Jump to content

[OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


alex_gate_7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικά υπάρχει τρόπος για φωτογραφία καλουντος σε πλήρη οθόνη και αυξανόμενη ένταση στο κουδουνισμα?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

νομίζω με gravity box

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασα και Γαλλία και Καναδά αλλά δεν εμφανίζει τίποτα...

 

μήπως έχεις χαμηλή μπαταρία; Για δοκίμασε και UK.

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πέρασα από χθες την community. Δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα εκτός ότι στην πρώτη φορά που άνοιξε δεν δούλευε η αρχική οθόνη (ήταν μαύρη) και μόνο που μπορούσα να μπω ρυθμίσεις και πρόσφατες εφαρμογές. Μετά από 2 επανεκκινήσεις έστρωσε.

 

Πως γίνεται να έχει τόσο μεγάλη διαφορά η μπαταρία με την official? Δεν μπορώ να καταλάβω τι μλκία έχουν κάνει. 3,5 ώρες SoT από χθες το βράδυ και ακόμα είμαι στο 45% από το 95% που άνοιξε. Απίστευτα πράγματα...

 

Προφανώς για την μπαταρία και μόνο αξίζει και τις επόμενες μέρες θα μείνω με αυτή...

 

Εγώ πάντως 3 μέρες με την community έχω αντίθετα αποτελέσματα σε σχέση με την official ...ή μπαταρία φεύγει νερό και την νύχτα σε 6-7 ώρες χάνω 20-25% ενώ με την 3.2.6 max 5%..

Θα την αφήσω καμμιά εβδομάδα ακόμα μπας κ στρώσει αλλιώς θα ξανγυρισω official.

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως 3 μέρες με την community...

 

εγώ από την official ήρθα στην community και λύθηκαν όλα!

Μήπως δεν έχεις κάνει clear cache; Αν θες, ρίξε ένα factory reset να "καθαρίσουν" οι εφαρμογές.. μετά θα'σαι αστέρι! Εγώ σήμερα το φόρτισα ξανά, ενώ είχε να μπει από την Παρασκευή το βράδυ.. 6:30 SOT μου έβγαλε..

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά την πρώτη φόρτιση με την community ξαναγύρισε στα ίδια... Προφανώς κάτι ενεργοποιείται και τρέχει πίσω... Δεν έχω αλλάξει τίποτα... Την μία μέρα έβγαλε 5+ SoT με την νύχτα να μου καίει 5%, ενώ από χθες το βράδυ ξύπνησα στο 40% με 1:20 SoT ενώ την νύχτα μου έφαγε 20%.... Στην κατανάλωση δεν μου δείχνει κάτι υπερβολικό, Android OS, Android System και Screen είναι τα πρώτα με παρόμοια κατανάλωση...

 

Το μόνο διαφορετικό ανάμεσα στις δύο φορτίσεις ήταν το bluetooth αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να τρώει τρεις φορές ταχύτερα την μπαταρία το bt...

 

Οπότε δεν έφταιγε η OxygenOS λογικά... Θα κάνω ένα factory reset το απόγευμα να δω... Αλλά δεν είναι λύση το Factory reset να πρέπει να ξαναστήνω το κινητό ένα δίωρο...

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

πολύ δύσκολο να βρεις τι ρουφάει μπαταρία χωρίς root και wakelock detector.γύρω στο 2% χάνω το βράδυ σε ότι και αν δοκίμασα
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα βάλω την OxygenOS ή θα κρατήσω την community build.. .

 

Τι γνώμες έχετε εσείς που έχετε δοκιμάσει και τα δύο?

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

εγώ από την official ήρθα στην community και λύθηκαν όλα!

Μήπως δεν έχεις κάνει clear cache; Αν θες, ρίξε ένα factory reset να "καθαρίσουν" οι εφαρμογές.. μετά θα'σαι αστέρι! Εγώ σήμερα το φόρτισα ξανά, ενώ είχε να μπει από την Παρασκευή το βράδυ.. 6:30 SOT μου έβγαλε..

 

Έκανα clear cache αμέσως.τωρα factory reset να σου πω την αλήθεια βαριέμαι να κάνω πάλι.!θα το αφήσω όπως έχει και βλέπουμε.θα κουβαλαμε φορτιστής μαζί!!:lol:

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

εγώ ποτέ δεν είμαι ευχαριστημένος η αλήθεια είναι και με τίποτα, πάντα κάτι θα μου λείπει.Αλλά γενικά είμαι και περίεργος.Μου λείπει ας πούμε το asceding ringtone των aosp που δεν βαράει στα τέρματα και να πεθάνεις απο καρδιά, αλλά ούτε υπάρχει θέμα να μην ακούσεις σε φασαρία.Η φωτογραφία επαφής σε πλήρη οθόνη οκ είναι ωραίο future αλλά δεν με τρελαίνει και τόσο, δεν είναι κάτι χρήσιμο.Το ίδιο και τα cm themes, είναι ωραία αλλά ζω και χωρίς αυτά.

 

Από την άλλη σε μια aosp μου λείπει το 60fps video recording που θα τραβήξω 2-3 φορές το χρόνο :lol:

 

 

τώρα ανάμεσα στις 2 ''επίσημες'' θα προτιμήσω την community build, λόγο των άμεσων security patch, τις έξτρα ρυθμίσεις για doze και νομίζω πιο γρήγορες αναβαθμίσεις.κατα τα άλλα νομίζω δεν έχουν τρελές διαφορές.

 

λογικά εγώ θα γυρίσω σε aosp ξανά εκτός αν φτιάξει το ascending ringtone στο gravity box.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα... Το είχα πετύχει και για άλλες συσκευές σχετικά με το decryption unsuccessful...

Μόλις πάω να κάνω factory reset μου πετάει μου ζητάει πάλι τον κωδικό:

 

http://i797.photobucket.com/albums/yy259/alexgate7/WIN_20161003_11_06_00_Pro_zpsdmayxnzw.jpg

 

βάζω πχ τον κωδικό του op3 και μετά μου βγάζει αυτό και με γυρνάει πάλι στην πρώτη εικόνα:

 

http://i797.photobucket.com/albums/yy259/alexgate7/WIN_20161003_11_06_50_Pro_zpsxlxps03p.jpg

 

 

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω ούτε reset, ούτε ν μπω πχ σε recovery mode... Καμία λύση?

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω εδώ μέσα για 2% draining την νύχτα. Τρελό νούμερο.

Είτε έχω κάποιο πρόβλημα με όλα τα κινητά μου ή έχω περισσότερους συγχρονισμούς να τρέχουν από εσάς και βλέπω μεγαλύτερα νούμερα.

 

Αν δω το πρωί 2% θα πιστέψω ότι μπήκε το κινητό από μόνο του σε airplane mode!!

 

Sent from my Oneplus One using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

πάντα airplane mode το έχω όταν κοιμάμαι αλλά ποτέ δεν κλείνω συγχρονισμό και εχω 5 μεηλ.

 

στο g3 όπως το άφηνα έτσι το έβρισκα.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω εδώ μέσα για 2% draining την νύχτα. Τρελό νούμερο.

Είτε έχω κάποιο πρόβλημα με όλα τα κινητά μου ή έχω περισσότερους συγχρονισμούς να τρέχουν από εσάς και βλέπω μεγαλύτερα νούμερα.

 

Αν δω το πρωί 2% θα πιστέψω ότι μπήκε το κινητό από μόνο του σε airplane mode!!

 

Sent from my Oneplus One using Tapatalk

Εγώ εχθές το έβγαλα στις 1:00 τη νύχτα από την πρίζα και αμέσως έπεσα για ύπνο... Ανοιχτοί συγχρονισμοί και wifi και το πρωί ξύπνησα με 99%... Φυσικά έτυχε να μην έχω καμία ειδοποίηση και δεν ανάβε το led... Έχω τη Freedom 1.5.1 (3.2.6)...

Edited by XmotoX
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχθές το έβγαλα στις 1:00 τη νύχτα από την πρίζα και αμέσως έπεσα για ύπνο... Ανοιχτοί συγχρονισμοί και wifi και το πρωί ξύπνησα με 99%... Φυσικά έτυχε να μην έχω καμία ειδοποίηση και δεν ανάβε το led... Έχω τη Freedom 1.5.1 (3.2.6)...

 

Εγώ χάνω πλέον μέσο όρο 20%την νύχτα δλδ μέσα σε ένα 6ωρο..και θερμοκρασία παίζει μόνιμα 28-36.γ κάτι δεν μπορώ να ανεβασω screenshot ??για να σας δείξω συμπεριφορά μπαταρίας...πέσανε και στις 4 sot ..

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χάνω πλέον μέσο όρο 20%την νύχτα δλδ μέσα σε ένα 6ωρο..και θερμοκρασία παίζει μόνιμα 28-36.γ κάτι δεν μπορώ να ανεβασω screenshot ??για να σας δείξω συμπεριφορά μπαταρίας...πέσανε και στις 4 sot ..

 

αν είσαι με community, το screenshot είναι με τα 3 δάχτυλα ταυτόχρονα ένα κάθετο τράβηγμα.

Παιδιά εγώ ό,τι drains είχα τη νύχτα (100-60% σε 6ωρο) διορθώθηκαν με το που πέρασα την 3.5.3. Πλέον τη νύχτα, με airplane mode και μόνο wifi, χάνω 2-3%. Και με ανοιχτό τηλ, δεν χάνω πάνω από 5%.

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ξέρετε πάντως τρελή μπαταρία τρώνε το Google now και όλες οι υπόλοιπες εφαρμογές της Google γενικά ! Όπως φυσικα και το fb messenger . Για Instagram δεν είμαι και πολύ σίγουρος αν τρώει πολύ μπαταρία ! Και γω είμαι ευχαριστημένος με μπαταρία έχω community build 3.5.3 και 6+ sot μεσο όρο !
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και γω είμαι ευχαριστημένος με μπαταρία έχω community build 3.5.3 και 6+ sot μεσο όρο !

 

μόλις κατάφερα κι 7άρι, για πρώτη φορά :D

http://image.prntscr.com/image/7b41c4e03d504c61ba2c7916b26cb1f7.jpeghttp://image.prntscr.com/image/7df8ae6ee63747d99ff9da84e094db1a.jpeg

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα εχθές το τηλέφωνο και είμαι σε φάση σεταρισματος. Τελικά ποια είναι καλύτερη ROM ; 3.5.3 ή 3.2.7 ;

Απ'οτι έχω καταλάβει ,η community είναι ελαφρώς ποιό πλούσια σε επιλογές;

Επίσης ... Η μία μπορεί να περαστεί πάνω από την άλλη χωρίς πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Από την 3.2.7 μπορείς να πας στην 3.5.3, στο αντίστροφο μάλλον θα έχεις θέμα.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Στο changelog της 3.5.3 πάντως έγραφαν πως λύθηκε το πρόβλημα της επιστροφής σε OxygenOS...

 

Από την community έχω κάποια παράπονα κυρίως γιατί έχουν αφαιρέσει κάποια πραγματάκια που ήθελα:

1) Η επιλογή στις ρυθμίσεις ώστε να εμφανίζονται στο πάνω μέρος μόνο όσα σύμβολα θες. Πχ εγώ δεν θέλω το ξυπνητήρι να εμφανίζεται. Ξέρω πως κάθε μέρα έχω ξυπνητήρι :lol: :p

2) Στο Action Center οι επιλογές από 8 έχουν γίνει 6 χωρίς δυνατότητα επέκτασης ή κάτι τέτοιο... Δεν είχε λογική από την στιγμή που πρόσθεσαν δυνατότητες (πχ Lock Buttons που είναι χρήσιμο, Αλλαγή SIM για data, Battery Saver) να μειώσουν τα tiles που μπορείς να έχεις. Ενώ το lock buttons μου αρέσει και θέλω να το χρησιμοποιώ δεν έχω «χώρο» να το βάλω... Επίσης αφαίρεσαν από το Action Center την δυνατότητα συντόμευσης για Cast, χωρίς κάποιο λόγο, οπότε θα πρέπει να ψάχνω μέσα στις ρυθμίσεις κάθε φορά που το θέλω...

3) Το είχα αναφέρει και στο review. Ο launcer της 1+ αξίζει κυρίως λόγω του SELF, αλλά πρέπει να δώσουν επιπλέον δυνατότητες όπως να βάλεις σε μία σειρά 5 εικονίδια αντί για 4 που είναι το max. Σε 5,5" οθόνη δεν είναι τίποτα φοβερό.

4) Τέλος και εξίσου σημαντικό, μόλις κατεβάζεις την κουρτίνα του Action Center δεν υπάρχει πλέον το ποσοστό της μπαταρίας που σε οδηγούσε αυτόματα στα στατιστικά κατανάλωσης.

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Στο changelog της 3.5.3 πάντως έγραφαν πως λύθηκε το πρόβλημα της επιστροφής σε OxygenOS...

 

Από την community έχω κάποια παράπονα κυρίως γιατί έχουν αφαιρέσει κάποια πραγματάκια που ήθελα:

1) Η επιλογή στις ρυθμίσεις ώστε να εμφανίζονται στο πάνω μέρος μόνο όσα σύμβολα θες. Πχ εγώ δεν θέλω το ξυπνητήρι να εμφανίζεται. Ξέρω πως κάθε μέρα έχω ξυπνητήρι :lol: :p

4) Τέλος και εξίσου σημαντικό, μόλις κατεβάζεις την κουρτίνα του Action Center δεν υπάρχει πλέον το ποσοστό της μπαταρίας που σε οδηγούσε αυτόματα στα στατιστικά κατανάλωσης.

 

1) τράβα το συρτάρι από πάνω. Βάλε το δάχτυλό σου παρατεταμένα στο "παξιμαδάκι". Με το που "γυρίσει", μπες μέσα στις ρυθμίσεις και πήγαινε τέρμα κάτω στο ui tuner. Εκεί θα βρεις αυτό που θες..

4) το μόνο που παρατήρησα σαν διαφορά.. με χάλασε λίγο, αλλά οκ, δε με νοιάζει πραγματικά.. η μπαταρία έστρωσε τόσο που δεν την κοιτάω καν

http://image.prntscr.com/image/4a8c53c531ad46bb83cfbc20ce53e8bb.jpeg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 3] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...