Jump to content

Ξένες γλώσσες


Φίλιππος
 Κοινοποίηση

Ποιες ξένες γλώσσες μιλάτε;  

684 members have voted

  1. 1. Ποιες ξένες γλώσσες μιλάτε;

    • Αγγλικά
      337
    • Γερμανικά
      108
    • Γαλλικά
      106
    • Ιταλικά
      46
    • Ισπανικά
      34
    • Αλβανικά
      10
    • Άλλη / Άλλες
      43


Recommended Posts

Βασικα να παω να τα παρω απο το φροντιστηριο ειναι αδυνατο. Αν γινονταν αλλωστε θα τα ειχα παρει ηδη. Οποτε το μονο που μενει ειναι να μου τα ξανα στειλουν απο Αγγλια κ Αμερικη. Πως ομως; :confused:

 

Οταν λες θα εχουν διαφορες; Στην εμφανιση κ μονο;

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 347
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασικα επικοινωνεις με τα γραφεια τους στην ελλαδα και θα σε βοηθησουν!!!

Οι διαφορες θα ειναι στην εμφανιση!!!

Πχ του Κεμπριτζ που ξερω δε θα εχει εκεινη την ασημια λωριδα στ'αριστερα!!!!:!:

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Πχ του Κεμπριτζ που ξερω δε θα εχει εκεινη την ασημια λωριδα στ'αριστερα!!!!:!:

 

E αμα δεν εχει αυτην, τι να το κανω; :p

Ευχαριστω ρε φιλε. Θα προσπαθησω να επικοινωνισω μαζι τους.

 

Παραλληλα αν καποιος αλλος μπορει να βοηθησει επιπλεον, ας μη διστασει :)

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Αγγλικά, Γαλλικά - τα οποία όμως έχω καιρό να μιλήσω - Ιταλικά και όσα θυμάμαι από τρία χρόνια εντατικό φροντιστήριο στα Ρώσικα....

Γιώργος

Galaxy s9+

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω... Φανταζομαι για να βγαζουν και χωρις αυτην θα εχουν και αλλους τροπους...!!;)

Παιδια ετσι εμαθα και εχω ακουσει... Απλα μην το δενετε κομπο γιατι -ευτυχως- δεν ξερω απο πρωτο χερι....!!:!: ;)

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ηθελα να κανω μια ερωτηση εδω, μιας κ δεν βρηκα ειδικο θεμα για το Lower.

 

Εχω λοιπον εδω κ 3 χρονια περιπου που εχω παρει πτυχιο Lower και του Cambridge και του Michigan. Ομως λογω συγκυριων, δεν πηγα απο το Φροντιστηριο μου να τα παρω. Μπορω, τωρα που τελειωνω κ το σχολειο κ θα χω χρονο, με καποιον τροπο να τα παρω τα καλοχαρτα; Γιατι καποιοι μου ειπαν οτι περασε μεγαλο διαστημα, κ "δεν τα δικαιουμαι" πλεον. :X

 

Παρακαλω τα "φωτα" σας. Ευχαριστω

ενα τηλεφωνο ή επισκεψη στο <<μπριτισσ κανσιλ>> στη θεσσαλονικη θα σου λυσει ολες τις αποριες:) :)

 

παρεπιπτοντως καποιος μου ειχε πει πως το λοουερ εχει"ισχυ" 3 χρονια.δεν ξερω αν και κατα ποσο ισχυει

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

παρεπιπτοντως καποιος μου ειχε πει πως το λοουερ εχει"ισχυ" 3 χρονια.δεν ξερω αν και κατα ποσο ισχυει

 

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Απλά για το TOEIC, IELTS κλπ. μερικοί φορείς σε προκηρύξεις τους θέλουν να είναι πρόσφατα αποκτηθέντα, συνήθως εντός των τελευταίων 3 ετών.

 

 

Ilias1908 επικοινώνησε με το Βρετανικό Συμβούλιο http://www.britishcouncil.org/greece-about-us-contact-us.htm

 

και την Ελληνοαμερικανική Ένωση αντίστοιχα

http://www.hau.gr/hau/en/contact.html

 

Πάντως απ'όσο ξέρω μπορούν να σου βγάλουν αντίγραφο..

Link to comment
Share on other sites

1000 ευχαριστω!

 

Βασικα με το Βρετανικο Συμβουλιο εχω επικοινωνησει κ θα τους παρω τηλ απο Δευτερα.

 

Θα στειλω κ κανα μειλ στους Αμερικανους.

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Απλά για το TOEIC, IELTS κλπ. μερικοί φορείς σε προκηρύξεις τους θέλουν να είναι πρόσφατα αποκτηθέντα, συνήθως εντός των τελευταίων 3 ετών.

 

Επειδή χρειάστηκε να δώσω εξετάσεις για TOEFL μου είπαν πως το συγκεκριμένο πτυχίο ισχύει για 2 χρόνια.. Μετά πραγματικά λήγει..Και νομίζω το ίδιο ισχύει και για το IELTS...

 

edit: η μόνη ξένη γλώσσα στην οποία έχω πιστοποιητικά είναι τα αγγλικά..είχα δώσει 2 φορές για το grundstufe στα γερμανικά αλλά απέτυχα παταγωδώς και τις 2 φορές και μετά βαρέθηκα να δώσω πάλι και κάτι λέξεις στα βουλγάρικα λόγω ενός πρώην μου που σπούδαζε Σόφια..

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θελω να μαθω μια 2η ξενη γλωσσα εκτος των αγγλικων, και εχω την εντυπωση οτι η Ιταλικη & Ισπανικη γλωσσα ειναι απο τις ευκολες.

 

Γνωριζει κανεις να μου πει απο την εμπειρια του ποιες απο τις 2 να επιλεξω; Σε ποσα χρονια θα μπορω να εχω ενα πτυχιο επιπεδου Lower/Αγγλικων;

 

Το φροντιστηριο ειναι απαραιτητητο ή ειναι εφικτο να γινει και αυτοδιδασκαλια με καποια βιβλια;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θελω να μαθω μια 2η ξενη γλωσσα εκτος των αγγλικων, και εχω την εντυπωση οτι η Ιταλικη & Ισπανικη γλωσσα ειναι απο τις ευκολες.

 

Γνωριζει κανεις να μου πει απο την εμπειρια του ποιες απο τις 2 να επιλεξω; Σε ποσα χρονια θα μπορω να εχω ενα πτυχιο επιπεδου Lower/Αγγλικων;

 

Το φροντιστηριο ειναι απαραιτητητο ή ειναι εφικτο να γινει και αυτοδιδασκαλια με καποια βιβλια;

 

Iσπανικά είναι πιο χρήσιμα. Είναι μία γλώσσα που τη μιλάει σχεδόν όλη η Λατινική Αμερική ενώ στις Η.Π.Α ουσιαστικά είναι η 2η γλώσσα μετά τα Αγγλικά. Τα Ιταλικά είναι πιο ωραία και εύηχη γλώσσα. Όπως και να έχεις καλύτερα να κάνεις μαθήματα, ιδιαίτερα ή σε φροντιστήριο. Είναι πάρα πολύ δύσκολη η αυτοδιδασκαλία...

Link to comment
Share on other sites

1. Και οι δύο γλώσσες είναι πανεύκολες. Τα ισπανικά είναι λίγο πιο εύκολα, όσο πατάει η γάτα δηλαδή.

 

2. Επιπλέον τα ισπανικά έχουν πάρα πολύ εύκολη προφορά για εμάς τους Έλληνες. Μπορείς ύστερα από 6 μήνες να μιλάς τα ισπανικά με τέλεια προφορά και να σε περνάνε για Ισπανό οι ίδιοι οι Ισπανοί εφόσον δεν κολλήσεις σε αυτά που λες, σε αντίθεση πχ με τα αγγλικά που τα μιλάνε σχεδόν όλοι οι Έλληνες σαν βλάχοι.

Τα ιταλικά έχουν πολύ πιο δύσκολη προφορά αν θέλεις να τα μιλήσεις σωστά. Επίσης θα πρέπει να βρεις καθηγητή με καλή προφορά, για παράδειγμα από το Πιεντμόντε ή την Τοσκάνη. Αλλιώς θα τα μάθεις πολύ βλάχικα και θα είναι άσχημο.

 

3. Τα ισπανικά τα μιλάνε πολλά εκατομμύρια άνθρωποι. Τα ιταλικά πολύ λιγότεροι.

 

Τελικά προτείνω ισπανικά, αν και μου αρέσουν τα ιταλικά πολύ περισσότερο. Όποια γλώσσα από τις δύο και να μάθεις, να ξέρεις ότι θα μπορείς πολύ εύκολα να συνεννοηθείς και στην άλλη πάντως. Εγώ που έχω μελετήσει μόνο γαλλικά και ισπανικά μπορώ να μιλήσω αρκετά καλά ιταλικά, και επίσης μπορώ να διαβάσω χωρίς κανένα πρόβλημα ιταλικά, καταλανικά και πορτογαλικά. ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οποτε πιθανοτατα θα στραφω στην Ισπανικη γλωσσα.

 

Μπορει καποιος να μου πει το ισοτιμο πτυχιο "καλης" γνωσης τυπου Αγγλικων = Lower για την Ισπανικη γλωσσα;

 

Υπαρχει καποιο site οπου μπορω να διαβασω οδηγιες σχετικα με το πτυχιο; Δηλαδη στις εξετασεις δινεις reading,listening, εκθεση κλπ κλπ;

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι ανάμεσα σε Ιταλικά και Ισπανικά, αν και νομίζω πως τελικά θα επιλέξω Ιταλικά, γιατί απ' ότι ξέρω είναι λιγότερα χρόνια και δεν είμαστε για πολύ μακροχρόνια σχέδια.

 

Έχει κανείς να προτείνει κάποιο καλό φρονιστήριο (ξέρω πως στο κέντρο της Αθήνας έχει κάποια) που να έχουν ειδικά προγράμματα για φοιτητές (ξέρετε, που να μπορείς να φτιάξεις λίγο το πρόγραμμα όπως σε βολεύει και να είναι και λίγο χαμηλότερα σε τιμές από τα κανονικά φροντιστήρια);

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

2. Επιπλέον τα ισπανικά έχουν πάρα πολύ εύκολη προφορά για εμάς τους Έλληνες. Μπορείς ύστερα από 6 μήνες να μιλάς τα ισπανικά με τέλεια προφορά και να σε περνάνε για Ισπανό οι ίδιοι οι Ισπανοί εφόσον δεν κολλήσεις σε αυτά που λες, σε αντίθεση πχ με τα αγγλικά που τα μιλάνε σχεδόν όλοι οι Έλληνες σαν βλάχοι.

To αν γνωρίζεις καλά Αγγλικά (ή οποιαδήποτε γλώσσα) ή όχι δεν έχει να κάνει με την προφορά.

Δεν είσαι υποχρεωμένος να μάθεις καμία προφορά!

Link to comment
Share on other sites

To αν γνωρίζεις καλά Αγγλικά (ή οποιαδήποτε γλώσσα) ή όχι δεν έχει να κάνει με την προφορά.

Δεν είσαι υποχρεωμένος να μάθεις καμία προφορά!

 

Πως δεν έχει. Το να μιλάς με όσο το δυνατό πιο φυσική προφορά είναι το ίδιο σημαντικό με το να έχεις πχ πλούσιο λεξιλόγιο.

 

Για δοκίμασε να είσαι σε ένα επαγγελματικό meeting με ξένους και να μιλάς τα Αγγλικά με την κλασσική ελληνική προφορά. Όσο καλή χρήση της γλώσσας και να έχεις (γραμματικά, λεξιλόγιο κτλ) κάνει πολύ κακή εντύπωση και το κυριότερο αν έχεις κακή προφορά δε γίνεσαι κι εύκολα κατανοητός!

Link to comment
Share on other sites

Πως δεν έχει. Το να μιλάς με όσο το δυνατό πιο φυσική προφορά είναι το ίδιο σημαντικό με το να έχεις πχ πλούσιο λεξιλόγιο.

 

Για δοκίμασε να είσαι σε ένα επαγγελματικό meeting με ξένους και να μιλάς τα Αγγλικά με την κλασσική ελληνική προφορά. Όσο καλή χρήση της γλώσσας και να έχεις (γραμματικά, λεξιλόγιο κτλ) κάνει πολύ κακή εντύπωση και το κυριότερο αν έχεις κακή προφορά δε γίνεσαι κι εύκολα κατανοητός!

 

μπα, αναλόγως με ποίους είσαι, πολλούς δεν τους νοιάζει, ισα ισα που σπάνε και την μονοτονία

[sIGPIC][/sIGPIC]

ειμαι ο superman γι αυτο respekt!

Link to comment
Share on other sites

μπα, αναλόγως με ποίους είσαι, πολλούς δεν τους νοιάζει, ισα ισα που σπάνε και την μονοτονία

pistepse me tous niazei kai einai epikritikoi kati kserw oi ergodotes mou einai agloi!

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

CORFU FOR EVER

Link to comment
Share on other sites

+1 στο θέμα της προφοράς

 

Αν μιλάς με τα αγγλικά με ελληνική προφορά, τους δυσκολεύεις αφάνταστα και πρέπει να επανλάβεις 2-3 φορές αυτό που θες να πεις για να σε καταλάβουν ορισμένες φορες.

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι ανάμεσα σε Ιταλικά και Ισπανικά, αν και νομίζω πως τελικά θα επιλέξω Ιταλικά, γιατί απ' ότι ξέρω είναι λιγότερα χρόνια και δεν είμαστε για πολύ μακροχρόνια σχέδια.

 

Έχει κανείς να προτείνει κάποιο καλό φρονιστήριο (ξέρω πως στο κέντρο της Αθήνας έχει κάποια) που να έχουν ειδικά προγράμματα για φοιτητές (ξέρετε, που να μπορείς να φτιάξεις λίγο το πρόγραμμα όπως σε βολεύει και να είναι και λίγο χαμηλότερα σε τιμές από τα κανονικά φροντιστήρια);

1. Είναι λάθος το ότι τα ιταλικά θέλουν λιγότερα χρόνια. Ακριβώς τα ίδια θέλουν.

2. Προσωπική μου γνώμη είναι να επιλέγεις τη γλώσσα που θα μάθεις με βάση το τι σου κάνει κέφι, και όχι με βάση το "τόσα χρόνια για Β2 χαρτί, τόσα χρόνια για C2 και τελειώσαμε".

 

Οποτε πιθανοτατα θα στραφω στην Ισπανικη γλωσσα.

 

Μπορει καποιος να μου πει το ισοτιμο πτυχιο "καλης" γνωσης τυπου Αγγλικων = Lower για την Ισπανικη γλωσσα;

 

Υπαρχει καποιο site οπου μπορω να διαβασω οδηγιες σχετικα με το πτυχιο; Δηλαδη στις εξετασεις δινεις reading,listening, εκθεση κλπ κλπ;

Καλά, ακόμα δεν άρχισες και σε απασχολεί το τι ζητάνε στο πτυχίο;

Anyway.

Τα υπάρχοντα πτυχία είναι 3: inicial (επίπεδο Α2), basico (B2, δηλαδή lower) και superior (C2, δηλαδή Proficiency).

Υπόψιν ότι από την τάξη που ξεκινήσαμε πρόπερσι, πολλές κοπέλες πήραν το basico (lower) τον περασμένο Μάιο, δηλαδή πριν καλά-καλά τελειώσουμε το δεύτερο έτος, και μάλιστα χάσαμε πολλά μαθήματα με καταλήψεις (στο διδασκαλίο της ΑΣΟΕΕ). Είναι πολύ εύκολη γλώσσα, με αποτέλεσμα να φτάνεις τις απαιτήσεις του Β2 όπως τις έχει θέσει η ΕΕ σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.

Α, και κάποιες από αυτές τις κοπέλες ήταν εντελώς... αργές, δεν τα έπαιρναν με τίποτα. :X Εγώ δεν έδωσα μόνο και μόνο επειδή ήθελα να ασχοληθώ σοβαρά με την εξεταστική μου, και επειδή το καλοκαίρι θα πήγαινα Ισπανία και θα έκανα πολύ καλή εξάσκηση (πήγα και έκανα :D ).

 

Μόνο να προσθέσω ότι το superior είναι πολύ δύσκολο να το πάρεις σύμφωνα με την καθηγήτριά μου. Από ό,τι μας έχει πει, δεν το έχουν ξευτιλήσει όπως οι Άγγλοι που χαρίζουν τα Prof αλόγιστα. Πρέπει να στρωθείς να μάθεις πολύ λεξιλόγιο για να πάρεις superior. Άλλωστε με βάση τον κανονισμό της ΕΕ, το επίπεδο C2 (αυτό που είναι το Proficiency δηλαδή) σημαίνει ότι μιλάς τη γλώσσα σαν μητρική.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1. Είναι λάθος το ότι τα ιταλικά θέλουν λιγότερα χρόνια. Ακριβώς τα ίδια θέλουν.

2. Προσωπική μου γνώμη είναι να επιλέγεις τη γλώσσα που θα μάθεις με βάση το τι σου κάνει κέφι, και όχι με βάση το "τόσα χρόνια για Β2 χαρτί, τόσα χρόνια για C2 και τελειώσαμε".

 

Συμφωνώ απόλυτα! Άρχισα τα ιταλικά με το που τελείωσα το λύκειο. Δεν πήγα σε ταχύρυθμο τμήμα, και δεν το μετάνιωσα.Τώρα περιμένω τα αποτελέσματα του Celi3. Ρώτα που θα βρεις καλό καθηγητή. Φτηνά δεν σημαίνει και καλά. Οι κανόνες και η γραμματική μαθαίνονται με διάβασμα, το λεξιλόγιο βασίζεται στη δική σου προσπάθεια και μόνο. Αυτό που μετράει είναι να μάθεις και κάτι παραπάνω. Εγώ είχα έναν υπέροχο καθηγητή, ο οποίος μας έμαθε για την κουλτούρα των ιταλών, την καθημερινότητα ακόμα και την καφρίλα τους! Το διάβασμα μόνο δεν αρκεί, δες ταινίες, άκου μουσική, διάβασε βιβλία. Είναι απίστευτη η αίσθηση του να επικοινωνείς με κάποιον ξένο και να σου λέει "μιλάς πολύ καλά τη γλώσσα μου, το ξέρεις?". Δεν είμαστε παιδάκια πια να περιμένουμε απ'τους καθηγητές να μας τα μάθουν όλα. Αν δεν το γουστάρεις δεν υπάρχει περίπτωση να πετύχεις. Όσο για ισπανικά ή ιταλικά, τα ιταλικά αν ξέρεις και αγγλικά είναι πολύ εύκολα, και αν τα μάθεις μπορείς μετά να κάνεις μόνος σου ισπανικά, όπως σχεδιάζω να κάνω και εγώ. Αυτά!;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα! Άρχισα τα ιταλικά με το που τελείωσα το λύκειο. Δεν πήγα σε ταχύρυθμο τμήμα, και δεν το μετάνιωσα.Τώρα περιμένω τα αποτελέσματα του Celi3. Ρώτα που θα βρεις καλό καθηγητή. Φτηνά δεν σημαίνει και καλά. Οι κανόνες και η γραμματική μαθαίνονται με διάβασμα, το λεξιλόγιο βασίζεται στη δική σου προσπάθεια και μόνο. Αυτό που μετράει είναι να μάθεις και κάτι παραπάνω. Εγώ είχα έναν υπέροχο καθηγητή, ο οποίος μας έμαθε για την κουλτούρα των ιταλών, την καθημερινότητα ακόμα και την καφρίλα τους! Το διάβασμα μόνο δεν αρκεί, δες ταινίες, άκου μουσική, διάβασε βιβλία. Είναι απίστευτη η αίσθηση του να επικοινωνείς με κάποιον ξένο και να σου λέει "μιλάς πολύ καλά τη γλώσσα μου, το ξέρεις?". Δεν είμαστε παιδάκια πια να περιμένουμε απ'τους καθηγητές να μας τα μάθουν όλα. Αν δεν το γουστάρεις δεν υπάρχει περίπτωση να πετύχεις. Όσο για ισπανικά ή ιταλικά, τα ιταλικά αν ξέρεις και αγγλικά είναι πολύ εύκολα, και αν τα μάθεις μπορείς μετά να κάνεις μόνος σου ισπανικά, όπως σχεδιάζω να κάνω και εγώ. Αυτά!;)

Έτσι ακριβώς. :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...