια η pie.

 

Πρότεινα να περάσετε και την Beta γιατί έτσι γνωρίζω ότι δουλεύει 100%.

 

Εσύ αν θέλεις δοκίμαζε το zip της stable και δοκίμασε.

 

Sent from my Huawei Mate P20 Pro using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν μπορω να καταλαβω και εγω, τοτε γιατι την εστειλαν? Ο bootloader ειναι ηδη ξεκλειδωτος απο μονος του, Αυτο γραφει κι ολας πριν κανεις την ληψη. Eγω το ΟP 3 απο τοτε που μου το ειχαν κανει δωρο δεν ειχα ασχοληθει ουτε να το ρουταρω ουτε να φλασαρω καποια αλλη rom, πλεον το εχω σαν δευτερη συσκευη. Αλλα ειναι τρελο να εχεις το update και να μην μπορεις να το κανεις. Οποτε η μονη λυση ειναι να το ρουταρω και να το φλασαρω μεσω twrp?

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ είχα περάσει την open beta πάνω από την Oreo χωρίς να κάνω full wipe, και μετά ήρθε και OTA η stable Pie.

 

Μήπως πριν κάνετε την φτάσετε σε σημείο να κάνετε full wipe, να δοκιμάσετε να βρείτε τα .zip αρχεία της beta και της stable, και να τα εγκαταστήστε μόνοι σας;

 

Nα την εγκαταστησω, αλλα γιατι να κατεβασω και την beta αφου εχουν στειλει την stable?

To zip αρχειο το εχω οταν δοκιμασα να κανω ληψη και μεσω του Oxygen updater ελεγα μηπως δοκιμαζα και μεσω recovery!

Παντως πρωτη φορα το εχω δει αυτο ελπιζω τουλαχιστον να μην εχει θεματακια η pie.

 

Ο bootloader δεν είναι καθόλου ξεκλειδωτος από μόνος του. Η OnePlus σου το κάνει πολύ εύκολο να το ξεκλειδώσεις αν θέλεις, χωρίς να χάνεις εγγύηση, όμως όταν παραλαμβάνεις το κινητό είναι κλειδωμένος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν μπορω να καταλαβω και εγω, τοτε γιατι την εστειλαν? Ο bootloader ειναι ηδη ξεκλειδωτος απο μονος του, Αυτο γραφει κι ολας πριν κανεις την ληψη. Eγω το ΟP 3 απο τοτε που μου το ειχαν κανει δωρο δεν ειχα ασχοληθει ουτε να το ρουταρω ουτε να φλασαρω καποια αλλη rom, πλεον το εχω σαν δευτερη συσκευη. Αλλα ειναι τρελο να εχεις το update και να μην μπορεις να το κανεις. Οποτε η μονη λυση ειναι να το ρουταρω και να το φλασαρω μεσω twrp?

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ο bootloader δεν είναι καθόλου ξεκλειδωτος από μόνος του. Η OnePlus σου το κάνει πολύ εύκολο να το ξεκλειδώσεις αν θέλεις, χωρίς να χάνεις εγγύηση, όμως όταν παραλαμβάνεις το κινητό είναι κλειδωμένος.

Τι να πω εμενα ξεκλειδωτο booloader μου δειχνει, οπως προανεφερα δεν εχω ασχοληθει πολυ,

μου το ειχαν δωσει, εκτος αν το ειχε ξεκλειδωσει ο πρωτος κατοχος γιατι το ειχε ρουτ.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Μακαρι να καταφερω να την κανω!

Despina!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...